مطالب مرتبط:
روسیه شماری از مقام های غربی را تحریم کرد
روسیه شماری از مقام های غرب و اتحادیه اروپا را تحریم کرد
روسیه شماری از مقام های غرب و اتحادیه اروپا را تحریم کرد
تحریم مقام های غرب و اتحادیه اروپا توسط روسیه
سفر رییس جمهور به روسیه گام بلندی جهت خنثی سازی تحریم ها است/محوبیت زیر 5 درصدی روحانی
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 14:422022-01-29بين الملل

تحریم نمی تواند دولت روسیه را وادار به عقب نشینی کند


یک استاد دانشگاه درباره تحریم روسیه توسط غرب در صورت حمله نظامی مسکو به اوکراین گفت: به نظر نمی رسد که تحریم ها بتوانند دولت روسیه را وادار به عقب نشینی کند، - دیدارنیوز:" پس از مذاکرات نه چندان موفق واشنگتن و مسکو درباره مساله اوکراین و افزایش تنش های لفظی میان امریکا و روسیه، نگرانی ها درخصوص آغاز یک درگیری نظامی گسترده در شرق اروپا افزایش پیدا کرده و مقام های غربی ادعا می کنند امکان حمله نظامی روسیه به اوکراین در ماه فوریه وجود دارد.

اعتماد در گفتگو با جهانگیر کرمی، استاد دانشگاه تهران به بررسی ریشه های شکل گیری بحران اوکراین و سناریو های پیش رو پرداخته است.

کرمی معتقد است احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین وجود دارد و تحریم نمی تواند دولت روسیه را به عقب نشینی از خواسته های خود وادار کند.

این گفتگو را در ادامه می خوانید.

تنش میان روسیه و غرب بر سر مساله اوکراین هر روز بیش از پیش افزایش پیدا می کند و هر کدام از این طرف ها روایتی متناقض با روایت طرف مقابل ارایه می کنند.

ریشه تشدید تنش ها در سال 2021 و تداوم آن تا امروز به کجا بازمی گردد؟ اینکه چرا دولت پوتین در این مقطع تصمیم گرفته اوکراین را تحت فشار قرار دهد، دلایل متعددی دارد.

می دانیم که دولت امریکا در ماه های اخیر درگیر مساله تقابل چین و تایوان بوده و همین مساله می تواند یکی از عوامل موثری باشد که باعث شده دولت روسیه شرایط را برای محقق کردن برخی خواسته هایش در عرصه سیاست خارجی مهیا ببیند.

من فکر می کنم آنچه باعث بروز و تشدید این تنش ها شد به تصور غلط دولت اوکراین از شرایط برمی گردد.

دولت اوکراین بعد از بحران قره باغ، شرایط را مساعد دید که در صحنه میدانی از شر جدایی طلبان در شرق اوکراین خلاص شود و واقعیت موجود را بر روسیه تحمیل کند، اما محاسبات کی یف اشتباه از آب در آمد و شرایط بسیار پیچیده تر از آنچه آن ها تصور می کردند، شد.

طرف غربی، اما روایت متفاوتی دارد.

آن ها می گویند این روسیه است که با تجهیز جدایی طلبان و استقرار نیروهایش در مرز اوکراین، قصد حمله به این کشور را دارد.

براساس واقعیت هایی که در صحنه عملیاتی وجود دارد، دولت روسیه تا پیش از بحران قره باغ و یکسری اقدامات نظامی در داخل اوکراین از سوی دولت اوکراین، تصمیمی برای اقدام علیه کی یف نداشت، اما بعد از تحرکات نظامی ارتش اوکراین و حمایت های نظامی گسترده ای که غرب و اعضای ناتو از کی یف انجام دادند، روسیه در شرایطی قرار گرفت که یا باید می پذیرفت جدایی طلبان روس تبار از صحنه اوکراین حذف شوند و این کشور به صورت تدریجی به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در آید یا اینکه در راستای جلوگیری از این موارد، اقدامی انجام دهد، به همین دلیل، برای مجموعه عملیات های نظامی که تا این مرحله پشت مرز های اوکراین صورت گرفته می توان دو دلیل عمده متصور شد؛ اول جلوگیری از حمله دولت اوکراین به جدایی طلبان و دوم جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو.

آیا روسیه تلاش نمی کند از فشار بر اوکراین برای امتیازگیری سیاسی از غرب استفاده کند؟ حدود یک ماه و نیم پیش دولت روسیه دو پیشنهاد امنیتی را به امریکا و ناتو ارایه داد.

براساس این دو پیشنهاد امنیتی، می توان فهمید که روسیه به دنبال دریافت تضامین امنیتی لازم درخصوص مرز های غربی خود است.

به این معنا که ناتو به شرایط پیش از سال 1998 میلادی بازگردد و اقدامات صورت گرفته در راستای توسعه ناتو پس از سال 1998 معلق شود.

از نگاه روسیه، این موضوع به ویژه در گام اول باید در موضوع اوکراین صورت بگیرد و طرف های غربی باید بپذیرند که لازم است اوکراین هم نظیر فنلاند در مسائل نظامی بی طرفی پیشه کند و یک قلمرو بی طرف باشد.

این پیشنهادی است که طرف روسی به ناتو و ایالات متحده ارایه داد؛ به رغم واکنش های منفی غرب و ناتو، در پی افزایش فشار روسیه آن ها مجبور شدند گفتگو هایی را آغاز کنند و از همین رو گفتگو ها میان واشنگتن و مسکو و ناتو در چارچوب شورای ناتو و روسیه و همچنین سازمان امنیت و همکاری اروپا آغاز شد.

از همان زمان ارایه پیش نویس های امنیتی از سوی روسیه، واکنش ناتو و غرب این بود که این پیش نویس ها برای نپذیرفتن ارایه شده و روسیه به دنبال بهانه است.

اکنون هم پس از ارایه پاسخ های مکتوب ایالات متحده به پیشنهاد های روسیه به نظر نمی رسد پیشرفت چندانی در گفتگو ها صورت گرفته باشد.

با این توصیف به نظر شما نتیجه فرآیند دیپلماتیکی که برای حل مساله اوکراین از اوایل ژانویه آغاز شده به کجا خواهد رسید؟ اگر بخواهیم خوش بینانه نگاه کنیم احتمال دارد این گفتگو ها به یک توافق منجر شوند و غرب به روسیه تضمین دهد که اوکراین به عضویت ناتو در نمی آید.

در صورتی که غرب این خواسته روسیه که برای مسکو به نوعی خط قرمز محسوب می شود بپذیرد، شانسی برای حصول توافق و موفقیت راهکار دیپلماتیک برای فروکاستن از تنش ها در اوکراین وجود دارد.

اما اگر چنین اتفاقی نیفتد احتمال اینکه روسیه درنهایت تصمیم بگیرد حمله نظامی به اوکراین را آغاز کند بسیار زیاد است.

به نظر شما در صورت حمله روسیه به اوکراین، ابعاد این حمله چگونه خواهد بود و چه سناریو هایی درخصوص تبعات این حمله می توان درنظر گرفت؟ این حمله می تواند حمله ای برای جداسازی مناطق شرقی اوکراین و به رسمیت شناختن آن ها به عنوان دولت های جدید نظیر آنچه در مورد مناطق آبخازیا و اوستیا اتفاق افتاد، باشد.

می تواند هم یک حمله گسترده تر باشد که بخش های بیشتری از اوکراین مانند مناطق شمال شرقی نظیر خارکیف را به تصرف روسیه در آورد و سناریوی سوم هم به نظر من، حمله سراسری و تصرف کامل اوکراین خواهد بود.

در صورت به واقعیت پیوستن سناریوی سوم، دولت روسیه تلاش خواهد کرد دولتی جدید را در اوکراین بر سر کار آورد، توافقی با دولت جدید امضا کند و احتمالا از این توافق برای الحاق نزدیک به نیمی از خاک اوکراین به خاک روسیه بهره خواهد برد.

تحقق هر یک از این سناریو ها پیامد هایی برای روسیه دارد و غرب با توجه به هر کدام از این سناریو ها هزینه ای را بر روسیه تحمیل خواهد کرد.

امریکایی ها تهدید کرده اند که در صورت حمله نظامی روسیه به اوکراین، تحریم هایی فلج کننده را علیه مسکو اعمال خواهند کرد.

آن ها همزمان تاکید می کنند که قصد اعزام نیرو به خاک اوکراین را ندارند.

آیا گزینه تحریم می تواند در برابر روسیه بازدارنده باشد؟ به نظر نمی رسد که تحریم ها بتوانند دولت روسیه را وادار به عقب نشینی کند، چراکه چنین مساله ای در محاسبات راهبردی روسیه حتما درنظر گرفته شده است و آن ها با بررسی و علم به تبعات یک اقدام، اهداف خود را عملی می سازند.

باید درنظر داشت اگر تحریم ها بسیار گسترده باشد، غرب نیز به خاطر مبادلات نزدیک به 300 میلیارد دلاری با روسیه متحمل ضرر سنگینی خواهد شد و از سوی دیگر، دولت روسیه پس از تحریم هایی که از سال 2014 به این سو علیه این کشور اعمال شد، به شکل های مختلف تلاش کرد جایگزین هایی برای موارد تحریمی غرب پیدا کند و نسبتا هم در این زمینه موفق بوده است.

این موفقیت در برابر تحریم های پیشین ممکن است که دولت روسیه را قانع کرده باشد، حتی بدترین تحریم ها هم نمی توانند ضربه ای اساسی به روسیه وارد کنند، ضمن اینکه این محاسبه هم ممکن است در نگاه روس ها وجود داشته باشد، اگر آن ها اوکراین را به تصرف خود در بیاورند، در مذاکراتی که درباره وضعیت اوکراین پس از اشغال صورت می گیرد، می توانند رفع تحریم ها را به عنوان شرطی برای تخلیه بخش غربی اوکراین مطرح کنند.

معادلات بسیار پیچیده ای در این مساله وجود دارد و نمی شود با قطعیت درباره هر کدام از این موارد اظهارنظر کرد.

اما به طور کلی درخصوص واکنش طرف غربی یک واقعیتی وجود دارد؛ آن ها به استفاده از نیرو های نظامی خودشان متوسل نخواهند شد و حداکثر کمک نظامی به اوکراین و مبارزان مخالفان روسیه را در دستور کار قرار خواهند داد.

در صورتی که دولت روسیه کل اوکراین را اشغال کند، همین ارسال کمک نظامی هم کاری بسیار سخت خواهد بود.

با این وصف، امریکا در صورت تهاجم روسیه به اوکراین ضربه اعتباری سختی نخواهد دید؟ بعد از عملیات خروج از افغانستان که ضربه بسیار بزرگی به اعتبار امریکا زد و خروج بخشی از نظامیان امریکایی از عراق که نگرانی متحدان خاورمیانه ای امریکا را در پی داشت، در صورت حمله روسیه به اوکراین ناتوانی غرب برای دفاع از این کشور به چشم خواهد آمد.

حتی اگر توجه کنید در داخل امریکا نیز طرفداران مداخله ایالات متحده در مساله اوکراین به همین موضوع اشاره دارند و می گویند اگر از اوکراین دفاع نکنیم ضربه بزرگی به اعتبار امریکا وارد خواهد آمد.

این نکته بسیار مهم است که اگر امریکا سیاست Pivot to Asia را از سال 2012 در پیش گرفته و بنا دارد پیرامون چین نوعی بازدارندگی و مهار را ایجاد کند، این موضوع زمانی برای متحدان منطقه ای ایالات متحده نظیر استرالیا، ژاپن، کره جنوبی و کشور های عضو آسه آن قابل قبول خواهد بود که امریکا اعتباری داشته باشد و اگر در اوکراین این اعتبار از دست برود آیا شرکای شرق آسیای امریکا به سوی کاهش تنش با چین و تفاهم با این کشور پیش نخواهند رفت؟ امریکایی که در شرایط حساس و سخت نتواند از متحدانش دفاع کند، اعتباری برای حفظ این اتحاد ها نخواهد داشت.

