مطالب مرتبط:
ادعای رسانه اصولگرا : سفارت بریتانیا در تهران ، جشن تولد ملکه انگلیس را با تاخیر برگزار می کند تا پروژه آشوب در ایران را سازمان دهی کند
ادعای عجیب کیهان: دولت رییسی در فضای رسانه ای سانسور شده!
دیدار فرستاده ویژه سازمان ملل با وزیر خارجه سوریه
سازمان ملل : ناامنی غذایی میلیونی شد!
ابراز نگرانی دبیرکل سازمان ملل از حمله صهیونیستها به مراسم تشییع پیکر خبرنگار الجزیره
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 08:522022-05-23بين الملل

بررسی ادعای دریافت پول از سوی آلنا دوهان/ سانسور عامدانه سند سازمان ملل


آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در رابطه با تاثیر منفی اقدام های یکجانبه قهرآمیز بر بهره مندی از حقوق بشر، تاثیر تحریم ها علیه جمهوری اسلامی را ویرانگر توصیف کرد، - اما در این میان افراد و گروه هایی وجود دارد که چندان تمایلی به پذیرفته شدن محتوای این گزارش نداشته باشند.

خبرگزاری میزان _ اعتماد آنلاین نوشت: هفته گذشته آلنا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد تاثیر منفی اقدام های یکجانبه قهرآمیز بر بهره مندی از حقوق بشر، تأثیر تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را ویرانگر توصیف کرد، این تحریم ها را غیرقانونی خواند و خواستار برچیده شدن تحریم ها علیه ایران شد.

او تأکید کرد پس از سفر 12 روزه خود به ایران می تواند آثار ویرانگر تحریم بر مسائل انسانی را تأیید کند اما به نظر می رسد فراتر از مسائل انسانی، موضوعاتی وجود دارد که باعث می شود برخی افراد و گروه ها چندان تمایلی به پذیرفته شدن محتوای این گزارش نداشته باشند.

در گزارش خانم دوهان آمده است که مجموعه پیچیده تحریم های یک جانبه علیه ایران، همراه با تحریم های ثانویه علیه افراد و نهادهای ثالث، رعایت افراطی تحریم ها و اتخاذ سیاست های به صفر رساندن ریسک توسط برخی شرکت ها و مؤسسات مالی، چالش های انسانی و اقتصادی موجود را تشدید کرده و بر زندگی مردم، به ویژه آسیب پذیرترین اقشار جامعه، تأثیر منفی گذاشته است.

به گفته او، کمترین اثر تحریم های یکجانبه موجود به عنوان اقدامی تنبیهی، نقض تعهدات ناشی از اسناد بین المللی و منطقه ای حقوق بشر بوده است که بسیاری از آنها از جمله تضمین های رویه ای و فرض برائت، ماهیتی تعلل ناپذیر دارند.

در حالی که انتظار می رود در ماه سپتامبر گزارش کامل آلنا دوهان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد تاثیر منفی اقدام های یکجانبه قهرآمیز بر بهره مندی از حقوق بشر درباره ایران به شورای حقوق بشر ارائه شود، از چند هفته قبل مشخص بود که چنین گزارشی از سوی بانیان و حامیان تحریم هایی که ضرباتی جبران ناپذیر بر پیکره اقتصاد ایران و به تبع آن ایرانیان وارد آورده، تحمل نخواهد شد.

درست در آستانه سفر خانم دوهان به ایران، مجموعه ای از اتهامات اساسی علیه این کارشناس مستقل سازمان ملل متحد طرح شد که از جمله آن ها می توان به ادعاهایی نظیر دریافت پول از چین از سوی آلنا دوهان و همکاری با دولت بلاروس اشاره کرد.

هیلل نویر، مدیر اجرایی دیدبان سازمان ملل – یک موسسه غیردولتی در ژنو که مأموریت خود را نظارت بر سازمان ملل متحد تعریف کرده – 16 مه درباره آلنا دوهان در توییتر نوشت: این کارشناس به اصطلاح مستقل سازمان ملل متحد به ترتیب 25 هزار دلار از قطر، 150 هزار دلار از روسیه و 200 هزار دلار از چین پول گرفته است.

دو روز بعد، وبسایت این موسسه در گزارشی مدعی شد که آلنا دوهان در ازای دریافت 200 هزار دلار از چین به پکن در سفیدشویی پاکسازی نژادی ایغورها کمک می کند.

