موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - نقل و انتقالات - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - باشگاه استقلال - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - نقل و انتقالات فوتبال ايران - نقل و انتقالات فوتبال - فتحعلي اويسي - شهر صنعتي - رضاعلي - نوجوان بوشهري - رييس مجلس خبرگان رهبري - اولين اتومبيل - فرماندار فرديس - كيتو - هانس وولف - پايگاه انتقال خون - خادمان حسيني - نوات - كرونا در برزيل

مطالب مرتبط:
تأکید بر گسترش گفتگو های فرهنگی ایران و جهان عرب
سوریه دنبال گسترش روابط فرهنگی خود با ایران است
تأکید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر گسترش گفت وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب
راه های گسترش تجارت برق بین ایران و ترکمنستان بررسی شد
ادعای عجیب رسانه های ترکیه درباره مهاجم تیم ملی ایران
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 28 اردیبهشت 1401 ساعت 19:522022-05-18فرهنگي

گسترش توان دیپلماسی فرهنگی ایران/ بدون پیوند حوزه کتاب با رسانه هر فعالیتی محال است


معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گسترش توان دیپلماسی فرهنگی ایران گفت: بدون پیوند حوزه کتاب با رسانه هر فعالیتی محال است.

- از شیراز ، آیین اختتامیه همایش بین المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه های عمومی؛ الگوها، تجربه ها، ایده ها عصر امروز با حضور فرشاد مهدی پور معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، استادان علم اطلاعات و دانش شناسی داخلی و خارجی و مسئولان فرهنگی استان برگزار شد.

فرشاد مهدی پور، معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم اظهارداشت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور به عنوان ساختاری که از نهادهای عمومی کشور به شمار می رود در حال خدمت رسانی است.

وی افزود: روشن است در باب امر کتاب به عنوان میراث دینی و فرهنگی هر چقدر آنرا قدر بداریم برکات بسیاری برای کشور خواهد داشت.

معاون وزیر ارشاد با اشاره به برگزاری همایش فوق گفت: این رویداد ابتکاری بدیع در حوزه بین المللی و بینافرهنگی است که اقدامی موثر بوده و می تواند قدرت نرم جمهوری اسلامی را گسترش دهد.

به گفته مهدی پور، نهاد کتابخانه های عمومی کشور یکی از مهم ترین سامانه ها و سازمان ها در حوزه جهاد تبین نقش آفرین است زیرا کتاب مهم‎ترین گنجینه‎ ای است که می توانیم به وسیله آن با دیگران گفت وگو و بحث کنیم.

معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اساساً بدون پیوند حوزه کتاب با رسانه هر فعالیتی محال است زیرا حوزه اطلاع رسانی و کتاب به شدت در حوزه آکادمیک با یکدیگر نزدیک است.

البته در حوزه جهاد تبیین می شود با اصحاب رسانه بیشتر گفت وگو کنیم.

وی ادامه داد: طیف وسیع کشورهایی که در این همایش شرکت کرده بودند نشان از توان دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی دارد.

مهدی پور با بیان اینکه کتاب در دوره کرونا خود را بازتولید کرد، افزود: خدمات کتابخانه های عمومی پیشران حوزه فرهنگ کشور است.

به گفته معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با توجه به اینکه در دانشگاه ها، پژوهش گاه ها و مراکز اجرایی و غیراجرایی واحدی برای کتاب داریم، هرچقدر در متن سیاست گذاری نقش داشته باشند کشور بهتر اداره می شود.

وی عنوان کرد: پلتفرم های متعددی داریم که اختصاصی زیست بوم ماست با امکاناتی که به واسطه حوزه آموزش و پرورش فراهم شده است باید به اقتضائات بومی رشد و بالندگی بیشتری داشته باشیم.

مهدی پور توانمندسازی و رشد کتابداران به جهت اینکه روش های جدیدی را داشته باشند حائز اهمیت دانست و افزود: لزوم دسترسی مردم به کتابخانه ها بدین خاطر دارای اهمیت است و ما در هیچ کشوری شاهد این نیستیم که رهبر آن کشور این میزان تعلق خاطر و توجه به کتاب داشته باشد لذا باید بتوانیم آنرا در بدنه مردم به جریان بینداریم.

