موضوعات داغ: - نقل و انتقالات - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - نقل و انتقالات پرسپوليس - افزايش حقوق - انتقالات پرسپوليس - اميد نورافكن - افزايش حقوق بازنشستگان - واردات خودرو - مديركل آموزش و پرورش استان ايلام - سخنگوي نظامي - كسب كار - كميته امداد امام خميني فارس - مايشگاه بين المللي كتاب تهران - حميد مشتاقيان - آموزش زبان - واحد اقامتي غيرمجاز - مدارك مفقود - سي ونهمين دوره جشنواره تئاتر فجر - اراضي 1948 - ضريب امنيتي - جهرمي در مجلس

مطالب مرتبط:
مقصر کم آبی عراق، ترکیه است اما چرا این کشور از ایران شکایت کرد؟ | هدف ترکیه از ساخت 585 سد در 18 سـال اخیر | موضع ایران باید چگونه باشد؟
ورود مجلس به ماجرای مرگ توله های یوزپلنگ ایران | جزییات جلسه؛ پاسخ های معاون سازمان محیط زیست
مقصر کم آبی عراق، ترکیه است اما چرا از ایران شکایت کرد؟ | هدف ترکیه از ساخت 585 سد در 18 سـال اخیر
جزییات جدید از تلف شدن دو توله یوز ایران
توله یوز سوم ایران زنده می ماند؟
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 31 اردیبهشت 1401 ساعت 18:372022-05-21اجتماعي

چرا فرزندان «ایران» مُردند؟ | سزارین صحرایی بدون رعایت اصول بهداشتی | آقایان در عمرشان یک بار هم یوز ندیده بودند | توله ها بوی انسان گرفته بودند


دامپزشک حیات وحش با انتقاد از بی برنامگی در پروژه احیای یوزپلنگ در سایت سمنان و عدم رعایت اصول بهداشتی در سزارین «ایران» گفت: افرادی در این پروژه حضور داشتند که قبلا در طول عمرشان توله یوزپلنگ ندیده بودند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، ایمان معماریان دامپزشک حیات وحش درباره اشتباهاتی که در منجر به مرگ توله یوزپلنگ ها شد حرف می زند: پروژه تکثیر در اسارت یوزپلنگ های ایرانی پس از چند سال فعالیت در تهران به یکباره بدون هیچ اطلاع رسانی به سمنان منتقل شد، که گفته می شود این تصمیم یکباره، با دستور عیسی کلانتری رییس وقت سازمان محیط زیست بوده است، آیا این جا به جایی به بهبود روند پروژه کمک کرد؟ این جابجایی مهم ترین دلیل انتقال یوزها به تهران را که چیزی جز دسترسی به بهترین امکانات و متخصصین موجود در کشور نبود، مخدوش کرد، عدم انجام معاینه روی یوزها از جمله ایران در مدت دو سالی که در توران بود، انجام سزارینِ صحرایی بدون وجود متخصص و حتی در نبود کمترین امکانات از جمله شرایط لازم استریل جراحی و امکانات کمک تشخیصی از جمله رادیوگراف، سونوگرافی و .

همچنین تغذیهٔ غیر اصولی توله ها، مرگ و کالبدشکافی غیر اصولی دو توله، مرده انگاشتند دلبر و کوشکی (مرده هایی که فقط غذا می خورند) نشان دادند که مخدوش کرد.

این جابه جایی چه تبعاتی داشت؟ گرفتن فیروز یوز نرغالب منطقه و جدا کردنش از طبیعت، بدون شک ضربه ای به جمعیت شکنندهٔ یوز در تنها زیستگاه بارور بود که میزان تخریب آن می تواند متغیر باشد و شاید شدت و ضعف آن بعدها مشخص شود.

این ها از جمله اشتباهاتی است که شاید جبران پذیری و قابلیت اصلاح بسیار کمی داشته باشند.

گرچه برخی از این اشتباهات اگر همین امروز هم اصلاح شوند یا اگر دیگر تکرار نشوند شاید میزان تخریب آنها کمتر شود ولی می توان گفت از این اشتباهات امروز بیشتر می توان درس گرفت و از تکرار آنها جلوگیری کرد و دلیل بازگو کردن آنها هم تاکید بر لزومِ عدم تکرار است و بس.

برخی اشتباهات قابل اصلاح بودند و با توصیه های انجام شده کم کم اصلاح شدند، از آن جمله می توان به انتقال غیر اصولی و خطرناک یوزها با باکس غیر استاندار و افراد غیر متخصص اشاره کرد که با تذکرهای داده شده تا حدودی در مراحل بعدی اشکالات کمتر شد.

عدم وجود Enrichment لازم در جایگاه هایِ توران که کم کم بهتر شد.

اشاره به روش هایی خطرناک برای زنده گیری با مثلا قفس یا روش های غیر علمی مثل درهایی که باز می شوند و یوزها وارد می شوند که خوشبختانه با تذکرهای متعدد عملی نشدند.

با وجود این تذکرها به نظر می رسد تیم اجرایی در حساس ترین زمان، یعنی فارغ شدن ایران بسیاری از اصول را رعایت نکردند، و شما هم پیش از این اعلام کردید که این عدم رعایت اصول بهداشتی و دامپزشکی منجر به تلف شدن یوزها شده است، کمی در این باره توضیح دهید.

رعایت نکردن اصول بهداشتی در مدیریت توله ها در روزهای اول، لمس توله ها بدون دستکش، مواجه با توله ها بدون ماسک، شیر دادن غیر اصولی توله ها مواردی بود که تصاویر منتشر شده از سوی خود مسئولان پروژه آنها را به وضوح نشان می داد و باعث تلف شدن دو توله شد.

البته با وجود فرافکنی هایی که برخی از این افراد بعد از شنیدن تذکرها و توصیه ها نشان دادند به نظر می رسد این اشتباهات یا اصلاح شدند و یا در حال اصلاح هستند.

برخی ضعف ژنتیکی یوزها را دلیل این تلفات می دانند، این ضعف ژنتیکی را قبول دارید؟ اینکه علت مرگ یوزپلنگ ها را مشکلات ژنتیکی بدانیم واقع گرایانه نیست.

حداقل برای یوزپلنگ هایی که در اسارت مطالعه ای درباره آنها صورت نگرفته است و درباره قرابت ژنتیکی و مشکلات ژنتیکی آنها اطلاعی نداریم.

چیزی که درباره مرگ یوزپلنگ های نورسیده ایران مشخص است، این است که شرایط نگهداری و تصمیمات اتخاذشده به خصوص برای این کار در زمان حاملگی و زایمان صحرایی مناسب نبوده و نشان می دهد افرادی که در این روند حضور داشتند از آگاهی لازم برخوردار نبوده اند.

در زمان عمل حتی از دستکش و گان استریل استفاده نشده و یکی از افراد حاضر در این پروسه لباس کار معمولی بر تن داشت، این شرایط بد و غیراستاندارد حاکی از عدم حضور متخصص جراحی در این عمل بوده است.

مساله دیگری که در این روند باعث تعجب شد، تشخیص اشتباه جنسیت توله یوزها بود، این خطا چرا اتفاق افتاد؟ عدم تشخیص جنسیت یوزها را باید به بی تجربگی عوامل حاضر در این پروژه نسبت داد، این امر نشان می دهد که آنها در عمرشان یک بار هم یوز ندیده بودند.

همانطور که روش شیردادن بدون شیشه شیر و شیر مخصوص یوزها از نکات ضعف این پروژه است و همه این عوامل نشان می دهد برنامه ریزی علمی برای انجام پروژه صورت نگرفته است.

یکی از دلایل اصلی که دلبر و کوشکی در سایت پردیسان نگهداری می شدند این بود که با نظر تمام متخصصین ایرانی و در نزدیکی بهترین امکانات بتوانیم از آنها نگهداری کنیم و قرارگیری این گونه حساس در محیطی که حتی آنتن موبایل ندارد، منطقی نبود.

برخی از اشتباهات هستند که کماکان یا قابلیت اصلاح دارند یا می توان از اثرات مخرب آنها کم کرد.

اولین و شاید مهمترین آنها توضیح برای افکار عمومی در مورد لزوم غیر قابل انکار حفاظت اصولی از زیستگاه و کریدورهای یوز برای کاهش احتمال انقراض است.

باید برخلاف روند کنونی همه از جمله خود مسئولین بدانند که تکثیر یوز در اسارت اگر نگوییم تاثیری بر جلوگیری از انقراض ندارد، حداقل می توان گفت کمترین تاثیر ممکن را در مقایسه با حفاظت اصولی از زیستگاه خواهد داشت.

باید این انتظار ایجاد شده در بین افکار عمومی که توله دار شدن ایران یا هر یوزِ آسیایی دیگری در اسارت روند انقراض را مختل کرده است اصلاح شود.

