مطالب مرتبط:
دور باطل در درمان اعتیاد
حمایت دستگاه قضایی هرمزگان از مطالبات قانونی کادر درمان
مساعدت 404 میلیون ریالی به بیماران سخت درمان همدان
روزنامه شوت| دور باطل در مدیریت ورزش
کادر درمان سپاه بنا به ضرورت همچون دفاع مقدس در میدان حاضرند
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 14:202021-09-28پزشكي

دور باطل در درمان اعتیاد


تجربه نشان داده ترک اعتیاد اجباری که معمولا با رها کردن معتاد پس از دوره ترک همراه است، تنها هزینه است و فایده ندارد و باید ارزیابی شود چرا فرد به سمت مواد مخدر رفته و چه نوع مداخلات درمانی برای بازگشت وی به جامعه مؤثر است.

- بالطبع روش های مختلفی برای درمان اعتیاد وجود دارد و تمامی روش ها باید در جای خود و با بررسی شرایط بیمار بدون زور و اجبار تجویز شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه رسالت، وقتی نگاهی گذرا به درمان اعتیاد در کشور می اندازیم متوجه می شویم که این حوزه عمر چندانی ندارد و یکی از جوان ترین روندهای اجتماعی کشور است چراکه تا همین 20 سال پیش هیچ روش درمانی مشخص و استانداردی در کشور وجود نداشت و با نگاه جرم گونه به اعتیاد بیشتر معتادان به سرنوشت شومی چون زندان و… دچار می شدند و به تعبیر میلاد مشایخی که از کارشناسان حوزه اعتیاد است، در دهه هفتاد ابتدایی ترین روش های درمان مثل شورآباد برای برخی از معتادان استفاده شد و متأسفانه اثرات سوء آن از اثرات مثبت بسیار بیشتر بود چراکه در روش های مقابله ای به هیچ وجه به جنبه بیماری اعتیاد توجهی نمی شد.

در دنیا روش های مختلفی برای درمان اعتیاد وجود دارد و در این میان برخی مراکز ترک اعتیاد، به خاطر عدم وجود درمان روانی اعتیاد، تنها از یک روش مانند روش جایگزینی مواد با متادون استفاده می کنند.

چراکه به بیمار آموزش های لازم برای مقابله با وسوسه مصرف نمی دهند و سعی می کنند تمامی بیماران را با وابسته کردن به یک مواد خاص، از مصرف مواد قبلی حفظ کنند.

به رغم آنکه متادون درمانی برای تعداد اندکی از بیماران با سطح اعتیاد خاص پیشنهاد خوبی است، اما اصلا یک روش مناسب برای همه نیست و نباید به عنوان یک درمان همگانی استفاده شود.

هنگامی که قرص متادون به بازار آمد، آن را به منظور درمان معتادان تزریقی و کسانی که موادمخدر شیشه و هرویین مصرف می کردند، نسبت دادند اما این دارو به تدریج از سوی بسیاری از افراد که می خواستند اعتیاد را ترک کنند، مورداستفاده قرار گرفت.

با شروع مصرف این دارو که یک قرص سفیدرنگ است، تعدادی از معتادان و یا برخی از کارشناسان نام آن را اعتیاد سفید نام گذاری کردند چراکه به دلیل عدم استفاده درست از این دارو، بسیاری از معتادان حتی به این دارو هم وابستگی شدید پیدا کردند و در حال حاضر هم از آن به عنوان یکی از داروهای اعتیادآور نام می برند.

صاحب نظران تأکید می کنند؛ نباید تمرکز روی درمان دارویی باشد، اساس کار درمان معتادان؛ غیردارویی است، درحالی که هم اکنون ستون اصلی درمان در کشور متادون است و بیماران فقط سراغ متادون را می گیرند و پزشکان درمان های غیردارویی و مددکاری و حمایت های اجتماعی را زیر سؤال می برند.

