موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - شهرداري تهران - استقلال فرهاد مجيدي - تاكسي هاي اينترنتي - تناسب اندام - كارمندان قراردادي - حقوق بازنشستگان - فرمانده انتظامي استان زنجان - اختلالات غذايي - نقل و انتقالات - جهاد النكاح - نخبگان قرآني - صرافي بايننس - راهپيمايي موتوري و خودرويي - المپيك زمستاني 2014 - سفير سوييس در تهران - گنجعلي - مصدوميت محمد نادري - برترين انيميشن - داور استراليايي - قانون انتخابات عراق - ميلواكي باكس - مستر تيستر

مطالب مرتبط:
ورود سامانه بارشی جدید از دوشنبه/ خلیج فارس و تنگه هرمز مواج می شوند
محافل لبنانی: شروط کشورهای حوزه خلیج فارس علیه حزب الله قابل اجرا نیست/ ادامه تهدیدهای عربستان ضد لبنان
باند قاچاق مسلحانه مواد مخدر در آب های خلیج فارس منهدم شد
آیا آب خلیج فارس قابل انتقال به اصفهان است؟
انهدام یک باند قاچاق مسلحانه مواد مخدر در آب های خلیج فارس
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 15:272022-01-29بين الملل

ورود جدی انگلیس به خلیج فارس پس از برگزیت


روابط اقتصادی بریتانیا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روبه رشد است که یکی از نشانه های آن سرمایه گذاری بالای لندن در این منطقه است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، این کشور به دنبال ایجاد قراردادهای تجاری و تقویت ارتباط بین المللی است که یکی از آنها منطقه خلیج فارس است که از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی برای لندن از دیرباز مهم بوده است.

از همین رو به دنبال تاکید مداوم بر تقویت روابط با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از سال2012، موضع فعال تر بریتانیا در خلیج فارس بیان تشدید سیاست های گذشته آن است.

در این میان متغیر اقتصاد در جهان امروز بسترسازی همکاری سیاسی و امنیتی نیز محسوب می شود، بنابراین لندن سعی در تقویت حضور اقتصادی خود در منطقه دارد تا از این طریق نفوذ سیاسی خود را نیز افزایش دهد.

روابط اقتصادی بریتانیا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روبه رشد است که یکی از نشانه های آن سرمایه گذاری بالای لندن در این منطقه است.

انگلستان را می توان درحال حاضر در زمره بزرگ ترین سرمایه گذاران خارجی در بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست، به طوری که حجم سرمایه گذاری های آن در امارات، عربستان سعودی و عمان بیش از 53میلیارد دلار بوده است.

مبادلات تجاری بین دو طرف نیز شاهد بهبود قابل توجهی است، به طوری که ارزش تجارت متقابل در سال2020 از 57میلیارد دلار فراتر رفت که شامل 29میلیارد دلار صادرات انگلیس به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس می شود.

در اکتبر سال2021، انگلیس و 6کشور خلیج فارس رسما مذاکرات خود را درمورد توافقنامه تجارت آزاد آغاز کردند.

لندن از زمان خروج از اتحادیه اروپا به دنبال تقویت روابط تجاری خود در خارج از اتحادیه است.

گری گریمستون، وزیر سرمایه گذاری بریتانیا اعلام کرد کشورش احتمالا ظرف 12ماه آینده یعنی در پایان سال2022، به یک توافق تجارت آزاد با کشورهای خلیج فارس دست خواهد یافت.

امارات متحده عربی: امارات بزرگ ترین شریک اقتصادی بریتانیا در کشورهای حاشیه خلیج فارس است و براساس داده های رسمی امارات متحده عربی، مجموع تجارت بین دو کشور 17.

5میلیارد پوند، حدود 23میلیارد دلار است.

بریتانیا سومین شریک تجاری اروپایی امارات در زمینه کالاهای غیرنفتی پس از سوییس و آلمان و یازدهمین شریک تجاری اروپایی از نظر ارزش تجارت خارجی است و 2.

4درصد از کل تجارت خارجی غیرنفتی امارات متحده عربی با جهان را به خود اختصاص داده است.

بریتانیا همچنین ششمین صادرکننده بزرگ به امارات در جهان است و 2.

8درصد از کل واردات این کشور از جهان را تامین می کند.

این کشور با یک درصد از کل صادرات غیرنفتی امارات بین کشورهای واردکننده از امارات در رتبه 25جهان قرار دارد.

