موضوعات داغ: - شهرداري تهران - بهاره افشاري - رئال مادريد - بهره برداري - مذاكرات هسته اي - فروش فوق العاده - شوراي اسلامي شهر تهران - جمهوري اسلامي - مذاكرات هسته - آنجلينا جولي - سنت جورج - مربي تيم فوتبال گل گهر - حرف هاي مادربزرگ - جديدترين رنكينگ فيفا - احسان محمدحسني - رييس انجمن تيروكمان معلولان - كراتينه كردن مو - فيلم سينمايي روز رستاخيز - دانشگاه ساسكس - ثوري - مسابقات ورزش هاي ساحلي جهان - توهين آميز - طوير

مطالب مرتبط:
چرا حجم اینترنت رایگان دانشجویی نسبت به سال گذشته کاهش یافت؟/ معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات پاسخ داد
درخواست وزارت راه از مردم برای ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک
تعامل وزارت اطلاعات با قوه قضاییه برای مبارزه با فساد
ضربه سنگین سربازان گمنام امام زمان عج در وزارت اطلاعات به باند های قاچاق مواد مخدر در آذربایجان غربی
استخدام گوینده (نریتور) در شرکت فناوری اطلاعات ماهان سیستم شرق در تهران
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 00:002021-09-26اقتصادي

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند


رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران گفت: عملکرد ضعیف وزارت ارتباطات در چند سال اخیر موجب تضعیف جایگاه جهانی فناوری اطلاعات ایران شده و شکاف دیجیتال کشور با سایر مناطق جهان را بیشتر کرده است.

- - علیرضا باجلان؛ صنعت فناوری اطلاعات در سراسر دنیا صنعتی مادر محسوب شده و حوزه های مختلفی را دربرمی گیرد.

چنین گستردگی و جامعیتی در صنعت فناوری اطلاعات موجب شده است توسعه این صنعت نه تنها حوزه ای خاص از تولید و کسب وکارها را بلکه صنایع مختلف را تحت تأثیر قرار داده و زمینه رشد کیفی و کمی آن ها را فراهم کند.

بسیاری از فعالان صنعت فناوری اطلاعات در ایران این حوزه را با نام صنعت مخابرات می شناسند و معتقدند هیچگاه مخابرات از سایر صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات مجزا نبوده است.

می توان گفت صنایع فناوری اطلاعات و مخابرات ارتباط تنگاتنگی باهم دارند و شاید تفکیک آن ها از هم بسیار مشکل باشد.

رشد و توسعه فناوری های هوشمند در یک یا دو دهه گذشته موجب شده صنعت فناوری اطلاعات شامل مشاغل و محصولات بیشتری شود و به عنوان رکن اصلی اقتصاد دیجیتال محسوب گردد.

قطعاً همکاری بین فعالان صنایع مخابرات و فناوری اطلاعات سبب توسعه اقتصادی و علمی کشور شده و جایگاه بین المللی ایران را در حوزه های مختلف علوم ارتقاء می دهد.

بیشتر بخوانید: غفلت از صنعت فناوری اطلاعات صدمات زیادی را به کشور وارد کرد/ استفاده از ابزار دیپلماسی برای دستیابی به اهداف اقتصاد دیجیتال" باتوجه به اهمیت صنعت مخابرات به منظور دستیابی به فناوری های برتر و لزوم بومی سازی ابزارهای دیجیتال با داوود ادیب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران گفت وگو کردیم.

در ادامه مشروح این گفت وگو را مشاهده می کنید: آنا: باتوجه به فعالیت های انجام شده از سوی وزارت ارتباطات دولت دوازدهم در توسعه زیرساخت های ارتباطی جایگاه کنونی صنعت فناوری اطلاعات و مخابرات ایران در منطقه غرب آسیا و جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟ ادیب: زیرساخت های ارتباطی مانند ارتباطات شهری، روستایی و راه دور از جنس صوت، تصویر، دیتا و به عبارتی شبکه ملی اطلاعات، لازمه تحول و توسعه هر کشور است.