اعتیاد سفید؛ درمان یا درداما باید ریشه یابی کرد که متادون از کجا آمده و زمانی که به بازار آمد چه کاربردی داشته است که سعید صفاتیان - کارشناس حوزه اعتیاد این طور تشریح می کند: در ایران از سال 82 مصرف متادون در مراکز در نظر گرفته شده به تصویب رسید، اوایل مخالفت زیادی برای اجرای این طرح از سوی کارشناسان و حتی در وزارت بهداشت وجود داشت و بعدها بحث سر این بود که فقط باید مراکز دولتی، متادون درمانی برای افراد معتاد را به عهده بگیرند و این طرح باید کاملا تحت نظر سیستم پزشکان روان شناختی باشد و پزشکان عمومی حق دخالت در این زمینه را ندارند.

ما ثابت کردیم که باید پزشکان عمومی و بخش خصوصی در این کار باشند و بالاخره پذیرفته شد و علاوه بر سیستم درمانی، سیستم قضایی و انتظامی هم مشکل داشتند و می گفتند متادون یک داروی مخدر است و ممکن است در جامعه دردسر ایجاد کند که درنهایت، برنامه متادون درمانی شروع شد و اکنون دومین پوشش درمان با متادون در دنیا راداریم و حدود 30 درصد کسانی که متادون دریافت می کنند، از ناصرخسرو و عطاری ها آن را می گیرند و تحت پوشش درمان کشور (زیرنظر پزشک و در مراکز درمانی در نظر گرفته شده) نیستند و این ها چون تحت درمان علمی قرار ندارند، زود از سیستم درمان با متادون خارج می شوند و خانواده های آنان نیز نسبت به این نوع درمان بی تفاوت و بی اعتماد می شوند.

بنابراین شرایط ورود ما به مصرف متادون درست نبوده است و باید حتما معتادان هرویینی، تزریقی و مصرف کنندگان تریاک با دُز بالا این دارو را دریافت کنند اما متأسفانه در این مراکز حتی فردی که دو گرم موادمخدری مانند تریاک هم مصرف می کنند نیز از این نوع درمان برای آن ها استفاده می شود و زمانی که این شخص متادون می گیرد دیگر نمی تواند کمک کننده باشد.

در همین حال گروهی از کارشناسان تأکید می کنند؛ داروی بوپرنورفین خیلی بهتر از متادون است و خیلی از مشکلات متادون را ندارد و ضررهای بهداشتی و سلامتی آن کمتر است، اما این دارو نسبت به متادون گران است و اگر فرض کنیم هر میلی گرم متادون در بازار مثلا سه تومان باشد هر ورق 10 تایی قرص بوپرنورفین حدود هزار تومان است، بنابراین باید این دارو بیمه شود اما بیمه ها هم زیر بار این امر نمی روند پس جواب این است که درمان های بهتر از متادون هم وجود دارد، اما گرانی آن ها اجازه اجرایی کردن آن را نمی دهد.

گرچه نظام درمانی کشور ما جدا از نظام درمانی دیگر کشورها نیست، اما در برخی کشورها چیزی به نام متادون برای درمان اعتیاد استفاده نمی شود، در کشورهای غربی نیز بیشتر بر مراکز سرپایی و در کشورهای آسیای جنوب شرقی هم بیشتر بر مراکز اقامتی مانند کمپ ها تأکید می شود.

فرید براتی سده- پژوهشگر و کارشناس حوزه اعتیاد در این زمینه می گوید: ما هر درمانی که در درمان اعتیاد دنیا انجام می شود راداریم و ممکن است که در اجرا تا حدودی مشکل داشته باشیم مثلا همین تأکیدی که بر درمان نگه دارنده است هرچند این درمان هم بر اساس منابع و مطالعات است، منابع می گویند که پرهیزمدار بودن یک روش بدین معنا که یک معتاد کامل درمان شود، امکان پذیر نیست و کشورها هم روی آن چندان سرمایه گذاری نمی کنند بلکه بیشتر بر کاهش آسیب سرمایه گذاری می کنند بدین ترتیب که معتادانی که به طور مستمر مواد مصرف می کنند و امکان ترک ندارند به مراکز کاهش آسیب مراجعه کنند و خطرات اعتیاد آن ها با اقدامات این مراکز کاهش می یابد که بخشی از این کاهش آسیب، دادن متادون به معتاد است و حال اینکه روش های کاهش آسیب چگونه و تا چه زمانی ادامه پیدا کند مشخص نیست.

اگر فرآیند درمان را در یک مرکز مشاوره موردبررسی قرار دهید، متوجه می شوید که در مراکز مشاوره و ترک اعتیاد اغلب به شرایط روانی و جسمی بیمار توجهی نشده و طبعا روش درمانی مناسبی هم انتخاب و اعمال نمی شود، درحالی که انتخاب روش درمانی درست که تنها با همکاری پزشک و روانشناس قابل انجام است، تأثیر مهمی در ترک اعتیاد دارد.

با اجبار نمی توان اعتیاد را درمان کردنکته حائز اهمیت دیگر این است که علاوه بر مراکز غیرمجاز، مراکز مجاز بسیاری نیز وجود دارند که به پروتکل های درمانی توجهی ندارند.

نبود نظارت کامل و کافی بر عملکرد مراکز مجاز و غیرمجاز ممکن است مشکلات زیادی را به وجود بیاورد.

مسئولین باید به صورت مؤثری روی پروتکل های درمانی وضع شده نظارت داشته باشند تا تمامی بیماران در محیطی درست درمان شوند و البته درمان اجباری هم مؤثر نیست.

در این خصوص، براتی سده، تأکید می کند: اصولا درمان اعتیاد درمان اجباری نیست یعنی از قانون برای یک بار که معتاد به سمت درمان بیاید می توان استفاده کرد اما اینکه اجبار عامل اصلی درمان باشد این طور نیست و آنجا که حرف از قانون و اجبار است هم می گویند باید بر اراده معتاد کار کرد درحالی که در ماده 16 اجبار عامل اصلی ترک است و کاملا مشخص است که با اجبار کسی درمان نمی شود.

کارشناس و صاحب نظرانی همچون سعید صفاتیان نیز معتقدند، با سگ درمانی و آب جوش و آب یخ نمی توان معتاد را درمان کرد، بنابراین فعالیت مراکز ترک اعتیاد اجباری باید متوقف و موردبازنگری قرار گیرد: این مراکز نباید توسعه یابد و ارزیابی علمی نیز در مورد این مراکز انجام نشده و تاکنون میلیاردها تومان برای مراکز درمان اجباری هزینه شده است.

بهتر است گسترش مراکز متوقف ودر صورت ارزیابی براساس نظرات کارشناسی این طرح را ادامه دهیم.

مشخص نیست وقتی معتاد از این مراکز مرخص می شود چه وضعیتی دارد و ممکن است بلافاصله به سمت موادمخدر برود.

به بیان صفاتیان، درمان اجباری باعث می شود معتاد در سیستم درمان دچار مشکل شود.

او که موافق فعالیت مراکز ماده 16 نیست، تأکید می کند: ارائه دارو و مددکاری در این مراکز نسبت به مراکز خصوصی و مطب ها ضعیف است.

مراکز درمان اعتیاد در بخش خصوصی با پایه پزشکان عمومی در تمام دنیا فعال است.

در این مراکز دوره درمان 14 روزه نگهداری معتادان با متادون و دوره های درمان غیر دارویی انجام می شود.

معتادان در این کلینیک ها عمدتا زیر نظر پزشک عمومی هستند و این در حالی است که باید علاوه بر پزشک، روانکاو، مددکار وپرستار نیز در این مراکز وجود داشته باشند.

