مطالب مرتبط:
العربیه: مساله ضمانت ها در مذاکرات وین بسیار پیچیده است
فضای مذاکرات تغییر خاصی نکرده است/ آمریکا با پذیرش مواضع ایران باید نتیجه مذاکرات را مشخص کند
تک صدایی حسین شریعتمداری در مخالفت با گفت و گوی مستقیم ایران و آمریکا / مذاکرات چه زمانی انجام می شود؟
دلیل تغییر تیم جدید آمریکا در وین | خروج «معمار تحریم ها» از تیم دیپلماتیک آمریکا
آمریکا با قطر برای تامین گاز اروپا و جایگزینی آن با روسیه وارد مذاکرات جدی شد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 6 بهمن 1400 ساعت 18:122022-01-26بين الملل

آمریکا، عامل پیچیدگی ها در مکعب روبیک مذاکرات وین


اختلافات داخلی در تیم مذاکره کننده آمریکا، کارشکنی های حزب جمهوری خواه و الزام به گزارش سایت قطره و به نقل ازدهی به رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی برخی از عواملی هستند که موجب شده واشنگتن پیچیدگی های مذاکرات وین را چند برابر کند.

- خبرگزاری تسنیم"، برجسته سازی خبری درباره جدا شدن چند عضو تیم مذاکره کننده آمریکا از هیأت اعزامی این کشور به گفت وگوهای وین را می توان تازه ترین نشانه از تلاش واشنگتن برای تزریق پیچیدگی های بیشتر به این پرونده به جای حرکت در جهت کاستن از آنها دانست.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی شامگاه دوشنبه با ادعای وجود اختلاف هایی در تیم مذاکره کننده آمریکا نوشت که تا کنون سه نفر از اعضای این تیم به دلیل داشتن دیدگاه های متفاوت با رابرت مالی ، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران پست های خودشان را ترک کرده اند و در وین حضور ندارند.

ریچارد نفیو ، معاون نماینده ویژه وزیر خارجه آمریکا در امور ایران که از او به سبب نقشش در طراحی تحریم ها علیه ایران به عنوان معمار تحریم ها یاد می شود یکی از کسانی است که ادعا شده از تیم تحت حمایت رابرت مالی جدا شده؛ وال استریت ژورنال ادعا کرده دلیل اختلاف این بوده که نفیو از اتخاذ رویکردی سخت گیرانه تر علیه ایران حمایت می کرده است.

وال استریت ژورنال و رسانه های آمریکا با وجود این نوشته اند که جدا شدن اعضای این تیم اتفاقی است که در ماه دسامبر یعنی اوایل برگزاری دور هفتم مذاکرات رخ داده است؛ مضاف بر این، این نقل و انتقال ها جزو رویه های مرسوم جابجایی ها در وزارت خارجه آمریکا در آن ماه از سال محسوب می شود.

با این اوصاف، تصمیم به رسانه ای شدن مسئله اختلافات ادعایی در هیأت مذاکره کننده آمریکایی نمی تواند تصادفی صورت گرفته باشد و با توجه به سابقه رفتاری آمریکا در چند ماه گذشته که به جای عمل به تعهداتش به دنبال توسل به بازی های رسانه ای بوده، قابل بحث و بررسی است.

در شرایط حاضر این احتمال کاملاً وجود دارد که درز خبر فعلی به رسانه ها برای اعمال فشار بر مذاکره کنندگان کنونی آمریکا جهت اتخاذ مواضع سخت تر در برابر ایران صورت گرفته باشد و یا ممکن است دنبال القای این پیام باشد که آمریکا نرمش ها و انعطاف های لازم را در برابر ایران نشان داده و اکنون این ایران است که باید نرمش نشان دهد.

اینکه کدام یک از این احتمال ها درباره هدف آمریکایی ها به واقعیت ها نزدیک ترند و یا اینکه چه فرضیه های دیگری در این خصوص قابل طرح هستند مسئله ای است که در آینده روشن تر خواهد شد، اما صرفنظر از این موضوعات، نقش اختلافات داخلی هیأت های غربی و مقاصد مختلفی که هر یک از آنها از دل برجام به دنبال دستیابی به آن هستند را در پیچیده تر کردن گفت وگوها نمی توان نادیده گرفت.

در این میان، رفتارهای یک کشور را می توان مهم ترین عامل تزریق پیچیدگی به وضعیت اجرای برجام و مذاکرات وین دانست: آمریکا- همان کشوری که از نخستین روزهای اجرایی شدن توافق با حفظ سایه ابهام بر سر آن مانع برخورداری ایران از مزایای اقتصادی موعود شد، با خروجش از برجام و تنبیه سایر کشورها بابت اجرای یک قرارداد مورد تأیید شورای امنیت آن را تا مرز فروپاشی پیش برد و اکنون به جای عمل کردن به وعده های خود برای بازگشت به توافق، از یک طرف گره های و بن بست های بیشتری در گفت وگوها ایجاد می کند و از طرف دیگر، با راه انداختن هیاهو به دنبال مقصر نشان دادن ایران بابت کندی مذاکرات است.

از جمله این بن بست ها اختلافات داخلی در آمریکا بوده؛ در ماه های گذشته قانونگذاران حزب جمهوری خواه چندین طرح قانونی برای جلوگیری از رفع تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران معرفی کرده اند.

برخی از نمایندگان کنگره هم تهدید کرده اند که چنانچه رییس جمهور بعدی از حزب جمهوری خواه باشد باز هم برجام را پاره خواهد کرد.

با این حال، رفتارهای جو بایدن به گونه ای بوده که نه تنها چاره ای برای این معضلات نیندیشیده بلکه به آنها دامن هم زده است.

جفری لوییس ، کارشناس آمریکایی مسائل منع اشاعه هسته ای روز گذشته در مصاحبه با پایگاه نیوریپابلیک ، در پاسخ به این سوال که چرا بایدن تا به حال برای بازگشت به برجام تعلل کرده گفته که او در مصاف با منتقدانش، فردی بزدل است.

لوییس گفته بایدن در ماه های نخست بعد از ورود به کاخ سفید از تبعات بازگشت به توافق هسته ای نگران بوده و نمی خواسته مخالفانش را تحریک کند.

بایدن به ویژه نگران بوده که در نظر نگرفتن نظرات رابرت منندز ، رییس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنا که از مخالفان برجام است می تواند فرایند تأیید صلاحیت گزینه های او در مجلس سنا را با دشواری مواجه کند.

هدف گذاری بایدن برای ترضیه مخالفان برجام در حالی است که به باور مت داس ، مشاور برنی سندرز ، سناتور دموکرات آمریکایی رسیدن به اتفاق نظر با این گروه از قانونگذاران تندرو ضد ایران تقریباً امری محال است.

او می گوید: آنها به این دلیل از برجام نفرت ندارند که برجام توافق بدی است، بلکه ریشه نفرت آنها در این است که این توافق با ایران صورت گرفته.

درباره برجام، با تندروهای ضد ایران هیچ اجماعی وجود ندارد که بتوان آن را برقرار کرد.

جدا از این، منابع آگاه به پایگاه نیوریپابلیک گفته اند حضور برخی از مقام های مخالف برجام در میز ایران در تیم شورای امنیت ملی آمریکا از جمله دیگر عوامل اکراه بایدن برای بازگرداندن آمریکا به برجام بوده است.

منابع آگاه در گفت وگو با پایگاه نیوریپابلیک به عنوان مثال به نقش منفی برت مک گورک ، مسئول میز غرب آسیا در شورای امنیت ملی آمریکا در این خصوص اشاره کرده اند.

دولت بایدن البته با ملزم کردن خودش به جلب رضایت رژیم صهیونیستی و کشورهای حاشیه خلیج فارس در مسئله بازگشت به برجام پیچیدگی های این مذاکرات را که به جهت دشواری هایش در رسیدن به یک نقطه تنظیم مشترک به مکعب روبیک مشهور شده چند برابر کرده است.

مشخص است که مدیریت همزمان منافع متضاد و گاه متناقض همه این بازیگران هم باعث کندی مذاکرات می شود و هم ضعف اراده طرف آمریکایی را به همراه خواهد داشت.

حال آنکه، طرف غربی طی یک عملیات روانی در دو ماه گذشته طوری وانمود کرده که سرعت مذاکرات تابع اقدام و تصمیم گیری طرف ایرانی است.

شواهد زیادی در نقض ادعاهای طرف غربی درباره اینکه ایران عامل کندی مذاکرات است وجود دارد.

در دور قبلی مذاکرات، انریکه مورا ، معاون دبیر اجرایی سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و برخی دیگر از طرف های مذاکره کننده در اروپا بر این مسئله تصریح کردند که پیشرفت های حاصل شده در بخش مربوط به تعهدات هسته ای ایران است و بخش رفع تحریم ها که مربوط به تعهدات طرف مقابل است پیشرفتی نداشته است.

نگاهی به وضعیت مذاکرات هم موید این گزاره است: ایران تا کنون در گفت وگوها با ارائه متون مکتوب و پاسخ های سریع در جهت سرعت بخشیدن به روند گفت وگوها برآمده، حال آنکه برخی گزارش ها حاکی است طرف های غربی عملاً در برخی موارد ابتکار عملی نداشته اند و توسل به خبردرمانی و عملیات روانی را در دستور کار قرار داده اند.

از طرف دیگر، در هفته های آغازین شروع به کار دولت بایدن، زمانی که تصور می شد او بر اساس وعده های انتخاباتی اش ممکن است سریعاً آمریکا را به برجام بازگرداند مقام های او در موقعیت های مختلف از جمله در جلسات تأیید صلاحیت مجلس سنا بارها این موضع را تکرار کردند که واشنگتن با نقطه بازگشت به برجام فاصله زیادی دارد.

از جمله افرادی که این موضع را مقابل قانونگذاران سنا بیان کرد آنتونی بلینکن بود که این روزها مدام بر طبل محدودیت زمانی برای احیای برجام می کوبد و از دو ماه پیش این جمله را طوطی وار تکرار می کند که برای احیای برجام فقط چند هفته زمان باقی مانده نه چند ماه!از آن گذشته، دولت جو بایدن در مدت یک سالی که از ریاست جمهوری اش می گذرد با بحث هایی مانند چه کسی اول باید به برجام برگردد و ضرورت مذاکره برای رسیدن به توافق قوی تر و طولانی تر و زمان را برای ورود به برجام تلف کرد و اکنون قصد دارد با بازی مقصرنمایی، این تقصیر را گردن ایران بیندازد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمریکا - نماینده ویژه دولت آمریکا - مذاکرات وین - مذاکره - وال استریت ژورنال - واشنگتن - مذاکرات - نماینده - حزب جمهوری خواه - رژیم صهیونیستی - گفت وگوهای وین - اختلاف - کشورهای غربی - دولت آمریکا - ریچارد نفیو - گزارش - وال استریت - مکعب روبیک - رابرت مالی - صهیونیستی - اختلافات - کشور - ویژه - خبرگزاری - متفاوت - دوشنبه - پرونده - دیدگاه - جمهوری - الزام

آخرین اخبار سرویس:
آمریکا 9 مورد آبله میمونی را در 7 ایالت این کشور شناسایی کرد

حرکت جنجالی زنان در برابر طالبان+فیلم و عکس

بایدن ناتوان در کنترل اسحله در آمریکا

خمیازه لاک پشت از نمای نزدیک (عکس)

جمهوری خواهان آمریکا مانع تصویب قانونی درباره تروریسم داخلی

مقام سعودی: دیداری میان وزیران خارجه ایران و عربستان تعیین نشده است

عذرخواهی دوباره بوریس جانسون در پی رسوایی پارتی گیت

ریاض احتمال دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان را رد کرد

لاوروف: تلاش های ناتو برای سلطه نظامی بر جهان محکوم به شکست است

جدال عمان یا قطر برسر روابط دیپلماتیک میانجی گرانه؟

همه چیز درباره دونالد رامسفلد بازیگر جنگ عراق / مردی که با بالن به آلمان غربی فرار کرد / روایت خواهر دکتر حسین فاطمی از اعدامش / چگونه فریدمن و پینوشه، آلنده را سرنگون کردند؟

سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان

روسیه تاکنون حدود هزار تانک در جنگ اوکراین از دست داده است

هراس از انتقام؛ هشدار رژیم موقت صهیونیستی درباره سفر به امارات و بحرین

زینب مهنا: به خاطر ازدواج با نادر طالب زاده از امارات اخراجم کردند (+عکس)

پنتاگون: به حمایت از تایوان برای دفاع از خودش ادامه خواهیم داد

اروپا به دنبال جایگزین گاز روسیه؟

اسراییل خطاب به آمریکا: درباره جزییات ترور شهید صیاد خدامی غافلگیر شدیم!

اجرای سرود «سلام فرمانده» توسط دهه نودی در ورزشگاه آزادی (فیلم)

بازی جدید نماینده سازمان ملل در زمین کردهای عراق

الجزیره از رویترز خواست خبر اشتباهش درباره ایران را اصلاح کند

امیرعبداللیهان: من در برابر پارلمان کشورم با فشار زیادی مواجه هستم؛ طیف قوی در داخل ایران و آمریکا مخالف بازگشت برجام هستند

رژیم صهیونیستی درباره سفر به بحرین و امارات هشدار داد

جنگ اوکراین| هشدار آنتونی بلینکن به تقویت همکاری چین و روسیه

یک نظامی صهیونیست با تفنگ آمریکایی عامل شهادت ابوعاقله

هشدار رژیم موقت صهیونیستی درباره سفر به امارات و بحرین

تایید کشته شدن شیرین ابوعاقله بدست یک نظامی صهیونیست

حمایت بیشتر مردم انگلیس از استعفای جانسون

سازمان جهانی بهداشت در قطعنامه ای نادر حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد

پوتین: در صورت لغو تحریم ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می کنیم

پهپاد رژیم صهیونیستی کجا سقوط کرد؟

شورای امنیت در این جلسه تکلیف کره شمالی را یکسره می کند

بورل: اروپا برای جنگ آمادگی ندارد

الجزیره از رویترز خواست خبر اشتباهش درباره ایران را اصلاح کند

هراس آمریکا از قدرت پکن

کاهش امنیت مواد غذایی در اندونزی

تعطیلی چندین مدرسه در تورنتو کانادا از بیم تیراندازی

اوکراین: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

سقوط پهپاد اسراییلی در جنوب لبنان

دیدار وزیر امور خارجه با همتای پاکستانی در حاشیه اجلاس داووس

قدرت چشمگیر اردوغان در برابر ناتو/ ترکیه ناتو را تهدید کرد!

سرنگونی پهپاد اسراییلی در جنوب لبنان

سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان

 یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان سقوط کرد

سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان

پنتاگون: روسیه تاکنون حدود هزار تانک از دست داده است

بورل: ارتش های اروپایی نمی توانند بیش از دو هفته در جنگی مانند اوکراین دوام بیاورند

بورل: ما باید ناتو را قوی تر کنیم

بعد از شهادت صیاد خدایی، سیدحسن نصرالله اسراییل را تهدید کرد

الجزیره از رویترز خواست خبر اشتباهش درباره ایران را اصلاح کند

پوتین: در صورت لغو تحریم ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می کنیم

الجزیره: 20 فرمانده صهیونیست توسط نیرو های ایران به هلاکت رسیده اند

زخمی شدن فرد مظنون مسلح در تورنتو کانادا

بمب گذاری مرگبار با 40 کشته و زخمی

بهبهان در عزای آبادان

لاوروف: نیروهای ما در سوریه می مانند

اوکراین: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

پایین کشیدن طاق طلایی مک دونالد در روسیه

 کاهش مشهود شکایت نامه های عربستان و ایران علیه یکدیگر به دبیرخانه سازمان ملل

ورود زمینی ارتش ترکیه به شمال سوریه

پارلمان عراق ثابت کرد در دفاع از موضوع فلسطین ثابت قدم است

خطرناک ترین ساحل دنیا کجاست ؟+ ویدئو

سقوط پهپاد اسراییلی در لبنان

ایران، 20 شخصیت صهیونیستی را تاکنون به هلاکت رسانده است

بازداشت رهبر جدید داعش در استانبول

آلمان:کشورهای G-7 می توانند به استفاده از زغال سنگ پایان دهند

یک پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان سرنگون شد

انتقاد ها از انگلیس در قبال مهاجران افغانستان

دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

برجام به طور نامحدود روی میز باقی نمی ماند

وقوع انفجار در عدن با حدود 40 کشته و زخمی

عکس های لو رفته آقای نخست وزیر از خانه شماره 10

رییس جمهور اوکراین با این لفظ رکیک غرب را مخاطب قرار داد

رایزنی وزیران امورخارجه ایران و پاکستان

روستای کوهک سراوان نیازمند تحولی جهادی

اعلام نتیجه تحقیقات درباره قتل «شیرین»

یونان به سازمان ملل : ترکیه حاکمیت یونان را به چالش می کشد

الجزیره پرونده جنایات اسراییل را به دیوان کیفری بین المللی ارجاع می دهد

سقوط یک پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان

خبر مهم درباره زمان صدور احکام رتبه بندی معلمان

ظلم پدر و مادر نوزاد رها شده در سطل زباله نازی آباد | عفونت به جان نوزاد افتاد | آخرین تلاش های بیمارستان

اوکراین: دست برتر جنگ اکنون در اختیار روسیه است

سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان

پوتین: در صورت لغو تحریم ها، برای غلبه بر بحران غذایی کمک می کنیم

اخبار ضد و نقیض از دستگیری سرکرده جدید داعش در استانبول

الجزیره: ایران در واکنش به ترورهای اسراییل، 20 شخصیت صهیونیستی را تاکنون به هلاکت رسانده است

اعلام بالاترین سطح هشدار در فرودگاه بن گورین اسراییل

فراخوان حماس برای حضور گسترده در مسجدالاقصی؛ یکشنبه آینده

آمریکا: چین بزرگترین چالش برای نظم فعلی جهانی است

استخدام کارشناس منابع انسانی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

فراخوان حماس برای حضور گسترده در یکشنبه در مسجدالاقصی

سرنگونی پهپاد اسراییلی در جنوب لبنان

تحقیقات منتشر شد: اسراییل عمدا «ابوعاقله» را به قتل رساند

حمله تند صدر اعظم آلمان به پوتین

4 کشته و زخمی در حمله راکتی پ ک ک در دهوک

سقوط پهپاد رژیم صهیونیستی در اراضی جنوب لبنان

اعلام آماده باش گروه های فلسطینی برای رویارویی با صهیونیستها

فرودگاه بن گورین در وضعیت اضطراری قرار گرفت

هشدار مدافعان محیط زیست به توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب های یونان

پنتاگون: روسیه تاکنون حدود هزار تانک در جنگ اوکراین از دست داده است

آمریکا، عامل پیچیدگی ها در مکعب روبیک مذاکرات وین

آمریکا، عامل پیچیدگی ها در مکعب روبیک مذاکرات وین