موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - آموزش و پرورش - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - پرسپوليس و سپاهان - معاون وزير آموزش و پرورش - قهرماني استقلال - وزير آموزش و پرورش - زنگلان - رشد جمعيت كشور - متناسب سازي - شادي گل ترابي - غذاهاي چيني - حساب هاي بانكي - فرمانداري اصفهان - زائران پاكستاني - تنگ چويل - سوابق تحصيلي داوطلبان كنكور - وزارت كار، رفاه و تامين اجتماعي - علي عطشاني - مرتضي قائمي

مطالب مرتبط:
آسیب دیدگی خط لوله پالایشگاه ستاره خلیج فارس برطرف شد
خیرین در امر ازدواج جوانان آستین همت بالا بزنند / جوانان با مطالعه و علم آموزی در برابر آسیب های اجتماعی مقابله کنند
ویدیو| ضربات سر و آسیب های جبران ناپذیر مغزی در فوتبال
آسیب هایی که زمستان به دندان ها میزند
برگزاری همایش نقد و آسیب شناسی اجتماعی فرق، در سرای محله جماران
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 12:352022-01-29اجتماعي

آسیب پذیری بالای تهران در برابر حوادث


بر اساس آمار حدود 90 درصد جمعیت استان تهران در پهنه های با خطر بالای حوادث سکونت دارند.

- جامعه 24-" ایران کشوری است که مناطقی از آن روی گسل قرار دارند و شاهد زلزله در شهر ها و استان های آن هستیم زلزله هایی که معمولا با خسارات جانی و مالی همراه هستند.

زلزله 5 ریشتری اردیبهشت 1399، بارندگی نوروز 98 و فرونشست سالانه نمونه هایی از حوادثی است که تهران با آن رو به رو شده است به منظور بررسی میزان آمادگی نیرو های امدادی برای حوادث با سردار یعقوب سلیمانی دبیرکل جمعیت هلال احمر گفتگو کردیم.

*پایتخت چقدر برای زلزله آمادگی دارد؟ -بر اساس آماری که وجود دارد حدود 90 درصد جمعیت استان تهران در پهنه های با خطر بالای حوادث به ویژه زلزله سکونت دارند و همین امر ضرورت آمادگی لازم برای وقوع حوادث و انجام اقدامات مورد نیاز برای کاهش مخاطرات ناشی از وقوع زمین لرزه را افزایش می دهد.

به جهت آشنایی نداشتن مردم در بلایا با اولویت بندی های مقابله در مدیریت بحران، است.

استان تهران به دلیل وسعت زیاد، تراکم بالای جمعیت، لرزه خیزی بالا، بافت های فرسوده، تأسیسات شهری فرسوده و توسعه شریان ها و تعدد نهاد های تصمیم گیر، آسیب پذیری بالایی در مقابل حوادث و سوانح دارد و به همین دلیل نیاز است، که بیش از پیش در این باره تلاش شود، در صورت وقوع بلایای طبیعی و غیر طبیعی نیاز است برای کاهش خسارات وارده مادی و معنوی نسبت به گسترش واحد های خدمت رسان از جمله پایگاه ها و شعب جمعیت هلال احمر اقدام کرد و کار گروه های هماهنگی و اقدامات مشترک را با الگو های به روز شده جدی گرفت.

*جمعیت هلال احمر در برابر حوادث و سوانح چقدر آماده است؟ -آمادگی چند نوع است، اول اینکه آیا به اندازه کافی نیروی انسانی داوطلب و غیر داوطلب جذب و تربیت شده است و آیا نیرو های جذب شده در آمادگی کامل به سر می برند یا نه؛ دوم اینکه آیا از لحاظ لجستیکی و امکانات امدادی لحظه ای آمادگی لازم وجود دارد و سوم اینکه از نظر انبار ها و لوازم دپوی ضروری و تعداد اقلام زیستی استاندارد در شرایط مطلوب به سر می بریم یا خیر.

یکی از مهم ترین اولویت ها برای کاهش اثرات احتمالی حوادث در بحران ها، ارتقای سطح مهارت های امدادی ساکنین شهر ها از طریق آموزش های کافی و فرهنگ سازی است.

*جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش همگانی چه میزان موفق بوده است؟-در حوزه آموزش و به ویژه آموزش همگانی شناخت بحران و ارتقای مهارت های فردی و اجتماعی بخش مهمی از فرایند مدیریت بحران را تشکیل می دهد.

آموزش های همگانی و تخصصی یکی از اصول اساسی در مدیریت بحران در کاهش حوادث است؛ لذا از مهم ترین وظایف جمعیت هلال احمر ایفای نقش ارتقای سطح آموزش همگانی در کشور به ویژه در شهر و استان مهمی، چون تهران است.

انتظار می رود با تربیت مربیان آموزشی و همچنین گرفتن سهم بالایی از فضای مجازی و رسمی آموزشی در کشور در تمام سطوح جوامع کشور ورود کنیم تا بتوانیم تکلیفی که در برنامه های متعدد توسعه کشور به عهده جمعیت هلال احمر گذاشته شده است را محقق کنیم.

*اصلی ترین نقش داوطلبان جمعیت هلال احمر چیست؟-وظایفی مانند مطالعه و پژوهش در حوزه های راهبردی امور جوانان، تدوین برنامه جامع ساماندهی امور جوانان کشور با نگاه نوآورانه و آینده نگرانه از مهم ترین اولویت ها به حساب می آید.

در حوزه داوطلبان بدون شک گسترش فرهنگ داوطلبی در جهان و حضور همه جانبه داوطلبان که بدون چشم داشت مالی و مادی و صرفاً بر اساس فطرت پاک بشری که خداوند متعال در انسان ها به ودیعه گذاشته است، می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در همه شئونات جامعه به خصوص در حوزه های اجتماعی و اقتصادی بر جای گذاشت.

امروزه توسعه این مدل به ویژه در شهری مانند تهران و دستیابی به مدل های شبکه سازی اقشار مختلف جامعه و همچنین دستیابی به مدیریت و رهبری سازمان های مردم نهاد در این استان و کشور می تواند در آینده های نزدیک از اولویت های مهم هلال احمر باشد.

*توسعه خانه های هلال احمر تا حد تاثیرگذار است؟-با توسعه شعب و خانه های هلال در کشور می توان با ایجاد ساختار شبکه ای در بین اقشار مختلف مردمی و نفوذ در لایه های اجتماعی نظیر جوانان، داوطلبان و همچنین توسعه خدمات سلامت (درمان و توانبخشی) و آموزش های همگانی برای ارتقای سطح کیفیت زندگی شهروندان و افزایش سطح تاب آوری جامعه تلاش مضاعف کرد و گام بلندی برای دستیابی به اهداف چهار گانه مدیریت بحران (پیشگیری - آمادگی - پاسخگویی - توانبخشی و بازتوانی) برداشت.

*برنامه هلال احمر برای کاهش آسیب ها چیست؟-باید بازنگری و نواندیشی ویژه ای درباره الگوی های قدیمی ارزیابی ریسک و توسعه راهبرد های کاهش ریسک داشت و کاهش آسیب درباره جمعیت متراکم شهری در این نگرش اهمیت زیادی دارد، چرا که کاهش آسیب های شهری در زمان وقوع حوادثی مانند زلزله و سیل می تواند در کاهش تلفات، افزایش مهلت برای برنامه ریزی، تأمین پناهگاه اضطراری و تأمین کمک های اولیه مؤثر باشد.

*اقلام مورد نیاز مردم در زمان حوادث دپو شده است؟-برای دپو اقلام زیستی، خوراکی و بهداشتی اقدام جدی انجام نشده است و دلیل این امر تا حد زیادی محدودیت های مدیریت بحران بوده است، همچنین برخی از اقلام بهداشتی و خوراکی مورد نیاز جامعه را نمی توان برای روز های مبادا دپو کرد و باید با یک نگرش نوآورانه و آینده نگری در تصمیمات جدی اتخاذ کرد.

*هلال احمر برای تقویت داروخانه ها و بیمارستان ها چه برنامه ای دارد؟-توسعه مراکز درمانی و توانبخشی در کشور از مهم ترین برنامه های جمعیت هلال احمر و از وظایف اساسنامه ای جمعیت است.

تمرکز هلال احمر در حوزه توانبخشی، درمان و بازتوانی بر تقویت داروخانه ها، مراکز جامع توانبخشی، کلینیک ها و مراکز درمان داخل و خارج کشور، ارسال دارو به مراکز درمانی خارج کشور، تقویت بیمارستان ها و نظایر آن است.

یکی از شاخصه های مهم در زمینه امدادرسانی به مردم در زمان وقوع حوادث، بهداشت، درمان و توانبخشی است.

معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر در زمینه درمان اضطراری بسیار توانمند است، نحوه خدمت رسانی در داروخانه ها، تامین داروی بیماران خاص و تامین واکسن در دوران کرونا از جمله خدمات هلال احمر در این بخش است.

معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی نه تنها در حوادث بلکه در مواقعی که حادثه ای اتفاق رخ نداده است، وظیفه خدمت رسانی دارد و ما باید بتوانیم در حفظ سلامت انسان ها، کار های جدی و خوبی انجام دهیم و نیازمندی جامعه را برطرف کنیم.

از تمام مسئولین، مدیران و افراد تاثیرگذار محلی در استان تهران به ویژه استاندار تقاضا دارم که مثل همیشه پشتیبان و همراه این نهاد مردمی و موسسه عمومی عام المنفعه باشند تا بتواند نقش اصلی خود را که با شعار از مردم، با مردم و برای مردم است را با حمایت همه جانبه ای به نتیجه برساند انتظار دارم با تصویب اعتبارات مناسب و تاثیرگذار در حوزه های تملک دارایی سرمایه ها، اعتبارات هزینه ای و سایر اعتبارات مرتبط در اختیار استانداری، شهرداری، سازمان برنامه و بودجه و سایر سیستم ها به کمک هلال احمر آمده تا همه با هم به نفع مردم اقدام کنیم.


کلید واژه ها: حوادث - زلزله - استان تهران - دبیرکل جمعیت هلال احمر - تهران - آمادگی - سردار یعقوب سلیمانی - استان - جمعیت - جمعیت هلال احمر - یعقوب سلیمانی - کاهش مخاطرات - سکونت - هلال احمر - زمین لرزه - حدود - اردیبهشت - درصد - آمار - هایی - اساس - فرونشست - مخاطرات - بارندگی - سلیمانی - اقدامات - نوروز 98 - دبیرکل - افزایش - آشنایی

آخرین اخبار سرویس:
جریمه میلیونی رانندگانی که واکسن نزده اند

آبیاری فضای سبز شهری با استفاده از آب کولر

زمان پایان سال تحصیلی اعلام شد

هشدار: گرد و خاک در 20 استان

پیش بینی پایداری جوی و احتمال گرد و خاک در خوزستان

هشدار خیزش گردو خاک/کاهش دما تا 10 درجه در برخی مناطق

طوفان گردوخاک سیستان شدت گرفت/ هواشناسی هشدار نارنجی صادر کرد

استاندار ایلام: تونل شماره یک محور ایلام - مهران تا اربعین زیر بار ترافیک می رود

وضعیت ناسالم و تداوم آلودگی هوای اراک

31 اردیبهشت پایان سال تحصیلی

31 اردیبهشت پایان سال تحصیلی

مراسم تکریم و معارفه رییس آموزش و پرورش چاروسا

مشکلات گره ترافیکی ورودی کنارگذر کاشانی در اسلامشهر

توله یوزهای ایران چرا تلف شدند؟

طرح تحول آموزش عالی ابلاغ شد

حقوق 15 تا 25 میلیونی و مطالبه افزایش حقوق !

کف سازی 1100 متری مسیل تهرانپارس با هدف رفع معضل زیست محیطی

مشکلات گره ترافیکی ورودی زیرگذر کاشانی در اسلامشهر

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت مهندسی فیروزا از البرز و قزوین

پایان هفته ای بارانی در انتظار خراسان رضوی

واکنش جالب پلنگ برفی به دوربین!

استخدام کارشناس کنترل کیفی در یک شرکت معتبر در قزوین

آماده تعامل با موزه های سراسر کشور هستیم

نمایشگاه مجازی کتاب تمدید می شود

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

جریمه رانندگی میلیونی در انتظار این رانندگان

جریمه میلیونی رانندگانی که واکسن نزده اند

باغ وحش متخلف سافاری پارک ایجاد می کند!

تسویه کامل کسورات بازنشستگان تا خرداد ماه

وضعیت آب و هوا، امروز 29 اردیبهشت 1401 / جولان گرد و خاک در نقاط مختلف کشور

دانش آموز کرمانشاهی برگزیده المپیاد دانش آموزی فرش

لزوم رعایت عدالت در توزیع اعتبارات و تسهیلات

تاکید استاندار آذربایجان شرقی بر رعایت عدالت در توزیع اعتبارات

افزایش آلودگی هوا در شهر های خوزستان

پیگیری روند اعزام متقاضیان حج تمتع امسال از استان سمنان

برای نخستین بار ترجمه نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به مسابقات قرآن اضافه شد

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 29 اردیبهشت 1401 / تردد روان در مسیرهای منتهی به شمال

شعب تأمین اجتماعی جمعه این هفته فعال است

آمادگی مدیریت شهری برای حمایت از ارتقای توانمندی دانش آموزان استثنایی

20 دستگاه ون ویژه معلولان و جانبازان به اتوبوسرانی اضافه شد

زمان و مکان اعزام مشمولان اصفهانی به خدمت نظام وظیفه

شهرداری مسبب اصلی آسیب به دانش آموزان در اطراف بازارچه تاناکوراست

رتبه بندی معلمان، راه اصلی برای وصل معلمان به جایگاه اصلی معلمی + جزییات / اعتبار مصوب برای رتبه بندی در 1401

توقیف موتورسیکلت های سنگین در پایتخت ادامه دارد

نفوذ گرد و خاک از همسایگان غربی به کشور ، کاهش محسوس دمای هوای تهران طی هفته آینده

کارشناس مرکز مدیریت راه های کشور: جاده هراز باز شد

کرمانشاه مرز دوم تردد زائران اربعین می شود/ تکمیل زیر ساخت ها در مرزهای خسروی و قصر شیرین

پیش بینی هواشناسی | هشدار برای ورود گرد و غبار | طوفانِ شن در راه است؟ + ویدیو

هوای پایتخت همچنان آلوده برای گروه های حساس

انکار خشکسالی و تغییرات اقلیمی چه بر سر ایران آورد؟

گرد و خاک غلیظ استان مرکزی را فرا می گیرد

ادامه جولان گرد و خاک در اصفهان / دما تغییری ندارد

دلایل بروز برخی آسیب های اجتماعی در کردستان بررسی شود

دانش آموزان بیش از 100مدرسه کرمانشاه با راهکارهای مدیریت مصرف برق آشنا می شوند

گرد و خاک همسایگان غربی از فردا به ایران می رسد

استخدام تکنسین برق با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت تولیدی ونوس شیشه

نخستین استاندار محجبه ترکیه، آغاز به کار کرد + تصویر

داستان ترسناک سگ های ولگرد

موتورسیکلت دوزیستی که روی آب هم می راند

 جریمه یک میلیون و 50هزارتومانی رانندگانی که واکسن کرونا نزده اند

برگزاری مسابقه آموزشی ترافیک در پارک ناژوان

مرگ فرزند یوزپلنگ هم گردن تحریم ها افتاد؟

 توزیع 150 بسته غذایی بین نیازمندان شهرستان طبس

کارشناس مرکز مدیریت راه های کشور: جاده هراز باز شد

تجلیل از معلمان نمونه فیروزکوه

نفوذ گرد و خاک از همسایگان غربی به کشور ، کاهش محسوس دمای هوای تهران طی هفته آینده

کمینه و بیشینه دمایی بیست و نهم اردیبهشت در استان سمنان

توقیف موتورسیکلت های سنگین در پایتخت ادامه دارد

طبیعت زیبای بهاری شهرستان ملایر

تهران در وضعیت نارنجی قرار گرفت

آخرین جزییات از زمان امتحانات دانش آموزان ابتدایی

استخدام حسابدار در یک شرکت فولادی معتبر در آذربایجان شرقی

هوای شیراز ناسالم برای گروه های حساس

گلستان مقصد گرد و خاک است/ افزایش دما از هفته بعد

باروری یوزپلنگ 2 سال زمان برد ولی با بی تفاوتی محیط زیست به پایان رسید

کارگاه آشنایی با مرمت اشیای تاریخی در قزوین برگزار شد

گرد و غبار نفس مردم خوزستان را تنگ کرد/ مراجعه 820 نفر به مراکز درمانی

خشکسالی همچنان در خراسان جنوبی می تازد| تابستان گرم پیش روی کویر

تنوع سازی موزه ها و جلب مشارکت مردمی در حراست از مواریث فرهنگی، اهداف غایی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی

بررسی وضعیت آلودگی هوای قم

فیلم تست جنگنده اف 14 در آمریکا 1972

خالکوبی و زخم های روی صورت یک اراذل و اوباش

مهلت ثبت نام آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی در گیلان

عثمان محمدپرست درگذشت

هشدار نارنجی هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد در پی ورود پدیده باد و گرد و خاک

موزه شهر قزوین

طرح ساماندهی کودکان کار به عنوان یک الگو در کشور اجرایی شود

هشدار زرد هواشناسی در کاشان/ وزش باد و گرد و خاک منطقه را فرا می گیرد

محرومیت 7 استان از راه های آسفالته روستایی؛ نیک اندیشان به رفع نقاط حادثه خیز راه های فرعی ورود کنند

دریاچه ارومیه در آینده به تالاب فصلی تبدیل می شود

چرا خورشیدگرفتگی نادرتر از ماه گرفتگی است؟

جزییاتی تکان دهنده از زبان دامپزشک یوز ها

برگزاری کنکورکارشناسی ارشد 527 داوطلب در قشم

برقراری امنیت و نظم تردد با گیت های کنترل تردد شیشه ای

هوای اصفهان بر مدار آلودگی

توزیع 600 بسته معیشتی و حمایتی بین اقشار کم برخوردار منطقه 15

مناسب سازی 600 کیلومتر مسیر پیاده راه برای معلولان و جانبازان؛ امسال

هوای تهران برای گروه های حساس ناسالم است

خالکوبی و زخم های عجیب روی صورت یک اراذل و اوباش

هوای تهران در وضعیت نارنجی

آسیب پذیری بالای تهران در برابر حوادث

آسیب پذیری بالای تهران در برابر حوادث