مطالب مرتبط:
هشدار مجدد انصارالله یمن: روزهای سختی در انتظار امارات است / اختصاصی
زخم و قطع پا، تاری دید، خونریزی چشم و... اینها عوارض جنگ نیست عوارض دیابت است | رکورددار دیابت در ایران در اختیار کدام استان است؟
انصارالله چگونه کارت های امارات را در جنگ یمن سوزاند؟
عربستان سعودی و اندونزی گزینه های مهم عادی سازی روابط با اسراییل
حملات شدید ائتلاف سعودی به صنعا/ هشدار یمن به امارات/ مذاکره امارات با آمریکا
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 بهمن 1400 ساعت 18:372022-01-26بين الملل

باز هم می گویم جنگ یمن بیهوده است/ سعودی ها دنبال بهانه ای برای قطع روابط با لبنان بودند/مصاحبه اختصاصی با قرداحی


جورج قرداحی، وزیر اطلاع رسانی سابق لبنان بار دیگر بر موضع اصولی خود مبنی بر بیهوده بودن تجاوزگری نظامی ائتلاف سعودی اماراتی به یمن تاکید کرد.

- خبرگزاری تسنیم" از بیروت، جورج قرداحی روز جمعه دوازدهم آذر پس از نزدیک به سه ماه فشار عربستان سعودی و محور عربی هم سو با این کشور علیه وی، از مقام خود به عنوان وزیر اطلاع رسانی لبنان استعفا کرد.

قرداحی سه ماه قبل از آنکه به عنوان وزیر کابینه دولت نجیب میقاتی انتخاب شود، از جنگ عربستان در یمن انتقاد کرده و آن را بیهوده دانسته و گفته بود که انصارالله یمن همانند حزب الله، از کیان و کشورشان دفاع می کنند که این اظهارات منطقی وی خشم گسترده ریاض و فشارهای گسترده آن بر مقامات لبنانی و قطع روابط دوجانبه را به دنبال داشت.

این درحالی است که بسیاری از ناظران معتقدند استعفای جورج قرداحی تغییری در مناسبات عربستان با لبنان به وجود نخواهد آورد و ریاض با اصل دولت لبنان و حضور حزب الله در این کشور مشکل دارد.

خبرنگار تسنیم در بیروت با حضور در منزل قرداحی در منطقه کِسِروان به گفتگو با این شخصیت رسانه ای و وزیر اطلاع رسانی سابق لبنان پرداخته است که مشروح آن از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

قرداحی در این گفتگو بار دیگر بر موضع اصولی خود مبنی بر بیهوده بودن تجاوزگری نظامی ائتلاف سعودی اماراتی به یمن تاکید کرد.

او در این باره به تسنیم می گوید: در واقع همان چیزی را گفتم که پیش از این دبیرکل سازمان ملل و همچنین مسئولان ارشد در سراسر جهان از آمریکا گرفته تا مسئولان فرانسوی و مسئولان عربی و حتی لبنانی ها درباره این جنگ گفته بودند، مبنی بر اینکه جنگ یمن جنگی بیهوده است.

البته قرداحی معتقد است که عربستان و کشورهای همسو با آنها به دنبال بهانه و دستاویزی برای قطع روابط با لبنان و مشکل آفرینی برای این کشور و مردم آن بوده و اظهارات منطقی وی را برای فرصت برای تحقق این هدف خود دانستند.

تسنیم: پس از آنکه اظهارات شما در صدر شبکه های ارتباط اجتماعی قرار گرفت، امروز گفتگوی خود را با این سوال آغاز می کنیم که شما مواضع کشورهای حوزه خلیج فارس را بعد از استعفای خودتان و همچنین بعد از سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به این کشورها چگونه ارزیابی می کنید؟قرداحی: من می خواستم استعفایم مثل یک تیر هوایی نباشد و یک بازگشت عملی و مثبت برای لبنان داشته باشد و روابط لبنان با کشورهای حوزه خلیج فارس که با آنها در موضع دشمنی نیستیم را احیا کند.

به ویژه زمانی که من در شبکه ام بی سی بودم نقش مهمی در انتقال این شبکه از لندن به دبی داشتم.

زمانی که این شبکه در لندن متحمل خسارت های مالی شده بود دبی درهای خود را به روی این شبکه در زمانی که با شبکه میدیا ستی کار می کرد، باز کرد.

"بعد از استعفای شما همکارانتان در این شبکه به صورت غیرعلنی با شما اعلام همبستگی کردند.

آیا آنها از این اظهارات و هجمه تعجب کرده بودند یا می خواستند خودشان را از این مشکل دور کنند؟قرداحی: من احساسات همه دوستانم در کشورهای حوزه خلیج فارس را می دانم.

زمانی که درباره جنگ یمن صحبت کردم و گفتم این جنگی بیهوده است، در واقع همان چیزی را گفتم که پیش از این دبیرکل سازمان ملل و همچنین مسئولان ارشد در سراسر جهان از آمریکا گرفته تا مسئولان فرانسوی و مسئولان عربی و حتی لبنانی ها درباره این جنگ گفته بودند، مبنی بر اینکه جنگ یمن جنگی بیهوده است.

اما به اعتقاد من همه آنها تا زمانی به این عبارت (بیهوده بودن جنگ یمن) پایبند بودند که مشکلی با لبنان وجود نداشت و قصد قطع روابط با این کشور را نداشتند.

ولی بر اساس ارزیابی من، به این عبارت چنگ زده تا برای لبنان مشکل آفرینی و بهانه ای برای قطع تمام روابط یا خروج نهایی از لبنان پیدا کنند.

منظورم این است که مدت هاست عربستان سعودی از وضعیت لبنان ناراحت است؛ البته نه فقط به دلیل وجود حزب الله در لبنان، بلکه به خاطر متحدان خود که با آن ها در لبنان سروکار داشت.

من زمانی که با مقامات کشورهای حوزه خلیج فارس و عربستان سعودی در تماس بودم اظهارات آنها را شنیدم و نظرشان را درباره همه این افرادی که مقامات مذکور در لبنان از آنها حمایت مالی می کردند، می دانستم.

این افراد در لبنان شروط عربستان را که به آنها و خانواده هایشان و طرفدارانشان کمک کرده بود، اجابت نکردند.

این افراد پول ها را گرفتند و در جیب خودشان گذاشتند و یا اینکه به خارج از کشور منتقل کردند.

در هر صورت کشورهای حوزه خلیج فارس از همپیمانان خودشان در لبنان ناامید شدند.

من فکر می کنم عوامل متعددی سبب شد که ابتدا عربستان سعودی و سپس سایر کشورهای حوزه خلیج فارس از لبنان خارج شوند و از این کشور حمایت نکنند.

در پاسخ به سوال شما باید بگویم که من احساسات همه دوستان خودم در کشورهای حوزه خلیج فارس را می دانم.

آنها مواضعی در همبستگی با من اتخاذ نکردند اما در واقع تماس هایی صورت گرفت.

البته من دلیلی این احتیاط آن ها را نمی دانم اما از آنها و همچنین از کسانی که با من تماس نگرفتند نیز تشکر می کنم.

من می دانم که فقط حقیقت را گفتم و قصد توهین به هیچ طرفی به ویژه عربستان سعودی را نداشتم.

آقای جورج قرداحی با توجه به محتوای بیانیه مشترک فرانسه و عربستان سعودی درباره لبنان بعد از استعفای شما و پس از سفر امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه به عربستان و صحبت هایی که درباره کمک های مشروط به لبنان مطرح شد، از نظر شما روابط میان بیروت و ریاض چه زمانی و تا چه اندازه بهبود می یابد؟قرداحی: اینکه این روابط چه زمانی و تا چه حدی بهبود می یابد باید بگویم که متاسفانه من برای پاسخی برای این سوال ندارم.

ممکن است برادرانمان در کشورهای حوزه خلیج فارس قصدی برای کمک به لبنان داشته باشند.

اما به اعتقاد من در این فضا و شرایطی که لبنان در آن زندگی می کند آنها کمکی به لبنان نخواهند کرد.

البته من تکرار می کنم که علت این امر حزب الله نیست؛ بلکه مشکل کشورهای حوزه خلیج فارس با لبنان به ساختار کلی لبنان برمی گردد که این کشورها به آن اعتماد ندارند.

اکنون چند هفته از استعفای من می گذرد و اتفاقی نیفتاده است.

گفته می شود که روابط از سر گرفته خواهد شد.

اما آیا در سال جدید؟ دقیقا چه تاریخی در سال جدید؟تسنیم: آیا شما منتظر نتیجه انتخابات پارلمانی لبنان هستید؟قرداحی: ممکن است.

اما لبنانی ها در این زمینه تصمیم گیرنده نیستند و همه چیز در حد حدس و گمان است.

همچنین ممکن است به زودی نخست وزیر برای سفر به عربستان سعودی دعوت شود.

منظورم این است که چنین امری قابل پیش بینی است، اما من فکر نمی کنم کسی مطمئن باشد که ممکن است چنین دعوتی برای نخست وزیر ارسال شود یا نه.

اما ممکن است او برای ادای مناسک حج دعوت شود.

نمی دانم! اما نمی خواهم وارد این جزییات شوم و این موضوع هنوز در حد حدس و گمان است.

تسنیم: آیا بعد از استعفای شما فرانسه تا امروز موفق شده مواضع سعودی ها را در قبال لبنان تغییر دهد و یا اینکه فرانسه اصلا هیچ کاری نکرد و این انعطافی که عربستان این روزها بعد از استعفای شما از خودش نشان داد موقتی است؟قرداحی: اگر بخواهیم قضاوت کنیم که از زمان استعفای من تا امروز چه اتفاقی افتاده باید بگویم که فرانسه موفق نشد.

اما اجازه بدهید کمی وقت بگذاریم تا ببینیم که سفر امانوئل ماکرون به ریاض نتایج مثبتی در سطح روابط لبنان با کشورهای حوزه خلیج فارس در آینده ای نزدیک خواهد داشت یا نه.

الان نمی توان پاسخ این سوال را داد زیرا تنها چند هفته از استعفای من می گذرد.

تسنیم: بگذارید به سخنان شما درباره برخی منابع و رسانه هایی که درباره سفر قریب الوقوع نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان به عربستان سعودی صحبت می کنند برگردیم.

از نظر شما این خبر تا چه اندازه صحت دارد و اگر این سفر اتفاق بیفتد میزان تاثیر مثبت آن بر وضعیت لبنان چقدر است؟ آیا امتیازاتی که لبنانی ها منتظر آن هستند را به آنها خواهد داد و یا اینکه لبنانی ها را ناامید خواهد کرد.

قرداحی: صِرف انجام چنین سفری به معنای آن است که نتایج مثبتی حاصل می شود.

یعنی اگر این دیدار انجام شود به این معناست که باب روابط با عربستان سعودی باز شده است.

اما من فکر نمی کنم که برادرانمان در عربستان سعودی وقت زیادی برای تلف کردن داشته باشند.

اگر این سفر صورت بگیرد به معنای آن است که ارتباط شکل خواهد گرفت و سپس دستورکار برای بحث و گفتگو آغاز می شود.

هم چنین اگر قصدی برای کمک یا احیای روابط با لبنان وجود داشته باشد طبیعتاً ایستگاه اول آن قبل از سفر نجیب میقاتی به عربستان خواهد بود که این ایستگاه، بازگشت سفیر عربستان به لبنان و سپس بازگشت سفیر لبنان به ریاض و بازگشت همه سفرای کشورهای حوزه خلیج فارس است.

البته همانطور که گفتم دعوت از میقاتی برای سفر به عربستان تنها حدس و گمان است و من فکر می کنم کسی بتواند بفهمد که در ذهن ولیعهد سعودی و دولت عربستان و مقامات این کشور چه می گذرد و برنامه آنها چیست و پروژه های آنها و قصدشان در برابر لبنان چیست؟تسنیم: به ابتدای این بحران برمی گردیم و اینکه آیا شبکه های اجتماعی و رسانه ها نقش اساسی در دامن زدن به این بحران و ایجاد یک کمپین هدفمند داشتند؟ آیا کسانی در این رسانه های داخلی عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس و یا حتی رسانه های لبنانی بودند که برای تبلیغ علیه شما تلاش کرده باشند؟قرداحی: جمله آخر کلید سوال است.

از زمانی که از دبی برگشتم و به فرودگاه بیروت رسیدم تا منصب وزیر اطلاع رسانی لبنان را بر عهده بگیرم، این کمپین علیه من آغاز شد.

من از برادرانم در رسانه ها خواستم تا به ما کمک کنند که بتوانیم به عنوان یک دولت اعتماد مردم را به دست آوریم؛ چرا که مردم به حالتی از ناامیدی رسیده اند.

من از رسانه ها خواستم تا میزبان شخصیت هایی نباشند که دائما درباره خرابی و ویرانی کشور صحبت می کنند.

من با حسن نیت با آنها صحبت کردم و با محبت از آنها خواستم میزبان افرادی نباشند که همیشه بدبین هستند و فکر می کنند که لبنان هرگز سرپا نخواهد شد و به سوی جهنم خواهد رفت.

از همان ابتدا این کمپین از طرف برخی از همکاران ما در رسانه ها و برخی شبکه های رسانه ای علیه من شروع شد و آنها گفتند که جورج قرداحی برای سرکوب رسانه ها آمده و می خواهد برای آنها تعیین تکلیف کند که چه کسانی مهمان شبکه ها باشند و چه کسانی نباشند.

من بسیار تعجب می کنم زیرا این کمپین چند روز ادامه داشت و من چیزی نگفته بودم که چنین کمپینی علیه من آغاز شود.

بعد از آن مصاحبه ای که من دو ماه قبل از انتصاب به پست وزیر اطلاع رسانی لبنان با یک شرکت وابسته به شبکه الجزیره انجام داده بودم منتشر شد.

زمانی که من این مصاحبه را انجام دادم این گفتگو در یوتیوب گذاشته شد اما با پخش این مصاحبه در زمان کنونی همه چیز در حال آماده سازی بود.

آنها این کلیپ را از من گرفتند که در آن درباره جنگ یمن صحبت کرده بودم و به گونه ای وانمود شد که گویا من به عربستان حمله کرده ام.

در واقع من هیچ حمله ای به عربستان نکردم.

با توجه به اینکه (در این مصاحبه) با دانشجویان جوان گفتگو می کردم به آنها گفتم که شما باید به عنوان یک انسان باتجربه و کارکشته در رسانه ها و زندگی عمل کنید .

آنها درباره بسیاری از مسائل از من سوال کردند که پاسخ همه را دادم.

آنها از من درباره مسئله فلسطین، عادی سازی با اسراییل و همچنین درباره حزب الله و لبنان سوال کردند و من با شفافیت و صراحت و با توجه به اینکه با چند دانشجو صحبت می کنم این حرف ها را زدم.

اما آنها دانشجو نبودند و در واقع افراد سیاسی بودند.

زمانی که این گفتگو تمام شد من به آنها گفتم که به شما اعتماد ندارم، زیرا شما دانشجویان سیاسی کار هستید.

من فکر می کردم که شما دانشجویان پاک و بی گناه هستید، اما این طور نیست.

من فقط در صورتی می توانستم شما را به رسمیت بشناسم که پاک و نماینده ملت عربی باشید.

آنها این کلیپ را از من گرفتند و سپس هجمه ها علیه من از طریق برخی سایت ها و شبکه ها و روزنامه ها شروع شد.

منظورم این است که بعضی ها گفتند قربانی افتاده و شما باید او را تکه تکه کنید، این جورج قرداحی است و روابط او را با کشورهای حوزه خلیج فارس خراب کنید.

روابط من با کشورهای حوزه خلیج فارس همه شناخته شده بود و افرادی وجود داشتند که به این روابط حسادت می کردند و می خواستند در جایگاه من باشند.

اما زمانی که این ماجرا پیش آمد این افراد گفتند که بیایید جورج قرداحی را نابود کنیم و این تصویری که در کشورهای حوزه خلیج فارس دارد را از بین ببریم.

اما حقیقت در پایان افشا می شود و در نهایت خواهید دید که برادرانمان در کشورهای حوزه خلیج فارس متوجه خواهند شد که من چیزی نگفتم و آنچه که گفته بودم با حسن نیت بود تا جلوی این جنگ را بگیرم و کشتار میان دو ملت عربی را متوقف کنم.

چراکه از نظر من قربانی کردن و کشتار مردم بی گناه از هر دو کشور شایسته نیست.

تسنیم: اگر بازهم درباره جنگ یمن از شما سوال کنند بازهم این حرف های خود را تکرار می کنید و می گویید که جنگ یمن بیهوده است؟قرداحی: نمی دانم برخی این کلمه بیهوده را چگونه تفسیر می کنند.

من آن روز توضیح دادم که منظورم از کلمه بیهوده چیزی است که معنایی ندارد و گفتم بعد از هفت سال این جنگ بیهوه شده است.

من گفتگوی خود را با این جمله که جنگ یمن بیهوده است آغاز نکردم بلکه گفتم که این جنگ از سال اول و دوم هیچ نتیجه ای نداشت تا این که به هفت سالگی آن رسیدیم.

تسنیم: آیا قبل از استعفا فشارهایی برای تغییر مواضع شما وجود داشت؟قرداحی: هرگز!هرگز ! زمانی که این خبر منتشر شد و با کمپینی که علیه من آغاز شد متوجه شدم که از من می خواهند، عذرخواهی کنم و استعفا دهم، اما چرا باید برای اشتباهی که مرتکب نشده بودم عذرخواهی می کردم؟ من به جرمی متهم شدم که مرتکب آن نشده بودم.

من با همه حسن نیت خود به همه گفتم که این جنگ را متوقف کنید و چندین بار در مصاحبه های مختلف صراحتا این را گفته بودم.

من گفته بودم که جنگ یمن بیهوده است و باید متوقف شود و بار دیگر در یکی از مصاحبه هایی که با یک شبکه مصری داشتم گفتم از شاهزاده بن سلمان می خواهم که یک موضع شجاعانه اتخاذ کرده و جنگ را متوقف کند و در آن زمان هیچ کس چیزی نگفت.

ماجرا از لبنان شروع شد و چیزی که دیدیم این است که جورج قرداحی وارد عرصه سیاسی لبنان شده و برخی را سردرگم کرد.

این نهایت حماقت است و دلیلی ندارد که من بخواهم آنها را آشفته و سردرگم کنم و ما در راه خدمت به کشور هیچ چشم داشتی نداریم.

من قبول کردم در منصب وزارتی قرار بگیرم تا به کشورم در حیطه دولت کمک کنم اما هیچگونه جاه طلبی برای نامزدی در انتخابات پارلمانی در منطقه خود یا.

و یا تغییر معادلات نداشتم.

من با حسن نیت آمدم تا در کنار نخست وزیر و دولت سهمی در خدمت به کشور داشته باشم.

تسنیم: از آنجایی که درباره انتخابات پارلمانی صحبت کردیم پیش بینی شما درباره این انتخابات چیست.

آیا فکر می کنید که در ترکیب پارلمان تغییری ایجاد شود به ویژه اینکه تلاش هایی از طرف یک جریان خاص صورت می گیرد تا احزاب مشخصی را پیروز این انتخابات معرفی کند.

قرداحی: در اینجا چندین علامت سوال وجود دارد.

بزرگترین سوال این است که آیا اصلا انتخابات به موقع برگزار می شود یا نه.

این مسئله هنوز مشخص نیست.

نخست وزیر و جناب رییس جمهور چندین بار تاکید کرده اند که این انتخابات در موعد مقرر برگزار خواهد شد، اما هنوز به شکل عملی می بینیم که درخواست هایی در زمینه قانون اساسی به مجلس داده می شود و مسائل و اختلافاتی میان فراکسیون های پارلمانی و همچنین احزاب در لبنان وجود دارد.

منظورم این است که هنوز چیزی مشخص نیست.

در این میان برخی افراد و جریان ها می گویند که تمایلی برای برگزاری این انتخابات ندارند و چه در سطح مردمی و چه مالی آماده نیستند.

همانطور که می دانید انتخابات نیاز به بودجه مالی دارد.

بنابراین طرف های مذکور ترجیح می دهند این انتخابات را به تعویق بیندازند و گفته می شود که حتی ممکن است این انتخابات به تابستان و یا اواخر این فصل موکول شود.

حالا ما فکر کنیم که انتخابات برگزار شده است.

شما از من می پرسید که آیا چیزی در صحنه انتخابات لبنان و پارلمان تغییر خواهد کرد؟ افرادی هستند که می توانند روی این موضوع شرط بندی کنند.

یعنی رویای آن را دارند که اکثریت پارلمانی در لبنان تغییر کند و به طرف دیگری منتقل شود تا طرف های مذکور و همپیمانانشان بتوانند در انتخابات پیروز شوند و به این ترتیب بتوانند رییس جمهور جدید را انتخاب کنند.

همچنین قادر باشند دولتی را روی کار بیاورند که سیاست های آنها را ترسیم می کند.

طبیعتا این سیاست ها از سیاست های دولت کنونی و دوره کنونی متفاوت خواهد بود.

صراحتا به شما می گویم که من از برخی متخصصان در زمینه انجام نظرسنجی ها در لبنان سوالاتی کردم و آنها گفتند که ما اکنون اطلاعاتی نداریم.

نمی توانیم قضاوت کنیم که در صورت برگزاری انتخابات چه کسی اکثریت پارلمانی را به دست می آورد و چه کسانی بازنده خواهند شد و چه کسانی کرسی های جدید به دست خواهند آورد.

وضعیت در این زمینه مبهم است.

اما برداشت شخصی من این است که هیچ تغییری در صحنه پارلمانی در سطح فراکسیون ها ایجاد نخواهد شد و ممکن است برخی از این فراکسیون ها بازنده شوند اما هم پیمانانشان موفق خواهند بود و برنده می شوند.

تسنیم: منظور شما این است که موازنه ها همچنان حفظ خواهد شد؟قرداحی: بله همینطور است.

تسنیم: اینجا به صحبت های جنابعالی اشاره می کنیم که در ابتدای مصاحبه گفتید کشورهای حوزه خلیج فارس اعتمادی به همپیمانانشان در لبنان ندارند.

این مسئله درباره انتخابات پارلمانی لبنان نیز وجود دارد و همچنین کشورهای غربی همواره از طریق هم پیمانان خود در داخل لبنان کمک ها و وام هایی به برخی لبنانی ها ارائه داده اند.

اگر به شکل دقیق بگوییم آیا همچنین دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای غربی نیز اعتمادی به ساختار سیاسی لبنان ندارند و واقعا دغدغه آنها این است که یک ساختار سیاسی در لبنان روی کار بیاید که طبقه حاکم بر آن فساد کمتری داشته باشند یا اینکه پای یک پروژه خارجی در میان است؟ یا اینکه کشورهای عربی خلیج فارس و کشورهای غربی به ساختار سیاسی لبنان اعتماد ندارند و اینکه لبنان در ردیف آخرین دغدغه آنها قرار دارد.

قرداحی: نیرویی در غرب به رهبری آمریکا و اروپا و شاید فرانسه وجود دارد که از تمایل خود برای تغییر اکثریت پارلمانی لبنان بعد از انتخابات صحبت می کنند.

آنها چنین چیزی را می خواهند و به اندیشه دموکراتیک غربی خود معتقدند و تصور می کنند که ممکن است انتخابات این تغییر را برای آنها به همراه داشته باشد و بتوانند در قدرت و حاکمیت لبنان نفوذ کنند.

می دانیم که آنها همه چیز را آنطور که می خواهند مدیریت می کنند، اما این تفکر آنها ساده انگاری است.

از نظر من تحقق امور در لبنان بسیار دشوار است و طرف های مذکور نیز آن را می دانند.

می بینید انجمن های غیردولتی و جامعه مدنی وجود دارند که توسط این طرف ها تامین مالی می شوند و با کمپین های انتخاباتی و نامزدهای خود تلاش دارند کرسی هایی را در پارلمان به دست آورند و اکثریت پارلمانی را کسب کنند.

من یک ناظر هستم و بعد از این همه تجربه طولانی در رسانه ها و رسانه های سیاسی تصور نمی کنم شاخصی درباره تغییر صحنه پارلمانی وجود داشته باشد.

البته ما نمی دانیم که هیچ شگفتی و موضوع غافلگیرکننده ای وجود دارد یا نه.

همه لبنانی هایی که درگیر این بحران بی سابقه که بیش از دو سال است ادامه دارد، هستند، به شدت ناامید شده و می ترسند که این بحران بیشتر شود و پیامدهای آن و همچنین فروپاشی کشور در آینده افزایش یابد.

بنابراین اگر حقیقت را بخواهید بدانید لبنانی ها از همه چیز و حتی انجمن های مدنی که درباره آنها صحبت می کنیم نفرت دارند.

تسنیم: انشاءالله در دیدارهای بعدی با شما به عنوان رییس جمهور صحبت خواهیم کرد؟.

قرداحی: نه، نه، من واقعاً از این پیشنهادها خوشم نمی آید و آنها را نمی خواهم.

تسنیم: ظاهرا چنین چیزی در پیش نویس ریاست جمهوری آمده، به ویژه بعد از سخنی که حزب الله به جریان المرده گفت و با توجه به این که شما وابسته به این جریان هستید، شاید تسویه حساب (استعفای شما) این باشد که جورج قرداحی رییس جمهور شود.

قرداحی: این موضوع نه با من و نه با هیچ کس دیگری مطرح نشد.

من زمانی که وزیر بودم گفتم که کاندیدای مورد نظر من برای ریاست جمهوری آقای سلیمان فرنجیه رییس جریان المرده است.

زیرا در این شرایطی که لبنان از آن عبور می کند، سلیمان فرنجیه فرد مناسبی است .

لبنان در این شرایط به فردی نیاز دارد که همه اصول را بلد باشد و سلیمان فرنجیه ذهن گسترده ای دارد که به روی همه جریان ها و گروه ها در لبنان باز است.

او همچنین قلب بزرگی دارد که همه لبنانی ها را در خود جای می دهد.

ما می خواهیم که از این شرایط بغرنج خارج شویم و به سمت میهنی وسیع و فراگیر برویم.

من از سلیمان فرنجیه که محبت زیادی به من داشت تشکر می کنم؛ زیرا او مرا به عنوان وزیر انتخاب کرد و من نیز همین محبت و وفاداری متقابل به او را دارم و او را فرد مناسبی (برای اداره کشور) در این شرایط می دانم.

تسنیم: آقای جورج قرداحی، وزیر اطلاع رسانی سابق لبنان از شما ممنونیم که وقتتان را در اختیار ما گذاشتید .

قرداحی: باعث افتخار است.

ممنون که تشریف آوردید.