امارات همچنین اولین شریک تجاری عرب برای بریتانیا است و براساس آمار منتشرشده توسط اداره آمار بریتانیا، این کشور خلیج فارس مجموعا 32درصد از کل تجارت خارجی بریتانیا با کشورهای عربی و 41درصد از صادرات آن به کشورهای عربی را به خود اختصاص داده است.

از نظر سرمایه گذاری، بریتانیا به عنوان بزرگ ترین سرمایه گذار خارجی در بازار امارات متحده عربی با ارزش 20.

5میلیارد دلار در رتبه اول قرار دارد.

طی 6سال گذشته، بریتانیا به تنهایی 20درصد از کل سرمایه گذاری ورودی به امارات را به خود اختصاص داده است.

عربستان سعودی: درمورد عربستان سعودی، روابط اقتصادی این کشور با بریتانیا از نظر مبادلات تجاری و سرمایه گذاری روند سریعی را داشته است.

براساس داده های اداره آمار بریتانیا، میانگین حجم مبادلات تجاری بین دو کشور سالانه بالغ بر 6میلیارد دلار است و ارزش آن طی 15سال گذشته (تا سال2020) حدود 76میلیارد دلار بوده که 22میلیارد دلار آن صادرات سعودی به انگلیس و 54میلیارد دلار واردات از آن بوده است، درحالی که حجم سرمایه گذاری انگلیس در عربستان سعودی حدود 4میلیارد دلار بوده است.

پروژه های صنعتی بریتانیا در عربستان بالغ بر 57پروژه با تامین مالی سرمایه گذاری به مبلغ دومیلیارد دلار و پروژه های صدور مجوز موقت 19پروژه با تامین مالی سرمایه گذاری 1.

866میلیارد دلار برآورد شده است.

آگوست سال گذشته، خالدبن عبدالعزیز الفالح، وزیر سرمایه گذاری عربستان سعودی در حاشیه سفر خود به لندن اظهار داشت که بیش از 600شرکت انگلیسی در عربستان سعودی فعالیت می کنند.

الفالح ابراز امیدواری کرد کشورش تعداد این شرکت ها را افزایش و حجم سرمایه گذاری بریتانیا در این کشور را افزایش دهد.

درمجموع ریاض به دنبال توسعه روابط با لندن براساس چشم انداز 2030 است.

قطر: بریتانیا قطر را شریک مهمی در سطح اقتصادی می داند و روابط سرمایه گذاری گسترده بین آنها وجود دارد.

حجم سرمایه گذاری های قطر در بریتانیا 40میلیارد پوند، 53میلیارد دلار است درحالی که حجم تجارت دوجانبه بین دو کشور تا اکتبر سال2021، 4/4میلیارد پوند (5.

8میلیارد دلار) بود.

حجم صادرات بریتانیا به قطر 3/3میلیارد پوند است.

تعداد شرکت های انگلیسی فعال در قطر تا سال2020 به 1134شرکت متشکل از شرکت ها و دفاتر نمایندگی رسید و از این تعداد 993شرکت با همکاری مشترک قطر و انگلیس فعالیت می کنند.

شرکت شل، با تخمین 168میلیارد دلار، بزرگ ترین سرمایه گذار بریتانیا در قطر است که میلیاردها دلار درطول سال ها سرمایه گذاری کرده است.

16دسامبر2021، یک وبسایت بریتانیایی فاش کرد شورای منطقه اداری بروملی در لندن، ذخایر مالی عظیم خود را در بانک های بزرگ بین المللی ازجمله در کویت و قطر سرمایه گذاری کرده است.

وبسایت مای لندن اعلام کرد: این شورا 60میلیون پوند، حدود 80میلیون دلار را در بانک های خاورمیانه ازجمله بانک های کویت و قطر سرمایه گذاری می کند.

کویت: بیش از 150شرکت انگلیسی در کویت فعالیت می کنند و حجم مبادلات تجاری بین دو کشور حدود 5.

3میلیارد دلار است.

مایکل داون پورت، سفیر بریتانیا در کویت که ماموریتش در ماه مارس گذشته به پایان رسید، در اظهاراتی گفته بود حجم صادرات بریتانیا به کویت سالانه 2.

5میلیارد پوند، حدود 3/3میلیارد دلار برآورد شده است.

همچنین حجم صادرات کویت به انگلیس سالانه 1.

5میلیارد پوند حدود 2میلیارد دلار برآورد می شود.

وبسایت انگلیسی دیلی ماوریک حجم سرمایه گذاری کویتی ها در بریتانیا را بیش از 17میلیارد پوند (22.

6میلیارد دلار) تخمین زده است.

سفیر انگلیس در کویت در اظهارات قبلی خود گفته بود: حجم سرمایه گذاری های مشترک با کویت به طور مداوم درحال افزایش است و سرمایه گذار انگلیسی همواره تمایل خود را برای سرمایه گذاری در بازار کویت ابراز داشته است.

روابط تاریخی دو کشور عامل اصلی تحکیم روابط دیپلماتیک و اقتصادی کویت و انگلیس بوده و است.

بحرین: پادشاهی بحرین دارای روابط اقتصادی استثنایی با بریتانیا با سابقه بیش از 200سال است، به طوری که حجم تجارت دوجانبه سالانه به حدود 1/1میلیارد پوند حدود 1.

4میلیارد دلار می رسد.

براساس گزارش روزنامه بحرینی الایام، مجموع سرمایه گذاری های بریتانیا در بحرین تا پایان سال 2020حدود 550میلیون دلار است.

در بحرین حدود 90شعبه از شرکت های انگلیسی و 500نمایندگی تجاری از شرکت های انگلیسی تحت مالکیت شرکت های بحرینی وجود دارند.

سلطان نشین عمان: عمان، بریتانیا را به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین سرمایه گذاری را در قلمروی خود دارند، رتبه بندی می کند.

براساس داده های رسمی عمان، بریتانیا در این کشور7.

92میلیارد ریال عمانی، تقریبا 20.

5میلیارد دلار، سرمایه گذاری دارد.

براساس داده های مرکز ملی آمار و اطلاعات عمان، سرمایه گذاری مستقیم خارجی بریتانیا در عمان تقریبا نیمی از سرمایه گذاری خارجی در این سلطان نشین یا حدود 15.

65میلیارد ریال را شامل می شود.

کل مبادلات تجاری بین سلطان نشین عمان و بریتانیا حدود 2.

8میلیارد پوند حدود 3.

7میلیارد دلار است.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از توافق خود با انگلیس برای تقویت روابط امنیتی و اقتصادی خبر می دهند تا راه را برای همکاری نزدیک در زمینه های مختلف هموار کنند.

وزیران از راه اندازی مجدد سازمان سرمایه گذاری بین المللی بریتانیا که سرمایه گذاری در پروژه های زیرساختی، فناوری و انرژی پاک را در سراسر آسیا، آفریقا و دریای کاراییب افزایش می دهد، استقبال کردند.

آنها همچنین از طرح افزایش تجارت بین بریتانیا و شورای همکاری خلیج فارس با ارزش سالانه بیش از 30میلیارد پوند حدود 39.

6میلیارد دلار استقبال کردند.

نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس گفته بود روابط خلیج فارس و انگلیس مبتنی بر روابط تاریخی و راهبردی بوده که در خدمت منافع مشترک دو طرف است.

چشم به گاز خلیج فارس: بریتانیا از روابط تاریخی بسیار خوبی با کشورهای خلیج فارس برخوردار است و یکی از بزرگ ترین کشورهایی است که از سرمایه گذاری و تجارت با آنها برخوردار است.

دولت انگلیس با توجه به کمبود گاز در اروپا به دنبال انعقاد قرارداد بلندمدت گاز با قطر و افزایش عرضه گاز این کشور است.

روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز دراین باره نوشت دولت انگلیس برای دستیابی به یک توافق بلندمدت گاز و افزایش عرضه با قطر در تماس است.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه گزارش داد؛ وزرای بریتانیا و همتایان آنها در قطر، بزرگ ترین تولیدکننده LNG در جهان، درباره توافق بلندمدتی مذاکره کرده اند که براساس آن دوحه به تامین کننده گاز لندن تبدیل می شود.

قیمت گاز طبیعی در سال جاری با ازسرگیری فعالیت های اقتصادی پس از یک دوره رکود به دلیل کرونا و تقاضای بالایLNG در آسیا افزایش یافت که منجر به کاهش عرضه برای اروپا شد.

از همین رو بریتانیا به دنبال یک قرارداد بلندمدت است.

قطر پیشتاز در صادرات گاز طبیعی به بریتانیاست چون 20درصد از نیاز بریتانیا به LNG را تامین می کند.

