موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - رتبه بندي معلمان - آموزش و پرورش - همسان سازي حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - وزير آموزش و پرورش - معاون وزير آموزش و پرورش - همسان سازي حقوق - مهسا جاور - سلح چين - علي شجاعي - نوشته - جذب دانشجويان خارجي - مربي نفت مسجدسليمان - رشد توليد نفت آمريكا - بي بي سي فارسي - قرارگاه خاتم - دوران بازنشستگي - توكسوپلاسموز - ميك والاس - فرمانداري اردكان

مطالب مرتبط:
سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به سرزمین تزارها/ روسیه آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود
امیرعبداللهیان: سفر آیت الله رییسی به مسکو، سفری موفق و نشانگر دیپلماسی فعال رییس جمهور است
امیرعبداللهیان: سفر آیت الله رییسی به مسکو، سفری موفق و نشانگر دیپلماسی فعال رییس جمهور است
دستور عقب نشینی آیت الله رییسی به دستگاه های دولتی ساحل خوار
آیت الله رییسی: بانیان وضع موجود نباید بر مسند مدیریت بمانند
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 13:372022-01-29بين الملل

سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به روسیه/ مسکو آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود


اوضاع کنونی روسیه نظیر شرایط پس از سقوط جنگنده روسی به وسیله ترکیه است که تهران در آن زمان از آن بهره نبرد، ولی سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه در بازه زمانی کنونی را باید ناشی از فرصت سنجی دولت سیزدهم دانست.

- همواره خط مقدم نبرد برای مسکو در جنگ با قدرت های غربی بود و با توجه به گستره وسیع جغرافیایی خود، پهناورترین کشور اروپایی در مصاف با غرب به شمار می رود.

اوکراین با توجه به زمان بر بودن درگیری ها برای تصرف این سرزمین، همواره زمان لازم را به مسکو برای رویارویی و تجهیز ارتش می داد، در زمان اتحاد جماهیر شوروی یکی از مهم ترین اعضای تشکیل دهنه به قول روس ها (ССР) یا اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود، کرسی دائمی به نمایندگی از این اتحادیه در سازمان ملل متحد داشت و بخش زیادی از صنایع حساس اتحادیه نیز در این کشور قرار گرفته بود.

از لحاظ اهمیت ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک نیز حلقه اتصال مسکو به اروپا به شمار می رفت که خط انتقال گاز روسیه به اروپا را نیز در دل خود جای داده بود و هم اکنون نیز خط انتقال انرژی از این کشور عبور می کند.

اهمیت اوکراین و شبه جزیره کریمه برای روسیه اهمیت اوکراین برای مسکو آن قدر زیاد است که پرداختن به آن تحلیلی مجزا می طلبد؛ درهرصورت در سال 2014 با وقوع انقلاب اوکراین، این کشور از حوزه نفوذ روس ها خارج شد که با توجه به اهمیت این کشور برای روس ها و حضور ناوگان دریایی روسیه در شبه جزیره کریمه، مسکو تصمیم به الحاق این شبه جزیره به خاک خود گرفت که با تحریم های آمریکا و غرب همراه شد؛ ارزش پول ملی این کشور افت کرد و هزینه های زندگی مردم این کشور افزایش یافت، زیرا پس از اعمال تحریم ها، بسیاری از شرکت های غربی و نمایندگانشان روسیه را ترک کردند و این موضوع اثرات مخربی بر اقتصاد روسیه" برجای گذاشت.

البته شدت این تحریم ها به هیچ وجه قابل مقایسه با تحریم های غرب علیه ایران نبوده و نیست.

به نظر می آید جورچین محاصره کرملین در حال شکل گرفتن است و در جنوب، جمهوری اسلامی ایران تنها راه تنفس روس هاست پس از گذشت چند سال از انقلاب اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، بار دیگر شاهد افزایش تنش ها در مرزهای شرقی اوکراین هستیم که دروازه ورود غرب به روسیه به شمار می روند.

فاصله این خط مرزی تا مسکو حدود 600 کیلومتر است و این موضوع حساسیت کرملین به منطقه را افزایش می دهد، زیرا حضور نیروهای نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اوکراین که به عنوان عمده ترین تهدید در چارچوب تهدیدات امنیتی در درون جغرافیای منطقه خارج نزدیک، از منظر روس ها به شمار می روند، نمی تواند برای مسکو قابل تحمل باشد؛ از این رو مسکو با اعزام حدود یک صد هزار نظامی، ادوات و تجهیزات نظامی به مرزهای اوکراین خواهان ارسال پیام به طرف های غربی است که برای کنترل اوضاع در منطقه شرق اوکراین حاضر به استفاده از قدرت سخت در قالب گسیل نیروهایش برای اقدام نظامی است.