به
کلید واژه ها: وزیر اطلاع رسانی - اطلاع رسانی - لبنان - بیهوده - سعودی - عربستان - عربستان سعودی - انصارالله یمن - گسترده - استعفا - وزیر - ائتلاف سعودی - کابینه دولت - روابط - اطلاع - رسانی - انصارالله - کشور - مقام - خبرگزاری - فشار - سعودی ها - اظهارات - اختصاصی - دوازدهم - جنگ یمن - انتخاب - انتقاد - کابینه - مقامات

آخرین اخبار سرویس:
واکنش نفتالی بنت به حفظ نام سپاه در لیست تروریستی آمریکا

رژیم صهیونیستی به ترور شهید خدایی اعتراف کرد

پیش شرط های ترکیه درباره روند عضویت فنلاند و سوئد در ناتو

زاخارووا : مصادره دارایی های روسیه از سوی هر کشوری تلافی می شود

داعش مسئولیت انفجارهای مزار شریف را بر عهده گرفت

عصبانیت تل آویو از آمریکا به دلیل افشای اعتراف به ترور شهید صیادخدایی

بایدن همچنان در سراشیبی کاهش شدید محبوبیت

داعش مسئولیت انفجارهای مزار شریف را بر عهده گرفت

59 درصد مردم انگلیس خواهان استعفای جانسون هستند

حبس ابد برای رهبر مقاومت کشمیر

تخت روانچی: منازعات و درگیر ها اثرات مخربی بر منطقه غرب آسیا داشته است.

این مردم ایرانند | هنوز همین قدر دلسوز یکدیگر+ویدئو

فرار رو به جلو دارو دسته «نواز»

اسراییل اعتراف کرد | شهید خدایی با برنامه قبلی ترور شده است!

سودان در معرض هشدار!

عراق با این طرح برادری خود را درباره فلسطین ثابت می کند

بایدن بدنبال دخالت نظامی در صورت حمله چین به تایوان است

تعرض به «مسجدالاقصی» منطقه را منفجر می کند

حمله موشکی ترکیه به راس العین سوریه

شمارش معکوس برای حذف صهیونیسم آغاز شده است

رژیم صهیونیستی به ترور شهید خدایی اعتراف کرد

تلاش جانسون در برابر سیل انتقادها از وی

شرط ترکیه برای پیشرفت روند الحاق فنلاند و سوئد در ناتو

هشدار سفارت آمریکا به اتباعش در فلسطین اشغالی

رژیم صهیونیستی به ترور شهید صیادی اعتراف کردند

عامل ترور شهید صیادخدایی اعتراف کرد؛ کار مأموران ما بود | زمان برنامه ریزی ها برای ترور اعلام شد

ادعای باور نکردنی ترکیه درباره تعداد کشته های کُردها

گزارشی از تجمع اعتراضی مردم آبادان [+شعارها]

نگاهی به اختلاف کیسینجر و جورج سوروس

آمریکا 85 درصد از سلاح های تکفیری های «داعش» را تامین می کند

ارتش ترکیه شمال عراق و سوریه را بمباران کرد+ فیلم

تذکر تند آمریکا به ترکیه/ به این کشور حمله نکن

ترکیه شمال عراق و سوریه را بمباران کرد+ فیلم

داعش مسئولیت انفجار مسجد کابل را برعهده گرفت

حمایت هوایی آمریکا از تروریست های تکفیری در عراق

نامه امیرعبداللهیان به برخی همتایان درباره ریزگردها

پیدا و پنهان بازی جدید آمریکا در مذاکرات وین

نقش «شهید سلیمانی» در پیروزی سال 2000 بر کسی پوشیده نیست/ در طول روزهای آینده شاید اوضاع منطقه دچار انفجار شود

روز جنجالی دیگر در پارلمان انگلیس

انفجار در مسجد کابل/ 6 شهید و بیش از 10 زخمی + فیلم

هر گونه اقدام علیه مسجد الاقصی منطقه را منفجر خواهد کرد

کاردار یونان به وزارت امور خارجه احضار شد

نیویورک تایمز: اسراییل به ترور صیادخدایی اعتراف کرد

سخنان بایدن در «توکیو» به جنگ جهانی سوم منجر خواهد شد

تنفس و احیا برای برجامی که در آستانه ایست قلبی است

نیویورک تایمز: اسراییلی ها به ترور صیادخدایی اعتراف کردند

استخدام کارشناس خرید و تدارکات در دیلی مارکت در تهران

بزرگ ترین نهنگ اتریوم بیدار شد!

نخست وزیر انگلیس کناره گیری خود را تکذیب کرد

حکیم: جامعه جهانی تماشاگر حملات مکرر به شیعیان در افغانستان نباشد

توافق امنیتی نگران کننده چین

سوئد: هیچگونه حمایت مستقیمی از کُردهای سوریه نمی کنیم

نیمه ترسناک جنگ اوکراین!

شیخ احمد قبلان: مقاومت؛ لبنان را به دژی غیرقابل نفوذ تبدیل کرد

شلیک گاز اشک آور به تجمع لبنانی ها از سوی اشغالگران صهیونیست

عملیات تبادل اسرای نظامی صنعاء در جنوب یمن

درخواست مجدد آمریکا از تل آویو برای تحقیق درباره ترور «شیرین ابوعاقله»

بایدن قصد دارد سپاه پاسداران در فهرست تروریسم باقی بماند

ملاقات محرمانه ولیعهد سعودی با رییس سیا

هشدار مجدد مقاومت فلسطین به اسراییل درباره هرگونه تعرض به مسجدالأقصی

همسر سابق جانی دپ به امبر هرد درس عبرت می دهد!

کشته شدن بیست و دو دانش آموز در تیراندازیی در آمریکا/فیلم

کاردار یونان در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

روایت تکان دهنده از میان ویرانه های برج متروپل

روزنامه قدس 9816

رواق 9816

خبر ناخوشایند عربستان برای اسراییل

چک، بالگرد ساخت شوروی به اوکراین هدیه می دهد

اعتراف فرمانده سابق سنتکام به فنّاوری برتر پهپادهای ایرانی/ قابلیت رقابت با تولیدات کشورهای غربی

توده گردوخاک درحال ورود به کشور

نصرالله: دستاورد حزب الله در سال 2000 بزرگترین دستاورد تاریخ معاصر لبنان است

دولت یونان دست به دزدی دریایی زد

نقص فنی عامل سقوط مرگبار هواپیمای جنگنده

سفر محرمانه مقام های آمریکایی به عربستان برای گفتگو درباره نفت

هشدار قاطع چین: آمریکا درباره تایوان، بهای گزافی پرداخت می کند

روسیه با این شرط ها اعتراف به نقشه شوم خود برای جهان کرد

نظرسنجی/ دو سوم مردم بریتانیا خواهان استعفای جانسون هستند

آمادگی ایران برای همکاری در تامین کشت جایگزین مواد مخدر در افغانستان

یادداشت رسیده | پاسخی بر شبهات پیرامون سرود سلام فرمانده

فیسبوک صفحه ی دیگری از صداوسیما را مسدود کرد 

سفر محرمانه مقام های آمریکایی به عربستان

واکنش موشکی چین و روسیه به سفر رییس جمهور آمریکا

بایدن خواستار تصویب قانون ایمنی اسلحه در کنگره شد

تمجید اسراییل از خیانت یک کشور مسلمان!

صدیقی امام جمعه تهران: انگلیس و آلمان وضع شان بسیار بدتر از ماست، طبقات ضعیف آمریکا هم در حال له شدن هستند / رییسی جان بر کف است

خوش بینی حزب دموکرات به نتایج مذاکراتش با اتحادیه میهنی

9 کشته بر اثر انفجار در مزارشریف

بایدن : قانون ایمنی اسلحه باید در کنگره تصویب شود

سید حسن نصرالله: قدردان جمهوری اسلامی ایران هستیم | روز پیروزی بر اسراییل، یوم الله است

سید حسن نصرالله: پیروزی سال 2000 آخرین میخ بر تابوت طرح اسراییل بزرگ بود

توافق ایران و عراق برای مقابله با تغییرات آب و هوایی و طوفان گرد و غبار

سیدحسن نصرالله: مبارزه با اسراییل نیاز به اجازه کسی ندارد

کد ویژه برای اعلام خبر درگذشت پوتین؛ پخش باله دریاچه قو

سفر محرمانه مقام های آمریکایی به عربستان درباره نفت

داعش از این طریق می خواست جرج بوش را به قتل برساند

عکس ماهواره ای گستردگی گرد و خاک در کشورمان

موشک قاره پیما، پاسخ سنگین کره شمالی به بایدن

نقش «شهید سلیمانی» در پیروزی سال 2000 بر کسی پوشیده نیست

تاکید صالح و الکاظمی بر لزوم گفت وگو برای حل مشکلات عراق

بازگشت به برجام کمک می کند تا فعالیت هسته‎ای ایران محدود شود

باز هم می گویم جنگ یمن بیهوده است/ سعودی ها دنبال بهانه ای برای قطع روابط با لبنان بودند/مصاحبه اختصاصی با قرداحی

باز هم می گویم جنگ یمن بیهوده است/ سعودی ها دنبال بهانه ای برای قطع روابط با لبنان بودند/مصاحبه اختصاصی با قرداحی