موضوعات داغ: - طناز طباطبايي - باشگاه پرسپوليس - لايو اينستاگرام - شوراي امنيت سازمان ملل - حقوق بازنشستگان - شوراي امنيت - گوشي موبايل - اختلالات اينترنت - وزير دفاع انگليس - دعوت به همكاري - ذخيره سدهاي تهران - خضري دشت بياض - شاعر و مداح اهل بيت - اقساط معوق - رييس پليس راه استان مازندران - بلوغ رفتاري - بيمار نيازمند - شهرستان زاهدان - شهداي پرواز 752 - مراكز شبانه روزي حفظ قرآن - راضيه تجار - گوش حلق - حقابه درياچه اروميه

مطالب مرتبط:
گفت وگو با دکتر احمدشاه فرهت درباره حضور مهاجران افغانستانی در ایران
عضو شورای شهر مشهد: ایران 1480 کشوری 31 میلیونی با 15 میلیون سالمند
10 ناشر افغانستانی در نمایشگاه کتاب تهران + فیلم
نوجوانان افغان دور از چشم طالبان در باشگاهی مخفی چکار می کنند؟ | گابریل گارسیا مارکز انتخاب اول بچه های افغانستانی
مصدومیت یک بازیکن به نفع ستاره تیم ملی ایران
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 اردیبهشت 1401 ساعت 21:372022-05-16دانش

سکونت 5 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران


500 هزار نفر از مهاجران افغانستانی در ایران دارای مجوز و مدرک هستند و بین 2.

5 تا 3 میلیون نفر بدون مدرک و مجوز در ایران حضور دارند.

- استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی گفت: 500 هزار نفر از مهاجران افغانستانی در ایران دارای مجوز و مدرک هستند و بین 2.

5 تا 3 میلیون نفر بدون مدرک و مجوز در ایران حضور دارند و در مجموع حدود پنج میلیون مهاجر افغانستانی در ایران سکونت دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا از روابط عمومی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران، ششمین کرسی آزاداندیشی با عنوان مهاجران افعانستانی در ایران؛ چالش ها و راهکارها با حضور محمدجلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی و پویا علاءالدینی دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی برگزار شد.

چارچوبی بهتر باید برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود پویا علاءالدینی دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی در این نشست اظهار کرد: تمهیدات ایران در مقابل مهاجران افغانستانی طی 40 سال گذشته تغییرات زیادی داشته که می توان به درهای باز، بازگشت به وطن و ساماندهی اشاره کرد.

وی ادامه داد: تمهیدات ایران در مقابل مهاجران وجوه مثبت زیادی داشته و برخی از مشکلات با گذر زمان نیز حل شده است.

اما باید چارچوبی بهتر برای حضور مهاجران افغانستانی در ایران تهیه شود که هدف اصلی آن ادغام مهاجرانی باشد که زمان زیادی است در کشور حضور دارند.

دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی تاکید کرد: تمام شهرهای افغانستان یادآور تاریخ ایران است و شهروندان افغانستانی اکثراً یا از اقوام ایرانی و یا متعلق به فرهنگ پارسی مآبانه هستند.

علاءالدینی با بیان اینکه فقط بحث هویت ملی مطرح نیست بلکه در خصوص ایران بحث هویت فراملی نیز مطرح است زیرا ایران کشوری است که تاریخ مشترکی با کشورهای آسیای مرکزی دارد، گفت: ادغام مهاجران به راحتی اتفاق نمی افتد بلکه مسائل و مشکلاتی اعم از اشتغال، مسکن، آموزش و بهداشت، پیوندهای اجتماعی، آگاهی فرهنگی، امنیت و حقوق شهروندی در این عمل دخیل است.

وی با اشاره به اینکه مهاجران افغانستانی به دلیل حضور طولانی مدت در ایران توانستند در موقعیت های مختلفی حضور داشته باشند و همچنین برای ادغام مهاجران تلاش داشتند اما با محدودیت های شغلی و حتی افتتاح حساب، مواجه بوده و هستند، افزود: این در حالی است که مهاجران بین المللی در برخی از کشورها مثل آمریکا موجب رشد و شکوفایی آن کشور شده اند و حتی در آلمان مهاجران به موقعیت های برتری دست یافته اند و امکان شرکت در انتخابات نیز برای آنها فراهم است.

دانشیار توسعه و سیاستگذاری اجتماعی دانشکده علوم اجتماعی با تاکید بر اینکه نیروی کار بیشتر در کشور، موجب توسعه آن کشور خواهد شد، ادامه داد: در مورد وضعیت مهاجران افغانستان باید ادغام مهاجران مورد توجه قرار گیرد و اصل باشد.

علاءالدینی اظهار کرد: آموزش در کشور ما همگانی است اما موانع زیادی برای تحصیلات مهاجران افغانستانی وجود دارد.

دولت ایران باید از طریق رسانه ها نسبت به تاریخ و فرهنگ مشترک ایران و افغانستان محتواهایی تولید کند همچنین تمهیدات را به گونه ای انجام دهد که تعارض نداشته باشند چرا که باعث سرخوردگی مهاجران می شود.

وی با اشاره بر اینکه سیاست کلی ایران باید رویکرد ادغام مهاجران باشد و البته فرهنگ سازی در رسانه ها باید اولویت قرار گیرد، گفت: مشارکت جامعه افغانستانی در تصمیم گیری های قانونی حائز اهمیت است از این رو باید قوانین بازبینی شوند و حق تابعیت را به کسانی که طولانی مدت در ایران حضور دارند، اعطا شود.

برنامه های ارائه شده توسط دولت ایران مشخص و مدون نیست محمدجلال عباسی شوازی استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی در این نشست گفت: مهاجران افغانستانی به لحاظ مدت اقامت و ویژگی قومی شان در ایران متفاوت هستند.

نسل اول مهاجران افغانستانی، افرادی بودند که پس از انقلاب وارد کشور شدند و به عنوان پناهنده تحصیلاتی نداشتند و ویژگی های جامعه افغانستان را به دلیل بزرگ شدن در آنجا به همراه داشتند.

وی ادامه داد: نسل دوم مهاجران، افرادی بودند که در ایران متولد شدند و یا پس از تولد در افغانستان به ایران آمده اند و البته دسترسی به تحصیلات در ایران برای آنان فراهم شد و با جامعه ایران آشنا هستند.

عباسی با اشاره به اینکه نسل سوم کسانی هستند که در ایران متولد شدند، رشد یافتند و تحصیل کردند و این افراد اساساً تعلق بیشتری به ایران دارند، بیان کرد: به مهاجران افغانستانی در ایران باید با دیدهای مختلف نگاه کرد.

استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی اظهار کرد: ایران مطابق با کنوانسیون 1951 پذیرفت که تحرک مهاجران افغانستانی در ایران براساس مصالح ملی و شرایط زیستی اعم از اشتغال و زندگی باشد.

در برخی از شهرهای 12 استان ورود مهاجران افغانستانی به نوعی ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه دولت ایران به نسلی که پس از انقلاب به عنوان مهاجران افغانستانی وارد کشور شدند، در روستاهای مختلف به عنوان سیاست های انسان دوستانه کارت آمایش داد و به عنوان پناهنده معرفی شدند، افزود: البته برخی از مهاجران افغانستانی به صورت فصلی و موقت در کشور رفت و آمد دارند و مدرک شان تمدید نشده است.

عباسی تاکید کرد: مجوز گرفتن برای حضور در ایران هزینه بر است از این رو قاچاقچیان از این فرصت استفاده کرده و پناهجویان ترجیح می دهند به صورت غیرقانونی وارد کشور شوند.

سیاست ایران همواره به این گونه بوده است که با مهاجران افغانستانی مدارا کند البته بازگشت افراد غیر قانونی را نیز مدنظر قرار داده است.

استاد جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی بیان کرد: در افغانستان محل هایی برای افرادی که به کشور باز می گشتند، ساخته شده بود تا بتوانند در آن محل ها خانه بسازند اما متاسفانه به دلیل تغییر شرایط امنیتی از سال 2012 برخی از افراد تصمیم گرفتند، دوباره به کشورمان و یا کشور سومی برگردند.

وی با تاکید بر اینکه به طور کلی نگاه دولت ایران و برنامه های ارائه شده توسط دولت مشخص و مدون نیست و هنوز به صورت مقطعی و موقت ارائه می شود، گفت: خروج زودهنگام مهاجران افغانستانی علی رغم سرمایه گذاری های انجام شده موجب می شود، بهره کافی از آنها برده نشود البته موجب نارضایتی نیز می شود.

البته باید شرایطی فراهم شود که مهاجران پس از سرمایه گذاری های انجام شده در کشور به مدت کافی بمانند تا بهره لازم برده شود.

عباسی با بیان اینکه همه مسائل پناهندگی، پلیسی و امنیتی نیست ولی زمانی می توانیم امنیت پایدار داشته باشیم که به مسائل اقتصادی و اجتماعی توجه داشته باشیم، خاطر نشان کرد: 500 هزار نفر از مهاجران افغانستانی در ایران دارای مجوز و مدرک هستند و بین 2.

5 تا 3 میلیون نفر بدون مدرک و مجوز در ایران حضور دارند و در مجموع حدود 5 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران سکونت دارند.


