موضوعات داغ: - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - مدافعان حرم - سازمان تامين اجتماعي - طرح رتبه بندي معلمان - بازنشستگان تامين اجتماعي - مديرعامل سازمان تامين اجتماعي - صادق هدايت - كامراني صالح - سپاه پاسدران - شهين تسليمي - پرجمعيت ترين خانواده جوان ايراني - بازگشايي سالن هاي سينما - امير عابديني - تغيير قيمت ها - زويدات - بازار دانش بنيان - يارانه انرژي - زندگي مستقل - سرچشمه

مطالب مرتبط:
زبان اصلاح طلبان باید در سه ساحت تغییر کند / سرمایه اجتماعی نه تنها برای اصلاح طلبان بلکه برای حاکمیت هم از دست رفته است
مخالفان طرح مالیاتی دولت نگران اموال خود هستند / 40 سال اشتباه اصلاح طلبان در اقتصاد
مبلغ یارانه تغییر کرد | یارانه افزایش یافت
روند صدور و پذیرش گواهی های مبدأ اوراسیا اصلاح می شود
چین: واشنگتن به جای بهانه جویی، اقدامات خود را اصلاح کند
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 12:372022-01-29سياسي

مبلغ:زبان اصلاح طلبان باید در سه ساحت تغییر کند


زبان اصلاح طلبان باید در سه ساحت تغییر کند؛ در ساحت اول با درد و رنج مردم هماهنگ شود، در ساحت دوم نقد های هشداردهنده جدی به دستگاه هیئت حاکمه ارائه بدهد و در ساحت سوم از ادبیات ناامیدانه که باعث سرخوردگی جامعه می شود، - " مرتضی مبلغ، فعال اصلاح طلب درباره آینده اصلاح طلبی و اصلاح طلبان گفت: در آینده اصلاح طلبی، جامعه ایران با توجه به تجارب تاریخی گران بهایی که به تدریج به دست آورده، به این نتیجه رسیده است که هیچ راهی موثرتر، کم هزینه تر و بهتر از اصلاح طلبی نیست.

به خاطر همین وقتی مردم همواره با اوج مشکلات مواجه می شدند، به ویژه در دهه های گذشته، رفتارهایشان به گونه ای است که با همین روش های اصلاح طلبانه می توانند برای خودشان افق گشایی کرده و شرایطی را به وجود بیاورند که دستگاه های هیئت حاکمه متقاعد شده تا تن به بسیاری از تغییرات دهند.

فکر می کنم جامعه ایران این روش اصلاح طلبی را همچنان ادامه خواهد داد.

این فعال سیاسی افزود: آینده اصلاح طلبان به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ که یک عامل آن به تحولات جامعه برمی گردد.

چون جامعه ایرانی، بسیار پویا و پرتحول است و مستمرا و به تدریج برای خود افق گشایی می کند، تبعا هر تحول مثبت و سازنده ای که رخ دهد بستر هایی را برای اصلاح طلبان فراهم می کند که آن ها هم می توانند کنشگری مؤثرتری داشته باشند.

مبلغ گفت: یکی از عوامل هم می تواند به خود دستگاه های حاکمیتی برگردد.

با توجه به مشکلات و معضلات مختلف ایجاد شده که عمدتا به دلیل رویکرد ها و سیاست های نادرست و ناکارآمدی های مزمن در شیوه حکومت داری و مدیریت جامعه بوده است، به تدریج مسئولان هم متوجه و متقاعد می شوند که بیش از این نمی توان این سیاست ها و رویکرد ها را ادامه داد و باید تجدید نظر جدی و فوری کرد.

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، طبیعتا شاهد گشایش های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جامعه خواهیم بود که متناسب با آن، اصلاح طلبان هم بستر های مناسب تری برای فعالیت پیدا می کنند.

این فعال سیاسی همچنین افزود: مهمترین عامل، به نقش کنش گرایی و فعالانه خود اصلاح طلبان بر می گردد که بتوانند، تحلیل جامع و واقع بینانه ای در عرصه های مختلف از شرایط کشور به دست دهند و بتوانند متناسب با آن تحلیل، گفتمان مناسبی را ترسیم کنند و به ترویج آن گفتمان در جامعه بپردازند و در ادامه آن بتوانند ریشه های مشکلات را برای جامعه به طور دقیق و واقع بینانه در سطح وسیع تبیین کرده و راه حل های اثربخش و موثر را به جامعه و حاکمیت ارائه دهند تا همه بیش از پیش متوجه شوند، اصلاح طلبان علاوه بر شعار هایی که می دهند، در عمل هم راه حل های دقیق، عالمانه و واقع بینانه ای دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: لازمه این کار علاوه بر بررسی های دقیق و کارشناسانه از وضعیت تحولات و شرایط کشور، ایجاد هم افزایی درونی خودشان است.

اصلاح طلبان باید سعی کنند با ایجاد هم افزایی در تحلیل ها، در ریشه یابی مشکلات و ارائه راه حل ها، به جای اینکه اختلاف های درونی خودشان را تبدیل به پیام های متعارض در جامعه کنند، پیام های هم افزا، وحدت بخش و امیدبخشی به جامعه ارسال کنند.

مرتضی مبلغ درباره لزوم تغییر زبان اصلاح طلبان گفت: تغییر زبان اصلاح طلبان باید در سه ساحت اتفاق بیفتد.

یک، باید زبان اصلاح طلبان با درد، رنج، مسائل و مشکلات مردم هماهنگ و همدل باشد.

این نکته بسیار مهم است.

زبانی را دنبال کنند که همدلانه با مسائل و مشکلات و نیاز های اقشار مختلف جامعه باشد.

وی افزود: ساحت دوم هم مربوط به نقد های دلسوزانه و بسیار هشدار دهنده به نحو خیلی جدی تر و صریح تر به دستگاه های هیئت حاکمه است.

یعنی دستگاه های هیئت حاکمه را هرچه بیشتر نسبت به سیاست های غلط و مخاطره آمیزی که باعث پیدایش چالش ها و مشکلات بزرگ برای جامعه و مردم شده است، متوجه کرده و آنان را به هر نحو متقاعد کنند که تغییر سریع و سازنده در رویکرد ها و سیاست ها، هم به نفع خودشان و هم به نفع جامعه است.

یعنی نقد ها باید به شکلی باشد که باعث تجدیدنظر جدی و اساسی در رویکرد ها و سیاست ها شود تا شرایط مساعدتر و مناسب تری در جامعه فراهم کند.

مبلغ عنوان کرد: ساحت سوم، مربوط به فاصله گرفتن از ادبیات و گفتمان هایی است که به ناامیدی و سرخوردگی بیشتر جامعه منجر می شود.

امید، اکسیر گشایش و برون رفت از مسائل و مشکلات و ناامیدی هم ورود به سیاه چاله های خطرناک است.

یکی از جنبه های مهمی که اصلاح طلبان باید ادبیات و زبان خودشان را تغییر دهند این است که در شرایطی که از یک سو برخی رفتار و رویکرد های دستگاه های مختلف موجب سرخردگی و نامیدی روزافزون شده و می شود و از سوی دیگر عملیات روانی گسترده و سیستماتیک دشمنان کشور و مردم مستمرا القای یأس و ناامیدی در جامعه می کند، گفتار ها و گفتمان های امیدبخش و واقع بینانه به جامعه ارسال و آن را ترویج کنند.

همچنین در عین اینکه متوجه مشکلات بوده و به دنبال حل مشکلات هستند، به جای اینکه ناامیدی و سرخوردگی در جامعه تشدید شود، مردم را امیدوار و امیدوارتر کنند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره از دست رفتن سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان و راهکار های برگرداندن این سرمایه اجتماعی گفت: به طور کلی، از دست رفتن سرمایه اجتماعی برای همه از جمله اصلاح طلبان، به ویژه برای حاکمیت اتفاق افتاده است.

مهم ترین دلیل آن همانطور که گفته شد، مشکلات حاد از جمله وضعیت معیشت، اقتصاد و کسب و کار است که در جامعه به وجود آمده و باعث شده تا جامعه به کارایی و توانایی حاکمان بی اعتماد شده و خیلی از حرف ها و برنامه های آنان را باور نکنند.

وی افزود: مثلا در همین انتخابات گذشته، نوع برخوردی که دستگاه های ذیربط از خودشان نشان دادند خسارت بار بود و آثار نامطلوبی به جای گذاشت.

مردم احساس کردند حتی این روزنه حداقلی باقیمانده برای رأیشان که می تواند منجر به برخی گشایش ها شود، آن را هم بسته و بی خاصیت می کنند.

این ها و بسیاری از رفتار ها و گفتار های مشابه، منجر به سرخوردگی بیشتر شده و هر چه بیشتر سرمایه اجتماعی را کاهش داده است.

وی در ادامه تصریح کرد: برای برون رفت از این وضعیت و به ویژه بازسازی سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان، راه حل های نسبتا مشخصی وجود دارد.

هر موقع مشکلات معیشتی، مادی و اقتصادی مردم افزایش پیدا کرد، به همان نسبت هم سپهر سیاسی بسته تر و سطح سیاست و سیاست ورزی کاهش پیدا می کند.

یعنی وقتی مردم دائم دغدغه نان، آب و کار داشته باشند اصلا فرصت و زمینه ای پیدا نمی کنند تا بخواهند در سطوح بالاتر سیاست ورزی کنند.

وی افزود: سیاست ورزی اصلاح طلبانه سیاستی است که حتما در ساحت پویایی سیاسی رخ می دهد.

وقتی سطح سیاست قابل قبول باشد می شود انتظار سیاست اصلاح طلبانانه موثر و مطلوب داشت؛ بنابراین هیچ چاره ای جز اینکه تلاش شود تا از این شرایط حاد اقتصادی عبور کرد، نیست.

عامل اصلی که می تواند این کار را انجام دهد، خود حاکمیت است.

چون همه چیز در دست اوست که باید تعاملات سازنده را رقم بزند.

مبلغ افزود: اصلاح طلبان برای بازسازی سرمایه اجتماعی خود اولین گامی که باید خیلی جدی تر از گذشته بردارند، این است که با حضور جدی تر و فعال تر در بدنه و لایه های اجتماعی به طور مستقیم و انضمامی با مشکلات و نیاز های اقشار مختلف جامعه آشنا شده و به آن ها توجه اختصاصی کنند.

بویژه آنکه امروز علاوه بر مشکلات اقتصادی و سیاسی، مشکلات و موضوعات گسترده اجتماعی و فرهنگی هم حادث شده است که باید به آن ها هم توجه همتراز کرد.

گرچه ریشه اصلی همه مشکلات ما سیاسی است.

اما مشکلات مختلف دیگری در عرصه های اجتماعی، محیط زیست، فرهنگی، علمی، اقتصادی و امثال این ها داریم که باید به آن ها توجه ویژه کرد، در این زمینه باید روش ها و بررسی های علمی را دنبال و مشکلات را ریشه یابی کرد و برای عوامل مختلفی که منجر به پیدایش این مشکلات ویژه شده، راه حل مؤثر و عملی ترسیم کرد.

وی ادامه داد: اصلاح طلبان باید حضور جدی و موثرتری در جامعه داشته باشند و پیگیر مطالبات و مشکلات مردم باشند، صدای اقشار ضعیف و بی صدا باشند و در راستای کاهش درد ها و رنج های مردم، صدایشان را به دستگاه های حاکمیتی برسانند.

مرتضی مبلغ درباره اختلاف نظر برخی احزاب اصلاح طلب درباره شرکت کردن یا نکردن در انتخابات و اینکه چه زمانی می توانند به یک رای واحد برسند، گفت: اختلاف نظر اصلاح طلبان از انتخابات مجلس یازدهم شکل گرفت و در انتخابات ریاست جمهوری 1400 به طور جدی مطرح شد.

هر دو جریان هم استدلال های خاص خودشان را دارند و یک عده معتقد هستند که حتی در صورت نداشتن هیچ کاندیدایی در انتخابات، باید به هر قیمت و هر شکلی در آن شرکت کنیم و تصورشان این است که ما باید صندوق رای را حفظ کرده و از دست ندهیم.

نظر جریان مقابل این است که انتخابات زمانی معنا دارد که یک حداقلی از رقابت ولو بسیار اندک، وجود داشته باشد.

وی افزود: وقتی برای یک جریان سیاسی هیچ نامزد حداقلی هم باقی نگذارند، دیگر رقابتی برایش باقی نمی ماند که بخواهد در آن شرکت کند؛ بنابراین انتخابات بی معنی شده و موضوعیتی ندارد.

البته از نگاه آن ها این تصمیم به معنای تحریم انتخابات نیست بلکه وقتی لیست یا نامزدی برای معرفی وجود ندارد، لیست نمی دهند و رقابت نمی کنند.

این اختلاف در دو انتخابات گذشته وجود داشت و راه حلی که در نظر گرفته شد این بود که احزابی که فکر می کنند نامزد حداقلی دارند و به هر شکلی می خواهند در انتخابات شرکت کنند، صرفا با نام خودشان، نه اصلاح طلبان شرکت کنند و احزابی هم که نامزدی برای معرفی ندارند، در رقابت شرکت نکنند و نامزدی معرفی نکنند.

البته بحث جدی بین اصلاح طلبان وجود دارد تا در این مورد به جمع بندی روشنی برسند.

این فعال سیاسی گفت: متاسفانه نظارت استصوابی یک نوع انسداد جدی در رقابت انتخابات که زیر بنا و زیرساخت نظام است، ایجاد کرده و آن را در جامعه القا می کنند.

عملی که شورای نگهبان از خودش در انتخابات 1400 نشان داد یک صحنه ناپسند در جامعه ترسیم کرد و همه از بزرگ و کوچک، اصلاح طلب، اصولگرا، تندرو و کندرو متوجه این مشکل شدند.

وی افزود: این موارد باعث سرخوردگی جدی در جامعه می شود.

مردمی که انقلاب کرده و پای آن هزینه دادند، احساس می کنند، آزادی و دموکراسی که اساسی ترین دستاوردشان بوده تا اینکه خودشان مقدرات را در دست بگیرند، در معرض تهدید واقع می شود.

مرتضی مبلغ درباره رهبری اصلاحات و اینکه چرا آقای خاتمی رهبری جریان اصلاحات را نمی پذیرد و آیا جز او فردی دیگری نمی تواند رهبری اصلاحات را بر عهده بگیرد گفت: آقای خاتمی جایگاه بالا و ارزشمندی در جامعه و در بین اصلاح طلبان دارد و دلیل آن هم به دو چیز برمی گردد: یکی شخصیت فرهیخته و دیگری عملکرد دولت ایشان در هشت سال دوره اصلاحات که بهترین و پردستاوردترین دولت های بعد از انقلاب بوده است و مردم این را به خوبی حس کرده اند.

جایگاه ویژه آقای خاتمی باعث شده تا ایشان همواره به عنوان محور اصلاح طلبان مطرح شوند و نحله های مختلف اصلاح طلبی ایشان را همواره به عنوان رهبر و محور اصلاحات پذیرفته اند.

منتهی دو نکته درباره قبول نکردن رهبری اصلاحات توسط آقای خاتمی وجود دارد.

یکی اینکه ایشان معتقدند جریان اصلاحات، جریانی نیست که بخواهد در درون خود رهبری با یک چهره شاخص داشته باشند بلکه باید رهبری از درون جریان اصلاحات با سازوکار های دموکراتیک به وجود بیاید.

وی افزود: آقای خاتمی تاکید دارد که لازم نیست حتما یک چهره خاصی رهبر شود بلکه اصلاح طلبان باید بتوانند با سازوکار های اجماعی و دموکراتیک نهاد مدیریت اصلاح طلبان را شکل دهند.

در چند دوره ای که شورای عالی اصلاح طلبان یا نهاد جبهه اصلاحات شکل گرفته است، با ساز و کار های دموکراتیک رییس، نایب رییس و هیات رییسه تشکیل دادند و کار ها را به پیش بردند.

آقای خاتمی هم از ان پشتیبانی کرده و سعی می کند به شکل گیری هرچه موثرتر و کیفی تر شدن آن کمک کند.

مبلغ تصریح کرد: نکته دوم این است جریان اصلاح طلبی جریانی است که به دنبال شخصیت پروری نیست تا بخواهد یک شخصیت تولید کرده و آن فرد را رهبر خود کند.

گرچه شخصیت های برجسته و موثری که مقبول اصلاح طلبان هستند وجود دارند و سرمایه های معنوی و سیاسی و فرهنگی جامعه و اصلاح طلبان اند، اما ماهیت اصلاح طلبان به شکلی است که تاکید عمیقی بر مشارکت و دموکراسی و رای عمومی مردم دارد تا آن ها بتوانند سرنوشت خود را در دست بگیرند.

وی ادامه داد: اصلاح طلبی اصلا به دنبال چهره های ویژه ای که او را به عنوان رهبری تعیین کند نیست.

بلکه به دنبال این است که با سازوکار های مردم سالارانه و دموکراتیک تمشیت امور را انجام داده و از همان طریق نیز مدیریت جریانات را شکل دهد.

مبلغ درباره سیاست گریزی نسل امروز نسبت به نسل گذشته گفت: اولا، سیاست گریزی نسل امروز، صرفاً منحصر به این دوره نیست ما در دوره های گذشته هم این پدیده را شاهد بودیم.

هر موقع، فشار های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه زیادتر و فضا امنیتی تر شود، ما شاهد رکود و سکون کل جامعه و به ویژه جوانان بودیم.

اما چون جوانان، پویاتر و با نشاط تر هستند بیشتر دامنگیر آن ها شده است.

وی افزود: دانشگاه ها و دانشجویان که بر لبه و پیشانی سیاست و سیاست ورزی هستند، به انزوا می رفتند و با تحولاتی که رخ داد دوباره به صحنه برگشته و شاهد نشاط و سیاست ورزی بودیم.

اما این روز ها قصه خیلی جدی تر شده و نه تنها نسل امروز درگیر شده بلکه همه جامعه امروز با این بحران مواجه شده است.

علت آن هم انباشته شدن مشکلاتی است که تبدیل به چالش های گسترده جامعه در عرصه های مختلف شده است.

مبلغ تصریح کرد: ریشه این مشکلات نیز همانطور که گفته شد، تصلب و سرسختی بخش هایی از قدرت است که بر روی بعضی از روش ها و شیوه های نادرست خود پافشاری کرده و حاضر به تجدید نظر نیست و باعث می شود گشایش های موثر و جدی در معیشت، اقتصاد، سیاست، فرهنگ مردم به وجود نیاید.

سرخوردگی ها و انفعال ها روز به روز افزایش یافته و باعث شده تا مردم احساس کنند سیاست ورزی و تلاششان موثر نیست و یک جریانی با تصلب تمام سرسختی کرده و اجازه تحول در امور جامعه از سیاست داخلی گرقته تا سیاست خارجی و امور اقتصادی و اجتماعی وفرهنگی را نمی دهد و این سیاست گریزی ها تشدید می شود.

مبلغ درپایان گفت: امیدواریم با تحولات سازنده ای که در خود جامعه رخ می دهد حاکمیت هرچه زودتر متقاعد شود که این روش های فعلی قابل تداوم نیست و در روش ها و سیاست های خود تجدید نظر کند تا گشایش هایی برای عموم مردم رخ دهد و این سیاست گریزی نیز حل شود.

اصلاح طلبان نیز باید تلاش های مردمی و ملی خود را بکنند تا این معضل حل شده و اتفاقات مثبت و سازنده در جامعه رخ دهد.


کلید واژه ها: اصلاح طلب - اصلاح - اصلاح طلبان - اصلاح طلبی - جامعه - تغییر - دستگاه - آینده - ایران - هیئت - مردم - زبان - کم هزینه - تغییرات - ادبیات - مشکلات - تاریخی - هماهنگ - هزینه - مرتضی - بهایی - ارائه - گونه - ویژه - فعال - گران

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه عمانی: روابط مسقط و تهران منطقه را نجات داد

تعدیل کردن نیروی زنان باردار در شهرداری؛ «نرجس سلیمانی» به زاکانی تذکر داد

بررسی مسائل جاری و مهم کشور در نشست عصر امروز دولت

مشارکت 108 نیکوکار خراسان شمالی در طرح «قرض ماندگار» کمیته امداد

نماینده مجلس: مذاکرات به بن بست نرسیده است

داماد سردار سلیمانی که متهم به «قاچاق اسلحه» شده کیست ؟

خادمان امام رضا «ع» میهمان ویژه مردم کهگیلویه و بویراحمد می شوند

خواننده سرود «سلام فرمانده» پرونده قضایی دارد؟ | واکنش دادستانی

گزارش تسنیم از محل ترور شهید حسن صیاد خدایی / حضور نماینده دادستانی در محل

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر علیه «دینامیت» و «گشت ارشاد 3» اعلام جرم کرد

واکنش زینب سلیمانی به شهادت حسن خدایی+عکس

ماجرای ترور در خیابان مجاهدین اسلام تهران چیست؟

ترور مدافع حرم در خیابان مجاهدین اسلام تهران+عکس

لباس ضرغامی در اولین نشست خبری اش چه بود؟ +عکس

محمدرضا فربود سالگرد شهادت سردار شهید حاج عبدالله اسکندری

اولین تصاویر از توله یوزپلنگ سوم

پیشگیری از وقوع جرم در اولویت بسیج حقوقدانان کرمانشاه قرار دارد

رییسی قانون نسخ تغییر ساعت رسمی را ابلاغ کرد

نامه ستاد امر به معروف و نهی از منکر؛ اعلام جرم علیه دو فیلم طنز | تقاضای خسارت 95 میلیاردی

تاکید مخبر بر احیای 6 هزار واحد تعطیل و نیمه تعطیل

تصویب طرح اصلاح قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب و برق

عکس شهید حسن صیاد خدایی

خدمات کلینیک منابع انسانی انجمن صنفی مدیران و مشاورین منابع انسانی دکتر امیرحسین صبورطینت

آیین معارفه مدیر سازمان دانش آموزی خراسان رضوی برگزار شد

معلول مضروب از بیمارستان ترخیص شد/ «محمد» فعلاً در آغوش خانواده خواهد بود

اطلاعیه سپاه درباره ترور صیاد خدایی

یک نفر هم از دریافت یارانه محروم نخواهد ماند

طرح 140 سوال از وزرای دولت سیزدهم توسط یک نماینده مجلس

سومین دور رایزنی های سیاسی ایران و بلغارستان در تهران

امیر عبداللهیان بر ضرورت تلاش بیشتر برای گسترش همکاری های تجاری ایران و بلغارستان تاکید کرد

بررسی و تصمیم گیری در خصوص برخی پیشنهاد های دستگاه های اجرایی

عکس اولین لحظات بعد از شهادت سرهنگ حسن صیاد خدایی و حضور خانواده شهید

رییسی «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را برای اجرا ابلاغ کرد

دادستان کل کشور: هدف جاسوسان فرانسوی به خیابان ها کشاندن مردم برای مبارزه و مخالفت با نظام بود / عده ای از جیره خواران خود را آموزش می دادند که از شرایط کنونی چگونه استفاده کنند

مجلس خواستار اجرای سریع رتبه بندی معلمان شد

رییسی «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را برای اجرا ابلاغ کرد

معلول مضروب از بیمارستان ترخیص شد/ «محمد» فعلاً در آغوش خانواده خواهد بود

سخنگوی دولت به ترور شهید صیادخدایی واکنش نشان داد

امام جمعه شیراز: محرومیت زدایی یعنی جوانان پای کار تولیدی باشند

صدور حکم حبس شهردار سابق در استان مرکزی/ علت: اختلاس

بررسی و تصمیم گیری در خصوص برخی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی در جلسه هیئت دولت

خواننده سرود «سلام فرمانده»، پرونده قضایی دارد؟/ دادستان لنگرود توضیح داد

مخالفت کمیسیون جهش تولید مجلس با گسترش دایره شمولیت عنوان اخلال اقتصادی

جزییات طرح دو فوریتی ساماندهی اجاره بهای مسکن

تعطیلات تابستانی مجلس امسال دو هفته خواهد بود

دیدار چهره به چهره استاندار کهگیلویه و بویراحمد با مردم

ایرادات بنی اسراییلی مانع اجرای طرح رتبه بندی معلمان

میزان معنویت جامعه در دوره پهلوی و جمهوری اسلامی به روایت آمار و اسناد

آیت الله اعرافی: کنگره شهدای روحانی باید در عرصه جهاد تبیین مؤثر باشد

دیدار وزیربهداشت با رییس جمهور سوییس/سخنرانی در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی

رییس جمهور «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را برای اجرا ابلاغ کرد

آیت الله اعرافی: کنگره شهدای روحانی باید در عرصه جهاد تبیین مؤثر باشد

نماینده مجلس: مذاکرات به بن بست نرسیده است

هرمزگان میزبان یک شهید گمنام می شود

خواننده سرود «سلام فرمانده»، پرونده قضایی دارد؟

دستور ویژه برای شناسایی سریع عوامل اقدام تروریستی در تهران

بررسی و تصمیم گیری در خصوص برخی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی در جلسه هیئت دولت

تاکید امیرعبداللهیان بر ضرورت گسترش همکاری های تجاری ایران و بلغارستان

انتقاد مقام طالبان از اعمال محدودیت های جدید بر زنان

جزییات طرح کنترل حجاب در ادارات دولتی

رییس جمهور «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را برای اجرا ابلاغ کرد

کلیات طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها مسکن در کمیسیون عمران تصویب شد

کلیات طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها مسکن در کمیسیون عمران تصویب شد

رییس جمهور «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را ابلاغ کرد

تعطیلات تابستانی مجلس امسال دو هفته خواهد بود

روایت شاهدان عینی از ماجرای ترور عضو ارشد سپاه

سواحل نباید رها شود/ کاهش شدید جمعیت در مازندران

رییسی اجازه ندهد بیش از این کاسه صبر فرهنگیان لبریز شده و تحقیر شوند

رییسی «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را ابلاغ کرد

دستور ویژه رییس کل دادگستری استان تهران در پی ترور شهید خدایی

رییس جمهور «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» و 2 قانون دیگر را برای اجرا ابلاغ کرد

مقام طالبان از اعمال محدودیت های جدید بر زنان در افغانستان انتقاد کرد

جزییات طرح دو فوریتی ساماندهی اجاره بهای مسکن

دستور ویژه به دادستان تهران درپی ترور عضو سپاه

قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور از سوی رییس جمهور ابلاغ شد

دستور ویژه القاصی برای شناسایی عوامل اقدام تروریستی / دادستان تهران در صحنه جرم حاضر شد

اعلام جرم علیه «دینامیت» و «گشت 3» | تقاضای خسارت 95 میلیاردی

تندیس طلایی چهارمین جایزه مسئولیت اجتماعی و پایداری بنگاه های اقتصادی (csr) به فولاد خوزستان رسید

دستور ویژه به دادستان تهران درپی ترور صیاد خدایاری

رییسی «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» و 2 قانون دیگر را برای اجرا ابلاغ کرد

نخستین عکس از شهید خیابان مجاهدین اسلام

دارایی نامشهود، ویژگی شرکت های دانش بنیان | برای بنزین شایعه سازی نکنید

رییس جمهور «نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را ابلاغ کرد

گاف جدید بی بی سی/ وقتی مجری کرمانی داماد حاج قاسم شد

دستور ویژه رییس کل دادگستری تهران برای شناسایی عوامل اقدام تروریستی / دادستان تهران در صحنه جرم حاضر شد

آیت الله حسینی بوشهری: روحانیت در عرصه خدمت به مردم پیشگام است

روایت شاهدان عینی از نحوه ترور عضو نیروی قدس

30 کتاب و مستند از زندگی شهدای طلبه استان سمنان ارائه می شود

تصویب کلیات «طرح ساماندهی اجاره بهای مسکن» در کمیسیون عمران مجلس

گرندپری سابر| پاکدامن دوازدهم شد

بررسی برخی پیشنهادات دستگاه های اجرایی در جلسه دولت

آمار کرونا در هرمزگان برای سومین بار صفر شد

رییسی «قانون نسخ قانون تغییر ساعت رسمی کشور» را ابلاغ کرد

طرح 140 سوال از وزرای دولت رییسی توسط یک نماینده مجلس

گاف جدید بی بی سی/ وقتی مجری کرمانی داماد حاج قاسم شد

تصویری از اولین لحظات بعد از شهادت سرهنگ حسن صیاد خدایی و حضور خانواده شهید

وقتی در رابطه ی عاطفی نادیده گرفته می شوید | بایدها و نبایدها

دستور ویژه آقای استاندار درباره هوتگ ها

علی باقری درباره سفر مورا به تهران چه گفت؟/ مذاکرات به بن بست رسیده است؟

اطلاعیه سپاه پاسداران در خصوص شهادت یکی از پاسداران مدافع حرم

مبلغ:زبان اصلاح طلبان باید در سه ساحت تغییر کند

مبلغ:زبان اصلاح طلبان باید در سه ساحت تغییر کند