چند سال از انقلاب اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه می گذرد و بار دیگر شاهد افزایش تنش ها در مرزهای شرقی اوکراین هستیم.

در این میان شاهدیم واشنگتن و شرکای اروپایی اش با حفظ وحدت رویه از آمادگی برای اعمال تحریم سخت علیه روسیه سخن می گویند؛ به نحوی که کاخ سفید قول تحریم هایی را به کرملین می دهد که تاکنون نظیرش را ندیده باشند.

ژاپن نیز از همراهی با طرف های غربی در قالب مقابله با مسکو، در صورت مداخله روس ها در قلمرو سرزمینی اوکراین می گوید که اقدام توکیو اعلان کننده وجود اتفاق نظر در مقابله با کرملین از سوی قدرت های بزرگ جهانی است.

به نظر می آید گرچه مسکو قدرت نظامی آغاز جنگ علیه همسایه غربی خود را داراست، اما بعید است توان اقتصادی ایستادگی در مقابل تبعات اقتصادی ناشی از اقدام نظامی را داشته باشد، زیرا اقتصاد روسیه آسیب دیده بعد از حوادث سال 2014 با شیوع کووید-19 شوک دیگری را تجربه کرد که هزینه های زندگی را در روسیه برای مردم به شدت افزایش داد.

روسیه آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود مردم روسیه در حال حاضر با فشارهای ناشی از این شوک ها و قرنطینه ها به سختی موفق به تأمین نیازهای معیشتی خود می شوند، از این رو شروع اقدام نظامی می تواند قمار بزرگ روس ها باشد که سقوط شدید مجدد ارزش روبل در مقابل سایر ارزها را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به چندپارگی تقسیمات جمعیتی این کشور و وجود اقوام متعدد در پهنه جغرافیایی روسیه، هرگونه فشار و شوک اقتصادی مجدد می تواند زمینه ساز فعال شدن گسل های موجود در جامعه روسیه باشد، آن هم برای اقتصاد کشوری که درآمد عمده آن صدور نفت و گاز است.

علاوه بر این، در هفته های گذشته شاهد تحرکاتی حتی در حیاط خلوت روس ها در آسیای میانه و در قزاقستان بودیم که می تواند به صدا درآورنده زنگ خطر برای روس ها در این منطقه بسیار حساس باشد.

بیشتر بخوانید: احوالپرسی روسای جمهور ایران و روسیه به زبان فارسی + ویدئو" هر از چند گاهی بلاروس، دیگر همسایه غربی روس ها نیز شاهد خیزش ها و جنبش های اجتماعی و ناآرامی هایی است.

در اوضاع کنونی حتی الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان، همسایه جنوبی فدراسیون روسیه نیز طرف کی یف را گرفته و بحث گرجستان و موضع آن در قبال وقوع هرگونه اقدام نظامی از سوی مسکو به دلیل اختلافات ارزی تفلیس با مسکو بیش ازپیش روشن است.

به نظر می آید جورچین محاصره کرملین در حال شکل گرفتن است و در این میان در جنوب، تنها جمهوری اسلامی ایران تنها راه تنفس روس هاست؛ کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی از پیمان سنتو کناره گیری کرد، پیمانی که هدف عمده آن مقابله با قدرت کرملین بود.

ترکیه مدت هاست مواضع ضد روسی خود را در موضوعات مختلف به نمایش گذاشته و پاکستان نیز با ظهور طالبان گستره نفوذ خود را تا مرزهای جنوبی آسیای میانه افزایش داده است؛ از این رو اوضاع برای مسکو اصلاً مناسب نیست و پیش بینی می شود مسکو با اعمال سیاست خویشتن دارانه، همان طور که در موضوع سقوط جنگنده روسی از سوی ترکیه عمل کرد، در قبال موضوع اوکراین نیز عمل کند.

شروع جنگ محدود در شرق اوکراین نسبت به احتساب و برآورد دستاوردها و هزینه های پرداختی از سوی مسکو با توجه اعمال تحریم های احتمالی از سوی غرب منفعتی برای ولادیمیر پوتین به همراه نخواهد داشت رییس جمهور روسیه با توجه به تجربه گورباچف، آخرین رییس حزب حاکم بر شوروی و نقش بحران اقتصادی در این کشور به خوبی واقف است اقتصاد می تواند بار دیگر نقش پاشنه آشیل روس ها را ایفا کند.

ایران و روسیه به توسعه روابط با یکدیگر نیازمندند با توجه به اوضاع کنونی مناطق پیرامونی روسیه باید گفت، نه تنها تهران بلکه مسکو نیز نیازمند ایجاد ارتباطی قوی تر از گذشته در تمامی ابعاد ازجمله حوزه سیاست، اقتصاد و امور نظامی با همسایه جنوبی خود است.

روسیه دیگر در وضعیتی قرار ندارد که بتواند فقط با کارت ایران به رفع اختلافات با غرب بپردازد، زیرا موضوع اوکراین پیچیده تر و حیاتی تر از این است که با این کارت بازی کند و از تاکتیک و بازی قدیمی برای حل وفصل امور بهره گیرد.

اوکراین نیز از دید غربی ها دروازه ورودی روسیه به اروپاست و غرب نمی خواهد روسیه بار دیگر در چارچوب قلمرو سرزمینی اوکراین اعمال قدرت کند.

سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه در بازه زمانی کنونی را باید ناشی از فرصت سنجی دولت سیزدهم دانست با توجه به آنچه ذکر شد، سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه در بازه زمانی کنونی را باید ناشی از فرصت سنجی دولت سیزدهم دانست.

معتقدم اوضاع کنونی نظیر اوضاع زمان پس از سقوط جنگنده روسی به وسیله ترکیه است که تهران در آن زمان از آن بهره نبرد؛ اما باید با درس گرفتن از گذشته، از تکرار اشتباهات خودداری کرد و فرصت ها را مغتنم شمرد.

باید با ایجاد رابطه مؤثر با شرق، آلترناتیوی برای زمینه سازی قدرت مانور بیشتر جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل فراهم کرد، ازاین رو برخلاف کسانی که سفر اخیر رییس جمهور را نقادانه به چالش می کشند، معتقدم اقدام آیت الله رییسی در سفر به مسکو بهترین تصمیم ممکن بود؛ گرچه برای نزدیک تر شدن تهران و مسکو گسترش رابطه اقتصادی نیاز و ضرورتی انکارناپذیر است.

اقدام آیت الله رییسی در سفر به مسکو بهترین تصمیم ممکن بود.

درباره برخی گمانه زنی ها نسبت به تشریفات انجام شده در جریان دیدار رییس جمهور کشورمان و همتای روسی نیز باید گفت، هماهنگی های این مراسم و تشریفات رسمی آن نه از سوی نهاد ریاست جمهوری، بلکه از سوی سفیر مستقر کشور میهمان قبل از سفر هماهنگ می شود که با اعلام نظر مساعد سفیر به کشور متبوع، سفر انجام می شود.

اگر خلاصه تر بخواهیم بگوییم، پررنگ ترین نقش مربوط به گروه سیاسی مستقر در روسیه کاظم جلالی، سفیر کشورمان در مسکوست.

ازاین رو حواشی ایجادشده را نمی توان از دید گروه تازه استقرار یافته دولت جدید در نظر گرفت، بلکه باید رعایت تشریفات لازم را بیشتر مربوط به هیئت سیاسی مستقر در مسکو دانست که انتصاب آنها نیز در دولت قبل شکل گرفته است؛ از این رو نمی توان حواشی ایجادشده را متوجه ضعف عملکرد دولت فعلی دانست.

این به آن معنی نیست که نباید برای اصلاح نقایص گام برداشت، بلکه باید با درس گرفتن از وقایع مختلف درصدد اصلاح امور و اشتباهات برآمد.

در پایان باید گفت، نباید با پررنگ کردن برخی حواشی، متن را به حاشیه برد و حاشیه را وارد در متن کرد، زیرا روسیه و ایران در اوضاع کنونی باید در مسیر گسترش بیشتر روابط گام بردارند.

این دیپلماسی بر مبنای نیاز متقابل و نه خواستی صرفاً یک جانبه است.

