موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق - افزايش حقوق بازنشستگان - رتبه بندي معلمان - تامين اجتماعي - جمشيد هاشم پور - سازمان تامين اجتماعي - آموزش و پرورش - پاداش پايان خدمت - بازنشستگان تامين اجتماعي - مديرفني - خانه مداحان اهل بيت - مديركل بهزيستي استان قزوين - شوراي مسلمانان انگليس - رمكان - دراگون - مرغ گوشتي - احساس شرم - درمان تبخال - شهر رامسر - سالروز بازگشت آزادگان - بوسني هرزگوين - آلودگي هواي كلان شهرها

مطالب مرتبط:
ترک گروه مجازی زنیت توسط آزمون و احتمال پیوستن زودهنگام به بایرلورکوزن
ترک گروه مجازی زنیت توسط آزمون و احتمال پیوستن زودهنگام به بایرلورکوزن
مسئولان آذربایجان غربی از توجه به آموزش های مهارتی در دانشگاه ها مغفول مانده اند
امنیت کودکان در فضای مجازی با برگزاری کلاس های آموزش مجازی افزایش می یابد
پرسپولیس | شرط یحیی برای بازگشت چیست؟!
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 8 بهمن 1400 ساعت 13:322022-01-28دانش

چرایی ضرورت بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه ها/ مطلوب ترین شیوه آزمون مجازی چیست؟


اگرچه تبدیل کلاس های حضوری به آنلاین در بحران کرونا تصمیم خوبی بود اما این انتقال از آموزش حضوری به مجازی و در بستر الکترونیک با تهدیدهایی مواجه بود که بازگشت به آموزش به شیوه حضوری را ضروری می کند.

- "، لاله قلی پور؛ دانشگاه زنده است به دانشجو، کلاس و استاد، زنده است به جلسه و کنفرانس و همایش، زنده است به انجمن های علمی و فعالیت های سیاسی و تجمع های گاه و بیگاه و به تریبون آزاد و کرسی های آزاداندیشی، به سلف و ژتون و ناهار دانشجویی، زنده است به جلسه های دفاع و پذیرایی های آن چنانی اش، به کتابخانه و سالن های مطالعه اش، به خوابگاه و هم اتاقی های جور و ناجور، به تلخی و شیرینی های زندگی دانشجویی، زنده است به جشن دانش آموختگی و سوگند و پرتاب کردن کلاه فارغ التحصیلی و .

این همه، منتظر روزی است که کرونا از میان رفته باشد تا خون تازه ای دوباره در رگ های دانشگاه به جریان افتد.

با بروز پاندمی کووید-19 و انتقال کلاس درس دانشگاه و مدرسه به خانه و کلاس در خانه و آموزش حضوری" به مجازی، خواه ناخواه شاهد وابستگی بیشتر و گسترده تر دانشجویان به فضای مجازی بودیم، شاید بتوان گفت اگرچه تبدیل کلاس های حضوری به آنلاین در بحران کرونا تصمیم خوبی بود، اما سؤال اصلی این است که آیا این انتقال از آموزش حضوری به مجازی و در بستر الکترونیک فرصت است یا تهدید؟ آیا کیفیت آموزشی در دوران کرونا و به صورت مجازی افت کرده یا روند و سیر صعودی داشته است؟ آسیب های کرونا در بحث کیفیت آموزش چیست؟ راستی آزمایی نتایج آزمون های غیرحضوری دشوار است یکی از معضلات عمده آموزش مجازی برگزاری امتحانات غیرحضوری و عدم سنجش دانشجویان به شیوه ای کاملاً مطمئن است.

سید محمود قاسم پوری، رییس دفتر آموزش های آزاد و اداره یادگیری الکترونیکی دانشگاه تربیت مدرس در این باره به خبرنگار آنا می گوید، برگزاری آزمون های کتبی دانشجویان به صورت مجازی، راستی آزمایی نتیجه آن را دشوار می کند.

به گفته وی، یکی از بهترین روش های آزمون در این دوران می توان امتحانات شفاهی را پیشنهاد داد، اگرچه این روش به تنهایی برای محک زدن یک دانشجو کافی نبوده و در کلاس های مقاطع کارشناسی بسیار وقت گیر و خسته کننده است.

از طرفی در آزمون کتبی به صورت مجازی نیز همواره مشکلاتی در راستی آزمایی نتیجه وجود دارد.

وجود ارتباط یک طرفه در 70 درصد آموزش مجازی م.

فراهانی دانشجوی کارشناسی رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران با اشاره به وجود یکسری ایرادات فنی به آموزش آنلاین می گوید، استفاده از برخی پلت فرم ها سبب می شود که حین برگزاری کلاس مجازی صدای یکسری از دانشجویان به استاد نرسد از این رو باید زیرساخت ها اصلاح شد.

یکی از بهترین روش های آزمون در شیوه مجازی، برگزاری امتحانات شفاهی است وی با اعتقاد به این که در این شیوه از آموزش تعامل میان استاد و دانشجو در سطح مناسبی نیست، خاطرنشان می کند، در 70 درصد کلاس ها ارتباط تنها یک طرفه است و در صورت ارتباط دو طرفه ارتباط کاملاً سطحی است که این موضوع هم بازدهی یادگیری را کاهش می دهد.

این دانشجوی رشته علوم تربیتی دانشگاه تهران با انتقاد از اجرای این شیوه از آموزش برای دانشجویان دانشگاه تهران بدون معرفی این شیوه تصریح می کند، استاد و دانشجو با آموزش مجازی نا آشنا بودند و هنوز هم بعد از سپری شدن 3 ترم بسیاری از مشکلات بدون حل باقی مانده است.

کیفیت پایین تدریس مجازی مشکل ساز می شود از سخنان چند تن از دانشجویان در گفت وگو با خبرنگار آنا می توان این گونه نتیجه گرفت که دانشجویان فارغ از دانشگاهی که در آن درس می خوانند، هر کدام یکی از دو سر این طیف-معیوب یا قابل تحسین بودن-را برمی شمردند؛ یک نفر مزیت کلاس های مجازی را به دلیل جمع شدن بساط اتلاف وقت در مترو و اتوبوس می دانست و دیگری از کیفیت پایین تدریس استادها گله مند بود.

در کل، دانشجویان و حتی استادها از پایین بودن سرعت اینترنت و باگ های سامانه مخصوص دانشگاه ناراضی هستند.

به طوری که روشنک به خبرنگار آنا می گوید، سرعت اینترنت و مشکلات سامانه دانشگاه، تنها مشکل آموزش مجازی نیست اما می تواند در شهرهای دور یا روستاها بسیار مشکل ساز باشد.

البته مشکل دیگری که در این برهه گریبان دانشجوها را گرفته، شامل کیفیت پایین آموزش مجازی، عدم برقراری ارتباط مؤثر میان دانشجوها و استادها و .

است.

ضرورت بازگشت به فضای حقیقی آموزش آموزش مجازی از تعطیلی دانشگاه ها ممانعت کرد اما مشکلات بسیاری در این شیوه آموزشی وجود دارد.

دکتر محمد مهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به خبرنگار آنا می گوید، بازگشت به فضای حقیقی آموزشی ضروری است چون همه متخصصان فن بر این امر اشتراک نظر دارند که با مجازی بودن حق مطلب ادا نمی شود.

بیشتر بخوانید: یکی از مشکلات آموزش مجازی، افت تحصیلی دانشجویان است.

وحید چگینی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در گفت وگو با خبرنگار آنا اظهار می کند، با بازگشت به فضای حقیقی آموزش، امیدواریم افت تحصیلی دانشجویان رفع شود.

سید صالح اعتمادی، عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران با بیان اینکه تعامل اساتید و دانشجویان در آموزش مجازی وجود ندارد در گفت وگو با خبرنگار آنا خاطر نشان می کند، فقدان ارزشیابی مؤثر در فضای مجازی منجر به کاهش یادگیری دانشجویان و مهارت های لازم می شود.

آموزش حضوری باعث ارتقای اعتبار مدرک دانشگاه آزاد اسلامی است تعامل دانشجویان و اساتید در فضای مجازی آن طور که باید صورت نمی گیرد، عضو هیئت علمی دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت ایران می افزاید، تعامل اساتید و دانشجویان در آموزش مجازی وجود ندارد، عدم انجام ارزشیابی موثر که منجر به کاهش یادگیری مفاهیم و مهارت های لازم توسط دانشجویان می شود، امتحانات مجازی بستری برای تقلب فراهم کرده به طوری که برخی دانشجویان در دوران کرونا رشد معدل داشته اند.

تعامل بین اساتید و دانشجویان موهبتی است که در آموزش حضوری وجود دارد، به گفته وی، کیفیت آموزش در زمان کرونا به دلیل کاهش قابل توجه تعامل دانشجویان و اساتید کاهش داشته است و ضرورت بازگشت به فضای حضوری بیش از پیش احساس می شود.

کمپین بازگشت به آموزش حضوری راه اندازی شود چند ماهی است کمپینی توسط تعدادی از دانشجویان برای ادامه برگزاری آموزش ها به صورت آنلاین، ایجاد شده است، حسین بختیاری، مدیرکل برنامه ریزی و توسعه آموزشی دانشگاه امام صادق (ع) در این باره به خبرنگار آنا می گوید، همان طور که تغییر از آموزش حضوری به مجازی با مقاومت هایی از سوی دانشجویان همراه بود برای حضوری شدن کلاس ها نیز شاهد مخالفت هایی هستیم.

در حالی که آموزش مجازی جایگزین مناسبی برای کلاس های حضوری نخواهد بود.

صدیقه معین مهر، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب در خصوص راه اندازی این کمپین در گفت وگو با خبرنگار آنا بهترین روش آموزش در دانشگاه ها با توجه به مشکلات و تهدیدهای آموزش مجازی، آموزش به صورت حضوری می داند و ادامه می دهد، نباید از آسیب های فرهنگی و اجتماعی ناشی از تداوم آموزش غیرحضوری غافل ماند.

فاصله فیزیکی از فضای رسمی دانشگاهی و ضعف در تبادل ارتباط با سایر دانشجویان و اساتید در محیط های رسمی و دانشجویی ضمن تهدید نحوه شکل گیری مؤثر شخصیت دانشگاهی دانشجویان، موجب ایجاد خلل در پرورش بُعد اجتماعی و تقویت ارتباط مؤثر فرد با محیط و اجتماع دانشگاهی شده و بر روابط آینده وی اثرگذار خواهد شد.

یکی از مشکلات آموزش مجازی، افت تحصیلی دانشجویان است دانشجویان رشته های مهندسی با مجازی شدن آموزش متضرر شدند.

معین مهر در این خصوص بیان می کند، کیفیت آموزش و پژوهش مجازی به ویژه در رشته های مهندسی و رشته های با دروس عملی و کارگاهی پایین است به این دلیل که ساختارها، دستورالعمل ها و حتی سرفصل ها و محتوای آموزشی و پژوهشی آن مبتنی بر فضای حضوری، کارگاهی، عملیاتی و آزمایشگاهی است.

شهرام.

ب، دانشجوی مقطع دکتری علوم سیاسی واحد علوم و تحقیقات نیز در پاسخ به راه اندازی این کمپین با اشاره به صدمات اموزش عالی مخصوصا در دوره تحصیلات تکمیلی به خبرنگار آنا می گوید، لازم است کمپینی برای بازگشت به فضای حقیقی آموزش ایجاد شود تا دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری از بیش از این از تداوم شیوه آموزشی مجازی ضرر نکنند.

حضوری شدن کلاس های دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس ابلاغیه وزیر کشور برای حضوری شدن آموزش ها در دانشگاه آزاد اسلامی، مسئولان این دانشگاه نیز در حال تدارک آموزش حضوری هستند.

در این زمینه دکتر محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی معتقد است که دانشگاه سه ساحت تربیت و رشد شامل تربیت تخصصی، اجتماعی و مهارتی دارد و در بهترین شرایط تنها می توان رشد تخصصی را در آموزش مجازی فراهم کرد.

