موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق سربازان - چهارمحال و بختياري - محيط زيست چهارمحال و بختياري - سازمان بازرسي - بازيكنان پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - آزمون استخدامي - مدارس علوم ديني اهل سنت - شوراي اسلامي - خورخه ماريو برگوليو - بگين سادات - مندي - عكس نيكي كريمي - ناحيه صنعتي كالپوش - اميرهنده - شگفت انگيز - تيم ملي زنان آمريكا - آيات قرآني - اشتغال آمريكا - پخش كنندگان سينما - محمود دهقان - ماموستا خالدي

مطالب مرتبط:
امیرعبداللهیان: سفر آیت الله رییسی به مسکو، سفری موفق و نشانگر دیپلماسی فعال رییس جمهور است
امیرعبداللهیان: سفر آیت الله رییسی به مسکو، سفری موفق و نشانگر دیپلماسی فعال رییس جمهور است
دستور عقب نشینی آیت الله رییسی به دستگاه های دولتی ساحل خوار
آیت الله رییسی: بانیان وضع موجود نباید بر مسند مدیریت بمانند
دستور عقب نشینی آیت الله رییسی به دستگاه های دولتی ساحل خوار
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 13:072022-01-29بين الملل

سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به سرزمین تزارها/ روسیه آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود


اوضاع کنونی روسیه نظیر شرایط پس از سقوط جنگنده روسی به وسیله ترکیه است که تهران در آن زمان از آن بهره نبرد، ولی سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه در بازه زمانی کنونی را باید ناشی از فرصت سنجی دولت سیزدهم دانست.

- همواره خط مقدم نبرد برای مسکو در جنگ با قدرت های غربی بود و با توجه به گستره وسیع جغرافیایی خود، پهناورترین کشور اروپایی در مصاف با غرب به شمار می رود.

اوکراین با توجه به زمان بر بودن درگیری ها برای تصرف این سرزمین، همواره زمان لازم را به مسکو برای رویارویی و تجهیز ارتش می داد، در زمان اتحاد جماهیر شوروی یکی از مهم ترین اعضای تشکیل دهنه به قول روس ها (ССР) یا اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود، کرسی دائمی به نمایندگی از این اتحادیه در سازمان ملل متحد داشت و بخش زیادی از صنایع حساس اتحادیه نیز در این کشور قرار گرفته بود.

از لحاظ اهمیت ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک نیز حلقه اتصال مسکو به اروپا به شمار می رفت که خط انتقال گاز روسیه به اروپا را نیز در دل خود جای داده بود و هم اکنون نیز خط انتقال انرژی از این کشور عبور می کند.

اهمیت اوکراین و شبه جزیره کریمه برای روسیه اهمیت اوکراین برای مسکو آن قدر زیاد است که پرداختن به آن تحلیلی مجزا می طلبد؛ درهرصورت در سال 2014 با وقوع انقلاب اوکراین، این کشور از حوزه نفوذ روس ها خارج شد که با توجه به اهمیت این کشور برای روس ها و حضور ناوگان دریایی روسیه در شبه جزیره کریمه، مسکو تصمیم به الحاق این شبه جزیره به خاک خود گرفت که با تحریم های آمریکا و غرب همراه شد؛ ارزش پول ملی این کشور افت کرد و هزینه های زندگی مردم این کشور افزایش یافت، زیرا پس از اعمال تحریم ها، بسیاری از شرکت های غربی و نمایندگانشان روسیه را ترک کردند و این موضوع اثرات مخربی بر اقتصاد روسیه" برجای گذاشت.

البته شدت این تحریم ها به هیچ وجه قابل مقایسه با تحریم های غرب علیه ایران نبوده و نیست.

به نظر می آید جورچین محاصره کرملین در حال شکل گرفتن است و در جنوب، جمهوری اسلامی ایران تنها راه تنفس روس هاست پس از گذشت چند سال از انقلاب اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، بار دیگر شاهد افزایش تنش ها در مرزهای شرقی اوکراین هستیم که دروازه ورود غرب به روسیه به شمار می روند.

فاصله این خط مرزی تا مسکو حدود 600 کیلومتر است و این موضوع حساسیت کرملین به منطقه را افزایش می دهد، زیرا حضور نیروهای نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در اوکراین که به عنوان عمده ترین تهدید در چارچوب تهدیدات امنیتی در درون جغرافیای منطقه خارج نزدیک، از منظر روس ها به شمار می روند، نمی تواند برای مسکو قابل تحمل باشد؛ از این رو مسکو با اعزام حدود یک صد هزار نظامی، ادوات و تجهیزات نظامی به مرزهای اوکراین خواهان ارسال پیام به طرف های غربی است که برای کنترل اوضاع در منطقه شرق اوکراین حاضر به استفاده از قدرت سخت در قالب گسیل نیروهایش برای اقدام نظامی است.

چند سال از انقلاب اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه می گذرد و بار دیگر شاهد افزایش تنش ها در مرزهای شرقی اوکراین هستیم.

در این میان شاهدیم واشنگتن و شرکای اروپایی اش با حفظ وحدت رویه از آمادگی برای اعمال تحریم سخت علیه روسیه سخن می گویند؛ به نحوی که کاخ سفید قول تحریم هایی را به کرملین می دهد که تاکنون نظیرش را ندیده باشند.

ژاپن نیز از همراهی با طرف های غربی در قالب مقابله با مسکو، در صورت مداخله روس ها در قلمرو سرزمینی اوکراین می گوید که اقدام توکیو اعلان کننده وجود اتفاق نظر در مقابله با کرملین از سوی قدرت های بزرگ جهانی است.

به نظر می آید گرچه مسکو قدرت نظامی آغاز جنگ علیه همسایه غربی خود را داراست، اما بعید است توان اقتصادی ایستادگی در مقابل تبعات اقتصادی ناشی از اقدام نظامی را داشته باشد، زیرا اقتصاد روسیه آسیب دیده بعد از حوادث سال 2014 با شیوع کووید-19 شوک دیگری را تجربه کرد که هزینه های زندگی را در روسیه برای مردم به شدت افزایش داد.

روسیه آغازگر هیچ جنگی نخواهد بود مردم روسیه در حال حاضر با فشارهای ناشی از این شوک ها و قرنطینه ها به سختی موفق به تأمین نیازهای معیشتی خود می شوند، از این رو شروع اقدام نظامی می تواند قمار بزرگ روس ها باشد که سقوط شدید مجدد ارزش روبل در مقابل سایر ارزها را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به چندپارگی تقسیمات جمعیتی این کشور و وجود اقوام متعدد در پهنه جغرافیایی روسیه، هرگونه فشار و شوک اقتصادی مجدد می تواند زمینه ساز فعال شدن گسل های موجود در جامعه روسیه باشد، آن هم برای اقتصاد کشوری که درآمد عمده آن صدور نفت و گاز است.

علاوه بر این، در هفته های گذشته شاهد تحرکاتی حتی در حیاط خلوت روس ها در آسیای میانه و در قزاقستان بودیم که می تواند به صدا درآورنده زنگ خطر برای روس ها در این منطقه بسیار حساس باشد.

بیشتر بخوانید: احوالپرسی روسای جمهور ایران و روسیه به زبان فارسی + ویدئو" هر از چند گاهی بلاروس، دیگر همسایه غربی روس ها نیز شاهد خیزش ها و جنبش های اجتماعی و ناآرامی هایی است.

در اوضاع کنونی حتی الهام علی اف، رییس جمهور آذربایجان، همسایه جنوبی فدراسیون روسیه نیز طرف کی یف را گرفته و بحث گرجستان و موضع آن در قبال وقوع هرگونه اقدام نظامی از سوی مسکو به دلیل اختلافات ارزی تفلیس با مسکو بیش ازپیش روشن است.

به نظر می آید جورچین محاصره کرملین در حال شکل گرفتن است و در این میان در جنوب، تنها جمهوری اسلامی ایران تنها راه تنفس روس هاست؛ کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی از پیمان سنتو کناره گیری کرد، پیمانی که هدف عمده آن مقابله با قدرت کرملین بود.

ترکیه مدت هاست مواضع ضد روسی خود را در موضوعات مختلف به نمایش گذاشته و پاکستان نیز با ظهور طالبان گستره نفوذ خود را تا مرزهای جنوبی آسیای میانه افزایش داده است؛ از این رو اوضاع برای مسکو اصلاً مناسب نیست و پیش بینی می شود مسکو با اعمال سیاست خویشتن دارانه، همان طور که در موضوع سقوط جنگنده روسی از سوی ترکیه عمل کرد، در قبال موضوع اوکراین نیز عمل کند.

شروع جنگ محدود در شرق اوکراین نسبت به احتساب و برآورد دستاوردها و هزینه های پرداختی از سوی مسکو با توجه اعمال تحریم های احتمالی از سوی غرب منفعتی برای ولادیمیر پوتین به همراه نخواهد داشت رییس جمهور روسیه با توجه به تجربه گورباچف، آخرین رییس حزب حاکم بر شوروی و نقش بحران اقتصادی در این کشور به خوبی واقف است اقتصاد می تواند بار دیگر نقش پاشنه آشیل روس ها را ایفا کند.

ایران و روسیه به توسعه روابط با یکدیگر نیازمندند با توجه به اوضاع کنونی مناطق پیرامونی روسیه باید گفت، نه تنها تهران بلکه مسکو نیز نیازمند ایجاد ارتباطی قوی تر از گذشته در تمامی ابعاد ازجمله حوزه سیاست، اقتصاد و امور نظامی با همسایه جنوبی خود است.

روسیه دیگر در وضعیتی قرار ندارد که بتواند فقط با کارت ایران به رفع اختلافات با غرب بپردازد، زیرا موضوع اوکراین پیچیده تر و حیاتی تر از این است که با این کارت بازی کند و از تاکتیک و بازی قدیمی برای حل وفصل امور بهره گیرد.

اوکراین نیز از دید غربی ها دروازه ورودی روسیه به اروپاست و غرب نمی خواهد روسیه بار دیگر در چارچوب قلمرو سرزمینی اوکراین اعمال قدرت کند.

سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه در بازه زمانی کنونی را باید ناشی از فرصت سنجی دولت سیزدهم دانست با توجه به آنچه ذکر شد، سفر رییس جمهور کشورمان به روسیه در بازه زمانی کنونی را باید ناشی از فرصت سنجی دولت سیزدهم دانست.

معتقدم اوضاع کنونی نظیر اوضاع زمان پس از سقوط جنگنده روسی به وسیله ترکیه است که تهران در آن زمان از آن بهره نبرد؛ اما باید با درس گرفتن از گذشته، از تکرار اشتباهات خودداری کرد و فرصت ها را مغتنم شمرد.

باید با ایجاد رابطه مؤثر با شرق، آلترناتیوی برای زمینه سازی قدرت مانور بیشتر جمهوری اسلامی در عرصه بین الملل فراهم کرد، ازاین رو برخلاف کسانی که سفر اخیر رییس جمهور را نقادانه به چالش می کشند، معتقدم اقدام آیت الله رییسی در سفر به مسکو بهترین تصمیم ممکن بود؛ گرچه برای نزدیک تر شدن تهران و مسکو گسترش رابطه اقتصادی نیاز و ضرورتی انکارناپذیر است.

اقدام آیت الله رییسی در سفر به مسکو بهترین تصمیم ممکن بود.

درباره برخی گمانه زنی ها نسبت به تشریفات انجام شده در جریان دیدار رییس جمهور کشورمان و همتای روسی نیز باید گفت، هماهنگی های این مراسم و تشریفات رسمی آن نه از سوی نهاد ریاست جمهوری، بلکه از سوی سفیر مستقر کشور میهمان قبل از سفر هماهنگ می شود که با اعلام نظر مساعد سفیر به کشور متبوع، سفر انجام می شود.

اگر خلاصه تر بخواهیم بگوییم، پررنگ ترین نقش مربوط به گروه سیاسی مستقر در روسیه کاظم جلالی، سفیر کشورمان در مسکوست.

ازاین رو حواشی ایجادشده را نمی توان از دید گروه تازه استقرار یافته دولت جدید در نظر گرفت، بلکه باید رعایت تشریفات لازم را بیشتر مربوط به هیئت سیاسی مستقر در مسکو دانست که انتصاب آنها نیز در دولت قبل شکل گرفته است؛ از این رو نمی توان حواشی ایجادشده را متوجه ضعف عملکرد دولت فعلی دانست.

این به آن معنی نیست که نباید برای اصلاح نقایص گام برداشت، بلکه باید با درس گرفتن از وقایع مختلف درصدد اصلاح امور و اشتباهات برآمد.

در پایان باید گفت، نباید با پررنگ کردن برخی حواشی، متن را به حاشیه برد و حاشیه را وارد در متن کرد، زیرا روسیه و ایران در اوضاع کنونی باید در مسیر گسترش بیشتر روابط گام بردارند.

این دیپلماسی بر مبنای نیاز متقابل و نه خواستی صرفاً یک جانبه است.

انتهای پیام/4033/
کلید واژه ها: اتحاد جماهیر شوروی - زمان - اتحاد - روسیه - اوکراین - اتحادیه - سازمان ملل متحد - آیت الله رییسی - کشور - سرزمین - سقوط جنگنده - شوروی - سازمان ملل - بازه زمانی - هوشمندانه - نبرد - نمایندگی - مسکو - آیت الله - مهم ترین - اروپایی - خط مقدم - سازمان - درگیری - جنگنده - یکی از - روس ها - تهران - شرایط - صنایع

آخرین اخبار سرویس:
حمله هوایی رژیم صهیونیستی به جنوب دمشق+ فیلم

مقابله پدافند هوایی سوریه با حمله موشکی رژیم صهیونیستی

قدرت باورنکردنی شیطان جدید روسیه!

ساخت متاورس اختصاصی توسط ارتش آمریکا

سیدحسن نصرالله: استخراج نفت امید اصلی برای برون رفت از بحران ما است، نه گدایی و وام های بانک جهانی

سیدحسن نصرالله: عملیات های شهید مغنیه و شهید بدرالدین هنوز هم صهیونیست ها را می ترساند

روسیه: ماریوپل را کاملا گرفتیم

شمار موارد مشکوک به کرونا در کره شمالی از 2 میلیون گذشت

سیدحسن نصرالله: ایمان مردم فلسطین نسبت به مسئله مقاومت بیشتر از هر زمان شده است

فاجعه غذایی در راه است!

برخورد بی سابقه رییس جمهور آمریکا با نگهبان های لاابالی گر

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق+ فیلم

انفجار مهیب در دمشق

مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق

ارتش روسیه تسلط کامل بر ماریوپل را اعلام کرد

اظهارات بلینکن در جلسه شورای امنیت در مورد امنیت غذایی در اوکراین

شنیده شدن صدای انفجار در آسمان دمشق

روسیه «ذهنیت استعماری» فرانسه را در مالی محکوم کرد

تصاویر منتشر شده توسط «سرایا القدس» از شهرک های مرزی غزه که با پهباد ضبط شدند

انفجار و آتش سوزی نزدیک فرودگاه ژنو

سقوط کامل شهر «ماریوپل» و مجتمع فولاد «آزوف استال» در اوکراین

جو بایدن در اولین سفر آسیایی خود وارد سئول شد

سقوط کامل شهر «ماریوپل» و مجتمع فولاد «آزوف استال»

پیش بینی ونزوئلایی شدن اقتصاد آمریکا

ائتلاف سعودی یک کشتی نفتی یمن را توقیف کرد

شکست توطئه آمریکا در سرزمین سروها

تکذیب یک خبر توسط ایلان ماسک+جزییات

روسیه تسلط کامل بر «ماریوپل» را اعلام کرد

جهان در آستانه فاجعه غذایی

کاهش محسوس آزادی در سالگرد دولت رییسی/ معترضانی که متهم امنیتی می شوند!

قدس 9811

رواق 9811

انتخابات لبنان، پول های خارجی و ردپای مداخلات سعودی-آمریکایی

امیر قطر آماده میانجیگری برای توافق ایران و آمریکا در وین

تصاویر جنجالی از وضعیت جسمی وخیم پوتین+ببینید

امیرعبداللهیان: اراده لازم برای رسیدن به یک توافق را داریم

حسن نیت و اراده لازم ایران برای رسیدن به توافق در وین

افشاگری «گلوبال لیکس» از صحنه گردانی اعراب منطقه برای گنجاندن سپاه در فهرست سازمان های تروریستی

عضو مجلس نمایندگان آمریکا: ابوعاقله با حمایت مالی واشنگتن ترور شد

مقام حماس: ارتش اسراییل از نازی های قاتل تشکیل شده است

وزارت امور خارجه آمریکا تسریع در روند تشکیل دولت لبنان را خواستار شد

تاکید مکرون بر لزوم تداوم کاهش تنش های منطقه براساس نتایج کنفرانس بغداد

روسیه به زودی پایان عملیات آزادی جمهوری خلق لوهانسک را اعلام می کند

المسیره: ائتلاف سعودی کشتی حامل سوخت یمن را توقیف کرد

حسن نیت و اراده لازم ایران برای رسیدن به توافق در وین

آغاز ورود توده جدید گرد و خاک به استان های غربی

آمریکا تسریع در روند تشکیل دولت لبنان را خواستار شد

امیرعبداللهیان خطاب به بورل: اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داریم

فاجعه غذایی در راه است

گفتگوی تلفنی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با امیرعبداللهیان

می گساری باز هم کار دست محافظان بایدن داد

12 نفر در بمباران روسیه در لوهانسک کشته شدند

عکس/ همسر امیر قطر کشف حجاب کرد

حسن نیت و اراده لازم ایران برای رسیدن به توافق در وین

نگرانی ها درباره آبله میمون بیشتر شد | نشست اضطراری سازمان جهانی بهداشت تشکیل می شود

حسن نیت و اراده لازم ایران برای رسیدن به توافق در وین

امیر عبداللهیان: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داراست

تصاویر نبرد خونین اوکیناوا / ساخت دیوار برلین در بحبوحه جنگ سرد / فلسطین پیش از جنگ جهانی دوم / از شروع انقلاب رومانی تا اعدام چائوشسکو / چوگان بازی در میدان نقش جهان اصفهان

اذعان صهیونیست ها به ترس از ترور رهبران حماس

بایدن وارد کره جنوبی شد/ آمریکا نگران در تأمین تراشه های پیشرفته آسیایی

سایه چین و کره شمالی بر سفر بایدن به آسیا

امیرعبداللهیان: تهران اراده لازم برای رسیدن به یک توافق را داراست

نخستین ورود رییس جمهور آمریکا به سرزمین حج

ما مصمم در تماس مستمر بین تهران و واشنگتن هستیم

شاهزاده راهی زندان شد

جوزپ بورل: مصمم هستیم بین تهران و واشنگتن برای نزدیک ساختن دیدگاه ها تلاش کنیم/امیرعبداللهیان: تهران حسن نیت و اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داراست

تحریم ها علیه ایران باید اجرا شود!

فلسطین دیگر منتظر کشورهای عربی نیست/مقاومت، لبنان را آزاد کرد

چالش قریب الوقوع لبنان، بحران نان است و نه سلاح حزب الله

چالش قریب الوقوع لبنان، بحران نان است و نه سلاح حزب الله

انفجار و آتش سوزی نزدیک فرودگاه ژنو

ما مصمم در تماس مستمر بین تهران و واشنگتن هستیم

تهران اراده لازم را برای رسیدن به یک توافق داراست/ ایران استاندارد دو گانه در قبال یمن، افغانستان و اوکراین نداشته است

انفجار و آتش سوزی نزدیک فرودگاه ژنو | اولین تصاویر

وزیر امور خارجه: تهران برای رسیدن به توافق، حسن نیت و اراده لازم را دارد

ویدئو| بایدن باز هم سوتی داد؛ مون به جای یون!

یک عضو طالبان سه هم گروهش را تیرباران کرد

ببینید لحظه نجات جان عقاب از چنگال مار

♦️ویدیویی زیرخاکی از اجرای برنامه کودک توسط ایرج طهماسب در دهه 60

ببینید دستگاه احیای قلبی، ریوی، تنفسی (CPR) اتوماتیک که فوق العادست

امیرعبداللهیان: در سفر مورا به تهران ابتکاراتی مورد بررسی قرار گرفت/ بورل از ایران تشکر کرد

برای مقابله با تحریم ها باید به منابع خودمان تکیه کنیم

افشاگری واشنگتن پست | مجری معروف از پسر بایدن خواسته بود تا برای شان پارتی بازی کند!

حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد

پوتین: حملات سایبری برضد روسیه شکست خورد

فوری | زلنسکی پدر نوه پوتین است | راز بزرگ پوتین فاش شد؟

راز سفرهای متعدد دختر پوتین به مونیخ لو رفت

مذاکرات وین در چه وضعیتی است؟

امیرعبداللهیان خطاب به جوزپ بورل: تهران حسن نیت و اراده رسیدن به توافق را دارد

نخست وزیر لبنان: انتخابات پارلمانی را با موفقیت و به صورت شفاف به انجام رساندیم

شاهزاده راهی زندان شد

بیش از صد تروریست بازداشت شدند

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و جوزپ بورل|توافق در دسترس است؟

حسن نیت و اراده لازم ایران برای رسیدن به توافق در وین

وقوع انفجار و آتش سوزی در نزدیک فرودگاه ژنو سوییس

دادگاه عالی عربستان حکم اعدام دو جوان بحرینی را تایید کرد

حسن نیت و اراده لازم ایران رسیدن به توافق در وین

شیوع آبله میمونی در اروپا و ایالات متحده، دانشمندان آفریقایی را گیج کرده است

وزیر امور خارجه: تهران حسن نیت و اراده لازم برای رسیدن به توافق را دارد

انتصاب دبیرکل و معاون جنبش جبهه آزادی بخش فلسطین

سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به سرزمین تزارها/ روسیه آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود

سفر هوشمندانه آیت الله رییسی به سرزمین تزارها/ روسیه آغازگر جنگ در اوکراین نخواهد بود