اهمیت بومی بودن این زیرساخت ها را می توان به عنوان مانعی برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان و در بُعد دیگر ابزاری برای حمایت از اهداف توسعه تولید ناخالص ملی هر کشور در نظر گرفت و آن را از عوامل مهم تغییر و بهبود کسب وکار در شرایط روز جهان دانست.

در سال های اخیر مشاهده می کنیم که با ظهور انقلاب صنعتی چهارم بیشتر سرمایه گذاری قدرت های بزرگ اقتصادی و شرکت های شناخته شده به سمت زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت دهی شده است.

صاحب نظران و اندیشمندان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ویژگی هایی همچون امنیت، انعطاف پذیری، تطبیق، پاسخگویی و پویایی را برای زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات مطرح کرده اند که می بایست به عنوان پیش نیاز در توسعه زیرساخت و مدیریت فناوری ها در نظر گرفته شود.

متأسفانه در سال های اخیر به همان اندازه که در راه توسعه زیرساخت های ارتباطی قدم برداشته ایم به همان اندازه امنیت زیرساخت های داخلی را به خطر انداخته ایم .

تجربیات جهانی نشان داده است که تهدیدات سایبری با اثرگذاری در سطح ملی علیه برخی از زیرساخت ها به عنوان شریان های حیاتی کشور هزینه های زیاد و جبران ناپذیری را وارد ساخته که در کنار توسعه می بایست به جد مورد توجه قرارگیرد.

وضعیت نامطلوب ایران از لحاظ شاخص های جهانی فناوری اطلاعات آنا: در حال حاضر جایگاه صنعت فناوری اطلاعات ایران را در منطقه و جهان چگونه ارزیابی می کنید.

ادیب: علی رغم اینکه در ماده چهل و چهار برنامه چهارم قانون اساسی لزوم استقرار جامعه اطلاعاتی و در ماده چهل و شش قانون برنامه پنجم دستیابی به جایگاه دوم منطقه در زمینه شاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تأکید قرارگرفته است عملاً در جهان و منطقه دارای رتبه مناسبی نیستیم.

به عبارتی در شاخص های آی ای آی(IDI) کشورمان نه تنها در سطح جهان و آسیا بلکه در بین کشورهای غرب آسیا در چشم انداز 1404 وضعیت مناسبی ندارد و در میان بیست و چهار کشور منطقه در رتبه شانزدهم قرار دارد و این در حالی است که کشورهای بحرین، امارات، عربستان، قطر، قزاقستان، کویت، قبرس، آذربایجان، عمان، لبنان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان و اردن در این زمینه بالاتر از ایران هستند.

در این شاخص ها ایران فقط از کشورهای مصر، فلسطین، ازبکستان، قرقیزستان، سوریه، پاکستان، یمن و افغانستان در جایگاه مناسب تری قرار دارد.

عدم توجه وزارت ارتباطات به شاخص های فناوری اطلاعات موجب گسترش شکاف دیجیتال ایران با سایر کشورهای جهان می شود.

بر اساس اطلاعات موجود در اوایل سال 1398 ایران در میان صد و شصت و هفت کشور دنیا جایگاه هشتاد و یک را به خود اختصاص داده و امتیاز 5.

58 را از 10 دریافت نموده است.

امتیاز کشورمان در زمینه مهارت فناوری اطلاعات و ارتباطات 7.

32 بوده، در زمینه دسترسی به فناوری اطلاعات 6.

74 و در زیرشاخص استفاده از آی سی تی امتیاز 3.

54 را دریافت کرده است.

در این رده بندی می بینیم که کشور اول جهان ایسلند است که با امتیاز 8.

98 جایگاه نخست جهان را از نظر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به خود اختصاص داده است.

در این رده بندی بحرین کشور اول منطقه و دارای امتیاز 7.

60 است .