در این گزارش با اشاره به حضور این گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در نشست سینک یانگ یک سرزمین فوق العاده است ادعا شده که او بهانه های دیکتاتورها را مشروع جلوه می دهد.

هیلل نویر، مدیر اجرایی دیدبان سازمان ملل در این گزارش گفته است که پول گرفتن گزارشگر سازمان ملل متحد از چین درست مانند این است که پلیس شیکاگو از آل کاپون برای تحقیقات خود کمکی مالی بگیرد.

آنها همچنین خواستار باز پس دادن پول به چین شده اند.

استریت نیوز نیز در 19 مه 2022 در گزارشی به نقل از خبرگزاری فرانسه می نویسد: پروفسور آلنا دوهان، در سال 2021 مبلغ 200 هزار دلار از چین پول گرفته است.

در این گزارش ها که دستمایه زیر سوال بردن، گزارش خانم دوهان در خصوص تأثیرات ویرانگر انسانی تحریم ها بر مردم ایران قرار گرفته، تلاش شده است که با طرح ادعای دریافت پول از سوی خانم دوهان، چنین وانمود شود که انتقاد او از تحریم ها علیه ایران و نقض حقوق بشر که در سایه این تحریم ها اتفاق می افتد، بر مبنای واقعیت نیست.

بررسی های اعتماد اما نشان می دهد که نه این ادعاها کاملا درست هستند و نه می توانند مبنایی برای رد گزارش آلنا دوهان درباره ایران باشند.

آیا گزارشگران از دولت ها پول می گیرند؟ تمام کسانی که ادعای دریافت پول از سوی آلنا دوهان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد تاثیر منفی اقدام های یکجانبه قهرآمیز بر بهره مندی از حقوق بشر را مطرح می کنند، استنادشان به سندی 83 صفحه ای است که مستقیما از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده است.

آن ها اما دو واقعیت را در خصوص این سند نادیده می گیرند: 1.

در سند مذکور تصریح شده است که ارتباط مالی مستقیم میان گزارشگران و این اهداکنندگان مالی وجود ندارد و مبالغ مذکور در اختیار کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار می گیرد.

2.

بیشتر گزارشگرانی که پیرامون یک موضوع به خصوص تحقیق می کنند، از کمک دولت ها، سازمان ها و موسسات علمی که در اختیار کمیسیاریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار می گیرد، بهره می برند و این موضوع محدود به خانم دوهان نیست.

این مسأله (دریافت پول و کمک های مالی) مشمول گزارشگرانی که درباره یک کشور خاص تحقیق می کنند نمی شود و این گزارشگران از کشور یا موسسه ای کمک مالی دریافت نمی کنند.

آیا خانم دوهان از چینی ها پول گرفته است؟ در صفحه 50 سند موسوم به A/HRC/49/82 که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده، آمده است که خانم النا دوهان از دانشگاه دولتی به مدت یک فصل برای یک تحقیق کمک مالی دریافت کرده است.

همچنین برای کمک به پیشبرد تحقیقات گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد تاثیر منفی اقدام های یکجانبه قهرآمیز بر بهره مندی از حقوق بشر، مبلغ 200 هزار دلار از سوی دولت چین، 150 هزار دلار از سوی دولت روسیه و 25 هزار دلار از سوی دولت قطر در اختیار کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار گرفته است.

خانم دوهان تاکنون گزارشی درباره موضوع چین یا روسیه منتشر نکرده و کشورهای قطر، زیمبابوه، ونززوئلا و ایران مقصد سفرهای رسمی او بوده اند.

با توجه به اینکه تحریم ها علیه قطر که از سوی عربستان و متحدان عربی این کشور اعمال می شد، در حال حاضر رفع شده عملا موضوع تعارض منافع نیز در گزارش های خانم دوهان وجود ندارد و شخص او نیز در نشست خبری که در تهران داشت به این موضوع اشاره کرد.

از سوی دیگر با توجه به این که هر سه این کشورها به نوعی قربانی تحریم های یکجانبه بوده اند، حساسیت و توجه آن ها روی این مسأله موضوعی طبیعی به نظر می رسد.

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در پاسخ به خبرگزاری فرانسه اظهار کرد که کارشناسان و گزارشگران موضوعی پاداش مالی دریافت نمی کنند و متعهد می شوند که با استقلال، کارآمدی، شایستگی، رعایت بی طرفی، صداقت و حسن نیست گزارش دهند.

به گفته او منابع مالی لازم برای مأموریت های آنان از طریق بودجه سازمان ملل تأمین می شود اما با توجه به این که منابع سازمان ملل برای این امر کافی نیست، کمک های داوطلبانه برای مأموریت های خاص وجود دارد که نحوه دریافت و هزینه کرد آن ها شفاف و روشن است.

کمک های اهدایی به پروژه او نیز چندان بیشتر از سایر گزارشگران نیست.

چرا که در یک نمونه گزارشگرانی که روی موضوع Right and transnational corporations and other business enterprises کار می کنند، علاوه بر دریافت کمک هایی از شامل 24 هزار دلار از سوییس و نروژ، مبلغ 303 هزار دلار از سوی دولت آلمان و مبلغ 50 هزار دلار از سوی دولت روسیه به پروژه آن ها اختصاص یافته است.

در نمونه ای دیگر، فیونوئولا نی آئولین گزارشگر ویژه حمایت از حقوق بشر و آزادی های اساسی در زمان مبارزه با تروریسم، علاوه بر دریافت 212 هزار دلار از دانشگاه مینه سوتا، مبلغ 150 هزار دلار از روسیه و مبلغ 50 هزار دلار از سوییس دریافت کرده است.

نگاهی به وضعیت کمک های مالی دریافتی از سوی دیگر گزارشگران موضوعی نیز وضعیتی مشابه را نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در صفحه 48 سند مورد اشاره، احمد شهید، گزارشگری که پیشتر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران بود و اکنون به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد آزادی های مذهبی و اعتقادی فعالیت می کند در سال 2021 از سه منبع کمک مالی دریافت کرده است.

دانشگاه اسکس مبلغی را برای استفاده عمومی در اختیار گزارشگر ویژه قرار داده، انستیتو رالف بانچ، انستیتو گراجوییت و دانشگاه نیویورک نیز به طور منظم کمک هایی را برای امور تحقیقاتی برای استفاده احمد شهید مهیا می کنند.

دولت نروژ نیز مبلغ 114 هزار و 368 دلار را برای استفاده احمد شهید در اختیار کمیساریای عالی حقوق بشر گذاشته است.

در یک نمونه دیگر، فرناند دی وارنس، گزارشگر ویژه در امور اقلیت ها، علاوه بر کمک های دریافتی از دانشگاه ها و نهادهای خصوصی، مبلغ 71 هزار دلار از دولت اتریش، 18 هزار دلار از دولت مجارستان و مبلغ 50 هزار دلار از سوی دولت روسیه برای کمک به او در اختیار کمیساریای عالی حقوق بشر قرار گرفته که کمک اهدایی مجارستان با توجه گزارش هایی که پیرامون نقض حقوق مهاجران و به ویژه مهاجرانی که به اقلیت های دینی در این کشور از جمله اسلام تعلق دارند، می تواند محل پرسش باشد.

چرا به خانم دوهان حمله می شود؟ به نظر می رسد کسانی که به آلنا دوهان حمله می کنند، بیش از آنکه با دریافت کمک های مالی از سوی کمیساریای عالی حقوق بشر برای تأمین مالی مأموریت او مشکل داشته باشند، با آنچه طی گزارش های او زیر سوال می رود مشکل دارند: مشروعیت تحریم ها .

با توجه به اینکه تحریم یکی از اصلی ترین ابزارهای قدرت های جهانی برای رسیدن به اهداف و وادار کردن دیگر کشورها به تغییر سیاست هایشان محسوب می شود، زیر سوال رفتن مشروعیت این ابزار از نگاه آنان خطرناک است.

اما با توجه به تأثیر ویرانگری که تحریم روی شهروندان عادی دارد و این مسأله بارها از سوی نهادهای بین المللی تأیید شده، ضروری است که یک بازنگری اساسی بر روی استفاده از این ابزار صورت گیرد.

چنانچه در جنگ آسیب رساندن به غیر نظامیان امری مذموم است، در استفاده از دیگر ابزارهای تحمیل اراده نظیر تحریم هم این مسأله باید در نظر گرفته شود.


کلید واژه ها: گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد - گزارشگر ویژه سازمان ملل - تحریم ها - سازمان ملل - سازمان ملل متحد - تحریم - جمهوری اسلامی - ویرانگر - سازمان - جمهوری اسلامی ایران - تحریم ها علیه ایران - گزارش - ایران - تاثیر - گزارشگر - آلنا - اسلامی - علیه - جمهوری - اقدام - مسائل - علیه ایران - غیرقانونی - ویژه - مندی - منفی - خبرگزاری - متحد - حقوق - بهره

آخرین اخبار سرویس:
صدور فرمان عقب نشینی نظامیان اوکراینی از سورودونتسک

پرتره از عروس خوش استایل ملکه انگلیس/عکس

لاوروف: اینکه می گویند جنگ اوکراین باعث بحران گندم در جهان شده درست نیست

ارسال محموله کمک های بشر دوستانه ایران به افعانستان

امیرعبداللهیان: قطار مذاکرات به نقطه پایانی خود رسیده است / 27 دوربین برجامی را از مدار خارج کردیم

لاوروف: به دنبال ایجاد سیستم امنیت مشترک در منطقه هستیم / آمریکا را به واقع بینی برای رسیدن به توافق نهایی دعوت می کنیم

احتمال دیدار وزرای خارجه آمریکا و روسیه در بحبوحه درگیری اوکراین

راهکار رفع مشکل حق آبه ایران و افغانستان بازگشت به تعهدات قبلی است

حمایت آمریکا از اوکراین از 6 میلیارد دلار فراتر رفت

فیلم | سرود سلام فرمانده به چند زبان

رونالدو: ساپینتو مربی کار بلدی است

امیرعبداللهیان: مسکو مانع توافق وین نیست؛ روسیه هم نفع خودش را ببرد

گشایش کانال ارتباطی جدید ایران و چین

امیرعبداللهیان: ما به جد دنبال لغو تحریم ها هستیم

لاوروف: همه تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران باید لغو شود

وزرات خارجه فرانسه: ایران از فرصت سفر بوررل برای نهایی کردن توافق هسته ای استفاده کند

اعمال مخصوص روز دحوالارض

چین به اروپا از مسیر ایران

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 4 تیر 1401

شوهرم چهار سال از من کوچک تر بود/ او را را بخاطر رابطه با زنان و دختران در موسسه آموزشی اخراج کردند

بیانیه مشترک آمریکا و اروپا در مورد لیبی

ادعای تازه رابرت مالی درباره مذاکره با ایران

بایدن برای توافق مورد نیاز باید مطالبات ایران را بپذیرد

اذعان روزنامه سعودی به مقاوم شدن اقتصاد ایران در برابر تحریم ها

ملک عبدالله: از ناتوی خاورمیانه حمایت می کنم

مولداوی هم به تحریم های جدید ضد روسیه ملحق می شود

ماموریت سخت بورل در تهران

جیره بندی آب در ایتالیا

آمریکا و اروپا: با تقسیم لیبی مخالف هستیم

ناتو و روسیه در آستانه جنگ؟

صدور فرمان عقب نشینی نظامیان اوکراینی از سورودونتسک

پوتین قطعا به ایران سفر می کند

حامل پیام آمریکا درباره برجام در تهران | دست ایران پرتر از همیشه شد

ایروان باز هم صحنه تظاهرات علیه پاشینیان شد

لاوروف، تنها به قاضی رفته

ببینید | آبروریزی ارتش روسیه؛ بازگشت موشک روسی به سمت لانچر و انهدام پدافند خودی

گشایش کانال ارتباطی جدید ایران و چین با افتتاح خط دریایی – ریلی نینگشیا به انزلی

تظاهرات علیه پاشینیان در ارمنستان از سر گرفته شد

عضویت اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا، عواقب منفی دارد

یک بام و دو هوای جمهوری خواهان

عکس| تفاوت پوشش سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ایران و عربستان

بهترین و بدترین شهرها برای زندگی؛ تهران در شمار 10 شهر آخر

رزنیکوف: غرب هنوز تصمیمی برای تحویل تانک ها و هواپیما های مدرن به ما نگرفته است

فرانسه: ایران از فرصت سفر بورل استفاده کرده و توافق را نهایی کند

پادشاه اردن: از ناتوی خاورمیانه حمایت می کنم

هشدار روسیه درباره عواقب منفی عضویت اوکراین و مولداوی در اتحادیه اروپا

صنعا با بازگشایی 2 مسیر در تعز موافقت کرد

پس لرزه های زلزله افغانستان برای طالبان

بیانیه آمریکا و اروپا: با تجزیه لیبی مخالف هستیم

اوضاع نگران کننده استقلال در نقل و انتقالات

شهادت نوجوان 16 ساله فلسطینی به دست صهیونیست ها

مسکو: انزوای روسیه تنها در رویا های غربی ها است

روسیه اظهارات وزیر خارجه آلمان را دروغ خواند

ببینید| اقدامی عجیب در آمریکا/ یک بولدوزر از روی صدها موتور آفرودی رد شد

شهادت 3 فلسطینی و زخمی شدن 429 نفر در حملات شهرک نشینان صهیونیست

هجوم پلیس ضد شورش اسپانیا به مهاجران در مرز مراکش؛ 18 مهاجر کشته شدند

رکود اقتصادی در آمریکا اجتناب ناپذیر است

دفتر صلح یاری در منطقه خیرآباد ورامین راه اندازی می شود

آمریکا در مذاکرات برجام، درخواست های منطقی طرف ایرانی را بپذیرد.

جنگ اوکراین40 تا 50 میلیون نفر به گرسنگان می افزاید

امیرعبداللهیان:گفتگوها بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم ادامه دارد/ آماده پیشبرد روابط دیپلماتیک با عربستان هستیم

سران اروپا با پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا موافقت کردند؛واکنش روسیه چه خواهد بود؟

اتفاق نظر رهبران بریکس؛ اتخاذ سیاستهای اقتصادی مسئولانه برای به چالش کشیدن قدرت محوری غرب

تظاهرات میلیون ها آمریکایی در سراسر کشور

حامل پیام آمریکا درباره برجام در تهران | بایدن برای توافق مورد نیاز باید مطالبات ایران را بپذیرد

اجرای سرود «سلام فرمانده» به زبان انگلیسی در لندن

لاوروف با چه هدفی از حرف رییسی تمجید لفظی می کند؟ / موازنه بین المللی، نیاز فوری است

پرسپولیسی ها جواب رقیب را نمی دهند!

حجاب سخنگوی وزارت خارجه روسیه در ایران و عربستان + تصویر

تصاویر | صفحات نخست روزنامه های شنبه 4 تیر 1401 | 8 دلیل برای امیدواری به آینده اقتصاد ایران

به مسیر دیپلماسی معنادار متعهد می مانیم

حمله راکتی به میدان گازی کورمور برای دومین بار طی یک هفته

خبر خوش آمریکا برای طالبان؛ واشنگتن کوتاه آمد

ببینید | شیطنت خبرساز جدید یوسف تیموری؛ ترساندن بهنوش بختیاری وسط مصاحبه

مدیران استقلال: محبی را قطعا می خواهیم

سرمایه گذاری روی اقدامات تروریستی در ایران مثل کف روی آب است

یک خبر مهم درباره پوتین / رییس جمهور روسیه چقدر محبوب است؟

خواهش بایدن از صاحبان پمپ های بنزین

پس از سفر به ایران مطرح شد؛ چراغ سبز روسیه به ناتو

رییس صندوق بین المللی پول: رکود اقتصادی در آمریکا اجتناب ناپذیر است

تاکید نماینده سوریه در سازمان ملل بر حفظ حقوق ملت فلسطین

کره شمالی قوی تر می شود

شکست بزرگ اوکراین با سقوط سورودونتسک

عربستان در حال نزدیک شدن به اسراییل از مجرای ترکیه، مصر و اردن است/ ریاض خارج شدن از حالت انجماد با آمریکا را دنبال می کند

ایران از فرصت سفر بوررل برای نهایی کردن توافق هسته ای استفاده کند

واکنش بی سابقه رییس جمهور اوکراین به عضویت در اتحادیه اروپا

اعتراف جنجالی عربستان به شکست تحریم های آمریکا مقابل ایران

روایتی ترسناک از اوضاع جهان در سال 2050

هشداری برای بایدن / مذاکرات با ایران را متوقف کن

خبر خوش پوتین برای ایران؛ می آیم

زاخارووا : اتحادیه اروپا برای پذیرش عضویت اوکراین و مولداوی باید تاوان بدهد

عفو بین الملل خواستار تحقیقات مستقل درباره ترور خبرنگار فلسطینی شد

سلاح کثیف روسیه علیه اوکراینی ها

تلاش اروپا برای صادرات غلات اوکراین

خودداری نپال از انعقاد توافق همکاری با آمریکا

افزایش سطح آماده باش در اطراف کاخ سفید

موافقت صنعاء با بازگشایی دو مسیر در تعز

پدرزن سام اصغری برایش دردسر درست کرد!

پوشش ماریا خانم روس مهمان

یونان تهمت زد/ جرقه جنگ زده شد؟

بررسی ادعای دریافت پول از سوی آلنا دوهان/ سانسور عامدانه سند سازمان ملل

بررسی ادعای دریافت پول از سوی آلنا دوهان/ سانسور عامدانه سند سازمان ملل