موضوعات داغ: - افزايش حقوق - تامين اجتماعي - وزير اقتصاد - افزايش حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - سازمان ملي استاندارد - سازمان تامين اجتماعي - سازمان ملي استاندارد ايران - دانشگاه شهيد چمران اهواز - رييس كميسيون اقتصادي - زورآباد - زاينده - سرطان پروستات - احمد سنجري - جشنواره فيلم تورنتو - هداياي تبليغاتي - عراق سوريه - سلف سرويس ها - منطقه كردستان - عسكري محمديان - طب سنتي ايران - كاهش محسوس دما - جايزه هاي ادبي

مطالب مرتبط:
وام شهریه تحصیلی به دانش آموزان مدارس غیردولتی اهدا می شود/ معلمان مدارس غیرانتفاعی «کارت کالا» می گیرند
پرداخت وام شهریه تحصیلی به دانش آموزان مدارس غیردولتی
اعطای وام به دانش آموزان و معلمان مدارس غیرانتفاعی
اعطای وام به دانش آموزان و معلمان مدارس غیرانتفاعی
اعطای وام به دانش آموزان و معلمان مدارس غیرانتفاعی
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 24 اردیبهشت 1401 ساعت 07:052022-05-14اجتماعي

بلای مدارس غیر انتفاعی بر سر آموزش دانش آموزان سیستان و بلوچستان/ مدارس دولتی را به چشم طفیلی می بینند


رشد قارچ گونه مدارس پولی و غیردولتی با اسامی مختلف هر روز بیش از گذشته مدارس دولتی را در انزوا قرار داده و توجه آموزش و پرورش را معطوف خود می کند.

- امروز شرایط آموزشی کشور به گونه ای است که گویا تنها فرزندان خانواده های متمول حق برخورداری از بهترین امکانات آموزشی و در نهایت به دست آوردن بهترین فرصت های شغلی و جایگاه های اجتماعی را دارند.

جامعه 24" ، شادی مکی: پولی سازی آموزش به مدد فعالیت انواع مدارس غیردولتی پولی دهه هاست که رد پای خود را بر پیکر آینده دانش آموزان متعلق به خانواده های کم برخوردار و دانش آموزان روستایی و متعلق بر مناطق محروم بر جای می گذارد.

این مدارس با توجه به دریافت هزینه های گزاف از خانواده های متمول خدمات آموزشی ویژه و فوق العاده ای را برای دانش آموزان خود در نظر می گیرند و آنطور که فعالان فرهنگی می گویند در بدبینانه ترین حالت نیز با دادن نمره های خوب و ناعادلانه به بچه ها کمک می کنند که دانش آموزان شان با داشتن معدل بالا شانس قابل توجهی در کنکور و پذیرش در دانشگاه های مطرح به دست بیاورند.

در این بین، اما نه تنها دانش آموزان مدارس دولتی در شهر های بزرگ که از این برنامه های ویژه محرومند توان کمتری برای رقابت با دانش اموزان متمول غیردولتی دارند که دانش آموزان مناطق محروم به طور کلی توان چنین رقابتی را از دست می دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازجامعه 24 ، در واقع پولی سازی آموزش که برخلاف نص صریح قانون اساسی مبنی بر آموزش و پرورش رایگان است سال هاست که باعث شده آموزش و پرورش از کارکرد اصلی خود یعنی کمک به گذار طبقاتی قشر کم برخوردار فرهنگی و اقتصادی به طبقات بالاتر دور افتاده و بر عکس به درجا زدن فقرا در همان طبقه ای که متولد می شوند کمک می کند.

از سوی دیگر آموزش پولی باعث می شود که قشر متمول نیز همچنان جایگاه خود را خریداری و حفظ کرده و افسار جامعه را به دست گیرد بدون آنکه لزوما شایستگی چنین وضعیتی را داشته باشد.

از بین رفتن استعداد های نهفته در خانواده های فقیر و مناطق محروم، استمرار حضور افراد ناشایست، کم سواد و حتی کم هوش در جایگاه تصمیم گیری و تصمیم سازی برای کشور و وجود متخصصان ناکارآمدی که مدارک تحصیلی خود را خریداری کرده اند از مهم ترین تبعات پولی سازی آموزش در کشوریست که آمار تارکان تحصیل آن به دلیل فقر، نبود امکانات آموزشی مناسب و حتی فقدان مدرسه در مناطق مختلف روستایی و دور از دسترس سر به فلک می زند.

