مطالب مرتبط:
مداحی پاپ و رقابت بر سر مخاطب
رقابت غول های ترکیه و یاران خلیل زاده برای جذب گومیس
رقابت غول های ترکیه با الریان برای جذب گومیس
ماجرای عجیب رضایتنامه 16 میلیاردی برای بازیکن مدنظر پرسپولیس / رقابت سرخابی ها و مربی استقلالی برای جذب ستاره لیگ برتری
ماجرای عجیب رضایتنامه 16 میلیاردی برای بازیکن مدنظر پرسپولیس / رقابت سرخابی ها و مربی استقلالی برای جذب ستاره لیگ برتری
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 بهمن 1400 ساعت 19:122022-01-26سياسي

مداحی پاپ و رقابت بر سر مخاطب


باید توجه داشت تقسیم مداحی ها و هیئات به دو دسته سنتی و مدرن، به لحاظ دوره زمانی نیست، بلکه به لحاظ ویژگی های متمایز این جریان هاست، از این رو ممکن است، - "، مجید محمدزمانی، پژوهشگر حوزه رسانه هسته افکارعمومی مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع): 1- مساله مخاطب در هیات هیات، به عنوان رسانه ای مردمی و اثرگذار درطول تاریخ تمدن اسلامی، نقشی اساسی در انتقال معارف و مناقب اهل بیت(ع) ایفا کرده است.

در دوران مدرن با توجه به رشد صنعت ارتباطات و رسانه، یکی از دغدغه های همیشگی برپاکنندگان این مجالس، حفظ و تقویت ارتباط هیئات و مادحین با مخاطبان خود بوده است.

این یادداشت با نگاهی کلان به دو جریان مداحی سنتی و مداحی عامه پسند (پاپ) در ارتباط گیری با مخاطب، به بررسی خاستگاه و خلأهای این ارتباط پرداخته تا محمل گفت وگویی جهت ساخت هیاتی متناسب با اقتضائات روز مخاطبان قرار گیرد.

باید توجه داشت تقسیم مداحی ها و هیئات به دو دسته سنتی و مدرن، به لحاظ دوره زمانی نیست، بلکه به لحاظ ویژگی های متمایز این جریان هاست، از این رو ممکن است، حتی برخی هیئات جدید، به واسطه ویژگی هایی جزء هیئات سنتی به حساب آیند.

لازم به ذکر است این دو جریان در دو سر طیف قرار دارند و بسیاری از هیئات در دوره های مختلف در میانه این طیف یا متمایل به یک سو می گردند.

اثرگذاری صحیح رسانه هیات بر مخاطب از برآیند سه ضلع محتوای مداحی (متشکل از شعر، سبک و مداح)، مخاطبان هیات و مکان و فضای هیات صورت می گیرد، از این رو در ادامه یادداشت این سه ضلع (مداحی، مخاطب و فضای هیات)، در سیره اهل بیت(ع) در برپایی مردمی هیئات و در دو جریان هیئات سنتی و مدرن مورد مقایسه قرار خواهند گرفت.

2- دغدغه های مخاطب محوری تلاش ائمه اطهار(ع) در برپایی مجالس عزاداری بر این بوده تا سه ضلع محتوای مداحی (شعر، سبک و مداح)، مخاطبان و مکان و فضای مجالس عزا، مردمی و عمومی باشد تا این مجالس بتوانند با مخاطبان خود ارتباطی موثر و صحیح برقرار کنند.

ائمه اطهار(ع) به برگزاری مجالس عزا در محیط های عمومی (خصوصا مکان های مقدس نظیر منا)، زمان های مورد توجه عامه و در بستر تحولات اجتماعی تاکید داشتند.

امام صادق(ع) در ایام تشریق در زمان حج، به کمیت امر کرد تا مجلس عزا برپا کند (محمدزمانی،1393،ج3،131) یا امام باقر(ع) به فرزند خویش امام صادق(ع) وصیت کردند در ایام حج در منا به مدت 10سال برای وی مجلس عزا برپا کنند.

(کلینی،1362،ج5،117) مجالس عزای برپاشده توسط اهل بیت(ع)، به صورت جمعی و با حضور مخاطبان عمومی تشکیل می شد.

محمدبن سهل می گوید هنگامی که من و کمیت بر حضرت صادق(ع) داخل شدیم تا جهت روضه خوانی، شعری بخوانیم، حضرت کسی را نزد برخی افراد خاندانش فرستاد تا آنها را دور هم جمع کنند.

(محمد زمانی،1393،ج3،131)همچنین ائمه اطهار(ع) با رصد فضای اجتماعی، از مادحینی که مورد استقبال عامه بودند و می توانستند با مخاطبان خود به خوبی ارتباط برقرار کنند، در مجالس شخصی خود استفاده می کردند.

جعفربن عفان وارد بر حضرت صادق(ع) شد حضرت او را اکرام فرمود و نزدیک خود نشاند، سپس فرمودند: خبری به من رسیده که تو در مرثیه حسین(ع) شعر می گویی و خوب هم می گویی.

جعفربن عفان عرض کرد: بله فدای شما شوم.

حضرت فرمودند: پس بخوان.

(ری شهری،1375،ج7،412) ائمه اطهار(ع) ضمن تحسین اشعار پرمعنا، موزون و متناسب با مسائل اجتماعی، از شعرا می خواستند از زبان متعارف قابل فهم مردم استفاده کنند.

به طور مثال امام صادق(ع) یک ضرب المثل عربی را جایگزین چند کلمه نامانوس قصیده میمیه کمیت کرد.

(محمد زمانی،1393،ج3،130-129) همچنین درکنار توجه به محتوای مداحی، ائمه(ع) از مادحین می خواستند در اجرای مراسم، از سبک های متعارف مردم در مداحی استفاده کنند.

چنانچه ابوهارون مکفوف نقل می کند امام جعفرصادق(ع) به من گفت: برای من شعری درباره‏ حسین(ع) بخوان.

من شعری برایش خواندم و او به من گفت: آنچنان که برای خود می‏ خوانید برایم بخوان، منظورش، با رقت و سوز، بود.

(انشدنی کما ینشدون یعنی بالرقه)، (ابن بابویه،1406ق،ج1،84) 3- شکل گیری مداحی عامه پسند(پاپ) در دوران اخیر و اوایل انقلاب اسلامی و سال های دفاع مقدس، دوره سلطه وجوه حماسی و دینی بر نوحه ها و هیئات است.

آمیختگی وعظ، حماسه و خطابه و درهم آمیختگی سنت دینی و عاشورایی با روح انقلابی، عامل محرک متن جامعه است.

در این دوره هیئات و مداحی هایی که به پیوند عاشورا و عزا با مسائل روز انقلاب و جنگ توجهی نداشتند، متونی بی محتوا، سطحی و مطرود جامعه قلمداد می شدند.

مادحینی همچون صادق آهنگران با حضور در متن مسائل روز و ارتباط نزدیک با مخاطبان جوان خود در جبهه، نقشی اثرگذار در تحریک و هدایت جامعه به سمت حق داشتند.

دوره پس از جنگ با رشد روزافزون هیئات، انواع متنوع مداحی، فارغ از گفتمان های سیاسی و حماسی دوران آغاز انقلاب تولید شد.

همچنین با تغییر شرایط نسلی در دهه80 و با حضور دولت اصلاحات و شرایط باز ایدئولوژیک این دهه، متون مداحی تحت تاثیر نیازهای فرهنگی-سیاسی نسل جدید، با آزادی بیشتری از ساختار سنتی حاکم، رشد کردند.

در این دوره با حضور جوانان در حوزه های جدیدالتاسیس عمومی، هیئات سنتی از برخی محیط های اجتماعی دور و به تبع سطح ارتباط ایشان با مخاطبان جوان کاهش یافت.

در این دوره با حضور مادحین جوان، مداحی فرمی ریتمیک می گیرد و هیئات با تمرکز نوحه خوانی و حضور کمرنگ روضه و واعظ روحانی برگزار می شود.

مداحی های عامه پسند (پاپ) جدید با نقد فهم سنتی از متن دینی و توجه جدی به زندگی روزمره و اعتقادهای عمومی و عینی و خودمانی، موجب بازنگری در فهم دین شدند.

(بهار،1390،228-225) 4-محتوامحوری مداحی سنتی مداح سنتی در جایگاهی پس از شخص واعظ روحانی و درکنار وی، به تبلیغ و آموزش دین می پردازد.

بسیاری از این مادحین به صورت رسمی در حوزه های علمیه یا غیررسمی در ارتباط مستمر با علما، آموزش دینی دیده اند.

محتوای اشعار موزون و کلاسیک مادحین سنتی، برگرفته از متون دینی مستند است و شعرا تلاش می کردند با پیونددهی مسائل روز با متون و وقایع دینی به آموزش، تحریک و هدایت مخاطبان خود بپردازند.

به طور مثال پیوند قیام عاشورا با جهاد و دفاع مقدس در اشعار آهنگران در دوران دفاع مقدس عامل تحریک و تهییج در جبهه ها بوده است.

امر امام خود را باید به جان خریدن، باید ره خطر را تا کربلا بریدن باید به خیمه گاه مولا حسین رسیدن، در راه عشق ورزی باید بلا کشیدن هیئات سنتی غالبا در فضاها و مکان های خاص معنوی نظیر مسجد، امامزاده و خانه عالمان دینی به صورت ثابت برگزار می شوند.

مادحین سنتی، بیشتر در دستگاه سنتی آواز به اجرا می پردازند و فن مداحی را در ذیل استاد به صورت رابطه استادی-شاگردی طی می کنند.

مخاطبان این هیئات غالبا به منظور افزایش معرفت و تربیت دینی در این مجالس حضور پیدا می کنند و رابطه استاد و شاگرد و مربی-متربی در این هیئات حاکم است.

این ارتباط غالبا ارتباطی یک طرفه با مخاطب است که موجب تربیت علمی و عملی مخاطبان در بلندمدت می شود.

اگرچه هیئات و مداحی های سنتی، در ابتدا بر تلفیق مسائل روز و آموزش معارف متمرکز بودند، اما به مرور به واسطه حضور نسل جوان در حوزه های عمومی جدید نظیر دانشگاه ها و مراکز فرهنگی، فاصله این مداحی ها، هم از متن مسائل روز جامعه دور شد و هم از سلایق فرمی مخاطبان نسل جدید؛ از این رو مخاطبان این مداحی ها گروهی خاص شده و کارکرد اجتماعی آنان به عزاداری محدود شد و دیگر نتوانستند حضوری فعال در بستر مسائل اجتماعی داشته باشند.

مادحین سنتی بسیار تلاش می کنند نیازها، مسائل و علایق مخاطبان نسل های بعدی خود را به دقت شناسایی کنند.

از آنجا که تربیت و آموزش فرآیندی فردی و تدریجی است، این هیئات زمانی که دارای جمعیت انبوه می شوند، اثرگذاری شان به نسبت قبل کاهش می یابد.

5-ذائقه محوری مداحی پاپ موسیقی پاپ درمقابل موسیقی سنتی، جنبه ای مردمی داشته و مختص به گروه خاصی است.

این موسیقی مطابق با ذائقه مصرفی مخاطب شکل می گیرد و به قول مارکوزه به دنبال ایجاد حس لذت جویانه در مصرف کننده است.

از ویژگی های موسیقی پاپ، تصویری بودن آن است که درجهت تحکیم هویت هنرمند درمنظر مخاطب به کار می رود(بهار، 1390، 210-203) الف- محتوای مداحی پاپ: شاید بتوان مداحی پاپ (عامه پسند) را در امتداد موسیقی پاپ قرار داد.

توجه ویژه به ذائقه مخاطب در تولید محتوای مداحی و برپایی هیات ها در فضاهای عمومی از ویژگی های بارز این نوع مداحی است.

مداحی پاپ با محوریت تنوع و نوآوری، سنت ها و الگوهای رسمی حاکم بر مراسم دینی را به چالش می کشد.

مداحی پاپ سلیقه ای است و مداح ذوق و سلیقه شخصی خود را در آن وارد می کند و مخاطب نیز حس آزادی در انتخاب نوع مداحی و تفسیر از متن دینی را در خود وجدان می کند(بهار، 1390، 219).

از آنجاکه این نوع مداحی برخاسته از ذائقه مخاطب است، ملاک موفقیت خود را ارتباط و جذب مخاطب می داند.

از این رو بسیاری از مادحین جدید از توفیقات خود در جذب گسترده جوانان سخن می گویند.

محتوای مداحی پاپ به واسطه انتخاب سوژه های روزمره و تکراری و استفاده از زبانی قابل فهم و عمومی، نقشی پررنگ در زندگی روزانه مخاطب ایفا می کند.

محتوای مداحی پاپ باید قابل فهم عمومی بوده و سبک آن به گونه ای باشد که قابل تکرار توسط مخاطبان در زندگی روزمره باشد.

به طور مثال استفاده از کلماتی نظیر جونم عشقم ، دیوونتم در نوحه ها سبب می شود مخاطب حتی خارج از محیط هیات، با تکرار این سبک ها و کلمات در زندگی روزانه، در تمام روز ارتباط خود را با مجالس اهل بیت حفظ کند.

محتوای مداحی پاپ به جای نقل وقایع گذشته دینی، روایتگر حس شخصی مخاطبان با اهل بیت است.

به طور مثال به جای بازگویی ادب، غیرت و شجاعت دینی حضرت عباس درضمن ذکر وقایع تاریخی، به ابراز احساسات خود نسبت به وی می پردازد.

مادحین جدید، خیلی خود را محدود به استفاده از اشعار و دستگاه های کلاسیک نمی دانند و گاهی ترجیح می دهند از شعر سپید استفاده کنند.

در مداحی پاپ سبک و فرم غلبه و اولویت بر متن و محتوا دارد.

از این رو گاهی اوقات شاهد مداحی هایی با سبک زیبا و جذاب اما بی محتوا هستیم.

این نوع مداحان غالبا به صورت سنتی آموزش مداحی ندیده اند، از این رو برخی از آنها برای تولید محتوا به ناچار از خوانندگان پاپ تقلید می کنند و پوششی معمولی و جوان پسند داشته و از زبان بدن در مداحی استفاده می کنند.

ب- مخاطبان مداحی پاپ: مداحی پاپ غالبا برخاسته از نیازهای فرهنگی نسل جدید مخاطبانی است که به دنبال ایجاد هویت خود با قرائتی جدید از دین هستند.

از این رو انتخاب این نوع مداحی، هم بیانگر اعتراض به سنت است و هم درجهت ساخت هویتی متمایز و از آن طرف هر مداحی نیز تلاش می کند سبک ویژه و متمایز خود را تقویت کند تا بتواند برای خود و مخاطبانش، هویتی متمایز و جدید ایجاد کند، از این رو بیشتر وزن این هیات ها بر محور نوحه بوده و مقایسه سبک مادحین با هم پدیده ای متعارف است.

ج- مکان و فضای هیات های جدید: هیات های جدید به جای مکان های معنوی ثابت نظیر مساجد و امامزاده ها، در مکان های عمومی زندگی نظیر تکیه های خیابانی، دانشگاه ها، فرهنگسراها و حتی مکان های تفریحی نظیر ورزشگاه ها و پارک ها برپا می شود.

ازجمله ویژگی این مکان های جدید فقدان عقبه معنوی دینی و غیرثابت بودن است.

این هیات های بزرگ از هر ابزار عامه پسندی برای پیشبرد مداحی خود استفاده می کنند.

شاید آخرین ابزارهای امروزی آنها استفاده از آلات موسیقی در هیات ها، فیلمبرداری حرفه ای، استفاده از استیج و استودیو در تولید ویدئوکلیپ ها است.

در این هیات ها اصل با مداح است و روحانی در حاشیه، متغیر و حتی در امتداد مداح حرکت می کند و به جای وعظ و افزایش معرف دینی مستند، به ایجاد تهییج احساسات حتی گاهی با ذکر مطالب غیرمستند می پردازد.

6-خطر عرفی سازی دین میل محتوای هیات های مدرن، درجهت همنوایی اعتقادات دینی با تجربه زیسته دینداران است.

مداحان جدید بیشتر روایتگر موقعیت های اجتماعی و سیاسی زندگی دینداران هستند و توجه کمی به متون دینی دارند و متنوع سازی سبک را مقدم بر آموزش محتوای دینی می دانند.

اما باید دانست رهاسازی مناسک آیینی از متون دینی و همراه سازی این مراسم با مسائل دنیوی به تدریج موجب سکولار شدن هیات ها می شود.

سکولار شدن جنبش های دینی به این معناست که بخشی از این دنیا و همانند آن باشند و معارف غیرتجربی (که شامل بسیاری از معارف دینی خصوصا در حوزه اعتقادات است)، در آن کمرنگ شوند.

کمرنگ شدن معارف عمیق دینی نظیر امور اعتقادی در محتوای مداحی، موجب برجسته شدن مناسک ظاهری دینی نزد مخاطبان می شود.

این مسیر گاهی به جایی می رسد که مسائل غیرمادی، اخروی، اخلاقی و اعتقادی دین نظیر اعتقاد به توحید، معاد و امامت یا کمرنگ می شود و به حاشیه می رود یا در حد امور محسوس تنزل می یابد.

این تنزل گاهی درمورد مناقب اهل بیت نیز صورت می گیرد، به طور مثال قدرت ایمانی امیرالمومنین و حضرت عباس(ع) در حد قدرت اسطوره های قهرمانی تنزل یافته و بیشتر اشعار به تعریف اندام ظاهری ایشان متمرکز می شود یا رابطه امام و امت به رابطه مولا و نوکر زندگی عرفی تغییر می یابد.

در سال های اخیر شیوع این نوع مداحی های کم عمق موجب انتقاد و اعتراض برخی مراجع دینی و روحانیت معظم شده است.

مداحی پاپ (عامه پسند) بازتاب زندگی معمولی مخاطبان اعم از شادی ها، غم ها، فردگرایی ها و مشکلات است و از این رو از ابزارهای عامه پسند زندگی روزمره نظیر استفاده از آلات موسیقی نیز استفاده می کند و کمتر سراغ ابزارهای نخبگان دینی نظیر تعقل، اندیشه و علم می رود.

از این رو در این نوع مداحی ها رگه هایی از تظاهر به عقل گریزی و اصرار بی مبنا بر سنت شکنی دیده می شود.

7-کلام آخر آنچه گفته شد، درمورد هیات ها و مادحین سنتی و عامه پسند بیانگر دو سر یک طیف است و بسیاری از هیات ها و مادحین در دوره های مختلف خود، در میانه یا متمایل به یک سوی این طیف شده اند.

به طور کلی، هیات ها و مداحی های سنتی، با نگاهی توده ای و منفعل به مخاطب، محتوا و فرم خود را بر محور آموزش متون دینی شکل داده و توجه کمی به ذائقه مخاطب دارند.

از این رو تلاش می کنند ازطریق رشد معرفت و شناخت مخاطب، به عواطف و رفتار وی جهت دهند.

این هیات ها آموزش و تربیت مستقیم (و نه تعاملی)، فردبه فرد و تدریجی مخاطب را ازجمله اهداف خود دانسته و به دنبال تاثیرگذاری کیفی هستند، از این رو با افزایش جمعیت، قدرت تاثیرگذاری آنها بر مخاطب کم می شود.

دور شدن این هیات ها از حوزه های عمومی جدید و مسائل اجتماعی روز و فاصله نسلی بین مداح و مخاطبان و بی توجهی به تغییرات ذائقه مخاطبان در فرم و محتوا موجب کم رونق شدن این نوع مداحی ها شده است.

درمقابل، هیات های جدید و مداحی پاپ، به جای نگاه توده ای به مخاطب، مخاطب را به مثابه بازار می بینند که باید محتوا و فرم مداحی، بر محور ذائقه وی شکل گیرد.

هدف محوری این هیات ها ارتباط با مخاطب است و محتوا و فرم بر محور مخاطب، متنوع و متغیر می شود و البته این ذائقه محوری گاهی در چهارچوب مورد تایید شارع نیست.

مداحی های پاپ به جای پرداختن به متون دینی غالبا روایتگر موقعیت های اجتماعی، فرهنگی و شخصی مخاطبان دیندار خود هستند.

اگرچه این مداحی به دلیل محتوای عامه پسند و حضور در فضاهای عمومی جدید، در کوتاه مدت با مخاطب خود به سرعت ارتباط می گیرد و موجب ایجاد و تهییج تاثیرات معنوی و عاطفی شدید بر مخاطب می شود، اما در بلندمدت به دلیل برجسته سازی مناسک ظاهری دینی و بی توجهی به مبانی دینی، نمی تواند نیازهای شناختی عمیق مخاطبان خود را رفع کرده و در ساحت اجتماع نیز نمی تواند موجب حرکت های اجتماعی برخاسته از مبانی دینی شود.

مداحی امروز زمانی می تواند در کارکرد اجتماعی خود موفق باشد که بتواند محتوا، مخاطب و محیط و فضای اثرگذار متناسب خود را انتخاب کرده و بسازد و از مزیت های هر دو رویکرد سنتی و پاپ استفاده کند.

هیات ها و مادحین امروز، هم باید از وضعیت امروز مسائل اجتماعی با مخاطب سخن بگویند و هم برای حل مسائل فردا با وی گفت وگو کنند.

هم باید نگران کیفیت مجالس باشند و هم از مقایسه نادرست کمیت پرهیز کنند.

هم باید به تربیت و آموزش معرفتی مخاطبان خود بپردازند و هم ذائقه و عواطف او را رشد دهند.

هم باید پای در متون دینی مستند داشته باشند و هم متناسب با ذائقه مخاطب، آن محتوا را ترجمه هنری کنند.

هم باید به احوال شخصی مخاطب توجه کنند، هم مسائل او را در فضای اجتماع درنظر گیرند.

هیات ها باید در بستر مسائل اجتماعی حضوری فعال داشته باشند، اما حضوری موثر و تخصصی.

نگاه به گروه های تخصصی مخاطب باید جایگزین نگاه توده ای و بازاری به مخاطب شود؛ چراکه سطح علمی- معرفتی، نیازها و حوزه فعالیت های مخاطبان متفاوت و تخصصی شده است.

از این رو درکنار هیات های عمومی، نیازمند رشد هیات های تخصصی هستیم تا بتوانند مرجعیت اجتماعی و تربیت تخصصی مخاطبان خود را پیگیری کنند.

با گسترش حوزه های عمومی جدید و پیچیدگی مسائل اجتماعی، هیات ها و مداحان باید متناسب با ظرفیت خود، مکان و بستر فعالیت اجتماعی خاص خود را مشخص کنند و متناسب با مخاطب آن حوزه، محتوا و فرم پیام خود را شکل دهند.

در این حالت هر هیات و مداح، مخاطب خاص خود را دارد و مقایسه جمعیت مخاطبان معنی ندارد.

به طور مثال هیات های دانشجویی با هیات های ادارات دارای مخاطبان خاص و محتوایی متفاوت است و مقایسه جمعیت آنها با هم کاری اشتباه است.

هریک از این هیات های تخصصی در بستر یک مجموعه مسائل اجتماعی حضور داشته و باتوجه به ظرفیت خود، محتوا و دایره فعالیت خود را محدود و تخصصی می کند.

این تخصصی شدن موجب جلوگیری از تولید و عرضه پیام های کلی، غیرمتناسب و بی فایده برای مخاطبان می شود و باعث می شود فرم و محتوای مداحی متناسب با آن مخاطب خاص تولید شده و اثر آن مداحی بر آن مخاطب خاص سنجیده و درجهت تغییر یا تقویت آن اثر حرکت شود.

به طور مثال طرح مسائل جمعیت و فرزندآوری در هیات های خانوادگی و هیات های بانوان نیازمند فرم و محتوایی خاص در مداحی است و طرح آن مسائل در هیات های دانش آموزی غیرمتناسب با مسائل آن مخاطبان است.

همچنین در هیات های دانشجویی به واسطه فضای آزاد علمی در دانشگاه، برگزاری فرم مناظرات آزاد درمورد مسائل روز در هیات ها، به جای آموزش های یک طرفه، شیوه ای اثرگذار و تعاملی در آموزش است.

منابع: 1- محمدزمانی، جواد، 1393، فرهنگ نامه، هنر و ادب آیینی، سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی، تهران 2-ری شهری، محمد، 1375، میزان الحکمه، دارالحدیث، قم 3-کلینی رازی، محمد بن یعقوب (1362)، الاصول من الکافی، ج5، ص117، باب کسب النائحه، ناشر: اسلامیه، تهران، چاپ دوم.

4-مهری، بهار.

(1390).

مصرف و فرهنگ.

چاپ اول، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها(سمت)، تهران 5- ابن بابویه، محمدبن علی(1406 قمری)، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال ، دارالشریف الرضی للنشر، قم .

منبع: فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: مداحی - مخاطب - ارتباط - رسانه - مخاطبان - هیات - زمانی - مدرن - ارتباطات - سنتی - رشد صنعت - مرکز رشد - رسانه ای - دانشگاه - پژوهشگر - یادداشت - متناسب - انتقال - یکی از - تقویت - اساسی - معارف - تاریخ - دغدغه - مردمی - ویژگی - دوران - رقابت - بررسی - قرار

آخرین اخبار سرویس:
نماینده آبادان در مجلس: نهادهای مختلف 24 ساعته در حال خدمت رسانی به آسیب دیدگان متروپل هستند

اظهارات عجیب مخبر درباره حمله موشکی دشمن

زنان سفرنامه نویس قاجاری را بشناسید

تربیت کنشگر جهاد تبیین ویژه دانشجویان در فارس

این مجسمه خون گریه می کند!+عکس

در متروپل یک جنایت اتفاق افتاد

برنامه واکسیناسیون کرونا در شیراز ؛ جمعه 6 خرداد

ویدئو/ جناب خان دکتر انوشه را هم سوژه کرد!

ویدئو/ جناب خان دکتر انوشه را هم سوژه کرد!

توضیح رابطه ماهور الوند و فرهاد اصلانی | اوایل من را تحویل نمی گرفت!+ویدئو

فارس من| گلایه اساتید حق التدریس نسبت به وضعیت شغلی شان

وقتی گرانی قیمت ها، اخلاق و رفتار مردم را بد می کند

تقویم و اوقات شرعی جمعه ششم خرداد ماه

راهنمای قدم به قدم مرتب کردن کمد لباس ها | چطور در کمترین زمان، مرتب ترین کمد را داشته باشیم

برگزاری جشن عروسی در بیمارستان! + عکس

استخدام طراح گرافیک در شرکت چاپ و تبلیغات مهدیون کرج

ببینید | اثبات حضور حسین عبدالباقی در دفتر کارش زمان فرو ریختن ساختمان

گلچین مهمترین سوالات استخدامی مصاحبه حضوری

نمونه کارنامه های شرکت کنندگان آزمونهای استخدامی

تلخ یا شیرین! خاطرات روز اول شروع به کار

جزوه ویژه ایران استخدام (مصاحبه روانشناسی)

گزینش استخدامی چیست؟

راهنمای قبولی در آزمون های استخدامی

راهنمای جامع مصاحبه های استخدامی

سوالات استخدامی خود را از ایران استخدام بپرسید

مراحل برگزاری آزمون های استخدامی دولتی چیست؟

جزوه آموزشی چگونه استخدام شویم؟

چرا امام صادق (ع) پیگیری نهضت علمی را هدف اصلی خود قرار داد؟

وعده عضو کمیسیون عمران مجلس درباره متروپل آبادان

حدیث روز | سه خصلت منافق از نگاه امام جعفر صادق (ع)

ماجرای عنایت امام کاظم (ع) به علامه سید مرتضی عسکری

دستور رهبر انقلاب درباره فروریختن متروپل در آبادان

وزیر کشور: در متروپل یک جنایت اتفاق افتاد/ خطرزدایی در دستور کار امدادگران

استخدام کارشناس پرستاری در شرکت رایان طب جاوید در تهران

مهمانی های قجری با تم سبز در منیریه

فال حافظ/ آن یار کز او خانه ما جای پری بود

دستورهای جدید رییسی به مسئولان

دستورهای جدید رییسی به مسئولان

پرسش بازنشستگان / علت تاخیر دولت در افزایش حقوق بازنشستگان چیست؟

موج گسترده مهاجرت اتباع افغانستانی به ایران

فیلم | طلبه در میدان جهاد

ارز جهانگیری از عجیب ترین تصمیمات برباد دهنده بیت المال

دنیای آینده متعلق به نسل و دانش نو است

گزارشی از نشست جبهه مردمی اقتصاد مقاومتی در قم

این زن حرفه ای ترین ساقدوش عروس در دنیاست+ عکس

باید بر جبهه سازی صاحب نظران حوزه اقتصاد مقاومتی تمرکز کنیم

تصاویر/ مراسم سوگواری شهادت امام جعفر صادق(ع) در رشت

تصاویر/ همایش سراسری محله قرآن

تصاویر/ جلسه تبیینی مدیران حوزوی آذربایجان غربی با حجت الاسلام والمسلمین احمد عابدی

تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام صادق(ع) در مسجد اعظم قم

تصاویر/ تشییع پیکر سه تن از شهدای تازه تفحص شده دفاع مقدس در اصفهان

شبکه ترا 2 (Terra 2.0) چیست ؟

تقویم و اوقات شرعی جمعه 6 خرداد 1401

خلأ حماسه، عامل فراگیری سلام فرمانده

تصاویر/ برگزاری سلسله نشست های جهاد تبیین در ارومیه

تصاویر/ همایش نگاهی به سیره علمی و عملی امام صادق(ع) در ارومیه

ساختارهای موجود اقتصاد و مدیریت با نظام سیاسی ولایی همراه نیستند

یادداشت رسیده | جنبش علمی امام صادق (ع)

رییس مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی حوزه پاسخ داد: چگونه می توان اقتصاد را مردمی کرد؟

به مناسبت شهادت حضرت امام صادق علیه السلام

نشست جبهه مردمی اقتصاد مقاومتی در قم برگزار شد

احیای اندیشه و فرهنگ اسلامی، مرهون مجاهدت علمی و فرهنگی امام صادق(ع) است

خنده و سرگرمی باید همراه با انتقال محتوا باشد/ به دنبال ترویج خنده حلال در جامعه هستیم

نمی توان از هر وسیله ای برای خنده و سرگرمی استفاده کرد

در غم بازماندگان حادثه آبادان شریکیم/ مقصران با قاطعیت مورد مؤاخذه قرار بگیرند

محرومیت های موجود زیبنده کرمان نیست

اهمیت تقویت روحیه جهادی در جامعه

برگزاری آیین تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم

جک دورسی از هیات مدیره توییتر خارج شد

خنده و سرگرمی باید همراه با انتقال محتوا باشد

سرگرمی برای سرگرمی در مکتب ما پذیرفته شده نیست

شنبه گردهمایی نونهالان یزدی برای همخوانی سرود سلام فرمانده در میدان میرچخماق یزد

انتقاد آیت الله نعیم آبادی از برخی امامان جماعت/ همچون مرحوم آیت الله ترابی امامت کنید

استخدام هتل شهریار تبریز

دبیرخانه پیگیری حقوقی ترور شهید سلیمانی در کرمان تشکیل می شود

نامه نیوز: انتخابات مجلسی که برای هیچکس مهم نیست!

بیانیه جمعی از استادان دانشگاه در پی درگذشت احمد ساعی

66 هزار پرونده قضایی در کرمان به سازش ختم شد

دستور های ویژه رییس جمهور برای پیگیری حادثه متروپل

نشست مشترک مرکز ملی فضای مجازی کشور با مدیران رسانه ای حوزه

وظیفه پیگرد مقصران حادثه برعهده همه ما مسئولان کشور است

محمد مهاجری: یک وزارت خانه جدید درست کنید

200 جانباز از سراسر کشور در کرمان حضور یافتند

با رفتار و کردار خود مردم را به دین خدا دعوت کنیم/ سخن گفتن کافی نیست

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی حادثه آبادان

وزیر کشور: در متروپل یک جنایت اتفاق افتاد

اظهارات جدید علم الهدی درباره فتنه 88

وزیر کشور فاجعه متروپل را جنایت دانست

نحوه ایجاد آواتار سه بعدی در فیسبوک و اینستاگرام

در مملکت چه خبر است؟ احیای روابط با عربستان در وزارت خارجه ؛ فحاشی به عربستان در برنامه سلام فرمانده!

کتاب «تاریخ جامعه جوادیه» در هند رونمایی شد

تسلیت محمد شریعتمداری بابت «غمی سخت و سنگین»

امام صادق(ع) مظهر امید صادقی بود که شیعه انتظارش را می کشید

اگر بفهمید مادرتان سرطان دارد چه می کنید؟

روایت طاهری اصفهانی از شرایط اصفهان پس از بازداشت کرباسچی

ضرورت افزایش نقش آفرینی اقتصاد ایران در حوزه های منطقه ای و محلی

سواحل مازندران هوشمند می شود/استقرار 800 ناجی غریق در نوار ساحلی

محسن مرادی سرپرست سینمای جوان لرستان شد

اجتماع عظیم « سلام فرمانده » در استادیوم صد هزار نفری آزادی

حادثه متروپل یک جنایت بود/ آمار فوت شدگان به 19 نفر رسید

مداحی پاپ و رقابت بر سر مخاطب

مداحی پاپ و رقابت بر سر مخاطب