موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - سازمان برنامه و بودجه - همايون شجريان - دانشگاه آزاد - طرح آزمايشي - سيدي - نمايشگاه آثار باستاني - باريكلا - هشيلان - امربه معروف و نهي از منكر - استقلال - سپاهان - رييس سازمان نظام مهندسي - نقل و انتقالات انگليس - ديوانه كننده - مادر قلب اتمي - پالس اكسيمتر - كشته و مصدوم

مطالب مرتبط:
ممنوعیت یا محدودیت ورود آیفون؛ تلاطم در بازار و تاثیر آینده آن برروی دیگر برندهای تلفن
نمره عملی درس دینی و قرآن با حضور دانش آموزان در مساجد داده شود
جزییات جدید از نحوه و زمان تغییرات کتاب های درسی دانش آموزان
7 هدیه برای دانش آموزان که بسیار پر کاربرد هستند
اجرای طرح جبران و تثبیت یادگیری برای دانش آموزان خوزستان
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 09:052022-05-23اجتماعي

فقر عامل تهدید کننده سلامت روان دانش آموزان/ تاثیر محدودیت ها و ممنوعیت های اجتماعی بر سلامت روان کودکان و نوجوانان


وزیر آموزش و پرورش بر لزوم حفاظت از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب های اجتماعی به دلیل گسترش عوامل مخاطره آمیز تهدید کننده سلامت روانی اجتماعی دانش آموزان سخن گفته است.

- جامعه 24 در این گزارش علت گسترش این عوامل در میان دانش آموزان را مورد بررسی قرار می دهد.

جامعه 24"، شادی مکی: روز شنبه بود که وزیر آموزش و پرورش در پیامی به مناسبت اختتامیه های استانی یازدهمین دوره جشنواره نوجوان سالم از گسترش عوامل مخاطره آمیز تهدیدکننده سلامت روانی اجتماعی دانش آموزان ابراز نگرانی کرد.

در بخشی از پیام یوسف نوری آمده بود: آسیب های اجتماعی و رفتار های پرخطر، اکنون بیش از هر زمان دیگری، موجب نگرانی مدارس و خانواده ها است.

گسترش عوامل مخاطره آمیز تهدیدکننده سلامت روانی اجتماعی دانش آموزان، موجب شده محافظت از کودکان و نوجوانان در برابر آسیب های اجتماعی و رفتار های پرخطر، در کنار دیگر اولویت های تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان و بلکه جزء مهم ترین آن ها قرار گیرد.

البته مساله نگرانی برای سلامت روان دانش آموزان موضوعی جدید نیست به عنوان مثال در سال 97 نیز مدیرکل وقت آموزش و پرورش شهر تهران در جلسه شورای شهر ضمن هشدار نسبت به بروز و افزایش آسیب های اجتماعی در مدارس گفته بود: در حال حاضر رفتار پرخطر در میان پسران در مقطع متوسطه اول 19.

7 درصد و خشم بالا در میان دختران 19.

6 درصد است که این ارقام نشان می دهد وضعیت خوبی وجود ندارد.

سال گذشته نیز آمار اعلامی از سوی آموزش و پرورش که برمبنای داده های سامانه پایش آسیب های اجتماعی دانش آموزان منتشر شد، از رشد حدود 10 برابری میزان خطرپذیری دانش آموزان (با رشد سالانه حدود 1.

5 درصد) طی 6 سال گذشته خبر داد، همچنین بر اساس این آمار طی سه سال گذشته، نیز خشونت رتبه اول را در بین خطرپذیری دانش آموزان و خودکشی نیز همواره یکی از سه خطر اول تهدیدکننده دانش آموزان در زمینه رفتار های پرخطر بوده است.

خودکشی و خشونت گرچه از جمله آسیب های اجتماعی به حساب می آیند، اما قطعا زیر پوسته این نوع رفتار ها درصد قابل توجهی از مشکلات ناشی از سلامت روان وجود دارد.