در زمینه زیرشاخص استفاده و کاربری از فناوری اطلاعات و ارتباطات از متوسط جهانی پایین تر هستیم اما در دو زیرشاخص مهارت و دسترسی تقریباً وضعیت قابل قبول تری را داریم.

البته به احتمال زیاد همه گیری بیماری کرونا" برخی از این شاخص ها را در تعدادی از از کشورها جهان جابه جا نموده باشد که اطلاعات مناسبی از تغییرات در دسترس نیست.

در یک جمع بندی می توانیم بگوییم برخورداری کشورهای منطقه از شاخص ارتباطات و فناوری اطلاعات یکسان نبوده و دارای اختلاف قابل توجهی است.

به جز کشورهای بحرین، ، امارات، عربستان و قطر که در رتبه بندی جهانی در رده های زیر هفت و یک جای دارند سایر کشورهای منطقه از نظر شاخص آی دی آی در رتبه های جهانی پایینی قرار دارند.

بیشتر بخوانید: با توجه به وضع موجود، دولت سیزدهم و در رأس آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات" به عنوان متولی صنعت آی سی تی در کشور باید برای بهبود شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدامات مؤثرتری را انجام دهد.

زیرا وضعیت برخی از شاخص های مدنظر به هیچ وجه مناسب نیست و عدم توجه به ارتقای این شاخص ها موجب شکاف دیجیتالی، میان ایران با سایر کشورها در زمینه های مختلف خواهد گردید که تبعات این بی توجهی را متأسفانه پیش تر تجربه کرده و امیدواریم که برنامه های وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم جایگاه کشور را باتوجه شاخص های مرتبط را بهبود بخشد.

نقش مؤثر شبکه ملی اطلاعات در ارتقای جایگاه صنعت فناوری اطلاعات آنا: برنامه های دولت سیزدهم برای توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات را تا چه میزان بر ارتقای جایگاه بین المللی صنعت فناوری اطلاعات و کسب وکارهای نوپا در این حوزه مؤثر می دانید؟ ادیب: امیدواریم برنامه هایی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه داده اند به خصوص وعده های ایشان در خصوص تکمیل شبکه ملی اطلاعات" و استفاده از ظرفیت تمام جوانان و نخبگان کشور برای بازگرداندن صنعت فضایی به ریل شکوفایی و ارتقای رتبه ایران را در شاخص های جهانی شرایط توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم کند.

قطعاً در صورت ارتقای سی رتبه ای ایران در دولت الکترونیک، شاهد بهبود سایر شاخص ها و از جمله شاخص آمادگی شبکه ای و همینطور شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهیم شد .

تاکنون در دولت الکترونیک خیلی کوتاهی نموده ایم و علی رغم تمام اقداماتی که در دولت های پیشین صورت پذیرفت از لحاظ کمیت خدمات الکترونیکی در رتبه هشتاد و از لحاظ کیفیت در رتبه صد و هجده از بین صد و نود و سه کشور در دنیا قرار گرفته ایم که امیدواریم فاصله ایران را از کشورهای پیشتاز کاهش یابد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فناوری اطلاعات - اطلاعات - صنعت فناوری اطلاعات - فناوری - صنعت - وزارت ارتباطات - صنعت مخابرات - مخابرات - ارتباطات - صنایع - ایران - مخابرات ایران - حوزه - رییس اتحادیه - صادرکنندگان - عملکرد ضعیف - مختلف - وزارت - کسب وکارها - سایر - جهان - در ایران - اتحادیه - دیجیتال - عملکرد - علیرضا - فعالان - توسعه - جهانی - تولید

آخرین اخبار سرویس:
اعلام جزییات روش های جدید پرداخت صدقه/افزایش 25 درصدی صدقات

نتایج قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا امروز 5 آبان 1400/ لینک اسامی برندگان + مهلت واریز وجه

تاثیر نرخ بیکاری و بهره مندی استان از سود تسهیلات

4.8 درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور مربوط به استان کرمان است

