مطالب مرتبط:
آخرین اخبار رتبه بندی معلمان / شرط ورود رتبه بندی به برنامه هفتم توسعه کشور
شرط تصویب رتبه بندی معلمان در مجلس چیست؟
تأثیر اجرای طرح «رتبه بندی معلمان» بر کیفیت آموزشی کشور
فولادمبارکه پیشرو در توسعه حمل ونقل ریلی کشور
منابع مالی طرح رتبه بندی معلمان در بودجه 1401 تعریف شود
-167 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 21:102021-09-26سياسي

آخرین اخبار از رتبه بندی معلمان / شرط ورود رتبه بندی به برنامه هفتم توسعه کشور


یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر لزوم تعریف منابع مالی رتبه بندی معلمان در بودجه 1401 تاکید کرد تا مجلس این طرح را در برنامه هفتم توسعه کشور به عنوان یک برنامه پنج ساله تصویب کند.

- جامعه 24 -" در حالی که طی روزهای گذشته اخبار خوشی از لایحه رتبه بندی معلمان به گوش می رسد و حتی رییس کمیسیون آموزش مجلس از نهایی شدن این لایحه تا هفته آینده خبر داده است اما به نظر می رسد همچنان منابع مالی محل نگرانی برخی از نمایندگان است.

امروز اصغر سلیمی عضو کمیسیون اقتصادی از لزوم تعریف منابع مالی رتبه بندی معلمان در بودجه 1401 خبر داده و گفته منابع مالی اجرای طرح نظام رتبه بندی فرهنگیان باید در بودجه 1401 تعریف شود تا مجلس این طرح را در برنامه هفتم توسعه کشور به عنوان یک برنامه پنج ساله تصویب کند.

لزوم تعریف منابع مالی رتبه بندی در بودجه 1401 اصغر سلیمی درباره "طرح نظام رتبه بندی معلمان" و مطالبه این قشر برای تحقق آن، اظهار کرد: معلمان زیرساخت های فرهنگی کشور را به وجود می آورند به همین دلیل توجه به آموزش و پرورش باید از اولویت های اصلی دولت باشد و قطعا اگر می خواهیم آینده کشور و توسعه آن تضمین شود باید به پدیده آموزش و معیشت معلمان نگاه ویژه داشته باشیم به طوری که یک معلم نباید هیچ دغدغه مالی داشته باشد.

وی افزود: معلمان نسل آینده کشور را تربیت می کنند به همین دلیل یک معلم نباید دغدغه ای به جز آموزش و تربیت دانش آموزان داشته باشد.

حقوقی که هم اکنون معلمان دریافت می کنند به هیچ وجه جوابگوی مخارج زندگی آنان و تورم فعلی نیست پس باید یک طرح جامع برای حل این مشکل داشته باشیم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس، تصریح کرد: مجلس و دولت به دنبال این هستند که بحث رتبه بندی معلمان را به یک وضعیت مناسب برسانند.

به همین دلیل کمیسیون آموزش جلسات زیادی در این باره تشکیل داده و پیگیری های لازم را با حمایت رییس مجلس انجام داده است.

امیدواریم دولت هرچه سریع تر وزیر آموزش و پرورش را به مجلس معرفی کند تا با هماهنگی و هم افزایی مجلس و وزارت آموزش و پرورش طرح نظام رتبه بندی معلمان را محقق کنیم تا فرهنگیان به حق خود برسند.

سلیمی ادامه داد: هم اکنون مشکل اصلی بر سر راه رتبه بندی معلمان نبود اعتبار و بودجه کافی برای اجرای آن است.

با شرایط اقتصادی کشور باید منابع مالی اجرای این طرح مشخص شود و دولت اگر بتواند منابع مالی طرح را تعیین کند رتبه بندی معلمان محقق می شود.

شورای نگهبان طرح هایی را که منابع مالی مشخصی ندارند رد می کند به همین دلیل دولت باید منابع مالی طرح رتبه بندی معلمان را با همکاری سازمان برنامه و بودجه مشخص کند تا تصمیم گیری راحت شود.

وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح نظام رتبه بندی معلمان، هر فرهنگی متناسب با سابقه ای که دارد ارتقا پیدا و حقوق های آنان به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند به طوری که تقریبا 80 درصد حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه ها را دریافت می کنند.

معتقدم با توجه به تلاش هایی که در حال انجام است منابع مالی اجرای این طرح در بودجه 1401 تعریف می شود که در این صورت در برنامه هفتم توسعه، مجلس رتبه بندی معلمان را به عنوان یک برنامه پنج ساله تصویب می کند.

اجرای رتبه بندی معلمان موجب افزایش کیفیت آموزشی کشور می شود یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اهمیت موضوع رتبه بندی معلمان گفت: رتبه بندی موجب می شود هم کیفیت آموزشی ما افزایش پیدا کند و هم در نظام آموزش و پرورش ایجاد شایستگی را شاهد باشیم.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی با اشاره به لایحه رتبه بندی معلمان و چالش هایی که این لایحه پشت سر گذاشت، عنوان کرد: بیش از 10 سال است که هم فرهنگیان و هم نمایندگان منتظر هستند که این لایحه هرچه سریع تر به مجلس بیاید تا بررسی و تصویب آن نهایی شود.

وی افزود: مجلس قبل از عید کلیات لایحه را به صورت دوشوری تصویب کرد تا مجددا در پایان دولت قبلی به دولت جدید بازنگردد، در کمیسیون نیز بند به بند آن بررسی و اصلاح شد تا بند هفتم که مربوط به مسائل مالی بود.

هزینه رتبه بندی معلمان حداقل 30 هزارمیلیارد تومان است.

نماینده مردم همدان تصریح کرد: دولت سابق 5 هزار و دویست میلیارد برای این موضوع در نظر داشت، ولی آقای نوبخت ادعا می کرد که برای این لایحه 60 هزارمیلیارد تومان در نظر گرفته شده است و برای همین مسائل مالی، این لایحه در این مدت میان کمیسیون آموزش و تحقیقات و سازمان برنامه و بودجه در کش و قوس بود و این مساله موجب شده بود که لایحه رتبه بندی نهایی نشود.

فلاحی ادامه داد: امیدوارم مسائل مالی لایحه رفع شده باشد، تا دوباره دچار چالش نشود، برای این 30 هزار میلیارد تومان یا باید ردیف جدیدی ایجاد کنیم یا از ردیف های دیگر کمک بگیریم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پایان اضافه کرد: رتبه بندی معلمان موجب می شود هم کیفیت آموزشی ما افزایش پیدا کند و هم در نظام آموزش و پرورش ایجاد شایستگی را شاهد باشیم تا بر اساس آن شایستگی ها مشکلات معیشتی معلمان رفع شود.

زمان تصویب لایحه رتبه بندی معلمان در مجلس علی کریمی فیروزجایی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دبیرستان زنده یاد دکتر محمود افشار با اشاره به اینکه امیدوارم با شروع واکسیناسیون عمومی در کشور، آموزش و پرورش بار دیگر به چرخ اصلی خود برگردد، گفت: مجلس تمام قد در خدمت دستگاه تعلیم و تربیت است و لایحه رتبه بندی معلمان، 11 مهر به بعد خارج از نوبت بررسی و با قید فوریت در مجلس تصویب خواهدشد.

افزایش حقوق معلمان معادل حداقل 80 درصد حقوق هیات علمی ها پیش از این علیرضا منادی رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به اینکه در خصوص ماده 7 لایحه رتبه بندی که چالش های بسیاری را به دنبال داشت، گفته بود: با دستگاه های مختلف از جمله وزارت آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی در خصوص کمبود اعتبارات و ایرادات شکلی و قانونی اختلاف نظراتی داشتیم، نهایتا این چالش ها حل شد و همان پیشنهاد اولیه بنده که معادل حداقل 80 درصد حقوق هیأت علمی بر اساس رتبه به معلمان بود، نهایی شد.

بنابراین در صورت تصویب نهایی این لایحه در صحن علنی مجلس از تاریخ 31 شهریوماه 1400 یعنی زمان اجرای این قانون، نباید دریافتی معلم کمتر از 80 درصد حقوق و فوق العاده های یک استاد دانشگاه که همتراز او در وزارت علوم است، باشد.

این همترازی با توجه به اینکه اکثریت معلمان ما لیسانس و فوق لیسانس هستند، معادل سازی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: توضیحات جدید نماینده مجلس درباره بررسی طرح رتبه بندی معلمان" بر اساس تصمیم کمیسیون، همچنین مقرر شد که به ازای ارتقا رتبه به ترتیب 25، 20، 15، 10درصد به مجموع حقوق، مزایا و فوق العاده های مستمر معلمان افزوده شود.

یعنی اگر معلمی از رتبه معلم پایه به معلم ارشد برسد 25 درصد و اگر از معلم ارشد به معلم خبره برسد 20 درصد افزایش حقوق شامل او خواهد شد.

بار مالی این لایحه نیز برای اینکه مشمول اصل 75 قانون اساسی نشود با معاونت قوانین مجلس بررسی شده و مشکلی از این جهت وجود ندارد.

سناریوهای مختلف درباره افزایش حقوق فرهنگیان تامین اعتبار و بودجه مورد نیاز به یکی از چالش های اصلی لایحه رتبه بندی معلمان تبدیل شده است.

این لایحه س از تصویب کلیات، در خرداد 1400، جهت بررسی جزییات، به کمیسیون آموزش محول شد؛ در این کمیسیون، تغییرات زیادی در لایحه اولیه صورت گرفت.

از جمله این که ماده 7 به حالت حداقل 80 درصد همترازی با اعضای هیئت علمی دانشگاه ها مبدل شد.

اما بعدها عدم تامین اعتبار بودجه ماده 7 به یکی از چالش های اصلی تبدیل شد.

امروز هم منادی رییس کمیسیون در شبکه خبر اعلام کرده است که اجرای رتبه بندی با بودجه تغییر می کند و اگر قرار باشد اعضا بر موضوع 80 درصد عیات هلمی اصرار کنند با موضوع در صحن مورد بررسی قرار گیرد.

با این حال به گفته او اگر حقوق رسمی معلمان 25 درصد افزایش یابد، به حقوق آنها یک میلیون و 750 هزار تومان اضافه می شود.

اما اگر این رقم 50 درصد افزایش یابد معادل 3 میلیون و 200 هزار تومان به حقوق معلمان افزوده خواهد شد.

در نهایت در صورتی که 80 درصد به حقوق فرهنگیان اضافه شود، دریافتی آنها 3 تا 5 میلیون تومان بر اساس رتبه شان افزایش خواهد یافت.


کلید واژه ها: برنامه هفتم توسعه کشور - رتبه بندی معلمان - رتبه بندی - برنامه هفتم توسعه - منابع مالی - عضو کمیسیون اقتصادی - برنامه - کمیسیون اقتصادی - توسعه کشور - رتبه - بندی - منابع - طرح نظام رتبه بندی فرهنگیان - معلمان - رییس کمیسیون آموزش مجلس - کمیسیون - لایحه رتبه بندی معلمان - مالی - بودجه - کمیسیون اقتصادی مجلس - اصغر سلیمی - رتبه بندی فرهنگیان - مجلس - توسعه - اقتصادی - کمیسیون آموزش - کشور - رییس کمیسیون - تصویب - سلیمی

آخرین اخبار سرویس:
مدیرکل بازرسی و امور حقوقی استانداری بوشهر منصوب شد

سومین شماره ماهنامه رویش اندیشه منتشر شد

برترین های کنکور تحت حمایت کمیته امداد استان بوشهر تجلیل شدند

شبکه ملی ایثارگران: جانبازان مطالبات خود را از راه قانونی پیگیری کنند

توزیع 400 بسته لوازم التحریر بین دانش آموزان نیازمند فهرج

گروه های اسلامی طریقت و برنامه خود را بر اساس سیره رسول خدا(ص) بنیان نهاده اند

سردار قریشی: مسلمانان مانع تخریب حرم نبوی شدند/ ساخت بقیع آرزوی دیرینه شیعیان است

برگزاری یک نشست سینمایی و اقتصادی دستاورد حضور سعید محمد در فارابی

مقررات ورود گردشگران خارجی به ایران اعلام شد

روی سرخ سکه های «مهریه»؛ مجلس هر دو روی این سکه را ببیند

حوزه های علمیه مجازی برای جذب جوانان ایجاد شود

پربازدید های خبرگزاری صداوسیما

اعتراف فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونای تهران

شرایط بخشیده شدن اضافه خدمت سربازی

نیروهای حفاظت در فصل شخم زدن برای جلوگیری از تخریب اراضی تلاش بیشتری داشته باشند

خدمت به مردم، رویکرد دولت سیزدهم است

حضور «جلیلی» در جلسه ستاد اقتصادی دولت

انسجام و همراهی، مسیر توسعه لرستان

عضو هیئت رییسه مجلس: ما هم باید اموال ‎کره جنوبی در ایران را ‎بلوکه کنیم / کره سعی دارد با ساختن سریال جومونگ خود را کشوری بزرگ جلوه دهد

دانشگاه صد در صد حضوری خواهد شد

خنیاگر موسیقی مازندران

معاون سیاسی وزیر خارجه چهارشنبه به بروکسل می رود

علی باقری: مذاکرات احیای برجام در کنار لغو کامل تحریم ها، باید عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران را تضمین کند؛ ضمانت های معتبر برای عدم بدعهدی هم ارائه دهد

اولین واکنش همسر ریحانه پارسا به قتل یا خودکشی/مهدی کوشکی همه چیز را لو داد!

تغییر تعرفه ها برای مشترکان پرمصرف گاز

جشن مولد النبی (ص) در پایتخت کشور غنا برگزار شد+ تصاویر

آیا امکان هک واتس اَپ وجود دارد؟

رییس کمیسیون آموزش مجلس: دانشگاه صددرصد حضوری خواهد شد؛ حضور در مدارس اختیاری است

باقری کنی چهارشنبه به بروکسل می رود

راز جوانی پوست میراندا کر – سوپرمدل 38 ساله

میرضیایف با کسب 80 درصد آراء پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان است

دیدار با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام؛ چهارشنبه

کرونا همچنان زنده است

عکس|🔸مراسم تکریم و معارفه نمایندگان ویژه در امور افغانستان در وزارت امور خارجه

پیشرفت 12 درصدی یک پروژه در کهگیلویه بعد از 14 سال

بازگشت «غلامرضا احمدی» پس از حدود دو دهه به تلویزیون + فیلم

بادیگارد بازی سلبریتی ها؛ ایمنی از خطر یا کمبود اهمیت؟

ویدئو| استقبال از مدیر جدید بانک ملی با احترام نطامی!

برای مذاکره جهت لغو تحریم های ظالمانه چهارشنبه به بروکسل می روم

ایجاد صندوق حمایت از زنان سرپرست خانوار و دختران با نیازهای ویژه

واکنش نماینده زن مجلس به برگزاری کنسرت امیر تتلو!

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اصفهان منصوب شد

مدارا؛ کلید خیر و خوشی زندگی

همکاری های آموزشی ارتش های ایران و پاکستان افزایش می یابد

5 طلبه خرمشهری به لباس مقدس روحانیت ملبس شدند + عکس

کوتاهی میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در جذب اعتبار بافت تاریخی دهدشت

روزنامه جمهوری اسلامی: چرا مجلس انقلابی از مراسم جشن تولد نماینده اتحادیه اروپا انتقاد نکرد؟

اطلاعیه ثبت نام و اعلام منابع دانشگاه های افسری سال تحصیلی 1402- 1401

3 پروژه آبرسانی توسط ستاد اجرایی فرمان امام در زنجان اجرا شد

وحیدی: امروز اقتصاد مهم ترین مساله کشور است

گردهمایی شعرای استان اصفهان

دیدار سفیر کشورمان با رییس گروه دوستی در پارلمان اسلواکی

دومین نشست علمی با عنوان روش مطالعه و فهم نهج البلاغه برگزار شد

105 پیوند آسمانی در اتاق عقد حرم حضرت معصومه(س)

تودیع و معارفه نماینده ویژه ایران در امور افغانستان

پیام تبریک و حمایت «اساتید نقد جریانات انحرافی » به سید حسن سید پور آذر

اعلام اسامی مدال آوران دوره تابستان المپیاد علمی کشوری شیمی 1400

«نبرد شمشیر قدس» بیانگر قدرت و اتحاد فلسطینیان است 

اولین واکنش ریحانه پارسا به شایعه مرگش +عکس

بسیج دانش آموزی بهترین بستر برای تربیت فرماندهان، مدیران و جوانان انقلابی است

نماینده ولی فقیه در سپاه: خطر بازگشت از اصل انقلاب وجود دارد

نشست توجیهی طلاب متقاضی مسکن پروژه «پنجتن» در مشهد برگزار شد

زوایای یوم الله 13 آبان برای جوانان تبیین شود

تجلیل از فعالان روضه های خانگی در یزد

باز شدن پای سریال جومونگ به دعوای اقتصادی ایران و کره جنوبی

سیلی زننده به آقای استاندار افشاگری کرد: بخاطر رهبری سیلی زدم!

آخرین اخبار تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی

معاون وزیر خارجه چهارشنبه با هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام دیدار می کند

حضور مدیر حوزه علمیه خواهران کل کشور در حوزه مروی

مراسم تکریم و معارفه طاهریان فرد و کاظمی قمی در وزارت امور خارجه +عکس

اروپا جوری عمل نکند که آمریکا، اروپا را حوزه نفوذ خود بداند

نابودی آشیانه کرکس های متجاوز با یاسین و بالابان + تصاویر

فراخوان ایده ها درباره سند ملی مسجد

برگزاری اولین جشنواره جایزه اخلاق مرام شهید هادی

300 شبکه ماهواره ای در خاورمیانه علیه شیعه تبلیغ می کنند

اطلاعیه قوه قضاییه درباره حکم سارق بادام هندی

سند جامع پدافند غیر عامل در استان یزد، نقشه راه مقابله با تهدیدات است

فارس 24| از حکم عجیب برای بادام دزد تا هشتگ اردوغان استعفا

تجلیل از عوامل اجرایی هفتمین کنگره شهدا

معارفه نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان

رایزنی علی باقری و هماهنگ کننده کمیسیون برجام در بروکسل

مراسم معارفه نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان

مردم اختلاف میان دولت و مجلس را نمی پذیرند

بازدید محمدرضا میرتاج الدینی عضو هیات رییسه مجلس از خبرگزاری ایسکانیوز

کانون های ضد انقلاب از سنگر نماز جمعه هراس دارند

تصاویر| معارفه نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان

رییسی: اروپا نباید تحت تاثیر فشارهای آمریکا قرار گیرند

زمان مذاکره برجامی دولت رییسی مشخص شد | باقری به بروکسل می رود

هشدار محیط زیست نسبت به احتمال وقوع حریق در طبیعت همزمان با پاییز کم بارش

حمایت از مردم فلسطین کار انبیاست/امت اسلام به خاطر منافع مشترک از جمله فلسطین متحد شوند

بهره برداری از سد خاکی شهید سلیمانی در خراسان جنوبی

جلسه ستاد مدیریت و مقابله با کرونا در استانداری تهران

هشدار یک نماینده به رییس سازمان بورس

برگزاری آیین عمامه گذاری در پایان درس خارج آیت الله فاضل لنکرانی + تصاویر

وزیر کشور: مهم ترین مساله کشور اقتصاد است

ارتقای دانشگاه فرهنگیان راهکار رفع بحران کمبود معلم

امام جمعه ساوه معرفی شد

حاج محمدی:

جایگاه مسلمانان هند و شرق کجاست؟/وضعیت اسف بار خانه های فرهنگ

باقری کنی چهارشنبه در بروکسل با انریکه مورا دیدار می کند

آخرین اخبار از رتبه بندی معلمان / شرط ورود رتبه بندی به برنامه هفتم توسعه کشور

آخرین اخبار از رتبه بندی معلمان / شرط ورود رتبه بندی به برنامه هفتم توسعه کشور