عدم ماندگاری معتادان و گرایش دوباره آن ها به اعتیادمی گویند، ماندگاری معتادان کشور در این نوع درمان تنها 10 درصد در طول سال است.

این در حالی است که در بازدید پژوهشگران حوزه مواد مخدر از مراکز 22 کشور دنیا، تنها در دو کشور ماندگاری معتادان در یک سال 40 درصد بود و در بقیه کشورها ماندگاری معتاد تنها 20 درصد در پایان سال است.

صفاتیان، بیکاری را دلیل اصلی عدم ماندگاری معتادان و گرایش دوباره آن ها به اعتیاد دانسته و افزوده است: علاوه بر بیکاری، نداشتن بیمه درمان نیز یکی از دلایل عمده ناموفق بودن این روش ترک است.

در کشور ما هیچ گونه مددکاری نیز در این روش وجود ندارد.

به گفته وی هم اکنون در کلینیک های ترک اعتیاد در دنیا الگوهای مختلفی اجرا می شود و نمی توان همه معتادان را با یک نسخه و متادون درمان کرد.

باید دانست فرد چند سال مصرف کننده بوده، چند بار سابقه ترک دارد.

معتاد ابتدا باید به مراکز مشاوره مراجعه کند.

باید دانست که یک معتاد نیاز به چه چیزی دارد.

وقتی فردی مصرف کننده هرویین بوده و چند سالی است که ترک کرده است می تواند سایر معتادان را درک کند.

این روش نیز دارای موفقیت هایی است و می تواند مؤثر واقع شود.

معضل اعتیاد در کشور حدود 20 سال است که به صورت جدی تبدیل به شاخص ترین آسیب اجتماعی شده است و در 5 سال گذشته رتبه اول را در این حوزه به خود اختصاص داده ایم.

اعتیاد یک بیماری مزمن و پیش رونده است، بر همین اصل هیچ گاه یک درمان قطعی و بدون بازگشت به صورت تضمینی وجود ندارد و سیستم های درمانی در کشور ما بعد از درمان های نظامی و قهری مثل بستن معتادان یا حبس آن ها درجایی مشخص، به درمان جسمی و فیزیولوژی اعتیاد توجه کردند چراکه روش هایی مثل عوض کردن خون مطرح شد.

در این روش منسوخ صرفا به مباحث فیزیولوژی اعتیاد تکیه شد که متأسفانه هم در کشور و هم در دنیا به بیراهه رفت و سپس تمرکز بر مباحث روان شناختی به میان آمد.

در علم جدید اعتیاد این بیماری چهار جنبه دارد که برای درمان به هر 4قسمت آن یعنی بحث جسمانی یا همان فیزیولوژی بحث روانی و روان شناختی، مبحث اجتماعی و عوامل جامعه شناختی و بحث معنویت که برای درمان باید به همه این مسائل توجه کرد چراکه این بیماری تحت درمان تنها با توجه به یک جنبه قابل بهبود نیست و باید اصول درمان استاندارد همراه با پروتکل های دقیق موردتوجه باشد.

متأسفانه روش های بسیار غیرعلمی مثل داروهای ماهواره ای یا عطاری های غیرمجاز که با ترکیب داروهای مختلف اقدام به ترک می نمایند، روش بسیار خطرناکی است که بیشتر جنبه اقتصادی و سودجویی دارد و هیچ اثر درمانی در آن وجود ندارد.

پروتکل های درمانی باید به گونه ای باشد که دیگر معتاد برای درمان خود به سمت غیرمجازی هایی مانند عطاری ها نرود.

درمجموع در بهترین شرایط اثربخشی درمان در بهترین روش ها 20 درصد است یعنی از 100 معتاد حدود 20 نفر می توانند درمان موفقی را داشته باشند و بدون عود و بازگشت به زندگی خود ادامه دهند و این امر تنها با اصول پیشگیری قابل کنترل است و بر همین اصل، تمام توجه دولت ها باید بر مبحث پیشگیری معطوف باشد.

اگر در حوزه های سلامت، پیشگیری اولویت بر درمان دارد این امر در حوزه اعتیاد چندین برابر ازنظر اعتیاد و اثربخشی مهم است.

این نکته را هم باید متذکر شد که اعتیاد به مواد مخدر از مهم ترین آسیب های اجتماعی به شمار می رود که پس از تصادفات جاده ای، حوادث، بیماری های قلبی، عروقی و افسردگی در رتبه چهارم طبقه بندی بار بیماری ها قرار دارد و در مردان جوان 13 تا 31 ساله اعتیاد بعد از تصادفات جاده ای، سوانح و حوادث، در مقام دوم طبقه بندی بار بیماری ها قرار می گیرد.

یکی از مشکلاتی که در درمان اعتیاد مانع از رسیدن به هدف می شود و خانواده ها را با دردسر مواجه می کند، عدم پذیرش فرد معتاد به اعتیاد خود است.

بیشتر افرادی که در دام اعتیاد افتاده اند، مشکل خود را قبول نمی کنند و اغلب عقیده دارند در هر زمان که اراده کنند قادر به قطع مصرف مواد هستند.

تا زمانی که خود شخص به این باور نرسد که وابستگی دارد و این وابستگی بر تمام جنبه های زندگی اش اثرات سویی وارد می کند، فرآیند ترک موفقیت آمیز نخواهد بود.

برای اثبات بیماری و باور به اعتیاد فقط کافی است برای چند روز از مواد مخدر دور بمانند.

برخی از افراد در این شرایط تازه به میزان وابستگی و وجود بیماری اعتیاد در خود پی می برند و آن را می پذیرند اما برخی دیگر بعد از مصرف دوباره مواد، معتقدند اوضاع را تحت کنترل خوددارند و مواد را تنها برای تفریح مصرف می کنند.

90 درصد معتادان بهبودیافته به دلیل فقدان حمایت های اجتماعی و خانواده دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گردند چراکه درمان معتادان در مراکز درمان خلاصه نمی شود، حمایت جامعه از معتادان و ورود آن ها به چرخه فعالیت های اجتماعی و اقتصادی این گروه را از بروز مجدد به اعتیاد دور می کند.

بی تردید اعتیاد، طلاق و بیکاری مثلثی است که همه در قبال آن مسئول هستند چراکه این موارد می تواند زمینه بروز اعتیاد را در جامعه فراهم کند.

بنابراین برای جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی ناشی از پیامدها و عوارض اعتیاد در جامعه، اشتغال و پذیرش معتادان بهبودیافته هم زمان با درمان آن ها نیازمند عزم همگانی است.

آموزش های فنی و حرفه ای به معتادان در دوران درمان انجام می شود تا بتوانند پس از بهبودی وارد اجتماع شوند البته این موضوع مستلزم همراهی و همکاری همه جامعه بوده که در صورت عدم همکاری، احتمال بازگشت این قشر به اعتیاد بسیار زیاد است.


کلید واژه ها: اعتیاد - درمان اعتیاد - درمان - کشور - روش های درمان - درمانی - معتاد - ترک اعتیاد - سلامت نیوز - کارشناسان - جوان ترین - دهه هفتاد - مواد مخدر - حوزه - ابتدایی - معتادان - اجتماعی - مداخلات - ارزیابی - روزنامه - بازگشت - سرنوشت - یکی از - جامعه - هزینه - گزارش - شرایط - تجویز - میلاد - سلامت

آخرین اخبار سرویس:
181 بیمار کووید19 جان باختند/ تزریق یک میلیون و 470 هزار دُز واکسن کرونا

آمار امروز کرونا در ایران 26 مهر 1400/ فوت 181 بیمار کووید-19 در کشور

تزریق 2 دُز واکسن، شرط ورود به ایران

هر روز این میوه را بخورید تا سرطان روده نگیرید

تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران

آخرین آمار کرونا در ایران در 26 مهر 1400 / 181 فوتی و 11844 ابتلای جدید

11844 مبتلا/ 181 فوتی/ تزریق بیش از 74 میلیون دز واکسن تاکنون

تزریق یک میلیون و 470 هزار دُز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

181 بیمار قربانی کرونا شدند

پیشگری از ابتلا به سرماخوردگی با 4 روش ساده

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 5796659 نفر مبتلا و 124256 نفر فوتی

آمار کرونا امروز در ایران (دوشنبه 26 مهر 1400) + وضعیت شهرهای کشور

آخرین آمار واکسیناسیون کرونا ایران 26 مهر

پزشکان متخلف اخطار می گیرند

181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

نگاهی کوتاه به اتفاقات عراق

تزریق یک میلیون و 470 هزار دُز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

وضعیت کرونا در ایران؛ فوت 181 بیمار کرونایی در شبانه روز گذشته/ بستری 4693 بیمار حادّ تنفسی

آخرین آمار کرونا تا 26 مهر؛ 181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

181 بیمار کووید19 جان باختند

 سینوفارم در پیشگیری از  عفونت 56 درصد موثر است

اعزام تیم های سیار واکسیناسیون در حاشیه شهر و مناطق کم برخوردار

سبد واکسیناسیون اصفهان تکمیل است

فوت 181 نفر دیگر در ایران بر اثر کرونا | مجموع واکسن های تزریق شده به 74 میلیون دوز رسید

نقش واکسن در پیشگیری از مرگ و میر کرونا غیرقابل انکار است

تزریق «مدرنا» در آمریکا برای نوجوانان به تاخیر افتاد/ عارضه واکسن بررسی می شود

آمار کرونا امروز 1400/7/26

آخرین آمار فوتی های کرونا/ 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

اعلام فوتی ها و مبتلایان کرونا در ایران تا ظهر دوشنبه 26 مهر

181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

آمار کرونا در ایران| فوت 181 نفر در شبانه روز گذشته

تغییر احساس عدم رضایت به رضایت، بهترین نقطه پشتیبانی است

خزان 2 کرونایی دیگر در زنجان

آخرین آمار کرونا در ایران تا 26 مهر/ تزریق یک میلیون و 470 هزار دوز واکسن در شبانه روز اخیر

تزریق یک میلیون و 470 هزار دُز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

آمار فوتی های کرونا، امروز 1400/07/26

تزریق یک میلیون و 470 هزار دوز واکسن کرونا در شبانه روز گذشته

آخرین وضعیت شیوع کرونا در فارس/نقش واکسن در کاهش موارد مرگ

تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران / ظرفیت گردشگری سلامت در شهر های بزرگ

آمار امروز کرونا / دوشنبه 26 مهر 1400

181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

تزریق بیش از یک میلیون و 470هزار دُز واکسن کرونا طی 24 ساعت گذشته

آمار کرونا امروز دوشنبه 26 مهر 1400

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور، فوت 181 بیمار در شبانه روز گذشته

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز دوشنبه 26 مهر 1400

عوارض قلبی کم کاری تیرویید را بشناسید

اگر علائم سرماخوردگی دارید حتما تست کرونا بدهید!

181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

انتقاد سازمان غذا و دارو از اسنپ دکتر

آخرین آمار کرونا تا 26 مهر؛ تزریق بیش از یک میلیون و 470هزار دُز واکسن کرونا در 24ساعت گذشته

وزیر بهداشت: تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران

آسیب های مضاعف زنان در بحران کرونا / مسئولان راهکاری دارند؟

شناسایی 11 هزار و 844 مبتلای جدید و جان باختن 181 بیمار کرونایی دیگر در 24 ساعت گذشته