مهدی رمضانی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مراسم اختتامیه این همایش عنوان کرد: رویکرد نهاد کتابخانه های کشور و پرداختن به مباحث بین المللی رویکرد جدی و اثرگذار است و توقع ما از همراهان مان در این مسیر حمایت بیشتر از سوی آنهاست.

به ظاهر و شکل موضوع ها اکتفا نکنیم این مقام مسئول با تأکید بر اینکه نباید به ظواهر و شکل موضوعات اکتفا کنیم بلکه باید به عمق مطالب و اجرا مقید باشیم، افزود: در فضای تولید برگزاری چنین همایش و برنامه هایی ضرورت دارد و دستگاه های فرهنگی باید خود را مکلف به حمایت از این برنامه ها کنند.

رمضانی همچنین با بیان اینکه تأثیر چنین برنامه و همایش هایی را در زمانی مشاهده می کنیم که تأثیر آن را در کتابخانه های عمومی سراسر جهان شاهد باشیم، گفت: نقش اصلی نهاد در برگزاری چنین رویدادهایی حمایتی است و به دنبال تصدی گری نیستیم.

از سوی باتوجه به همراهی بی سابقه از این همایش در تلاشیم با تا برنامه ریزی لازم ارکان و مجموعه های اجرایی دیگر را برای اجرای این برنامه ها هماهنگ کنیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور یادآور شد: امید است این حرکت که مسیر نو در راه کتابخانه های عمومی است به نتایج خود برسد و ادامه دار باشد.

در ادامه این آیین روح الله منوچهری مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس، عنوان کرد: قریب به یکسال پیش برنامه ریزی شد تا یکی از موضوعات روز دنیا با عنوان "خدمات" به عنوان مبحث اصلی یک همایش مد نظر باشد و به تولید آثاری در این زمینه و برگزاری کارگاه ها و تهیه الگوهایی در این زمینه منجر شود.

وی با اشاره به اینکه همزمان با هفته کتاب فراخوان این همایش اعلام شد و به همراه آن سه رویداد دیگر اتفاق افتاد، گفت: در این همایش 10 پیش نشست از کشور های مختلف تدارک دیده شد و در کنار آن تجربیات، نظرها و ایده های مختلف مطرح شد.

منوچهری عنوان کرد: به جرأت می توان گفت که این اولین همایشی است که در سطح بین المللی در رشته حرفه ای کتابداری با مشارکت دبیرخانه علمی همایش به صورت تخصصی برگزار شد.

مدیر کل کتابخانه های استان فارس اضافه کرد: در این همایش از 106 مقاله دریافت شده در دو بخش فارسی و انگلیسی مقالات منتخب بررسی شدند و به صورت شفاهی ارائه و به صورت چاپ در مجموعه مقالات انتخاب شدند.

منوچهری همچنین در این مراسم گفت: اولین جایزه ملی خدمات کتابخانه های عمومی تحت عنوان خدمات علوم کتابخوانی برگزار شد که سطح این جایزه در حد کشوری بود و در آن 103 اثر دریافت شد که در مرحله اول 10 نفر انتخاب شدند و از سوی داوران برگزیدگان انتخاب شدند.

مدیر کل کتابخانه های فارس با بیان اینکه هدف از اولین جایزه ملی خدمات عمومی کتابخوانی در بخش فرهنگ و کتابخوانی فراتر از وظایف کتابداران است، گفت: دیگر اقدام انجام شده از سوی این نهاد برگزاری مسابقه ملی طراحی خدمت برای کتابخانه های عمومی بود که همه افراد می توانستند در آن شرکت کنند که در این طرح 110 اثر دریافت شد و تعدادی به مرحله بعد راه یافتند که از بین آنها تعدادی انتخاب شدند و در مرداد ماه برگزیدگان این مسابقه معرفی خواهند شد.