در چابهار آموزش و پرورش عملا غیردولتی است با یونس زین الدینی، معلم و کارشناس سابق مدارس غیردولتی در اداره آموزش و پرورش نیک شهراز توابع استان سیستان و بلوچستان که با محرومیت و تبعیض میان دانش آموزان مدارس غیردولتی و دولتی در منطقه ای محروم به خوبی آشناست درباره تبعیض های ناشی از پولی سازی آموزش گفتگو کردیم.

زین الدینی به جامعه 24 می گوید: بیشترین تجمیع مدارس غیردولتی دایر شده مربوط به جنوب استان به مرکزیت چابهار و شمال استان به مرکزیت زاهدان است.

در چابهار آنقدر این تجمیع زیاد است که اگر سرانه ای را برای مدارس غیرانتفاعی چابهار در نظر بگیریم به آمار بسیار بالای این مدارس به نسبت جمعیت دانش آموزی این شهر می رسیم در حالی که شهرستان های دیگری نیز هستند که دارای هیچ مدرسه غیردولتی و پولی نیستند.

در واقع در چابهار استاندارد های مورد نظر برای تاسیس مدارس غیرانتفاعی رعایت نشده است.

وی با بیان اینکه دانش آموزان متعلق به خانواده هایی که وضعیت مالی خوبی دارند به مدارس غیردولتی می روند، ادامه می دهد: آسیب وجود این مدارس آن است که در عمل مدارس دولتی مورد توجه قرار نمی گیرند اگر فردی با نگاه آموزشی وارد شهر چابهار شود به راحتی متوجه این موضوع می شود.

درواقع در چابهار آموزش و پرورش دولتی مورد انتظار وجود ندارد و آموزش و پرورش عملا غیردولتی است.

اکثر مدارسی که در این شهر ارائه خدمات آموزشی می کنند مدارس غیردولتی هستند.

بیشتر بخوانید: ساختار آموزشی ایران ، فقر را در جامعه بازتولید می کند/ فرزندان و نوه های مسئولان کشور در مدارس غیردولتی درس می خوانند" کارشناس سابق مدارس غیردولتی خاطرنشان می کند: در این شهر دانش آموزانی در مدرسه دولتی تحصیل می کنند که سطح اقتصادی خانواده های شان پایین بوده و خانواده ها توجهی به مسائل آموزش فرزندان شان ندارند، یعنی مدارس دولتی در عمل رها شده اند، این مدارس امکاناتی ندارند و به معلمان این مدارس اهمیت زیادی داده نمی شوند.

در واقع به مدارس دولتی به چشم طفیلی آموزش و پرورش نگاه می شود.

بیشترین توجه به مدارس غیردولتی می شود چرا که برای سیستم آموزشی عایداتی دارند.

به گفته وی مدارس غیرانتفاعی قانونی دارند که براساس آن اگر آمار دانش آموزان در یک مدرسه غیردولتی از عدد خاصی عبور کند آموزش و پرورش موظف است که یکی از نیرو های خود را به عنوان مدیر در این مدارس بگمارد و درواقع این مدارس از ساختار آموزش و پرورش منتفع می شوند.

زین الدینی همچنین بر این نکته تاکید می کند که سطح امکانات مدارس غیردولتی در این شهر نیز متناسب با شرایط شهر است و با امکانات آموزشی مدارس غیردولتی در شهر هایی مانند یزد و تهران قابل قیاس نیست، اما شرایط شان از مدارس دولتی بهتر است.

آنطور که این معلم می گوید بسیاری از معلمانی که در مدارس دولتی چابهار تدریس می کنند از امکانات و توجهی که معلمان مدارس غیردولتی از آن بهره مند هستند، محرومند.

همچنین معلمان بخش دولتی از نظر داشتن دانش آموزانی که خانواده ها و آموزش و پرورش پیگیر مسائل آموزشی آن ها باشند نیز در مضیقه هستند.

در واقع در بخش دولتی اغماض ها و تساهل هایی وجود دارد، زیرا بیشتر توجه و نگاه آموزش و پرورش به مدارس غیردولتی است.

مدارسی که پول می گیرند و نمره می دهند وی با بیان اینکه معلمان بخش دولتی چابهار انگیزه لازم را برای آموزش ندارند، اضافه می کند: مدرسه ای دولتی را در چابهار می شناسم که با وجود 400 تا 500 دانش آموز تنها با یک معاون آموزشی اداره می شود درحالی که با توجه به آمار دانش آموزان این مدرسه باید تعداد معاون آموزشی یا کادر دفتری این مدرسه که به کار برنامه ریزی درسی می پردازد استاندارد باشد.

در واقع کادر دفتری این مدرسه به دلیل بی توجهی به بخش دولتی از مطلوبیت لازم برخوردار نیست.

در واقع عملا بخش دولتی از این بعد مغفول مانده است و حتی می توان گفت در عمل آموزش و پرورش مسئولیت را بر عهده خیرین انداخته است حتی در شهری مانند چابهار که به لحاظ اقتصادی برخوردار است شرایط همین است.

زین الدینی درباره تفاوت میان آینده دانش آموزان مدارس دولتی و مدارس غیردولتی در این منطقه می گوید: این تفاوت ها تنها مربوط به استان سیستان و بلوچستان نیست.

به طور کلی سطح آموزشی که در مدارس غیردولتی ارائه می شود با آنچه در مدارس دولتی ارائه می شود متفاوت هستند، مثلا در چابهار و نیک شهر دانش آموزان مدارس عادی از برنامه درسی و فوق برنامه هایی که لحاظ می شود، از حضور اساتید و دبیران خبره برای رفع مشکلات درسی و سایر برنامه های فوق العاده ای که در مدارس غیردولتی وجود دارد کاملا محرومند.

این کارشناس سابق مدارس غیردولتی می افزاید: این نکته هم وجود دارد که در نیک شهر و چابهار بخشی از مدارس غیردولتی نیز برای برخورداری از خوان اقتصادی موجود در بخش غیردولتی و جلب رضایت والدینی که پول می پردازند صرفا به سمت ارائه مدرک حرکت کرده اند.

در واقع خدمات آموزشی ارائه شده توسط چنین مدارسی به گونه ای نیست که دانش آموز را مستعد و توانمند برای شرکت در رقابت کنکور کند یعنی تنها مدرکی صادر می کند که بتواند از طریق دانشگاه های پولی ادامه تحصیل بدهد.

همچنین این روز ها معدل دانش آموز در نتیجه کنکور و پذیرش دانشگاه نقش بسیار پررنگی یافته است.

چنین مدارسی با دادن نمرات بالا به دانش آموزان به بالا بردن معدل مدرک بچه ها کمک می کنند تا بتواند از این بعد در کنکور نتیجه خوبی بگیرد.

در واقع دانش آموز پول می دهد و نمره می گیرد.

این معلم درباره تفاوت دانش آموزان متعلق به مدارس محروم و کپری در مقایسه با دانش آموزان مدارس دولتی به جامعه 24 می گوید: نوع برخوردی که میان این مدارس وجود دارد متفاوت است.

ما در روستا ها مدارس غیرانتفاعی نداریم، اما در مدارس روستایی نوع آموزشی که دریافت می کنند نوع برخوردی که با آن ها می شود به لحاظ فضا و امکانات آموزشی بسیار متفاوت از مدارس شهری دولتی و به ویژه غیرانتفاعی است.

وی خاطرنشان می کند: دانش آموز مستعدی که می تواند خود را بالاکشیده و آینده خود را بسازد صرفا به دلیل قرار گرفتن در شرایط محیطی و آموزشی نامناسب نمی تواند از مزایای یک آموزش خوب بهره مند شود و عملا به تناسب استعدادی که دارد رشد نمی کند.

این اتفاق برای بچه های روستایی زیاد می افتد.

وقتی در استان سیستان و بلوچستان به مدارس روستایی می رسیم با جهانی درد و رنج مواجه می شویم.

در حال حاضر در مدرسه ای تدریس می کنم که داخل شهر است، اما عملا از مدارس حاشیه شهر محسوب می شود و بیش از 80 درصد دانش آموزان آن روستایی هستند.

دانش آموزان مناطق محروم توان رقابت با سایر دانش آموزان را ندارند زین الدینی اضافه می کند: این دانش آموزان نه از سیستم ایاب و ذهاب برخوردارند و نه سیستم نظارتی و توجه کافی که آن ها بتوانند خود را تقویت کرده و آینده ای خوب برای خود بسازند.

