مطالب مرتبط:
معاون اجتماعی قوه قضاییه: تشکیل قرارگاه پیشگیری از وقوع جرم با محوریت سرقت در سراسر کشور
قرارگاه دانشجویی «جهاد تبیین» در سراسر کشور تشکیل می شود
سرقت اولین جرم کشور ناشی از مشکلات اقتصادی و بیکاری
رییس قوه قضاییه :درمسیر تحقق عدالت اجتماعی با فاصله زیادی مواجه هستیم
معاون قوه قضاییه: صدور اسناد مالکیت تک برگ به دفاتر اسناد رسمی واگذار می شود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 16:522022-01-27سياسي

معاون اجتماعی قوه قضاییه: تشکیل قرارگاه پیشگیری از وقوع جرم با محوریت سرقت در سراسر کشور


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از کاشمر، اصغر جهانگیر معاون اجتماعی قوه قضاییه در جلسه شورای اداری کاشمر که با رویکرد حمایت قضایی از سرمایه گذاری مشروع واحدهای تولیدی و صنعتی برگزار شد، اظهار کرد: یکی از دغدغه هایی که امروز وجود دارد این است که میزان جرمی که جامعه وجود دارد زیبنده جامعه اسلامی نیست.

جرائمی که بخش عمده آن به اقتصاد بر می گردد.

وی افزود: در 5 سال گذشته جرم سرقت مستوجب تعزیر و به ویژه سرقت های خرد اولین جرم کشور بوده است و زمانی که آسیب شناسی می کنیم بخش زیادی از این مشکلات و این جرایم به مسائل اقتصادی، بیکاری، فقر و مسائل نداری که در بخش های محروم به ویژه در مناطق حاشیه نشین بر می گردد.

جهانگیر خاطرنشان کرد: امیدواریم با تلاش هایی که صورت میگیرد عمل به وظایف از سوی بخش های مختلف به عنوان یک کار مطالبه گری در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: همزمان با دهه فجر قرارگاه پیشگیری از جرم با محوریت سرقت در سراسر کشور تشکیل و آغاز بکار خواهد کرد تا دغدغه ای مردم در جلوگیری از سرقت ها برطرف شود و با کاهش جرائم، امنیت روحی و روانی مردم در این زمینه تضمین شود.

ضرورت دقت نظر در نگارش قوانین معاون دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود گفت: قوانین و مقرراتی که می نویسیم باید به نحوی باشد که اینها بتواند تولید قاعده کند و قاعده ساز باشد.

لذا آن قانونی می تواند در جامعه موفق و اثربخش باشد که در سایه تصویبش بتواند ایجاد قاعده و ارزش برای جامعه کند.

وی افزود: اگر قانونی نوشته شد و به تصویب همه مقامات هم رسید، اما این قانون در جامعه جای خودش را باز نکرد و به جای هنجارسازی تبدیل به هنجار شکنی شد و قاعده شکنی در اینجا رسم شد، ابهت و اقتدار قانون زیر سوال می رود و این قانون خودش تبدیل به موانع برای بخش های مختلف از جمله بخش های اقتصاد می شود.

جهانگیر در ادامه گفت: ما نمی توانیم با بخشنامه صادر کردن و حتی قانون گذراندن اقتصادمان را به عنوان یک اقتصاد پویا در بیاوریم.

قانون از لوازمات تغییر فرهنگ است و می تواند به مرور جای خودش را باز کند به شرط اینکه قانون دقیق نوشته شود و دستورالعمل ها و بخشنامه ها و مصوبات دقیق باشد.

معاون اجتماعی قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اگر راهبردها، سیاست ها و استراتژی های ما بر اساس شناخت بومی مناطق و شرایط حاکم بر جامعه نباشد بسیاری از سیاست ها به ضد خودش تبدیل می شود و بسیاری از امور مفید در سایه سیاستهای غلط تبدیل به ضد خود خواهد شد.

2 هزار عنوان مجرمانه داریم جهانگیر در ادامه گفت: امروز در حوزه قضایی ما با تورم قوانین روبرو هستیم.

در حوزه کیفری بیش از دو هزار عنوان مجرمانه در قوانین و مقررات داریم.

2 هزار عنوان مجرمانه بسیاری از مشکلات را خودش ایجاد می کند.

یعنی اولین مشکلش این است که دستگاه قضایی را با چالش های زیادی روبرو می کند که باعث می شود از مسائل اصلی تر باز بمانیم.

وی افزود: زمانی که ما هر موضوع ریز و درشتی را خواستیم از طریق قوه قهریه حل کنیم نتیجه این می شود که کار ما گران تولید می شود.

امروز شواهد، مقررات و بررسیها نشان می دهد که کارهایی که در جامعه ما صورت می گیرد در بخش های مختلف گران تولید می شود دلیل این مهم این است که ما حتی نوع نظارت هایمان، نظارت دقیق نیست.

معاون دستگاه قضا در ادامه گفت: اگر بخواهیم کاری درست انجام شود به معنای این نیست که تعداد ناظرین را زیاد کنیم، چرا که زیاد کردن ناظرین در خیلی از جاها نتیجه معکوس داده است لذا در دنیای پیشرفته امروز به موازات کار اجرایی، کارهای نظارتی باید متناسب سازی شود.

جهانگیر متذکر شد: اگر در حوزه های مختلف از جمله حوزه اقتصاد شعار تولید و حمایت از تولید دادیم اما به موازات آن قواعد و قوانین، بخشنامه و ناظر ایجاد کردیم و خواستیم در حساب خودمان در بخشنامه خودمان عنوان حمایت آوردیم اما در عمل این بخشنامه حمایت نیست بلکه ضد حمایت است.

وی با اشاره به اینکه قوانین و مقررات اعم از حقوقی و کیفری که خروجی آن اثربخش نبوده باید بازنگری شود، متذکر شد: اگر می خواهیم به بخش اقتصاد و سایر بخش ها کمک کنیم چاره ای نداریم که بازنگری در قوانین و مقررات کنیم.

لذا ضروری است که اگر سیاست ها و مدیریت ها را به عنوان یک ضرورت تغییر می دهیم باید مراقبت کنیم در این تغییرات مدیریتی و سیاستی و قوانین و مقررات ضربه به آن کسانی که با حسن نیت وارد جریان کار شده اند نخورد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: امیدواریم با تلاشی که در این دوره اتفاق می افتد و قوای سه گانه که در یک راستا به صورت کاملاً هم افزا هماهنگ و همدل برای کمک به مردم برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی برای اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری دست به دست هم دادند برای اینکه بتوانند کمکی به حل مشکلات مردم کنند.

وی ادامه داد: می دانیم که واقعاً تحریم های ظالمانه تلاش استکبار برای اینکه کشور  ما به عنوان یک الگو برای مناطق محروم جهان برای ملل محروم و مستضعف و مسلمان جهان در نیاد تمام برنامه های خودش را در دستور کار قرار داده است و تلاش می کند برنامه های نظام جمهوری اسلامی در عرصه های مختلف ناموفق باشد.

جهانگیر با اشاره به اینکه اتحاد بوجود آمده بین سه قوا به عنوان یک فرصت باید منجر به یک خروجی شود که احساس اطمینان برای مردم و بخش های خصوصی باشد که تا در سایه این اتحاد بتوانند کارشان را با سرعت و دقت پیش ببرند، ابراز کرد: اگر این اتحاد بتواند منجر به این امیدآفرینی در آحاد ملت شود مطمئنا حضور مردم و امت قهرمان در صحنه های مختلف نشان داده است که هیچ کاری نبوده است که مردم اراده کنند و در آن موفق نشوند.

وی تأکید کرد: همانطور که انقلاب ما در سایه حضور پرشور ملت به پیروزی رسید و در جنگ و دفاع مقدس با حضور آحاد ملت توانستیم  جنگ را با سربلندی و دست خالی در مقابل کشورهای بزرگ به ویژه ابرقدرتها که با هم متحد بودند برای زمین زدن کشور به پیروزی برسانیم فقط در سایه حمایت از مردم و آوردن مردم به صحنه و اینکه مردم احساس کنند که مسئولین واقعاً تلاش می کنند که مشکلاتشان را حل کنند حتما موفقیت حاصل خواهد شد.