کلید واژه ها: در ایران - مهاجران افغانستانی - افغانستانی - ایران - اجتماعی - علوم اجتماعی - جمعیت شناسی - مهاجر - مهاجران - دانشکده - میلیون - مهاجران افعانستانی - حضور - مجوز - علوم - مدرک - جمعیت - کرسی آزاداندیشی - معاونت فرهنگی - روابط عمومی - سکونت - آزاداندیشی - سیاستگذاری - استاد - هزار - بدون - پویا - دانشگاه - معاونت - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
آغاز رقابت داوطلبان لرستانی گروه علوم تجربی برای ورود به دانشگاه

موفقیت دانشجویان علوم پزشکی کردستان در المپیاد علمی کشور

سومین روز برگزاری کنکور سراسری در استان سمنان

ساخت ربات شناگر برای بررسی اقیانوس سیاره های بیگانه

آغاز رقابت داوطلبان مهمترین آزمون علمی کشور/ کمترین داوطلبان کنکور 1401 مربوط به کدام گروه است؟

آغاز سومین روز رقابت کنکوری ها با بیشترین داوطلب / 574 هزار و 751 داوطلب در گروه علوم تجربی

رقابت داوطلبان علوم تجربی در کنکور آغاز شد

چین دارای 112 میلیون ذخیره منابع انسانی در علم و فناوری

عمیق ترین تصویر جهان، 21 تیر مشاهده می شود

پورعباس:85 درصد پذیرش کنکور بر مبنای معدل است

بازدید استاندار از کیفیت برگزاری آزمون کنکور در کهگیلویه و بویراحمد

اولین جلسه هیات امنای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهران به ریاست شهردار تهران

بیستمین شورای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

پورعباس: در برگزاری آزمون سراسری 124 هزار نفر فعال هستند

آیا نشانه ای از حیات در سیاره سرخ وجود دارد؟

سازمان سنجش: برخی داوطلبان کنکور به خاطر داشتن موبایل از آزمون محروم شدند/ از قبل گفتیم دستگاه آشکار ساز داریم

رقابت داوطلبان گروه های آزمایشی علوم انسانی و علوم ریاضی و فنی

آغاز ثبت نام مقطع کاردانی دانشگاه علمی کاربردی لرستان

سازمان سنجش: برخی داوطلبان کنکور به خاطر موبایل از آزمون محروم شدند/ از قبل گفتیم دستگاه آشکار ساز داریم

سازمان سنجش: برخی داوطلبان کنکور به خاطر داشتن موبایل محروم شدند/ از قبل گفتیم دستگاه آشکار ساز داریم

برگزاری کنکور سراسری رشته ریاضی در کرمانشاه

 حاضری داوطلبان گروه های آزمایشی ریاضی و علوم انسانی در آزمون سراسری

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جهاد تبیین اولویت دانشگاه آزاد است/نگاه جدید دانشگاه آزاد اسلامی به آموزش های مهارتی

منابع و سوالات مطالعاتی آزمون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

برنامه درسی رشته «معارف اسلامی و روابط بین الملل» به تصویب رسید

طهرانچی: لزوم ارتقای جایگاه روابط عمومی واحدهای دانشگاه آزاد

رییس سازمان سنجش: در حوزه های کنکور، دستگاه آشکارساز نصب شده؛ هر نوع وسایل الکترونیکی مانند موبایل و ساعت هوشمند شناسایی می شود

سیستم آموزشی استرالیا و شرایط تحصیل در آن به چه صورت است؟

ساخت آلیاژ آلومینیومی مستحکم

خارپشت دریایی تهدید جدی اکوسیستم های اقیانوسی

حرکت در مسیر توسعه با توجه به دانش بنیان ها و صنایع کوچک و متوسط

امکان بیمه فراگیر تامین اجتماعی برای دانشجویان علوم پزشکی فراهم شد

اضافه شدن دو رشته جدید به رشته های دانشگاه آزاد اسلامی نظرآباد

استخدام مدرس فیزیک و شیمی کنکور در آموزشگاه آنلاین کنکور بلدستون در تهران

فراخوان ثبت ایده در جشنواره ایده های فناورانه فنی و مهندسی

خارپشت دریایی تهدید جدی اکوسیستم های اقیانوسی است

نفرات برتر المپیاد مقدماتی اورژانس تهران معرفی شدند

استخدام مهندس مکانیک (طراحی و یا تبدیل انرژی) و مهندس شیمی - فرآیند

طراحی الگوریتم های کارآمد برای هدایت و ناوبری شناورها

اعلام آمادگی واحد الکترونیکی برای هوشمندسازی دانشگاه های بنگلادش

رقابت بیش از هشت هزار داوطلب قمی در روز دوم کنکور

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

جهاد تبیین اولویت دانشگاه آزاد است/لزوم حرکت دانشگاه به سمت صنایع نوآورانه و آموزش مهارت های جدید

روز دوم برگزاری کنکور سراسری دردانشگاه صنعتی اصفهان

اولویت دهی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به ایجاد شرکت های دانش بنیان علوم انسانی، بین رشته ای و کشاورزی

رییس سازمان سنجش: جمعه، شلوغ ترین روز کنکور است/ اقدام پلیس فتا قابل تقدیر است

استفاده از سامانه خنک کن کمکی برای اولین بار در کشور

ایجاد آمادگی لازم، اولین و مهمترین اقدام در کاهش تلفات اپیدمی است

استخدام کارشناس حقوقی در یک استارت آپ حقوقی در تهران

وزیر علوم: توزیع استعدادها در رشته های مختلف متوازن نیست

قدردانی از فناوران برترِ شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

زاکانی: تهران با انباشتگی مشکلات مواجه است | باید به ایمنی شهر دقت کنیم

رقابت داوطلبان لرستانی گروه های ریاضی و علوم انسانی برای ورود به دانشگاه

کسب سه عنوان برتر دانشگاه آزاد اسلامی استان مرکزی

استفاده از سامانه خنک کن کمکی برای اولین بار در کشور

عملیاتی کردن آموزه های تئوریک از ویژگی های دانشکده رسانه فارس است

کنکور حذف می شود؟ +فیلم

زلفی گل: افزایش تعداد دفترچه ها و تغییر کنکور نسبت به سال گذشته / پور عباس: افزایش 10 درصدی ظرفیت پذیرش در کنکور امسال

وزیر علوم: توزیع استعدادها در رشته های مختلف متوازن نیست

انتخاب رشته داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی

رقابت 1441 داوطلب آبادانی در گروه علوم ریاضی و انسانی

رقابت بیش از 27 هزار داوطلب کنکور سراسری در استان اردبیل

استخدام نقشه کش صنعتی با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت آبسال در تهران

کنکور سراسری 1401 - دانشگاه علامه طباطبایی

کاهش آمار داوطلبان علوم ریاضی و فنی در کشور نگران کننده است

اعتراض امید عالیشاه به قانون سقف قرارداد

مهدی لطفی روز دوم برگزاری کنکور سراسری در اصفهان

تحصیل در دانشگاه های خارجی و موانع و مشکلات سر راه دانشجویان

ببینید| آب پاکی وزیر علوم روی دست داوطلبان: کنکور حذف شدنی نیست

وزیر علوم: کنکور فعلا حذف نمی شود

وزیر علوم: راهی به جز برگزاری کنکور برای جذب رشته های پرطرفدار وجود ندارد

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره در دانشگاه امیرکبیر

رقابت 1441 داوطلبان آبادان و خرمشهر در گروه علوم ریاضی و انسانی

زمان تخلیه خوابگاه های دانشگاه شریف اعلام شد / شرایط اسکان دانشجویان تحصیلات تکمیلی

فیلتر برخی از اپلیکیشن ها برای اقشار خاص رفع می شود/ نیاز جدی صنعت بازی سازی به نیروی انسانی متخصص

قتل 2 استاد دانشگاه توسط یک دانشجو

رقابت داوطلبان در گروههای آموزشی علوم انسانی و ریاضی در زنجان

دومین روز کنکور 1401 در گیلان

دومین روز برگزاری کنکور سراسری 1401 در مهاباد

وزارت علوم برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی برنامه دارد

رییس دانشگاه تبریز از روند برگزاری آزمون کنکور بازدید کرد

کنکور حذف نخواهد شد

کنکور حذف نخواهد شد

آغاز تست های مدل تونل باد هواپیمای جت 72 نفره

رقابت بیش از 14 هزار داوطلب گیلانی در 2 گروه آزمایشی، امروز

رقابت علمی در علوم انسانی و ریاضی و فنی

تلنگری که مادر خانواده را «روانشناس» و «کارآفرین» کرد/ وقتی فعل خواستن صرف می شود

نامه رییس کمیسیون اصل 90 به رییس جمهور درباره افزایش ظرفیت پزشکی

رقابت داوطلبان گروههای علوم ریاضی و علوم انسانی در کرمانشاه

ممنوعیت ثبت نام در دانشگاه ها برای مشمولان غایب

شیطنت جالب «فرزاد فرزین» گل کرد!

شیطنت جالب “فرزاد فرزین” گل کرد!

دومین روز کنکور سراسری 1401 کیش

دومین روز آزمون کنکور سراسری در ایلام

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور صدر نشین شد

استخدام هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

دومین روز کنکور در گیلان با رقابت بیش از 14 هزار نفر

رتبه نخست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه های صنعتی کشور

دریافت کمک هزینه 9 میلیون دلاری برای پیشبرد فناوری تشخیص سرطان

سکونت 5 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران

سکونت 5 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران