موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حقوق بازنشستگان - افزايش حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - انتقالات پرسپوليس - بازنشستگان تامين اجتماعي - معاون اول رييس جمهور - كميته انضباطي - نقل و انتقالات پرسپوليس - انجمن ايراني تاريخ - طرح كتابخواني - اردوي پرسپوليس - هايك ويژن - ده درويش - نسيم - ورزش همدان - دولت عمران خان - خوزه ماريا خيمنز - هنرهاي شهري - تولد فيدل كاسترو - محرم سازي مدارس دخترانه - مهاجري

مطالب مرتبط:
دولت تایید کرد: زنگ خطر آغاز موج ششم کرونا در کشور به صدا درآمده است | درصورت رعایت نشدن پروتکل ها ناچاریم محدودیت های بیشتر و سخت گیرانه تر وضع کنیم
وزیر بهداشت: ناچاریم محدودیت های سخت گیرانه تر کرونایی در سراسر کشور ایجاد کنیم | بررسی راه های جلوگیری ازافزایش اُمیکرون
مهمترین کنسرت های پاپ هفته جاری و آینده | ابراهیم زاده و هوروش بند باز هم پلی بک می کنند؟ | مسیح و آرش در سالن بزرگ وزارت کشور
ویدئو | تداوم بارش برف و باران در کشور
تصاویر/ اختتامیه پنجمین جشنواره بین المللی شعر حوزه(اشراق)
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 15:372022-01-27سياسي

پنجمین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی | نقش تشکل های مردمی در حل مسائل اجتماعی کشور چیست؟


مدیریت فعالیت های اجتماعی در کشور نیازمند سیاست گذاری و تسهیل گری است؛ در حالیکه مسئولین به تصدی گری تمایل دارند - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، پنجمین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با موضوع نوآوری اجتماعی و نقش سازمان های مردم نهاد در حل مسائل کشور با دعوت از نمایندگان تشکل های مردمی و مشاور رییس سازمان امور اجتماعی کشور به عنوان نماینده دولت برگزار شد.

این دورهمی از سلسله دورهمی های رویداد ملی نوپیا بود که قرار است در 12 اسفند باهمت ستاد نوآوری های اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) برگزار شود.

دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی با عنوان نوآوری اجتماعی و نقش سازمان های مردم نهاد در حل مسائل کشور در حالی برگزار شد که بحث و گفتمان چالش برانگیزی در خصوص سازمان های مردم نهاد و فعالان حوزه نوآوری اجتماعی شکل گرفت.

در این دورهمی سوگیری رابطه حاکمیت با تشکل های اجتماعی قوت گرفت.

نماینده هر دو طیف معتقد بودند که هریک باید نقش تسهیل گری، برای دیگری داشته باشند و اصرار داشتند که باید طرف مقابل به کارآمدتر شدن دیگری کمک کند، اما نکته جالب این که هردو طیف با تصدی گری حاکمیت در امور اجتماعی مخالف بودند.

این دورهمی باهمت ستاد نوآوری های اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام برگزار شد.

سجاد اسم حسینی دبیر دورهمی های رویداد ملی نوآوری اجتماعی (نوپیا) در ابتدای این نشست با اشاره به اهمیت نقش سازمان های مردم نهاد در حل مسائل کشور، گفت: سلسله نشست های برنامه ریزی شده برای رسیدن به یک نگاه مشترک بین رویداد نوپیا و فعالان حوزه اجتماعی است.

وی در ادامه به نشست هایی که تاکنون برگزارشده اشاره و به تفسیر موضوع های گذشته را این طور بیان کرد: اولین دورهمی رویداد ملی نوآوری اجتماعی با حضور اتمی ها همراه شد؛ دومین دورهمی با همراهی اندیشکده ها و پژوهشکده ها و نقش آن ها در حل مسائل کشور بود.

دورهمی سوم میزبان کارآفرینان اجتماعی بودیم و بررسی نقش آن ها در حل مسائل کشور، همچنین در چهارمین دورهمی موضوع نقش جهادگران در حل مسائل کشور را به گفت وگو نشستیم.

امروز هم این دورهمی به موضوع اهمیت نقش سازمان های مردم نهاد در حل مسائل کشور پرداخته می شود.

علی ملکی رییس پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در ابتدای دورهمی به رابطه بحث سیاست گذاری و نوآوری اجتماعی اشاره کرد و گفت: جایگاه دولت یعنی سیاست گذاری حکمرانی؛ به این معنی که چالش های عمومی مردم از طریق ساختارهای حکمرانی حل شود.

هرچند یکسری امور با تعامل بین مردم حل می شود.

مثل پاسخ به عرضه و تقاضا، اما هر چه که از این دایره بیرون بماند انجام آن وظیفه حاکمیت است.

مثال ساده اینکه دو جریان ترافیکی وقتی به هم می رسد یک چهارراه را تشکیل می دهد و اینجا نقش پلیس راهنمایی رانندگی به عنوان نماینده حاکمیت پررنگ می شود.

فلسفه وجود دولت ها می تواند طبق همین مثال ساده باشد.

ملکی با طرح این سؤال که چرا باید ساختار حکومتی وجود داشته باشد اظهار داشت: مگر مردم نمی توانند خودشان مسائلشان را حل کنند؟ باوجود دولت ها، برخی مسائل و مشکلات تشدید شده است.

ناکارآمدی هم به وجود آمده است.

حتی در کشورهای پیشرفته دولت ها در حل مسائل جامعه دستشان بسته است.

اینجا راه حل در نوآوری های اجتماعی و تشکل های مردمی است.

البته باوجود نظام فکری مشترک، دغدغه ها و انگیزه های مشترک مردم می تواند برخی مسئله ها را حل کنند، اما باید سرعت حل مسئله به سرعت خلق مسئله برسد.

طوری که تشکل های اجتماعی راه حل های نوآورانه ارائه دهند.

ما در این زمینه ضعف داریم مسائل انباشته شده داریم.

گاهی ورود دولت باعث شده کارها عقب تر بماند و حتی مردم هم با ورود دولت پا پس کشیده اند.

رضا محبوبی مشاور رییس سازمان امور اجتماعی کشور دولت ها را مجموعه ای از دستگاه های حاکمیتی دانست که سعی می کنند در این عرصه کارآمدتر باشند و گفت: نوآوری های اجتماعی نمی توانند جایگزین حاکمیت شود.

همیشه ساختار باید حضورداشته باشد.

وظیفه تشکل های اجتماعی این است که باید به کارآمدی حاکمیت کمک کنند.

مشاور رییس سازمان امور اجتماعی کشور به تعریف نوآوری اجتماعی اشاره کرد و ادامه داد: همان طور که از نام نوآوری اجتماعی پیداست، نوآوری از دل جامعه می جوشد و منافع و پیامدهایی برای کل جامعه دارد.

اگر حرکتی از درون نهاد جامعه برنیامده باشد و در بستر اجتماعی نباشد و دستاوردی برای جامعه نداشته باشد اسم آن را نمی گذارند نوآوری اجتماعی؛ نوآوری اجتماعی امروز محصول نوآوری ادوار گذشته است.

ذات پدیده نوآوری اجتماعی مبتنی بر تشکل های اجتماعی است.

محبوبی با صراحت گفت: نوآوری اجتماعی بدون تشکل های غیردولتی اصلاً نوآوری اجتماعی نیستند! بازیگرانی که ما اسمشان را می گذاریم تشکل های غیردولتی همان هایی هستند که انتظار داریم نوآوران اجتماعی باشند.

یوسف اصلانی مسئول خیریه بهشت امام رضا (علیه السلام) به 22 سال سابقه اش در حمایت از کودکان و بحث خیریه ها اشاره کرد و گفت: اولین تشکل های انقلابی که مردم در آن ظاهر شدند دوران جنگ تحمیلی بود.

چون حاکمیت به مردم اعتماد کرد.

زن، مرد، پیر و جوان پای کارآمدند و همین ثابت کرد که اعتماد به مردم اصلاً بد نیست، اما درگذر زمان مردم را کنار گذاشتند و از مردم خواستند که عقب بایستند.

نیرو استخدام کردند و سیر اجتماعی به سمتی رفت که مردم فقط باید کمک اقتصادی کنند.

پتانسیل مردم را نادیده گرفتند و این یک ضرر دوطرفه برای مردم و هم برای حاکمیت بود.