در واقع دانش آموزان نمی توانند خود را بالا بکشند.

دانش آموز صبح با پیاده به سوی مدرسه حرکت می کند و کیلومتر ها راه می رود تا به مدرسه برسد شرایط این دانش آموز با شرایط دانش آموزی که در مدرسه غیردولتی درس می خواند به لحاظ کیفیت آموزش، برنامه ریزی آموزشی و اجرایی و برخوردی که با او می شود زمین تا آسمان متفاوت است.

این فعال فرهنگی در پاسخ به این سوال که چند درصد از دانش آموزان مناطق روستایی و محروم موفق به ادامه تحصیل در رشته های مختلف دانشگاه های خوب و دولتی می شوند، اظهار می کند: این بحث را باید به دو قسمت تقسیم کرد یکی سهمیه دانشگاه فرهنگیان است که هر سال دانشجو معلم می گیرند، سهمیه این دانشگاه استانی است و بخشی از دانش آموزان در این دانشگاه پذیرش می شوند.

اما در بخش دوم یعنی شانس قبولی این دانش آموزان در دانشگاه های قطب حتی در بخش علوم انسانی و صرف نظر از رشته هایی مانند پزشکی و .

بسیار پایین است.

وی با تاکید بر اینکه میزان پذیرش دانش آموزان مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان حتی نسبت به سال های گذشته نیز کاهش چشمگیری داشته است، عنوان می کند: تا 10 یا 12 سال قبل میزان پذیرش در دانشگاه های قطب مانند تهران، اصفهان، شیراز و .

قطعا مطلوب تر از آمار امروز بود.

امروز دانش آموزان این مناطق عمدتا در دانشگاه پیام نور جذب می شوند و حتی آماری که روسای مناطق بعد از کنکور از پذیرش در دانشگاه ها ارائه می دهند نیز مبتنی بر قبولی در پیام نور است، اما در دانشگاه های قطب آمار قبولی بسیار پایین آمده است.

این معلم خاطرنشان می کند: علت این موضوع پایین آمدن کیفیت آموزش در این مناطق است به این معنا که طی یکی دو دهه اخیر حداقل در استان ما عملا آموزش و پرورش وظیفه خود را در زمینه ارائه آموزش با کیفیت و فراهم کردن فضای آموزشی کنار گذاشته است و عملا چنین چیزی نداریم.

از طرف دیگر نیرو هایی که طی یک دهه اخیر وارد آموزش و پرورش شده اند یا نیرو های نهضتی بوده اند یا سرباز معلم یا نیرو های حق التدریس.

وی می گوید: در گذشته دانشگاه تربیت مدرس در زاهدان از مناطق مختلف دانشجو پذیرش می کرد که این موضوع عملا حذف شده است.

دانشگاه فرهنگیان نیز استانداردی که برای تربیت معلم باید لحاظ کند را رعایت نمی کند در نتیجه فردی که از طریق این دانشگاه وارد سیستم آموزشی می شوند کیفیت معلمی که از طریق دانشگاه تربیت معلم وارد چرخه تدریس می شد را ندارد.

این کارشناس آموزش در پایان گفتگو با جامعه 24 تاکید کرد: تنها در شهرستان های نیک شهر و قصر قند که ارتباط زیادی با آنها دارم بیش از 40 نفر از طریق ماده 28 (جذب دانشجو معلم) جذب آموزش و پرورش شده اند.

این افراد تنها 3 ماه آموزش دیده اند و همین آموزش ها هم در حدی نیست که آن ها را برای معلم بودن توانمند کند.

این معلم امروز وارد مدارس دولتی شده و کیفیت آموزش را پایین آورده است که تاثیر این شرایط را در نتایج کنکور مشاهده می کنیم، شرایط اقتصادی و اجتماعی نیز در کاهش تعداد پذیرش شدگان استان در دانشگاه های قطب موثر بوده است، اما یک علت آن بر می گردد به آنکه آموزش و پرورش راندمان، شانیت و جایگاه خود را از دست داده است.