معاون اجتماعی قوه قضاییه تصریح کرد: امیدواریم که در این برهه که دوران خاصی هست دورانی که مردم بیشترین حمایت از نظام در عرصه های مختلف کردند متقابل مسئولین و حاکمیت این حمایت و اعتماد را همانطور که بارها مقام معظم رهبری فرمودند به مردم داشته باشند مردم در صحنه نگه دارند و در صحنه نگه داشتن مردم به معنای اینکه از مردم در جنبه های مختلف به ویژه جنبه های اقتصادی حمایت شود.

وی یادآور شد: ما نیز به سهم خودمان در قوه قضاییه و بخش های مختلف به ویژه معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم تلاش می کنیم با برنامه ریزی این فرصت های مثبت تبدیل به تهدید نشود چرا که بیکاری می تواند زمینه بدهکاری ایجاد کند و بدهکاری می تواند زمینه های بیماری و بذهکاری ایجاد کند لذا باید هنرمان این باشد تا جایی که ممکن است کمک کنید تا حلقه اول به داد مردم برسد.

باید شرایطی فراهم کنیم که مردم از اشتغال پایدار و پویا برخوردار باشند جهانگیر با تاکید بر اینکه هنر ما نباید این باشد که روز به روز کمیته امداد بزرگ شود یا خیرین به مردم محروم کمک کنند، بلکه باید شرایطی فراهم کنیم که مردم عزتمند و آبرومند بتوانند از یک اشتغال پایدار و پویا برخوردار باشند و در سایه ایجاد این اشتغال پایدار و پویا با عزتمندی زندگی کنند، خاطر نشان کرد: در این خصوص هم دست همه کارگران کارآفرینان را می بوسم و افتخار می کنم به این بوسه که شما امروز نقش پیشگیرانه مهمتری از ما دارید، ما اگر حرف پیشگیری می زنیم اما شما در عمل پیشگیری می کنید که در جامعه جرم و تخلف اتفاق نیفتد تا فقر و بیکاری  کاهش پیدا کند و محیط برای توسعه رفاه و بهبود شرایط برای مردم آماده شود تا مردم بدون دغدغه بتوانند به دنیا و آخرتشان برسند.

وی همچنین با اشاره به درخواست های مطرح شده از سوی مسئولان در خصوص ساختمان دادگستری و زندان کاشمر و بیان مشکلات عنوان شده از سوی نمایندگان کارآفرینان این شهرستان قول داد تا تمام دغدغه ها را منتقل و برایر رفع آنها تلاش کند.

  انتهای پیام/ 70042
کلید واژه ها: حمایت قضایی از سرمایه گذاری - معاون اجتماعی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - واحدهای تولیدی و صنعتی - قوه قضاییه - پیشگیری از وقوع جرم - قضایی - جلسه شورای اداری - مناطق حاشیه نشین - اجتماعی - جهانگیر - واحدهای تولیدی - خبرگزاری فارس - برگزار - سرقت - اقتصاد - جامعه اسلامی - سرمایه گذاری - اصغر جهانگیر - مناطق حاشیه - شورای اداری - جامعه - مسائل - کاشمر - معاون - آسیب شناسی - حاشیه نشین - مطالبه گری - دستور کار - قرار

آخرین اخبار سرویس:
سازوکار شفافیت مجلس و هیئت وزیران تعیین شد

حمله به زبان فارسی، حمله به هویت ماست/ پارسی را با زبان های محلی جنگ نیست

استاد میرباقری در مراسم بزرگداشت استاد فاطمی نیا: مردم با سروصدا و قیل و قال هدایت نمی شوند

سازوکار شفافیت آرا و مذاکرات مجلس، هیات وزیران و شوراها مشخص شد

دوره آموزشی یادگیری اصول کمک های اولیه برگزار شد

مجلس آراء هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام مشمول شفافیت کرد

ببینید | محکومیت 14 کلاهبردار به 43 سال حبس تعزیری

ضرورت همکاری اساتید دانشگاه ها با دولت برای حفظ نخبگان

نخستین کنفرانس بین المللی تبلیغ جهانی دین و تجارت در عرصه بین المللی

تاکید بر لزوم اطلاع رسانی به موقع به مردم

برگزاری دوره بازآموزی تجهیزات قطار شهری در تهران

با ریشه واژه داوطلب آشنا شوید

طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه های اجرایی و سایر نهادها تصویب شد

عقب نشینی پایداری ها ؟ / نماینده مجلس : آقاتهرانی داوطلب ریاست مجلس نمی شود

«رسالت» جواب پرستویی را داد: به مردم آدرس غلط ندهید!

ورود دادستانی تهران به موضوع ساماندهی وضعیت پاساژ علاءالدین

سرلشکر باقری با رییس جمهور تاجیکستان دیدار کرد

جهان به اطلاع رسانی صادقانه و صیانت فعالانه از افکار عمومی نیازمند است

تقدیر از معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی مازندران

استخدام حسابدار در شرکت آفرینش در اصفهان

استخدام چند ردیف شغلی برای رستوران نقش جهان در اصفهان

رییس جمهور معتقد است همه امور در کشور باید مردمی شود

استخدام شرکت آبان رود تدبیر

بازدید مرتضوی از بیمارستان 1000 تختخوابی مهدی کلینیک در تهران

نامه پرویز پرستویی به رهبر انقلاب درباره گرانی و اعتراضات مردم

رفع مسائل و مشکلات نابینایان بوشهر با جدیت دنبال شود

استخدام همکار خانم برای دفتر پیشخوان دولت در مشهد

دیدار نماینده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با دو خوشنویس

ایام الله خردادماه جایگاه والایی در سپهر سیاسی اجتماعی ایران اسلامی دارد

جلسات هیئت رییسه مجلس مشمول شفافیت نشد

استخدام شرکت بیتا

ابهامات از فعالیت های دولت تبیین شود

صفر تا صد طرح سرشماری اتباع افغانستانی در ایران

برگزاری سومین گردهمایی کاتالیست انجمن شیمی ایران دراسلامشهر

مجلس در موضوع گرانی خودرو نمی تواند از حقوق مردم کوتاه بیاید

فال ابجد چهارشنبه 28 اردیبهشت/ به زودی کارهایت سر و سامان میگیرد

تقویت روابط عمومی ها در شهریار ضروری است

فواید مراقبه و پاکسازی چاکرا ها

واکنش ها به افزایش 10 درصدی حقوق کارگران شهرداری

افتتاح مجتمع شهید سلیمانی تا سه ماه آینده در حاشیه شهر مشهد

«رسالت» جواب پرستویی را داد: به مردم آدرس غلط ندهید!

بازارچه ساماندهی مشاغل در بندرعباس ایجاد می شود

تلاش برای انعکاس ظرفیتهای بومی و محلی در صدا و سیمای همدان

دانشجویان و تشکل های انقلابی میدان جهاد تبیین را خالی نگذارند

استخدام مدیر ارشد مالی برای موسسه زبان آفاق در تهران

تصویب ماده 3 طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه گانه

استخدام کارگر طلاسازی با بیمه در اصفهان

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت و پورسانت در یک شرکت در کرمانشاه

استخدام موسسه خانه زبان آفاق

طرح شفافیت قوای سه گانه تصویب شد

استخدام راننده و کارپرداز برای شرکت پیمانکاری خانپور در قم

برگزاری رویداد مثبت5 با موضوع جوانی جمعیت / اعلام آغاز توزیع بسته های لبخند مادری و ارائه خدمات درمانی به مادران توسط ستاد اجرایی فرمان امام

رونمایی از استوک ویژه آدیداس برای مهدی طارمی با پرچم ایران/عکس

پرهیز جوانان از الگوگیری افراد بی هویت

آمریکا منتظر نماند، ایران هر قرارداری را امضا نخواهد کرد/ ایران به دنبال افزایش همکاری با کشورهای منطقه باشد

