مطالب مرتبط:
چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان
بازگشایی محور بجنورد به آشخانه دهم خرداد
آمادگی ژاپن برای بازگشایی سفارت خود در افغانستان
مسکو: از ترکیه درخواست خواهیم کرد حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای روس به مقصد سوریه بازگشایی کند
بازگشایی استخرهای شنا در مهاباد
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 اردیبهشت 1401 ساعت 11:272022-05-20اجتماعي

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟


1.

5 ماه پس از بازگشایی حضوری مدارس، فیلم هایی از فضای خشونت آمیز در برخی مدارس کشور منتشر شده است و در این میان دانش آموزان بیشترین قربانیان خاموش خشونت هستند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، پس از دو سال تعطیلی آموزش حضوری، مدارس از 14 فروردین امسال به استقبال دانش آموزان رفتند اما در همین مدت از سال تحصیلی شاهد اتفاقات تلخ و فضای توأم با خشونت در برخی مدارس کشور بودیم.

فیلم هایی که طی این مدت در فضای مجازی دست به دست می شود و گاهی به دلیل شدت اعمال خشونت حتی می تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد به خوبی راوی فضای خشونت بار برخی مدارس کشور است؛ خشونتی که متأسفانه بیشتر قربانیان آن دانش آموزان هستند! فیلم های مختلفی نیز در همین مدت از تنبیه بدنی دانش آموزان در فضای مجازی منتشر شده است.

نخستین پیام فیلم هایی که در فضای مجازی منتشر می شود و احتمالاً موارد دیگری نیز وجود دارد که از قاب دوربین ها باز مانده این است که معلم و دانش آموز پس از دو سال تعطیلی مدارس، آماده حضور در مدرسه نیستند و همین مسئله منجر می شود گاهی شیطنت یا حرکتی از سوی دانش آموز توسط معلم تحمل نشود و به اعمال خشونت علیه او منجر شود! سکوت عجیب آموزش و پرورش در این میان وزارت آموزش و پرورش که این روزها عمده موضع گیری و اخبارش درباره موضوع رتبه بندی معلمان است در قبال شکل گیری فضای خشونت درمدارس، سکوت را در پیش گرفته است و به سؤالاتی درباره ریشه های شکل گیری خشونت در مدارس، قصور مسئولان در بی توجهی به مدارس دولتی و تأثیر آن در گسترش خشونت و راهکارهای احتمالی برای مدیریت فضا پاسخگو نیست.

کوچ اجباری به مدارس غیردولتی همه می دانیم فضای مدارس دولتی عادی بیش از گذشته نیازمند حمایت مسئولان است و گاهی اعمال خشونت علیه دانش آموز، کوچ اجباری به سمت مدارس غیردولتی را رقم می زند؛ در همین رابطه پدری که برای ثبت نام فرزندش در پایه سوم دبستانی غیردولتی، 33 میلیون تومان شهریه داده است درباره دلیل متحمل شدن این هزینه سنگین و حاضر نشدن به ثبت نام فرزندش در مدرسه دولتی گفته است: "اصلی ترین دلیل، نوع برخورد و ادبیات کادر مدرسه بود که دیگه نمی خواستم فرزندم به مدرسه دولتی برود! این مدرسه غیردولتی هر روز 90 دقیقه کلاس زبان دارد، آشنایی با رباتیک و برنامه نویسی و کارگاه چوب؛ در کل با ادبیات و مدل رفتاری مدارس دولتی مشکل دارم وگرنه مدارس غیردولتی تخم دو زرده ای نمی کنند!" برخورد با تنبیه بدنی دانش آموزان بازدارنده نیست از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگوی این موضوع باشد که در برابر خشونت اعمال شده علیه دانش آموزان چه برخوردی بازدارنده ای با فرد خاطی انجام می دهد؟ آیا موضوع صرفاً به کسب رضایت از دانش آموز و بستن پرونده موضوع ختم خواهد شد؟ البته کارشناسان معتقدند برخورد هیئت تخلفات اداری با این موضوع بازدارنده نیست و همین مسئله تکرار تنبیه بدنی در مدارس را رقم می زند.

در همین رابطه، عباس فرجی؛ مشاور مدارس در گفت وگو با تسنیم درباره شکل گیری فضای خشونت در مدارس و اعمال تنبیه بدنی علیه دانش آموزان اظهار کرد: پس از دو سال خانه نشینی دانش آموزان به مدرسه فراخونده شده اند لذا در طبیعی ترین حالت این موضوع می تواند مشکلاتی را رقم بزند بنابراین باید خودمان را برای یک وضعیت اضطراری آماده می کردیم که اتفاقات ناخوشایند رخ ندهد.

وی افزود: فیلم هایی که از اعمال خشونت علیه دانش آموزان در فضای مجازی دست به دست می شود، می تواند به این دور ماندن معلمان از مدرسه و دانش آموزان مرتبط باشد و البته قابل پیش بینی بود که این اتفاقات را بیشتر شاهد باشیم چون آموزش و پرورش برنامه ای برای این وضعیت در نظر نگرفته بود و فقط تمرکزش بر روی بازگشایی مدارس به هر شکل ممکن بود.

بیشترین خشونت علیه دانش آموزان این مشاور با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد چهار نوع خشونت در مدارس هستیم، گفت: نخست؛ خشونتی که توسط معلمان به دانش آموزان اعمال می شود.

دوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به معلمان اعمال می شود.

سوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به یکدیگر اعمال می شود و چهارم؛ خشونتی که از طرف اولیا به دانش آموزان اعمال می شود؛ اگر این دسته بندی را یک فرض در نظر بگیریم متوجه می شویم که بیشترین حجم خشونت به سمت دانش آموزان است به همین دلیل باید نقش حمایتی در مورد این گروه بیشتر در نظر گرفته شود.

فرجی ادامه داد: دانش آموزانی هستند که دو سال است از مقطع ابتدایی به متوسطه اول آمده اند اما به هیچ عنوان در این فضا حضور نداشته اند یا دانش آموزانی که هم اکنون پایه سوم دبستان هستند اما حضور حداکثری در کلاس درس را تجربه نکرده اند و این حضور ناگهانی آن هم با تراکم بالای دانش آموزی در مدارس دولتی موجب قلدری برخی از دانش آموزان سال بالایی علیه آنها می شود.

در بازگشایی مقطعی مدارس که سال گذشته شاهد آن بودیم کمتر شاهد این اتفاقات بودیم چرا که تعداد کم دانش آموزان فرصت مدیریت فضای آموزشی و تطبیق دانش آموز با کلاس درس را بیشتر فراهم می کرد.

وی بیان کرد: همین وضعیت در مورد معلمانی که به تازگی استخدام شده اند، وجود دارد، این معلمان که در دو سال گذشته وارد سیستم آموزش و پرورش شده اند اصلاً تجربه کلاس داری ندارند بنابراین نمی توانند در کلاس 40 نفره عملکرد مناسبی داشته باشند! از سوی دیگر در دو سال گذشته ارتباط بین معلم و دانش آموز برمبنای تصویر پروفایل یا صدا بوده است یعنی نه معلم دانش آموز خود را دیده و نه دانش آموز معلم را در چنین بستری ادبیات و ارتباط انسانی بر روی فضای مجازی شکل گرفته و با فضای کلاس های حضوری متفاوت است.

در حال حاضر دانش آموزانی داریم که همان احساسات را به معلم خود دارند و می خواهند فضا را تا همان اندازه صمیمانه با الگوی مجازی نگه دارند اما این موضوع موجب ایجاد اختلال می شود چرا که فضای آموزش عوض شده و تا دانش آموزان بخواهند به این فضا عادت کنند زمان می برد.

دردسرهای تعطیلی دو ساله و بازگشایی یکباره! این مشاور مطرح کرد: تعطیلی دو ساله مدارس باعث شده است هم اکنون شاهد دانش آموزانی باشیم که پوشش آنها با استاندارهای قبلی که در آموزش پرورش مورد تاکید بود، همخوانی ندارد؛ اگر بخواهم خلاصه این موضوعات را بیان کنم این است که هم اکنون شاهد پوشش ها، رفتارها، شرایط و ارتباطات متفاوت در مدارس هستیم و باید با همه اینها کنار بیاییم تا بتوانیم از بحران پساکرونا عبور کنیم اما شوربختانه برای تطبیق با این تفاوت ها نه آموزش لازم را دیده ایم و نه آمادگی لازم را ایجاد کرده ایم! آموزش و پرورش در بازگشایی ناگهانی به این وضع دامن زد و دانش آموز و معلمی که دو سال از محیط مدرسه دور بود باید کم کم به مدرسه فراخوانده می شد.

وی گفت: آموزش و پرورش باید درباره این موضوعات مطالعه و بعد برای بازگشایی مدارس اقدام می کرد اما مسئولان آموزش پرورش آنقدر روی بازگشایی تمرکز داشتند که به تبعات بازگشایی فکر نکردند در نتیجه تنش میان معلم و دانش آموز روز به روز افزایش پیدا می کند بدون آنکه مسئولان ستادی آموزش و پرورش برای این امر برنامه ریزی داشته باشند؛ از این جهت تمام این فشارهایی که ناشی از فقر برنامه ریزی است بر سر دانش آموز خراب می شود چون معلم نتوانسته کنترل هیجان داشته باشد، چون والدین نگران امتحانات پایان ترم هستند و زمان کافی برای جبران عقب افتادگی فرزند خود ندارند و به شدت به او فشار می آورند و هم اکنون از سه طرف به دانش آموز فشار می آوریم چون فقط می خواهیم هر طوری شده مدرسه بازشود.

فرجی مطرح کرد: این مسائل آسیب بسیاری را متوجه دانش آموزان کرده که باید برای آن راه حلی یافت در نتیجه صرف اینکه معلم خاطی را پیدا و با آن برخورد کنیم اصل مسئله را حل نمی کند برخورد با معلم خاطی بخشی از این چرخه است باید روی ریشه های بروز این خشونت تمرکز شود.


کلید واژه ها: دانش آموزان - خشونت - مدارس - فضای مجازی - مدارس کشور - تنبیه بدنی دانش آموزان - فیلم - دانش - بازگشایی - قربانیان - منتشر - مجازی - کشور - هایی - حضوری - تنبیه بدنی - سال تحصیلی - استقبال - بیشترین - فروردین - نخستین - تعطیلی - همشهری - دو سال - گزارش - دیگری - تنبیه - تشدید - آموزش - مخاطب

آخرین اخبار سرویس:
قرن هاست سر بر خاک کوی تو داریم

روش پرورش و نگهداری کاج مطبق

وزن کشی ناعادلانه

شمارش معکوس تا آغاز بزرگترین ماراتن علمی کشور در لرستان

ببینید | وضعیت وحشتناک کولرهای مردم خوزستان در اوج گرما

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، 8 تیر 1401

کاسبی با ادعای فروش سؤالات امتحانی/ پلیس فتا: فریب نخورید؛ سؤالات کنکور تا به حال لو نرفته است!

اوقات شرعی گرگان؛ 8تیر

تقویم و اوقات شرعی چهار شنبه 8 تیر 1401

الکترونیکی شدن 90 درصد پرونده های ثبتی

هواشناسی فردا/ ماندگاری هوای گرم تا پایان هفته

اتحادیه کانون وکلا خواستار پیگیری مقصرین متروپل و پلاسکو شد

مهلت ثبت نام دوره های کارشناسی علمی کاربردی تمدید شد

تذکر صباغیان خطاب به سازمان برنامه و بودجه و آموزش و پرورش درباره رتبه بندی معلمان

استخدام جوشکار آرگون، پرس کار و کارگر فنی با بیمه در تبریز

اضافه شدن امتیاز تاهل برای زنان پذیرفته شده در آزمون استخدامی

اضافه شدن امتیاز تاهل برای زنان پذیرفته شده در آزمون استخدامی

آخرین حجاج ایرانی کِی به فرودگاه جده می رسند؟ تاریخ پروازهای بازگشت حجاج چه زمانی است؟

سمنان غبارآلود می شود

اضافه شدن امتیاز تاهل برای زنان پذیرفته شده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

هشدار هواشناسی | روند افزایش دما در کشور ادامه دارد

علت خرخر کردن در خواب

تعداد داوطلبان کنکور سراسری 1401 چند نفر است؟

بهترین شهرهای جهان برای زندگی

آغاز سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان

افزایش دما در پایتخت/ مصرف انرژی مدیریت شود

صدور هشدار زرد هواشناسی برای پایتخت/ تهران گرم تر می شود

صدور هشدار زرد هواشناسی برای پایتخت/ تهران گرم تر می شود

هشدار به کنکوری هایی که غیبت سربازی دارند

امتیاز تاهل برای انتخاب معلمان زن در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مروری بر چند خبر کوتاه استان قزوین

زنگ غنی سازی اوقات فراغت در گیلان + آلبوم

خشکاندن عمدی باغ شازده در شهر قدس

اضافه شدن امتیاز تاهل برای افراد پذیرفته شده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

بیش از یک میلیون و هفت هزار داوطلب کارت کنکور 1401 را دریافت کردند

آغاز زندگی یک زوج جوان قشمی با کاشت نهال

مردم برای تبدیل اسناد دفترچه ای به سند های تک برگی اقدام کنند

استخدام ویزیتور حضوری، توزیع کننده و راننده ایسوزو با بیمه در قزوین

اتمام و بازگشت زائران ایرانی از فرودگاه جده چه زمانی است؟

استقرار جوی پایدار تا اواخر هفته بر روی استان اصفهان

مهلت پیش ثبت نام در پایه هفتم مدارس شاهد تا 10 تیر

مردم هر چه سریعتر برای تبدیل اسناد دفترچه ای به سند های تک برگی اقدام کنند

الهام چرخنده و سحر قریشی به طور پنهانی دیدار کردند

اجرای طرح کاداستر اراضی کشاورزی استان قزوین تا دو سال آینده

اعمال محدودیت ترافیکی در جاده های شمال

خدمت رسانی مواکب شهرستان اهواز به زائران حسینی

موکب خادمان رضوی در کاظمین برپا می شود

ورزشگاه انقلاب کرج میزبان جشنواره فرهنگی و ورزشی البرز

عضویت 6 هزار جوان در خانه های هلال خراسان جنوبی

خدمت رسانی مواکب شهرستان اهواز به زائران حسینی +فیلم

ببینید | وضعیت عجیب کولرهای مردم خوزستان

اوقات فراغت در روز های بلند تابستان

10 تیرماه؛ آغاز پیش ثبت نام اعزام به پیاده روی اربعین

احیای تالاب انزلی طی یک برنامه هفت ساله

جزییات ممنوعیت حضور مردان در مدارس دخترانه | مردها با چه شروطی به مدارس دخترانه می رفتند؟

علت انتشار دود غلیظ در اهواز مشخص شد

رخ نمایی خوشه های سبز برنج در اراضی شالیزاری

جانمایی تصفیه خانه های رودهای منتهی به تالاب انزلی

مرمت «فرش» در سرزمین «عرش»

تامین برق پایدار در مراکز برگزاری کنکور 1401 در خراسان رضوی

نقشه تهران | نقشه آنلاین کل تهران

خودمانی با جوانی که آرزوهای بزرگ دارد/ دانلود اپلیکیشنِ نخبه روستایی در اسراییل

افزایش میزان ترک تحصیل دانش آموزان در مقطع متوسطه اول

انتصاب مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان

لذت گردش تابستانی در طبیعت چشم نواز ممسنی

کارت آزمون استخدام گمرک جمهوری اسلامی ایران

ساختمان 7 طبقه حیدر آباد در معرض ریزش/لزوم تسریع در تخلیه ساکنین

بهسازی معابر و بزرگراه های جنوب شهر با پخش بیش از 3 هزار تن آسفالت در350 نقطه ازمنطقه 19

بیشترین تصادفات موتورسیکلت ها در کدام خیابان های پایتخت است؟

هوای شرجی برای روزهای پایانی هفته

دانه های هندوانه را دور نریزید | روش کاشت دانه هندوانه در خانه به صورت مرحله به مرحله

سمپاشی اماکن دامی خوزستان علیه تب کریمه کنگو

پلمپ واحدهای غیرمجاز جمع آوری پسماند و ضایعات

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان زنجان منصوب شد

جشنواره ملی قرآنی «آرام جان» از شبکه قرآن پخش می شود

رفع تشنگی حیات وحش به قیمت جان

برگزاری همایش دوچرخه سواری در بیجار

دیدار اعضای جامعه خیرین مدرسه ساز شهر تهران

امیرعبداللهیان در نشست کشورهای ساحلی خزر چه گفت؟

ابراز نگرانی آموزش و پرورش از آسیب دانش آموزان در دوران کرونا

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش/ انتظار 30 ساله برای خانه دار شدن

ارائه 19 هزار خدمت به زایران ایرانی

فرودگاه بین المللی زاهدان آماده برای اعزام زائران به خانه خدا

آغاز محدودیت های ترافیکی از فردا در محورهای شمال

استخدام معلم و مشاور تحصیلی در دبستان غیر دولتی مهراندیش در رشت

ورود اتوبوس به خطوط شلوغ

بیمه دانا تکمیلی فرهنگیان از یکم تیر فعال است

پیش بینی ذرات گردوغبار در برخی مناطق لرستان

بیش از 61 هزار داوطلب امسال در خوزستان کنکور می دهند

تجمع اعضای تعاونی مسکن کارکنان آموزش و پرورش/ انتظار 30 ساله اعضای برای خانه دار شدن

تصاویر دیگری از جمع خوانی جنجالی صوفیان در حرم امام رضا(ع)

طبیعت رودخانه شور

فرش های عتبات عالیات را این مرد شست و شو و مرمت می کند | رفتم حرم امام حسین(ع) گفتم آقا بطلب که فرش های حرمت را بشویم

8 شهر جهان که تابستان سرد و جذاب دارند | اگر گرمای هوا کلافه تان کرده به این شهرها سفر کنید

ازدواج ساده سلبریتی های هالیوودی

ممنوعیت عقد قرارداد مدارس خوزستان برای لباس فرم دانش آموزان

ماجرای حریق در یکی از واگن های مترو در خط یک

تمدید مهلت ثبت نام پذیرش دوره های کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی کاربردی

استخدام کارگر ساده با بیمه، ناهار و سرویس در کره آذربایجان در کرج

آزمون سراسری دانشگاهها از فردا چهارشنبه

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