مطالب مرتبط:
قهرمانی فوتسال دانش آموزان سما بین مدارس شهرستان مرودشت
تاریخ پایان سال تحصیلی و امتحانات دانش آموزان مشخص شد
توجه به علایق دانش آموزان در نخستین روز مدرسه
اتمام امتحان دانش آموزان دبستانی تا 12 خرداد
وجود 185 هزار دانش آموزان 6 تا 11 سال بازمانده از تحصیل در کشور
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 اردیبهشت 1401 ساعت 11:022022-05-20اجتماعي

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان


1.

5 ماه پس از بازگشایی حضوری مدارس، فیلم هایی از فضای خشونت آمیز در برخی مدارس کشور منتشر شده است و در این میان دانش آموزان بیشترین قربانیان خاموش خشونت هستند.

- ؛ پس از دو سال تعطیلی آموزش حضوری، مدارس از 14 فروردین امسال به استقبال دانش آموزان رفتند اما در همین مدت از سال تحصیلی شاهد اتفاقات تلخ و فضای توأم با خشونت در برخی مدارس کشور بودیم.

فیلم هایی که طی این مدت در فضای مجازی دست به دست می شود و گاهی به دلیل شدت اعمال خشونت حتی می تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد به خوبی راوی فضای خشونت بار برخی مدارس کشور است؛ خشونتی که متأسفانه بیشتر قربانیان آن دانش آموزان هستند!* گوشی دخترم را در مدرسه گرفته اند و تحویل نمی دهند!* مدیران مدرسه برای گرفتن گوشی پسرم به خشونت متوسل شده اند و با زدن سیلی گوشی او را گرفته اند!* با بازگشایی مدارس از 14 فروردین تا به امروز، پسرم که کلاس چهارم دبستان است بارها توسط همکلاسی ها یا سایر دانش آموزان هنگام زنگ تفریح مورد ضرب و شتم قرار گرفته و همین چند روز قبل نیز هنگام زنگ تفریح از ناحیه گردن فرزندم را مورد ضرب و شتم قرار داده اند و حتی به ناظم مدرسه هم که گفته اصلاً اهمیت نداده است؛ متاسفانه عوامل اجرایی مدرسه، هنگام زنگ تفریح نظارتی بر روی رفتار دانش آموزان ندارند!این موارد تنها بخشی از خشونت حاکم در برخی مدارس کشور است که به خبرنگار اجتماعی تسنیم منعکس شده است.

فیلم های مختلفی نیز در همین مدت از تنبیه بدنی دانش آموزان در فضای مجازی منتشر شده است.

نخستین پیام فیلم هایی که در فضای مجازی منتشر می شود و احتمالاً موارد دیگری نیز وجود دارد که از قاب دوربین ها باز مانده این است که معلم و دانش آموز پس از دو سال تعطیلی مدارس، آماده حضور در مدرسه نیستند و همین مسئله منجر می شود گاهی شیطنت یا حرکتی از سوی دانش آموز توسط معلم تحمل نشود و به اعمال خشونت علیه او منجر شود!سکوت عجیب آموزش و پرورش در این میان وزارت آموزش و پرورش که این روزها عمده موضع گیری و اخبارش درباره موضوع رتبه بندی معلمان است در قبال شکل گیری فضای خشونت درمدارس، سکوت را در پیش گرفته است و به سؤالاتی درباره ریشه های شکل گیری خشونت در مدارس، قصور مسئولان در بی توجهی به مدارس دولتی و تأثیر آن در گسترش خشونت و راهکارهای احتمالی برای مدیریت فضا پاسخگو نیست.

کوچ اجباری به مدارس غیردولتی همه می دانیم فضای مدارس دولتی عادی بیش از گذشته نیازمند حمایت مسئولان است و گاهی اعمال خشونت علیه دانش آموز، کوچ اجباری به سمت مدارس غیردولتی را رقم می زند؛ در همین رابطه پدری که برای ثبت نام فرزندش در پایه سوم دبستانی غیردولتی، 33 میلیون تومان شهریه داده است درباره دلیل متحمل شدن این هزینه سنگین و حاضر نشدن به ثبت نام فرزندش در مدرسه دولتی گفته است: "اصلی ترین دلیل، نوع برخورد و ادبیات کادر مدرسه بود که دیگه نمی خواستم فرزندم به مدرسه دولتی برود! این مدرسه غیردولتی هر روز 90 دقیقه کلاس زبان دارد، آشنایی با رباتیک و برنامه نویسی و کارگاه چوب؛ در کل با ادبیات و مدل رفتاری مدارس دولتی مشکل دارم وگرنه مدارس غیردولتی تخم دو زرده ای نمی کنند!"برخورد با تنبیه بدنی دانش آموزان بازدارنده نیست از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش باید پاسخگوی این موضوع باشد که در برابر خشونت اعمال شده علیه دانش آموزان چه برخوردی بازدارنده ای با فرد خاطی انجام می دهد؟ آیا موضوع صرفاً به کسب رضایت از دانش آموز و بستن پرونده موضوع ختم خواهد شد؟ البته کارشناسان معتقدند برخورد هیئت تخلفات اداری با این موضوع بازدارنده نیست و همین مسئله تکرار تنبیه بدنی در مدارس را رقم می زند.

در همین رابطه، عباس فرجی؛ مشاور مدارس در گفت و گو با تسنیم درباره شکل گیری فضای خشونت در مدارس و اعمال تنبیه بدنی علیه دانش آموزان اظهار کرد: پس از دو سال خانه نشینی دانش آموزان به مدرسه فراخونده شده اند لذا در طبیعی ترین حالت این موضوع می تواند مشکلاتی را رقم بزند بنابراین باید خودمان را برای یک وضعیت اضطراری آماده می کردیم که اتفاقات ناخوشایند رخ ندهد.

وی افزود: فیلم هایی که از اعمال خشونت علیه دانش آموزان در فضای مجازی دست به دست می شود، می تواند به این دور ماندن معلمان از مدرسه و دانش آموزان مرتبط باشد و البته قابل پیش بینی بود که این اتفاقات را بیشتر شاهد باشیم چون آموزش و پرورش برنامه ای برای این وضعیت در نظر نگرفته بود و فقط تمرکزش بر روی بازگشایی مدارس به هر شکل ممکن بود.

بیشترین خشونت علیه دانش آموزان این مشاور با اشاره به اینکه هم اکنون شاهد چهار نوع خشونت در مدارس هستیم، گفت: نخست؛ خشونتی که توسط معلمان به دانش آموزان اعمال می شود.

دوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به معلمان اعمال می شود.

سوم؛ خشونتی که توسط دانش آموزان به یکدیگر اعمال می شود و چهارم؛ خشونتی که از طرف اولیا به دانش آموزان اعمال می شود؛ اگر این دسته بندی را یک فرض در نظر بگیریم متوجه می شویم که بیشترین حجم خشونت به سمت دانش آموزان است به همین دلیل باید نقش حمایتی در مورد این گروه بیشتر در نظر گرفته شود.

فرجی ادامه داد: دانش آموزانی هستند که دو سال است از مقطع ابتدایی به متوسطه اول آمده اند اما به هیچ عنوان در این فضا حضور نداشته اند یا دانش آموزانی که هم اکنون پایه سوم دبستان هستند اما حضور حداکثری در کلاس درس را تجربه نکرده اند و این حضور ناگهانی آن هم با تراکم بالای دانش آموزی در مدارس دولتی موجب قلدری برخی از دانش آموزان سال بالایی علیه آنها می شود.

در بازگشایی مقطعی مدارس که سال گذشته شاهد آن بودیم کمتر شاهد این اتفاقات بودیم چرا که تعداد کم دانش آموزان فرصت مدیریت فضای آموزشی و تطبیق دانش آموز با کلاس درس را بیشتر فراهم می کرد.

وی بیان کرد: همین وضعیت در مورد معلمانی که به تازگی استخدام شده اند، وجود دارد، این معلمان که در دو سال گذشته وارد سیستم آموزش و پرورش شده اند اصلاً تجربه کلاس داری ندارند بنابراین نمی توانند در کلاس 40 نفره عملکرد مناسبی داشته باشند! از سوی دیگر در دو سال گذشته ارتباط بین معلم و دانش آموز برمبنای تصویر پروفایل یا صدا بوده است یعنی نه معلم دانش آموز خود را دیده و نه دانش آموز معلم را در چنین بستری ادبیات و ارتباط انسانی بر روی فضای مجازی شکل گرفته و با فضای کلاس های حضوری متفاوت است.

در حال حاضر دانش آموزانی داریم که همان احساسات را به معلم خود دارند و می خواهند فضا را تا همان اندازه صمیمانه با الگوی مجازی نگه دارند اما این موضوع موجب ایجاد اختلال می شود چرا که فضای آموزش عوض شده و تا دانش آموزان بخواهند به این فضا عادت کنند زمان می برد.

دردسرهای تعطیلی دو ساله و بازگشایی یکباره! این مشاور مطرح کرد: تعطیلی دو ساله مدارس باعث شده است هم اکنون شاهد دانش آموزانی باشیم که پوشش آنها با استاندارهای قبلی که در آموزش پرورش مورد تاکید بود، همخوانی ندارد؛ اگر بخواهم خلاصه این موضوعات را بیان کنم این است که هم اکنون شاهد پوشش ها، رفتارها، شرایط و ارتباطات متفاوت در مدارس هستیم و باید با همه اینها کنار بیاییم تا بتوانیم از بحران پساکرونا عبور کنیم اما شوربختانه برای تطبیق با این تفاوت ها نه آموزش لازم را دیده ایم و نه آمادگی لازم را ایجاد کرده ایم! آموزش و پرورش در بازگشایی ناگهانی به این وضع دامن زد و دانش آموز و معلمی که دو سال از محیط مدرسه دور بود باید کم کم به مدرسه فراخوانده می شد.

وی گفت: آموزش و پرورش باید درباره این موضوعات مطالعه و بعد برای بازگشایی مدارس اقدام می کرد اما مسئولان آموزش پرورش آنقدر روی بازگشایی تمرکز داشتند که به تبعات بازگشایی فکر نکردند در نتیجه تنش میان معلم و دانش آموز روز به روز افزایش پیدا می کند بدون آنکه مسئولان ستادی آموزش و پرورش برای این امر برنامه ریزی داشته باشند؛ از این جهت تمام این فشارهایی که ناشی از فقر برنامه ریزی است بر سر دانش آموز خراب می شود چون معلم نتوانسته کنترل هیجان داشته باشد، چون والدین نگران امتحانات پایان ترم هستند و زمان کافی برای جبران عقب افتادگی فرزند خود ندارند و به شدت به او فشار می آورند و هم اکنون از سه طرف به دانش آموز فشار می آوریم چون فقط می خواهیم هر طوری شده مدرسه بازشود.

فرجی مطرح کرد: این مسائل آسیب بسیاری را متوجه دانش آموزان کرده که باید برای آن راه حلی یافت در نتیجه صرف اینکه معلم خاطی را پیدا و با آن برخورد کنیم اصل مسئله را حل نمی کند برخورد با معلم خاطی بخشی از این چرخه است باید روی ریشه های بروز این خشونت تمرکز شود.


کلید واژه ها: دانش آموزان - خشونت - مدارس - مدارس کشور - بازگشایی - دانش - قربانیان - بازگشایی مدارس - کشور - گوشی - مدرسه - حضوری - سلامت روان - فضای مجازی - سال تحصیلی - فیلم - هایی - استقبال - بیشترین - فروردین - تعطیلی - مدیران - دو سال - منتشر - سلامت - تشدید - تحویل - آموزش - مخاطب - امسال

آخرین اخبار سرویس:
روایت بانوی 65 ساله اهوازی از حمله سگ های ولگرد

اعلام ساعت کار جایگاه های عرضه بهداشتی دام در روزهای عرفه و عید سعید قربان

تاکید استاندار آذربایجان غربی بر توجه به مناطق مرزی، معیشت، اشتغال

راه اندازی خط پروازی مسقط - ساری بزودی

آب به وبا آلوده نیست؛ نگران نباشید

ورود سگ ها به پارک ها ممنوع شد

ثبت 2 میلیون تردد سرعت غیرمجاز در محورهای مواصلاتی اردبیل

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

تجلیل از برگزیدگان جشنواره رویداد کارآفرینی شتاب در استان مازندران

حج آغاز شد

تداوم بارانهای مونسون در جنوب سیبستان و بلوچستان

ترافیک سنگین در جاده چالوس

جنوب و غرب تهران دچار گرد و خاک/ افزایش تدریجی دما

احتمال ورود گرد و غبار به تهران | هوا گرمتر می شود

شیعیان عصر امروز راهی عرفات می شوند

ورود سگ ها به پارکها ممنوع است

اتمام کف سازی بخشی از روستای تاریخی گلابر

وضعیت تردد زائران کربلا از مرزهای زمینی کشور تشریح شد

فردا ، آخرین مهلت سفر انفرادی به عراق

شاهد کاهش استقبال دانش آموزان در رشته ریاضی فیزیک هستیم

راز زیبا شدن سرویس بهداشتی شما | بهترین گیاهان برای پرورش در دستشویی و حمام + عکس

ساعت فعالیت جایگاه های عرضه بهداشتی دام تهران در روزهای عرفه و عید سعید قربان اعلام شد

استخدام تکنسین نگهداری و تعمیرات برق در مهندسی فیروزا از البرز و قزوین

استخدام تکنسین نگهداری و تعمیرات برق در شرکت مهندسی فیروزا از البرز

شروع عزیمت زائران اهل سنت به سرزمین منا و ازدجام و ترافیک در مکه

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت کاشی مرجان در اصفهان

استخدام تکنسین برق و تکنسین مکانیک در شرکت کاشی مرجان در اصفهان

استخدام 6 عنوان شغلی در شرکت کاشی مرجان در اصفهان

مهمانی 10 کیلومتری عید غدیر

مازندران/ جاده کندوان یکطرفه است

ورود تهران به سومین خشکسالی متوالی

آغاز بارش تابستانی در جنوب کشور

51 میلی متر باران در قصرقند

اعلام برنامه تماشاخانه های سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در استان ها

احداث واحد بزرگ تولیدی سفال و سرامیک در روستای دولت آباد شهرستان مرند

ابلاغ نحوه جبران عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوره کرونا

تصاویری از یک موتورسیکلت که خودش حرکت می کند، می ایستد و جک می زند!

استاندار چهارمحال و بختیاری: پیوست فرهنگی پیاده روی اربعین باید تقویت شود

هوا گرم و خاکی می شود

ضرورت نگاه ویژه به کاهش قاچاق چوب در استان چهارمحال و بختیاری / 36 پرونده تخلف تشکیل شد

روند مدرسه سازی در استان همدان تسهیل شود

طرح موفق مساجد سبز و خودکفا در اندونزی

ساعت 24 روز جمعه آخرین فرصت عزیمت انفرادی زوار عرفه به عتبات

امحاء مکانیزه اسناد و شناسنامه های مستعمل در لرستان

تدارک 400 پایگاه کمیته امداد گلستان برای جمع آوری نذورات قربانی

افزایش بارش ها و دما در هفته پیش رو

کمینه و بیشینه دمایی شانزدهم تیر در استان سمنان

ارائه 80 هزار خدمت درمانی در سرزمین وحی/ حال عمومی زائران ایرانی خوب است

اعزام انفرادی زوار عرفه تا ساعت 24 جمعه 17 تیرماه

شروع عزیمت زائران اهل سنت به سرزمین منا و ازدجام و ترافیک در مکه

آلودگی هوا در یازده شهر خوزستان

شرکت 11 هزار دانش آموز ایلامی در طرح غنی سازی اوقات فراغت

کاهش استقبال یزدی ها برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس غیردولتی

تردد بیش از 17هزار مسافر از پایانه مرزی بیله سوار

ترویج آموزش های محیط زیستی در رسانه به وسیله کودکان

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت تولیدی نوشابه ارم نوش در تهران

آغاز مرمت مسجد جامع شاهرود

احتمال اوج گیری مجدد آلودگی هوا

پوشش 81 هزار دانش آموز خوزستانی در طرح تثبیت آموزشی

ابلاغ نحوه جبران عقب ماندگی تحصیلی دانش آموزان در دوره کرونا

بورسیه تحصیلی دانش آموزان نیازمند از مدرسه تا پایان دانشگاه

تقویت بنیان خانواده با اجرای طرح بهبود و مراقبت روابط زوجین

تصویر اولین بچه مارال متولد شده در مرکز تکثیر شهرستان اهر

درگیری و کتک کاری شدید بین کارگران ساختمانی

برگزاری المپیادهای ورزشی ویژه دانش آموزان سمپاد در تابستان

برگزاری پایگاه عفاف و حجاب در ایستگاه های متروی تهران

اجرای طرح نشاط اجتماعی در سواحل دریا و تفرجگاه های مازندران

تعیین 11 جایگاه عرضه بهداشتی دام زنده عید قربان در کرمانشاه/ 16 اکیپ دامپزشکی نظارت دارند

استخدام انباردار، نگهبان شب و مکانیک در شرکت آبیاران پویان آذر در تبریز

برخورداری همه روستا های شهرستان اردبیل از نعمت برق

آمادگی آسایشگاه کهریزک برای دریافت دام زنده خیرین در عید قربان

ورود به سومین سال خشکسالی تهران

هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس

توله یوز سوم ایران به مرحله گوشتخواری رسید

جاده کرج-کندوان یک طرفه شد

اجرای طرح بهبود و مراقبت روابط زوجین

آزمون ورودی حوزه های علمیه خواهران اصفهان برگزار می شود

هوای سه شهر صنعتی استان مرکزی در وضعیت ناسالم

نام نویسی مددجویان بهزیستی برای رایگان شدن آب، برق و گاز

آمادگی بهزیستی برای جمع آوری نذورات مردمی در عید قربان

آمادگی درمانگاه های صحرایی هلال احمر ایران در عرفات و منا

تمدید ثبت نام بیمه تکمیلی فرهنگیان تا 21 تیر

بارش های رگباری، امروز و فردا

وقفی برای خانه دار شدن زوج های جوان بیرجندی

وضعیت آب و هوا در 16 تیر

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 16 تیر 1401 / ترافیک سنگین در اغلب جاده های منتهی به شمال

راه اندازی پارک آبخیزداری در چهارمحال و بختیاری

تدوین سند اجرای برنامه های آموزش و پرورش در سال آینده

عملیات اجرایی مدرسه 6 کلاسه روستای زلزله زده سایه خوش آغاز شد

کیفیت هوای تهران، ناسالم برای گروه های حساس

ترافیک پایتخت روان گزارش شده است

آسمان خراسان رضوی صاف و آفتابی

جزییات شرط کد استخدامی برای رتبه بندی معلمان

شدت بالای آلودگی در 8 استان/ کدام استان ها بارانی می شوند؟

مدعی العموم کیفیت، سازمان ملی استاندارد است

ثبت خاطرات قیام مردم یزد علیه کشف حجاب رضاخانی

آغاز به کار مدرسه تابستانه تثبیت یادگیری در آذربایجان غربی

دغدغه مشهدی ها برای پرداخت بهای ناوگان حمل ونقل عمومی برطرف می شود/ افزایش 100 مرکز شارژ من کارت

نمایشگاه شهرهای خواهرخوانده و توانمندی های مدیریت شهری تهران در قاب تصویر

بازسازی مدرسه زلزله زده «سایه خوش» آغاز شد

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان

چرا خشونت در برخی مدارس پس از بازگشایی تشدید شد؟!/ لطمه به سلامت روان دانش آموزان