برای مبارزه با تروریست باید هماهنگی بین کشورهای منطقه ایجاد شود

4 انتصاب جدید در دانشگاه آزاد اسلامی زاهدان

بابایی : چرا استیضاح وزیر صمت در مجلس اعلام وصول نمی شود؟

تصاویر/ اجلاسیه مدیران و معاونین پژوهش مدارس علمیه فارس

پیگیری بازآفرینی شهری در استان یزد

روزگار وخیم پروژه های عمرانی

حرکت در مسیر ولایت ماموریت مهم کمیته امداد است

ششمین دوره انتخابات شورای هیأت های مذهبی در اصفهان برگزار می شود

استخدام حسابدار در شرکت سامان محیط در تهران

دادستانی تهران به ساماندهی وضعیت پاساژ علاءالدین ورود کرد

استخدام مهندس عمران در شرکت سامان محیط در تهران

استخدام مدرس یوس در مجموعه آموزشی بین المللی گاما در تهران

کدام مناطق بیشترین و کمترین امکانات آموزشی را دارند/ بررسی کمی و کیفی مطالب درسی

گروگان گیری در اداره اموال تملیکی ایلام

خبرمهم رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص زمان دقیق اجرای رتبه بندی معلمان

ناطق به صحنه برگـــرد!

هیجان انگیزترین سلفی جهان

آغاز آموزش عملی محورشناسی دانشجویان دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش

پایداری رابطه رسانه و روابط عمومی مستلزم تعیین اصول مشخص است

استفاده از مرخصی استعلاجی در صورت عدم نیاز به استراحت / پاسخ حضرت آیت الله سید صادق روحانی

در سینه ام هزار خراسان نهفته است

کیهان با تایید وجود مشکلات اقتصادی در کشور: ماهواره ای داریم که به مدار 500 کیلومتری پرتاب شد

تصاویر هوایی حرم امام رضا(ع)

برگرداندن 110 هزار لیتر سوخت قاچاق به منافع ملی توسط منطقه پنجم ندسا

طرح شفافیت قوای سه گانه و سایر نهادها تصویب شد

مدیرعامل فولاد خوزستان به عضویت هیات مدیره انجمن فولاد درآمد

خانه ارتباطات همدان تشکیل شود

حدیث فقیری تصاویر هوایی حرم امام رضا(ع)

استخدام نیروی دبیرخانه مسلط به ICDL در شرکت صنعت داران افتخاری

اهدای جایزه رساله برتر همراه اول در حوزه مهندسی برق و فناوری

استخدام نیروی خدماتی آقا برای آژانس مسافرتی در مشهد

380 نفر داوطلب حضور در انتخابات هیات های مذهبی فارس هستند

استخدام مهندس طراحی فرآیند تصفیه فاضلاب در شرکت فراب زیست فراز

استخدام طراح و گرافیست خانم و آقا در شرکت صنعت داران افتخاری

استخدام آشپز و کمک آشپز آقا برای رستوران یک شرکت در تهران

مجازات حبس مردان از قانون مهریه حذف شد

استاندار اردبیل: مرغ و آرد به میزان کافی و مورد نیاز استان تولید می شود

خوابی که برای ایران دیده اند

التماس بیگانه برای به آشوب کشاندن جامعه

جلب اعتماد عمومی، وحدت و همدلی مردم با مسئولان را به دنبال دارد

دانشجویان و تشکل های انقلابی میدان جهاد تبیین را خالی نگذارند

خلاقیت و ایده های جذاب برای نظم دادن به اتاق کورکان

نیکزاد: ایران و آذربایجان ظرفیت های مهمی برای توسعه روابط دارند

جراحی اقتصادی دولت به نفع اغنیا و به ضرر فقراست/ چرا حاصل تصمیماتِ غلط دولت به پای بازنشستگان نوشته شود؟

رنگ و بوی ضد امنیتی دادن به اعتراضات به حق مردم بی انصافیست

معاون اجتماعی قوه قضاییه: تشکیل قرارگاه پیشگیری از وقوع جرم با محوریت سرقت در سراسر کشور

معاون اجتماعی قوه قضاییه: تشکیل قرارگاه پیشگیری از وقوع جرم با محوریت سرقت در سراسر کشور