مطالب مرتبط:
اهدای تبلت آموزشی به دانش آموزان کم برخوردار سوادکوه
دلنشین ترین زنگ زندگی در مجتمع آموزشی کانون اصلاح و تربیت/ روایت دانش آموزانی که در سایه کسب علم در پی زندگی بهتر هستند
دانش آموزان زاهدانی اغازسال تحصیلی را مزین به یادشهدا کردند
والدین و دانش آموزان نگران و سردرگم؛ برخی از کلاس های درس در استان فارس هنوز شروع نشده است
تحصیل 86 هزار دانش آموز در مدارس شاهد/ اداره مدارس شاهد نیازمند تغییرات
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 6 مهر 1400 ساعت 13:102021-09-28اجتماعي

قتلگاهی برای دانش آموزان با استعداد بلوچ/ نبود عدالت آموزشی علت ترک تحصیل هزاران یسرا سلیمانی


یسرا سلیمانی دانش آموز بلوچ امسال برای پنجمین بار پیاپی موفق به کسب رتبه اول در مسابقات جهانی ریاضی شد، خبری که نه تنها بازتاب گسترده ای داشت بلکه این سوال را ایجاد کرد که با وجود چنین استعداد هایی علت آمار بازماندگی از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان .

- یسرا سلیمانی دانش آموز بلوچ امسال برای پنجمین بار پیاپی موفق به کسب رتبه اول در مسابقات جهانی ریاضی شد، خبری که نه تنها بازتاب گسترده ای داشت بلکه این سوال را ایجاد کرد که با وجود چنین استعداد هایی علت آمار بازماندگی از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان چیست؟ جامعه 24 وضعیت عدالت آموزشی در این استان و به ویژه مناطق جنوبی آن را مورد بررسی قرار داده است.

جامعه 24 "، شادی مکی: یسرا سلیمانی دختر نوجوان ایرانی است که خرداد ماه توانست برای پنجمین سال متوالی در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی ریاضی مقام اول را کسب کند.

این دانش آموز که اهل فنوج از توابع استان سیستان و بلوچستان است، دارای خانواده ای فرهنگی است که برای طی مراحل ترقی توسط دخترشان و رسیدن امکانات و دسترسی او به بستر های آموزشی و علمی مناسب به تهران مهاجرت کرده اند چرا که در این استان و به ویژه مناطق جنوبی آن امکانات آموزشی حداقلی و ادامه تحصیل دانش آموزان با اما و اگر های بسیاری مواجه است، چالش هایی که دختران دانش آموز اولین قربانیان آن بوده و بسیار سریع تر از دانش آموزان پسر از فضای آموزش جدا شده و به جای ادامه رویاهایشان به ناچار به ازدواج های زودهنگام تن می دهند.

آمار بازماندگان از تحصیل در این استان تکان دهنده است آنچنانکه سال گذشته مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان از وجود 141 هزار دانش آموز بازمانده و ترک تحصیلی در استان خبر داد.

البته این آمار رسمی و موارد شناسایی شده است و به احتمال بسیار زیاد هستند کودکان و نوجوانان بازمانده از تحصیل یا ترک تحصیل کرده که با توجه به وسعت استان و پراکندگی جمعیت آن هنوز شناسایی نشده اند.

مدیر کل مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان درهمان زمان کمبود نیروی انسانی، فضای آموزشی، مسائل فرهنگی، ازدواج و فقر را از عمده ترین دلایل ترک تحصیل اجباری دانش آموزان استان عنوان کرد.

درخصوص ازدواج به عنوان عامل ترک تحصیل، اما یک نکته وجود دارد این پدیده ازدواج زودرس هم علت است و هم معلول یعنی از یک طرف نبود امکانات آموزشی و فقر مالی باعث ترک تحصیل به ویژه در میان دختران و ازدواج زودهنگام آن ها بعد از ترک تحصیل شده و از سوی دیگر ازدواج زودهنگام به عنوان فرهنگ شاید غالب این منطقه باعث می شود که آن ها به خواست خانواده ازدواج کرده و از دنیای تحصیل که دیر یازود متوقف می شود کناره بگیرند.

با این حال یسرا این اقبال را داشت که در سایه داشتن پدر و مادری فرهنگی و ایجاد شرایط برای حضور در پایتخت نه تنها ادامه تحصیل دهد که امکان استفاده از هوش و استعداد بالای خود در حوزه ریاضیات را داشته باشد.

هوش و استعدادی که بسیاری از کودکان و نوجوانان کشور در همه مناطق و در استان سیستان و بلوچستان از آن بهره مند هستند، اما در همه نقاط کشور دانش آموزان مجالی برای به کار گیری استعداد های بالقوه خود و تقویت و ارتقا آن ها را ندارند.

موفقیت های پی در پی یسرا دانش آموز بلوچ، بهانه ای شد برای اینکه موضوع عدالت آموزشی و شرایط آموزش کودکان در استان سیستان و بلوچستان را مورد بررسی قرار دهیم.

با یونس زین الدینی معلم، مدرس دانشگاه و کارشناس سابق مدارس غیردولتی در اداره آموزش و پرورش نیک شهر درباره چالش های آموزش در مناطق جنوبی استان سیستان و بلوچستان به گفتگو نشستیم.

دانش آموزان جنوب سیستان و بلوچستان قربانی فقر آموزشی زین الدینی به جامعه 24 می گوید: از نظر شاخص های آموزشی استان سیستان و بلوچستان نسبت به کل کشور بسیار عقب تر بوده در انتهای جدول قرار دارد، اما وضعیت در جنوب این استان به مراتب بدتر بوده و فاصله معناداری میان شمال و جنوب استان به لحاظ دسترسی به فضای آموزشی و دسترسی دانش آموزان به این فضا وجود دارد یعنی جنوب استان در شرایط اسف بار تری قرار دارد.

وی ادامه می دهد: در جنوب استان به ویژه حوزه مکران یعنی از ایرانشهر تا دشتیاری تا جایی که به استان هرمزگان و جنوب استان کرمان می رسد اولین مساله ای که به چشم می آید عدم برخورداری دانش آموزان از امکانات و فضای آموزشی مناسب است.

اکثر این مناطق روستایی بوده و با توجه به شرایط آموزشی که دارند اکثر دانش آموزان برای دسترسی به حداقل امکانات آموزشی هم دچار مشکل اساسی هستند.

این مشکلات هم در حوزه سخت افزاری یعنی امکانات و فضای آموزشی مشاهده می شود و هم در حوزه نرم افزاری یعنی نیروی آموزش و بحث تدوین محتوای آموزشی.

کارشناس سابق مدارس غیردولتی در اداره آموزش و پرورش نیک شهر توضیح می دهد: مساله آموزش در مناطق دوزبانه مشکل است، زیرا زیرساخت های لازم برای اینکه دانش آموز بتواند پیش از ورود به مدرسه ذهنیت لازم را برای برقراری ارتباط درست با مطالب کتب آموزشی پیدا کند فراهم نیست و برنامه ریزی مختص این مناطق صورت نگرفته است.

ما می دانیم که دانش آموزان دو زبانه استعداد و توانایی بالایی در یادگیری مفاهیم آموزشی دارند، دانش آموزان این مناطق هم دوزبانه بوده و هم متعلق به مناطق روستایی هستند که به لحاظ فرهنگی بسته اند، به همین دلیل این دانش آموزان وقتی وارد پایه اول می شوند نمی توانند به راحتی با زبانی که برایشان شناخته شده و مفهوم نیست ارتباط برقرار کرده و مطالب آموزشی را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه فضای ذهنی دانش آموزان طبعا متاثر از محیط زندگی آنهاست، عنوان می کند: محتوای کتب آموزشی در مرکز کشور و گاهی بدون در نظر گرفتن پارامتر های جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی دانش آموزان مناطق مختلف کشور تدوین می شود.