منوچهری در ادامه به دیگر بخش این همایش با عنوان آموزش اشاره و بیان کرد: در این حوزه نیز مجموعه های آموزشی کارگاهی برای 600 نفر به صورت حضوری و آنلاین در سطح کشور در 4 کارگاه آموزشی برگزار شد.

در پایان این مراسم همچنین منصور رستمی کوهی، رییس انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی در خصوص ثمرات این همایش اظهار کرد: یکی از نکات حائز اهمیت این همایش از بعُد علمی این بود که با بیش از 50 شخصیت برجسته و نخبه علمی و بین المللی در عرصه کتابخانه های عمومی برگزار و به بحث و گفت وگو پرداختند.

وی اظهار کرد: متأسفانه این افراد اطلاع دقیقی از کتابخانه های عمومی کشور ایران نداشتند و بعضاً یک تصور غلط در خصوص کتابخانه های کشور داشتند و گمان می کردند که کتابخانه های ما خیلی پیشرفته و قوی نیستند و دارای نظام سیستماتیک در حوزه کتابخوانی نیست.

رستمی کوهی گفت: این در حالیست که در هنگام گفت و گو با این شخصیت ها و تشریح 3500 شبکه کتابخانه عمومی کشور و 7 هزار نیروی کار که عمدتاً تحصیلکرده هستند، یکی از نهادهای بزرگ فرهنگی کشور را تشکیل می دهند استقبال باشکوه کتابخانه های عمومی از برگزاری این همایش نشان دهنده این موضوع است که خواهان تغییر تحول در این فضا هستند.

انتهای پیام/424/ی
کلید واژه ها: فرهنگ و ارشاد اسلامی - نهاد کتابخانه های عمومی کشور - کتابخانه های عمومی - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - نهاد کتابخانه های عمومی - معاون مطبوعاتی - فرهنگ و ارشاد - وزارت فرهنگ و ارشاد - فرهنگ - ارشاد اسلامی - دیپلماسی فرهنگی - فرشاد مهدی پور - کتابخانه - فرهنگی - کتاب - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - وزارت فرهنگ - اطلاع رسانی - عمومی - اسلامی - وزیر فرهنگ و ارشاد - دیپلماسی - اطلاع - ارشاد - همایش بین المللی - رسانی - معاون - مهدی پور - کشور - نهاد

آخرین اخبار سرویس:
تایید صلاحیت حرفه ای کارگردانان توسط بنیاد سینمایی فارابی

فیلم/ ماجرای جوان معترضی که صدایش را سر رییسی بلند کرد!

جنگ می توانست هر آدمی را عوض کند/ سینمای دفاع مقدس نیاز به دمیدن روح تازه دارد

حوض نقاشی در بجنورد

طلاق بهنوش بختیاری رسمی شد!! / علت طلاق بهنوش بختیاری چیست ؟

ویدیو/ همسر شاهرخ استخری نمایی از خانه شان در بلژیک را به نمایش گذاشت

سالن های خالی دیگر ربطی به کرونا ندارد؛ مردم سینما نمی روند!

ویدیو/ همسر شاهرخ استخری نمایی از خانه شان در بلژیک را به نمایش گذاشت

تصویری گوگولی از کودکی آناهیتا همتی در کنار پدرش

صحنه گردان «حراج ملی» کیست؟! / چگونه «موسسه خصوصی» با پسوند «ملی» ثبت شده است؟ / چگونه حراج آثار تاریخی بدون مجوز وزارت میراث فرهنگی، برپا شد؟

تصویری جنجالی از الناز شاکر دوست با مو و لباس آبی/ خانم بازیگر هر روز به یه رنگ در میاد!

ویدیو/ فلور نظری از ایران رفت!

چهره متفاوت «بازیگر خانم» در ماشین لاکچری اش +عکس

سجاد مهرگان در برنامه «در انتهای الوند» مطرح کرد؛ بهزاد خلج در مدل بازیگری ایران از خود تمی را ارائه داد/ برای هر اپیزود کاراکترسازی کرده ایم

ویدیو/ فلور نظری از ایران رفت!

تغییر چهره و تیپ شهنام شهابی کاربران راشوکه کرد!

حادثه عجیب در وسط کنسرت خواننده معروف | کارگردان از هوش رفت

پژمان بازغی به سبک خودش تولد نفس دخترش را تبریک گفت! + عکس

عکس/ بهنوش بختیاری طلاق گرفت؟

توصیه عجیب «سیما خضر آبادی» به مردم! / عکس

دانلود سریال راز بقا قسمت 17 هفدهم (دانلود قسمت هفدهم راز بقا) با لینک مستقیم و ترافیک نیم رایگان

عکس/ بهنوش بختیاری طلاق گرفت؟

مریم معصومی با حجاب نیم بند موتور سوار می شود !! / ابتذال ادامه دار در دنیای سلبریتی ها + عکس

الناز شاکردوست در مکانی خاص به مناسبت تولدش + فیلم

تصویری از دورهمی فریبا نادری و دوستان بی حجابش در رستوران

حکم مدیرعاملی عسگرپور در خانه هنرمندان صادر شد

جشن تولد فوق لاکچری با هدایای میلیونی «بازیگر خانم» هوش از سر همه برد +فیلم

جنگولک بازی «نرگس محمدی» و دوستانش در ماشین لاکچری!

حادثه در کنسرت خواننده پاپ / کارگردان از هوش رفت نه کادردرمان بود ، نه آمبولانس

سیروس مقدم کارگردان مینی سریال ترور درباره حاج قاسم

تیپ عجیب و غریب بازیگر خانم در کلینیک زیبایی اش +عکس

شاهرخ خان با استایل جدید همه را شگفت زده کرد/ عکس

آغاز جشنواره تابستانه منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد

فراخوان نخستین جشنواره بین المللی «ترنج» با هدف تجلی هنرهای اسلامی در صنایع دستی

سعید روستایی: تاوان تحریم ها را فقط مردم پس دادند

نیکی کریمی مدل شد | حضور نیکی کریمی در تیزر تبلیغاتی محصولات دوو + فیلم

فیلم/ تهران با کمبود یک میلیون خانه روبروست

شوکه شدن خانم بازیگر بعد از خرید های لاکچری اش! / ویدیو

آغاز یک سریال علمی تخیلی از فردا

«مریم کاویانی» به روزهای اوج جذابیتش برگشت/ عکس

نمایشگاه «روز هفتم» از فردا آغاز به کار می کند

نمایشگاه «روز هفتم» آغاز به کار کرد

یاسوج میزبان جشنواره ملی کوچ عشایر

«سیروس مقدم» کارگردان مینی سریال «ترور» حاج قاسم شد

بازسازی مجتمع فرهنگی یادمان شهدای شیمیایی سردشت در اقدامی جهادی پایان یافت

آغاز روند تأیید صلاحیت حرفه ای کارگردانان فیلم اولی در فارابی

بازیگر خانم خبر از بارداری اش داد

سعید روستایی: تاوان تحریم ها را فقط مردم پس دادند/ صحبت های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم ها

رییس صداوسیما: جنگ رسانه و روایت ها به شدت ادامه دارد

اردن/ 5 کشته و 200 مجروح در نشت گاز سمی (+فیلم)

اولویت ارشاد استان مرکزی رفع مشکلات اصحاب فرهنگ و هنر است

شاهرخ استخری پدر شد | شاهرخ استخری مجددا پدرشد؟+ تصویر

ویدئویی که الناز شاکردوست به مناسبت تولدش منتشر کرد

الهام چرخنده در کنار سحر قریشی / آیا الهام چرخنده برنامه ای در سر دارد ؟

فیلم| والدینی که آسان ازدواج کردند اما برای فرزندانشان سخت می گیرند

تعرض خواستگار شرور به دختر نوجوان در مهمانی دوستانه

فیلم/ ایران، بریکس و طرح ابتکار امنیت جهانی

استقبال از بیست وهفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بی نظیر بود

