مطالب مرتبط:
العربیه: مساله ضمانت ها در مذاکرات وین بسیار پیچیده است
فضای مذاکرات تغییر خاصی نکرده است/ آمریکا با پذیرش مواضع ایران باید نتیجه مذاکرات را مشخص کند
تک صدایی حسین شریعتمداری در مخالفت با گفت و گوی مستقیم ایران و آمریکا / مذاکرات چه زمانی انجام می شود؟
دلیل تغییر تیم جدید آمریکا در وین | خروج «معمار تحریم ها» از تیم دیپلماتیک آمریکا
آمریکا با قطر برای تامین گاز اروپا و جایگزینی آن با روسیه وارد مذاکرات جدی شد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 بهمن 1400 ساعت 18:122022-01-26بين الملل

آمریکا، عامل پیچیدگی ها در مکعب روبیک مذاکرات وین


اختلافات داخلی در تیم مذاکره کننده آمریکا، کارشکنی های حزب جمهوری خواه و الزام به گزارش سایت قطره و به نقل ازدهی به رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی برخی از عواملی هستند که موجب شده واشنگتن پیچیدگی های مذاکرات وین را چند برابر کند.

- خبرگزاری تسنیم"، برجسته سازی خبری درباره جدا شدن چند عضو تیم مذاکره کننده آمریکا از هیأت اعزامی این کشور به گفت وگوهای وین را می توان تازه ترین نشانه از تلاش واشنگتن برای تزریق پیچیدگی های بیشتر به این پرونده به جای حرکت در جهت کاستن از آنها دانست.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی شامگاه دوشنبه با ادعای وجود اختلاف هایی در تیم مذاکره کننده آمریکا نوشت که تا کنون سه نفر از اعضای این تیم به دلیل داشتن دیدگاه های متفاوت با رابرت مالی ، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران پست های خودشان را ترک کرده اند و در وین حضور ندارند.

ریچارد نفیو ، معاون نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور ایران که از او به سبب نقشش در طراحی تحریم ها علیه ایران به عنوان معمار تحریم ها یاد می شود یکی از کسانی است که ادعا شده از تیم تحت حمایت رابرت مالی جدا شده؛ وال استریت ژورنال ادعا کرده دلیل اختلاف این بوده که نفیو از اتخاذ رویکردی سخت گیرانه تر علیه ایران حمایت می کرده است.

وال استریت ژورنال و رسانه های آمریکا با وجود این نوشته اند که جدا شدن اعضای این تیم اتفاقی است که در ماه دسامبر یعنی اوایل برگزاری دور هفتم مذاکرات رخ داده است؛ مضاف بر این، این نقل و انتقال ها جزو رویه های مرسوم جابجایی ها در وزارت خارجه آمریکا در آن ماه از سال محسوب می شود.

با این اوصاف، تصمیم به رسانه ای شدن مسئله اختلافات ادعایی در هیأت مذاکره کننده آمریکایی نمی تواند تصادفی صورت گرفته باشد و با توجه به سابقه رفتاری آمریکا در چند ماه گذشته که به جای عمل به تعهداتش به دنبال توسل به بازی های رسانه ای بوده، قابل بحث و بررسی است.

در شرایط حاضر این احتمال کاملاً وجود دارد که درز خبر فعلی به رسانه ها برای اعمال فشار بر مذاکره کنندگان کنونی آمریکا جهت اتخاذ مواضع سخت تر در برابر ایران صورت گرفته باشد و یا ممکن است دنبال القای این پیام باشد که آمریکا نرمش ها و انعطاف های لازم را در برابر ایران نشان داده و اکنون این ایران است که باید نرمش نشان دهد.

اینکه کدام یک از این احتمال ها درباره هدف آمریکایی ها به واقعیت ها نزدیک ترند و یا اینکه چه فرضیه های دیگری در این خصوص قابل طرح هستند مسئله ای است که در آینده روشن تر خواهد شد، اما صرفنظر از این موضوعات، نقش اختلافات داخلی هیأت های غربی و مقاصد مختلفی که هر یک از آنها از دل برجام به دنبال دستیابی به آن هستند را در پیچیده تر کردن گفت وگوها نمی توان نادیده گرفت.

در این میان، رفتارهای یک کشور را می توان مهم ترین عامل تزریق پیچیدگی به وضعیت اجرای برجام و مذاکرات وین دانست: آمریکا- همان کشوری که از نخستین روزهای اجرایی شدن توافق با حفظ سایه ابهام بر سر آن مانع برخورداری ایران از مزایای اقتصادی موعود شد، با خروجش از برجام و تنبیه سایر کشورها بابت اجرای یک قرارداد مورد تأیید شورای امنیت آن را تا مرز فروپاشی پیش برد و اکنون به جای عمل کردن به وعده های خود برای بازگشت به توافق، از یک طرف گره های و بن بست های بیشتری در گفت وگوها ایجاد می کند و از طرف دیگر، با راه انداختن هیاهو به دنبال مقصر نشان دادن ایران بابت کندی مذاکرات است.

از جمله این بن بست ها اختلافات داخلی در آمریکا بوده؛ در ماه های گذشته قانونگذاران حزب جمهوری خواه چندین طرح قانونی برای جلوگیری از رفع تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده اند.

برخی از نمایندگان کنگره هم تهدید کرده اند که چنانچه رییس جمهور بعدی از حزب جمهوری خواه باشد باز هم برجام را پاره خواهد کرد.

با این حال، رفتارهای جو بایدن به گونه ای بوده که نه تنها چاره ای برای این معضلات نیندیشیده بلکه به آنها دامن هم زده است.

جفری لوییس ، کارشناس آمریکایی مسائل منع اشاعه هسته ای روز گذشته در مصاحبه با پایگاه نیوریپابلیک ، در پاسخ به این سوال که چرا بایدن تا به حال برای بازگشت به برجام تعلل کرده گفته که او در مصاف با منتقدانش، فردی بزدل است.

لوییس گفته بایدن در ماه های نخست بعد از ورود به کاخ سفید از تبعات بازگشت به توافق هسته ای نگران بوده و نمی خواسته مخالفانش را تحریک کند.

بایدن به ویژه نگران بوده که در نظر نگرفتن نظرات رابرت منندز ، رییس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنا که از مخالفان برجام است می تواند فرایند تأیید صلاحیت گزینه های او در مجلس سنا را با دشواری مواجه کند.

هدف گذاری بایدن برای ترضیه مخالفان برجام در حالی است که به باور مت داس ، مشاور برنی سندرز ، سناتور دموکرات آمریکایی رسیدن به اتفاق نظر با این گروه از قانونگذاران تندرو ضد ایران تقریباً امری محال است.

او می گوید: آنها به این دلیل از برجام نفرت ندارند که برجام توافق بدی است، بلکه ریشه نفرت آنها در این است که این توافق با ایران صورت گرفته.

درباره برجام، با تندروهای ضد ایران هیچ اجماعی وجود ندارد که بتوان آن را برقرار کرد.

جدا از این، منابع آگاه به پایگاه نیوریپابلیک گفته اند حضور برخی از مقام های مخالف برجام در میز ایران در تیم شورای امنیت ملی آمریکا از جمله دیگر عوامل اکراه بایدن برای بازگرداندن آمریکا به برجام بوده است.

منابع آگاه در گفت وگو با پایگاه نیوریپابلیک به عنوان مثال به نقش منفی برت مک گورک ، مسئول میز غرب آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا در این خصوص اشاره کرده اند.

دولت بایدن البته با ملزم کردن خودش به جلب رضایت رژیم صهیونیستی و کشورهای حاشیه خلیج فارس در مسئله بازگشت به برجام پیچیدگی های این مذاکرات را که به جهت دشواری هایش در رسیدن به یک نقطه تنظیم مشترک به مکعب روبیک مشهور شده چند برابر کرده است.

مشخص است که مدیریت همزمان منافع متضاد و گاه متناقض همه این بازیگران هم باعث کندی مذاکرات می شود و هم ضعف اراده طرف آمریکایی را به همراه خواهد داشت.

حال آنکه، طرف غربی طی یک عملیات روانی در دو ماه گذشته طوری وانمود کرده که سرعت مذاکرات تابع اقدام و تصمیم گیری طرف ایرانی است.

شواهد زیادی در نقض ادعاهای طرف غربی درباره اینکه ایران عامل کندی مذاکرات است وجود دارد.

در دور قبلی مذاکرات، انریکه مورا ، معاون دبیر اجرایی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و برخی دیگر از طرف های مذاکره کننده در اروپا بر این مسئله تصریح کردند که پیشرفت های حاصل شده در بخش مربوط به تعهدات هسته ای ایران است و بخش رفع تحریم ها که مربوط به تعهدات طرف مقابل است پیشرفتی نداشته است.

نگاهی به وضعیت مذاکرات هم موید این گزاره است: ایران تا کنون در گفت وگوها با ارائه متون مکتوب و پاسخ های سریع در جهت سرعت بخشیدن به روند گفت وگوها برآمده، حال آنکه برخی گزارش ها حاکی است طرف های غربی عملاً در برخی موارد ابتکار عملی نداشته اند و توسل به خبردرمانی و عملیات روانی را در دستور کار قرار داده اند.

از طرف دیگر، در هفته های آغازین شروع به کار دولت بایدن، زمانی که تصور می شد او بر اساس وعده های انتخاباتی اش ممکن است سریعاً آمریکا را به برجام بازگرداند مقام های او در موقعیت های مختلف از جمله در جلسات تأیید صلاحیت مجلس سنا بارها این موضع را تکرار کردند که واشنگتن با نقطه بازگشت به برجام فاصله زیادی دارد.

از جمله افرادی که این موضع را مقابل قانونگذاران سنا بیان کرد آنتونی بلینکن بود که این روزها مدام بر طبل محدودیت زمانی برای احیای برجام می کوبد و از دو ماه پیش این جمله را طوطی وار تکرار می کند که برای احیای برجام فقط چند هفته زمان باقی مانده نه چند ماه!از آن گذشته، دولت جو بایدن در مدت یک سالی که از ریاست جمهوری اش می گذرد با بحث هایی مانند چه کسی اول باید به برجام برگردد و ضرورت مذاکره برای رسیدن به توافق قوی تر و طولانی تر و زمان را برای ورود به برجام تلف کرد و اکنون قصد دارد با بازی مقصرنمایی، این تقصیر را گردن ایران بیندازد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکا - نماینده ویژه دولت آمریکا - مذاکرات وین - مذاکره - وال استریت ژورنال - واشنگتن - مذاکرات - نماینده - حزب جمهوری خواه - رژیم صهیونیستی - گفت وگوهای وین - اختلاف - کشورهای غربی - دولت آمریکا - ریچارد نفیو - گزارش - وال استریت - مکعب روبیک - رابرت مالی - صهیونیستی - اختلافات - کشور - ویژه - خبرگزاری - متفاوت - دوشنبه - پرونده - دیدگاه - جمهوری - الزام

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه های شنبه 7 خرداد 1401

بازداشت شماری از فلسطینیان در یورش صهیونیست ها به کرانه باختری

دلایل بازداشت سرپرست پارس خودرو

دستمزد ، ارزش پول ملی یا رفاه ؛ کدامیک بازیگر اصلی صحنه مهاجرت نیروی کار در جهان هستند؟

حمله نظامیان صهیونیست به فلسطینیان در نابلس

اوکراین، کیسینجر را در لیست سیاه قرار داد

تصاویر | صفحات نخست روزنامه های شنبه 7 خرداد 1401

واکنش پوتین به تلاش ها برای مقصرنمایی روسیه در بحران غذایی

واکنش یونان به توقیف دو نفتکش خود توسط ایران

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز شنبه

ببینید | اتهام جنجالی به پوتین؛ ملاقات جعلی با سربازان در بیمارستان

جزییات موشک باران سرزمین های اشغالی

سکوت! واکنش آمریکا به توقیف نفتکش های یونانی

بایدن: 10 سال آینده برای این قرن تعیین کننده خواهد بود

اعمال تحریم های آمریکا علیه 2 بانک روسی به اتهام حمایت از کره شمالی

کیهان: ایران باید کشتی های کره جنوبی را در تنگه هرمز مصادره کند

کیهان نوشت: «... حالا نوبت کره جنوبی است!»

پارتی گیت و درخواست ها برای کناره گیری نخست وزیر

روس ها برای خروج از لیست تحریم غرب باید برای بازسازی اوکراین خرج کنند

احتمال خارج شدن درگیری از زمین اوکراین ضعیف نیست/ آمریکا به 2 هدف اصلی خود در قبال روسیه رسید/ تبعات همه پرسی در اوستیای جنوبی و اوکراین

آمریکا و متحدانش مسئول بازسازی افغانستان

تصاویر و جزییات دو کشتی توقیفی یونان توسط سپاه

پوتین و صدراعظم اتریش درباره امنیت غذایی گفتگو کردند

سایت نظامی پارچین هدف حمله پهبادی قرار گرفته است؟

داعیه دار رهبری جهان عرب بهشت تاجران اسراییلی می شود

ممانعت از برگزاری تظاهرات ضد صهیونیستی در مراکش

هشدار گردان های شهدای الاقصی به رژیم صهیونیستی

اولین واکنش آمریکا به توقیف دو نفتکش یونانی توسط ایران

چرا سرپرست پارس خودرو بازداشت شد؟

ائتلاف سعودی 96 مرتبه آتش بس در الحدیده را نقض کرد

ارسال تجهیزات نظامی برای تقویت حضور روسیه در شمال سوریه

پاسخ کوبنده ایران به اقدام یونانی ها

بایدن: 10 سال آینده برای این قرن تعیین کننده خواهد بود

رخنه روسیه در سازمان جاسوسی انگلیس

برخورد بی سابقه روس ها با پوتین!