این یکدستی آموزشی مورد نظر مسئولان مربوطه باعث می شود که انتقال مطالب آموزشی چندان هم موفق نباشد و حتی گاهی دانش آموزان را دچار آسیب و سردرگمی می کند.

این روز ها تنها دانش آموز درگیر آموزش نیست بلکه والدین و معلمان هم درگیر این مساله هستند و کتاب ها هم با توجه به همین مساله تدوین شده اند؛ این درحالیست که سرانه سواد خانواده در سیستان و بلوچستان طبیعتا با تهران و سایر کلان شهر ها فرق می کند، یعنی بخش اعظم بار آموزش دانش آموز برعهده معلم و خود دانش آموز است.

زین الدینی خاطرنشان می کند: در استان ما آمار ترک تحصیل دختران به ویژه در پایه پنجم بسیار زیاد است.

این موضوع این سوال را ایجاد می کند که چرا دانش آموز تا پایه پنجم ادامه تحصیل می دهد، اما بعد از این مقطع ترک تحصیل بالاست.

علت مهم است که اکثر مناطق روستایی پایه اول تا پنجم را دارند، اما با شروع متوسطه اول اکثر روستا ها از فضای آموزشی برخوردار نیستند و با توجه به مشکلاتی که در راه های ارتباطی روستا ها وجود دارد دانش آموزان نمی توانند خود را به روستا های همجوار که امکانات آموزشی بهتر دارند برسانند، از سوی دیگر مشکلات اقتصادی، مشکلات حمل و نقل و .

هم بر مشکلات دانش آموزان می افزاید.

وی اضافه می کند: در استان ما یکی از مشکلات ایام مدرسه مربوطه به وانت هایی است که به عنوان سرویس مدرسه به کار گرفته می شوند.

این وانت ها بار ها حادثه آفرین شده اند.

به عنوان مثال دو سال پیش در شهر فنوج که یسرا سلیمانی یکی از دانش آموزان آن بود یک وانت واژگون شد و دو دختر دانش آموز جانشان را از دست دادند.

این مدرس دانشگاه اظهار می کند: بخش دیگری از مشکلات مربوط به نیروی انسانی است.

موضوع استخدام معلم در استان ما طی 15 سال اخیر غالبا از طریق نیرو های نهضت سوادآموزی بوده است و طرح مصیبت باری هم اخیرا تصویب شد که حتی اگر فردی 10 سال پیش سرباز آموزش و پرورش بوده است می تواند به راحتی وارد بدنه آموزش و پرورش شود، این درحالیست که چنین نیرو هایی آموزش لازم را برای انتقال مفاهیم آموزشی ندیده اند و وقتی به مناطقی مثل سیستان و بلوچستان که با انواع کمبود ها دست به گریبان است اعزام می شوند شرایط فاجعه بار می شود.

در نبود نیروی محرکه اصلی که معلم کارآزموده است موضوع استعدادسنجی دانش آموز و قرار گرفتن او در مسیر آموزش و پرورش مناسب حذف شده و بسیاری از دانش اموزان مستعد ما یا ترک تحصیل می کنند یا متوجه استعدادشان نمی شوند.

بیشتر بخوانید: عمده مشکلات مدارس کانکسی و عشایری چیست؟" دانش آموزان بلوچ به مرحله شناسایی استعداد نمی رسند وی با اشاره به اینکه خانواده یسرا سلیمانی برای استعداد او اهمیت زیادی قائل شدند و هزینه کردند، عنوان می کند: اینکه یسرا را به تهران بردند تا بتواند از امکانات آموزشی استفاده کند مزیت بزرگی است، اما 99 درصد خانواده ها در استان ما توانایی ایجاد چنین فضایی را ندارند.

همین مسائل باعث می شود که دانش آموزان ما در همان مرحله شناسایی استعداد ها بمانند.

دانش آموزان در مناطق دو زبانه استعداد فوق العاده ای در یادگیری مفاهیم آموزشی دارند و می توان گفت توانایی آن ها بیش از کودکان تک زبانه است.

در واقع هزاران یسرا سلیمانی در این مناطق هستند که بعد از پایان متوسطه اول ترک تحصیل می کنند.

این معلم با اشاره به اینکه کاجو واقع در جنوب استان بیش از 30 روستا و بیش از 6 تا 8 هزار نفر جمعیت دارد، توضیح می دهد: با اینحال در این منطقه تنها یک دبیرستان پسرانه وجود دارد و از دبیرستان دخترانه هم خبری نیست، یعنی بخش عظیمی از دانش آموزان و به ویژه دختران بعد از کلاس پنجم ترک تحصیل می کنند.

زین الدینی اضافه می کند: وقتی شاخص های دسترسی به منابع آموزشی را ارزیابی کنید متوجه تفاوت ها می شوید.

مثلا در جنوب استان یک معلم ناچار است که به چند پایه تحصیلی آموزش بدهد، آن هم معلمی که نه آموزش لازم را دیده است نه انگیزه های اقتصادی لازم را دارد.

در این شرایط دانش آموزان مستعد کشف نمی شوند.

در واقع در بخش فضا و امکانات آموزشی، نیروی انسانی و لوازم کمک آموزشی و محتوای کتب آموزشی با مشکل مواجه هستیم.

ما حتی آزمایشگاه های لازم برای تدریس را نداریم و این امکانات با محتوای آموزشی که متناسب با امکانات مرکز تدوین شده است همخوانی ندارد.

وی می افزاید: چند سال قبل آماری از یک دهستان گرفتم، ورودی سال اول ابتدایی 500 نفر بود و پسران دانش آموزان پیش دانشگاهی تنها 5 نفر بودند، از طرف دیگر به دلیل تعداد کم دانش آموزان آموزش و پرورش حاضر نبود برای این تعداد کلاس درس تشکیل داده و به یک معلم حقوق بدهد؛ لذا این دانش آموزان یا ترک تحصیل می کنند یا مهاجرت کرده و شاید جذب مدارس فنی و حرفه ای می شوند.

در همان منطقه کاجو از دانش اموزان پسر حتی 10 نفر هم به مرحله کنکور نمی رسند، زیرا شرایط بغرنجی دارند.

زین الدینی درباره جمع آوری مدارس خشت و گلی در سطح استان تصریح می کند: موضوع جمع آوری این مدارس از سوی سازمان نوسازی مدارس و جشن پایان مدارس خشت و گلی شبیه یک شوخی است.

در فاصله 10 کیلومتری از نیک شهر که محل زندگی من است پدیده ای مصیبت بارتر از خشت و گل داریم به نام مدارس کانکسی.

این نوع مدارس در گرمای منطقه و فقدان امکانات شبیه کوره می شوند.

در دهستان چاهان دو منطقه هنزون و زیردان وجود دارد.

وقتی وارد این مناطق می شود به جز مرکز دهستان که یک مدرسه دارد همه مدارس کانکسی هستند و حتی برخی از آن ها برق ندارند.

دانش آموز در این مدارس شرایط بسیار فاجعه باری دارد.

در یکی از روستا های ما که فاقد برق بوده کانکسی را مستقر کرده اند که دارای کولر بوده است.

وی درباره تحصیل دانش آموزان فاقد شناسنامه در سیستان و بلوچستان می گوید: آمار این دانش آموزان بسیار بالاست، مثلا در نیک شهر آمار این افراد زیاد است و بحث شناسنامه دار شدن این افراد زمانی مطرح شد، اما باز هم ما در این حوزه مشکلات زیادی دارد، زیرا این افراد حتی نمی توانند وارد مدرسه شده و خدمات آموزشی دریافت کنند.

کلاس هایی با 70 دانش آموز معین الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس نیز در اینباره به جامعه 24 توضیح می دهد: سرانه آموزشی در کشور برای هر دانش آموز حدود 6 متر است این درحالیست که در برخی نقاط جنوب سیستان و بلوچستان این عدد از یک متر تجاوز نمی کند.

البته فقط موضوع سرانه آموزشی نیست و ما در حوزه کیفیت آموزش هم تفاوت های جدی با دیگر نقاط کشور داریم، چنانکه برخی از کلاس های درس در مناطق دشتیاری، نیک شهر و قصرقند و کنارک 60 تا 70 دانش آموز دارند.

وی ادامه می دهد: ما در هیچیک از شاخص های توسعه انسانی مانند سرانه فضای آموزشی، سرانه فضای بهداشتی، سرانه فضای ورزشی، اجرای طرح هادی، دسترسی به آب شرب، راه های روستایی و.

رتبه خوبی نداریم و در واقع رتبه آخر در کشور هستیم.

ما تنها در یک حوزه رتبه نخست کشوری را داریم و آنهم مرگ و میر مادران باردار است.

سعیدی تصریح می کند: براساس گزارش های متقن ضریب هوشی فرزندان این مناطق در حد خارق العاده بوده و بسیار بیشتر از حد معمولی است، اما هیچ بستری برای رشد این دانش آموزان فراهم نیست.

ما کمترین تعداد معلم نسبت به دانش آموز را در کل کشور داریم.

در این گرمای سوزان منطقه بسیاری از مدارس ما فاقد امکانات سرمایشی هستند.

وقتی همه این موارد را کنار یکدیگر بگذارید مشاهده می کنید که بستر ها به گونه ای ایجاد شده که قتلگاهی برای استعداد های درخشان این سرزمین شده است.

اگر یسرا توانسته توانایی خود را نشان بدهد برای این بوده که بستر های لازم برای او ایجاد شده است.

اگر همین فضا برای سایر کودکان این سرزمین هم ایجاد شود بی شک این دانش آموزان تحولات علمی چشمگیری را رقم خواهند زد.

وی با تاکید براینکه ما در جنوب استان بیشترین آمار بازماندگان از تحصیل در کشور را داریم، اظهار می کند: دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد، یک دلیل ناتوانی مالی خانواده هاست یعنی فرزند خانواده باید وارد بازار کار شود.

مساله دیگر آن است که در همه روستا ها مدرسه وجود ندارد و به لحاظ فرهنگی برخی خانواده ها اجازه نمی دهند که دخترانشان برای ادامه تحصیل به روستای دیگر برود.

سعیدی عامل دیگر آمار بالای بازماندگی از تحصیل به ویژه در جنوب استان را کیفیت پایین آموزش دانسته و اظهار می کند: مردم احساس می کنند که تفاوت زیادی نمی کند که فرزندانشان به مدرسه بروند یا نروند.

نماینده مردم چابهار درباره مدارس خشت و گلی نیز می گوید: عمده این مدارس درحال جمع آوری هستند، ورود خیرین هم به این حوزه کمک بسیاری بوده است.

معتقدم طی یکی دو سال اخیر با ایجاد ردیف توسعه عدالت آموزشی در استان سیستان و بلوچستان این عرصه تغییراتی مثبت داشته است اما هنوز آنچنان که رهبری هم تاکید داشته اند راه های نرفته در این منطقه بیش از راه های رفته است و ضروری است یک تبعیض مثبت در این منطقه اتفاق بیفتد.

به نظر من چاره مشکل ما ایجاد مجتمع های شبانه روزی آموزشی در مراکز دهستان هاست و اگر این اتفاق رخ دهد مردم اعتماد کرده و حتی دخترانشان را به این مراکز می فرستند.


کلید واژه ها: یسرا سلیمانی - استان سیستان و بلوچستان - مسابقات جهانی - بازماندگی از تحصیل - سیستان و بلوچستان - سلیمانی - دانش آموز - عدالت آموزشی - مسابقات - استعداد - بلوچ - یسرا - بلوچستان - جهانی - استان - کسب رتبه - تحصیل - رتبه اول - آموزشی - دانش - گسترده - بازتاب - سیستان - دانش آموزان - دختر نوجوان - عدالت - جامعه - ریاضی - امسال - ترک تحصیل

آخرین اخبار سرویس:
رزمنده و جانباز دیروزی، دندانپزشک خیر و جهادگر امروزی/ در این مطب دفاع مقدس ادامه دارد

فارس من| مدیرکل راهداری: روشنایی جاده ها فقط در مناطق مه گیر انجام می شود

اوقات شرعی به افق گرگان

پیش بینی هواشناسی در ایران در 3 آبان 1400

اوقات شرعی سوم آبان ماه در سمنان

توزیع درآمد موقوفه روستای آروی گچساران بین نیازمندان این روستا

اجرای طرح مهربانو برای یاری رسانی به زنان و کودکان زلزله زده اندیکا

مدرسه تلویزیونی ایران، دوشنبه 3 آبان

تصویر ماهواره ای از اولین برف پاییز در البرز

استخدام برشکار و قیچی کار با بیمه در شرکت نیواریا در غرب تهران

استخدام خیاط حضوری در برند پوشاک زنانه ایرانی نیواریا در منطقه 22 تهران

تندبادهای لحظه ای مهمان جنوب خوزستان

منع تردد در جاده کندوان

چهار قلوهای مشهدی تحت حمایت شهرداری و آستان قدس رضوی

موضوع آسیب های اجتماعی دانش آموزی باید به یک دغدغه فرهنگی تبدیل شود

پیش بینی تند باد و گرد وغبار در برخی نقاط خوزستان

محور کرج - چالوس موقتا یکطرفه شد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 3 آبان 1400

محور کرج چالوس موقتا یکطرفه شد/ ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به تهران

منع تردد در جاده کندوان

پیش بینی کمینه و بیشینه دمایی سوم آبان ماه در استان سمنان

نسبت به نگهداشت شبکه آب های زیرزمینی غفلت شده است

هشدار وزش باد شدید در کاشان/گلخانه داران نسبت به استحکام سازه ها اقدام کنند

ترافیک نیمه سنگین و روان در جاده های قزوین + فیلم

کسب درآمدحلال با موبایل درمنزل

ببینید | کولاک سردار در روسیه؛ آزمون دهان منتقدان را با یک دبل دوخت!

راه اندازی 3 ایستگاه دیجیتال در روستا های نهبندان و سربیشه

طرح مهربانو برای کمک به زلزله زدگان اندیکا اجرا می شود

محور کرج - چالوس موقتا یکطرفه شد/ ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به تهران

عصرانه خبری شهرهای ایران در دوم آبان ماه

بارش پراکنده باران و برف در ارتفاعات استان سمنان

ترافیک سنگین در راه های منتهی به تهران/ جاده های شمال قفل شد

ترافیک سنگین در هراز و فیروزکوه

دورکاری برای این گروه از بانوان منعی ندارد

استخدام کارمند اداری در شرکت وکیل تلفنی در 19 استان کشور

ترافیک سنگین در مسیرهای ورودی تهران

کاهش 4 تا 7 درجه ای دما در استان تهران

استخدام منشی در یک مطب پزشکی در آذربایجان شرقی

ترافیک سنگین در راه های منتهی به تهران

تاریخ ثبت نام و برگزاری آزمون های تحصیلی سازمان سنجش در سال 1401+ جدول

صدور مجوز بازگشایی مدارس اردبیل

یخبندان در راه اردبیل

اخطار سرما و سیلاب در برخی استان ها

ترافیک سنگین در راه های منتهی به تهران

نیاز بیمارستان های سراسر کشور به خون

ترافیک سنگین در راه های منتهی به تهران/ جاده های شمال قفل شد

موزه جهرم آماده بهره برداری

تهران 7 درجه سردتر می شود / پیش بینی برف و باران

پارک حاشیه ای در خیابان شهرداری ثبت تخلف و جریمه دارد

دما در 7 استان تا 10 درجه کاهش پیدا می کند

افتتاح نخستین مرکز نیکوکاری تخصصی زکات در فومن

بهره برداری از قطعاتی از شبکه مدیریت سیلاب غرب تهران با حضور استاندار و شهردار

انتصابی جدید در استانداری یزد

بارش باران از اواخر هفته در خراسان شمالی

واکسینه کردن تمام اتباع خارجی

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

پیش بینی تند باد و گرد وغبار در برخی نقاط خوزستان

جاده سیروان به ایلام تا پایان سال تکمیل می شود

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

جاده سیروان به ایلام تا پایان سال جاری تکمیل می شود

پیش بینی تند باد و گرد وغبار در برخی نقاط خوزستان

ترافیک سنگین در جاده های مازندران

محورهای گیلان و مازندران به تهران قفل شدند/ چالوس-کرج یکطرفه است

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

اهدای 2500 بسته نوشت افزار به دانش آموزان مددجو خوزستانی

برف و باران آبان ماهی در راه اردبیل

هیجان انگیزترین صحنه ها در حیات وحش/تصاویر

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

عکس هایی تماشایی از تنگه غوره دان شیراز

خطر سرما و سیلاب در برخی استان ها

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

اضافه خدمت سربازی به چه صورت بخشیده می شود؟

تثبیت مالکیت 256 هزار هکتار اراضی ملی دامغان  

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

ترافیک پرحجم و سنگین در جاده های مازندران

تصاویر| روستای سرآقاسید

تجلیل از دانش آموزان برگزیده طرح شهاب در فارس

آموزش حضوری دانش آموزان در حمیدیه با ارایه کارت واکسن ممکن است

طلب 100 میلیارد تومانی اوقاف زنجان از دستگاه های اجرایی

ترافیک پرحجم و سنگین در جاده های مازندران

تجلیل از 70 دانش آموز نخبه علمی قرچک/ پژوهش سرای علمی سیار قرچک راه اندازی می شود

اضافه خدمت سربازی چگونه بخشیده می شود؟

بازدید شهردار تهران از بزرگترین تونل مدیریت سیلاب غرب تهران

وقوع گرد و غبار محلی در خوزستان

16 پیمانکار سرویس مدارس آماده همکاری با آموزش و پرورش هستند

استخدام منشی مطب در کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی فاطر نور در محدوده ونک

استخدام حسابدار خانم با حقوق ثابت و بیمه در تبریز

تصاویر| کوهنوردی در کوه صفه اصفهان

استاندار هرمزگان؛ رفع مشکلات جانبازان و ایثارگران در اولویت

ضرورت توسعه کیفی جشنواره های حوزه مشاوره و پیشگیری

ترافیک در مسیرهای خروجی شمال

ترافیک در جاده های مازندران پرحجم و سنگین است

برف و باران در راه گیلان/ کاهش 15 درجه ای دما

کاهش دمای هوای تهران

روستایی بکر و دست نخورده در قلب گیلان

علت کمبود پزشک چیست؟

اخطار سرما و سیلاب در برخی استان ها/ بارش ها شدت می گیرد

ترافیک در محور رشت به قزوین سنگین شد

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

ترافیک نیمه سنگین در مسیرهای خروجی شمال

قتلگاهی برای دانش آموزان با استعداد بلوچ/ نبود عدالت آموزشی علت ترک تحصیل هزاران یسرا سلیمانی

قتلگاهی برای دانش آموزان با استعداد بلوچ/ نبود عدالت آموزشی علت ترک تحصیل هزاران یسرا سلیمانی