فیلم/ تکذیب یک خبر جعلی

استقبال از بیست وهفتمین جشنواره ی بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بی نظیر بود

واکنش کارگردان یاغی به تماشای غیرقانونی این سریال

رمان «رومی روم » منتشر شد

خندوانه به کمک مبتلایان اوتیسم آمد

فیلم/ رهایی 676 محکوم از قصاص نفس در یک سال گذشته

الناز شاکردوست درمکانی خاص به مناسبت تولدش + فیلم

فاش شدن علت مرگ دی کاپریو در «تایتانیک» 25 سال پس از اکران

سعید روستایی در جشنواره مونیخ: تاوان تحریم ها را فقط مردم پس دادند/ من سی چهل برابر پول دادم تا توانستم یک دارو پیدا کنم (+فیلم)

فیلم/چه کسانی دز چهارم واکسن کرونا را حتما بزنند؟

مجموعه کتابهای داستانی درباره معادن منتشر شد

تیپ و استایل مجری سابق صدا و سیما در کنار عشقش +عکس

کولاک استوری «خانم بازیگر» برای نوید محمدزاده و فرشته حسینی

کولاک استوری “خانم بازیگر” برای نوید محمدزاده و فرشته حسینی

انتقاد تند سعید روستایی از تحریم های غرب + فیلم

شناسایی استعدادهای رشته تیراندازی قم در جشنواره همگانی

گالری هنری در تهران

فیلم/ چه کسانی از عملکرد رییسی ناراحتند؟

دستگیری ترلان پروانه از شایعه تا واقعیت !! / ماجرا چه بود + عکس

آغاز تایید صلاحیت فیلم اولی ها از طریق سامانه بنیاد سینمایی فارابی

روایت ایرانی «سویینی تاد» در سالن اصلی تئاتر شهر مشهد

گزارش تسنیم از اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان/ جشنواره بیست و هفتم با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

روایت ایرانی «سویینی تاد» سالن اصلی تئاتر شهر مشهد

ارکستر ملی ایران در تالار وحدت روی صحنه می رود

سرپناهی از جنس خورشید + فیلم

عکسی جالب از حجاب متفاوت “مریم معصومی”/ تصویر

کارگردان سریال «ترور» شهید حاج قاسم سلیمانی انتخاب شد

آقای بازیگر برای اولین بار میلیاردی شد+ عکس

عکسی جالب از حجاب متفاوت «مریم معصومی»/ تصویر

توهین خجالت آور مهران مدیری در برنامه دورهمی / پیشنهاد شرم آور به شرکت کننده + ویدئو

توضیح جدید زهرا امیرابراهیمی در مورد انتشار فیلم خصوصی اش!

فیلم های منتخب پانزدهمین جشنواره فیلم تبریز اعلام شد

چاپ دوم کتاب زلزله در نیل منتشر شد

«پرفسور فوفو» به چاپ پنجم رسید

کتاب «ترسناک ترین کاری که انجام دادی چی بوده؟» منتشر شد

فیلم/قول وزیر فرهنگ به مردم سردشت عملی شد

برگزاری جشنواره گل نیلوفر در مازندران

معرفی آثار راه یافته به مرحله بازبینی اولیه جشنواره تئاتر «افرا»

تا سه نشه بازی نشه بهاره رهنما باز عشق رفته تو جونش؛ استاد خانوم شیفته گالش برند شده!

تایید صلاحیت حرفه ای کارگردانان فیلم اولی توسط فارابی

آغاز روند تأیید صلاحیت حرفه ای کارگردانان فیلم اولی در بنیاد فارابی از 11 تیرماه

«قصه ابراهیم» نماینده ایران در ABU شد

گسترش توان دیپلماسی فرهنگی ایران/ بدون پیوند حوزه کتاب با رسانه هر فعالیتی محال است

گسترش توان دیپلماسی فرهنگی ایران/ بدون پیوند حوزه کتاب با رسانه هر فعالیتی محال است