بی شک مهارت های تعاملی و اجتماعی، مهارتی و اشتغال محور در آموزش مجازی رخ نمی دهد، بنابراین اصرار دانشگاه آزاد اسلامی برای برگزاری کلاس ها توجه به هر سه بعد تربیتی دانشگاه است.

به عقیده وی، آموزش برای دانشگاه آزاد اسلامی موضوع اصلی است آنچه برای دانشگاه آزاد اسلامی اهمیت دارد، یادگیری عمیق دانشجویان است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی از دانشجویان انتظار دارد که کیفیت آموزش را مطالبه کنند، چراکه دانشجویان از کم فروشی آموزش بیزارند.

دانشجویان حاضر نیستند که کیفیت کلاس ها، قربانی برخی راحت طلبی ها شود و اجازه نمی دهند آموزش امروز که امیدآفرین فرداست، قربانی برخی راحت طلبی ها شود.

واحدهای درسی کارورزی دانشجویان علوم پزشکی و واحدهای مربوط به کارگاه و آزمایشگاه دانشجویان باید به صورت حضوری برگزار شود و پذیرفته نیست که هیچ یک از واحدها رفتار دیگری در این خصوص داشته باشند.

بنابراین تأکید رییس دانشگاه آزاد اسلامی بر این است که با کاهش آمار ابتلا به کرونا کلاس ها حضوری شود.

وی آموزش حضوری را باعث ارتقای اعتبار مدرک این دانشگاه می داند.

کمپینی برای بازگشت به فضای حقیقی آموزش ایجاد شود بر این اساس معاونت های علوم انسانی و هنر و علوم پایه، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی در دستورالعملی مشترک بر آموزش حضوری تأکید می کنند.

محمدکاظم کاوه پیشقدم، قائم مقام معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این باره به خبرنگار آنا می گوید: به دستور رییس جمهور و رییس دانشگاه آزاد اسلامی کلاس ها در نیمسال تحصیلی آینده به صورت حضوری برگزار می شوند مگر اینکه دستورالعمل های بهداشتی و قرمز بودن شهرها این اجازه را ندهد.

البته بنا بر شرایط استانی درصد محدودی از کلاس ها این امکان را پیدا کرده اند که به صورت مجازی برگزار شود.

قائم مقام معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در این خصوص اعلام کرد که بر این اساس عمده کلاس ها در حوزه علوم انسانی حضوری خواهد بود و اساتید و دانشجویان مانند رویه های گذشته در کلاس ها حضور خواهند یافت.

کلاس های رشته های علوم پایه، مهندسی و کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز به صورت حضوری برگزار می شود.

البته برخی از واحدهای دانشگاهی که با تأمین فضا یا مشکلات دیگر مواجه هستند می توانند تعداد محدودی از کلاس ها را به صورت مجازی برگزار کنند.

با این حال به نظر می رسد که تقریباً همه دانشگاه های کشور به سمت حضوری شدن آموزش ها پیش می روند چراکه به اذعان بسیاری از مسئولان ادامه آموزش مجازی به وجهه علمی کشور آسیب می زند و نمی تواند اهداف تعیین شده علمی را برآورده سازد.

انتهای پیام/4167/
کلید واژه ها: دانش - آموزش حضوری - زنده - حضوری - آموزش - دانشگاه - انجمن های علمی - بازگشت - تریبون آزاد - آزمون مجازی - بحران کرونا - مجازی - کرونا - الکترونیک - آزاد - شیوه - کتابخانه - کلاس - خوابگاه - کنفرانس - پذیرایی - آنلاین - مطالعه - فعالیت - شیرینی - انتقال - تریبون - ضروری - پرتاب - سوگند

آخرین اخبار سرویس:
ساخت پنل خورشیدی که در شب هم برق تولید می کند

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی به روایت تصویر

نتایج آزمون دکتری در مرحله مصاحبه داوطلبان اعلام شد

دانشگاه ها باید نظام ارزشی و فرهنگی ثابت داشته باشند

توسعه ورزش دانشجویی پس از حضوری شدن دانشگاه ها

تایید انتخاب روسای 11 دانشگاه، سازمان سمت و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

دانشگاه ها باید نظام ارزشی، فرهنگی ثابت داشته باشند

عظمت شکوه خدمت به انسان در حوزه مامایی مضاعف است

کیفیت بخشی اولویت همیشگی مدارس سمای کاشان است

تفاهم نامه پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی قوچان با دانشکده بخارست

کلاس های مقطع کارشناسی پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یزد از 31 اردیبهشت حضوری است

برگزاری همایش ملی مدیریت دانش و کسب و کار های الکترونیکی در مشهد

آیین بزرگداشت هفته خوابگاه ها در دانشگاه یاسوج

طرح تحول آموزش عالی ابلاغ شد

امیر عبداللهیان با وزیر اطلاعات دیدار کرد

گرنت فناوری به سامانه نان وصل می شود

دومین روز آزمون کارشناسی ارشد 1401 برگزار شد

رقابت دانشجویان دانشگاههای فنی و حرفه ای گلستان در جشنواره استارتاپ دانش بنیان

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معرفی شد

تایید انتخاب روسای 11 دانشگاه، سازمان سمت و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

تایید انتخاب روسای 11 دانشگاه، سازمان سمت و موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج مرحله دوم پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

نتایج مرحله دوم پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

دانشکده های مهارتی باید با سرعت و کیفیت آموزشی بالا راه اندازی شوند

جزییات دعوت به مرحله مصاحبه جذب دانشجوی دکتری/ نزدیک به 40هزار داوطلب پذیرفته شدند

تاکید بر تحقق کامل برنامه عدالت، تعالی و بهره وری در آموزش پزشکی

رویداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامی؛ برای حمایت از طرح های فناورانه

تقویم آموزشی دانشگاه صنعتی شریف اعلام شد

نتایج معرفی شدگان مصاحبه دکتری اعلام شد

اعلام نتایج کنکور دکتری در مرحله مصاحبه داوطلبان

اتصال فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد به مسوولان دستگاه های مختلف

دوره آموزشی «سواد رسانه ای و فضای مجازی» در دانشگاه آزاد شهرکرد + فیلم

راهیابی 10 تیم دانشگاه آزاد اسلامی آباده به رویداد ملی گام دوم

طرح تحول آموزش عالی دولت سیزدهم ابلاغ شد

کلاس های مقطع کارشناسی پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه بزد از 31 اردیبهشت حضوری است

گرنت فناوری به سامانه «نان» وصل می شود

طرح تحول آموزش عالی ابلاغ شد/ مشکل مدرک گرایی در کشور

برنامه ورزش دانشجویان پس از حضوری شدن دانشگاه ها

معاون دانشکده پردیس بین الملل قشم منصوب شد

پذیرش 10 مورد از موارد ارسالی به رویداد ملی گام دوم واحد آباده

کانون های دانشجویی بازوان فرهنگی دانشگاه هستند

عموعابدینی: طرح تحول آموزش عالی ابلاغ شد

نتایج معرفی شدگان مصاحبه دکتری اعلام شد

اعلام نتایج اولیه دعوت به مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

نتایج مرحله دوم پذیرفته شدگان دکتری اعلام شد

اعلام نتایج معرفی شدگان مصاحبه دکتری

طرح تحول آموزش عالی ابلاغ شد

معرفی نماینده دکتر طهرانچی در هیئت نظارت بر تشکل های دانشگاه آزاد شهر قدس

نتایج معرفی شدگان به مصاحبه دکتری اعلام شد

برگزاری سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری در مراغه

جزییات مصاحبه داوطلبان دکتری اعلام شد

توسعه همکاری با نهادهای علمی و پژوهشی عضو فدراسیون روسیه

کنکور کارشناسی ارشد در همدان

تقویم آموزشی ترم تابستان دانشگاه شریف اعلام شد

امروز نتایج معرفی شدگان به مصاحبه دکتری اعلام شد

نتایج معرفی شدگان به مصاحبه دکتری اعلام شد

فهرست اسامی معرفی شدگان چندبرابر ظرفیت کنکور دکتری 1401 اعلام شد/ انتشار کارنامه انتخاب رشته

اعلام نتایج اولیه دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

نتایج معرفی شدگان به مصاحبه دکتری اعلام شد

کنکور کارشناسی ارشد _ شهید بهشتی

احتمال برگزاری غیرحضوری برخی امتحانات دانشگاه چمران اهواز

بیشترین تعداد داوطلبان در دومین روز آزمون کارشناسی ارشد 1401

رقابت بیش از 9 هزار داوطلب قزوین در آزمون کارشناسی ارشد 1401

صعود تیم دانشجویی دانشگاه آزاد نور به مرحله نهایی کرسی های آزاداندیشی

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تضمین کننده پیشرفت کشور است

اشرافی: هسته پژوهشی معماری حِکمی—اسلامی گامی مؤثر در تحقق علم دینی است

استخدام بازاریاب تلفنی با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش و پورسانت در اصفهان

همایش فرهیخته نیکوکار با حضور اساتید و دانشجویان برگزار شد

رقابت 9072 داوطلب قزوین در آزمون کارشناسی ارشد 1401

ساده انگاری اشتباه بزرگ و استراتژیک در تولید محتوای فرهنگی است

زمان اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد مشخص شد

تولید 10 محصول در زمینه فناوری پلاسما از سوی محققان دانشگاه صنعتی شاهرود

توسعه رشته های مهارتی، گام بزرگ برای رسیدن به دانشگاه آزاد نسل چهارم

سمای واحد مرودشت نیازمند توسعه رشته های جدیدی

فارس من|مهلت مجدد برای جاماندگان انتخاب رشته دکتری نداریم

مهلت مجدد برای جاماندگان انتخاب رشته دکتری نداریم

رقابت 10 هزار و 556 نفر در کنکور کارشناسی ارشد اردبیل

استخدام کارشناس تولید محتوا در موسسه آموزش عالی آزاد هفتاد در تهران

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت و پاداش در تهران

دومین روز رقابت داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد جنوب استان در مهاباد

تجاری سازی محصول دانش بنیان مکمل غذایی آبزیان در اهواز

سرآمدی دانشگاه آزاد قزوین در حوزه تجهیزات فناورانه/ رویداد عصر امید تخصص و صنعت را به هم متصل می کند

ارائه خدمات تحصیلی به 196 مددجوی رامسری

علم و معرفت الله کلید همه فضائل انسان است

نتایج آزمون دکتری 1401 امروز اعلام می شود

نتایج اولیه مصاحبه آزمون دکتری تخصصی سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

دومین روز آزمون کارشناسی ارشد در مازندران

تولید دستگاه های الکترونیکی برای مدیریت و کاهش مصرف انرژی

تحقق کامل برنامه عدالت، تعالی و بهره وری در آموزش پزشکی در دانشگاه

برنامه تحول و تعالی دانشگاه و رویداد عصر امید اولویت مدیران دانشگاه قرار بگیرد

برگزاری نهمین همایش بین المللی علوم شناختی در دانشگاه خوارزمی

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه آزمون دکتری تخصصی اعلام شد

آمادگی دانشگاه نفت و گاز اوفا برای همکاری با دانشگاه های ایران

جزییات مصاحبه دکتری دانشگاه صنعتی ارومیه اعلام شد

مدیران روابط عمومی در تحقق اهداف برنامه تحول و تعالی، رویداد عصر امید و بیانیه تربیت اجتماعی نقش آفرینی کنند

انتصاب رییس جدید دانشگاه پیام نور زنجان

نتایج اولیه دعوت به مصاحبه آزمون دکتری تخصصی سال 1401 دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد

روز دوم برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1401 آغاز شد / رقابت بیش از 331 هزار داوطلب برای 35 رشته امتحانی

چرایی ضرورت بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه ها/ مطلوب ترین شیوه آزمون مجازی چیست؟

چرایی ضرورت بازگشت به آموزش حضوری در دانشگاه ها/ مطلوب ترین شیوه آزمون مجازی چیست؟