موضوعات داغ: - سرمايه گذاري - محسن ابراهيم زاده - صنايع نساجي - فارغ التحصيلان دانشگاه - لايحه رتبه بندي معلمان - ابراهيم زاده - دانشگاه امام صادق - شيلا خداداد - رتبه بندي معلمان - فارغ التحصيلان - شهر منچستر - موسسه حقوقي بازرگان - آزادي بيان در فرانسه - پورموسوي - حزب سوسيال دموكرات - امرالله نوذري - پيشكسوت تيم استقلال - كليور - حامي رمضان - فتح الله مجتبايي - برترين نمايشگاه - نيكبخت - هوشنگ محمدي

مطالب مرتبط:
سقوط آزاد به زیر خط فقر | کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خریدن شیر و ماست و تخم مرغ هم نداریم!
کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خرید شیر و ماست و تخم مرغ را هم نداریم!
کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خرید شیر و ماست و تخم مرغ را هم نداریم!
کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خرید شیر و ماست و تخم مرغ را هم نداریم!
کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خرید شیر و ماست و تخم مرغ را هم نداریم!
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 15:052021-09-28اقتصادي

سقوط آزاد به زیر خط فقر/ کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خریدن شیر و ماست و تخم مرغ هم نداریم!


درباره دلایل تورم سرسام آور، کارشناسان اقتصادی و فعالان کارگری بار ها سخن گفته اند؛ افزایش چشمگیر پول و شبه پول در دست خواص، پایین بودن نرخ تولید واقعی و سقوط GDP، - " ـ ما سال هاست وعده می شنویم و عمل در کار نیست این را یک کارگر شهرداری می گوید در پاسخ به اینکه چقدر امید داری کوچک شدن سفره های کارگران بالاخره جایی متوقف شود؛ به اعتقاد این کارگر ساده، به نظر می رسد مهار تورم نیز از آن دست وعده هایی است که با عمل همراه نمی شود.

در این آشفته بازار اقتصاد و با در نظر گرفتن مولفه های معیوبی مثل حجم بالای پول و شبه پول در دست خواص و نزدیکان به بلوک های قدرت و سودجویی انبوه واسطه ها و دلالان، مهار تورم چطور می خواهد امکانپذیر باشد؛ آیا اساساً توان عمل به این وعده وجود دارد؟ به یک ماه قبل بازمی گردیم، به روز های ابتدایی شهریورماه؛ وزیر کار با بیان اینکه از میزان دستمزد کارگران و حقوق بازنشستگان باخبر است، تاکید کرد برای آنکه دخل و خرج کارگران و بازنشستگان با هم بخواند و سفره آن ها رنگین تر شود باید کاهش و کنترل نرخ تورم اتفاق بیفتد.

او گفته اطلاع دارد که کارگران درآمد کمی دارند و میزان حقوق بازنشستگان هم نسبت به قبل افزایش داشته، ولی باید کاهش و کنترل تورم رخ دهد تا دخل و خرج این اقشار با هم بخواند و سفره های آن ها رنگین تر می شود.

اما چند روزی است که مرکز آمار ایران، نرخ های رسمی تورم در شهریورماه را اعلام کرده است؛ نرخ هایی که قطعا تمام رنج های مردمان فرودست از محل گرانی ها از جمله گرانی اجاره خانه و هزینه های مسکن و درمان را دربر نمی گیرد.

آمار های رسمی و تقلیل یافته نشان می دهد که باز هم نرخ تورم در شهریورماه رکورد زده است و نمودار های صعودی تورم که از ابتدای سال با سرعت بالا پیشتازی می کردند، هنوز بر همان منوال ماه های قبل در حال افزایش و صعود هستند.

مرکز آمار ایران اعلام کرد: منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

نرخ تورم نقطه ای در شهریور ماه 1400 به عدد 43.

7 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 43.

7 درصد بیشتر از شهریور 1399 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه ای شهریور 1400 در مقایسه با ماه قبل 0.

5 واحد درصد افزایش یافته است.

