مطالب مرتبط:
استعفای یحیی گلمحمدی؛ بحث داغ فضای مجازی/ زنده شدن دوباره نام و یاد مهرداد میناوند و علی انصاریان/ جام جهانی قطر در کانون توجه فوتبال دوستان ایرانی/ افزایش دوبرابری حق عائله مندی ترند شد
تحت پوشش قرار دادن بیش از 300 خانواده نیازمند با کمک خیرین
این آگهی همسریابی، خشم کاربران فضای مجازی را برانگیخت
آیا حریم خصوصی در فضای مجازی به ایستگاه آخر رسیده است؟!
اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تعطیلی ادارات خوزستان صحت ندارد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 12:372022-01-29سياسي

چگونه می توان از فضای مجازی برای افزایش همبستگی خانواده ها کمک گرفت؟


فضای مجازی این روزها افراد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و جامعه را به سوی فردگرایی سوق داده است.

این درحالی است که همین ابزار و رسانه توانست در چند سال اخیر دورهمی ها و هم بستگی هایی را در میان خانواده رقم بزند که در دنیای متمدن امروزی گم شده بود.

- ؛ فضای مجازی و شبکه های گسترده اجتماعی این روزها افراد را به شدت تحت تاثیر قرار داده و جامعه را به سوی فردگرایی سوق داده است, این در حالی است که همین ابزار و رسانه توانست در چند سال اخیر دورهمی ها و هم بستگی هایی را در میان خانواده رقم بزند که در دنیای متمدن امروزی گم شده بود.

این روزها یک گشت و گذار کوچک در میان مطالب اجتماعی خیلی سریع و راحت این مطلب را در ذهن مخاطب القا می کند که دنیای مجازی باعث شده است تا مردم توجه به خانواده و فرهنگ گذشته و آیین های سنتی خود را از دست داده اند.

درست است که چندی است همه از ناامیدی و تاثیرات منفی دنیای مجازی بر فضای کوچک خانواده هسته گرا سخن می گویند؛ اما شاید با نیم نگاهی به معضلات و نابه سامانی های اجتماعی بتوانیم به این نکته برسیم که در روزگار متمدن امروزی که نهاد بزرگ خانواده سنتی را تبدیل به جمع های دو نفره و حتی یک نفره مبدل ساخته است, حضور در فضای مجازی می تواند به شکلی آن ها را کمی به هم نزدیک تر کند تا آنچه را در سال های گذشته میان خانه های زیبای مادربزرگ هایمان جا گذاشته ایم، این بار در دنیای دیگری پیدا کنیم.

حال باید دقت داشته باشیم؛ رسانه ای که به اذعان اکثر جامعه شناسان معضل اصلی آسیب های اجتماعی است چگونه این روزها توانسته است راه نجاتی برای بازگشت به خانواده از دست رفته ایرانی باشد و این حلقه مفقوده چگونه دوباره خود را در فضای امروزی پیدا کرده است؟زندگی آرمانی, از تصویر تا واقعیت فضای مجازی ویژگی های منحصر به فردی در خود دارد که باعث شده است در کنار تک تک خانواده های ایرانی حضور داشته باشد.

حضوری که سایه اش در خانه طوری فضا را تاریک ساخته بود که در بسیاری از موارد اعضای خانواده در عین اینکه در کنار همدیگر نشسته بودند اما هرکدام در مکانی دیگر به سر می بردند.

رسانه در بسیاری مواقع دنیای غیرواقعی را برای جوانان امروزی ما به تصویر می کشد که شاید نرسیدن به آن صدمات جبران ناپذیری را برای آن ها و حتی برای تشکیل بنیان خانواده ها به دنبال خواهد داشت.

دنیایی که با بزرگ نمایی از زیبایی های ظاهری و به تصویر نکشیدن سختی هایی که لازمه هر زندگی روزمره بوده است و این روزها به سبب وضعیت بد اقتصادی خود را بیشتر نمایان کرده, کار را برای جوانانی که تازه پا به عرصه اجتماع گذاشته اند، بسیار سخت کرده است.

تماشای مراسم های رنگارنگ، به تصویر کشیدن زندگی هایی که هیچ گونه حسرت، گذشت و نقطه خالی در آن نیست، آغاز زندگی مشترک را برای جوانانی که در شرایط امروز حتی برای تهیه یک مهمانی حداقلی باید در نهایت گذشت و ایثار باشند, بسیار سخت و دشوار می کند و چه بسا در بسیاری موارد کار را به جدایی می کشاند.

خانواده، مفهوم پررنگی که رنگ عوض می کند خانواده همیشه در دل جامعه ایرانی مفهوم پر رنگی بوده است که بسیاری از جوامع غربی حسرت آن را داشته اند و بسیار برای رسیدن به آن حد از آرمان بودن خانواده در اجتماع تلاش کرده اند.

خانواده در سنت ایرانی یکی از مولفه های مهم در آیین ها و مراسم های سنتی بوده است.

با نگاهی گذرا به فرهنگ گذشته مان به راحتی می توان به این نتیجه رسید که اکثر مراسم ها و سنت های قدیم بر پایه خانواده بنیان گذاشته شده بود.

مراسم هایی هم چون عید نوروز، جشن اردیبهشتگان، جشن خردادگان، جشن چهارشنبه سوری، دورهمی شب یلدا و .

, همه و همه با حضور و دورهم جمع شدن خانواده ها بود که معنا پیدا می کرد.

اصل و مفهوم جشن عید نوروز دورهم جمع شدن خانواده ها در پای سفره هفت سین بود.

مراسم عیدی دادن، دید و بازدید، لحظه تحویل سال و.

, هیچ کدام بدون توجه به نهاد خانواده معنی نداشت.

در جشن خردادگان نیز همچنین این خانواده گسترده ایرانی بود که دور هم جمع می شدند و با خواندن نیایش و دعا، به شادی و پایکوبی می پرداختند.

حرکت از خانواده گسترده به سوی خانواده هسته ای مفهوم خانواده در جامعه سنتی ایران صرفا تشکیل شده از پدر، مادر و فرزندان نبوده بلکه خانواده به یک جمعیت بزرگ تری گفته می شد که حضور پدربزرگ و مادربزرگ در صدر آن ها، بسیار باارزش بوده است.

خانه های سنتی قدیم که خواهر و برادرهای زیادی را به همراه همسران و فرزندانشان در کنار پدر و مادر در یک جا دورهم جمع می کرد, باعث می شد علاوه بر خانواده های کوچک و هسته گرا, خانواده بزرگ و گسترده را نیز داشته باشیم که یکی از مهم ترین پایه های وجود آن خانه های بزرگ بوده است.

اما امروزه با تغییر فرهنگ معماری در ایران و جایگزین شدن معماری مدرن به جای معماری سنتی و پیشرفت فرهنگ آپارتمان نشینی و کوچک شدن خانه ها به سختی می توان حتی خانواده های پنج شش نفره را هم پیدا کرد و در بسیاری از موارد متاسفانه حتی جمع کوچک خانواده هسته ای نیز کمتر در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

از سوی دیگر تغییر ذائقه و سلیقه های فرهنگی مردم ایران و پیشرفت تجمل گرایی در میان خانواده ها باعث شده است که برپایی بسیاری از این مراسم های سنتی بار سنگین مالی را بر دوش خانواده های کوچک بی اندازد؛ و حتی یک دورهمی ساده خانوادگی که سال ها پیش برنامه هر شب و هر هفته جمع ها بوده، این روزها بسیار سخت و دشوار شده است و البته ناگفته نماند که دنیای رسانه و شبکه های اجتماعی در این تغییر ذائقه خانواده اصیل ایرانی بی تاثیر نبوده است.

بازگشت از فردگرایی به خانواده گسترده، هدیه فضای مجازی به ایرانیان تغییرات مختلف اجتماعی و فرهنگی در دنیای معاصر این روزها، نهاد خانواده ایرانی را با چالش های بزرگی مواجه کرده است.

چالش هایی که خانواده گسترده را به خانواده هسته ای تبدیل کرد و البته این تغییرات چون در طول زمان بلند مدتی انجام شد, روند طبیعی را طی کرده و احساس بحران زدگی را در اجتماع ایجاد نکرد اما از سوی دیگر تبلیغات و اثرات رسانه و فضای مجازی در بین خانواده ها باعث شد که همبستگی بین افراد خانواده بسیار کاهش یافته و افراد بیشتر به سمت فردگرایی روی بیاورند اما این را هم نباید از یاد برد که برای ترمیم خانواده از دست رفته و بازگشت به خانواده گسترده ایرانی، این رسانه بود که توانست بزرگ ترین نقش را ایفا کند .

تجربه ی جدیدی که خانواده ایرانی در دهه اخیر شاهد آن بود و در دنیای پساکرونا بسیار رو به افزایش رفت، بازگشت به خانواده گسترده در دنیای مجازی بوده است.

آری, رسانه ای که به واسطه فرهنگ سازی غربی به کمک شرایط اقتصادی و فرهنگی آمده بود تا ما را از خانواده گسترده مان دور کند این روزها نقش مهمی را در دورهمی های مجازی و توجه ویژه به خانواده ایفا می کند.

دورهمی هایی که حتی در دنیایی با معماری مدرن و در آپارتمان های کوچک و بدون فشار اقتصادی بر روی خانواده ها برگزار می شود و بار دیگر جمع خانواده گسترده را دور هم می آورد و بعد از گذر از زمانی که افراد به واسطه افزایش فردگرایی روزها و هفته ها از حال خویش خبر نداشتند.

این روزها در دنیای مجازی از لحظه لحظه حال و روز خویش، سفرها، قرارهای کاری و حتی احساسات درونی همدیگر خبردار می شوند و این روابط باعث شده است که افراد بسیار بسیار بیشتر از قبل احساس نزدیکی به هم را تجربه کنند.

مثلا در نوروز سال 1399 که همه تصور می کردند به دلیل شیوع کرونا، حتی دیگر جمع کوچک خانواده هم نمی توانند در کنار هم باشند و در بسیاری موارد از هم فاصله مکانی زیادی داشتند، فضای مجازی نه تنها نجات بخش آن ها شد و اجازه نداد تا خانواده ی هسته ای از بین برود بلکه جمع بزرگ خانواده گسترده را نیز دوباره دور هم جمع کرد و در بسیاری موارد شاهد بودیم که افرادی که چندین سال بود عید نوروز نتوانسته بودند در کنار هم باشند، در آن سال از لحظه لحظه حال خویش خبردار شدند و عید نوروز را با فضای مجازی در کنار هم به سر بردند.

تماس های تصویری گروهی گسترده در عید نوروز، شب یلدا، ایام روز مادر و روز پدر موجب شد که حتی اقوام درجه 2 و 3 که سال های پیش می آمد، در بسیاری از مناسبت های همدیگر را نبینند و از حال خویش بی خبر باشند, در این روزها و شب ها در کنار یکدیگر جمع شدند و لحظات زیبایی را به یادگار گذاشتند.

مهندسی معکوس, از موشک تا خانواده رسانه و فضای مجازی که این روزها عضوی از خانواده هر ایرانی شده است, با تلاش های فراوان دشمنان به داخل خانواده ایرانی راه پیدا کرده بود تا با از بین بردن بنیان آن راه را برای مبارزین جنگ نرم هموار سازند, غافل از آنکه این همیشه هنر ایرانیان بوده و هست که در بدترین شرایط و در مقابل سخت ترین مشکلات، بهترین استفاده ممکن را می کنند.

از آن روزی که در جنگ سخت با دشمن با مهندسی معکوس توانستند موشک بسازند تا به امروز که فضای مجازی که به گفته بسیاری از متفکران آمده بود تا همین خانواده کوچک را هم از ایرانی ها بگیرد, ابزاری برای بازگشت به خانواده گسترده ایرانی شد و هم بستگی بین خانواده های ایرانی را بسیار بسیار رو به افزایش برد.

زهرا خطیب زاده؛ فعال حوزه رسانه
کلید واژه ها: فضای مجازی - خانواده - داده - مجازی - دورهمی ها - فردگرایی - اجتماعی - امروزی - آیین های سنتی - دورهمی - توان - میان - گم شده - دنیای مجازی - جامعه - ابزار - تاثیر - افراد - متمدن - رسانه - خانواده ها - قرار - هایی - همبستگی - گسترده - افزایش - فرهنگ - گذشته - مخاطب - شبکه

آخرین اخبار سرویس:
مسابقات کشوری پاراگلایدر درود 1401

از قرنی که گذشت | اولین هواپیمایی که در فرودگاه مشهد نشست

استاندار سمنان: مدیران جایگاه روابط عمومی ها را ارتقا دهند

اقامه نماز میت بر پیکر حجت الاسلام فاطمی نیا توسط رهبر انقلاب

برخورد با فشن شوی عروس / دادستان: بهارستان شهر عاشوراییان است نه جای هنجارشکنی

مراسم تشییع و خاکسپاری استاد فاطمی نیا در قم برگزار شد

کشف اولین ارقام و پایه های پسته مقاوم به خشکی و شوری ایران

دومین همایش ملی دستاوردهای نوین در آموزش، ادبیات و مترجمی زبان انگلیسی

پیکر آیت الله فاطمی نیا تشییع و به خاک سپرده شد

ابتلای 4 نفر به کرونا در چهارمحال و بختیاری

چطور برای نمایشگاه کتاب مجازی 1401 بن تخفیف دریافت کنیم؟

رهبر انقلاب بر پیکر حجت ‍ الاسلام و المسلمین فاطمی نیا نماز میت اقامه کردند

ضرورت آموزش دستورالعمل های بهداشتی به حجاج تمتع

تشییع و اقامه نماز بر پیکر آیت الله فاطمی نیا در قم

مهمترین چالش کشور در حوزه کسب کار و رونق تولید، نبود فرهنگ تولید است

رهبر انقلاب بر پیکر حجت الاسلام فاطمی نیا نماز اقامه کردند

پیام امام جمعه خرم آباد به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی

ضرروت آموزش دستورالعمل های بهداشتی به حجاج تمتع

دیدار و گفتگوی معاون وزیر خارجه اسلواکی با امیر عبداللهیان

اقامه نماز بر پیکر حجت الاسلام و المسلمین فاطمی نیا

تشییع باشکوه آیت الله فاطمی نیا در قم

درگذشت استاد عباس نژاد فتحی موزه دار و علاقمندبه میراث فرهنگی

زنگ خطر برای دولت رییسی به صدا درآمد؟

ارتقای دانش و سواد میراثی جامعه در هفته میراث فرهنگی

از ارتقای مشارکت دانشگاهیان در فعالیت های فرهنگی تا تحقق دانشگاه نوآور

شفافیت در سازمان زندان ها عدم صحت برخی از ادعاها را روشن می کند

آتش سوزی امروز کربلا تلفات جانی نداشت

فیلم | روایتی تاکید رهبر معظم انقلاب درباره تولیدات هنری پیرامون شخصیت حضرت حمزه

نماز رهبر انقلاب بر پیکر استاد «فاطمی نیا»

منتشرکننده فایل صوتی فرماندهان سپاه بازداشت شد!

ستاد اجرایی فرمان امام، یار کمکی نظام

تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند

اطلاعیه شورای اطلاع رسانی دولت در خصوص بازماندگان دریافت یارانه

ماموستا رستمی: سفر رهبر انقلاب به کردستان حقیقتا وحدت بخش بود/ توطئه تفرقه بین شیعه و سنی خنثی شد

محسنی اژه ای رییسی که می خواهد خودش باشد!

رهبر معظم انقلاب شامگاه دوشنبه بر پیکر مرحوم استاد فاطمی نیا نماز میت اقامه کردند

ایجاد کارگروه مشترک اصناف و سازمان امور مالیاتی برای توافقات جدید

سفر استاندار کرمان به جنوب استان؛ پروژه آبرسانی به 97 روستا کلنگ زنی شد

طرح اصلاح هدفمندی یارانه ها به نفع قشر متوسط و کم درآمد جامعه است

گزارشی از آخر عاقبت تلکه کابین و سرزمین موج های آبی یاسوج/ماجرای لوح با ارزش کاهگلی و سرانجام موزه

تهران/برگزاری فشن شوی عروس به برخورد قضایی انجامید/دادستان: بهارستان شهر عاشوراییان است نه جای هنجارشکنی

تغییر مدیریت در شبکه آی فیلم

 قالیباف درگذشت مادر شهیدان صنیع خانی را تسلیت گفت

مراسم زادروز حکیم ابوالقاسم فردوسی در قزاقستان

اقدام غیرقانونی کانون های وکلا و واکنش مرکز وکلای قوه قضاییه به آن

یک اقدام پسندیده در مراسم تشییع نماینده سابق خرمشهر

استخدام نمونه دوز حرفه ای، چرخکار و دوزنده ماهر در تهران

نامه تند پرویز پرستویی به رهبر انقلاب

ضرروت آموزش دستورالعمل های بهداشتی به حجاج تمتع

کاروانسرای ینگی امام ثبت جهانی می شود/ داوطلب ثبت جهانی تپه ازبکی هستیم

روابط عمومی ها آیینه تمام نمای مطالبات مردمی از سازمان ها

وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد

توافق ایران و عربستان نزدیک است؟

فیلم | گریه یک دهه نودی هنگام اجرای سرود سلام فرمانده

آغاز عملیات ساخت 118 هزار واحد نهضت ملی مسکن

اظهارات معاون رییس جمهور درباره روابط ایران و عمان

آقای شمخانی حیثیت شما بازیچه این رسانه شده!

زلزله در چهارمحال و بختیاری

سازمان همیاری شهرداری ها متولی سواحل مازندران شد/ تاکید بر رعایت الزامات فرهنگی در طرح دریا

مادر شهیدان صنیع خانی الگویی از ایثار و شکیبایی در خاطره ملت است

تاکید امیرعبداللهیان بر همکاری با غنا در جهت مبارزه با تروریسم

پیام تسلیت حضرت آیت الله مکارم شیرازی درپی ارتحال استاد فاطمی نیا

کشف 18757 تن کالای احتکار شده در سراسر کشور

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی در پی ارتحال حجت الاسلام فاطمی نیا

ترکیب احزاب در انتخابات پارلمان لبنان اعلام شد

فیلم | دعایی که آیت الله العظمی بهجت(ره) به رهبر معظم انقلاب توصیه کردند

پتانسیل صعود در « فملی »

اختیارات تعزیرات در برخورد با گرانفروشی و احتکار افزایش یافت

انتخابات ثابت کرد که بیروت توانایی مقابله با چالش ها را دارد

کشف بیش از 7 هزار تن روغن در مازندران/ هدف گذاری سپاه کربلا برای آبرسانی به 350 روستا

پیکر آیت الله فاطمی نیا تشییع و به خاک سپرده شد

تصویر: حضور فرزندان استاد فاطمی نیا در بیت حضرت آیت الله سبحانی برای اجازه اقامه نماز بر پیکر ایشان

رییس رسانه ملی: صیانت از حق رسانه صیانت از حق مردم و نظام است

پیام تسلیت دکتر قالیباف در پی درگذشت مادر شهیدان صنیع خانی

مصوبه دولت برای برخورد مؤثرتر با گرانفروشی و احتکار

انسجام نهادهای فرهنگی، بسیاری از چالش ها را مرتفع می کند

استخدام نظافتچی با بیمه در شرکت فرداد کیان فرتاک در قم

مادر شهیدان صنیع خانی الگویی از ایثار و شکیبایی در خاطره ملت است

انسجام نهادهای فرهنگی، بسیاری از چالش ها را مرتفع می کند

استخدام ادمین شبکه و Help Desk IT در هواپیمایی تابان کیش در تهران

«عروس هزار داماد» خاورمیانه از بن بست سیاسی خارج می شود؟/ نتایج انتخابات به نفع حزب الله بوده است؟

طالبان به حجاب کارمندان زن سازمان ملل گیر داد!

استاندار کردستان: خاطرات سفر رهبر انقلاب هیچ گاه از حافظه کردستانی ها محو نخواهد شد

پیکر استاد فاطمی نیا در قم تشییع و تدفین شد

کشف 60 میلیاردریال کالای احتکارشده در میانه

لکنت های زبانی-7/ شکستن ساختار زبانی در یک تبلیغ تلویزیونی

وزرای خارجه ایران و عربستان در بغداد دیدار می کنند

بازداشت تعدادی از رانندگان معترض!

بازداشت تعدادی از رانندگان معترض!

انتصاب یک داماد دیگر در دولت سیزدهم!

برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی فرصت مناسبی برای گفت وگو در زمینه های جدید اقتصادی است

پیام تسلیت آملی لاریجانی در پی ارتحال حجت الاسلام فاطمی نیا

افشای سیسمونی برای حذف قالیباف بود؟ / نبرد تمام اصولگرایانه بر سر سکانداری بهارستان

تحقق شعار سال از مهمترین اولویت های وزارت بهداشت

عزم و اراده ایران و غنا بر توسعه روابط

همایش «وعّاظ عرصه دفاع مقدس» برگزار می شود

دعوت امیرعبداللهیان برای سفر تماشاگران غنایی جام جهانی به ایران

احمدی نژاد ممنوع الخروج شد؟ / مشاور رسانه ای او پاسخ داد

قالیباف، پیروز در مقابل جبهه مخالفان؟

اهداف دیدار وزیر امور خارجه ایران و عربستان در بغداد چیست؟

چگونه می توان از فضای مجازی برای افزایش همبستگی خانواده ها کمک گرفت؟

چگونه می توان از فضای مجازی برای افزایش همبستگی خانواده ها کمک گرفت؟