موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - نمايشگاه كتاب - تامين اجتماعي - طرح رتبه بندي - بازيكنان پرسپوليس - افزايش حقوق - طرح رتبه بندي معلمان - انتقالات پرسپوليس - هواداران استقلال - حامد كاويانپور - رهنما - كارخانه شهيد قندي - فن بازار - بهزاد محمدي - كنوانسيون سلاح هاي شيميايي - علي زارع - شركت مخابرات استان لرستان - امين فردين - آموزش مجازي دانشجويان - ماتئو پليكونه - عليرضا تخت شاهي - معاون امور صنايع وزارت صنعت

مطالب مرتبط:
اسلام جمهوری اسلامی یا اسلام داعش؛ کدامیک نماینده اسلام سیاسی است؟
مراسم چهلم سردار شهید ایرلو سفیر جمهوری اسلامی ایران در یمن
جمهوری اسلامی ایران تبدیل به نقطه تحول و تعالی منطقه شده است
رژیم صهیونیستی متضرر اصلی نگاه جمهوری اسلامی ایران به شرق/گسترش ارتباط با کشورهای همسایه با اصول عزا، حکمت و مصلحت
جمهوری اسلامی نوشت: حق حیات
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 بهمن 1400 ساعت 15:272022-01-27سياسي

جمهوری اسلامی یا داعش؛ کدام اسلام سیاسی؟


در طول تاریخ قرائت های متفاوتی از دین اسلام توسط طیف های مختلف، ارائه شده است.

در این بین یکی از چالشی ترین و مهم ترین خوانش ها از دین اسلام که در تاریخ معاصر رسمیت یافت و ظهور و بروز بسیاری نشان داد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از فارس، در طول تاریخ قرائت ها و دیدگاه های متفاوتی از دین اسلام توسط طیف های مختلف از علمای دینی تا مستشرقان غربی ارائه شده است.

آنچه در این مختصر به بررسی اجمالی و کلی آن خواهیم پرداخت، درکی از اسلام است که در تاریخ معاصر چه در حوزه نظر و چه در ساحت عمل رسمیت یافت و توجهات ویژه ای به آن شد.

آن قرائت معروف و مهم، اسلام سیاسی است.

اسلام سیاسی رویکردی در برابر اسلام سنتی اسلام سیاسی که شاید ظهور و بروز عملی آن را باید از زمان سیدجمال الدین اسدآبادی به بعد دانست، نگرشی در برابر اسلام سنتی است که انفکاک و مرزبندی بین دین و دنیا را کنار می زند و معتقد است با عنایت و توجه به اصل اسلام و آموزه های اصولی آن که گستره عظیمی از این تعالیم مربوط به اجتماعیات است، دین را باید به عرصه عینی و عملی جامعه کشاند.

اسلام از سنخِ سنتی، اسلامی است که با نظام های سیاسی تا حد توان به بهانه و توجیهات شرعی، عقلی، ضروری و.

از درِ مماشات وارد شده و سازش دارد.

این نوع رویکرد که دین را بیش تر متولی امور فردی شخص مسلمان دانسته، نگرشی است با سابقه و قدمت دار در تاریخ اسلام؛ به طوری که عموم مردم این قرائت از اسلام را قرائت رسمی و اصلی می شناختند و با آن مأنوس بودند.

در این نگاه حاکم و عالم، دین و دنیا از هم جدا هستند، حاکم و سلطان به امور سیاسی و دنیوی مشغول است و عالم هم امور اخروی را برعهده گرفته و به نوعی عالم، ذیل حاکم تنفس و فعالیت می کند.

اما در مقابل، تعریف و دیدگاهی از اسلام وجود دارد که هرچند رسمیت یافتن و تئوریزه شدنش مربوط به تاریخ معاصر و نهایتاً به 150 سال قبل می رسد، اما ریشه و مبنای آن از متون دینی و منابع اصیل اسلامی قابل کشف است.

در اسلام سیاسی، تمایز و مرزبندی بین دین و سیاست کنار رفته و این دین است که مرجعیت و زمام داری امور سیاسی را برعهده می گیرد.

غربِ پس از رنسانس دخالت دین در دنیا را امری ارتجاعی و ناپسند قلمداد می کرد و با یورش همه جانبه خود به ملل مسلمان و تغییر ذائقه آن ها در رابطه با مفاهیمی چون سیاست، دین، دنیا و.

حاکمیت را فارغ از دین تعریف می کرد.

در مقابل مسلمانان سعی بر این داشتند که بار دیگر با بازگشت به معارف حقیقی اسلامی دین را به یکی از ساحت های اصلی حیات انسانی یعنی سیاست وارد کنند که البته غرب و جبهه استعمار همواره سعی کرد این تحرک و سیر مبارزاتی را با الفاظی چون بنیادگرایی دینی یا ارتجاع مذهبی حرکتی افراطی نشان دهد.

سیاست؛ جزء جدانشدنی دین اسلام اسلام سیاسی در پی تشکیل حکومت اسلامی اما با توجه به اقتضائات و شرایط زمان است و پویایی احکام و تعالیم دین را در سطح جامعه خواستار است.

حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) در این باره فرمود: آن قدر آیه و روایت که در سیاست وارد شده است، در عبادات وارد نشده است.

شما پنجاه و چند کتاب فقه را ملاحظه می کنید، هفت ـ هشت تا کتابی است که مربوط به عبادات است؛ باقی اش مربوط به سیاسات و اجتماعیات و معاشرات و این طور چیزهاست.

ما همه آنها را گذاشتیم کنار و یک بعد را ـ یک بعد ضعیفش را ـ گرفتیم.

اسلام را همچو بد معرفی کرده اند به ما که ما هم باورمان آمده است که اسلام را به سیاست چه! سیاست مال قیصر و محراب، مال آخوند! محراب هم نمی گذارند برای ما باشد، اسلام دین سیاست است، حکومت دارد.

شما بخشنامه حضرت امیر و کتاب حضرت امیر به مالک اشتر را بخوانید و ببینید چیست.

دستورهای پیغمبر و دستورهای امام (ع) در جنگ ها و در سیاسات ببینید چه دارد، این ذخایر را ما داریم، عُرضه استفاده اش را نداریم.

ذخیره موجود است، همه چیز داریم، عرضه استفاده نداریم، مثل اینکه ایران همه چیز دارد، اما می دهند او را به غیر، ما کتاب و سنت مان غنی است، همه چیز در آن هست؛ لکن بد معرفی کردند به ما.

امام امّت در جای دیگر تأکید می کنند: اسلام یک چیزی نیست که برای یک طرف، قضیه را فکر کرده باشد.

اسلام در همه اطراف قضایا حکم دارد.

تمام قضایای مربوط به دنیا، مربوط به سیاست، مربوط به اجتماع، مربوط به اقتصاد، تمام قضایای مربوط به آن طرف قضیه که اهل دنیا از آن بی اطلاع اند.

ادیان توحیدی آمده اند برای اینکه هر دو طرف قضیه را نگاه بکنند و طرح بدهند.

نسبت به هر دو طرف قضیه آنها حکم دارند، طرح دارند، این طور نیست که یا این طرف را و از آن طرف غافل باشند یا آن طرف و از این طرف غافل باشند.

نه، آن طرف هم نظر دارند؛ این طرف هم نظر دارند.

خصوصاً اسلام که از همه ادیان بیشتر در این معنا پافشاری دارد که همه احکامش یک احکام مخلوط به سیاست است، دست به گردن احکام است … نمازش مخلوط به سیاست است؛ حجّش مخلوط به سیاست است، زکاتش سیاست است، اداره مملکت است؛ خمسش برای اداره مملکت است.

امام خمینی در کتاب ولایت فقیه و حکومت اسلامی صراحتاً بیان می کند که استعمار با نفوذ در مجامع علمی چون حوزه و دانشگاه و اغفال اهالی آن از سیاست دین را تحریف کرده است، یعنی امام، اسلامی که نگرش و آفاق سیاسی مردم مسلمان را با توجه به زمان در نظر نگیرد، اسلامی تحریف شده می داند.

سیر تاریخی اسلام سیاسی همانطور که پیش از این بیان شد، سیر تاریخی اسلام سیاسی به عنوان یک حرکت جدی و نظریه پردازی شده را باید معطوف به تاریخ معاصر خاورمیانه دانست.

رهبران مختلفی با رویکردهای گوناگون به اسلام سیاسی پرداخته اند.