انتقاد یک خبرگزاری اصولگرا از همتای خود : چرا گزارشهای تردید برانگیز منتشر می کنید؟

قیمت بیت کوین، امروز 1400/08/05

استخدام مدیر فروش با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام حسابدار، کارشناس بازرگانی و نیروی خدمات (آبدارچی) در تهران

استخدام منشی، کارمند فروش (کارشناس پشتیبانی فروش) و کارشناس فروش در تهران

استخدام ویزیتور حضوری با مجموع دریافتی 10 میلیون، بیمه تکمیلی در البرز

استخدام کارشناس نساجی با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

استخدام کارشناس مارکتینگ(دیجیتال مارکتینگ)در پیشگامان معماری آریا در تهران

استخدام مدیر فروش (تجهیزات ساختمانی) و کارشناس فروش در فارس

تغییر در ترکیب پرسپولیس برابر نساجی؟

مطالبه کیهان از دولت رییسی: شما که واکسیناسیون را بدون پذیرشFATF انجام دادید،گرانی را هم حل کنید

سه استاد که هرگز به دنبال لشکرکشی نبودند

حذف ارز 4200 تومانی موجب سودآوری بورس می شود

استخدام کارشناس حسابداری مالی با بیمه و بیمه تکمیلی در پرگاس طب در تهران

استخدام کارمند پشتیبانی فروش با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در تهران

استخدام کارشناس ارشد تحقیقات و توسعه مواد اولیه دارویی در ساوه

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت کیهان گستر استیل در محدوده چهاردانگه

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت عالی و بیمه در خوزستان

این ترفند به شما کمک می کند تا موهایتان سریع بلند شود

تصمیم لهستان برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا

قیمت انواع شکلات+جدول

جزییات حقوق 30 میلیونی معلمان در آبان 1400

چین چگونه همه گیری کرونا را مهار می کند؟

استخدام کارمند دفتری با بیمه در یک شرکت پخش لوازم خانگی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، پاداش در تهران

استخدام مدیر فروش و کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت، پاداش، بیمه

استخدام انباردار با بیمه، پاداش و وام در مجموعه کرال در تهران

استخدام گرافیست با بیمه در شرکت کسرا پارسه در تهران

خبر مهم وزیر نفت درباره زمان فعال شدن سامانه کارت سوخت جایگاه ها+ جزییات

زمان قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا مشخص شد+ جزییات

حکایت تسنیم از گرانی در بازار میوه خراسان جنوبی؛ قیمت ها گران اما کیفیت بسیار پایین است

استخدام فروشنده با بیمه و پورسانت در موبایل مرکزی در اصفهان

استخدام کارمند فروش با بیمه و بیمه تکمیلی در شهر قدس

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید، اپراتور تولید و راننده لیفتراک

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت پویا انرژی ماندگار پارس در اصفهان

تولید بیش از 84 درصد اسلب کشور توسط فولاد مبارکه

استخدام انباردار، کارگر انبار و مونتاژکار در صنعت گستر دریان در تهران

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی با بیمه در کیان تجارت آژیراک در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد غذایی و سرپرست فروش مواد غذایی در اصفهان

استخدام ویزیتور حضوری، ویزیتور عمده فروشی و کارگر انبار با بیمه در تهران

علت تخلیه شهرک نیرو هوایی از قول معاون مسکن راه و شهرسازی اصفهان

بررسی چند اما و اگر پیرامون واکسیناسیون

کاهش بیش از 1.5 متری تراز دریای خزر طی 26 سال اخیر

استخدام متخصص SEO با بیمه در یک شرکت معتبر در قزوین

قیمت های جدید و عجیب و غریب؛ پراید 500 میلیون، دلار 80 هزار تومان!

قیمت انواع کنسرو در بازار چند؟+ جدول

استخدام برنامه ریزی فروش با بیمه در گروه تولیدی ب آ در اصفهان

استخدام سرپرست بازرگانی در شرکت کار و اندیشه نوآور در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی با بیمه در شرکت ایده پردازان ارتباط تکنولوژی در تهران

استخدام انباردار و کارشناس تضمین کیفیت در شرکت همگر طوس در خراسان رضوی

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در کرمان

استخدام کارشناس امنیت اطلاعات در گروه نرم افزاری پارت در مشهد

استخدام کارشناس اداری و منابع انسانی در صنایع گوشت پویا پروتیین در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش در شرکت سیمان جوین در مشهد

استخدام روانشناس سازمانی در گروه نرم افزاری پارت در خراسان رضوی

استخدام سرپرست فروش مویرگی با بیمه، بیمه تکمیلی در شرکت Ronix در اردبیل

استخدام کارشناس فروش در شرکت تجهیزات پزشکی ساینار مد پایتخت در تهران

چالش های بهره برداری از معادن خراسان رضوی

قیمت انواع هارد+جدول

پژو 405 ارزان شد؟

رییس جدید سازمان ‎بورس!هزینه های دولت را از جیب مردم تامین نکنید

استخدام فروشنده پارچه فاستونی در فروشگاه عتیق فاستون در تهران

استخدام حسابدار در شرکت صنعتی مهدین در محدوده سعادت آباد

خبر مهم وزیر نفت درباره زمان فعال شدن سامانه کارت سوخت جایگاه ها

استخدام مدیر فروش املاک در اهواز ملک در خوزستان

استخدام کارشناس مهندسی فروش در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

استخدام فروشنده با پورسانت در یک فروشگاه در البرز

استخدام مهندس صنایع با بیمه و سرویس ایاب ذهاب در شهرک صنعتی مورچه خورت

استخدام 8 ردیف شغلی در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

دولت و مجلس با افزایش قیمت کالاها پس از ممنوعیت واردات مقابله کنند

استخدام کارشناس اداری در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

استخدام انباردار با بیمه، بیمه تکمیلی و وام در شرکت تهران بوران در ارومیه

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت عالی، بیمه در اردبیل

استخدام کارشناس ارشد صادرات در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت تولیدی و شیمیایی گل ایران در سه راه آدران

نظارت تعزیرات خوزستان بر چرخه تولید و توزیع شکر

تظارت تعزیرات خوزستان بر چرخه تولید و توزیع شکر

استخدام سرپرست جوش، کارشناس کنترل کیفی و دستیار مدیریت با بیمه و سرویس

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش با سرویس در یک کارخانه تولیدی در شهریار

استخدام کارشناس تامین سنگ آهن با حقوق مکفی و بیمه تکمیلی در خراسان رضوی

استخدام کارشناس تامین سنگ آهن با حقوق مکفی و بیمه در خراسان جنوبی

استخدام سرپرست حسابداری صنعتی در ترام چاپ سپاهان در اصفهان

زمان قرعه کشی فروش فوق العاده سایپا مشخص شد

استخدام کارشناس حسابداری در تضامنی محمدتقی سمندر و شرکاء در فارس

استخدام منشی و کارمند پشتیبانی فروش در شرکت پوشش صنعت ماندگار در تهران

استخدام کارمند آشنا به زبان انگلیسی با بیمه در تهران

استخدام سرپرست حسابداری با بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی، سنوات و پاداش در زنجان

استخدام کارشناس خرید خارجی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت الکتروپژواک

استخدام کارمند فنی و کارشناس کنترل پروژه در شرکت ساب تک کیش در قائمشهر

استخدام کارشناس فروش تجهیزات و خدمات، تکنسین فنی تعمیرات و خدمات پس از فروش

استخدام کارشناس فروش تلفنی با حقوق ثابت، بیمه، بیمه تکمیلی و پورسانت/ارومیه

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه و بیمه تکمیلی در مازندران

آموزش آشپزی / طرز تهیه بریانی اصفهان

امروز همه جایگاه های سوخت وارد چرخه خدمت می شوند

زمستان قطعی گاز نداریم

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند