مطالب مرتبط:
چرا حجم اینترنت رایگان دانشجویی نسبت به سال گذشته کاهش یافت؟/ معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات پاسخ داد
درخواست وزارت راه از مردم برای ثبت اطلاعات سکونتی در سامانه ملی املاک
تعامل وزارت اطلاعات با قوه قضاییه برای مبارزه با فساد
ضربه سنگین سربازان گمنام امام زمان عج در وزارت اطلاعات به باند های قاچاق مواد مخدر در آذربایجان غربی
استخدام گوینده (نریتور) در شرکت فناوری اطلاعات ماهان سیستم شرق در تهران
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 00:002021-09-26اقتصادي

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند


رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران گفت: عملکرد ضعیف وزارت ارتباطات در چند سال اخیر موجب تضعیف جایگاه جهانی فناوری اطلاعات ایران شده و شکاف دیجیتال کشور با سایر مناطق جهان را بیشتر کرده است.

- - علیرضا باجلان؛ صنعت فناوری اطلاعات در سراسر دنیا صنعتی مادر محسوب شده و حوزه های مختلفی را دربرمی گیرد.

چنین گستردگی و جامعیتی در صنعت فناوری اطلاعات موجب شده است توسعه این صنعت نه تنها حوزه ای خاص از تولید و کسب وکارها را بلکه صنایع مختلف را تحت تأثیر قرار داده و زمینه رشد کیفی و کمی آن ها را فراهم کند.

بسیاری از فعالان صنعت فناوری اطلاعات در ایران این حوزه را با نام صنعت مخابرات می شناسند و معتقدند هیچگاه مخابرات از سایر صنایع مرتبط با فناوری اطلاعات مجزا نبوده است.

می توان گفت صنایع فناوری اطلاعات و مخابرات ارتباط تنگاتنگی باهم دارند و شاید تفکیک آن ها از هم بسیار مشکل باشد.

رشد و توسعه فناوری های هوشمند در یک یا دو دهه گذشته موجب شده صنعت فناوری اطلاعات شامل مشاغل و محصولات بیشتری شود و به عنوان رکن اصلی اقتصاد دیجیتال محسوب گردد.

قطعاً همکاری بین فعالان صنایع مخابرات و فناوری اطلاعات سبب توسعه اقتصادی و علمی کشور شده و جایگاه بین المللی ایران را در حوزه های مختلف علوم ارتقاء می دهد.

بیشتر بخوانید: غفلت از صنعت فناوری اطلاعات صدمات زیادی را به کشور وارد کرد/ استفاده از ابزار دیپلماسی برای دستیابی به اهداف اقتصاد دیجیتال" باتوجه به اهمیت صنعت مخابرات به منظور دستیابی به فناوری های برتر و لزوم بومی سازی ابزارهای دیجیتال با داوود ادیب رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران گفت وگو کردیم.

در ادامه مشروح این گفت وگو را مشاهده می کنید: آنا: باتوجه به فعالیت های انجام شده از سوی وزارت ارتباطات دولت دوازدهم در توسعه زیرساخت های ارتباطی جایگاه کنونی صنعت فناوری اطلاعات و مخابرات ایران در منطقه غرب آسیا و جهان را چگونه ارزیابی می کنید؟ ادیب: زیرساخت های ارتباطی مانند ارتباطات شهری، روستایی و راه دور از جنس صوت، تصویر، دیتا و به عبارتی شبکه ملی اطلاعات، لازمه تحول و توسعه هر کشور است.

اهمیت بومی بودن این زیرساخت ها را می توان به عنوان مانعی برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان و در بُعد دیگر ابزاری برای حمایت از اهداف توسعه تولید ناخالص ملی هر کشور در نظر گرفت و آن را از عوامل مهم تغییر و بهبود کسب وکار در شرایط روز جهان دانست.

در سال های اخیر مشاهده می کنیم که با ظهور انقلاب صنعتی چهارم بیشتر سرمایه گذاری قدرت های بزرگ اقتصادی و شرکت های شناخته شده به سمت زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات جهت دهی شده است.

صاحب نظران و اندیشمندان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ویژگی هایی همچون امنیت، انعطاف پذیری، تطبیق، پاسخگویی و پویایی را برای زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات مطرح کرده اند که می بایست به عنوان پیش نیاز در توسعه زیرساخت و مدیریت فناوری ها در نظر گرفته شود.

متأسفانه در سال های اخیر به همان اندازه که در راه توسعه زیرساخت های ارتباطی قدم برداشته ایم به همان اندازه امنیت زیرساخت های داخلی را به خطر انداخته ایم .

تجربیات جهانی نشان داده است که تهدیدات سایبری با اثرگذاری در سطح ملی علیه برخی از زیرساخت ها به عنوان شریان های حیاتی کشور هزینه های زیاد و جبران ناپذیری را وارد ساخته که در کنار توسعه می بایست به جد مورد توجه قرارگیرد.

وضعیت نامطلوب ایران از لحاظ شاخص های جهانی فناوری اطلاعات آنا: در حال حاضر جایگاه صنعت فناوری اطلاعات ایران را در منطقه و جهان چگونه ارزیابی می کنید.

ادیب: علی رغم اینکه در ماده چهل و چهار برنامه چهارم قانون اساسی لزوم استقرار جامعه اطلاعاتی و در ماده چهل و شش قانون برنامه پنجم دستیابی به جایگاه دوم منطقه در زمینه شاخص فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تأکید قرارگرفته است عملاً در جهان و منطقه دارای رتبه مناسبی نیستیم.

به عبارتی در شاخص های آی ای آی(IDI) کشورمان نه تنها در سطح جهان و آسیا بلکه در بین کشورهای غرب آسیا در چشم انداز 1404 وضعیت مناسبی ندارد و در میان بیست و چهار کشور منطقه در رتبه شانزدهم قرار دارد و این در حالی است که کشورهای بحرین، امارات، عربستان، قطر، قزاقستان، کویت، قبرس، آذربایجان، عمان، لبنان، ترکیه، ارمنستان، گرجستان و اردن در این زمینه بالاتر از ایران هستند.

در این شاخص ها ایران فقط از کشورهای مصر، فلسطین، ازبکستان، قرقیزستان، سوریه، پاکستان، یمن و افغانستان در جایگاه مناسب تری قرار دارد.

عدم توجه وزارت ارتباطات به شاخص های فناوری اطلاعات موجب گسترش شکاف دیجیتال ایران با سایر کشورهای جهان می شود.

بر اساس اطلاعات موجود در اوایل سال 1398 ایران در میان صد و شصت و هفت کشور دنیا جایگاه هشتاد و یک را به خود اختصاص داده و امتیاز 5.

58 را از 10 دریافت نموده است.

امتیاز کشورمان در زمینه مهارت فناوری اطلاعات و ارتباطات 7.

32 بوده، در زمینه دسترسی به فناوری اطلاعات 6.

74 و در زیرشاخص استفاده از آی سی تی امتیاز 3.

54 را دریافت کرده است.

در این رده بندی می بینیم که کشور اول جهان ایسلند است که با امتیاز 8.

98 جایگاه نخست جهان را از نظر توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به خود اختصاص داده است.

در این رده بندی بحرین کشور اول منطقه و دارای امتیاز 7.

60 است .

در زمینه زیرشاخص استفاده و کاربری از فناوری اطلاعات و ارتباطات از متوسط جهانی پایین تر هستیم اما در دو زیرشاخص مهارت و دسترسی تقریباً وضعیت قابل قبول تری را داریم.

البته به احتمال زیاد همه گیری بیماری کرونا" برخی از این شاخص ها را در تعدادی از از کشورها جهان جابه جا نموده باشد که اطلاعات مناسبی از تغییرات در دسترس نیست.

در یک جمع بندی می توانیم بگوییم برخورداری کشورهای منطقه از شاخص ارتباطات و فناوری اطلاعات یکسان نبوده و دارای اختلاف قابل توجهی است.

به جز کشورهای بحرین، ، امارات، عربستان و قطر که در رتبه بندی جهانی در رده های زیر هفت و یک جای دارند سایر کشورهای منطقه از نظر شاخص آی دی آی در رتبه های جهانی پایینی قرار دارند.

بیشتر بخوانید: با توجه به وضع موجود، دولت سیزدهم و در رأس آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات" به عنوان متولی صنعت آی سی تی در کشور باید برای بهبود شاخص های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدامات مؤثرتری را انجام دهد.

زیرا وضعیت برخی از شاخص های مدنظر به هیچ وجه مناسب نیست و عدم توجه به ارتقای این شاخص ها موجب شکاف دیجیتالی، میان ایران با سایر کشورها در زمینه های مختلف خواهد گردید که تبعات این بی توجهی را متأسفانه پیش تر تجربه کرده و امیدواریم که برنامه های وزیر ارتباطات در دولت سیزدهم جایگاه کشور را باتوجه شاخص های مرتبط را بهبود بخشد.

نقش مؤثر شبکه ملی اطلاعات در ارتقای جایگاه صنعت فناوری اطلاعات آنا: برنامه های دولت سیزدهم برای توسعه و تکمیل شبکه ملی اطلاعات را تا چه میزان بر ارتقای جایگاه بین المللی صنعت فناوری اطلاعات و کسب وکارهای نوپا در این حوزه مؤثر می دانید؟ ادیب: امیدواریم برنامه هایی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه داده اند به خصوص وعده های ایشان در خصوص تکمیل شبکه ملی اطلاعات" و استفاده از ظرفیت تمام جوانان و نخبگان کشور برای بازگرداندن صنعت فضایی به ریل شکوفایی و ارتقای رتبه ایران را در شاخص های جهانی شرایط توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات فراهم کند.

قطعاً در صورت ارتقای سی رتبه ای ایران در دولت الکترونیک، شاهد بهبود سایر شاخص ها و از جمله شاخص آمادگی شبکه ای و همینطور شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهیم شد .

تاکنون در دولت الکترونیک خیلی کوتاهی نموده ایم و علی رغم تمام اقداماتی که در دولت های پیشین صورت پذیرفت از لحاظ کمیت خدمات الکترونیکی در رتبه هشتاد و از لحاظ کیفیت در رتبه صد و هجده از بین صد و نود و سه کشور در دنیا قرار گرفته ایم که امیدواریم فاصله ایران را از کشورهای پیشتاز کاهش یابد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: فناوری اطلاعات - اطلاعات - صنعت فناوری اطلاعات - فناوری - صنعت - وزارت ارتباطات - صنعت مخابرات - مخابرات - ارتباطات - صنایع - ایران - مخابرات ایران - حوزه - رییس اتحادیه - صادرکنندگان - عملکرد ضعیف - مختلف - وزارت - کسب وکارها - سایر - جهان - در ایران - اتحادیه - دیجیتال - عملکرد - علیرضا - فعالان - توسعه - جهانی - تولید

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش با پاداش در شرکت مبدل تانک در اصفهان

استخدام مسئول تولید محتوا در فروشگاه کوهنوردی کژوان در کرج

استخدام مدیر فروش شعبه پخش کالاهای مصرفی و تند گردش در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با بیمه در شرکت نیرو موتور سهند در تهران

استخدام تدوینگر در آموزشگاه زبان سداد در قم

استخدام منشی و تعمیرکار موبایل در مجموعه قطعات موبایل کاسپین در البرز

رییس کل و معاون بانک مرکزی دولت تدبیر در زندان/ تدوین نقشه راه جامع برای مقابله با کرونا

صفحه نخست روزنامه های یکشنبه

چه سالی دلار به 110 هزار تومان می رسد؟/ جدول دردسرسازِ دولت منتشر شد

چرا کسب وکارهای نوظهور در ایران به حقوق جامعه بی توجهند!؟

رییس کل و معاون بانک مرکزی دولت تدبیر در زندان/ توین نقشه راه جامع برای مقابله با کرونا

استخدام کارشناس فروش در شرکت تولیدی دستگاه های صنعتی معتبر در تهران

استخدام کانتر فروش هتل و تور داخلی ( کارمند دفاتر خدمات مسافرتی ) در اصفهان

استخدام کارمند اداری - آموزشی در شرکت تجارت گستر پاویر توانایی در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی با حداقل حقوق 12 میلیون، بیمه، سرویس در خوزستان

استخدام کارشناس صدور و خسارت درمان بیمه در هرمزگان

استخدام حسابدار در شرکت پویا انرژی ماندگار پارس در اصفهان

استخدام مدیر فروش، کارشناس فروش و کارمند اداری با بیمه در تهران

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید با بیمه در پارس آزمای طب در البرز

منشی خانم برای دفترازدواج

استخدام مهندس صنایع با بیمه و مزایا در شرکت ساتیان صنعت ساختمان در تهران

استخدام منشی، طراح داخلی، کارشناس پروژه و نصاب کابینت در سعادت آباد

استخدام کارشناس کنترل کیفی و کارشناس تولید در دارویی البرز فارمد در البرز

استخدام کارشناس سخت افزار در هلدینگ گرین وب (ایران سرور) در آذربایجان شرقی

استخدام سرپرست فروش محصولات غذایی در گروه صنعتی طبیعت میهن در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با دریافتی تا 13 میلیون، بیمه، پاداش، عیدی، سنوات

استخدام کارشناس تعمیرات و نگهداری، سرپرست تولید و تکنسین نقشه کشی در اراک

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در صنایع الکترونیکی مگامداوم درتهران

دورکاری کارکنان بانک ها لغو شد

استخدام چکر بخش دریافت کالا در فروشگاههای زنجیره ای هایپراستار در تهران

استخدام حسابدار با حقوق تا 6 میلیون، بیمه و پاداش در باقر شهر

استخدام بازاریاب و ویزیتور (کالاهای دیجیتالی) با بیمه، پاداش در البرز

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی با بیمه در شرکت پویا هنر نوین در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در رز سرام مانا در تهران

استخدام کارشناس صدور (خسارت درمان) بیمه در کارگزاری بیمه تدبیر پوشش سگال

استخدام کارشناس فروش در شرکت پیلگون در تهران

خانم جهت بسته بندی پوشاک

کارگر ساده در تولیدی دستکش

استخدام کارشناس خرید تاسیسات با بیمه تکمیلی در گروه سولیکو (کاله) در آمل

معرفی واحدهای بتن فاقد استاندارد در همدان

عزم دولت سیزدهم برای ارتقای جایگاه بورس در اقتصاد کشور

استخدام کارشناس فروش با حقوق تا 7 میلیون، بیمه، پاداش، وام و پورسانت

سردار حمیدی: روند کاهشی تصادفات در 6 ماهه اول امسال

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت تا 5 میلیون، بیمه، پورسانت و پاداش

استخدام کارشناس تولید محتوا با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس، وعده غذایی

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت لطیفی اسپرت latifi sport در کرج

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در امیرآباد

استخدام بازاریاب و ویزیتور با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در اصفهان

استخدام مدیر فروش شعبه پخش کالاهای مصرفی و تند گردش با بیمه تکمیلی در گیلان

استخدام مدیر مارکتینگ (توسعه بازار) در شرکت چرم کروکو در البرز

استخدام کارمند بخش دریافت کالا با بیمه تکمیلی در تهران

استخدام برق کار صنعتی در شرکت خاور پویای شرق از تهران جهت کار در مازندران

استخدام حسابدار در شرکت پویا طرح ژوبین در تهران

نیاز به یک نفر حسابدار در شرکت معتبر

آموزش شیرینی پزی / طرز تهیه کیک انار

متن های احساسی دخترونه زیبا + عکس نوشته های دخترانه پر احساسی

روند منفی بازار تا کی ادامه دارد؟

بازار نفت هنوز از قید کرونا آزاد نشده است

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در شرکت تدبیر حساب محاسبان مبتکران میزان

استخدام تکنسین فنی با بیمه در شرکت بنه سبز کرمان در استان کرمان

استخدام منشی با بیمه در شرکت شفای چشمه کوثر در شیراز

استخدام کارشناس شیمی در شرکت تداوم نیرو سرزمین پارس در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت و پورسانت در شرکت کالای برق پاسارگاد

استخدام کارشناس فروش حضوری با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و بیمه تکمیلی/ تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با بیمه و پاداش در شرکت هیمالیا در تهران

استخدام گرافیست با بیمه و بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در تهران

قیمت گذاری دارو در اداره دارو و مواد مخدر! | متوسط زمان وصول مطالبات بیمه ها به یک سال رسیده است

دولت نباید سود قطعی در بورس را تضمین کند

ضرورت تامین حقابه کشت پاییزه در خوزستان

اگر تحریم ها رفع نشود، دلار 284 هزار تومان می شود؟

استخدام مدیر فروش بخش شهرستان و نمایندگان در ترش طعم راناس در تهران

استخدام کارشناس آموزش در گروه صنعتی انتخاب در اصفهان

استخدام منشی مدیر عامل در شرکت رامان تجارت کارمانیا در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی با بیمه تکمیلی در شرکت اتصال صنعت میانه/ تهران

استخدام مونتاژکار با بیمه، عیدی، سنوات و پاداش در ایده سازان ژاو در البرز

استخدام سرپرست فروش محصولات غذایی در گروه صنعتی طبیعت میهن در قم

استخدام کارشناس بازرگانی، حسابدار، کارشناس امور بانکی و اداری و مدیر مالی

کار در منزل

قیمت گذاری دارو در اداره دارو و مواد مخدر انجام می شود! | متوسط زمان وصول مطالبات بیمه ها یک سال شد

بیش از 85 درصد دانشجویان دانشگاه فرهنگیان واکسینه شده اند

مهار تورم با جلوگیری از «خلق پول»

استخدام کارمند فروش با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه، پاداش

استخدام آبدارچی با بیمه در شرکت لوتوس تجارت جم در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش مواد غذایی و مدیر فنی خط تولید نان صنعتی

استخدام کارمند فروش قطعات خودرو در یک مجموعه معتبر در تهران

7 میلیون د‏ُ‏ز واکسن کرونا امروز وارد می شود

آیا تحریم آمریکا شامل رمز ارزها خواهد شد؟

صدور و پرداخت خسارت بیمه ها باید آنلاین شود

رکوردشکنی مرگ ها و عفونت های کرونا در روسیه ادامه دارد

استخدام بازاریاب حرفه ای با حقوق ثابت، بیمه و مزایای عالی از کرمانشاه

استخدام مدیر فروش شعبه پخش کالاهای مصرفی و تند گردش با بیمه در کرمانشاه

استخدام سرپرست فروش با بیمه، پورسانت و پاداش در شیراز

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت مهندسی برنا سازه اسپاد در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت پاکنام در تهران

استخدام مهندس عمران در شرکت سازه صنعت کاران در شهرستان خواف

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت جذاب و بیمه در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت، بیمه و پاداش در تهران

هشدار نسبت به گرسنگی پنهان در کشور/ کمبود کلسیم، ویتامین A و B2 در اقشار مختلف

استخدام کارشناس کنترل مدارک و مستندات در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بسته بندی

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند

شبکه ملی اطلاعات ابزاری برای جلوگیری از نفوذ بیگانگان/ وزارت ارتباطات زمینه بهبود شاخص های فناوری اطلاعات را فراهم کند