انتهای پیام/4033/
کلید واژه ها: اتحاد جماهیر شوروی - زمان - اتحاد - روسیه - اوکراین - اتحادیه - سازمان ملل متحد - آیت الله رییسی - کشور - مسکو - سقوط جنگنده - شوروی - سازمان ملل - بازه زمانی - هوشمندانه - نبرد - نمایندگی - آیت الله - مهم ترین - اروپایی - خط مقدم - سازمان - درگیری - جنگنده - یکی از - روس ها - تهران - شرایط - اهمیت - صنایع

آخرین اخبار سرویس:
رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف درباره برجام و اوکراین

دارایی های باورنکردنی شیخ خلیفه

رهبر کره شمالی با ماسک دوبل | تصاویری از روزهای کرونایی در پیونگ یانگ

احتمال فروپاشی پارلمان رژیم صهیونیستی قوت گرفت

«جلالی» کیست و چگونه جذب موساد شد؟

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف با محور برجام و تحولات اوکراین

لاوروف و امیرعبداللهیان درباره برجام و اوکراین گفتگو کردند

اعلام آمادگی روسیه برای بازگشت به مذاکره با اوکراین

خنثی سازی تحریم جای برجام را می گیرد؟

حمله به یک کشتی در سواحل یمن

دبیرکل سازمان ملل نسبت به قحطی طولانی مدت در جهان هشدار داد

رفتار غیرقابل باور اروپا دربرابر بزرگترین افشاگر تاریخ/ اروپا به آمریکا اعتماد ندارد؟

گاف وحشتناک جورج بوش در یک سخنرانی

روسیه استفاده از «اس-300» علیه جنگنده های اسراییلی را تکذیب کرد

لاوروف و امیرعبداللهیان درباره برجام و اوکراین گفتگو کردند

نیمی از دنبال کنندگان بایدن در توییتر ربات هستند

مقبره 4300 ساله، مخزن اسرار فرعون مصر کشف شد

بغداد خواستار همکاری واشنگتن برای استرداد 14 متهم به عراق شد

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف با محور برجام و تحولات اوکراین

بازنگری در تحریم ها، پیش شرط باز کردن بنادر اوکراین است

روزنوشتهای خبرنگاران تسنیم از اوکراین/ اینجا خارکف؛ خط مقدم جنگ روسیه و اوکراین

گزارش خبرنگار تسنیم از خارکیف/ خط مقدم نبردها در دومین شهر بزرگ اوکراین

حضور قزاقستان در رزمایش نظامی «افس-2022» ترکیه

هیچ راه میانبری برای عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا وجود ندارد

صدراعظم آلمان: نمی خواهیم ناتو به یکی از طرف های جنگ اوکراین تبدیل شود

فایننشال تایمز: احتمال سنت شکنی بن زاید و انتخاب پسرش به عنوان ولیعهد امارات وجود دارد

قدردانی پوتین از مشارکت نظامیان مسلمان روسیه در جنگ اوکراین

انفجار تروریستی در جنوب موصل

روسیه اقدام علیه اسراییل را تکذیب کرد

انفجار تروریستی در جنوب موصل

روسیه اقدام علیه اسراییل را تکذیب کرد

ممنوعیت جدید طالبان برای مردم افغانستان

تصاویر/ اجلاسیه مدیران منطقه ای جنوب کشور در فارس

مشاور امنیت ملی آمریکا: تهاجم به سوئد و فنلاند قابل پذیرش نیست!

گفت وگوی تلفنی امیرعبداللهیان و لاوروف با محور برجام و تحولات اوکراین

مارکوس آنتونیو هافبک شاختار دونتسک در آستانه انتقال به لاتزیو

احتمال فروپاشی پارلمان رژیم صهیونیستی قوت گرفت

گوترش: گرسنگی جهانی به بالاترین حد ممکن رسیده است

ضربه ای دیگر به کابینه سست تل آویو

پایان تحقیقات درباره رسوایی «پارتی گیت» با صدور 126 جریمه

برخی فرماندهان ارشد روسیه برکنار شده اند

تنش های ادامه دار دیپلماتیک میان روسیه و اسراییل/ تکذیب انهدام جنگنده اسراییلی با S-300

معرفی 5 اقامتگاه برتر گردشگری جزیره هرمز

جنگ گازی ایران و ترکیه در عراق

حضور قزاقستان در رزمایش نظامی «افس-2022» ترکیه

مخالفت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

همه آنچه که باید درباره روغن ذرت بدانیم

ادعای رژیم صهیونیستی در رهگیری یک پهپاد مقاومت فلسطین

استخدام کارمند مالی در فیدار کارا بهین آسای در تهران

هشت ماه وعده و برنامه ای نامعلوم برای مسکن

پیام هشدارآمیز مقاومت به تل آویو

اردوغان: مخالف عضویت فنلاند و سوئد در ناتو هستیم

بن بست برجامی و لحن تهاجمی تل آویو/ نیم نگاه اسراییل به جنگ با ایران؟

تد کروز: بایدن به هر قیمتی به دنبال توافق با ایران است

پوتین مسئول کمبود موادغذایی در جهان است

خبر بد در مورد مبتلایان به آبله میمون

پسکوف: فعلاً راه اندازی خط لوله «نورد استریم 2» چشم اندازی ندارد

ارتش رژیم صهیونیستی مدعی سرنگون کردن یک پهپاد در آسمان «غزه» شد

قدردانی پوتین از شجاعت نظامیان مسلمان روس در جنگ اوکراین

هیچ توجیهی برای وجود اختلاف میان کشورهای عربی و ایران وجود ندارد

تپق زدن جورج بوش خاطره جنگ عراق را زنده کرد

ببینید | پوشاندن صورت مجریان زن به دستور طالبان در شبکه های تلویزیونی افغانستان

حمله به یک کشتی در بندر الحدیده یمن

اهدای اعضای مدیری که در مدرسه سکته مغزی کرد

پیروزی مقاومت در انتخابات لبنان، آمریکا و اسراییل و رژیم سعودی را با شکست مواجه کرد

حمله به یک کشتی در سواحل یمن

ضربه ای دیگر به کابینه سست تل آویو؛ احتمال برگزاری انتخابات قوت گرفت

جدایی یک عضو کنست در اعتراض به قتل شیرین ابوعاقله

پیام مقاومت به رژیم صهیونیستی؛ برگزاری راهپیمایی پرچم ممنوع است

مقایسه بین f14 تامکت و میگ 31 روسی

فقرا و افراد کم درآمدِ عراق بیشترین آسیب را از طوفان گرد و غبار متحمل می شوند

تبدیل خراسان جنوبی به پایگاه بافت های با ارزش روستایی کشور

بازداشت یکی از عوامل متواری ضد انقلاب حین فرار از کشور

برجام دیگری در گفت وگو با عربستان رقم نخورد | تحرکات آمریکا در میانه مذاکرات بغداد مشکوک است

تیر اندازی مدرسه ای در آلمان با یک مجروح بر جای گذاشت

ادعای انگلیس درباره حمله به یک کشتی در بندر الحدیده یمن

ترس عجیب صهیونیست ها از حزب الله

تحریم های آمریکا علیه کوبا مصداق نسل کشی

آغاز عملیات امنیتی نیروهای عراقی در استان صلاح الدین

آنچه در دیدار وزرای خارجه و اطلاعات گذشت؟

روسیه اقدام علیه اسراییل را تکذیب کرد

تیر اندازی در مدرسه ای در آلمان با یک مجروح

زلنسکی خواستار مشارکت امارات در بازسازی اوکراین شد

شلیک موشک های کره شمالی به سمت هواپیمای رییس جمهور آمریکا؟

یدیعوت آحارانوت: حال محمود عباس خوب نیست؛ تل آویو آماده مرگ او باشد

روایتی عجیب و تلخ از سقط جنین در ایران

حمله به یک کشتی در سواحل یمن

کلیسای سیار با کشیش!

اردوغان باز هم مخالفت کرد

قدردانی پوتین از شجاعت سربازان مسلمان روسیه در جنگ اوکراین

نرگس منصوری، هنگام فرار بازداشت شد

یکی از عوامل متواری ضد انقلاب حین فرار از کشور دستگیر شد

تمجید پوتین از نظامیان مسلمان روسیه در جنگ اوکراین

ایتالیا خواستار آتش بس فوری در اوکراین شد

نگرانی «تل آویو» از تشدید تنش ها بدلیل برگزاری راهپیمایی پرچم

ایران ورود گرد و غبار از صحرای آفریقا را رد کرد

روسیه، 5 دیپلمات پرتغالی را نیز اخراج کرد

ببینید | گاف بوش؛ حمله به عراق وحشیانه بود!

حمله نیروهای انگلیسی به یک کشتی در جنوب دریای سرخ

نرگس منصوری در حال فرار از مرز زمینی دستگیر شد!

سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به روسیه/ مسکو آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود

سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به روسیه/ مسکو آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود