مطالب مرتبط:
آمریکا در پیچیده کردن اوضاع عراق نقش دارد
اعدام در آمریکا نتیجه گذشته نژادی خشونت آمیز
پیام کوتاه بایدن به رهبر کره شمالی | رویکرد آمریکا در قبال سیاست های جدید کیم جونگ اون چیست؟
اینترآذ ورزشی| ایران - آمریکا دومین دیدار حساس تاریخ جام جهانی
کره جنوبی : هدف مشترک با آمریکا خلع سلاح کامل کره شمالی است
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 خرداد 1401 ساعت 08:322022-05-23بين الملل

افول راهبردهای آمریکا


نظم جهانی مورد نظر آمریکا با تدابیر تقابلی و حتی تهاجمی ایران، برهم خورده و شدت آشفتگی معادلات واشنگتن به حدی است که با اذعان و اعتراف به شکست در برابر ابرقدرت منطقه، - جواد منصوری در یادداشتی نوشت: نظم جهانی مورد نظر آمریکا با تدابیر تقابلی و حتی تهاجمی ایران، برهم خورده و شدت آشفتگی معادلات واشنگتن به حدی است که با اذعان و اعتراف به شکست در برابر ابرقدرت منطقه، نمی توان مانع از سقوط سیاست های کاخ سفید در خاورمیانه شد.

خبرگزاری میزان _ جواد منصوری در روزنامه حمایت نوشت: از زمان اعمال راهبرد فشار حداکثری توسط دونالد ترامپ ، رییس جمهور سابق آمریکا، نظریه پردازان، سیاستمداران و تحلیلگران نسبت به ناکارآمدی آن علیه ایران هشدار دادند.

وجه مشترک تحلیل های ارائه شده، توانمندی ایران در حوزه های مختلف ، محاسبات اشتباه آمریکا ، چندقطبی شدن جهان و افول هژمونی واشنگتن در غرب آسیا بوده و این در حالی است که در ارزیابی های عمیق تر، بحث شکست سراسری در جبهه آمریکا علیه جمهوری اسلامی مطرح است.

ولید فارِس ، یکی از ضدایرانی ترین مشاوران رییس جمهور پیشین آمریکا یکی از این دست افراد است که در مورد هماورد تاریخی تهران و واشنگتن، تحقیقات گسترده به عمل آورده و به نتیجه ای شایان توجه رسیده است.

او در یکی از رسانه های جمهوری خواهان به نام نیوز مکس اذعان می کند که بعد از مطالعه در مورد حکومت ایران از آغاز تاکنون، بحران گروگان گیری دهه 1980، جنگ نیابتی ایران با اسراییل، گسترش پروژه هسته ای ایران و کنترل چهار کشور عربی توسط شبه نظامیان، جمع بندی من در مقطع کنونی این است که حاکمان تهران-دست کم تا اینجا- پیروز شده اند…ایران، توانمندی های نظامی و اطلاعاتی اش را تقویت کرده، توسعه ارضی اش را از طریق شبه نظامیان گسترده کرده و به لطف جاذبه توافق هسته ای به نفوذ قابل توجهی در غرب دست پیداکرده است.

مشاور اسبق سیاست خارجی دولت ترامپ به ذکر مواردی شامل ترور ، گروه های نیابتی ، سیاست های آمریکا ، نفوذ ایران و حمایت کشورهای غربی از برجام پرداخته که به زعم او باعث پیروزی کشورمان در برابر آمریکا شده است.

اگر بخواهیم به صورت گذرا به این موارد اشاره کنیم باید بگوییم که ایران یکی از کنشگران عرصه مقابله با تروریسم بوده و در فهرست قربانیان این پدیده شوم قرار دارد.

منافقین خلق با حمایت همه جانبه آمریکا، بیش از 17 هزار نفر را در کشور ترور کردند و با سفر اخیر مایک پمپئو به آلبانی و دیدار با مریم رجوی ، ثابت شد که این حمایت همچنان پرقدرت است و ادامه دارد.

در بُعد منطقه ای نیز آمریکا به اعتراف ترامپ، خالق داعش است و میلیون ها نفر را در عراق و افغانستان به خاک و خون کشیده است.

بنابراین، واشنگتن نمی تواند با این قبیل فرافکنی ها انگ پدرخواندگی تروریست ها (آمریکا) را از خود جدا کند و به دیگران بچسباند.

در خصوص گروه های نیابتی همین بس که مقاومت عراق و سوریه (به زعم آمریکا، گروه های نیابتی) فتنه آمریکایی – صهیونیستی داعشی ها را دفع و دفن کردند.

آمریکا به تعبیر رهبر حکیم انقلاب، یک رژیم مافیایی است و برای شیوع ویروس تهدیدات و تنش ها علیه کشورهای غیرهمسو، کلکسیونی از گروه های مافیایی را رهبری می کند.

ولید فارس ، در مورد سیاست های کاخ سفید نیز معتقد است که تهران از نوسانات سیاست خارجی آمریکا پس از 11 سپتامبر 2001 بهره جویی کرده، درحالی که بیل کلینتون دموکرات با تصویب قانون تحریم ایران (داماتو) به همان اندازه برای ضربه زدن به ایران انگیزه داشت که دونالد ترامپ .

با این حساب، آبشخور مخاصمه تمام دولتمردان آمریکایی، یکجا بوده و اگر تفاوتی هست، به تکنیک ها بازمی گردد نه تاکتیک ها.

او در خصوص نفوذ ایران نیز اعتقاد دارد جمهوری اسلامی نه تنها در منطقه بلکه در اروپا و آمریکا هم اعمال نفوذ کرده و بحث حمایت غرب از برجام را مقوم ساختارهای کشورمان برمی شمارد.

طبعاً ایران کشوری است با ارتباطات جهانی اما ربط دادن قدرت نظام به حمایت غرب از برجام و نفوذ در آن ها، از حقیقت فاصله بسیار دارد.

تا جایی که مردم ایران با گوشت و پوست خود لمس کرده اند، تفکیکی میان اروپا و آمریکا در محروم کردن ایران از منافع برجام وجود ندارد و این اروپا بود که با تعلل خود در انجام وعده هایش، عملاً با تحریم های واشنگتن همراهی کرد.

می توان این طور تحلیل کرد که این مقام آمریکایی و دیگر مسئولان این کشور در اخذ نتیجه و گرفتن خروجی در خصوص شکست آمریکا در برابر ایران، به جمع بندی درست اما با مقدمات اشتباه دست یافته اند.

از صدر تا ذیل مستأجران کاخ سفید، هیچ گاه شجاعت ابراز شکست را نداشته اند و این یک اتفاق جدید است که هرچند با دلایل غلط، به یک خروجی درست می رسند.

نکته اینجاست که پذیرش اشتباه، مقدمه تصحیح خطاهاست، به شرط آنکه با تحلیل های متقن همراه باشد اما این خصوصیت در مورد آمریکا صدق نمی کند.

سردمداران واشنگتن همچنان در جهل مرکب خود باقی مانده اند و اذعان به ناتوانی در تقابل با جمهوری اسلامی، نه تنها مقوم کاخ سفید نیست بلکه به قدرت گرفتن بیش از پیش جمهوری اسلامی و افول مضاعف هژمونی آمریکا منتهی خواهد شد، چراکه همچنان بر طبل ابرقدرتی خود می کوبد و از ضعف های سیستماتیک خود غافل است.

جمهوری اسلامی در حال حاضر، ترکیبی از توانمندی ها را در اختیار دارد که ضریب دادن به آن ها در چهار سال گذشته تحت عنوان راهبرد مقاومت فعال ، معادلات و محاسبات آمریکا را بیش از گذشته برهم زده است.

برخلاف عقیده ولید فارس و هم مسلکی هایش درباره حمله ایران به منافع آمریکا در قالب گروه های نیابتی ، جمهوری اسلامی در صیانت از حدود و صغور کشورها در برابر هجمه بیگانگان پیشتاز و الهام بخش بوده است.

محور مقاومت با الگوگرفتن از ایران، راهبردهای بی واسطه و نیابتی آمریکا را با هزیمت مواجه کرده و این عیار اتفاقاً، شاخص وطن پرستی و آرمان گرایی صحیح اسلامی به شمار می آید، نه تروریسم.

واشنگتن حتی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه دخالت داشت ولی تصمیمات منفعت طلبانه و استکباری کاخ سفید در این منطقه، مردم غرب آسیا را خشمگین کرده بود تا اینکه پس از طلیعه انقلاب در بهمن 57، انگیزه لازم در دیگر کشورها برای مقابله مستقیم با منافع واشنگتن فراهم شد.

از منظر اقتصادی که یانکی ها حساب ویژه ای روی آن باز کرده بودند، آمریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران موفق نشد به نتیجه رؤیایی خود برسد.

تحریم ها هرچند مردم و کشور را به زحمت انداخت و بی تدبیری های داخلی نیز به آن شدت بخشید، اما درنهایت نتوانست به نقطه مطلوب و موردنظر کاخ سفید برسد.

افزون بر این، تلاش های واشنگتن برای فعال کردن گسل های داخلی و ایجاد فتنه و آشوب، به جایی نرسید و این در شرایطی بود که واشنگتن از منظر راهبرد منطقه ای و معضلات داخلی، دچار مشکلات عدیده ای شده و چابکی گذشته در اعمال فشار و تحریم را از دست داده است.

درهرصورت، نظم جهانی مورد نظر آمریکا با تدابیر تقابلی و حتی تهاجمی ایران، برهم خورده و شدت آشفتگی معادلات واشنگتن به حدی است که با اذعان و اعتراف به شکست در برابر ابرقدرت منطقه، نمی توان مانع از سقوط سیاست های کاخ سفید در خاورمیانه شد.

انتهای پیام/ خبرگزاری میزان": انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: آمریکا - اعتراف به شکست - واشنگتن - جواد منصوری - ایران - معادلات - رییس جمهور سابق - ابرقدرت - توانمندی ایران - روزنامه حمایت - راهبرد - اعتراف - منصوری - آشفتگی - جهان - تهاجمی - تدابیر - دونالد ترامپ - فشار حداکثری - سیاستمداران - جهانی - اذعان - تحلیل - برابر - سیاست - رییس جمهور - علیه ایران - خاورمیانه - ناکارآمدی - مورد

آخرین اخبار سرویس:
بوریس جانسون، یک عراقی الاصل را به عنوان وزیر دارایی منصوب کرد

گروسی: کاهش بازرسی های آژانس در ایران خطر مسابقه تسلیحات هسته ای را افزایش می دهد

دیدار محمود عباس و اسماعیل هنیه در حضور رییس جمهوری الجزایر

لبنان و مشکلات فراروی میقاتی در تشکیل دولت

واشنگتن: در حال حاضر برنامه ای برای مذاکرات با ایران نداریم

اردوغان به ایران می آید

جانسون وزرای جدید کابینه را معرفی کرد

ادعای جدید آلمانی ها علیه برنامه هسته ای ایران

رهبر حزب ملی اسکاتلند: پایان جانسون نزدیک شده است

آمریکا پایان مذاکرات را اعلام کرد

زلزله قصرشیرین هیچ خسارتی نداشته است

زخمی شدن ده ها نفر در حمله نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی/ شهادت یک نوجوان فلسطینی در اراضی 1948

آیا تل آویو موفق به ائتلاف سازی علیه ایران در منطقه می شود؟

امیرعبداللهیان: برای رسیدن به توافق قوی و پایدار، مسیر مذاکرات را ادامه می دهیم

نشست سفارت ایران در بیروت در سالگرد ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی

اسکانداران بدون جنگنده ملکه

تهران-قاهره؛ بهبود روابط پس از 43 سال ممکن است؟

امیرعبداللهیان خواستار آزادی فوری «حمید نوری» شد

کرملین گزارش های مربوط به امتناع رهبر چین از سفر به روسیه را رد کرد

روسیه فعالیت آژانس یهود را ممنوع کرد

واشنگتن برای اطلاعات مربوط به قاچاقچیان اسلحه در خاورمیانه پاداش مالی می دهد

وزیران بهداشت و دارایی انگلیس استعفا دادند

اعتراض سازمان های بین المللی به بازداشت کودکان پناهجو در اروپا

پیام تهدیدآمیز مکرون برای ایران

آمریکا: برنامه ای برای دور دیگری از مذاکرات با ایران نداریم

استخدام کارمند مالی و حسابدار ارشد در شرکت سرام نگار در تهران

میتسوبیشی اس اس یو؛ خودروی ژاپنی که در آمریکا لقب زشت دریافت کرد! (+عکس)

امیرعبداللهیان: جمهوری اسلامی ایران پرونده حمید نوری را با حساسیت زیاد دنبال می کند

بزرگترین سرقت های تاریخ

ترکیه 10 روستای سوریه را موشکباران کرد

واشنگتن از مذاکرات نادر بین بلینکن و همتای چینی خود خبر داد

رواق 9849

روزنامه قدس 9849

گفت وگوی وزرای خارجه بحرین و لبنان درباره همکاری مشترک

حرکت نژادپرستانه نخست وزیر اسپانیا

ژاپنی زشت در آمریکا/ میتسوبیشی اس اس یو با لقب مکس دیوانه (+عکس)

نارضایتی مقتدی صدر از حلبوسی و بارزانی/ امتیازهای ویژه سفارت عربستان به برخی نمایندگان

کلید ثبات عراق، حل مشکلات اربیل - بغداد از طریق گفتگو است

پافشاری رژیم صهیونیستی بر ادامه تجاوزگری؛ استخراج گاز از «کاریش» از شهریور آغاز می شود

گاردین: آیا بایدن به خاطر بهبود مناسبات با سلمان، از پرونده حقوق بشر چشم پوشی کرده است؟

روسیه: نیرو های ما به دعوت سوریه در این کشور حضور دارند

اوکراین کشور تروریستی است

تیراندازی مبارزان فلسطینی به سمت نظامیان صهیونیست در نابلس

شلیک 5 راکت از خاک افغانستان به ازبکستان

تیراندازی مبارزان فلسطینی به سمت نظامیان صهیونیست

رایزنی وزرای خارجه بحرین و لبنان درباره همکاری مشترک

پوتین حال اسراییل را هم گرفت

توافق ایران و کویت برای مقابله با طوفان شن و ریزگردها

وزرای خارجه آمریکا و چین دیدار می کنند

رییس دومای روسیه: اوکراین کشور تروریستی است

استفان دوجاریک: همیشه از برجام و روند آن حمایت کرده ایم

وزرای دارایی و بهداشت انگلیس استعفا کردند

وزرای دارایی و بهداشت انگلیس استعفا کردند

شلیک 5 موشک از خاک افغانستان به ازبکستان

زن و شوهر استرالیایی که عروسی شان را در جمکران گرفتند

رزمایش هوایی مشترک مصر و امریکا در یکی از پایگاه های مصر برگزار شد

سخنگوی سازمان ملل: همیشه از برجام و روند آن حمایت کرده ایم

استعفای دو وزیر انگلیسی در اعتراض به عملکرد جانسون

مکرون: مایل به توافق با ایران در سریع ترین زمان ممکن هستیم

مقام روسی: ایران، عراق و عربستان به دنبال خرید گندم از منطقه اشغالی تحت تسلط مسکو در اوکراین هستند

سازمان ملل: همیشه از برجام حمایت کرده ایم

وزیر دفاع طالبان راهی قطر شد

اتفاق وحشتناک در عروسی| له شدن مهمان های یک عروسی زیر خودروی سنگین + ویدئو

اسراییل هشدار خطر حزب الله را به فرانسه داد

توضیحات لاوروف درباره کشتی باری توقیف شده روسیه در ترکیه

ترسناک ترین کریسمس در جهان🤶🎁👻

هشدار بورل: فضای احیای برجام ممکن است به زودی محدود شود

ترکیه 10 روستای سوریه را موشکباران کرد

ترکیه 10 روستای سوریه را موشکباران کرد

اتفاق جدید در کابینه جانسون؛ دو وزیر دولت انگلیس استعفا دادند

مکرون تهدید کرد: ایران را به خودش می آوریم!

کشور محل قرار اسراییل و ترکیه مشخص شد

ولودیمیر زلنسکی: معتقدیم بلاروس وارد جنگ نخواهد شد

وحشت مسافران پرواز انگلیس- اسپانیا از شایعه بمب گذاری

نفت و حقوق لبنان را کامل و بدون نقص می خواهیم

وزرای دارایی و بهداشت انگلیس استعفا کردند

دستگیری 5 داعشی و یکی از رهبران برجسته آنها در چند استان عراق

وزرای دارایی و بهداشت انگلیس استعفا کردند

2 وزیر دولت انگلیس استعفا کردند

بایدن پس از اروپا، به عربستان سعودی می رود

سرنوشت اردوغان در دست رای اولی های ترکیه

استعفای وزرای بهداشت و دارایی بریتانیا

دیدار سفرای ایران و بریتانیا در بغداد/ بررسی وضعیت حضور نیروهای ائتلاف در عراق

رای الیوم: غرب از برنامه استقلال اقتصادی الجزائر هراسان شده است

استخدام حسابدار با حقوق 6 تا 7 میلیون در شرکت تولیدی یاتاش در تهران

قدردانی جمهوری آذربایجان از کمک های آمریکا

استعفای وزیر بهداشت و وزیر دارایی انگلیس

هشدار اردوغان درباره خطر آفرین بودن یونان برای ایتالیا

پیام شماری از اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی به حجاج بیت الله الحرام

بورل: دوباره تلفنی با امیرعبداللهیان گفتگو کردم

اتفاق وحشتناک در عروسی| له شدن مهمان های یک عروسی زیر خودروی سنگین + ویدئو

دیدار فرزند حمید نوری با وزیر امور خارجه

شوک جدید به جانسون؛ دو وزیر دولت انگلیس استعفا کردند

الحلبوسی و سفیر بریتانیا در عراق دیدار و گفتگو کردند

خبر بد اتحادیه اروپا برای پوتین؛ روسیه ورشکست می کند؟

استعفای دو وزیر دولت انگلیس؛ ضربه جدید به بوریس جانسون

اظهارنظر عجیب نخست وزیر فرانسه درباره ایران

رابرت مالی :ایران باید با خودش بحث کند که می خواهد مذاکره کند یا نه

سفر وزیر دفاع طالبان به قطر

رای الیوم: مقاومت لبنان آماده درگیری در دریا با صهیونیست هاست

افول راهبردهای آمریکا

افول راهبردهای آمریکا