پیام اخیر وزیر آموزش و پرورش نیز گرچه فاقد جزییاتی شفاف بود، اما با توجه به آمار های گذشته جامعه را به سوی توجه بیشتر به گروه دانش آموزان یا همان کودک و نوجوان رهنمون می کند مساله ای که با توجه به جو روانی حاکم بر جامعه بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: چگونگی مراقبت از سلامت روان کودکان در دوران کرونا" کودکان و نوجوانان بیش از بزرگسالان در معرض آسیب های سلامت روان دکتر حسن عماری، روانشناس اجتماعی درباره عوامل تهدید کننده سلامت روان اجتماعی در دانش آموزان به جامعه 24 می گوید: سلامت روان حوزه های متفاوتی دارد سلامت روان می تواند از بعد فردی باشد یا در حوزه اجتماعی.

سلامت روان در حوزه اجتماعی مربوط به موضوعاتیست که افراد در پیوند با اجتماع یا افراد و گروه های دیگر مواجه می شوند مثلا مسائلی مانند اعتماد به نفس، شناخت از خود، ارتباط با ویژگی های شخصیت خود و.

موضوعات فردیست، اما وقتی ویژگی های روانی در ارتباط با دیگران قرار می گیرد به آن سلامت روان اجتماعی گفته می شود.

وی با بیان اینکه عوامل متعددی را برای سلامت روان در حوزه اجتماعی در نظر می گیرند، ادامه می دهد: استرسور های محیطی در این میان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

استرسور های محیطی به معنای استرس هاییست که توسط محیط در افراد ایجاد می شود.

فقر اجتماعی، مشکلاتی که در خانواده ها به واسطه مسائل اجتماعی ایجاد شده است، خشونت های خانگی و.

همگی استرسور های محیطی بوده و باعث به مخاطره افتادن سلامت روان افراد می شود.

اعتیاد، آسیب های اجتماعی و گرایش به تخریبگری اجتماعی نیز از دیگر عواملی هستند که سلامت روان افراد را به مخاطره می اندازد.

این روانشناس اجتماعی اظهار می کند: وقتی افراد در جامعه به کرات با عوامل منفی محیطی پیش تر گفته شده مواجه می شوند باعث ایجاد احساس ناامیدی، بی میلی به زندگی و امید به زندگی پایین می شود که این نوع احساسات نیز هویت اجتماعی افراد را به مخاطره می اندازند.

این موارد سلامت روان اجتماعی افراد را به مخاطره می اندازند.

عماری خاطرنشان می کند: در این بین دانش آموزان با توجه به اینکه در سن رشد قرار داشته و تاثیر بیشتری از فضا های محیطی می گیرند قاعدتا آسیب بیشتری از عوامل تهدیدکننده سلامت روان در جامعه خواهند دید.

بزرگ تر ها به تناسب تجربه های مکرر یا به تناسب ریسک بیشتر شان در جامعه مخاطرات و استرسور ها را تجربه کرده اند و در نتیجه راهکار های سازگار شدن با این آسیب ها و مخاطرات را آموخته اند.

به گفته وی، کودکان در فرایند رشد از جامعه انتظار دارند که نسبت به آن ها بخشندگی مناسب داشته باشد بنابراین هر قدر محدودیت ها و ممنوعیت ها بیش از استاندارد رشدی این گروه سنی باشد بیشتر لطمه خواهند دید.

از دیگر سو هر قدر جامعه در گذر زمان با آسیب های بیشتری مواجه می شود به همان میزان کودکان و نوجوانان ما نیز بیش از دهه های گذشته تجربه های سلامت روان مخاطره آمیز دارند و باید به این موضوع توجه شود.

این روانشناس اجتماعی در پاسخ به اینکه آسیب به سلامت روان اجتماعی کودکان چگونه بروز می یابد؟ عنوان می کند: در کودکان این آسیب ها به صورت اختلالات روان، اختلال نافرمانی و بیش فعالی یا کم توجهی و به صورت کلی بیشتر به صورت اختلالات ناسازگاری خود را نشان می دهد؛ بنابراین باید به این مساله توجه کنیم که کودکان وقتی با عوامل تهدیدزای اجتماعی مواجه می شوند آسیب در آن ها به صورت ناسازگاری در برآورده کردن انتظارات جامعه از این گروه سنی بروز می یابد.

در واقع جامعه از کودکان انتظار رفتار های درست و به هنجار دارد، اما وقتی کودکان در مواجهه با مشکلات و فشار های محیطی قرار می گیرند قطعا دچار آسیب می شوند.

عماری درباره تاثیر فقر و ناامیدی خانواده ها در شرایط امروزی جامعه بر سلامت روان اجتماعی دانش آموزان می گوید: قطعا فقر و نابرابری و چالش های خانواده همگی تاثیرگذار هستند.

امروز یکی از مهم ترین چالش های خانوادگی که با آن مواجه هستیم موضوع روزمرگی ها، امکانات اولیه خانواده ها و درآمد آنهاست.

وقتی افراد در طول روز ناکامی های مختلفی را تجربه می کنند مشکلات خود را به خانواده منتقل کرده و بچه ها هم در معرض آسیب قرار می گیرند.

این روانشناس اجتماعی تاکید می کند: وقتی فرد نمی تواند معاش خانواده اش را تامین کند قطعا فشار این موضوع ابتدا به فرزندان خانواده منتقل می شود بنابراین این مساله هم باعث آسیب به سلامت روان گروه سنی کودک و نوجوان یا همان دانش آموزان می شود؛ بنابراین هر ناکامی و محدودیت بیش از حد و هر نرسیدن به اهدافی می تواند به سلامت روان فرد آسیب برساند و هر قدر میزان، تنوع و فشار این موارد بیشتر باشد آسیب ها نیز افزایش می یابد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازجامعه 24 ، آموزش و پرورش گرچه می تواند راهکار هایی را در راستای حفظ سلامت روان و سلامت روان اجتماعی دانش آموزان در نظر بگیرد، اما در جامعه ای که خانواده ها تحت استرس های شدید و روزافزون بوده و بسیاری از کودکان علاوه بر فقر خانواده، زندگی در مناطق محروم و فاقد امکانات اولیه زندگی، بهداشتی و حتی آموزشی را تجربه می کنند نمی توان چندان به حفظ سلامت روان بچه ها امیدوار بود مگر اینکه شرایط زندگی مردم از ابعاد مختلف بهبود یابد تا از این رهگذر فرزندان نیز از آسیب های ناشی از این شرایط در امان بمانند.


کلید واژه ها: دانش آموزان - سلامت روان - اجتماعی - وزیر آموزش و پرورش - کودکان و نوجوانان - سلامت روانی - آسیب های اجتماعی - سلامت - آموزش و پرورش - گسترش - دانش - روان - تهدید - عوامل - وزیر آموزش - نوجوان - جشنواره نوجوان سالم - کودکان - نوجوانان - روانی - یازدهمین دوره - نگرانی - ابراز نگرانی - جامعه - آموزش - پرورش - محدودیت ها - خانواده ها - یوسف نوری - اختتامیه

آخرین اخبار سرویس:
ترافیک سنگین صبحگاهی در بیش از 10 بزرگراه پایتخت

فردا؛ آغاز رقابت کنکور سراسری/ امشب؛ آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسه

70 واحد تولیدی بویین زهرا اخطاریه زیست محیطی دریافت کرد

ضرورت الزام معاینه فنی خودرو ها برای تحقق اهداف هوای پاک

امشب؛ آخرین مهلت توزیع کارت داوطلبان کنکور

ورود شهرداری تهران به رفع معضلات اجتماعی

استخدام شرکت پتروشیمی قائد بصیر

استخدام گروه خدمات مدیریت بصیر

دانشگاه فرهنگیان در گلستان کمبود فضای آموزشی دارد/ کمبود 3000 نیروی انسانی سال آینده در حوزه آموزش و پرورش گلستان

ضرورت الزام معاینه فنی خودرو ها در تحقق اهداف هوای پاک

خیزش گردوخاک طی سه روز آینده/ ماندگاری هوای گرم در بیشتر مناطق کشور

آخرین مهلت دریافت کارت کنکور سراسری 1401

استخدام کارشناس مکانیک یا کارشناس عمران آقا در زنجان

سمپاشی اماکن دامی خوزستان

وضعیت آب و هوا در هفتم تیر

هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم است

جزییات اعزام زائران حج تمتع به سرزمین وحی/ بیش از 30 هزار ایرانی وارد عربستان شدند

کیفیت هوای امروز شیراز، قابل قبول

ورود بیش از 30 هزار زائر ایرانی به عربستان

وضعیت آب و هوا در هفتم تیر

بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2022

تبریز کهن شهر یخچال های تاریخی/ کولرهای طبیعی را در تابستان داغ تجربه کنید!

آغاز دوره های رایگان آموزش صنایع دستی در هندیجان

سمپاشی 180 هزار مترمربع اماکن دامی خوزستان

کیفیت هوای پایتخت طی شبانه روز گذشته

وضعیت آب و هوا در هفتم تیر/ روند افزایش دما در کشور ادامه دارد

فارس من | وقتی شهرداری هلند ایران مطالعات طرحی «15 ساله» را از سر می گیرد

هوا خنک تر می شود

برگزاری کارگاه آموزشی هواشناسی کوهستان در شهرستان بختگان

وضعیت ترافیکی معابر تهران

بیش از 30 هزار زائر ایرانی وارد عربستان شدند

وضعیت جاده ها / ترافیک سنگین در محور شهریار – تهران

کیفیت هوای تهران در شبانه روز گذشته؛ هوا برای گروه های حساس آلوده است

آخرین وضعیت ترافیکی معابر اصلی و بزرگراهی تهران

هشدار هواشناسی؛ تداوم هوای گرم تا جمعه

شاخص آلودگی هوای مشهد به 109 رسید/ هوای مشهد ناسالم است

چگونه از دچار شدن پلنگ به سرنوشت یوز ایرانی جلوگیری کنیم؟

از فعالیت شهربازی ها و زمین بازی های فاقد مجوز جلوگیری شود

هواشناسی ایران امروز سه شنبه 7 تیر 1401

هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم است

وضعیت آب و هوا در هفتم تیر/ روند افزایش دما در کشور ادامه دارد

استخدام کارشناس HSE در شرکت تعاونی مسکن کانون بازنشستگان آموزش و پرورش خراسان جنوبی

هواشناسی ایران / روند افزایش دما در کشور ادامه دارد

جزییات ترافیک صبحگاهی در بزرگراه های تهران

آغاز دوره های رایگان آموزش صنایع دستی در هندیجان

آخرین تعداد ورود حجاج ایرانی به سرزمین وحی

کیفیت هوای تهران در 24 ساعت گذشته

آسمان مازندران امروز نیمه آفتابی و گرم

پیش بینی هواشناسی هرمزگان 7 تیرماه

برگزاری دوره آموزشی برای دانشجو معلمان ورودی سال 98

استخدام کارمند خدمات با بیمه تکمیلی در شرکت آرنا حیات دانش در تهران

پیش بینی ناپایداری های جوی موقتی در هرمزگان

86 روستای استان زنجان در تنش آبی دائم

کشت پنبه منبعد به صورت کشت قراردادی و برداشت آن مکانیزه می شود

آغاز پیش ثبت نام از مشتاقان زیارت عتبات عالیات در اربعین از دهم تیر

کیفیت هوای تهران در شبانه روز گذشته

دلخوش به هوای خوش امروز نباشید، گرد و خاک در راه است

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با حقوق ثابت، پورسانت و پاداش در گیلان

