موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - سازمان تامين اجتماعي - تشييع پيكر شهيد - مستمري بگيران - مديرعامل سازمان تامين اجتماعي - ماكسيم ميخاييلوف - موكت ظريف مصور - كوزه گري - موزه تاريخ طبيعي و تنوع زيستي - چاه لك - علم داده - سيد سيروس پورموسوي - تلفن گويا - عنايت الله راهنورد - كاهش سرقت - بهنام برزاي - فرمانده انتظامي فسا - احسان عطايا

مطالب مرتبط:
ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از فردا آغاز می شود
دیدار مسئول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان با اسقف اعظم ارامنه
برگزاری آزمون استخدامی شرکت راه آهن در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان
نائب قهرمان اسبق کشتی آزاد جهان درگذشت
دستورات مهم توسعه ای رییس جمهور در منطقه آزاد انزلی
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 9 بهمن 1400 ساعت 01:022022-01-28دانش

جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه عدالت آموزشی/ وقتی رقابت با دانشگاه های برتر جهان ممکن شد


دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک موسسه آموزشی-پژوهشی غیر دولتی از بدو تأسیس تاکنون، نقش و تأثیر غیر قابل انکاری در توسعه عدالت آموزشی داشته است.

- "، لاله قلی پور؛ آموزش عالی نظام جمهوری اسلامی ایران از دو بخش دولتی و غیردولتی تشکیل شده که اهدافی از قبیل فراهم نمودن ابزارهای رشد شخصیت و تزکیه جوانان کشور، تحقیق در راستای پیشبرد مرزهای علم و دانش، تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور، فراهم آوردن زمینه های لازم برای توسعه تحقیقات، نوآوری، انتقال و جذب تکنولوژی را دنبال می کند از طرفی طبق سند چشم انداز در افق 1404 ایران باید کشوری باشد توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فن آوری در سطح منطقه، با تأکید بر جنبش نرم افزاری و تولید علم که این افق توسعه در سند چشم انداز 20 ساله توسعه دانایی محور نام گرفته که اساس و شالوده آن توجه به سرمایه های انسانی بوده لذا توسعه دانشگاه ها اجتناب ناپذیر است.

البته از آنجایی که به نظر می رسد دولت به تنهایی توان توسعه سریع کمی و کیفی دانشگاه ها را ندارد لذا حضور دانشگاه های غیردولتی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی" ضروری بوده است و نبود این مجموعه دانشگاهی و یا عدم گسترش در نقاط مختلف جغرافیایی کشور؛ دستیابی به اهداف نظام آموزش عالی و سند چشم انداز افق 1404 را غیر ممکن می ساخت.

سید حسین قربانی، هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود در مقاله نقش دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه آموزش عالی ایران با هدف تبیین نقش و تاثیر دانشگاه آزاد اسلامی بر توسعه آموزش عالی برای همه در کشور پرداخته است.

نتیجه کلی از این مطالعه توجه ویژه مسئولان این دانشگاه بـه شناسـایی فرصـت هـا و تهدیـدها و نیز تلاش برای تحقق اهداف تعیین شده در سند چشم انداز 1404 نظام مقدس جمهوری اسـلامی ایران است.

برقراری عدالت آموزشی کشور مرهون وجود دانشگاه آزاد اسلامی است نویسنده مقاله در مقدمه با اشاره به اینکه بدون تردید یکی از مهم ترین شاخص های توسعه همه جانبه یـک کشـور وجـود دانشـگاه ها و مراکـز دانشگاهی است که توجه به این مهم سابقه ای دیرین در میان ملل جهان دارد که ایران اسـلامی نیـز از این قاعده مستثنی نیست، می گوید، به شهادت تاریخ ایرانیان از گذشته دور برای علم اندوزی اهمیـت فـراوان قائل بوده اند و با ظهور دین مبین اسلام علم آموزی بیش از بیش مورد توجه قرار گرفت.

نگاهی گذرا به تاریخچه آموزش عالی در ایران به خوبی موید آن است که در ادوار مختلـف تـلاش هـای فراوانـی برای توسعه آموزش عالی صورت گرفته است.

قربانی معتقد است، اوج این توجه در حال حاضـر و بـه برکـت انقـلاب اسلامی کاملا آشکار است.