منبع: فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: خلیج فارس - شورای همکاری خلیج فارس - بریتانیا - شورای همکاری خلیج - اقتصاد - کشورهای شورای همکاری خلیج فارس - اقتصادی - روابط اقتصادی - شورای همکاری - کشورهای عضو - خلیج - فارس - همکاری - کشور - روابط - تقویت - منطقه - سیاسی - منطقه خلیج فارس - امنیتی - لندن - سرمایه گذاری - یکی از - تقویت روابط - شورای - بین المللی - خبرگزاری - اتحادیه - سرمایه - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
واردات خودرو به نام مردم و به کام پولدار، بی فایده است

وعده طالبان درباره خبر خوب برای تحصیل دختران در افغانستان

71 زخمی در حمله نظامیان صهیونیست به مراسم تشییع پیکر شهید فلسطینی

این وضعیت از کجا آغاز شد؟ /اسرار باقی مانده گنج ایران روی میز مسکو/نماینده مدافع ارابه مرگ و منافع خود!

چند بار ممکن است با کروناویروس دچار عفونت شوید؟| آینده کرونا با پیش بینی های قبلی متفاوت است

تکرار مخالفت ترکیه با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو

«محمدبن سلمان» به ابوظبی رفت

نگرانی گانتز درباره آینده اسراییل/ فلسطینی ها بر ما چیره می شوند

موشک های پوتین نزدیک مرز ایران شدند!

انتقاد سفیر ایران در سازمان ملل از انفعال جامعه جهانی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی

رای مثبت سنای آمریکا به کمک 40 میلیارد دلاری به اوکراین

کمیته هماهنگی مقاومت عراق: انعطاف پذیری راه حل بحران سیاسی است

وعده هیئت ویژه آمریکایی به حمایت از «بن زاید» در سفر به ابوظبی

عطوان: شهادت ابو عاقله بار دیگر نفاق و دو رویی غرب را نشان داد

حمایت کاخ سفید و متحدانش از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

واکنش آمریکا به مخالفت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

فرانسه آماده حمایت نظامی از فنلاند و سوئد است

واکنش آمریکا به مخالفت ترکیه با پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو

کشورهایی بدون فرودگاه

اسراییل به پایان عمرش رسیده است

ادعای جدید اوکراین درباره ارتش پوتین!

بورل: اتحادیه اروپا در مورد تحریم نفت روسیه اتفاق آرا ندارد

اولین واکنش مداخله آمیز آمریکا به انتخابات لبنان

تاکید مقام آمریکایی بر توجه به تروریسم داخلی در آمریکا

این مقام آمریکایی خبرچینی کرد!

کاهش برخی محدودیت های آمریکا علیه کوبا

روسیه شکست خورد؟آغزا عقب نشینی از اوکراین

مخمصه جدید نخست وزیر انگلیس

قطر و آمریکا درباره مذاکرات هسته ای ایران گفتگو کردند

مقام آمریکایی: باید به تروریسم داخلی در آمریکا توجه داشت

حداقل 71 زخمی در حمله صهیونیست ها به تشییع پیکر شهید فلسطینی

ازدواج وزیر ترامپ با مریم رجوی؟/ پمپئو عضو گروهک منافقین شد

استعفای نخست وزیر فرانسه

مسکو: سوئد به ناتو بپیوندد، اقدام نظامی می کنیم

پایگاه آمریکا در سوریه هدف حمله موشکی قرار گرفت

کودتای نافرجام در مالی/ «یک کشور غربی پشت این کودتا بود»

معرفی شاهنامه فردوسی در شبکه آلمانی

این کشور با امارات آشتی کرد!

ریابکوف: آزمایشگاه های بیولوژیک اوکراین بخشی از برنامه جهانی آمریکا است

هشدار وزارت خارجه روسیه درباره عضویت سوئد در ناتو

هشدار وزارت خارجه روسیه درباره ورود سوئد به ناتو

این زن به هرکسی رسید ازدواج کرد؛ 54 ازدواج طی 9 سال+ عکس

برلین: اجازه تحمیل صلح روسی به اوکراین را نمی دهیم

پوتین: پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو را بی پاسخ نمی گذاریم

آمریکا درباره مذاکرات وین با این کشورها گفتگو کرد!

ارتش این کشور ورشکست شد؟

بررسی تحولات منطقه و اوکراین در دیدار هیات آمریکایی با مقامات امارات

سفارت رژیم صهیونیستی در اوکراین بازگشایی می شود

71 زخمی در حمله صهیونیست ها به تشییع کنندگان فلسطینی

تشدید دستپاچگی اطرافیان بن سلمان در پی وخامت حال پادشاه سعودی

اولین واکنش دولت آمریکا به انتخابات لبنان

71 زخمی در حمله صهیونیست ها به سوی تشییع کنندگان فلسطینی

وزیر جنگ اسراییل با دیدن این نامه ناراحت شد!

منابع غربی می گویند پوتین «در سطح سرهنگ و سرتیپ» در جنگ درگیر است

یورش صهیونیست ها به سوی تشییع کنندگان فلسطینی

یورش صهیونیست ها به سوی تشییع کنندگان فلسطینی

این پلیس خوش تیپ، هزاران خواستگار پیدا کرد !+عکس

گفتگوی وزیر خارجه قطر با بلینکن درباره برجام

حمله راکتی به پایگاه نظامی آمریکا در الحسکه سوریه

جهان به دلیل افزایش قیمت ها دچار بحران عمیق اقتصادی خواهد شد

71 زخمی در حمله نظامیان صهیونیست به مراسم تشییع پیکر شهید فلسطینی

فشارهای مستمر آمریکا در میان تکاپوی عربستان برای واردات موشک های چینی

اولین گزارش از حمله به یک پایگاه آمریکایی در سوریه

حمله راکتی به یک پایگاه نظامی آمریکا در شمال سوریه

حمله راکتی به پایگاه نظامی آمریکا در شمال شرقی سوریه

حرکت یگان موشک های اتمی روسیه به سمت مرز فنلاند

جنگجویان اوکراینی از کارخانه فولاد آزوفستال خارج شدند؟

روسیه در پی کشاندن همسایگانش به پای میز ‎تسلیم است

9 نفر بر اثر وزش طوفان شن در سوریه جان باختند

9 نفر بر اثر وزش طوفان شن در سوریه جان باختند

پوتین موشک های اتمی را برای گوشمالی فنلاند رو کرد

شهادت یک آزاده فلسطینی/ 66 زخمی در قدس اشغالی

52 زخمی در حمله نظامیان صهیونیست به مراسم تشییع پیکر شهید فلسطینی

بورل: اروپا 500 میلیون یورو دیگر به اوکراین کمک نظامی می کند

کمک های تسلیحاتی به اوکراین، ذخایر سلاح آمریکا را کاهش داد

37 زخمی در حمله نظامیان صهیونیست به مراسم تشییع پیکر شهید فلسطینی

بازداشت یک تروریست انتحاری در ترکیه

برگزاری رزمایش مشترک آمریکا و ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه

نماینده پیروز حزب الله : خواهان دولت وحدت ملی هستیم

اوکراین خواستار کمک نظامی بیشتر اروپا شد

مقام طالبان: در تلاشیم تا به رسمیت شناخته شویم

بستری شدن هزاران نفر در عراق به دلیل طوفان شن

این چهره کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد!

پوشش متفاوت امیر قطر/ ببینید

تاکید اردوغان بر مخالفت با پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو/ وزرای خارجه 2 کشور به ترکیه نمی روند

تناقض گویی منافقین در دادگاه حمید نوری/ شما از کدام «قتل عام» جان به در بردید؟

با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو موافقت نمی کنیم

با سفر «مورا» به احیای برجام خوشبین تر شدم| تأمین انرژی اروپا امتیازات برجامی برای ایران خواهد داشت

روزنامه قدس 9808

رواق 9808

روس ها و ضربه صنعتی از جنگ اوکراین/ رنو رفت تا مسکوویچ بازگردد! (+عکس)

بورل:اروپا باز هم برای تحریم نفتی روسیه به توافق نرسید

سوئد لانه تروریست ها است | اظهارات تند اردوغان علیه سوئد و فنلاند

کلید حل بحران اوکراین در دست آلمان است

تسلیحات اتمی ناتو در این کشور مستقر می شوند؟

بورل: 40 درصد از گاز و 25 درصد از نفت ما از روسیه تامین می شود/ با یک جنگ تمام عیار مواجه هستیم

بایدن در جستجوی نفت/اعزام تیم بلندپایه آمریکایی به امارات

گانتز: مانع از انتقال قابلیت های پیشرفته ایران به منطقه می شویم

آیا نتایج انتخابات لبنان برآیند سناریو عبری، عربی و امریکایی برای خلع سلاح مقاومت و مقدمه جنگ داخلی است؟گزینه های حزب الله چیست؟/رای الیوم

نابسامانی اقتصادی نتیجه عضویت فنلاند و سوئد در ناتو/ شرکت های اسلحه سازی آمریکا برای اعضای جدید ناتو دندان تیز کرده اند

ورود جدی انگلیس به خلیج فارس پس از برگزیت

ورود جدی انگلیس به خلیج فارس پس از برگزیت