تبریک سفیر ایران در عراق به نمایندگان این کشور برای اتخاذ قانون ضدصهیونیستی

 اعتراض یونان به توقیف نفتکش های خود از سوی ایران 

واکنش جهاد اسلامی فلسطین به مصوبه پارلمان عراق

المیادین: روسیه تجهیزات نظامی سنگین به شمال شرق سوریه فرستاد

دست رد صهیونیست ها به درخواست آمریکا در باره راهپیمایی پرچم

ضرورت گفتگو برای پایان دادن به جنگ اوکراین

خبر تلخ نخست وزیر انگلیس برای اوکراین

صنعاء: لبنان و یمن در مقابله با دشمن صهیونیستی متحد هستند

صنعاء: لبنان و یمن در مقابله با دشمن صهیونیستی متحد است

شهادت یک نوجوان 14 فلسطینی در کرانه باختری

خون آشامان انگلیسی رکورد شکستند

پوتین: مقصرنمایی روسیه در مسئله بحران غذا بی اساس است

باج گیری ترکیه از ناتو!

رهبر جنبش النهضه تونس ممنوع الخروج شد

ترکیه به دنبال تغییر قواعد بازی در شام

بایدن: 10 سال آینده برای قرن جاری تعیین کننده خواهد بود

بلینکن: سوئد و فنلاند بزودی عضویت ناتو را بدست خواهند آورد

واکنش آمریکا به تصویب قانون منع عادی سازی روابط با اسراییل درعراق

مرگ با هزاران بریدگی!

بُز دزدی ارتش رژیم صهیونیستی!

«پلیس با شلیک گاز اشک آور و تیر هوایی مردم را متفرق کرد»

عروسی شرِک و همسر محبوبش! +عکس

تشدید مبارزه ضد کرونا در کره شمالی|آزمایش رودخانه، هوا و زباله ها

سقوط بورس آمریکا

شروع دفاع روسیه از ایران در مذاکرات وین

مخالفت 90 درصدی روس ها با دادن امتیاز به غرب

واکنش جنجالی چین دربرابر گسترش ناتو

بایدن: 10 سال آینده حیاتی خواهد بود

رهبر جنبش النهضه تونس ممنوع الخروج شد

گردان های القسام: در نبرد اخیر با صهیونیست ها اتاق امنیتی مشترک با محور مقاومت همواره برپا بود

رییس جنبش النهضه تونس ممنوع الخروج شد

بحران اقتصادی و درخواست کمک مالی سریلانکا از هند

بوریس جانسون درباره مذاکره با پوتین چه می گوید؟

تجمع در حمایت از مردم آبادن در برخی شهرهای ایران

با حمله به تل آویو سیلی بزرگی به اسراییل نواختیم

نشست داووس و نگرانی از بحران غذایی 

رهبر جنبش النهضه تونس ممنوع الخروج شد

اولین واکنش آمریکا به توقیف دو نفتکش یونانی توسط ایران

افشای جزییات محموله تسلیحاتی آمریکا به اوکراین

با حمله به تل آویو سیلی بزرگ رادرنبرد شمشیرقدس به اسراییل نواختیم

رونمایی قسام از اتاق امنیتی مشترک با محور مقاومت

شهادت نوجوان فلسطینی از سوی نظامیان صهیونیست در بیت لحم

دبیرکل ناتو: جنگ اوکراین طولانی خواهد بود

درخواست روسیه برای بررسی نقش آمریکا در شیوع «آبله میمون» از نیجریه

... حالا نوبت کره جنوبی است!

همکاری موسسه پایدارسازان در آواربرداری برج متروپل

ریزش اعتماد به نخست وزیر انگلیس

روزنامه قدس 9817

رواق 9817

پوتین دیپلمات های این کشور را عنصر نامطلوب خواند!

آمریکا سامانه های موشکی دوربرد به اوکراین ارسال می کند

دست مقاومت روی ماشه؛ رژه روز پرچم و انتظار برای اشتباه صهیونیست ها

پوتین در حال پیشروی آهسته اما محسوس در دونباس است

انفجار در پنسیلوانیای آمریکا با چهار کشته و دو مجروح

پوتین: مقصرنمایی روسیه در مسئله بحران غذا بی اساس است

رهبر چچن: بعد از اوکراین نوبت لهستان است

بازگشت تهرانِ اسراییلی با دوپینگ هالیوودی

ارتش سوریه پهپاد تروریست ها را سرنگون کرد

رهبر چچن: بعد از اوکراین نوبت لهستان است

وال استریت ژورنال: آمریکا سامانه های راکتی پیشرفته در اختیار اوکراین می گذارد

اولین واکنش آمریکا به توقیف نفتکش های یونانی توسط ایران

توافق کشورهای صنعتی جهان برای حذف سوخت فسیلی

دوئل کیسینجر و سوروس بر سر اوکراین و روسیه

درخواست جدیدیونان از ایران+جزییات

یونان ایران را دزد دریایی خواند!!!!!+جزییات

آمریکا، عامل پیچیدگی ها در مکعب روبیک مذاکرات وین

آمریکا، عامل پیچیدگی ها در مکعب روبیک مذاکرات وین