در واقع تورم نقطه ای در شهریورماه امسال، یک رکورد جدید حداقل در چند سال اخیر به ثبت رسانده است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 3.

2 واحد درصدی به 61.

6 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با کاهش 0.

7 واحد درصدی به 35.

4 درصد رسیده است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

نرخ تورم ماهانه شهریور 1400 به 3.

9 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل 0.

7 واحد درصد افزایش داشته است که بازهم یک رکورد جدید محسوب می شود.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.

0 درصد و 3.

3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 4 درصد است که نسبت به ماه قبل 0.

8 واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین این نرخ برای خانوار های روستایی 3.

6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.

4 واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

نرخ تورم سالانه شهریور ماه 1400 برای خانوار های کشور به 45.

8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.

6 واحد درصد افزایش نشان می دهد که بازهم در نوع خود یک رکورد جدید است.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 45.

1 درصد و 49.

7 درصد است که برای خانوار های شهری 0.

6 واحد درصد افزایش و برای خانوار های روستایی یک واحد درصد افزایش داشته است.

اما نگران کننده ترین مولفه تورمی شهریورماه افزایش قیمت ها به خصوص در بخش خوراکی ها در یک ماه است؛ در ماه شهریور، اقلام اساسی زندگی مردم به شدت گران شده اند؛ در ماه پایانی تابستان، نان و غلات 5.

2 درصد، گوشت قرمز، سفید و فرآورده های آن ها 1.

2 درصد، گوشت قرمز و گوشت ماکیان 0.

8 درصد، ماهی ها و صدف داران 4.

2 درصد افزایش قیمت داشته است.

همچنین شیر، پنیر و تخم مرغ 10 درصد، روغن ها و چربی ها 1.

9 درصد، میوه و خشکبار 5.

7 درصد و سبزیجات (سبزی ها و حبوبات) 9.

9 درصد افزایش قیمت داشته است.

جدول زیر، پراکندگی گرانی ها در بخش خوراکی ها را نشان می دهد؛ براین اساس، شیر، پنیر و تخم مرغ، رکورددار گرانی بوده اند و در عرض فقط یک ماه، ده درصد گران شده اند! بعد از آن، سبزیجات قرار دارند که 9.

9 درصد گرانی را تجربه کرده اند.

یک املت ساده با ماست 30 هزار تومان گرانی لبنیات و تخم مرغ، به شدت نگران کننده است؛ گروه هایی که دیگر مدتهاست گوشت قرمز و گوشت مرغ را به اجبار از سفره های خود حذف کرده اند حالا با اجبار سنگین دیگری روبرو شده اند؛ حذف تخم مرغ از سفره ها آن هم به دلیل گرانی سرسام آور، مشاهدات میدانی نشان می دهد که هر عدد تخم مرغ در بازار به حدود 2 هزار تومان رسیده است! و، اما در بخش لبنیات؛ آخرین گزارش مرکز آمار از قیمت لبنیات حاکی از آن است که قیمت هر لیتر شیر پاستوریزه از 11 هزار و 538 تومان در تیرماه امسال به 12 هزار و 155 تومان افزایش یافته است.

قیمت ماست هر کیلو پاستوریزه از 13 هزار و 854 تومان به 14 هزار و 633 تومان تغییر کرده است.

این تنها مربوط به دو قلم از محصولات لبنی است.

در این میان، مشاهدات بازار حاکی از آن است که قیمت هرقالب کره 50 گرمی از 5000 تومان در ماه های قبل به 7000 تومان و قیمت هر قالب کره 100 گرمی نیز از حدود 10 هزار تومان به حدود 14 هزار تومان رسیده است.

اما این قیمت ها، نرخ های رسمی هستند و گاهاً در فروشگاه های سطح شهر با ارقامی بسیار بالاتر روبرو می شویم؛ کما اینکه در نیمه شهریورماه، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی از افزایش حدود 20 درصدی قیمت محصولات لبنی خبر داد.

پس افزایش رسمی ده درصدی چندان با واقعیت های ملموس بازار همخوانی ندارد و قیمت های واقعی بالاتر از این ارقام جای می گیرند.

حذف لبنیات و تخم مرغ را می توان آخرین مرحله از حذف اقلام مفید سفره ها دانست؛ از ابتدای 97 به دلیل شوک درمانی های ارزی، اقلام باکیفیت و پروتیینی شروع به غیب شدن از سفره های فرودستان کردند؛ اول، گوشت قرمز، بعد گوشت سفید و در مرحله بعد، برنجی که امروز هر کیلو 50 هزار تومان است، حذف شدند و امروز لبنیات و تخم مرغ نیز در حال پرکشیدن از سفره ها هستند؛ به طوریکه یک املت ساده با یک کاسه ماست، غذایی لاکچری است، یک املت با پنج عدد تخم مرغ و نان، در کمترین حالت 15 یا 16 هزار تومان هزینه دارد (گوجه فرنگی را هم حذف می کنیم) و یک کیلو ماست نیز 15 هزار تومان است، بنابراین یک املتِ بدون گوجه و یک کاسه ماست برای یک خانواده کوچک سه نفره، لااقل 30 هزار تومان آب می خورد! در ارتباط با دلایل این تورم سرسام آور، کارشناسان اقتصادی و فعالان کارگری بار ها سخن گفته اند؛ افزایش سرسام آور پول و شبه پول در دست خواص، پایین بودن نرخ تولید واقعی و سقوط GDP، عدم نظارت بر بازار و سودجویی پایان ناپذیر واسطه ها و البته گرانی افسارگسیخته نرخ ارز و حذف ارز دولتی، دلایل اصلی هستند.

برای نمونه، احسان سلطانی (کارشناس اقتصادی) از ضرورت واقعی سازی نرخ ارز و کاستن از سود انبوه رانتخوران و خصولتی ها به عنوان اساسی ترین راهکار برای مهار تورم یاد می کند و یا بهرام حسنی نژاد (فعال مستقل کارگری) می گوید تا زمانی که این حجم انبوه از پول بادآورده در دست یک درصدی ها باشد، نود و نه درصدی ها باید تاوان بپردازند، باید بار گرانی را بر دوش بکشند تا خواص یک درصدی سود ببرند.

اما رنج واقعی را خانواده های کارگری و لایه های پایین مزدبگیران (چه رسمی و چه غیررسمی) بر دوش می کشند؛ همان ها که وقتی پای صحبت هایشان می نشینیم، مسیر کوچک شدن سفره ها را با زبان ساده توصیف می کنند و کاری به اعداد و ارقام رسمی و نمودار های صعودی مرکز آمار ندارند؛ حرف شان ساده است: دیگر توان خرید ماست و شیر و تخم مرغ هم نداریم! یک کارگر شهرداری مریوان در این رابطه می گوید: گوشت قرمز ماههاست نخورده ایم؛ ماست و شیر هم همیشه نمی خریم؛ یعنی ماست را فقط وقتی مهمان داریم یا می خواهیم ولخرجی کنیم، می خریم؛ اما شیر برای بچه هایم لازم است؛ می خریم، ولی نمی توانیم به اندازه کافی به بچه ها بدهیم، مجبوریم در مصرف شیر هم صرفه جویی کنیم؛ یک زمانی املت گوجه یا املت سیب زمینی، غذایی بود که هفته ای چند بار می خوردیم، حالا تخم مرغ آنقدر گران شده که دیگر گاهی سیب زمینی سرخ کرده یا آب پز می خوریم و از خیر گذاشتن تخم مرغ کنارش می گذریم! او نگران است؛ نگران اینکه اگر کاری برای گرانی ها نکنند، چند وقت دیگر همان نان خالی هم در سفره های کارگران پیدا نشود؛ می گوید: یادش بخیر همین چند سال پیش با حقوق کارگری لااقل شکم مان که سیر می شد… یک بازنشسته کارگری ساکن مشهد نیز از شرمساری بازنشستگان مقابل فرزندان و نوه ها می گوید: بزرگ خانواده باید سفره اش مدام پهن باشد و بچه ها دورش را بگیرند، اما وقتی نداریم چه کنیم؛ وقتی از مستمری 4 میلیون تومانی، 2 میلیون و 500 هزار تومان را اجاره خانه می دهیم، چطور بچه ها و نوه ها را دعوت کنیم؛ نان خالی مقابل شان بگذاریم؟ زهرا، زنی دستفروش در متروی تهران است؛ او به عنوان یک سرپرست خانواده و نان آور، مدتهاست که گوشت قرمز و سفید نخریده؛ می گوید: غذای همیشگی ما تخم مرغ بود که آنهم به شدت گران شده؛ چهار دانه تخم مرغ، شده ده هزار تومان؛ قبلاً مردم به طعنه می گفتند نان و ماستی در منزل هست و با هم می خوریم حالا همان ماست هم دیگر در منزل نیست؛ یک کیلو ماست زیر 20 هزار تومان پیدا نمی شود! او می گوید: اجاره خانه و هزینه های اجباری را مجبوریم بدهیم؛ مجبورم برای دخترم دفتر و مداد بخرم؛ مجبورم پول قبض ها را بدهم؛ این ها را اجبار دارم و می پردازم، اما ناچار از هزینه های سفره و غذا کم می کنم؛ دیگر کیفیت غذا اهمیتی ندارد فقط چیزی می خوریم که زنده بمانیم و کار کنیم، هر چیزی که ارزان تر باشد! سقوط طبقه متوسط فقط پایین ترین لایه های مزدی نیستند که از این وضعیت رنج می برند؛ طبقه متوسط مزدبگیران نیز با این گرانی ها در حال سقوط به زیر خط فقر و از دست دادن جایگاه طبقاتی خود هستند؛ علی جوشکار فنی که در پروژه های جنوب کار می کند و ماهی 15 میلیون تومان درآمد دارد؛ می گوید: ما هم از سر و ته سفره هایمان زده ایم؛ اگر مسافرت نرویم؛ لباس و تفریح نداشته باشیم؛ کرایه خانه را که بپردازیم، می توانیم برای ماه یکی دو کیلو گوشت و یک شانه تخم مرغ بخریم؛ ما هم دیگر مثل سابق زندگی نمی کنیم، چه می کشند آن هایی که فقط 4 میلیون حقوق می گیرند و مستاجرند و یکی دو تا فرزند محصل در خانه دارند؛ در این سال ها زندگیِ همه سخت تر شده، سال 93 حقوق من 2 میلیون تومان بود، اما زندگی ام از الان خیلی بهتر بود؛ وقتی فروشگاه می رفتیم، دست و دل مان نمی لرزید! این ها حرف های مردم است؛ مردم زحمتکشی که حق یک زندگی شایسته دارند؛ حق برخورداری از دستمزد شایسته و امید نسبت به آینده؛ مردم مدتهاست که به طعنه می گویند شب می خوابیم و صبح که بیدار می شویم، باز همه چیز گران شده ؛ بدون شک این روند معیوب باید جایی متوقف شود؛ اما تا زمانی که سیاست های کلان بر مبنای آزادسازی هرچه بیشتر نرخ ارز، افزایش پول و شبه پول در دست رانتخواران و ایجاد حباب های کاذب قیمتی با هدف سودجویی (از جمله حباب مسکن در چند سال اخیر) استوار است، صعود نمودار های تورمی ادامه خواهد داشت؛ این معادله ی پیچیده، خیلی ساده حل نمی شود؛ قطار تورم را با یک دستور فرمایشی و با یک فرمان ایست، نمی توان متوقف کرد!
کلید واژه ها: کارگر - مهار تورم - کارشناسان اقتصادی - کارگران - شبه پول - کارگر شهرداری - تورم - اقتصاد - داری - وعده - کارشناسان - خواص - مهار - توان - سقوط - واسطه ها - وزیر کار - ابتدایی - اقتصادی - شهرداری - تخم مرغ - فعالان - افزایش - کارگری - اعتقاد - تولید - انبوه - بازار - واسطه - مولفه

آخرین اخبار سرویس:
صندوق بین المللی پول: بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید

دستور آیت الله رییسی به بانک مرکزی برای جلوگیری از فضاسازی کاذب در قیمت ارز

چند پیشنهاد به ضرغامی پس از حواشی پاسارگاد

این گروه از افراد در درب منزل واکسینه می شوند!

دلیل خشک و سفت شدن حلوا

احتمال گرانی گوشت قرمز در زمستان

رشد 2.5 درصدی ارزش سهام عدالت

ضرورت افزایش سرمایه گذاری در بخش معدن

آلودگی هوا عامل مرگ 1.1 میلیون آفریقایی در سال 2019

کولفی فوری

کولفی فوری

کار در منزل خودتون دوخت ساده

قیمت انواع قابلمه در بازار +جدول

دورکاری کارکنان بانک های خصوصی منتفی شد

قیمت انواع چای در بازار +جدول

بهمنی و همتی هم محاکمه شوند/استهلاک پلیس؛ چرا و به چه قیمت؟ /دور باطل اروپاییان در مذاکرات وین

بیتکوین 61 هزار دلار را از دست داد

تورم سوئد در اوج 10 سال اخیر

تورم کم سابقه در آلمان

اصلاح یارانه ها در سه گام/ تلاش برای بودجه نویسی بدون تورم/ بیت کوین ایرانی ها مسدود می شود؟

گرانی به لوبیا قرمز هم رسید / قیمت حبوبات باز هم بالا رفت

نوع آوری در مد اسلامی با برند ایرانی/تن پوش داخلی بر تن خارجی ها

تصاویر: اکسپو 2020 دبی

تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

استخدام کارشناس حسابداری، طراح دکوراسیون داخلی، کارشناس فروش در هرمزگان

روزنامه گل| برای استقلال اسپانسر 500میلیاردی می آورم

روزنامه پرسپولیس| پل پیروزی

روزنامه شوت| سرخپوشان در شوک «المز»

معرفی 28 هزار و 786 پرونده کسب کارهای آسیب دیده از کرونا به سیستم بانکی استان / بانکها شرایط پرداخت تسهیلات را تسهیل و تسریع کنند

علائم خرابی شمع ماشین

جزییات کاهش قدرت خرید دهک های فرودست و میزان مالیات حقوق کارگران/ مالیات تورمی چیست؟

چرا قد انسان با افزایش سن کوتاه می شود؟

درخواست بازنشستگان در مورد عیدی امسال

وعده 400 میلیون تومانی به فرهنگیان بازنشسته/ طرح یک نماینده مجلس در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان

اعتراضات بیت کوینی در السالوادور

منابع ورودی صندوق توسعه ملی متنوع می شود

تیم مونتاژ قطعه پلاستیک

حمایت از سرمایه گذاری شرکت های معدنی در اردبیل

اصلاح یارانه ها در سه گام/ تلاش برای بودجه نویسی بدون تورم/ بیت کوین ایرانی ها مسدود می شود؟

آموزش آشپزی / طرز تهیه یتیمچه نیشابوری

وام ازدواج نوعروسان و دامادان روستایی 120 میلیون تومان شد/تعیین شرط سنی و زمان ازدواج

ترفندهایی برای نگه داری میوه خشک

270 میلیارد ریال از منابع هدفمندی به وزارت آموزش و پرورش پرداخت شد

دستور ارزی رییسی به بانک مرکزی /اصلاح یارانه ها در سه گام /جنگ افروزی داخلی با طرح های پیچیده

افزایش هزینه های تولید با نوسانات ارزی| البرز بالک» در آستانه تامین مواد اولیه داروهای شیمی درمانی

وظیفه کمیته عالی منابع انسانی ریل گذاری است، نه لکوموتیورانی

صعود انفجاری ایران در جدول واکسیناسیون

میزان افزایش حقوق سال آینده کارکنان دولت اعلام شد

آمبولانس های قدیمی اورژانس نوسازی می شود

باید سالی دو بار واکسن کرونا بزنیم؟

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در محدوده دبستان

علائم خرابی شمع ماشین

بسته بندی

تحریم آمریکا علیه ایران کمکی به کاهش بحران انرژی نمی کند

ما خود را عضوی از خانواده بزرگ فولاد اکسین می دانیم

پیش بینی بورس در 27 مهر 1400

رمز ارز ملی بر پایه ریال راه اندازی می شود

اختصاص 5 میلیارد تسهیلات قرض الحسنه به عشایر زلزله زده خوزستان

شمارش معکوس برای آغاز ساخت 4 میلیون مسکن ارزان

کار در منزل و استخدام آنلاین

برگزاری 5 نشست تخصصی در حوزه های نوین توسعه بخش معدن

ونتیلاتور کم تهاجم ایرانی وارد بازار شد/انتظار 10 ماهه برای دریافت تاییدیه

بازار جهانی نفت امروز یکشنبه 25 مهر| قیمت نفت سبک ایران 78.52 دلار

قیمت بازار جهانی فلزات غیرآهنی/ امروز یکشنبه 25 مهر

جشنواره نیمه پاییز هنگ کنگ - 2021

تاکتیک اصلی بازیگران دلار

196 میلیارد به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در لرستان پرداخت شد

نیم سال متفاوت بازار مسکن

ضرورت رفع نواقص آزاد راه خرم آباد - بروجرد

حتی یک دلار هم قرارداد نبسته ایم

اعتراض عمو پورنگ به افزایش چند برابری قیمت دارو

میزان افزایش حقوق سال آینده کارکنان دولت اعلام شد

تکمیل فاز اول محور اهرم- برازجان/ بخش های حادثه خیز در اولویت است

مدیریت بازآفرینی در بافت های فرسوده

راهکارهایی برای کاهش فشار بر پردازنده مرکزی (CPU) در ویندوز 10 (+عکس)

ببینید کمبود بنزین چه کرده با مردم!

اعزام گروه های بازرسی کار تخصصی به شرکت ها و کارگاه های بزرگ

تورم عربستان تنها 0.6 درصد!

پیش بینی قیمت سکه و طلا در 27 مهر 1400

هشدار به بانک ها درباره چرایی عدم تخصیص وام ودیعه مسکن

قدرت فوق العاده اسپرم ها در این زمان!

باوجود کمبود ارز، 2 میلیارد دلار برای واردات پوشاک خارج می شود

تورم کم سابقه در آلمان

تورم سوئد در اوج 10 سال اخیر

بیتکوین 61 هزار دلار را از دست داد

هدف جدید سفته بازان مسکن در پایتخت

خودروی 9.3 میلیون دلاری بوگاتی بزودی تحویل مشتریان داده می شود

بخشی از نیروگاه ها برای تعمیرات دوره ای از مدار خارج شدند

تهران رکورددار صدور کارت اشتغال موقت اتباع خارجی

سود هنگفتی که سریال chr(034)بازی مرکبchr(034) به ارمغان آورد

صنعت پوشاک در کشور به نوعی متولی ندارد

سبقت قیمت گوشت گوساله از گوشت گوسفندی!

وام ساخت واحدهای جهش مسکن 20 ساله است

سهم یارانه پنهان در اقتصاد، معادل 46 درصد از نقدینگی کشور

امکان ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی توسط بانک ها وجود دارد؟

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 26 مهر

2 میلیارد دلار ارز برای واردات پوشاک از کشور خارج می شود

حذف قرعه کشی فروش خودرو از سال آینده

رشد 13 درصدی اهدا خون در ایلام در نیمه نخست امسال

پیش بینی بیت کوین 100 هزار دلاری / اتریوم منفجر می شود!

سقوط آزاد به زیر خط فقر/ کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خریدن شیر و ماست و تخم مرغ هم نداریم!

سقوط آزاد به زیر خط فقر/ کارگران و بازنشستگان: دیگر توان خریدن شیر و ماست و تخم مرغ هم نداریم!