موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - قهرماني استقلال - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - مستمري بگيران - بازنشستگان تامين اجتماعي - باشگاه پرسپوليس - سازمان تامين اجتماعي - حضرت آيت الله خامنه اي - وزير ورزش و ووانان - سازمان بسيج هنرمندان - ادرس - لامسه - ارسال مقاله - سعيد حسني پور - پيوند قلب در مشهد - ليگ استراليا - فرهنگ عمومي - پارك هاي شهري - اكوتوريسم - راشد الغنوشي

مطالب مرتبط:
تسریع در اجرای دستور رییس جمهور با برکناری بانیان مشکلات اقتصادی/ سریع، فوری جام جهانی/ واقعیاتی درباره گفت وگوی تهران-ریاض
دور پنجم مذاکرات تهران و ریاض به زودی برگزار می شود
دور پنجم مذاکرات تهران -ریاض به زودی برگزار می شود
سفیر ایران در بغداد: دور پنجم مذاکرات تهران -ریاض به زودی برگزار می شود
دور پنجم مذاکرات تهران-ریاض به زودی برگزار می شود
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 11:022022-01-29بين الملل

واقعیاتی درباره گفتگوی تهران-ریاض


کنعانی مقدم با اشاره به عمیق بودنِ اختلافات و نیز وابستگی شدید عربستانی ها در سیاست خارجه به تصمیمات واشنگتن به آفتاب یزد می گوید: با این نوع سطح روابط و اختلافات موجود، - " :عرب ها دنبال عادی سازی رابطه با ایران هستند نه حل مسائلِ اختلافییک کارشناس مسائل سیاست خارجه در گفتگویی تحلیلی با آفتاب یزد ضمن اشاره به مذاکرات ایران و عربستان خاطرنشان کرد: عرب ها دنبال عادی سازی رابطه با ایران هستند نه حل مسائلِ اختلافی! حسین کنعانی مقدم می افزاید: بارها گفته ام بازهم می گویم؛ جمهوری اسلامی ایران تلاش کند مسائل اختلافی خود با عربستان سعودی را در زمان حیات ملک سلمان حل و فصل کند زیرا معتقدم با بن سلمان به هیچ نتیجه ای نخواهیم رسید زیرا او به دنبال مباحثی همچون پان عربیسم است و بعید به نظر می رسد اساساً حل اختلافات با تهران برای ولیعهد عربستان کوچکترین اهمیتی داشته باشد.

> مذاکراتِ تهران - ریاض، امنیتی است یا سیاسی؟! چهار دور از مذاکرات ایران و عربستان که اینک در آستانه ی دور پنجمِ خود قرار دارد پیشتر در سطوح امنیتی و به میزبانی بغداد برگزار شده است.

این مذاکرات که بسیاری معتقدند بیشتر از آن که سیاسی باشد امنیتی است در آغاز حتی رسانه ای نیز نمی شد که حتی اگر برخی منابع غیر رسمی از انجامِ آن خبر نداده بودند چه بسا هنوز کسی از آن خبردار نشده و آن مذاکرات حتی رسانه ای نیز نشده بود.

در همین رابطه، پیرامون دور جدیدی از مذاکرات ایران - عربستان و ابعاد مختلف آن، حسین کنعانی مقدم می گوید: با توجه به سیاست های اعلامی دولت سیزدهم در خصوص پیوند و همکاری نزدیک با کشورهای همسایه شاهد این نوع رفتارها از سمت ایران در بحث سیاست خارجی از جمله مذاکره با کشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس هستیم.

قطعا با توجه به سابقه مذاکرات ایران با عربستان در رابطه با مسائل مختلفی که فیمابین بوده از جمله مسئله حج و باز شدن راه برای سفرهای زیارتی به نظر می رسد بحث یمن به عنوان یکی از مهم ترین چالش های بین عربستان و ایران هنوز در راس مسائل است و تا جایی که می دانم هیچ گونه صلح و سازش و کوتاه آمدن در مورد مسئله یمن در سیاست خارجه ما نیست و نخواهد بود.

> یمن اصلی ترین عامل اختلاف! این کارشناس مسائل سیاسی اظهار می دارد: به این دلیل بحث عربستان الان این است که شاید با روابط نزدیک با ایران مشکل یمن را بتواند حل کند و مشکل امارات را که الان تمام مراکز توریستی و تجاری آن در تیررس حمله نیروهای مقاومت مردمی یمن قرار گیرد از این چالش ها عبور کند زمینه همکاری با عربستان هم به غیر از مباحث زیارتی، بحث های اقتصادی و نظامی و هم چنین مسائل منطقه ای از جمله افغانستان، عراق، لبنان و سوریه که همه با هم گره خورده است.

> مذاکرات تشریفاتی است؟ کنعانی مقدم با اشاره به عمیق بودنِ اختلافات و نیز وابستگی شدید عربستانی ها در سیاست خارجه به تصمیمات واشنگتن به آفتاب یزد می گوید: با این نوع سطح روابط و اختلافات موجود، به نظر می رسد که مذاکرات بیشتر جنبه تشریفاتی دارد تا رسیدن به راه حلی که همه مسائل را حل کند.

ممکن است یکی دو تا مسئله حل شود مثل باز شدن نمایندگی ایران در عربستان اما بعید می دانم تا زمانی که مسئله یمن وجود دارد روابط ایران و عربستان روابط عادی شود.

حسین کنعانی مقدم در واکنش به این موضوع که نوع بازتاب اخبار تحولات سیاسی فیمابین ایران و عربستان در رسانه های داخلی و بین المللی با توجه به تعدد منابع خبری در دسترس نوعی دوگانگی ایجاد کرده، این گونه توضیح می دهد: عربستان آبستن حوادث بسیار بزرگی است اعتقادم بر این است آقای محمد بن سلمان همان صدام ثانی است و سیاستی که در قبال ایران دارد همان سیاست ضد ایرانی است و بحث عرب و عجم را در اولویت خود قرار داده پیشنهاد ما به وزارت خارجه این بود که قبل از اینکه محمد بن سلمان وارد حوزه قدرت شود با ملک سلمان مسائل را حل و فصل کنید در غیر این صورت با محمد بن سلمان این امکان فراهم نخواهد شد > عربستان مطیع دستورات کاخ سفید وی می افزاید: معتقدم اولا سیاست خارجه عربستان با ایران مبتنی بر دیکته هایی است که آمریکایی ها می کنند و خودشان قادر به تصمیم گیری در مورد ایران نیستند.

به نظر می رسد یک نوع رفتار سیاست خارجه ما در رابطه با عربستان تحت تاثیر فضاهای داخلی سیاسی دارد قرار می گیرد یعنی آنچه که در واقعیت در سیاست خارجه ما با عربستان است با آن چیزی که در داخل خیلی ها مطرح می کنند کاملا متفاوت است و این یک نوع خوش خیالی است در رابطه با آینده روابط ایران با عربستان.

> رویکرد سیاست خارجه ایران در قبال ریاض ساده انگارانه است؟! این کارشناس در ادامه ی این مصاحبه با انتقاد تلویحی از نوع برخورد دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با موضوع عربستان تاکید می کند: کشورهای عربی تحت سه عنوان دارندبا هم هماهنگ می شوند:- یکی شورای همکاری خلیج فارس است- دیگری اتحادیه عرب- و سوم سازمان کنفرانس اسلامی و در هر سه عربستان محور همه تعاملات است به همین دلیل اگر قطر، عمان، امارات، کویت و دیگر کشورها مثل مصر، اردن تمایلاتی نسبت به مسائل سیاست خارجه به ایران نشان می دهند یا باید در آن چارچوب باشد یا اینکه تشریفاتی و خنثی است و از این بیشتر نیز نخواهد بود.

آن ها دنبال همان روشی هستند که با اسراییلی ها دنبال کردند یعنی عادی سازی روابط، عرب ها به دنبال عادی سازی روابط با ایران هستند.

یعنی دنبال این نیستند که سیاست های ایران در رابطه با مسائل بین المللی خارجی همسو با این کشورها شود.

ایران نه جزء کشورهای عرب است که آن ها بخواهند با ما هماهنگ کنند بلکه روش های خود را دارند و کار خود را انجام می دهند.

تنها کاری که می توانیم بکنیم مسائل امنیتی، اقتصادی و بحث مقاومت را در روابط مان با کشورهای عربی - اسلامی گره بزنیم.

در غیر این صورت آن ها هیچ نیازی به جمهوری اسلامی به عنوان قدرت منطقه ای برای تعامل ندارند.

> عادت کرده ایم به روشِ عبور از مشکلات به جای حل مشکلات حسین کنعانی مقدم در بخش پایانی گفتگوی خود با آفتاب یزد به سراغ مباحث دیگر از جمله برخی اختلافات مابین ایران و عراق رفته، خاطرنشان می کند: در رابطه با عراق باید بیشترین مناسبات مان را به سمت مسائل اقتصادی ببریم هم عراق و هم ما هر دو نیازمندیم.

و بعد در مسائل سیاسی و دیپلماتیک با یکدیگر کشتی بگیریم در غیر این صورت ممکن است فشار سیاسی منجر به قطع روابط فعلی هم بشود.

> تجدید نظر یا واقع نگری؟ از کنعانی مقدم می پرسیم در سیاست خارجه به تجدیدنظر نیازمندیم یا واقع نگری؟ و او این گونه پاسخ می دهد: معتقدم در سیاست خارجی یک جانبه گرایی را باید کنار گذاریم فکر می کنیم هر چه ما در مفهوم سیاست خارجی و روابط بین الملل می خواهیم دیگران هم باید بخواهند.

در صورتی که این طور نیست و این تصور غلط است همان چیزی که آمریکایی ها فکر می کنند که در جهان به عنوان قدرت اول هژمونی دارند و همه روابط بین الملل باید حول محور آمریکا بچرخد.

وی تاکید می کند: نیاز به بازسازی سیاست خارجه مان داریم یعنی واقع گرایانه و متناسب با شرایط باشد.

دور پنجم مذاکرات تهران -ریاض به زودی برگزار می شودبا اعزام سه دیپلمات ایرانی به عربستان، نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی فعالیت مجدد خود در جده را پس از 6سال وقفه از سرمی گیرد.

سفیر کشورمان در عراق اعلام کرد که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان به زودی در بغداد برگزار می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا؛ ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در اظهاراتی تاکید کرد که دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان به زودی در بغداد برگزار خواهد شد مسجدی به موعد دقیق برگزاری این مذاکرات و جزییات آن نپرداخت.

براساس گزارشی که اخیرا ایسنا منتشر کرد با اعزام سه دیپلمات ایرانی به عربستان، نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی فعالیت مجدد خود در جده را پس از 6 سال وقفه از سرمی گیرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در دوم دی ماه 1400 در یک نشست خبری با فواد حسین وزیر خارجه عراق در تهران با اشاره به نقش بغداد در برگزاری چهار دور مذاکره بین ایران و عربستان اعلام کرد: عربستان سعودی با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات های ایران به عنوان دیپلمات های مستقر در سازمان کنفرانس اسلامی در جده موافقت کرده و ویزای این دیپلمات ها دریافت شده است، او همچنین به تازگی در مصاحبه با الجزیره صدور روادید برای دیپلمات های ایرانی برای حضور در جده را نشانه ای مثبت و خوب عنوان کرد.

از سوی دیگر، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت وگوی خود با خبرنگاران در مورد اظهارات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه به زودی سفارتخانه های ایران و عربستان بازگشایی می شوند خطاب به خبرنگار پرسش کننده با بیان اینکه مناسبت در مورد این اظهارات را از خود نماینده ای که این موضوع را مطرح کرده است بپرسید و من اظهارات ایشان را به طور کامل ندیده ام، اظهار کرد: آنچه که در حال حاضر مطرح است تمرکز بر آغاز فعالیت نمایندگی ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در جده است و دیپلمات های ما در این زمینه ویزا گرفته اند.

وی ادامه داد: همان طور که آقای رییسی رییس جمهور در اولین مصاحبه مطبوعاتی خود پس از انتخاب شان به این سمت اظهار کردند ایران آمادگی گشایش سفارت خود در عربستان را دارد و البته این بستگی به طرف سعودی دارد که چه اقدامات عملی را انجام دهد و ما تمام تمهیدات را خواهیم اندیشید که این مسیر به سمت اجرایی شدن حرکت کند.


کلید واژه ها: عربستان - رابطه با ایران - اختلافات - مذاکرات ایران و عربستان - کنعانی مقدم - مسائل - ایران - جمهوری اسلامی ایران - عادی سازی - تهران - حسین کنعانی مقدم - مذاکرات - ایران و عربستان - ولیعهد عربستان - عربستان سعودی - جمهوری اسلامی - کنعانی - گفتگوی - عرب ها - حل اختلافات - حسین کنعانی - آفتاب - سیاست - اشاره - خارجه - رابطه - سلمان - ملک سلمان - سازی - مقدم

آخرین اخبار سرویس:
سازمان های بین المللی رویکرد مناسبی در قبال کشتار مردم در یمن و فلسطین اتخاذ کنند 

دستور نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای سرکوب فلسطینیان

سفر مشکوک برادر بن سلمان، به آمریکا

وعده پوچ آمریکا به اتباع افغان!

خروج روسیه از شورای کشورهای حوزه دریای بالتیک

بایدن با اعزام مجدد نیروهای آمریکایی به سومالی موافقت کرد

پوتین: اروپا با جایگزین کردن منابع انرژی روسیه دست به خودکشی می زند

«بایدن» روز پنج شنبه در کاخ سفید میزبان رهبران سوئد و فنلاند خواهد بود

تاکید بر تقویت مناسبات اقتصادی در دیدار امیرعبداللهیان و وزیر خارجه اسلواکی

طرح ویژه اتحادیه اروپا برای بازسازی اوکراین فاش شد

نقش غیرمستقیم ایران در بن بست شکنی در روابط بن سلمان و بایدن چیست؟

ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟

دستور نخست وزیر رژیم صهیونیستی به سرکوب فلسطینیان

الکاظمی: رهبران سیاسی عراق در مواضعشان تجدید نظر کنند

عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در الجزایر، جرم می شود

آخرین وضعیت گرد و غبار در غرب ایران / تداوم اوضاع بحرانی در استان کرمانشاه

گفتگوی وزیر خارجه قطر با بلینکن درباره برجام

سوئد عضو ناتو می شود

بایدن در کاخ سفید میزبان سران فنلاند و سوئد می شود

روسیه سفیر فنلاند را احضار کرد

لاوروف: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو یک اقدام ژئوپلیتیکی برای مهار روسیه است

ببینید | صف طولانی خروج از شانگهای پس از 6 هفته قرنطینه

واکنش ایران به ادعای ترکیه درباره منشا ورود گرد و غبار به کشور

برادر بن سلمان، معاون وزارت دفاع عربستان به آمریکا می رود

آخرین وضعیت گرد و غبار در غرب ایران / تداوم وضعیت بحرانی در استان کرمانشاه

جزییات دیدار امیرعبدالهیان با هیات غنایی در ایران

اظهارات پوتین در مورد سیاست انرژی اروپا

سوئد رسما درخواست عضویت در ناتو داد

سوریه:حج جزو دارایی عربستان سعودی یا کس دیگری نیست

حمله سنگین روس ها به محموله های نظامی آمریکا و اروپا در غرب اوکراین(فیلم)

پوتین: غربی ها دست به خودکشی زده اند

سوریه:جزو دارایی عربستان سعودی یا کس دیگری نیست

نگرانی عراق از توسعه نفوذ چین بر میادین نفتی کشور

لاوروف: پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو، تغییر چندانی را باعث نمی شود

رزمایش تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان

پارلمان فنلاند عضویت در ناتو را تصویب کرد

پارلمان فنلاند عضویت در ناتو را تصویب کرد

بشار اسد: جنگ علیه منطقه، جنگ فکری و اعتقادی است

یه نسخه از GTA تو دنیای واقعی ببینید!

رای مثبت پارلمان فنلاند برای پیوستن به ناتو

اروپا با جایگزین کردن منابع انرژی روسیه دست به خودکشی می زند

نقش موثر حشد شعبی در تامین امنیت مرزهای غربی عراق

امیدواری رییس جمهور فنلاند به تغییر موضع ترکیه برای عضویت در ناتو

ترکیه دلجویی کرد!/ این دو کشور وارد آنکارا نشوند

محمود الزهار: ساخت بندر در نوار غزه، محاصره را در هم می شکند

هند سفارت خود را در کابل بازگشایی می کند

پوتین: بروکسل تحریم های «انتحاری» انرژی روسیه را تحت فشار آمریکا اعمال می کند

31 بیمار مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی بستری شدند

اسکورت جت مسافربری ترکیه توسط جنگنده های بلغارستان

دمشق: حج دارایی سعودی ها نیست که مانع اعزام حجاج سوری می شوند

کشته شدن دو فرمانده طالبان در درگیری با ارتش پاکستان

تسلیم استوارنامه سفیر جدید کشورمان در بغداد به رییس جمهور عراق

ترکیه، مانع 32 عضوی شدن ناتو

لاوروف: با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو، شرایط آنها فرقی نخواهد کرد

روابط دیپلماتیک ژاپن با ایران، آمریکا و اوکراین از زبان عراقچی

بن بست در مذاکرات فرودگاهی طالبان با ترکیه و قطر

سلاح وحشتناک روس ‍ ها: ارتش روسیه این گونه ماریوپل را آتش زد (فیلم و عکس)

طوفان شن در شمال سوریه 10 کشته برجا گذاشت

ایلان ماسک: اقتصاد آمریکا گرفتار رکود شده است

پوتین: غرب با توقف وابستگی اش به منابع انرژی روسیه، دست به خودکشی اقتصادی زده است

سفیر جدید ایران استوارنامه خود را تقدیم رییس جمهور عراق کرد

دستگیری سه عامل انتحاری در ترکیه

بن بست در مذاکرات فرودگاهی طالبان با ترکیه و قطر

سلاح وحشتناک روس ‍ها: ارتش روسیه این گونه ماریوپل را آتش زد (فیلم و عکس)

لاوروف: سوئد و فنلاند هم اکنون هم عضو ناتو هستند

احتمال سفر پوتین به ترکیه

پوتین: سیاست انرژی اروپا خودکشی اقتصادی است

اولین زهرچشم روسیه به فنلاند

اسراییل: ایران در حال نصب هزار سانتریفیوژ پیشرفته در سایتی زیرزمینی است

بشار اسد: جنگ علیه منطقه، فکری و عقیدتی است

رزمایش نظامی تاجیکستان در نزدیکی مرز افغانستان

پوتین: اروپا تحت فشار آمریکا دست به خودکشی اقتصادی زده است

رایزنی وزرای خارجه ایران و عربستان در بغداد

آتش سوزی صحن در حال ساخت «العقیله زینب(ع)» در حرم امام حسین(ع)

الزهار: مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی بازدارندگی ایجاد کرده است

رایزنی «پوتین» و «رحمان» در مسکو

پارلمان فنلاند با طرح پیوستن به ناتو موافقت کرد

تصویب پیوستن فنلاند به ناتو

پارلمان فنلاند با اکثریت آراء با طرح پیوستن به ناتو موافقت کرد

لاوروف: سوئد و فنلاند هم اکنون هم عضو ناتو هستند

پارلمان فنلاند با اکثریت آراء با طرح پیوستن به ناتو موافقت کرد

منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد

توضیحات خطیب زاده درباره روابط ایران و روسیه پس از جنگ اوکراین | خللی ایجاد شده است؟

تصویب پیوستن فنلاند به ناتو در پارلمان این کشور

اشک تمساح «ند پرایس» و دم خروسی که بیرون زده!

خبر خوش آمریکا برای دشمنان پوتین!

درخواست از ایران در ارتباط با حکم احمدرضا جلالی

بشار اسد: جنگ علیه منطقه، جنگ فکری و اعتقادی است

دادگاه عراق دو تروریست داعشی را به اعدام محکوم کرد

تصویب پیوستن به ناتو در پارلمان فنلاند

مرگ 11 مهاجر در آب های ساحلی الجزایر در پی ورود به اروپا

اشک تمساح «ند پرایس» و دم خروسی که بیرون زده است!

ایلان ماسک: اقتصاد آمریکا وارد رکود شده / وضعیت رو به وخامت است / این دوره سخت تا 18 ماه طول می کشد

طوفان شن در شمال سوریه 10 کشته برجا گذاشت

مشارکت پلیس ترکیه در تامین امنیت جام جهانی 2022 قطر

تصاویر خروج نیروهای اوکراینی از ماریوپل

فنلاند به تغییر موضع ترکیه برای عضویت در ناتو خوش بین است

اتریش: به دنبال عضویت در ناتو نیستیم

تصاویر خروج نیروهای اوکراینی محاصره شده از کارخانه فولاد آزوفستال

«ناتوی جهانی»؛ طرح جدیدی برای افزایش بحران های بین المللی

واقعیاتی درباره گفتگوی تهران-ریاض

واقعیاتی درباره گفتگوی تهران-ریاض