یکی از مهم ترین دستاوردهای آموزش عالی، ایجـاد بسـتر مناسـب بـرای توانمنـد سـاختن اسـتعدادها بالقوه افراد است تا با تربیت و پرورش این استعدادها، راه برای توسعه پایدار ملی فراهم شود.

دانشگاه آزاد اسلامی گام های ارزنده ای برای رقابت با دانشگاه های معتبر خارجی برداشته اسـت به گفته وی، رسـیدن به توسعه پایدار ملی امکان پذیر نیست مگر اینکه دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی علاوه بر تولید، انتقال و اشاعه دانش، استعدادهای بالقوه را به بالفعل تبدیل کنند.

استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد درود معتقد است، اساسی ترین هدف دانشگاه، پرورش استعدادها و انتقال و پیشبرد دانـش از طریـق آمـوزش و پـژوهش های علمی و ترویج و توسعه علوم به منظور تامین و تجهیز نیروی انسانی متعهد و متخصص برای رفـع نیازهای مشروع جامعه است.

این پژوهشگر در توضیح وظایف دانشگاه می گوید، بالا بردن سطح اطلاعات علمی مردم در زمینه های مختلف، گسترش مرزهای دانش از طریق تبادل نظربا مراکزو منابع علمی داخلی، خارجی و بین المللی، تعمیم و گسترش آموزش عالی در اجرای بند 3 اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، تربیت دانش آموختگان و متخصصان متعهد برای خدمت به جمهوری اسلامی ایران، تأمین خودکفایی در علوم و فنون، صنعت، کشاورزی، بهداشت و درمان و سایررشته ها، تربیت نیروی انسانی آگاه و متبحر از میان مردم همه مناطق در راستای رفع محرومیت های موجود از مهم ترین این وظایف است.

بیشتر بخوانید: نویسنده در ادامه با بیان اینکه آمـوزش عـالی در ایران سـابقه ای بـس طـولانی دارد و رونـد رو بـه رشـد مراکـز دانشگاهی بعد از پیروزی شکوهمند انقـلاب اسـلامی نشـان از توجـه مسـئولین نظـام بـه ایجـاد شـرایط مناسب برای کسب علم و دانش در اقصی نقاط کشور را دارد، می افزاید، از جمله این دانشگاه ها، دانشـگاه آزاد اسلامی است که در آستانه آغاز دهه چهارم فعالیت خـویش، نقـش ارزنـده و غیـر قابـل انکـاری بـر آموزش عالی کشور داشته است.

امروزه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در گوشه و کنار ایران اسلامی، شرایطی را فراهم ساخته انـد تـا فرزندان این آب و خاک با کمترین دغدغه ادامه تحصیل دهند و به معنای واقعـی کلمـه ایـن دانشـگاه شرایط و امکانات را برای برقراری عدالت آموزشی مهیا کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی و توسعه آموزش عالی کشور با توجه به این واقعیت که در تا پیش از انقـلاب و سـال هـای آغـازین انقـلاب اسـلامی کمبـود مراکـز دانشگاهی، مانع از راهیابی جمع بسیاری از علاقه مندان به تحصیلات عالی و به تبع از آن رشـد و توسـعه همه جانبه کشور می شد، قربانی با اشاره به اینکه اندیشه راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی بـا هـدف بسترسـازی مناسـب بـرای توسعه علمی کشور از یک سو و برقراری عدالت آموزشی در اقصـی نقـاط ایـران اسـلامی، گـام هـای ارزنده ای در راستای فراهم آوردن شرایط و امکانات لازم برای علم آموزی همه ایرانیان فراهم شد، می افزاید، در دهه سوم شکل گیری این نهاد غیر انتفاعی شاهد نقش و تاثیر غیر قابل انکار آن بـر توسـعه همـه جانبه کشور هستیم.

دانشگاه آزاد اسلامی از بدو تأسیس تـاکنون نقـش ارزنـده ای در توسـعه آمـوزش عالی در کشور داشته است.

نویسنده مقاله به برخی از این نقش ها اشاره می کند و می گوید، افزایش تعداد مراکز دانشگاهی، فراهم آوردن امکان ادامه تحصیل برای همه آحاد جامعه، فراهم آوردن امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی، توسعه آموزش رسمی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، افزایش میزان تولیدات علمی در سطح ملی و بین المللی، ایجاد فضای رقابتی در عرصه آموزش و نیز همگام شدن با مراکز دانشگاهی دولتی در راستای توسعه علمی کشور از جمله این نقش ها است.

این پژوهشگر در نتیجه گیری این مقاله عنوان می کند، بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک موسسه آموزشی-پژوهشی غیر دولتی از بدو تأسیس تاکنون نقش و تاثیر غیر قابل انکاری در توسعه همه جانبه کشور داشته و تمام تلاش مسئولان ایـن دانشـگاه در آغـاز دهه چهارم شکل گیری این نهاد آموزشی غیر انتفاعی، علاوه بر تقویـت و و ارتقـای وضـع موجـود در کشور است.

وی می افزاید، دانشگاه آزاد اسلامی گام های ارزنده ای نیز برای رقابت با دانشگاه های معتبر خارجی برداشته اسـت به گونه ای که دهه چهارم در این دانشگاه، دهه رقابت های جهانی نام گذاری شـده اسـت.

دانشگاه آزاد اسلامی از بدو تأسیس تـاکنون نقـش ارزنـده ای در توسـعه آمـوزش عالی در کشور داشته است به گفته این استاد دانشگاه، کمـک بـه توسعه علمی کشور، افزایش تعداد مراکز دانشگاهی و به مـوازات آن تـلاش بـرای توسـعه همـه جانبـه کشور از جمله اهدافی است که این دانشـگاه در صـدد تحقـق آن بـوده و خوشـبختانه در حـال حاضـر شاهد به ثمر نشستن این تلاش ها هستیم.

این پژوهشگر معتقد است، بدون تردید امروز دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک دانشگاه ملی غیرانتفاعی نه تنها در ایران اسلامی بلکه در سایر کشورهایی که شعبه های آن در حال فعالیت هستند، این توانایی را دارد تا بـا آگـاهی کامل از فرصت ها و تهدیدها، همچنان و با قـوت و تـوان مضـاعف راه را بـرای حضـور چشـمگیر در عرصه های ملی و بین المللی فراهم کند.

روند رو به رشد این دانشگاه بـه خـوبی نشـان مـی دهـد هـیچ مانعی نمی تواند سد راه پیشرفت های آن شود و قطعا روزبه روز بر موفقیـت هـا و پیشـرفت های آن افزوده خواهد شد.

نویسنده مقاله در این باره می نویسد، برای تحقق این اهـداف، شناسـایی فرصـت هـا و تهدیـدهـا و تـلاش بـرای دستیابی به اهداف تعیین شده در سند چشم انداز نظام مقدس جمهوری اسـلامی ایـران بـه سـال 1404، می تواند نقش و تأثیر این دانشگاه را در توسعه هر چه بیشتر کشور نمایان کند.

انتهای پیام/4167/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - توسعه - سند چشم انداز - عدالت آموزشی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - آموزش - دانشگاه های برتر جهان - آموزشی - اسلامی - جمهوری اسلامی ایران - نظام جمهوری اسلامی - دانشگاه های برتر - دولتی - چشم انداز 20 ساله - جمهوری اسلامی - نیروی انسانی - عدالت - تحقیق - ایران - انداز - آموزش عالی - تولید علم - بخش دولتی - آزاد - آوری - تکنولوژی - جوانان - انتقال - دانایی

آخرین اخبار سرویس:
اولین شرکت مالی، حسابداری و ارزش گذاری فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شد/ حمایت دانشگاه از اعضای هیئت علمی فناور

ساعت کاری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران امروز به دلیل آلودگی هوا کاهش یافت

ستاری: هر پروژه ای را که در حوزه امنیت دام باشد مورد حمایت قرار می دهیم

آیین نکوداشت پیشکسوتان بهداری رزمی دفاع مقدس

نرم افزار تخمین خسارات زلزله/ مدیریت بحران با نرم افزار ایرانی

دهقانی فیروزآبادی رییس جهاد دانشگاهی شد

حضور 268 واحد دانشگاهی و 135 مدرسه سما در رویداد ملی عصر امید

عکس قبل و بعد از عمل بینی هانیه توسلی

نشست راه یافتگان به مرحله نهایی رویداد عصر امید دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد

برگزاری جشنواره سلامت با محوریت دانشجویان / ارتقای سواد سلامت دانشجویی در دانشگاه ها