راه اندازی باجه رفع نقص کارت کنکور در دانشگاه سمنان

تشدید برخورد با صنوف متخلف در آذربایجان شرقی

آخرین وضعیت جوی_ترافیکی راه های کشور در 7 تیرماه/ بار ترافیکی محور شهریار_تهران سنگین است

استخدام کارمند اداری با بیمه تکمیلی در شرکت آرنا حیات دانش در تهران

استخدام خانم با مدرک مددکاری اجتماعی در تهران

هوای ناسالم کلانشهر مشهد برای گروه های حساس؛ امروز

مهلت ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان

اعتیاد مهمترین حربه دشمن برای نفوذ در جامعه اسلامی

خبر جذب و استخدام 870 نیرو در آموزش و پرورش گلستان

جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان در خرم آباد برگزار شد

هواشناسی ایران 1401/04/07؛ ماندگاری هوای گرم در کشور تا پایان هفته/ هشدار سازمان هواشناسی به کشاورزان

وضعیت ترافیکی معابر تهران

پیشگیری از آتش سوزی در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در چهارمحال و بختیاری

ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج - قزوین

تقویم و اوقات شرعی سه شنبه هفتم تیر ماه

ورود شهرداری تهران به رفع معضلات اجتماعی

ترافیک سنگین در آزادراه تهران - کرج - قزوین؛ 7 تیر

استخدام مهندس عمران در شرکت آرک متال در رباط کریم

آغاز اسکان فرهنگیان در مدارس استان چهارمحال و بختیاری

فیروزه جهان اسلام؛ شاهکار معماری و هنر ایرانی

تقویم و اوقات شرعی سه شنبه هفتم تیر ماه

استخدام فروشنده با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و بیمه تکمیلی در 7 استان کشور

ساخت یک باب چشمه و آبشخور دامی در منطقه عشایری دیناران شهرستان اردل

از ناگفته های کنکور 1401 در آستانه برگزاری تا جزییات الکترونیکی شدن آزمون سراسری

آزمون سراسری با رقابت بیش از 72هزار داوطلب در آذربایجان شرقی برگزار می شود

جوی پایدار حاکم برآسمان چهارمحال و بختیاری

افزایش دما و وزش باد شدید در برخی مناطق کشور

تقویم و اوقات شرعی سه شنبه 7 تیر 1401

مطالعه برای کنکور به یادگیری زبان و ادبیات فارسی کمکی نمی کند

چرا شبکه آموزش مهم است؟

ثبت دمای بالای 40 درجه در 12 ایستگاه خراسان جنوبی

چالش های ثبت نام در مدارس

اصول مراقبت و پرورش گل قهر و آشتی

پله برقی های مترو خاموش هستند؟/آمار پله برقی ها خراب اعلام شد

اوقات شرعی گرگان؛ 7 تیر 1401

چهارراه بدون چراغ راهنمایی!

تصاویری زیبا از خانه کاملاً چوبی و لاکچری در پایتخت / فقط توی کارتون ها چنین خانه ای دیده اید!

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 7 تیر 1401

اضافه شدن پنل احتساب سوابق برای رتبه بندی معلمان به سامانه ltms + عکس

12 ایستگاه مترو در نیمه دوم امسال افتتاح می شود

کاهش دید افقی در گچساران به 2 هزار متر

ارائه خدمات هلال احمر به زائران در ایام اربعین حسینی

فقر عامل تهدید کننده سلامت روان دانش آموزان/ تاثیر محدودیت ها و ممنوعیت های اجتماعی بر سلامت روان کودکان و نوجوانان

فقر عامل تهدید کننده سلامت روان دانش آموزان/ تاثیر محدودیت ها و ممنوعیت های اجتماعی بر سلامت روان کودکان و نوجوانان