چرا توله ها از سوی ایران پذیرفته نشدند؟ باید قبول کنیم توله ها چه توسط ایران پذیرفته می شدند (دلایل بسیار متعددی برای نپذیرفتن توله ها توسط مادر وجود دارد که از آن جمله می توان به تجربهٔ پایین مادر، استرس، کمبودهایِ متابولیک، مداخلات جراحی، دستکاری های انسان و علائم شناخته شده و ناشناختهٔ دیگر اشاره کرد) چه حالا که نشدند می توان گفت کمترین شانسی برای بقا در طبیعت ایران نداشته و ندارند و در بهترین حالت می توانند با درون آمیزی در اسارت تولید مثل کنند.

درباره توضیح به افکار عمومی اشاره ای داشتید، یکی از مهمترین انتقاداتی که رسانه ها و کارشناسان حوزه به روند بارداری و فارغ شدن ایران داشتند، نبود اطلاع رسانی صحیح و به موقع بود، همین مساله شائبه پنهانکاری و ناکارآمدی تیم تکثیر را بیشتر کرد، دلیل آن را چه می دانید؟ این پروژه به صورت مخفی و بدون ارائهٔ کوچکترین برنامه مدون شروع به کار کرد، ولی با گذشت زمان به صورت کاملا واضح مشخص شد گویا کلا برنامه ایی وجود نداشته که قابل ارائه باشد! از جمله مصداق های آن می توان به انجام سزارین صحرایی، اشاره کرد چون هنوز هم نمی دانیم چرا تصمیم بر سزارین گرفته شد و اینکه آیا لازم بود یا نه هم مشخص نیست.

ولی چیزی که کاملا مشخص است نبود کوچکترین برنامه و پیش بینی برای احتمال لزوم آن است.

برخی می گویند باید تشکر کرد که با کمترین امکانات کار شده است! برخی نگران چهرهٔ بین المللی ایران هستند می گویند باید متخصصین ایرانی را بزرگ کرد و ایرادات را نگفت! ولی ایران ما کشوری است که هر روز در آن هزاران هزار سگ و گربه در کلینیک ها و بیمارستان های مجهز دامپزشکی توسط متخصصین جراحی و با شرایط کاملا استریل جراحی می شوند، واقعا عجیب و باورنکردنی است که در این کشور نه در مثلا سومالی، مهمترین حیوان کشور بدون رعایت کوچکترین اصول بهداشتی جراحی صحرایی شود! این مهم نشان می دهد هیچ برنامه یا پیش بینی برای آن متاسفانه وجود نداشته است.

گفته می شود مسئولان پروژه به دنبال تهیه شیر و واکسن از خارج از ایران هستند، آیا پیش از این به این موضوعات فکری نشده بود؟ جدای از اینکه آیا در ایران شیر و واکسن مناسب در دسترس است یا خیر، حالا که بیش از 10 روز از عمر توله ها می گذرد به یاد واردات شیر و واکسن برای آنها باشیم بازهم مصداق بی برنامگی و عدم پیش بینی شرایط پیش رو است.

نباید ماه ها قبل از تولد این اولین امکانات لازم فراهم می بود!؟ استفاده از افرادی که حتی اصول اولیه در تغذیه توله ها را نمی دانستند و باعث مرگ یکی از آنها با تغذیه غلط شدند، نشان دیگری از این بی برنامگی ها است.

انتشار تصاویر از اشتباهات متعدد هم نشان می دهد بدون شک اشتباهات غیر عمدی بوده و حتی نسبت به اشتباه خود آگاه نبوده اند.

تغییر یک فرد از افراد ناآگاه که مسئولیت توله ها را مشخص نیست چه کسی به او داده بود، به جای بازخواست از مدیر پروژه هم گویا کل مسئله را حل کرد.

اگر بنا را بر پذیرش اشتباهات از سوی سازمان محیط زیست بگذاریم برای زنده ماندن احتمالی توله یوز سوم چه باید کرد؟ باید با کمک تمامی افرادی که امکان کمک دارند، چه ایرانی و چه غیر ایرانی از همین امروز برنامه ایی مدون برای آیندهٔ این پروژه داشته باشیم.

ایران باید به دقت تحت نظر بهترین افراد ممکن باشد چون جراحی صحرایی انجام شده می تواند مخاطرات جدی برای سلامت او به همراه داشته باشد.

توله باقیمانده باید توسط افراد با تجربه و با بهترین امکانات موجود در دنیا تحت مراقبت قرار گیرند و بهترین امکانات در اختیار آنها باشد.

در آینده این توله در هر طرحی از جمله نگهداری در اسارت با فضای محدود یا فضای گسترده و تحت مدیریت می توانند مورد استفاده قرار گیرند.


کلید واژه ها: دامپزشک حیات وحش - یوزپلنگ - پروژه - حیات وحش - سازمان محیط زیست - دامپزشک - بهداشتی - سزارین - عیسی کلانتری - اطلاع رسانی - تهران - سمنان - رعایت - محیط زیست - بدون - حیات - مهم ترین - امکانات - کلانتری - فرزندان - دسترسی - همشهری - انتقاد - صحرایی - آقایان - فعالیت - انتقال - سازمان - ایرانی - بهترین

آخرین اخبار سرویس:
ببینید | جناب خان عروس شد! | دلبری جناب خان از ابوالفضل پورعرب در خندوانه

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک مدرسه ی ابتدایی در شمال تهران

«روبرتو» در مدارس پایتخت چه می کرد؟

بشنوید | چرا احساس می کنیم دمای هوا در شهرها بیشتر است؟

«روبرتو» در مدرسه پایتخت چه می کرد؟

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 6 تیر 1401

اوقات شرعی گرگان؛ 6 تیر 1401

خداحافظی با گود مخوف برج میلاد/از واگذاری گود به شهرداری تا آغاز ایمن سازی پس از 9 سال

تقویم و اوقات شرعی دوشنبه ششم تیر در قم

اوقات شرعی ششم تیر ماه در سمنان

آنباکسینگ دستگاه اسپرسو قابل حمل Winkgo

300 مددجوی کمیته امداد مستمری بگیر تامین اجتماعی

مرز زمینی عراق بدون ویزا برای زائران باز شد

هواشناسی ایران / رگبار باران در ارتفاعات البرز و نوار غربی کشور

بارش باران جانی دوباره به جزایر دریاچه ارومیه بخشید

دغدغه تازه یک وزارتخانه؛ تدریس مرد برای دختران ممنوع

هشدار نارنجی نفوذ توده گرد و خاک به خوزستان

فردا؛تاخیر دو ساعته ادارات برخی شهرهای لرستان

آموزش طرح 1818 به کودکان سیستانی و بلوچستانی

تداوم وزش باد و گرمای هوا در سمنان

قطع بی رحمانه درختان تنومند جنگل بونده محمود آباد

تصاویر خیره کننده از ماسال/ گزارش تصویری

هواشناسی فردا/ ورود توده های گرد وخاک

تداوم پایداری جوی تا اواسط هفته آینده در اصفهان

ریزگردها 11 شهر را به تعطیلی کشاند

آلودگی هوا و هجوم ریزگرد ها - آبادان

رانندگان تاکسی در قم به این زبان ها حرف می زنند!

ورود بیش از 30 هزار دانش آموز پایه اولی به مدارس

فرصت تغییر حوزه امتحانی کیش برای داوطلبان آزمون سراسری

اورژانس اجتماعی در پرند راه اندازی می شود

پیشگیری از آتش سوزی ها با احساس مسوولیت اجتماعی و ارتقای تجهیزات ایمنی

کارت قرمز در انتظار مدیران کم کار

تبریز قابل مقایسه با تهران و اصفهان نیست

مقایسه هتل داریوش و ترنج کیش

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای ماندگاری گردوخاک در خوزستان

برگزاری بیست و هفتمین کنگره سراسری قرآن کریم ویژه دانش آموزان مدارس استعداد های درخشان

غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان فومنی

کاهش کیفیت هوا در نوار غربی و بخش هایی از نواحی مرکزی کشور

هوای زنجان برای همه گروه ها ناسالم شد

هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای ماندگاری گردوخاک در خوزستان

نحوه تخریب بناها در شیراز برخلاف نظر رهبری است

قبول شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش بخوانند

شب زفاف | آموزش های شب اول عروسی برای زوجین / آداب شب زفاف / آموزش صفر تا 100 شب زفاف + عکس

برگزاری کلاس های جبرانی دانش آموزان در 16 پایگاه شهری و روستایی مهاباد

استخدام مهندس نقشه بردار در گروه نقشه برداری جهان نگار در شیراز

آغاز سنجش تحصیلی و آمادگی جسمانی 31 هزار نوآموز کردستانی

خشت گذاری 2 مدرسه خیرساز روستایی در ملارد/ 10 هزار نوآموز در طرح سنجش شرکت می کنند

دشت سوسن ایذه+عکس

خشت گذاری 2 مدرسه خیرساز روستایی در ملارد/ 10 هزار نوآموز در طرح سنجش شرکت می کنند

بازدید اعضای ستاد مدیریت بحران از صداوسیمای کیش

بخشش خلافی خودرو 1401

افتتاح مجتمع نگهداری معتادان متجاهر در هفته آینده

پیگیری برای آزادسازی «دره شیرز» کوهدشت/ سایت پرورش ماهی تعیین تکلیف می شود

وزش باد شدید و گرد و خاک پدیده غالب آب و هوایی آذربایجان غربی است

ببینید | کتابخانه ای بر پشت شتر برای کودکان مرزی بلوچستان | کار پسندیده فعال فرهنگی برای با سواد کردن مرزنشینان

آلودگی آب خوان شهر زواره با دفع غیراصولی پساب

رونمایی از طرح جامع مراقبت از خانواده در کرمانشاه

چگونه هتل مشهد را در کم ترین زمان ممکن رزرو نماییم؟

هشدار آلودگی هوا در چهارمحال و بختیاری ب

پیش ثبت نام متقاضیان زیارت اربعین از دهم تیر

آغاز توزیع کارت ورود به جلسه آزمون سراسری دانشگاه ها

استان فارس پایلوت هنرستان های کشاورزی دانش بنیان کشور

سنجش سلامت نوآموزان در لرستان  

آغاز پیش ثبت نام زائران اربعین از 10 تیر ماه

شرکت در آزمون جهش تحصیلی 1401

هشدار نارنجی تداوم  توده گرد و خاک در خوزستان

ثبت سفارش کتب درسی پایه های اول، هفتم و دهم آغاز شد

43 درصد متقاضیان مهارت آموزی کار، جوانان هستند

هشدار هواشناسی خوزستان مبنی بر ماندگاری گرد و غبار

مهلت ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی تمدید شد

تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 1401

هشدار نارنجی ماندگاری توده گرد و خاک عراقی در خوزستان

ببینید| ایستگاه اتوبوس ویژه نابینایان با امکانات خاص در فرانسه

5 بوستان شمال تهران نونوار می شود

ببینید| تختخواب متحرک و قابل کنترل، ویژه تنبل ها

لحظات پر التهاب ورود یک سگ به داخل محوطه گوریل ها در باغ وحش

امضای تفاهم نامه آموزش و پرورش و اداره کل ورزش و جوانان

چرا پل ششم اهواز رفع ایراد نمی شود؟

شاخص آلودگی هوا در چهارمحال و بختیاری به 104 رسید/ هوا برای گروه های حساس ناسالم است

ساماندهی سایت مدیریت پسماند 4 شهر بزرگ استان سمنان

استخدام مدرس رباتیک در گروه آموزشی سازک در گیلان

همه حجاج عراقی وارد سرزمین وحی شدند

مدارکی که بهتر است هنگام خرید ماشین، آن ها را تحویل بگیرید

هشدار نارنجی ماندگار توده گرد و خاک عراقی در خوزستان

اعزام حجاج از فرودگاه مشهد پایان یافت

پراکندگی مدارس؛ عامل ترک تحصیل 20 درصد دانش آموزان استثنایی / برش مناسب سازی معابر شیراز برای کودکان توانخواه تهیه شود

صدور مجوز 26 عنوان دوره آموزشی کوتاه مدت علمی کاربردی

تدریس دبیران مرد در تمام دبیرستان های دخترانه ممنوع شد

افزایش دمای تهران تا 41 درجه

تدریس دبیران مرد در تمام دبیرستان های دخترانه ممنوع شد

2 شربت خانگی خوش رنگ و طعم | طرز تهیه شربت پنیرک چند رنگ | با این ترفند شربت ریحان را خوشمزه درست کنید

اعمال نظارت زیست های محیطی بر واردات پسماند در استان یزد

تداوم پدیده گرد و خاک در آبادان

هشدار درخصوص میزان تابش اشعه «ماورای بنفش» برای تهران

خبری باورنکردنی | کشف یک منظومه شمسی جدید نزدیک زمین !

ساعت فیک «گلزار» در اینستاگرام کولاک کرد!

توسعه رشته های معدن در رویدر

زاکانی: شهرداری باید بازیگر اصلی اجاره داری در تهران شود

چرا مریخ با داشتن رودخانه های قرمز خشک شد؟

تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 1401

چرا فرزندان «ایران» مُردند؟ | سزارین صحرایی بدون رعایت اصول بهداشتی | آقایان در عمرشان یک بار هم یوز ندیده بودند | توله ها بوی انسان گرفته بودند

چرا فرزندان «ایران» مُردند؟ | سزارین صحرایی بدون رعایت اصول بهداشتی | آقایان در عمرشان یک بار هم یوز ندیده بودند | توله ها بوی انسان گرفته بودند