سیدجمال اسدآبادی، محمد عبدُه، رشید رضا، عبدالرحمن الکواکبی، ابوالاعلی مودودی، حسن البنا، سید قطب، سیدمجتبی نواب صفوی و امام خمینی، بزرگ ترین رهبران و اندیشه پردازان اسلام سیاسی هستند.

البته باز هم باید تأکید کرد که نوع نگرش آن ها به محدوده نفوذ سیاست در جامعه و کیفیت آن متفاوت است.

اسلام سیاسی با نقد و چالش کشیدن استوانه های اصلی غرب چون سرمایه داری لیبرال و سیاست گذاری های سکولار و جهان بینی اومانیستی، دعوی ارائه نظم نوین و راهکار جدید برای اداره و تعامل با جهان و جهانیان را داشته است.

چالش های موجود قرن 19 و 20 در جوامع اسلامی در مواجهه با غرب و ارزش های غربی و تأثیرپذیری نگران کننده مسلمین از مؤلفه های مطلوب غرب از یک طرف و پاسخگو نبودن و ناتوانی اسلام سنتی در تقابل با این وضعیت، شرایط را طوری رقم زد که رجوع به اسلام سیاسی که در عقیده انقلابی ما، اصل همین رویکرد است، مسأله ای اجتناب ناپذیر و ضروری بود.

تذکر این نکته مهم است که مواجهه حرکت اسلام گرا با غرب، همیشه از سر تقابل نبوده است، بلکه سیری است که هم تعامل با تمدن غرب را دارا بود و هم تقابل جدی با آن را در کارنامه خود دارد.

تعامل با غرب که از سوی سیدجمال و محمد عبده صورت گرفت، هرچند برخی مزایا مانند شناساندن ابعاد اجتماعی و سیاسی اسلام را دارا بود؛ اما برخی اثرپذیری های این جریان از غرب به عنوان تمدنی پیشرفته که راه حل معضلات جوامع اسلامی پیوستن به آن است ؛ ارزش های غربی را در آن، تبدیل به اصولی کرد که مسلمین در پی انطباق و تشبیه ارزش های خود با آن ها بودند.

تلاش برای تشبیه شورای اسلامی با دموکراسی غربی، نمونه ای از تحمیل این نگرش است.

اما از اواخر قرن 19 اسلام گرایی پا به عرصه تقابل و رقابت جدی با غرب نهاد.

در این سیر، اسلام خود صاحب الگو در عرصه های مختلف است و اسلام دموکراسی یا سوسیالیسم نیست.

اسلام، اسلام است که شخص باید تصمیم بگیرد یا تن به حاکمیت طاغوت ندهد یا با آن مماشات کند و به احکام خدا پشت.

نظریه ای کردن این اندیشه در قالب های مختلف و نوع چگونگی ایصال به مطلوب مسلمین در چهارچوب های مختلفی ارائه می شد.

سید قطب، حسن البنا، مودودی و حضرت امام از این دست رهبران اسلام سیاسی بودند.

اندیشه سیاسی امام خمینی محصول اسلام فقاهتی بود در بین جریان های مختلف اسلامی، تنها حرکتی که توانست به نتیجه برسد، نهضت امام خمینی با پشتوانه قیام مردمی بود.

اندیشه سیاسی امام که محصول اسلام فقاهتی ایشان بود و در نظریه ولایت فقیه تبلور یافت، حاکمیتی است که در عصر غیبت حکومت را در شأن فقیه می دانست؛ چرا که تنها فقیه و مجتهد است که با دانستن اصول و مبانی اسلام و قدرت انطباق صحیح آن با زمانه می تواند قوانین را فهم کند.

نکته قابل توجه در نظریه سیاسی امام خمینی ، نوع مواجهه آن با مقوله ولایت فقیه است.

حضرت امام با نظری سیاسی ـ اجتماعی به اصل ولایت فقیه، نقطه کشف آن را فارغ از آیات و روایات که روش فقهای سنتی بود، از نیازها و ضرورت های جامعه مسلمین به دست آورد.

شاهد این مدعا، مقدمه کتاب ولایت فقیه است.

امام در این کتاب به اولین موضوعی که اشاره می کند، موضوع سیاسی روز یعنی استعمار است.

او در این مقدمه، مسلمانان را به تقابل و مبارزه با مطامع استعماری فرا می خواند.

بنیانگذار جمهوری اسلامی در مقدمه کتاب ولایت فقیه بیان می کند: اسلام دین افراد مجاهدی است که به دنبال حق و عدالتند.

دین کسانی است که آزادی و استقلال می خواهند.

مکتب مبارزان و مردم ضداستعمار است.

اما این ها اسلام را طور دیگر معرفی کرده و می کنند.

تصور نادرستی که از اسلام در اذهان عامه به وجود آورده و شکل ناقصی که در حوزه های علمیه عرضه می شود، برای این منظور است که خاصیت انقلابی و حیات اسلام را از آن بگیرند و نگذارند مسلمانان در کوشش و جنبش و نهضت باشند، آزادی خواه باشند، دنبال اجرای احکام اسلام باشند.

از جمهوری اسلامی تا داعش؛ کدام اسلام سیاسی؟ مسأله مهمی که در اینجا مطرح می شود، مربوط به نوع رویکرد و نگاه به اسلام سیاسی و احکام و چگونگی اجرای آنهاست.

در ظاهر انقلاب اسلامی، اسلامی سیاسی است و در مقابل داعش و القاعده هم داعیه دار اسلام با نگرش سیاسی و پویا در سطح جامعه است.

نکته مهم این است که در نظر گرفتن چه ظرایف و لطایفی در مورد اسلام سیاسی منجر به انقلاب سال 57 ایران و ایجاد جبهه مقاومتی می شود که شیعه و سنی، مسلمان و مسیحی را زیر چتر خود به تقابل با استعمار و استکبار می کشاند؛ و در طرف مقابل، چه سوءتفاهمی در این باره کار را به پدیده های تلخ و نگران کننده ای چون داعش و النصره و بقیه گروه های تکفیری می رساند.

در بررسی ها پیرامون اسلام سیاسی، درک و فهم این خلأ ها می تواند ما را از کشیدن به ورطه خطا و کج فهمی مصون بدارد.

اسلام سیاسی ، موضوع پرونده جدیدی است که به مرور در روزهای آتی درباره آن بیش تر سخن خواهیم گفت.

محمدمهدی اسکندری
کلید واژه ها: اسلام - اسلام سیاسی - دین اسلام - تاریخ معاصر - سیدجمال الدین اسدآبادی - سیاسی - تاریخ - قرائت - رسمیت - مختلف - برابر - ارائه - توسط - سنتی - ظهور - مهم ترین - مرزبندی - آنلاین - همشهری - دیدگاه - اسلامی - یکی از - گزارش - عنایت - معروف - علمای - بررسی - دنیا - ویژه - نشان

آخرین اخبار سرویس:
محمدحسن ظریف منش عملیات ویژه خروج سریع از هلی کوپتر||| توسط یگان ویژه فاتحین

جهاد تبیین از ابزارهای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی است

دختران هیئات دانشجویی دانشگاه های کشور در مشهد گرد هم آمدند

مدارس علوم دینی اهل سنت ساماندهی می شوند/سطح بندی مدارس علوم دینی اهل سنت در کشور

دشمن ریشه اسلام را هدف قرار داده است/قدرت اسلام را باید با وحدت افزایش دهیم

روحانیت در دوره کرونا ثابت کرد برای مردم جان می هد

رویداد «هم آفرینی سرمایه های زندگی» در هفته جمعیت برگزار شد

بیش از 90 درصد از مساجد پاوه در دوران انقلاب احداث و یا بازسازی کامل شده است

اقتصاد ایران؛ از بیماری تا جراحی

برگزاری موفقیت آمیز رزمایش «الی بیت المقدس 12» در سمنان

رییسی: آینده کشور را بسیار روشن می بینم/ احیای دریاچه ارومیه اولویت سفر دولت به آذربایجان غربی

مبنای اطلاق عنوان خبرنگاری و بهره مندی از حمایت

آینده کشور را بسیار روشن می بینم/ احیای دریاچه ارومیه اولویت سفر دولت به آذربایجان غربی

رییسی: آینده کشور را بسیار روشن می بینم/ احیای دریاچه ارومیه اولویت سفر دولت به آذربایجان غربی

جلسه شورای اداری آذربایجان غربی آغاز شد

فیلم| سلام فرمانده از جوار امامزاده سید مظفر(ع) بندرعباس

برگزاری موفقیت آمیز رزمایش «الی بیت المقدس 12» در سمنان

رییس جمهور: برای اصلاحات اقتصادی مصمم هستیم

بخش خصوصی نقش و همکاری موثری در خنثی سازی تحریم ها داشته است

رییسی: برای اصلاحات اقتصادی مصمم هستیم

فیلم| سلام فرمانده از جوار امامزاده سید مظفر(ع) بندرعباس

آغاز جلسه شورای اداری با حضور رییس جمهور

رونمایی از آثار یکی از پیشگامان عرصه تبلیغ در لرستان

دندانپزشک قلابی در مسجدسلیمان روانه زندان شد

فرازی از وصیت نامه مادر شهیدان صنیع خانی

جزییاتی از آخرین تغییرات طرح اصلاح قانون مهریه در مجلس

دین به عالم نیاز دارد/ باید عالمانی تربیت کنیم که پاسخگوی نیاز جامعه باشند

فیلم/ جزییات و مصوبات سفر استانی رییس جمهور به آذربایجان غربی

حضور حوزویان در متاورس؛ آری یا خیر | ظرفیت رسانه های نوین در تبلیغ جهانی دین

پادشاهی لایک و کلیک در تولید فانتزی های فرهنگی اجتماعی!

فرزندآوری امنیت آینده کشور را تضمین می کند!

دیدار رییس جمهور با نخبگان و اقشار مختلف مردم ارومیه

فیلم/ اجرای سرود سلام فرمانده در حرم حضرت زینب سلام الله علیها

ویدئو| مجری تلویزیون: کار بدی کردم که همسرم را بغل کردم؟!

رییسی: آینده کشور را بسیار روشن می بینم / احیای دریاچه ارومیه اولویت سفر دولت به آذربایجان غربی

علی ارسلانی دیدار رییس جمهور با نخبگان و اقشار مختلف مردم ارومیه

رییسی: آینده کشور را بسیار روشن می بینم / احیای دریاچه ارومیه اولویت سفر دولت به آذربایجان غربی

بازدید وزیر فرهنگ از طرح های فرهنگی و صنعتی نیمه کاره سردشت

نتیجه جلسات به مردم منعکس شود

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از طرح های فرهنگی و صنعتی نیمه کاره سردشت

عدم حمایت از رهبرانقلاب موجب تباهی و خسران دنیا و آخرت است

16 ناشر از حضور در نمایشگاه سال آینده محروم شدند

اعلام میزان افزایش حقوق نمایندگان مجلس

سالمندی جمعیت تهدید جدی برای کشور/ فرصت جبران تهدید جمعیتی 7 تا 10 سال است

رییسی: آینده کشور را بسیار روشن می بینم/ احیای دریاچه ارومیه اولویت مهم سفر دولت به آذربایجان غربی

پرایدی که زیر کامیون له شد+عکس

رییسی: آینده کشور را بسیار روشن می بینم/ احیای دریاچه ارومیه اولویت مهم سفر دولت به آذربایجان غربی

اعلام میزان افزایش حقوق نمایندگان مجلس / حق ماموریت نمایندگان برابر وزرا می شود؟

گزیده خطبه های نماز جمعه شهرستان ها در کهگیلویه و بویراحمد

خطیب جمعه اردبیل : ‏از دستگاه قضایی به خاطر مدیریت شایسته در رعایت احترام افراد در هفته اخیر تشکر می کنم

اقدام دولت در حذف ارز ترجیحی ستودنی است

یک اندونزیایی از توله یوز سوم مراقبت می کند

جهاد تبیین مهمترین ابزار حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی

لبنان پس از انتخاباتی که برنده مطلق نداشت

رییسی: بصیرت و همراهی مردم در طرح اقتصادی اخیر دشمن را ناامید کرد

رییس جمهور: دولت سیزدهم هرگز میدان کار و تلاش را ترک نخواهد کرد | پرداخت یارانه گام مهمی در جهت رفع فقر مطلق

ضرورت مشارکت پذیری پذیری مردم و نهادهای اجتماعی در حفاظت از میراث فرهنگی

دولت مصمم است در تصمیم گیری ها و مقررات ثبات ایجاد کند

اولویت مهم سفر دولت به آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه است/ آینده کشور را بسیار روشن می بینم

اولویت مهم سفر دولت به آذربایجان غربی احیای دریاچه ارومیه است/ آینده کشور را بسیار روشن می بینم

ببینید | خداحافظی بیمارستان ها با بخش کرونا

یک بانوی مسیحی استرالیایی در حضور امام جمعه ملبورن به دین مبین اسلام مشرف شد + فیلم

کشته شدن 17 عضو طالبان در پنجشیر

چرا سعید مدنی بازداشت شد؟

هیات نمی تواند سیاسی نباشد

ویدئو | مهلت 20 روزه برای تعیین تکلیف معدن اژدرکوه

استخدام کارشناس فروش تلفنی مسلط به زبان انگلیسی با حقوق ثابت و پورسانت

بخش خصوصی نقش و همکاری موثری در خنثی سازی تحریم ها داشته است

اجتماع سپاهیان محمد رسول الله (ص) تهران

رییس جمهور: مسئله کولبری با تدوین آیین نامه کولبری ساماندهی می شود

مردم خوزستان اجازه فعالیت به اخلالگران نظام را نمی دهند

حضور آیت الله رییسی در جمع رانندگان خودروهای باری و ترانزیتی

تصاویر/ دیدار رییس جمهور با نخبگان، علما، خانواده شهدا، ایثارگران و جمعی از اقشار مردم آذربایجان غربی

تصاویر / افتتاح نمایشگاه کنگره 4000 شهید روحانی در مصلای قم

بیش از صد تروریست بازداشت شدند

گلایه های تلخ یک راننده مقابل رییس جمهور/ ببینید

ورود مجلس به موضوع مرگ توله یوزپلنگ های ایرانی/ فردا جلسه مشترک کمیسیون اصل 90 و فراکسیون محیط زیست

بخش خصوصی همکاری موثری در خنثی سازی تحریم ها داشته است/ دولت مصمم به ثبات در تصمیم گیری ها و مقررات است

ششمین دوره انتخابات هیات مذهبی شهرستان خرم آباد

رزمایش الی بیت المقدس 12 در استان سمنان برگزار شد

حسینی: دولت به حمایت مردم برای حل مشکلات نیاز دارد

تصاویر/ نماز جمعه آران و بیدگل از نگاه دوربین

سلام فرمانده

رییسی: برای اصلاحات اقتصادی مصمم هستیم/ آینده کشور را بسیار روشن می بینم

وزارت جهاد کشاورزی از تولید محصولات استراتژیک حمایت کند

انتقاد رییس جمهور از تصمیمات خلق الساعه در گمرکات/ برای تولیدکننده و صادرکنندگان مانع ایجاد نکنید

رییسی: مدیریت پایانه های گمرکی باید با استانداران باشد

ضرغامی: عاشق کمپربازها شده است!

تصاویر / نماز جمعه 30 اردیبهشت شهرستان بندر خمیر

تصاویر/ نشست هم اندیشی مسئولان حوزوی آذربایجان غربی با مشاور رییس جمهور

تصاویر/ حضور رییس جمهور در نماز جمعه میاندوآب

تصاویر/ حضور رییس جمهور در یادمان حاج عمران پیرانشهر

تصاویر/ نشست هم اندیشی علماء و روحانیون آذربایجان غربی با مشاور رییس جمهور

تصاویر/ حضور مشاور رییس جمهور در امور روحانیت در مدرسه علمیه امام علی(ع) سلماس

گروگانگیری در ایلام/ خطیب نماز جمعه هم واکنش نشان داد

دولت در مسیر رفع مشکلات مردم و کشور حرکت می کند

تأمین سلامت، معیشت و تحصیل اولویت های بهزیستی برای فرزندان سازمان است

مردمی سازی یارانه ها راهی برای خنثی سازی تحریم هاست

میرسلیم: دستاورد های ارزشمند خودروسازی بسیاری از رقبای خارجی را به خشم آورده/علم الهدی: در بحث حجاب منتظر نیروی انتظامی نمانید/دستور ویژه رییسی برای حل معضل ریزگردها از زبان وزیر کشور/نیروهای ایران در اینستاگرام نفوذ کرده اند؟

صلاحیت صنفی مدعی خبرنگاری احراز نشد

جمهوری اسلامی یا داعش؛ کدام اسلام سیاسی؟

جمهوری اسلامی یا داعش؛ کدام اسلام سیاسی؟