آمار کرونا در ایران، 26 مهر 1400/ شناسایی 11844 بیمار و 181 فوتی جدید

وضعیت سرپل ذهاب از نظر ابتلا به کرونا همچنان قرمز است

181 بیمار کووید19 جان باختند/ تزریق یک میلیون و 470 هزار دُز واکسن کرونا

آمار کرونا ایران 26 مهر؛ 181 فوتی و 11844 ابتلای جدید

آمار کرونا امروز 26 مهر؛ 181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

کاهش فشار خون بالا با 4 دمنوش طبیعی

آخرین آمار فوت و ابتلا به کرونا، امروز دوشنبه 26 مهر: 181 مرگ و 11844 مبتلای جدید

چگونه بر نگرانی های خود غلبه کنیم؟

اینفوگرافی/ چند راه ساده برای مقابله با سرماخوردگی

181 فوتی و 11844 ابتلای جدید کرونا در کشور

آخرین آمار کرونا تا 26 مهر؛

آخرین آمار کرونا در ایران تا 26 مهر/

مایعات بنوشید تا کرونا نگیرید

تزریق بیش از یک میلیون و 470هزار دُز واکسن کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته

ترفند های ساده برای پیشگیری از زوال عقل مرگبار

شناسایی 11844 بیمار جدید کرونایی/ 181 نفر دیگر فوت شدند

آنفلوآنزای فوق حاد علت مرگ فک های خزری نیست

تایید تزریق دُز سوم واکسن کرونا در کمیته علمی/ ذخیره بالای واکسن در کشور

واکنش وزارت بهداشت به «اسنپ دکتر» و «ناصرخسرو مجازی»

6843 نفر به دلیل ابتلا به کرونا در فارس جان باختند

تشریح برنامه های هفته ملی سلامت بانوان/ آموزش و آگاهی بخشی مواجهه با بیماری های زنان

تزریق دوز سوم واکسن کرونا تایید شد/60 میلیون دوز واکسن ذخیره

انتقاد رییس سازمان غذا و دارو به «اسنپ دکتر»/ قرار نیست ناصرخسرو را در بستر مجازی پخش کنیم

جراحی تعویض مفصل سر رادیوس برای اولین بار در لرستان

8 خوراکی طبیعی برای پاکسازی سریع کبد

فواید بی نظیر کدو تنبل؛ رشد مو و زیبایی پوست

دپوی 1300 تن سرم در گمرک

دردهای شکمی نشانه کدام بیماری است؟

تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران / ظرفیت گردشگری سلامت در شهرهای بزرگ

وزیر بهداشت: تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران / ظرفیت گردشگری سلامت در شهر های بزرگ

این مسکن های طبیعی را جایگزین قرص کنید

نارنگی؛ یک میوه پاییزی با سه خاصیت مفید

آمار کرونا کردستان 26 مهر؛ 2 فوتی و 399 ابتلای جدید

کرونا جان دو زنجانی دیگر را گرفت

تزریق دو دُز واکسن، شرط ورود به ایران / ظرفیت گردشگری سلامت در شهرهای بزرگ

تزریق دو دُز واکسن کرونا، شرط ورود به ایران

مدیرکل دارو وزارت بهداشت: داروی بیماران تالاسمی به وفور در کشور در دسترس است

آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا در اصفهان + فیلم

طغیان مجدد کرونا در برخی استان ها

لزوم برخورد قهری برای افزایش واکسیناسیون در جنوب غرب

فرآیند انتقال دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد+ جزییات و لینک سامانه

آخرین آمار مبتلایان به کرونا تا 26 مهر ماه 1400

تایید تزریق دُز سوم واکسن کرونا در کمیته علمی

تایید تزریق دُز سوم واکسن کرونا در کمیته علمی/ سامانه قیمت گذاری دارو بهره برداری می شود

اهمیت سواد تغذیه ای مادران بر سلامت جامعه/ بانوان مراقب تغذیه خود باشند

آغاز تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان در بوشهر

دور باطل در درمان اعتیاد

دور باطل در درمان اعتیاد