مطالب مرتبط:
7 ویژگی اختلال شخصیت مرزی
علامه حسن زاده شخصیت وارسته و ممتاز بود
تست شخصیت شناسی متفاوتی نسبت به سایر تست ها
نگاهی به رکورد های تورمی در شهریورماه/ شیر و تخم مرغ رکورد تورم را شکستند!
اعزام ناوگان مسافری استان مرکزی به پایانه مرزی مهران و شلمچه
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 14:352021-09-28پزشكي

نگاهی به کاردرمان اختلال شخصیت مرزی


- مهارت ها، ابزارها، فعالیت ها و تمرین های مناسبی در این کتاب وجود دارد که در کاهش تأثیرات منفیِ BPD و افکار، رفتارها و الگوهای فکری مرتبط با BPD که درگیر آن هستید، شما را یاری خواهد کرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازکتاب نیوز" به نقل از ایبنا، کتاب کار درمان اختلال شخصیت مرزی [Antisocial, borderline, narcissistic and histrionic workbook : treatment strategies for cluster B personality disorders] با عنوان فرعی برنامه ای با رویکرد درمانی یکپارچه نگر برای فهم بهتر و مدیریت اختلال شخصیت مرزی نوشته دنیل فاکس [Daniel Fox] به ترجمه محمدرضا حاج رضایی و سپیده کرمی از سوی انتشارات ارجمند منتشر شده است.

در بخشی از کتاب می خوانیم: (BPD) در گذشته به عنوان اختلالی مقاوم به درمان در نظر گرفته می شد.

امروزه نیز بسیاری از افرادی که ملاک های این اختلال یا برخی صفات شخصیتی آن را دارند، تحت تأثیر این باور قرار دارند؛ اما این باور غلط است! BPD یک اختلال قابل درمان است و با استفاده از درمان مناسب، مهارت آموزی، بینش افزایی و بسیاری از عوامل دیگر -که در سرتاسر این کتاب درباره آن ها گفتگو می کنیم و به دنبال دستیابی به آن ها هستیم- می توانیم اثر این اختلال را کم کنیم و حتی با وجود داشتن آن، خود را رشد دهیم.

امید به تغییر ممکن است ترسناک باشد و شاید فکرکردن به اینکه چیزی که یک عمر همراه با شما بوده، ممکن است ضعیف شود، خطرناک به نظر برسد.

من بیشتر عمر حرفه ای خود را صرف آموزش این نکته به متخصصان، درمان جویان و افراد نزدیک آن ها کرده ام که: درمان موفقیت آمیز BPD، امکان پذیر است.

همین طور که با این کتاب پیش می روید، سعی کنید خود و BPD را به گونه ای متفاوت ببینید؛ یعنی چیزی که با مهارت های مناسب قابل درمان است و می توانید علی رغم وجود آن، استعدادهای خود را شکوفا کنید.

این کتاب چه کاری برایتان می کند؟ برای هیچ یک از اختلالات شخصیت، بهبودی کامل به معنی خلاص شدن همیشگی و کامل از نوع شخصیت یا اختلال شخصیت خود، وجود ندارد.

صبر کنید! فوری کتاب را نبندید! درواقع راه های مختلفی برای تعریف درمان موفقیت آمیز اختلال شخصیت وجود دارد.

کاری که می توانیم انجام دهیم، کاهش علائم و تأثیر آن ها بر خودتان، دیگران و موقعیت های مختلف است.

برای رسیدن به این هدف، این کتاب کار به شما کمک می کند مهارت ها و ابزارهایی را فرابگیرید تا در زندگی خود، کنش ها و واکنش های سازنده تر و مفیدتری داشته باشید؛ چیزهایی که باورها، رفتارها و الگوهای فکری منفی را برانگیخته می کند، بشناسید و نشانه های مزاحم و اثر آن ها را از روی زندگی تان کم کنید.

یک بار برای همیشه نداریم! مهارت ها، ابزارها، فعالیت ها و تمرین های مناسبی در این کتاب وجود دارد که در کاهش تأثیرات منفیِ BPD و افکار، رفتارها و الگوهای فکری مرتبط با BPD که درگیر آن هستید، شما را یاری خواهد کرد.

هیچ کدام از آن ها به تنهایی کافی نیستند.

من همیشه به درمان جویانم می گویم که یادگرفتن یک مهارت برای مدیریت BPD یا هر اختلال دیگر، مثل یادگرفتن حرکت با کفش اسکیت است.

ابتدا ممکن است عجیب و پیچیده باشد و شما تلوتلو بخورید؛ اما هرچه بیشتر آن را انجام دهید، بهتر یاد می گیرید.

ممکن است زمانی متوجه شوید که برای پاسخ دادن کامل به تمرین ها و سؤالات، فضای خالی کافی در کتاب وجود ندارد.

لطفاً نگذارید این موضوع باعث توقف فکرکردن و نوشتن شما شود! هرچقدر کاغذ اضافی برای تکمیل کار لازم است بردارید.

بسیاری از تمرین ها را می توانید زیراکس کنید.

یادگرفتن استفاده از مهارت ها و ابزارها زمان بر است و نیاز به تمرین دارد.

توصیه می کنم مهارت ها را با هم ترکیب کنید و به همراه افکاری سازگارانه و سالم در زندگی روزمره تان بکار ببندید.

این کار پایبندی و تلاش شما را می طلبد، اما نتیجه آن کاهش مزاحمت BPD در زندگی شما است که باعث ایجاد حس توانمندی می شود و به طور قابل توجهی بر زندگی تان اثر می گذارد.

ساختار کتاب این کتاب بر اساس رویکرد من در درمان افرادی که درجات مختلفی از نشانه های BPD را نشان می دهند، در 5 بخش تدوین شده است.

در بخش اول با چیستی BPD، شیوع آن، چگونگی شکل گیری آن و نوع علائمی که ممکن است داشته باشید، آشنا خواهید شد.

همچنین چگونگی ارتباط و راحت بودن شما با دیگران و نیز انواع مختلف BPD بررسی خواهد شد.

در بخش دوم درباره آمادگی و انگیزه تان برای تلاش در جهت شکوفاشدن و همچنین تعیین اینکه در چه مرحله ای از فرآیند تغییر قرار دارید، بحث خواهد شد.

همچنین درباره برانگیزاننده های شناخته شده افکار و رفتارهای ناسازگارانه (ناسالم) و نیز در مورد مهارت هایی که به شما کمک می کند مثبت یا منفی بودن روابط را بشناسید، مطالبی فرا خواهید گرفت.

در بخش سوم درباره مدیریت پاسخ دهی هنگام برانگیختگی، به منظور شناسایی موقعیت های پرخطر و تقویت پاسخ های سازگارانه و سالم در مواجهه با این موقعیت ها، مطالبی یاد می گیرید؛ و در ادامه در جهت به چالش کشیدن و تغییر باورهای ناکارآمد، فراگیری خود-آرام سازی برای افزایش خویشتن داری و تحکیم محبت و حل تعارضات، مهارت هایی خواهید آموخت.

در بخش چهارم سراغ ابزارهایی می رویم که در بازسازی دیدگاهی سالم تر از خودتان، مردم و موقعیت ها و به دنبال آن تقویت الگوهای پاسخ سالم تر، به شما کمک می کنند.

این بخش از کتاب به منظور شناسایی انگیزه های درونی و خطاهای ادراکی؛ به چالش کشیدن باورها، احساسات و آرزوهای مخرب؛ و بررسی مکانیزم های دفاعی درونی که جلوی رشد روانی شما را می گیرند و باعث تداوم علائم BPD می شوند، شما را راهنمایی می کند.

شما همچنین با الگوی رابطه ای عشق-نفرت خویش مواجه می شوید و انتظار می رود تلاش کنید روش های قبلی را کنار بگذارید و الگوهای پاسخ سازگارانه تر و سالم تر را بپذیرید.

در بخش پنجم درباره انواع فشارهای روانی (استرس هایی) که تجربه می کنید و به کارگیری راهبردهای مناسب مقابله با آن ها بحث خواهیم کرد.

این کار در کنار بینش و مهارت هایی که از کارهای خواسته شده در کتاب به دست می آید، به شما کمک می کند طبق مهارت خود-پذیری (پذیرفتن خویش) که به تازگی آن را ایجاد کرده اید عمل کنید.

چگونگی استفاده از کتاب کتاب حاضر برای افرادی که اختلال شخصیت مرزی دارند یا کسانی که برخی صفات شخصیتی آن را دارند و همه ملاک های لازم برای تشخیص BPD را ندارند ولی از مشکلات مشابهی رنج می برند، طراحی شده است.

این کتاب بدون توجه به اینکه در کدام دسته این بیماری قرار می گیرید، به طور کلی برای کسانی است که می خواهند رنج و مشکلات مربوط به این بیماری را کم کنند.

از این کتاب هم به صورت ابزار کمکی و هم به عنوان منبع اصلی درمان BPD می توان استفاده کرد.

همیشه خوب است با یک مرجع درمانی مؤثر یعنی یک متخصص سلامت روان ارتباط داشته باشید تا هر وقت به کمک نیاز داشتید، شما را همراهی کند.

اگر درمانگری ندارید که وضعیت شما را پایش (ویزیت) کند، توصیه می کنم حتماً ارتباط با متخصص سلامت روان را در دستور کارتان قرار دهید.

در سرتاسر کتاب درباره بتی و تونی و تجربه آن ها در یادگیری و کاربرد مهارت های مطرح شده در کتاب مثال خواهیم زد.

هر دو شخصیت و داستان هایشان، ترکیبی برگرفته از سرگذشت و درمان مراجعان قبلی نویسنده کتاب است و این مثال ها برای درک راحت تر مفاهیم، ذکر شده اند.

یکی از نکات مثبت این کتاب این است که می توانید با سرعت مدنظر خودتان، با آن به پیش بروید.

می توانید زمانی سراغ مشکلات بروید که آمادگی آن را در خود حس کنید.

مطالب به گونه ای طراحی شده اند که به شما کمک کند تا انگیزه ها، رفتارها، امیال و نیازهای درونی را که باعث تقویت BPD می شود، بشناسید و درنهایت مهارت هایی را که به دست آورده اید و موفقیت هایی را که تجربه کرده اید، حفظ کنید.

وقتی خواندن این کتاب و انجام تمرین های آن را شروع کردید، آن را تا جایی که احساس راحتی می کنید، ادامه دهید.

همیشه می توانید ابتدا مهارت هایی را یاد بگیرید، کتاب را برای مدتی زمین بگذارید و بعد هرگاه احساس کردید که آماده اید، دوباره آن را بردارید و خواندن و تمرین را ادامه دهید.

چه موقع و چگونه کمک بگیریم؟ اگر هنگام انجام تمرینی حس کردید برانگیخته یا غرق در احساسات تان شدید (حالتان خیلی بد شد)، می توانید راهبردهایی که قبلاً در همین کتاب آموخته اید به کار ببندید یا از کمک یک شخص مورد اعتماد که ممکن است متخصص سلامت روان باشد، بهره مند شوید.

لازم است به خاطر داشته باشید که کندوکاو و تلاش برای حل BPD ممکن است باعث مشکلاتی شود که به تنهایی قادر به کنترل آن ها نباشید.

اگر افکار خود-آسیب زنی یا آسیب رساندن به دیگران داشتید فعالیت را متوقف کنید! با متخصص سلامت روان یا با اورژانس اجتماعی- 123 - تماس بگیرید و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید؛ زیرا امنیت شما بر هر چیزی مقدم است.

BPD اختلالی چالش برانگیز است و افکار، هیجانات و خاطرات رنج آور ممکن است در طول کار با این کتاب ظاهر شوند.

برای اینکه بدانید چگونه و چه وقت نیاز به کمک حرفه ای دارید، نویسنده این کتاب گام های کمک یا- HELP -را طراحی کرده است: H:have داشتن هیجانات، افکار و خاطرات شدیداً برانگیزاننده E: Exit خروج از موقعیت یا درنظرگرفتن شیوه ای دیگر به جای واکنش منفی L: let اجازه دادن به کسی برای کمک به شما و حفظ آرامش P: pursue جستجوی کمک از یک دوست قابل اعتماد یا متخصص سلامت روان (در صورت وجود افکار آسیب رسانی)
کلید واژه ها: اختلال - اختلال شخصیت - درمان - شخصیت - کتاب - مرزی - حاج رضایی - یاری - انتشارات - باور - محمدرضا - ارجمند - برنامه - درمانی - فعالیت - مدیریت - ترجمه - منتشر - گزارش - درگیر - نوشته - مرتبط - تمرین - مهارت - گذشته - رضایی - مقاوم - قرار - کاهش - ملاک

آخرین اخبار سرویس:
دیابتی ها بخوانند/ میوه هایی که قند بالا دارند

روش هایی برای پیشگیری از پیری زودرس مغز

پاییز و زمستان این غذاها را بخورید

غذا هایی که در یخچال سمی می شوند

این افراد هرگز سیر نخورند

حل مشکل آلودگی پلاستیکی با کمک یک باکتری!

پوکی استخوان، بیماری خاموش و خطرناک اما قابل پیشگیری

بلای جدید برای واکسن نزده ها

خواص شگفت انگیز انار | خلاصی از فشار کاری با مصرف انار

دردناکترین بیماری مفصلی و راهکارهای درمانی آن

افراد واکسینه نشده بخوانند!

لاغری / توصیه هایی برای کاهش اشتها

چه سیب زمینی هایی را نباید مصرف کرد؟

چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟

ابداع یک ایمپلنت مغزی که امکان دیدن برخی تصاویر را برای افراد نابینا فراهم می کند

بالاخره قهوه بخوریم یا نه؟ / فایده اش به ضررش می ارزد یا خیر؟

سازمان جهانی بهداشت شمار مرگ و میر کادردرمان به علت کرونا را اعلام کرد

سالاد خشک کلم

نشانه هایی در دهان که علائم ابتلا به دیابت است

طرز تهیه مرغ کنتاکی خانگی

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

غذاهای ممنوعه قبل از خواب

مرگ 115 بیمار کرونایی دیگر در انگلیس

چه زمان هایی نباید آب بنوشیم؟

آیا می توان واکسن کرونا و سایر واکسن ها را همزمان تزریق کرد؟

رازهای جادویی مراقبت از مو

نیمی از سالمندان کشور از «چاقی» رنج می برند

اشتباهی که خانم ها درمورد لباس زیر مرتکب می شوند

رازیانه؛ گیاهی که درمان درد های گوارشی تان می شود

بهترین و بدترین نوشیدنی ها برای کاهش وزن+جزییات

استخدام دستیار پزشک پوست و زیبایی در مطب زیبایی زی درم در تهران

زرشک پلو با جوجه حلزونی ؛ خوشمزه ای خاص برای جشن های شما

استخدام کارشناس تغذیه در بیمارستان اعصاب و روان نوریه در کرمان

جزییات تخلفات به کارگیری کمک پرستاران

عادت هایی که باعث پوکی استخوان می شود + اینفوگرافی

کلیه یک خوک رو بدن انسان تست شد

زمینه سازی و روشن کردن مو برای رنگ اصلی مو بدون دکلره

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت پخش مواد غذایی و لبنی/ خراسان رضوی

با توجه به این نکات لبخندتان را زیباتر کنید

94 بیمار جدید در لیست کرونایی های مازندران

این واکسن استنشاقی کووید 19 آنتی بادی بدن را 300 برابر افزایش می دهد

هشت قاتل معروف و بی رحم کبد چرب

پیک بعدی کرونا در کمین خوزستان / وضعیت رعایت پروتکل ها خوب نیست

طب سنتی / گیاه کاکوتی چه خواصی دارد؟

دیابت نوع 2 را با این قرص از بین ببرید؟!

آخرین آمار کرونا ویروس در قزوین

ماسک مو را در خانه بسازید + فرمول ساخت

زمانی که یک زن باید نگران شود

اختلالات خواب با سلامت روان ما چه می کند؟

تأثیر فوق العاده نوشیدن شیر داغ قبل از خواب

خواص گردو برای بانوان! + اینفوگرافی

مواد غذایی مفید برای بدن را بشناسید/ کرفس، دشمن چربی

اولین شهید مدافع سلامت در نهاوند آسمانی شد

سازمان جهانی بهداشت: کادر درمان جزو اولویت های دریافت واکسن باشند

جولان کرونا تا یک سال دیگر در دنیا ادامه دارد

کرونا/ فوت 80 هزار تا 180 هزار نفر از پرسنل کادر درمان در جهان

چگونه خط اخم ابروها را ازبین ببریم؟

خواص بی نذیر انار را بشناسید

بررسی آماری شیوع کرونا در البرز

اینفوگرافیک | خواص گردو برای بانوان!

چگونه چربی های زیر شکم را از بین ببریم؟

سطح قند خون ایده آل می تواند خطر انواع مختلف بیماری های عروقی را کاهش دهد

صنعاء: بمباران انبارهای دارو، نشانه اصرار به کشتار مردم یمن است

اختلال خواب در افراد مبتلا به مشکلات روانی

اختلالات خواب با سلامت روان ما چه می کند؟

بهبود آلزایمر و پارکینسون با درمان 6 دقیقه ای

ارتباط کاهش آمار فوتی ها با واکسیناسیون سراسری

شناسایی نوع جهش یافته و مسری تر سویه دلتا در روسیه

تجربه چالش تازه با آزمایش هوش سخت!

چند نکته ساده و کاربردی برای مقابله با پوکی استخوان

عفونت رحم چقدر خطرناک است؟

آذرماه مدارس بازگشایی می شوند

پسماند غذایی؛ خوراکی که به مذاق طبیعت خوش نمی آید

کمردرد خود را با این حرکات تسکین دهید +تصاویر متحرک

موارد بدحال کرونایی در هرمزگان به کمترین میزان خود در 7 ماه اخیر رسید

راهکار باورنکرنی حذف چربی های دور شکم

تاثیر عجیب روغن آرگان بر این ناحیه بدن

این میوه روی سلامت روانتان تاثیر می گذارد

مرغ کنتاکی چطور درست کنم؟

شناسایی نوع جهش یافته و مسری تر سویه دلتا در روسیه/ واکسن ها مقابل این سویه موثرند

شناسایی 276 مبتلای جدید به کرونا در لرستان/ 3 بیمار دیگر فوت شد

تاثیر مخرب غذاهای فرآوری شده در حافظه سالمندان

اینفوگرافیک | عادت هایی که باعث پوکی استخوان می شود

این خوراکی برای شام ایده آل است

دز یادآور واکسن کرونا به چه کسانی تزریق می شود؟

قورت دادن آدامس خطر مرگ به همراه دارد؟

شناسایی نوع جهش یافته و مسری تر سویه دلتا در روسیه

نتایج یک پژوهش جدید: دوز سوم واکسن فایزر در مقابل ویروس کرونا کارایی 95.6 درصدی دارد

شناسایی فرآیند پاکسازی مغزی پس از سکته

زمان آغاز موج ششم کرونا در ایران

شناسایی بیش از یک هزار بیمار کرونایی در آذربایجان غربی

انار برای این بیماران مفید است

اگر می خواهید حافظه تان قوی شود این 8 تکنیک را انجام دهید

هرس درختان کنوکارپوس در اهواز کمتر از 30 درصد است

مادر لالایی ایران درگذشت+ علت و عکس

واکسن کرونا نزدن دقیقا چه خطراتی دارد؟

اعزام کاروان سلامت به روستاهای محروم شهرستان قروه

مادر لالایی ایران درگذشت

هرگز این خوراکی را خام نخورید

آمار کرونا هرمزگان 29 مهر؛ 3 فوتی و 178 بستری

نگاهی به کاردرمان اختلال شخصیت مرزی

نگاهی به کاردرمان اختلال شخصیت مرزی