واکنش وزارت علوم به مسمومیت دو روز اخیر دانشجویان دو دانشگاه

زمان ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه علمی کاربردی آغاز شد

نفوذ دانش و فناوری های نوین به کشاورزی

فیلم| دردودل دانشجوی گیلانی با معاون رییس جمهور

طراحی و تولید پرینتر 3 بعدی در پردیس نوآوری و فناوری دانشگاه شیراز

پیام تسلیت رییس سازمان انرژی اتمی در پی درگذشت پروفسور حبیب اله مینو

بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر

سرپرستان مرکز تحقیقات و دفتر آزمون سازی سازمان سنجش منصوب شدند

دستگاه ریخته گری گریز از مرکز برای دوام پنجره های فلزی تولید شد

تشخیص زودهنگام سرطان با استفاده از MRI نانویی

مرکز نوآوری دانشگاه گیلان افتتاح شد

زمینه برای توسعه زیست بوم دانش بنیان استان گیلان فراهم شد

گفتمان سلامت در دانشجویان باید پررنگ شود / لزوم بازنگری عملکرد مراکز مشاوره دانشگاهی

دونگی؛ دومین پلتفرم تامین مالی جمعی حاضر در رویداد عصر امید دانشگاه آزاد اسلامی

ماموریت های تخصصی واحدها براساس آمایش سرزمینی، آموزش را کاربردی می کند

نوری: دیگر اجازه برگزاری کنکور در مدارس را نمی دهیم/ صدا و سیما دست از سر رتبه بندی معلمان بر دارد

حوزه مشاوره سلامت نباید فقط به دانشگاه های بزرگ محدود شود

مراسم تشییع پیکر شهید صیاد خدایی

گفتمان سلامت در دانشجویان باید پررنگ شود

داداش پور: سلامت حق تمام دانشجویان است

داداش پور: علت مسمومیت دانشجویان در دو روز اخیر مشخص نیست / بررسی ویژه در دستور کار سازمان امور دانشجویی

کلاس های آموزشی دانشگاه تبریز به علت آلودگی شدید هوا تعطیل است

تفکیک آموزش و پژوهش خطاست

اطلاعیه دانشگاه امام صادق درباره علت مسمومیت 38 دانشجو

رتبه سومی محققان واحد علوم و تحقیقات در زمینه ایده پردازی رویداد «عصر امید»

آیین رونمایی از «رادیو اینترنتی دانشگاه مفید» برگزار شد

طرح دستیار فناوری در دانشگاه علمی کاربردی اجرا می شود

ساخت میکروسکوپ با قابلیت تصویربرداری آنلاین توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی

ستاری: شرکت های دانش بنیان برای حل مشکلات مردم وارد میدان شوند

اجلاس روسای دانشگاه های کشور در دانشگاه تبریز برگزار می شود

اخطار دانشگاه معارف به دانشجویان سنواتی برای تخلیه خوابگاه

مراکز برگزاری آزمون زبان msrt در سال 1401 اعلام شد

راهیابی پروژه عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد به مسابقه جایزه بزرگ طراحی آلمان

مسمومیت های سریالی دانشجویان در خوابگاه ها/ 38 دانشجوی دانشگاه امام صادق مسموم شدند

برگزاری برنامه رفیق آسمانی در جوار قبور شهدای گمنام

تولید زخم پوش نانولیف برای بیماران دیابتی توسط پژوهشگران دانشگاه آزاد

تلسکوپ هابل تصویر خیره کننده ای از ریزکهکشان «چشم سوزن» را ثبت کرد

تلسکوپ هابل تصویر خیره کننده ای از ریزکهکشان «چشم سوزن» را ثبت کرد

طراحی پلتفرم اجاره خودرو توسط شرکت دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی

افتتاح چند طرح نوآور دانش بنیان در رشت با حضور سورنا ستاری

کاهش عفونت در جراحی های لاپاراسکوپی با تولید محصول تروکار

کاهش مصرف سوخت با فیلترهوای سلولزی/ صرفه جویی 30 درصدی در مصرف آب با محصولات دانش بنیان

برگزاری جلسه هیأت امنای جهاد دانشگاهی با موضوعیت تغییر رییس

اطلاعیه دانشگاه امام صادق (ع) در رابطه خبر مسمویت دانشجویان / بیماریِ مسریِ گوارشی بوده است

راه اندازی 21 رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه گیلان با حضور سورنا ستاری

فراخوان دولت برای جذب فارغ التحصیلان 10 رشته دانشگاهی در قالب سرباز

مراکز برگزاری آزمون زبان msrt در سال 1401 اعلام شد

روابط عمومی های برتر جهاد دانشگاهی سراسر کشور معرفی شدند

تسهیل در روند صدور دانش نامه ها/ لزوم سامانه سپاری فرایندها

کاهش مصرف سوخت با فیلترهوا سلولزی/ صرفه جویی 30 درصدی در مصرف آب با محصولات دانش بنیان

اخطار دانشگاه معارف به دانشجویان سنواتی برای تخلیه خوابگاه

تمامی فعالیت های دانشگاه ارومیه به دلیل گرد و غبار تعطیل شد

مراکز برگزاری آزمون زبان msrt در سال 1401 اعلام شد

تغییرات فراخوان جذب مدرس علمی کاربردی تشریح شد/اعلام فراخوان جذب از خرداد

ارتباط صنعت و دانشگاه با راه اندازی دانشکده های مهارت و کارآفرینی

بررسی نقادانه آراء قرآن پژوهان معاصر شبه قاره

نیشابور رتبه سوم کشور در اهدای عضو را داراست

کلیپ عصر امید در سمنان کلید خورد

برگزاری رویداد ملی عصر امید دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد

در تهران چه خبر است؟/ مسمومیت 38 دانشجو در خوابگاه برای شب دوم

راهیابی 92 گروه از دانشگاه آزاد اردبیل به مرحله کشوری رویداد ملی عصر امید

تشخیص زودهنگام سرطان با استفاده از MRI نانویی

باز هم مسمومیت غذایی دانشجویان / مسمومیت 38 دانشجو در خوابگاه شماره یک دانشگاه امام صادق(ع)

استخدام مشاور تحصیلی با بیمه و بیمه تکمیلی در آموزشگاه پارسایی در اصفهان

سلفی لب ساحلی فرزاد فرزین |فرزاد فرزین با موهای فرفری

جزییات مسمومیت دانشجویان دانشگاه امام صادق+ علت

مسمومیت غذایی 38 دانشجوی دانشگاه امام صادق

تشخیص زودهنگان سرطان با استفاده از MRI نانویی

تاریخ برگزاری هفتمین دوره مسابقات چالش های فناوری اطلاعات در دانشگاه شریف

تشریح رویداد عصر امید برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

باز هم مسمومیت غذایی دانشجویان در تهران / مسمومیت 38 دانشجو در خوابگاه شماره یک دانشگاه امام صادق(ع)

حمایت صندوق های فناوری از شرکت های دانش بنیان

مسمومیت 38 دانشجو در خوابگاه دانشگاه امام صادق

ساخت میکروسکوپ های دو منظوره با قابلیت تصویربرداری آنلاین برای نخستین بار در دنیا

امروز تهران تعطیل نیست!

گسترش تعامل دانشگاه شهرکرد و صدا و سیما ی استان چهارمحال و بختیاری

فارس من|دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد خواستار باز شدن سلف ها شدند

400 دانشجوی متاهل در لیست انتظار خوابگاه قرار دارند

حمله هولناک سگ های ولگرد به پسر اهوازی + تصویر

سهراب پاکزاد را بیشتر بشناسید

آزمایشگاه کشت بافت دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه

اتفاق عجیبی که برای جهان در حال رقم خوردن است

تصویری زیبا از کهکشان غول پیکر خوش اشتها!

فعالیت آزمایشگاهی دانشجویان در رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی قزوین

نورون های متقاطع باعث انتقال التهاب میان مفاصل می شوند

70 درصد دانشجویان برخی رشته های دانشگاهی دختران هستند

این مرد خنگ ترین پشت کنکوری جهان است+ عکس

افتتاح نخستین خانه خلاق و نوآوری فرا مهارت در جنوب شرق کشور

بسته خبری گفتن نگین و آخرین ناگفته های استان

جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه عدالت آموزشی/ وقتی رقابت با دانشگاه های برتر جهان ممکن شد

جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در توسعه عدالت آموزشی/ وقتی رقابت با دانشگاه های برتر جهان ممکن شد