کلید واژه ها: دانش آموزان - آموزش - مدارس - خانواده - مدارس دولتی - دولتی - آموزشی - دانش - مدارس غیر انتفاعی - برخوردار - مدارس غیردولتی - رشد قارچ گونه - آموزش و پرورش - پولی - بهترین - فرصت های شغلی - خدمات آموزشی - کم برخوردار - غیر انتفاعی - مناطق محروم - متعلق - فوق العاده - برخورداری - گونه - امکانات - روستایی - اجتماعی - فرزندان - فرهنگی - فعالیت

آخرین اخبار سرویس:
« باد پاک کننده» به داد مردم رسید/«تعطیلی مدارس» تنها راه کار رفع آلودگی هواست؟

میزان آلاینده ها از امروز کاهش می یابد

طوفان ادارات منطقه سیستان را به تعطیلی کشاند

آلودگی هوا، بندرعباس را تعطیل کرد

آلودگی هوا، بندرعباس را تعطیل کرد

محمدی: انتظار داشتیم بازی برگزار شود(ویدیو)

ظرفیت کاروان های سوریه تا پایان خرداد تکمیل شد

افق شرعی گرگان؛ 5 خرداد 1401

آلودگی هوا بندرعباس را تعطیل کرد

آلودگی هوا، بندرعباس را تعطیل کرد

فیلم/ تمرین بوکس همایون شجریان

ماجرای خانم معلمی که فقط برای سیاحت به «زادگاه خورشید » رفته بود اما دلش را همانجا، جا گذاشت

تقویم و اوقات شرعی پنجشنبه 5 خرداد قم

شناسایی 270 میلیون هکتار منطقه غبار خیز در اطراف کشور

بندرعباس تعطیل شد

دریافت هرگونه وجه بجز بیمه و کتب در زمان ثبت نام در مدارس ایلام ممنوع است

آلودگی هوا بندرعباس را تعطیل کرد

آلودگی هوا شهر بندرعباس را تعطیل کرد

توفان ادارات منطقه سیستان را به تعطیلی کشاند اما امتحانات برقرار است!/ آلودگی هوا، بندرعباس را تعطیل کرد

توفان ادارات منطقه سیستان را به تعطیلی کشاند اما امتحانات برقرار است!/

آخرین وضعیت آوار برداری ساختمان مترو پل آبادان / صوت

نزدیک شدن سیارک به زمین

هوای غبارآلود بین الحرمین

استاندار خوزستان:متروپل برای 6 طبقه مجوز داشت

سفر دامپزشک آفریقایی برای بررسی شرایط توله یوز «ایران»

خدمت رسانی ویژه حمل و نقل عمومی برای اجتماع بزرگ «سلام فرمانده»

هواشناسی ایران / کاهش میزان آلاینده ها از روز چهارشنبه

سفر دامپزشک آفریقایی برای بررسی شرایط توله یوز «ایران»

بارش باران و ترافیک سنگین در جاده چالوس

روایت تکان دهنده از میان ویرانه های برج متروپل

پیش بینی جوی پایدار برای کرمانشاه تا اوایل هفته آینده

مدیریت بحران استان در پی وقوع گرد و خاک هشدار سطح نارنجی صادر کرد

دریافت هرگونه وجه در زمان ثبت نام به جزء وجوه مربوط به بیمه حوادث دانش آموزی و کتب درسی ممنوع است

استاندار: احتمال تخریب ساختمان متروپل به علت پایه های لغزنده/ عملیات جستجو کماکان ادامه دارد

بازدید معلولان و جانبازان از موزه خودروهای قدیمی یزد/ رتبه برتر موزه خودروهای قدیمی و دست ساز یزد در مناسب سازی مسیر عبور معلولان

مشهد سرآمد کشور در حوزه ترافیکی است

بیش از 39 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی سیستان وبلوچستان

آلودگی هوا، بندرعباس را تعطیل کرد

پنجشنبه؛ تعطیلی ادارات منطقه سیستان

بهبود موقت کیفیت هوا تا روز جمعه

آسمان سمنان همچنان غبارآلود است

فیلم| اجرای زیبای «سلام فرمانده» در گرمسار

آلودگی کاهش می یابد/هیچ محدودیتی برای پنج شنبه نیست

هوای 17 شهر خوزستان در وضعیت خطرناک

400 کیلومتر از شبکه فاضلاب شهر اصفهان باید بازسازی شود

بهبود وضعیت شاخص آلودگی هوا تا پایان هفته

ادارات 5 شهرستان سیستان و بلوچستان در روز پنجشنبه تعطیل اعلام شد

33 نقطه رییس سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری بندرعباس در معابر سطح شهر بندرعباس ایمن سازی شد

«سلام فرمانده» در میدان شهرداری رشت

مدارس لرستان فردا تعطیل نیست

هوای غبارآلود بین الحرمین/ گزارش تصویری

هشدار وزش باد و وقوع گردوخاک در خوزستان / تدوام آلودگی در دو روز آینده

هشدار نسبت به وزش باد وگرد وخاک در خوزستان

استخدام کارشناس فروش با پورسانت چند ده میلیون تومانی در تهران

برگزاری مرحله شتابدهی «ابرچالش ارائه راه حل های نوآورانه ستاپ» در حوزه تحول آموزش و پرورش

اجرای سرود سلام فرمانده در بهبهان

هشدار تداوم وزش باد و گردوخاک در خوزستان

کاهش میزان آلودگی هوا در تهران / پنجشنبه محدودیتی نداریم

خدمات رسانی مترو به همایش سلام فرمانده | افزایش تعداد حرکت قطارها در خط 5

محدودیت های ترافیکی فردا اعلام شد | اعلام مسیرهای جایگزین برای مسافران تهران - کرج

فیلم| اجرای زیبای «سلام فرمانده» در گرمسار

پایش لحظه ای صنایع آلاینده در استان یزد

تأکید بر اولویت ثبت نام مدارس بر اساس محدوده سکونت دانش آموزان

انتقال نوزاد رها شده در سطل زباله به بهزیستی

اجرای تمهیدات ترافیکی اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی

خروج توده گرد و غبار از تهران

بومی سازی اولین پروتز زانو در کشور

افتتاح 6 پروژه عمرانی طی روزجاری توسط شهرداری تهران

هوای استان قزوین، همچنان ناسالم

هوای 17 شهر خوزستان در وضعیت خطرناک

سفر سلاجقه به کشورهای همسایه برای پیگیری معضل ریزگردها

سفر رییس سازمان حفاظت محیط زیست به کشورهای همسایه برای پیگیری معضل ریزگردها

خروج سامانه بارشی، فرداشب از استان

آمادگی شرکت بهره برداری مترو برای خدمات رسانی به شرکت کنندگان در اجتماع بزرگ سلام فرمانده

خروج توده گرد و غبار از تهران

تمهیدات ترافیکی اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی

ترافیک پرحجم و روان در خروجی های شرقی پایتخت

یک ایران غبارآلود

ترافیک پرحجم و روان در خروجی های شرقی پایتخت

کاهش نرخ بازماندگان از تحصیل و بی سوادی در استان در دستور کار است

هیچ مورد بستری به علت پدیده گرد و غبار در استان هرمزگان گزارش نشده است

خدمات رسانی مترو تهران به شرکت کنندگان در اجتماع بزرگ سلام فرمانده

کشف سنگ نگاره های باستانی در شهرستان ورزقان

خدمات مترو تهران به شرکت کنندگان در اجتماع بزرگ سلام فرمانده

هشدار جدی درباره طوفان فردا

اعلام آمادگی مترو تهران برای خدمات رسانی به شرکت کنندگان در اجتماع سلام فرمانده

ترافیک چهارشنبه ای در محورهای شمال

کمبود نیرو، چالش جدی بقاع متبرکه مازندران

هوای تهران

تعطیلی بنا های تاریخی کاشان به دلیل آلودگی هوا

بیشترین معضل ترافیک تهران ناشی از خودرو های حومه ای /راهکار توسعه سریع مترو به همه نقاط پر جمعیت حومه

انتظارات جدید رییسی از دولت!

آغاز ثبت نام دانش آموزان در مدارس

روج توده گرد و غبار از تهران

تهران در دومین روز غبار

دامپزشک خارجی بر بالین تنها توله یوز زنده مانده+ عکس

شال و روسریُ همه سر میکنن بیا و تو خاص و خوشگلتر باش؛ مثلا با مینی اسکارف تیپ بزن

وزش باد متوسط تا شدید در خوزستان

تداوم گرد و خاک و آلودگی هوای قم

معلم لردگانی آغاز گر طرح هر مدرسه یک نهالستان

بلای مدارس غیر انتفاعی بر سر آموزش دانش آموزان سیستان و بلوچستان/ مدارس دولتی را به چشم طفیلی می بینند

بلای مدارس غیر انتفاعی بر سر آموزش دانش آموزان سیستان و بلوچستان/ مدارس دولتی را به چشم طفیلی می بینند