امروز 95 درصد از فعالیت های سازمان بهزیستی را مردم اداره می کنند.

بااین وجود سازمان بهزیستی هنوز چاق است واقعاً چرا؟ محمد محسن دوباشی مدیرعامل ستاد پیشرفت جامع منطقه ای ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) و رییس شورای سیاست گذاری نوپیا با اشاره به این نکته که فعالیت های مردمی و مردم پایه، جلوتر از حاکمیت حرکت می کنند تأکید کرد: سال هاست وظایف حاکمیت توسط مردم حل می شود، اما مسئولان این فعالیت ها را فانتزی می بینند.

این تفکر اشتباه است.

اگر اصالت دادن به مردم و حل مسئله مردمی را از حوزه اجتماعی بگیریم دیگر چیزی نمی ماند.

دستگاه های حاکمیتی باید تسهیل گر باشند، اما دائماً سد می شوند.

دستگاه های حاکمیتی باید حامی باشند، اما تصدی گری می کنند و معتقدند که مردم و تشکل ها باید با ما هماهنگ شوند و الا اجازه کار نمی دهیم.

همان طور که می بینیم در بحران ها مردم واحد هستند و مسئولان هستند که عوض می شوند.

دوباشی عدم توجه به فرصت های اجتماعی را نوعی آسیب اجتماعی دانست و گفت: مسئله های اجتماعی مسائلی است که مردم با آن زندگی می کنند.

در حوزه نوآوری اجتماعی توجه به مردم و تسهیل گری برای مردم باید در حوزه سیاست گذاری حاکمیت باشد، نه اینکه از تشکل ها به اسم متصدی، آمار و گزارش بگیرند.

ملکی در ادامه نشست به اقتصاد دولتی و نقش دولت در مسائل اجتماعی اشاره کرد و گفت: حتی بازیگران اجتماعی نیز از دولتی ها انتظار دارند.

وقتی دولت از بازیگران اجتماعی حمایت می کند برای او هم توقع ایجاد می شود و جهت گیری می کند و همه این ها به دلیل سابقه تاریخی و نقش پررنگ دولت است.

این یک مسئله اجتماعی است که باید توسط تشکل های اجتماعی حل شود.

یوسف اصلانی در ادامه این دورهمی محدودیت های تشکل های مردمی را ارزیابی کرد و گفت: چرا تشکل ها باید به دولت وصل باشند؟ هر صنفی برای خودش اتحادیه دارد، اما سمن ها باید زیر لوای دولت کار کنند.

چرا خودمان نمی توانیم مثل دیگر نهادهایی که نماینده دارند به خودمان مجوز بدهیم؟ چرا باید به دولت وابستگی داشته باشیم؟ محبوبی در این دورهمی خودش را نماینده دولت معرفی کرد و گفت: بحث به سمت و سویی می رود؛ مثل اینکه دولت اضافه است! گفت وشنودها به سمتی رفته، مثل اینکه دولت فقط کارش سنگ انداختن جلوی فعالیت های اجتماعی است! طوری که انگار دولت در جای لوکس نشسته است و بقیه کارها را مردم انجام می دهند.

دوباشی در ادامه این بحث اظهار داشت: منطقه هایی در کشور وجود دارند که لوکیشن محرومیت زدایی شده اند مثل هرندی، مثل قلعه گنج.

حاکمیت حتماً در محرومیت زدایی این مناطق کارکرده است، اما برای سیاست گذاری نمی تواند حرف نو بزند.

نمی تواند از مدل کوچک سازی و حکمرانی نوین استفاده کند، اما معنایش این نیست که حاکمیت باید حذف شود.

ملکی در ادامه بحث این سؤال را مطرح کرد؛ برای حل مسائل اجتماعی دولت اصالت دارد یا مردم؟ و خودش پاسخ داد: اصالت با مردم است حل مسائل اجتماعی باید از مردم، با مردم و برای مردم باشد.

نظام انگیزشی دولت ظرفیت و توان برای حل مسئله را ندارد.

محبوبی در این نشست صریح تر پاسخ داد: تنظیم گری و سیاست گذاری قابل واگذاری به تشکل های غیردولتی نیست.

به حتم تشکل های غیردولتی نمی توانند به اندازه ای که دولتی ها اشراف اطلاعاتی دارند به موضوع اشراف داشته باشند.

دولت مدرن همه ابزارها را برای سیاست گذاری دارد.

این نقش برای حاکمیت به رسمیت شناخته شده است، حالا ممکن است در ایفای نقش ضعف هایی هم داشته باشد.

وی با تأکید بر فعالیت تشکل های غیردولتی گفت: واقعیت این است که در فرایند اجتماعی، بخش قابل توجهی از تشکل های غیردولتی به بلوغ نرسیدند و شاید هم به یک بلوغ زودرس رسیده باشند.

برخی از تشکل ها نمی توانند در حل مسائل کشور شریک دولت باشند.

خیلی از تشکل ها شبیه به بنگاه اقتصادی کار می کنند.

من نام آن ها را شرکت می گذارم، نه تشکل های غیردولتی! ملکی در این نشست با اشاره به منابع دولتی تأکید کرد: چون اقتصاد به دست دولت است تشکل ها به دولت وابسته می شوند.

تشکل ها می توانند کارشان را آغاز کنند و بعد از ارزیابی کارشان، به آن ها مجوز ادامه کار داده شود درست شبیه به مجوزهای کسب وکار که مجوزهای پسینی به آن ها داده می شود.

محبوبی در پاسخ گفت: در هیچ جای دنیا مسائل اجتماعی را به مکانیزم های خودبه خودی واگذار نکرده اند.

پیشنهاد می کنم بحثی را برای آسیب شناسی این موضوع داشته باشیم و به این سؤال پاسخ دهیم که چرا باید اختیارات دولت به تشکل ها واگذار شود؟ آیا در سیستم قضایی که 1800 عنوان مجرمانه داریم مردم می توانند به راحتی برای حل مسائل و مشکلات ورود کنند؟ مردم می توانند به راحتی کار اجتماعی انجام دهند؛ بدون اینکه مورد قضاوت قرار بگیرند که چرا چنین و چنان هستند؟ آیا واقعاً نهاد قانون گذار بازتاب دهنده نگاه اکثریت جامعه است؟ مشاور رییس سازمان امور اجتماعی کشور در پایان گفت: کاش در یک مبحث آسیب شناسی، همه این نکات بررسی شود.

محمد حیدری به عنوان دبیر اجرایی نخستین رویداد ملی نوآوری اجتماعی (نوپیا) اعلام کرد که این نشست پنجمین دورهمی از 7 دورهمی قبل از این رویداد است که در 12 اسفند سال 1400 با حمایت ستاد نوآوری های اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) در سالن همایش های برج میلاد برگزار خواهد شد.

این فعال اجتماعی در حاشیه این برنامه، با دعوت از فعالان نوآوری های اجتماعی برای شرکت در این رویداد گفت: در این دورهمی ها با عنوان دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی؛ شرکت کنندگان با یکدیگر به بحث و تبادل نظر درباره چگونگی هم افزایی در انجام فعالیت ها و یافتن راهی برای حل مسائل خواهند پرداخت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اجتماعی - سازمان های مردم نهاد - نوآوری - دورهمی - تشکل های مردمی - مردم نهاد - ستاد اجرایی فرمان حضرت امام - فعالان - سازمان - سازمان امور اجتماعی کشور - کشور - مردم - برگزار - ستاد اجرایی فرمان - حوزه - مسائل - فرمان حضرت امام - مسائل اجتماعی - نهاد - ستاد اجرایی - رییس سازمان - مردمی - رویداد ملی - و نقش - نمایندگان - تسهیل گری - حضرت امام - تشکل - ستاد - نیازمند

آخرین اخبار سرویس:
لغو جشن های سالگرد آزادسازی خرمشهر

تصمیمات مهم تهران و مسقط برای توسعه همکاری ها و گشودن باب های جدیدی از شراکت اقتصادی

آیت الله رییسی: سریع تر مشکلات گمرکی برای تبادلات تجاری ایران و عمان برطرف شود

رییس جمهور: هر چه سریعتر مشکلات گمرکی برای تبادلات تجاری بین ایران و عمان بر طرف شود

ترور شهید خدایی چهره زبون صهیونسیت ها را آشکارتر کرد

رییسی: ایران می تواند انتخاب مناسبی برای مردم عمان در حوزه سلامت و پزشکی باشد

میزان دریافت حقوق در طرح رتبه بندی معلمان مشخص شد

غش کردن گارد ساحلی مقابل رییس جمهور ایران!+ویدئو

دستور قالیباف صادر شد

قالیباف: ترور شهید خدایی چهره زبون صهیونسیت ها را آشکارتر کرد

دستور قالیباف برای رسیدگی به حادثه فروریختن ساختمان در آبادان

ستاد بحران سریعا به مصدومان حادثه متروپل رسیدگی کند

سکوت در برابر ترور محکوم است

رییس مجلس: ستاد بحران سریعا به مصدومان حادثه متروپل رسیدگی کند

تلاش گروه های افراطی هندو برای تخریب «تاج محل» و چهار مسجد مسلمانانِ هند

حجت الاسلام منتظری: تخلف و قصور در حادثه آبادان محرز است

تصمیمات تهران و مسقط برای توسعه همکاری ها و شراکت های جدید اقتصادی

یک درخت را انتخاب کن تا شخصیت خود را بدانی /میگی نه، امتحان کن!

ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، دروغ مجازی است!

تصاویر منتشر نشده از شهید مدافع حرم

رییسی: سریع تر مشکلات گمرکی برای تبادلات تجاری ایران و عمان برطرف شود

دعا و صدقه چگونه سرنوشت انسان ها را تغییر می دهند؟

پروازهای نجف به حالت عادی برگشت

واکنش نایب مجلس شورای اسلامی به ترور شهید صیاد خدایی

آخرین اخبار افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

اتصال به محور پاتاوه_ دهدشت اولویت شهرستان لنده/ اختصاص 83.5 میلیارد تومان از سفر رییس جمهور به شهر اولین ها

باقری: از همه ظرفیت های بین المللی برای شناسایی،تعقیب و مجازات آمران و عاملان ترور شهید صیاد خدایی استفاده می کنیم

شورای وحدت کهگیلویه بویراحمد نامزد انتخاباتی معرفی نکرده است

جشن های سالگرد آزادسازی خرمشهر لغو شد

استخدام مدیر مالی، مدیر امور اداری و کارشناس شبکه (Help desk) در تهران

تمام مدارس البرز سه شنبه تعطیل است

فرمانده کل سپاه: انتقام خون شهید خدایی را سخت و پشیمان کننده از دشمن خواهیم گرفت/ تمام امکانات سپاه متعلق به مردم آبادان است

آیت الله رییسی: هر چه سریعتر مشکلات گمرکی برای تبادلات تجاری بین ایران و عمان بر طرف شود/ تاکید بر توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور

قول سرلشکر سلامی برای انتقام خون شهید صیاد خدایی

در سفر رییسی به عمان چه گذشت؟

رییس مجلس: ستاد بحران سریعا به مصدومان حادثه متروپل رسیدگی کند

شورای وحدت کهکیلویه بویر احمد نامزد انتخاباتی معرفی نکرده است

اختتامیه جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر برگزار نمی شود

سند فرهنگی یک ساله عفاف و حجاب شهرستان تنگستان تدوین می شود

دیدار رییسی با معاون نخست وزیری عمان (عکس)

موسوی تبریزی: حسن روحانی را در جلسه منزل خاتمی انتخاب کردیم

رییسی در عمان : سلاح هسته ای ،مطلقا در دکترین ایران جایی ندارد

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه بی واسطه با 195 نفر از مراجعان ملاقات کرد

کرمانشاه میزبان بخش نیمه نهایی مسابقات قرآن کریم کشور خواهد بود

مجلس در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است

واکنش فرمانده سپاه به ترور شهید خدایی | پاسخ سپاه سخت و پشیمان کننده است

هدیه متفاوت عمانی ها به رییس جمهور ایران

ببینید | غش کردن یک عضو گارد سلطنتی عمان در مراسم استقبال از رییسی

قالیباف: دستور بررسی فوری حادثه ساختمان در ابادان

دلیل لغوجشن های سالگرد آزادسازی خرمشهر

سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

قالیباف پیام داد | عاملان ترور شهید خدایی شناسایی و مجازات شوند

رییسی مسقط را به مقصد تهران ترک کرد

نرخ بیکاری فرزندان شاهد و ایثارگر در قطب انرژی کشور زیبنده نیست

بی توجهی شهرداری آبادان به گزارش مهندسان ناظر، علت حادثه ساختمان «متروپل»

انتقاد رییس شورای وحدت اصوگرایان از برخی انتصابات در کهگیلویه و بویراحمد

لاریجانی پیام صادر کرد

رییسی مسقط را به مقصد تهران ترک کرد

تأکید روانچی بر حق حاکمیتی اعضای سازمان ملل در مدیریت و نظارت بر سلاح های متعارف خود

دستور ویژه رییس جمهور از عمان

با اولین اینفلوئنسر ربات با سندروم دان آشنا شوید

دستور رییس سازمان بازرسی کل کشور در پی ریزش ساختمان 10 طبقه

رییسی مسقط را به مقصد تهران ترک کرد

تشکیل اولین جلسه ستاد بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی

پیام سرلشکر باقری درباره ترور «سرتیپ دوم پاسدار صیاد خدایی»

سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

مجمع سلامت تنگستان راه کارهای تخصصی برای این شهرستان ارائه دهد

پیام تسلیت دادستان کل کشور درپی شهادت مدافع حرم شهید صیاد خدایی

آیین استقبال از شهید گمنام در فرودگاه بندرعباس

همسر با وفا دارای این علائم است / امتحان کنید

رییس جمهور مسقط را به مقصد تهران ترک کرد

آیت الله اراکی: هویت یک جامعه را سبک شهری آن جامعه می سازد

مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

تصمیمات تهران و مسقط برای توسعه همکاری ها و گشودن باب های جدیدی از شراکت اقتصادی

لحظه های غم انگیزه سقوط مترو پل+ تصویر

عکس/ وداع با شهید صیاد خدایی

جشن بزرگ آزادسازی خرمشهر لغو شد

تأکید تخت روانچی بر حق حاکمیتی اعضای سازمان ملل در مدیریت و نظارت بر سلاح های متعارف خود

جشن های سالگرد آزادسازی خرمشهر لغو شد

آیت الله رییسی: همکاری های اقتصادی میان تهران و مسقط می تواند افزایش یابد

قالیباف: نهادهای امنیتی و اطلاعاتی نسبت به شناسایی و مجازات عاملان حادثه تروریستی شهید«صیاد خدایی» اقدام کنند

نخستین رویداد ملی مدرسه پیشرفت برگزار می شود

وداع با شهید ترور حاج حسن صیاد خدایی در معراج شهدا

سرلشکر باقری : ترور شهید پاسدار صیاد خدایی مطمئنا بی پاسخ نخواهد ماند

لحظه های غم انگیزه سقوط مترو پل+ تصویر

تقدیر عجیب از مالک و سازنده ساختمان متروپل +عکس

رونمایی از 20 سکه تاریخی ضرب دارالعباده در یزد

حرف عجیب وزیر کار درباره علت عدم پرداخت افزایش حقوق بازنشستگان / به خاطر اصلاح یارانه ها شلوغ بودیم

سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام : از مسئولان امنیتی انتظار می رود راه را بر حرکات شیطنت آمیز ببندند

مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

شهادت صیاد خدایی بار دیگر چهره زبون رژیم صهیونسیتی را آشکارتر کرد

قالیباف: نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عاملان و آمران ترور شهید صیادخدایی را شناسایی و مجازات کنند

مشخصات جان باختگان و مصدومان آبادان اعلام شد + اسامی و محل بستری

نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عاملان شهادت شهید خدایی را شناسایی کنند

نهادهای امنیتی عاملان و آمران ترور شهید صیادخدایی را شناسایی و مجازات کنند

قالیباف: نهادهای امنیتی و اطلاعاتی عاملان شهادت شهید خدایی را شناسایی کنند

پیام تسلیت دادستان کل کشور درپی شهادت مدافع حرم شهید صیاد خدایی

روایت جهانگیری از دولت خاتمی

پنجمین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی | نقش تشکل های مردمی در حل مسائل اجتماعی کشور چیست؟

پنجمین دورهمی فعالان حوزه نوآوری اجتماعی | نقش تشکل های مردمی در حل مسائل اجتماعی کشور چیست؟