استدلال دولت ایالات متحده این است که اوکراین متحد امریکا نیست، هنوز عضو ناتو به حساب نمی آید و در نتیجه نه امریکا و نه ناتو تعهدی برای حفظ تمامیت ارضی این کشور ندارند.

از این سیاست می توان نتیجه هایی گرفت.

از سه منطقه کلیدی برای منافع حیاتی امریکا یعنی خاورمیانه، شرق اروپا و حوزه اوراسیا و آسیا، امریکایی ها در حال رها کردن خاورمیانه هستند و نمی خواهند درگیر مسائل این منطقه شوند و اگر در مساله اوکراین نتوانند مانع پیشروی روسیه شوند طبعا نفوذشان در شرق اروپا و حوزه اوراسیا نیز تا حد زیادی تضعیف خواهد شد.

این وضعیت همان طور که گفتم به اعتبار امریکا در شرق آسیا نیز ضربه وارد می کند.

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده هفته گذشته در پاسخ به خبرنگاران از احتمال تحریم شخص پوتین گفت و مانور زیادی روی تحریم های اقتصادی داد.

آیا به نظر نمی رسد که ارزیابی غربی ها باعث شده آن ها حساب ویژه ای روی تحریم ها باز کنند؟ باید دید اساسا غرب چه گزینه هایی برای اقدام پیش روی خود دارد.

همان طور که اشاره کردم به طور کلی دو اقدامی که غرب می تواند در برابر روسیه انجام دهد، یکی حمایت نظامی از اوکراین و دیگری تحریم روسیه است.

تحریم گسترده می تواند تا حدی بازدارنده باشد، اما اگر بازدارندگی این تحریم ها از بین برود، شرایط میدانی برای امریکا و متحدان اروپایی اش بسیار سخت تر خواهد شد، اما گزینه حمایت اقدام نظامی از دولت اوکراین هم شرایط پیچیده ای دارد؛ حمایت ها قبل از عملیات نظامی، حمایت های حین عملیات نظامی و حمایت ها پس از حمله نظامی احتمالی روسیه شرایط متفاوتی خواهد داشت.

از سال 2014 به این سو حمایت نظامی غرب از اوکراین آغاز شده و تجهیزات و آموزش به نیرو های اوکراینی در دستور کار ناتو قرار دارد.

در صورتی که روسیه حمله نظامی را آغاز کند اینکه این درگیری ها تا چه اندازه گسترده خواهد بود و چه مناطقی را در بر خواهد گرفت در نحوه حمایت نظامی غرب از اوکراین موثر خواهد بود.

اما اگر عملیات نظامی روسیه به گونه ای باشد که دولت اوکراین قادر به مقاومت نباشد، آنگاه حمایت نظامی به حمایت از گروه های چریکی و نیرو های مردمی تبدیل خواهد شد و طرف های غربی تجاربی نیز در این زمینه ها داشته اند که می توان به حمایت از مجاهدان افغانستانی در دهه 80 میلادی اشاره کرد.

نکته ای که وجود دارد، این است که خطر بزرگ برای غرب، همزمانی عملیات های نظامی است.

یعنی احتمال اینکه همزمان با تهاجم روسیه به اوکراین، دولت چین نیز بخواهد برای الحاق تایوان به خاک خود تلاش کند و در منطقه دریای چین جنوبی دست به اقدام نظامی بزند وجود دارد و در صورتی که این اتفاق بیفتد، غرب با بحرانی بی سابقه مواجه خواهد شد.

مگر امریکا در سال 2014 نیز راهبرد تحریم روسیه و حمایت نظامی از اوکراین را امتحان نکرد و این راهبرد شکست نخورد؟ موضوع 2014 تا حدی با موضوعات امروز متفاوت بود.

اگر یادتان باشد از قبل از تهاجم روسیه به کریمه، تهدیدی مبنی بر اعمال تحریم وجود نداشت و تهدید ها و تحریم ها پس از اشغال کریمه شروع شد.

این تحریم ها هم به صورت تدریجی اعمال شد و تحریم های محدودی بود.

به این علت که در آن زمان دولت های غربی تعهدی نسبت به مساله اوکراین احساس نمی کردند و اساسا موضوع کریمه نیز موضوعی بسیار پیچیده ای است.

حتی پیش از اینکه کریمه به اشغال روسیه در بیاید نیز بندر سواستوپل براساس توافقی که با دولت اوکراین صورت گرفته بود در اجاره روس ها بود و ناوگان روسیه حضور فعالی در آن منطقه داشت.

به دلیل همین تفاوت ها نمی توان گفت راهبرد فعلی امریکا در گذشته آزموده شده و شکست خورده است.

تحریم هایی که پس از ماجرای کریمه اعمال شد بیشتر علیه افراد و شرکت های دخیل در این ماجرا بود و تحریم هایی که امروز از آن صحبت می شود تحریم هایی فلج کننده علیه کل روسیه است.

لازم به یادآوری است اثرات تحریم های سال 2014 تا 2022 نیز روی اقتصاد روسیه کم نبود و در واقع مشکلات بسیاری ایجاد کرد.

هرچند دولت روسیه توانست به تدریج با اتخاذ یک جهت گیری شرقی از فشار این تحریم ها خارج شود.

البته یک نکته هم درباره تحریم های جدید وجود دارد.

بسیاری از کشور های غربی با دیده تردید به آن نگاه می کنند و آگاهند که تحریم روی تجارت 300 میلیارد دلاری روسیه و غرب تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت.

همین مساله اختلاف نظر اروپا و امریکا بر سر تحریم، نظیر مخالفت آلمانی ها با تحریم نورد استریم از بازدارندگی تهدید به تحریم نمی کاهد؟ بله، طرف غربی رویکرد یکپارچه ای نسبت به این مساله ندارد.

امریکا نگاه خاص خود را دارد، قدرت های سنتی اروپا نظیر آلمان، فرانسه و ایتالیا رویکرد متفاوتی با امریکایی ها دارند، آن ها روسیه را یک تهدید اساسی علیه خود نمی دانند و با توجه به تجارت گسترده ای که با این کشور دارند، تحریم ها ضرر جدی به اقتصاد آن ها وارد خواهد کرد.

در مقابل نگاه بریتانیا به واشنگتن نزدیک تر است و کشور های جوان اروپا نظیر جمهوری های استقلال یافته از شوروی سابق نیز بسیار نگران وضعیت موجودند.

کل مبادلات تجاری امریکا و روسیه حدود 20 میلیارد دلار است که پس از تحریم های قبلی هم تغییر زیادی نکرد، اما این تحریم ها تجارت روسیه با کشور هایی نظیر فرانسه و آلمان را خیلی تحت تاثیر قرار داد.

ریشه اختلاف بر سر تحریم روسیه نیز به همین مساله بازمی گردد.

یکی از موضوعاتی که افکار عمومی آن را خیلی پررنگ می داند وابستگی اروپا به گاز روسیه است.

این مساله از چه درجه ای از اهمیت برخوردار است؟ طبعا قطع این وابستگی برای اروپا آسان نخواهد بود، به ویژه آنکه در حال حاضر نیز قیمت انرژی افزایش قابل توجهی در اروپا داشته و جایگزینی گاز روسیه نیز به سادگی ممکن نیست.

این یک مانع است و در محاسبات روسیه و اروپا هم درنظر گرفته می شود، اما این تصور که واقعا این عامل به شکل قاطع بتواند طرف های غربی را در مقابل امریکا قرار بدهد و باعث شود آن ها در مقابل ایالات متحده بایستند، اشتباه است.

امریکا در میان کشور های غربی هنوز یک قدرت هژمون است و غربی ها در بسیاری از موارد مجبور به تن دادن به خواست واشنگتن هستند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه از 23 دسامبر به این سو درباره مساله اوکراین سکوت اختیار کرده و اظهارنظر خاصی پیرامون این مساله نداشته است.

این سکوت را چگونه تفسیر می کنید؟ آخرین اظهارات آقای پوتین درباره بحران اوکراین این بود که اگر دولت های غربی به پیشنهاد های روسیه واکنش مثبت نشان ندهند، روسیه مجبور خواهد بود که از همه گزینه های پیش روی خود از جمله گزینه نظامی استفاده کند و اینکه این واکنش نظامی در چه ابعادی خواهد بود یا اینکه در چه زمانی اتفاق خواهد افتاد دراختیار نظامیان است.

به نظر می رسد که پوتین مساله اوکراین را به دیپلمات ها و نظامیان سپرده به این صورت که از یک سو دیپلمات ها در تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی و گفتگو با طرف مقابل هستند و نظامیان نیز به تقویت مواضع و آماده سازی شرایط ادامه می دهند تا چنانچه دیپلماسی شکست بخورد، گزینه نظامی مورد استفاده قرار گیرد.

روسیه چندین بار تاکنون از ابزار حمله سایبری علیه اوکراین بهره برده.

این ابزار آیا می تواند ابزاری تعیین کننده باشد؟ دولت روسیه از این ابزار بار ها علیه رقبای خود نظیر دولت اوکراین، کشور های اروپایی و ایالات متحده استفاده کرده است.

با توجه به اینکه در کلیت قدرت نظامی روسیه ضعیف تر از مجموعه دولت های غربی است آن ها تلاش می کنند با بهره گیری از برخی ابزار ها این ضعف را جبران کنند.

بودجه نظامی کشور های غربی نزدیک به 1000 میلیارد دلار است در حالی که بودجه نظامی روسیه قابل مقایسه با این رقم نیست و حداکثر 120 میلیارد دلار است.

این مساله باعث ایجاد عدم توازن می شود و روس ها برای برقراری توازن به سوی استفاده از ابزار هایی مانند تقویت قدرت هسته ای و استفاده از قدرت نامتقارن نظیر همین حملات سایبری رفته اند.

جنگ سایبری یکی از حوزه هایی است که روس ها با استفاده از آن می توانند آسیب زیادی را به طرف مقابل وارد کنند.

به عنوان سوال آخر، تاثیر تنش های کنونی روی افکار عمومی در اوکراین چه بوده؟ آیا باعث شده آن ها بیشتر به طرفداری از دولت مستقر گرایش پیدا کنند؟ جامعه اوکراین جامعه یکپارچه ای نیست.

در اوکراین، تقریبا 30 درصد از شهروندان به شدت گرایشات روسی دارند و در میان 70 درصد دیگر نیز بخش هایی از جامعه رویکردی اعتدالی دارند و طرفدار تعامل با روس ها هستند، اما بخش هایی از جامعه اوکراین نیز که حدود 30 درصد را شامل می شوند گرایشات ناسیونالیستی افراطی دارند و حتی برخی آن ها از تقابل نظامی با روسیه حمایت می کنند.

به طور کلی اکثریت جامعه اوکراین تمایلی به جنگ ندارند و چنین نیست که بیشتر آن ها به دنبال درگیری نظامی باشند.

گزارش از محمدحسین لطف الهی
کلید واژه ها: اوکراین - روسیه - حمله نظامی - عقب نشینی - استاد دانشگاه - نظامی روسیه - نظامی - تحریم - استاد دانشگاه تهران - دانشگاه - بحران اوکراین - دانشگاه تهران - افزایش - حمله - دولت - تحریم روسیه - گفتگو - استاد - گیری - کرمی - مسکو - میان - تحریم ها - واشنگتن - مذاکرات - جهانگیر - گسترده - اعتماد - سناریو - نگرانی

آخرین اخبار سرویس:
هیچ گروهی نتوانست اکثریت مطلق را در پارلمان جدید لبنان کسب کند

هیچ گروهی نتوانست اکثریت مطلق را در پارلمان جدید لبنان کسب کند

قدس 9809

رواق 9809

خاص ترین خودروی هیوندای در کالیفرنیا پیتزا تحویل می دهد! (+عکس)

ادعای فرستاده سازمان ملل

بایدن: در آمریکا، شیطان پیروز نمی شود

اف بی آی هشدار داد!

اتریش راه سوئد و فنلاند را نمی رود؟ | سخنان صدراعظم درباره امکان پیوستن به ناتو

ملکه انگلیس در افتتاحیه خط قطار به نام خود در لندن شرکت کرد

امارات مقصد سفرهای دیپلماتیک سران جهان/ محمد بن زاید می تواند عامل برقراری صلح منطقه ای باشد؟

آسوشیتدپرس: آمریکا تحریم های ونزوئلا را کاهش می دهد

توجه ویژه آلمان به اردوغان/ تهدیدهای ترکیه جدی است؟

بایدن: تیراندازی نیویورک، تروریسم داخلی است

خالد مشعل: شمارش معکوس پایان عمر رژیم صهیونیستی را آغاز کرده ایم

فرار رو به جلو «گربه سیاه» مذاکرات وین

«گربه سیاه» مذاکرات وین باز هم به فرار رو به جلو متوسل شد

ماه گرفتگی در بخش های از کره زمین

رفع نگرانی حجاج درباره واکسن های مورد تأیید عربستان

گرد و خاک 653 خوزستانی را راهی بیمارستان ها کرد

نماینده قطر بار دیگر به نوار غزه سفر می کند

واکسن های ایرانی از استاندارد بالای بهداشتی برخوردارند

بایدن تیراندازی مرگبار نیویورک را تروریستی خواند

فیروزه خسروانی و مینا کشاورز آزاد شدند

گردوخاک 653 خوزستانی را راهی بیمارستان ها کرد

هند صادرات گندم به مصر را ادامه می دهد

طالبان: آمریکا را دشمن نمی دانیم

تعطیلی تمامی مدارس کرمانشاه در نوبت صبح چهارشنبه

ایران، موضوع گفتگوی ماکرون با نفتالی بنت

توصیه هایی برای هنگام بروز ریزگردها

رشیده طلیب: اسراییل مرتکب جنایات جنگی شده است

توضیحات وزارت امور خارجه درباره واکسن های مورد قبول برای حج

پمپاژ آب شیرین شده دریا به دریاچه طبریه توسط رژیم صهیونیستی

صعود شاهین بندر عامری به لیگ دسته اول

چین، اولویت نخست جو بایدن

واکنش وزارت امور خارجه به ماجرای واکسن های ایرانی و اعزام حجاج

ادعای فرستاده سازمان ملل: طرف های درگیر در یمن، متمایل به تمدید آتش بس هستند

بایدن: در آمریکا، شیطان پیروز نمی شود

توضیحات خطیب زاده درباره واکسن های مورد قبول برای انجام حج

بایدن: تیراندازی نیویورک تروریستی بود

رییس جمهور لبنان در بیمارستانی در بیروت تحت آزمایش قرار گرفت

سیدحسن نصرالله درباره انتخابات پارلمانی لبنان سخنرانی می کند

غیرممکن است برخی از کشورهای اتحادیه اروپا نفت روسیه را کنار بگذارند

آمریکا برخی از تحریم های ونزوئلا را برای تشویق گفتگوی سیاسی کاهش می دهد

گفت وگوی تلفنی پوتین و بن زاید و تاکید بر توسعه مناسبات مشترک

خطیب زاده: مشکل واکسن حجاج مرتفع می شود

وزیر داخله طالبان: ما آمریکا را دشمن نمی بینیم

رفع نگرانی حجاج درباره واکسن های مورد تأیید عربستان

الزهار: مقاومت واکنش غیر قابل باوری را برای صهیونیست ها تدارک دیده است

ساخت بندر در نوار غزه، محاصره را در هم می شکند

مجسمه غول پیکر در وسط دریا! تصویر

خطیب زاده: واکسن های ایرانی از استاندارد لازم برخوردار هستند

عراق لوله ها را برای ترزیق گاز ایران آماده کرد

واکسن های مورد قبول برای انجام فریضه حج و سفر به عربستان/ خطیب زاده:واکسن های ایرانی از استاندارد بالای بهداشتی و سلامت برخوردار هستند

ترکیه برای تأمین امنیت جام جهانی 3 هزار نیرو به قطر اعزام می کند

توضیحات خطیب زاده درباره واکسن های مورد قبول برای انجام حج

آخرین سنگر سربازان ولودیمیر زلنسکی فروریخت

بنت علنا خواهان نسل کشی تمامی مبارزان فلسطینی شد

توضیحات خطیب زاده درباره واکسن های مورد قبول برای انجام حج

سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: رفع نگرانی حجاج درباره واکسن های مورد تأیید عربستان

الجزیره؛ سوئد و فنلاند فردا درخواست پیوستن به ناتو را تحویل می دهند

یک نکته جالب درباره توییتر جو بایدن

بنت علنا خواهان نسل کشی تمامی مبارزان فلسطینی شد

«ماکرون» بر ضرورت احیای برجام تأکید کرد

اسد: جنگ علیه منطقه، جنگ فکری و اعتقادی است

سوئد و فنلاند فردا درخواست پیوستن به ناتو را تحویل می دهند

نصب مجسمه ولادیمیر پوتین در حال خودکشی!

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در الجزایر، جرم می شود

غارت ثروتمندان، سیاستمداران و روزنامه نگاران

طالبان: آمریکا را دشمن خود نمی دانیم !

سوئد درخواست عضویت در ناتو را رسماً امضا کرد

گفتگوی تلفنی«ولادیمیر پوتین» و «محمد بن زائد»

تجاوز وحشیانه مرد دعانویس به 900 زن!+ جزییات

ببینید | آتش سوزی در نزدیکی حرم امام حسین (ع)

سفر امیر قطر به مادرید و سخنرانی در مجلس سنای اسپانیا

واکسن های مورد قبول برای انجام فریضه حج/ خطیب زاده توضیح داد

ریابکوف:فنلاند و سوئد با تمام قوا به سمت از دست دادن حاکمیت خود پیش می روند

اسراییل مدعی شد پهپاد پرتاب شده توسط حزب الله لبنان را رهگیری کرده است

عقب نشینی از فشار علیه ونزوئلا

نگرانی واشنگتن از کُند شدن تیغ تحریم ها/ عقب نشینی از فشار علیه ونزوئلا

بنت علنا خواهان نسل کشی تمامی مبارزان فلسطینی شد

پاسخ تند روسیه به عضویت دو کشور جدید در ناتو!

نگرانی واشنگتن از کند شدن تیغ تحریم ها/ عقب نشینی از فشار علیه ونزوئلا

اعتراف رسانه عبری به دست خالی رژیم صهیونیستی در مقابل غزه

آمریکا سفارت و کنسولگری افغانستان را تصرف کرد

سنای آمریکا بسته کمک 40 میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد

نیروهای نظامی آمریکا به این کشور برمی گردند!

وزیر خزانه داری آمریکا: متحدان واشنگتن کمک های خود به اوکراین را افزایش دهند

هیچ توافقی در اتحادیه اروپا در مورد تحریم نفتی روسیه حاصل نشد

ماکرون به بنت: مصمم به احیای برجام برای جلوگیری از تهدید هسته ای ایران هستیم

مسکو سفیر فنلاند را احضار کرد

واکنش شهرام ناظری به اعتراضات|مردم گرسنه اند

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: بروکسل اجازه نخواهد داد، تجهیزات نظامی اوکراین تمام شود

تهدید مجدد اسراییل به ترور رهبران حماس

هیچ کس حق سازش ندارد

معاون وزیر دفاع عربستان به امریکا سفر می کند

آخرین وضعیت گرد و غبار در شمال ایران / باعث و بانی این پدیده شوم کیست؟

خالد بن سلمان در واشنگتن برای دیدار با مقامات آمریکایی: نفت در صدر پرونده ها قرار دارد

خبرگزاری ایرنا؛ عراق خط لوله را برای تزریق گاز ایران آماده می کند

خروج روسیه از شورای کشور های حوزه دریای بالتیک

تحریم نمی تواند دولت روسیه را وادار به عقب نشینی کند

تحریم نمی تواند دولت روسیه را وادار به عقب نشینی کند