موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - آموزش و پرورش - افزايش حقوق - نقل و انتقالات - وزارت آموزش و پرورش - رييس كل دادگستري استان فارس - اصلاحيه - پژمان مظاهري پور - دلفيه - قانون گرا - معاونت فني و عمراني - گفت و گوي ويدئويي - مادر شهيد - توسعه خطوط ريلي - تعطيلي تئاتر شهر - چونگ ايو يونگ - گمرك اسلام قلعه افغانستان - توپ طلاي جهان - بيژن پيرنيا

مطالب مرتبط:
عذرخواهی رییس سازمان تامین اجتماعی | افزایش حقوق بازنشستگان خرداد انجام میشود
دلار و یورو چند شد؟ | اول خرداد 1401
امروز 1 خرداد | بخوانید و روزتان را بسازید
ببینید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان در خرداد | سازمان تامین اجتماعی عذرخواهی کرد
ادامه افزایش قیمت ها در بازار طلا و انواع سکه | سکه 14 میلیون و 422 هزار تومان شد | جدیدترین قیمت ها ؛ اول خرداد 1401
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 09:222022-05-23سياسي

یادداشت| اصلاح طلبان ربع قرن بعد از دوم خرداد؛ ناکام در حکمرانی، فقدانِ رهبری


بیست و پنج سال قبل، سید محمد خاتمی با روی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری جریان جدیدی را در امتداد جریان چپ دهه شصت به نام اصلاح طلبی به وجود آورد.

- مسائلی که از زمان دوم خرداد تاکنون گریبانگیر این جریان است و تا زمانی که در این مشکلات بازبینی نشود، همچنان این جریان در ساحت سیاست ایران ممکن است نتواند آنطور که باید نقش آفرینی کند و ظهور و بروز داشته باشد.

جریان چپ سنتی که در دهه شصت با تکیه بر شعارهایی همچون اسلام ناب محمدی و دفاع از مستضعفین و مبارزه با آمریکا توانست اکثریت مجلس سوم را به دست بیاورد، در نیمه دوم دهه هفتاد در حالی به پاستور راه یافت که بنظر می رسید مانند ده سال قبل نمی اندیشند.

جریان چپ سنتی در همان روزها به اصلاح طلب تغییر نام داد؛ تغییر نامی که نشانگر تغییر در شعارها و نحوه اندیشیدن این جریان بود؛ این جریان در دهه شصت مدافع اقتصاد کوپنی و دولتی بود اما در دولت سید محمد خاتمی شاهد حضور وزرای اقتصادی دولت هاشمی بودیم که طرفدار بازار آزاد و حاکمیت سرمایه بودند.

در مسئله روابط خارجی، بیشترین تلاش برای ارتباط با آمریکا و عادی سازی روابط در دوره دوم خرداد از سوی کسانی مطرح شد که زمانی منادی مبارزه با غرب بودند و در مسئله فرهنگ نیز شاهد بالاترین حد از تساهل فرهنگی و حتی تغییرات مشهود در سبک زندگی ها بودیم.

این مسئله موجب یک شکاف عمیق میان گذشته و حال این جریان شد و حتی تندروی در تغییر به حساب می آمد و برخی اعضای منتسب به این جریان چنان در این شعارها محو شدند که مرز بین آنها و براندازان مشخص نبود و عملاً به بحران آفرینی انجامید.

_ شعار به جای ایده در حکمرانی: جریان اصلاح طلب (دوم خرداد) اگرچه تحت عنوان شعارهای کلی مانند توسعه سیاسی و آزادی بیان و شعار "ایران برای همه ایرانیان" روی کار آمد اما فاقد راهبرد و راهکارهای عملیاتی برای اداره کشور بود، در حقیقت مشخص نبود که اصلاح طلبان درباره چالش ها و مشکلات اساسی کشور در حوزه های اقتصاد، فرهنگ و آسیب های اجتماعی چه برنامه های قابل اجرایی دارند و هدفشان اصلاح چه چیز در کشور است که در صورت راه یافتن به مجلس، شوراها و ریاست جمهوری آن را دنبال می کنند.

این مسئله امری است که بارها حتی از زبان اصلاح طلبان نیز شنیده شده بود و اعتراف کرده بودند که مراد از اصلاحات مشخص نیست.

عدم تعریف اصلاح طلبی موجب شد تا در زمان روی کار بودن جریان اصلاحات، بخشی از بدنه تندروی اصلاح طلب، به خیال اینکه "جامعه با رأی 20میلیونی به خاتمی با ما همسو است" دست به رفتارهای خشونت بار و رادیکالی زدند که عملاً به معنای ناامید کردن این جریان و ریزش پایگاه رأی آنها بود.

از سوی دیگر، این عدم تعریف اصلاح طلبی به نداشتن ایده برای حکمرانی منجر شد.

در حقیقت این جریان علاوه بر اینکه مشخص نبود به دنبال اصلاح در چیست، معلوم نبود که در اقتصاد چه برنامه ای پیاده خواهد کرد و یا در سیاست خارجه براساس کدام ایده عملیاتی - و نه صرفاً شعار_ کار خواهد کرد.

خاتمی در اقتصاد روزی به سراغ حسین نمازی اقتصاددان طرفدار اقتصاد دولتی و از مدیران دولت میرحسین موسوی می رود اما بعد از مدتی، از وی رویگردان شده و سراغ محسن نوربخش هدایتگر سیاست تعدیل هاشمی رفسنجانی را می گیرد.

_ اختلاط با اپوزیسیون: عدم مرزبندی شفاف جریان اصلاحات با اپوزیسیون در آن مقطع موجب شد تا بخشی از این جناح آگاهانه یا ناآگاهانه به ابزاری برای گروه های معارض تبدیل شود و برخی از نیروهای اصلاح طلب به خارج کشور پناهنده شوند.

نمونه هایی از این رفتارها را می توان در مطالب روزنامه های زنجیره ای، حادثه کوی دانشگاه و تحصن مجلس ششم دید، امری که حالا بعد از گذشت بیست سال خودشان نیز به آن معترفند.

(بهزاد نبوی نماینده مجلس ششم، سال 96 طی گفتگویی، در مذمت تحصن و استعفای دسته جمعی در مجلس ششم می گوید: من خودم جزء کسانی بودم که در آن حرکت (تحصن و استعفا) حضور داشتم.

به جرئت می گویم آن حرکت هیچ نتیجه عینی و ملموسی نداشت؛ حتی همفکران ما که برای مجلس هفتم کاندیدا شده و رد صلاحیت هم نشدند، در انتخاباتی که اداره آن بر عهده دولت اصلاحات بود، رأی نیاوردند.

راه یابی افرادی همچون اکبر گنجی به این جریان، سخنرانی آیت الله منتظری در آبان 76 علیه نظام و رهبری، کنفرانس برلین و.

همه پس لرزه هایی عدم مرزبندی شفاف جریان اصلاحات با اپوزیسیون بود.

شاید بخشی از بدنه اصلاح طلبان آن زمان احساس می کردند که با این حرکت های افراط گرایانه، مردم به یاری آنها خواهند آمد اما عملاً نتیجه معکوسی دیدند و در نهایت سوم تیر سال 84، تمام مسئولیت هایی که در عرض 8 سال به دست آورده بودند به رقیب واگذار کردند.

دور بودن از قدرت بعد از سال 84، می توانست به آنها در بازنگری در اصلاح طلبی و بازتعریف خودشان کمک کند اما از آنجا که همچنان زمام امور این جریان به عهده طیف تندرویی قرار داشت که رهبری این جبهه را هم احاطه کرده بودند، با تشدید رادیکالیسم در سال 88 عملاً در رویارویی با نظام و حاکمیت قرار گرفت و دست به انتحار زدند، انتحاری که بیشترین آسیب و خسارت را به این جناح وارد کرد و برای 4 سال دیگر نیز در انزوای سیاسی قرار گرفتند.

در این دوره علاوه بر اینکه سازمان برای جریان اصلاحات دچار آسیب جدی شد، رهبری سنتی این جناح یعنی سید محمد خاتمی نیز که با سکوت و مواضع ضدونقیض خود طیف اپوزیسیون و تندرو را حمایت کرده بود، از ساختار سیاسی کشور دور نگاه داشت و عملاً کنشگری وی فضای سیاسی را محدود کرد و صرفاً به صورت یک نماد وحدت بخش در دایره محدودی از اصلاح طلبان (طیفی از تندروها و مدیران دولت اصلاحات) ظهور و بروز داشت.

_ فرصت طلبی به جای اصلاح طلبی: عدم تعریف اصلاح طلبی البته دلیل خاصی هم داشت و آن فراهم آوردن فضا برای فرصت طلبی بود.

در واقع اصلاحات خود را تعریف نمی کرد تا فرصتِ فرصت طلبی را از خود نگیرد، چه اگر خود را چه به لحاظ معرفتی و چه به لحاظ عملی تعریف می کرد و مرزهای خود را با اپوزیسیون و گروه های دیگر مشخص می کرد، احتمالاً نمی توانست به این راحتی فرصت طلبی و تلاش کند ظرفیت های غیراصلاح طلبی را هم به خود بدوزد.

بی پاسخ گذاشته شدن این پرسش های مهم که "اصلاح طلبی چیست؟" و "اصلاح طلب کیست؟" و "چه ایده هایی برای اداره کشور دارند؟" اگرچه یک وضعیت معلق را پدید آورده بود اما موجب شد تا در انتخابات سال 92 و با مشاهده بالارفتن شانس پیروزی حسن روحانی در نظرسنجی ها، اطراف وی را بگیرند و کاندیدای مشخصاً اصلاح طلبِ این انتخابات (محمدرضا عارف) را مجبور به کناره گیری کنند.

حسن روحانی یک چهره وابسته به تشکیلات جامعه روحانیت و اصطلاحاً راست سنتی شناخته می شد که در دوره احمدی نژاد مواضع تاحدودی همسو با اصلاح طلبان داشت اما مشخص نبودن مرزهای اصلاح طلبی این اجازه را به آنها می داد که هرشخصی را که احتمال رأی آوری دارد وارد جناح خود کنند.

این اتفاق در سال 84 نیز رخ داد.

در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری و رقابت میان آیت الله هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد، اصلاح طلبان که در دوره دوم خرداد بیشترین حملات و تهمت ها را متوجه شخص هاشمی رفسنجانی کرده بودند، در این انتخابات یکپارچه ستادهایشان را در اختیار وی قرار دادند.

در حقیقت این تعویقِ در تعریف اصلاح طلبی و مشخص نکردن حدود آن، نوعی امکان فرصت طلبی را نیز به آنها می داد تا با هرشخصی که اندکی مواضع همسو با آنها داشت ائتلاف کنند و وارد دایره قدرت شوند.

این فرصت طلبی در جریان انتخابات مجلس دهم نیز تکرار شد و از علی لاریجانی تا کاظم جلالی و بهروز نعمتی در لیست امید جای گرفتند و هرکس در گذشته با جناح و حزب خود دچار مشکل می شد، به دامن اصلاح طلبان پناه می برد.

این نوع فرصت طلبی و اراده معطوف به قدرت، در نهایت به ضررشان تمام شده و امروز به خاطر حمایت از دولت روحانی، مجبورند در تمام اشکالات و نقدهای وارده به این دولت شریک باشند.

در انتخابات 1400 نیز بخشی از این جریان به دنبال حمایت از علی لاریجانی بودند.

در حقیقت، اصلاح طلبی اگر باید مرزهای خود را با اپوزیسیون و جبهه ضدایرانی مشخص کند، باید در داخل نیز با جناح اصولگرا نیز مرزبندی داشته باشد.

این لزوم شفافیت در تعریف "چیستی" این جناح، متوجه اصولگرایان هم هست و آنها نیز باید مرزبندی روشنی با سایر جناح ها داشته باشند و مفهوم اصولگرایی را بازتعریف کنند.

_ فقدان رهبری: بعد از شکست در انتخابات دوم اسفندماه 98، بخشی از اصلاح طلبان، صحبت از بازسازی و بازبینی در گفتمان اصلاح طلبی می کنند.

حزب کارگزاران و مشخصاً دبیرکل آن غلامحسین کرباسچی آبان ماه سال 98، از فقدان رهبری در اصلاحات سخن گفته بود و به نحوی پروژه عبور از خاتمی را کلید زد! اگر عبور از خاتمی در سال 80 و زمان انتخابات ریاست جمهوری دوره هشتم، مطالبه طیف تندروی این جریان به دلیل عقب ماندن مطالباتشان بود، امروز عبور از خاتمی به معنای یافتن یک رهبر در رأس این جناح و بازبینی در سازوکار تشکیلاتی آنها است چرا که ناکارآمدی خاتمی برای آنها مسجل شده است.

با این حال برخی معتقدند که خاتمی همواره یک رهبر کاریزماتیک بوده نه یک رهبر تشکیلاتی؛ هرچند کاریزمای وی به پای امثال روحانی هزینه شد.

علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات در گفت وگو با تسنیم معتقد است: من این واقعیت را باید عرض کنم که تمام سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان ناشی از جایگاه کاریزماتیک آقای خاتمی بود؛ یعنی اگر هر لیستی اصلاح طلبان می دادند و هر فردی را کاندیدا می کردند به شرطی مردم به آن لیست یا کاندیدا رای می دادند که خاتمی مهر تأیید می زد.

این جایگاه کاریزماتیک با آن پایگاه اجتماعی در دولت روحانی آسیب دیدند و قطعاً اعتبار اجتماعی اصلاح طلبان و شخص خاتمی نسبت به این مسئله پایین تر آمده است.

خاتمی اگرچه رهبری این جریان را عهده دار بود اما به دلیل آنکه به جای تلاش برای پایان دادن به بحران ها، در فرصت طلبی ها و یا تندروی ها جریان را همراهی کرده بود، از اقتدار و کاریزمای وی کاسته شد و برخی از جوانان نسل پسادوم خردادی اصلاح طلب، سال 97 در نامه سرگشاده به خاتمی بنویسند: بیست و یک سال پس از دوم خرداد، جریان سیاسی موسوم به این نام هنوز از سامان سیاسی متناسبی برخوردار نیست و فقدان سازمانی پویا برای هدایت جریان اصلاحات به مهم ترین نقطه ضعف اصلاح طلبان بدل شده است.

آنها در این بیانیه تأکید کرده بودند جریانی که توسعه سیاسی را به عنوان شعار اصلی و برنامه محوری خود انتخاب کرده است باید از فردمحوری به سوی نهادمحوری حرکت کند چرا که معلوم نیست همواره بتوان از سرمایه اجتماعی گرانقدر شما بهره برد.

بیست و پنج سال پس از دوم خرداد، مهم ترین بحران در جریان اصلاح طلبان، بحران هویت و نداشتن مانیفست و شناسنامه ی سیاسی و ضربه به رهبری این جریان است.

معضلی که گاه موجب می شود آنها از برج عاج روشنفکری و سردادن شعار اصلاحات ساختاری به تبلیغات میدانی برای افرادی همچون حسن روحانی روی بیاورند که هیچ گاه نه اصلاح طلب بودند و نه در قدرت چندان بهایی به اصلاح طلبان دادند و در آخر سرمایه خود را به پای افراد غیر اصلاح طلب بسوزانند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اصلاح طلب - انتخابات ریاست جمهوری - دهه شصت - دوم خرداد - تغییر نام - تغییر - اصلاح - انتخابات ریاست - سید محمد خاتمی - سال قبل - شعارها - ریاست جمهوری - اصلاح طلبان - سیاست ایران - خرداد - اصلاح طلبی - محمد خاتمی - نقش آفرینی - اسلام ناب - دهه هفتاد - سنتی - انتخابات - زمان - محمد - مستضعفین - سید محمد - بازبینی - مبارزه - مشکلات - پاستور

آخرین اخبار سرویس:
مشارکت اجتماعی و قانون

علوم شناختی در ساحت رسانه/مهندسی سیاسی چگونه نظم برقرار می کند؟

«ایستادگی» در مذاکرات جواب می دهد

کدام گروه از معلمان مشمول رتبه بندی نمی شوند؟

استخدام منشی با بیمه در گروه ارتفاع سازان مدیریت کارا در تهران

احتمال اعلام جرم علیه دونالد ترامپ در پرونده حمله به کنگره

مخالفت صریح دولت با اصلاح حقوق بازنشستگان و نظر هیات تطبیق قوانین مجلس / توضیحات جدید سخنگوی دولت

آمریکا عامل جنگ در 102 کشور است/ عملکرد موفق سیاست خارجه کشور در یک سال گذشته

افزایش حقوق بازنشستگان معطل نگاه تعاملی دولت

آمریکا عامل جنگ در 102 کشور است/ عملکرد موفق سیاست خارجه کشور در یک سال گذشته

آمریکا حتی حاضر به دادن امتیاز حداقلی هم در مذاکرات نیست/ تاکید بر ادامه روابط با همسایگان

روش های دریافت پاسپورت ترکیه 2022

رنانی : وقتی دولت مستأصل شده، بهترین زمان برای گفت وگو است

امیرعبداللهیان: بمباران شیمیایی سردشت، اوج وقاحت رژیم صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران بود

حاجی دلیگانی: با خودروسازی خصوصی موفق می شویم/ دولت دست بردار مدیریت خودروسازان نیست

انتصاب های جدید در وزارت امور خارجه

استخدام مهندس اجرایی و مهندس دفتر فنی در یک شرکت معتبر در سمنان

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 13 تیر 1401

پیام ویژه کویت برای رهبر انقلاب

آخرین اخبار از رتبه بندی معلمان دوشنبه 13 تیر

هویت مردمی جشن های عید غدیر باید حفظ شود

آیین سنتی مسلمیه شهرری امسال با عزاداری 74 هیأت در 3 شب برگزار می شود

سامانه مودیان غیر از اخذ مالیات منجر به اتخاذ تصمیمات درست می شود

آمریکا مردمی را هدف قرار داده که در هیچ دادگاهی جرمشان ثابت نشده است

استخدام دستیار اجرایی با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت سیتکس در تهران

شخصیت شناسی :همسران متوادین کدوم ماه ها فکر میکنن رییس هستن !

هشدار پزشکیان درباره خروج اساتید از کشور / حقوق 300 دلاری داخلی در قبال حقوق 10 هزار دلاری خارج از کشور به استاد دانشگاه

امکان تردد زائران عتبات از طریق مرزهای زمینی برای شرکت در دعای عرفه

آتش بس، حربه ریاض برای ساماندهی مزدورانش است

شخصیت شناسی : همسران متوادین این ماه ها فکر میکنن رییس هستن !

سفیر سوییس در تهران با امیرعبداللهیان رایزنی کرد

هم خوانی سه هزارنفری سرود ملی در کاخ سعدآباد+ ویدئو

گذشته چراغ راه آینده

فیلم| امام جمعه اهل سنت بندرعباس: اقدامات امدادی مطلوب و مستمر بوده است/ بازسازی منازل با جدیت دنبال شود

رنانی : وقتی دولت مستأصل شده، بهترین زمان گفت وگو است / در ایران انقلاب نمی شود اما ظرفیت شورش وجود دارد

پیشرفت 90 درصدی پروژه پدافند تامین آب شرب یزد از خط صنعت

از قدیمی ترین تمدن های جهان باخبر هستید؟😮

شاید برای عبرت ما!

قدس خراسان 9847

میهن 9847

ترتیل صفحه 472 قرآن/ کار خود را به خدا واگذار+فیلم، متن و مفاهیم

هفته آینده؛ ابلاغ شیوه نامه نهایی رتبه بندی معلمان

ادعای عجیب درباره نفوذ همسر دکتر فاطمی به دولت احمدی نژاد

حقوق کارگران افزایش می یابد؟ | سورپرایز دولت برای حقوق کارگران

تقدیم رونوشت استوارنامه های سفیر سوییس و سفیر آکردیته لیتوانی به امیرعبداللهیان

استخدام مشاور ثبت شرکت و برند با بیمه در ثبت آگاه در تهران

فراخوان مرحله استانی کنگره سراسری شعر دفاع مقدس منتشر شد

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافران پرواز تهران ـ نجف هواپیمایی ایران ایر

تفاهم نامه میان بنیاد ملی بازی های رایانه ای و معاونت صدای رسانه ملی امضا شد

تشکیل کارگروه ویژه با مسئولیت رییس کل دادگستری استان فارس برای اجرای حدنگاری کشاورزی

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافران پرواز تهران ـ نجف

برگزاری مراسم تودیع و معارفه سخنگوی وزارت امور خارجه

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافران پرواز تهران ـ نجف هواپیمایی ایران ایر

رنانی : وقتی دولت مستأصل شده، بهترین زمان برای گفت وگو است / در ایران انقلاب نمی شود اما ظرفیت شورش وجود دارد

تاکید سرپرست فرمانداری یزد بر نقش مهم شبکه دامپزشکی در سلامت مردم

کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری

دولت به دنبال کاهش ساعت کاری کارمندان در شرایط خاص

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافران پرواز تهران ـ نجف

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافران پرواز تهران ـ نجف

آغاز ساخت منازل زلزله زده هرمزگان از 10 روز آینده

ارایه لایحه «دو فوریتی» به دولت /  اختیارات دولت برای کاهش ساعت کار کارکنان در موارد ضروری افزایش می یابد

عذرخواهی مهدی نصیری از کرباسچی

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافرین پرواز تهران- نجف

بلاتکلیفی 12 ساعته مسافرین پرواز تهران- نجف

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تغییر می کند؟

«قزوین» تاکنون استانداری در کلاس مدیریتی استان نداشته است!/«مدیریت آب» لزوما به معنای سد سازی نیست

ادارات 12 شهرستان خوزستان فردا با 2 ساعت تاخیر آغاز بکار می کنند

پیام وزارت خارجه کویت به رهبری

ورود رییس جمهور به شائبه لو رفتن سوالات کنکور | نباید اجازه دهیم خدشه ای به اعتماد مردم وارد شود

شرایط تنزل رتبه در آیین نامه رتبه بندی معلمان

محکوم به قصاص به زندگی برگشت

تقدیم رونوشت استوارنامه های سفرای جدید سوییس و لیتوانی به امیرعبداللهیان

چاه های کشاورزی فارس به مدت 5 ساعت خاموش می شوند/ مشکل عمده استان راه و آب است/ تشکیل 13 هزار و 600 پرونده قاچاق و احتکار در سه ماه امسال

سند پیشگیری و آمادگی بحران شهرداری قم اجرایی می شود

منتشرکنندگان لایو های غیر اخلاقی بازداشت شدند

کشف عقرب باستانی با بیش از 400 میلیون سال قدمت

تقدیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید سوییس به امیر عبداللهیان (عکس)

پهلوی و رسانه های بیگانه

 کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی

مقام یمنی در گفت وگو با فارس:آتش بس، حربه ریاض برای ساماندهی مزدورانش است

شاه هم پنجاه وهفتی بود!

آمادگی کامل ایران برای انتقال تکنولوژی به نیکاراگوئه

چارچوب هماهنگی شیعیان عراق زمان اعلام نامزد نخست وزیری را اعلام کرد

ویژه برنامه های حرم مطهر بانوی کرامت برای کودکان 5 تا 10 سال

پاسخ واحد حقوقی شورای اسلامی شهر رشت به مباحث مطرح شده پیرامون لغو جلسه استیضاح شهردار

اصلاح حقوق بازنشستگان به تیرماه می رسد؟| اگر قالیباف ابلاغ کند.....

جزییات سوء قصد به امام جماعت مسجد بقیه الله اصفهان از زبان خودش

آخرین وضعیت افزایش حقوق بازنشستگان 12 تیر؛ گیر کار کجاست؟

ماموریت ویژه رییسی به مخبر برای بررسی ادعای تقلب در کنکور 1401

مدیر مسئول افق درگذشت

باقری کنی: تحریم و ترور دو رکن حقوق بشر آمریکایی است

شعب رستوران معروف هانی پارسه 🍽️

تسلیم رونوشت استوارنامه سفیر جدید لیتوانی در ایران به امیرعبداللهیان

ارزان ترین خودروی الکتریکی 2022 کدام است؟

فال تاروت کبیر | فال تاروت 13 تیر

شیوه نامه ارزیابی معلمان هفته آینده ابلاغ می شود/ پرداخت تمام معوقات رتبه بندی

رتبه بندی معلمان امروزدر آخرین ساعات 12 تیر 1401 ابلاغ می شود؟

آخرین وضعیت طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس

استخدام کارشناس ارشد حسابداری درموسسه صندوق پژوهش وفناوری پرشین داروی البرز

مکارم شیرازی: بعضی ها خیال می کنند اگر می خواهید اسلامی باشید باید محدودیت باشد که اشتباه است

یادداشت| اصلاح طلبان ربع قرن بعد از دوم خرداد؛ ناکام در حکمرانی، فقدانِ رهبری

یادداشت| اصلاح طلبان ربع قرن بعد از دوم خرداد؛ ناکام در حکمرانی، فقدانِ رهبری