مطالب مرتبط:
سرقت های سریالی مأموران جعلی در مشهد و گلمکان
ادامه پیروزی های سریالی پاریس در غیاب مسی
استخدام حسابدار در موسسه ثمین حساب آریا در اراک
تعطیلی تئاتر همزمان با اربعین امام حسین (ع)
تعطیلی یک روزه تمرینات پیکان پس از دیدار با پرسپولیس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 4 مهر 1400 ساعت 17:452021-09-26فرهنگي

تعطیلی سریالی سینماهای اراک


سینما عصر جدید در حال حاضر تنها سینمای فعال کلانشهر اراک محسوب می شود و بقیه سینماها تعطیل شده اند.

- فاطمه چاپاری- همشهری آنلاین: در یکی از کوچه های دور میدان باغ ملی ساختمانی با نورهای رنگارنگ از سر کوچه پیداست.

چند دختر جوان هنگام عبور، نگاهشان به پوسترهای فیلمی که پشت شیشه چسبانده شده می افتد و از هم می پرسند سه شنبه است، برویم سینما؟ یک زوج جوان بلیت می خرند و داخل می شوند.

این جا تنها سینمای کلانشهر اراک است.

سینمای عصر جدید که با نام سینمای ایران در سال1338 به دست عزیزالله کردوانی ساخته شد.

این سینما در پی بازسازی های مختلف اولین بار به سینما کاپری و پس از انقلاب به سینما آزادی و در نهایت به عصر جدید تغییر نام داد و اکنون به عنوان تنها سینمای فعال شهر اراک با همین نام در حال فعالیت است.

تبعات کرونا آقای زولفعلی 20سالی می شود که مالک این سینماست، می گوید از برج یازدهم سال 98 .

در میان حرفش می دوم که یعنی از زمان شیوع کرونا؟ می گوید: بله، از آن زمان استقبال چندانی از سینما نشد، فیلم ها کم شده اند، از 2ماه پیش تا حالا فقط 4فیلم ساخته شده، گذشته از آن کسی هم این چند وقت به سینما نیامده، البته تک و توک مشتری هایی هستند.

صحبت از دیگر سینماهای شهر که تعطیل شده اند به میان می آید و او می گوید: با وضعیت موجود، ما هم اگر می توانستیم تعطیل می کردیم.

مردم به سختی حاضرند یک بلیت 25هزار تومانی برای تماشای فیلم در سینما بخرند.

احسان بیات یکی از گردانندگان قدیمی سینما در اراک است.

او که از سال1344 در 15سالگی مشغول به این کار شده، می گوید: در آن سال ها نسبت به جمعیت 30هزار نفری اراک از سینماها استقبال خوبی می شد.

این استقبال در سال62 به اوج خود رسید و تا سال80 همچنان ادامه داشت.

بعد از آن در سراسر کشور استقبال از سینماها رو به کاهش رفت.

روزی که چشم اراکی ها با پرده سینما آشنا شد طبق گفته های قدیمی های شهر، در گذشته فیلم ها به زبان اصلی نمایش داده می شدند و برای این که بینندگان مفهوم گفت وگوهای بازیگران را درک کنند هر چند دقیقه یک بار خلاصه گفت وگوها روی پرده سینما نوشته می شد و افراد با سواد آن نوشته ها را با صدای بلند می خواندند.

در شهر اراک از سینما آریان به عنوان اولین سینمای این شهر یاد می شود که به دست فردی روسی با نام ایرمانوف ساخته شده.

با این همه احسان بیات از این سینما با نام سینما برق یاد می کند و می گوید: این سینما در زمان جنگ جهانی دوم به دست هندیان در محل کنونی ساختمان اداره برق ساخته شد و از این رو به این نام در بین مردم شهره بود.

به گفته بیات، پس از آن سینمای دیگری به دست 2فرد مسیحی به نام های اکسن عجمیان و خسرو شایانیان احداث می شود و مردم آن را با نام سینما موسیو می شناختند، در حالی که نام اصلی آن سینما اراک بوده است.

در سال های بعد این سالن، توسط مالکان سینمای فرهنگ فعلی خریداری شد و به سینما دیانا تغییر نام داد و در نهایت در سال1353 تعطیل شد و در حال حاضر پاساژ امیرکبیر اراک در خیابان مخابرات این شهر جای آن را گرفته است.

یک سال پس از ساخت سینما عصر جدید (تنها سینمای فعال شهر در حال حاضر) سینما دنیا که همان سینما فرهنگ فعلی است در سال1339 به بهره برداری رسید.

بیات که تا همین 2سال پیش قبل از تعطیلی این سینما در آن مشغول به کار بود، می گوید: این سینما در 2سالن با نام های دنیا و دیاموند شروع به کار کرد که بعد از چند سال، سالن دیاموند تعطیل شد و فقط سالن دنیا فعال بود.

این سینما پس از انقلاب تا سال98 با نام سینما فرهنگ فعالیت داشت و با فوت مالک اصلی به دست وارث افتاد که در خارج از کشور زندگی می کند و به دلایل مختلف حاضر به ادامه فعالیت سینما نشد.

بازسازی این سینما حدود یک میلیارد تومان هزینه دارد.

از طرفی در بحران کرونا سینماها غیرفعال شده و از رونق افتاده اند و این موارد را نمی توان در تعطیلی سینما فرهنگ بی تاثیر دانست.

او ادامه می دهد: سالن ستارگان کنونی نیز با نام سینما قصر طلایی به دست شخصی با نام امیرقلی دهش ساخته شد و سپس به سینما استقلال تغییر نام داد.

مالکیت این سینما که در گذشته با 900نفر گنجایش، بزرگ ترین سینمای کشور شناخته می شد در سال1372 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شد و از آن پس با نام سالن ستارگان به اجرای کنسرت اختصاص یافت.

سینما به مثابه رسانه برای روس ها بیات از فعالیت سینمای شهر صنعتی می گوید که در گذشته مخصوص روس ها بوده و آن ها از این سالن برای اکران فیلم های خبری روسی استفاده می کردند و تا سال های اخیر هم فعالیتش ادامه داشته، اما در حال حاضر در تملک شهرداری است و فعالیت سینمایی ندارد.

به گفته او، در مرکز آموزش کارخانه ماشین سازی نیز سینمایی وجود داشت که روس ها گرداننده آن بودند و فیلم های خبری و صنعتی در آن اکران می کردند.

همین طور در خطوط لوله شرکت نفت هم در هفته 2روز، سالنی به اکران فیلم برای کارگران و کارمندان این شرکت تخصیص یافته بود.

طی تغییرات مدیریتی، سینماهای شرکت نفت و شهر صنعتی و.

از مسئولانی که دارای ذوق هنری باشند برخوردار نشده و در نهایت غیرفعال شدند.

بیات معتقد است دیگر کسی به دنبال این شغل نمی رود، زیرا در ظاهر کار آسانی به نظر می آید، اما برای گرداندن سینما در تمام روزهای هفته حتی روزهای تعطیل بایستی از صبح تا پاسی از شب کار کرد.

او می گوید: تا آن جا که من اطلاع دارم در تهران هم حدود 10 تا 15سینما تغییر کاربری داده اند، بحران کرونا و جذابیت نداشتن فیلم ها را می توان از دلایل این رخداد به شمار آورد.

سینماگردان قدیمی اراک معتقدند سالن های وابسته به برخی نهادها به دلیل هزینه هایی که برای تعمیرات و نگهداری آنها می شود به فعالیت خود ادامه می دهند، اما مالکان سینماهای خصوصی تمایلی به ادامه فعالیت ندارند و حتی تهیه کنندگان خوب سینمای ایران در حال حاضر تمایل چندانی به فیلم سازی نشان نمی دهند.

سینماداری صرفه اقتصادی ندارد به گفته معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی، در حال حاضر 4سینمای فعال در این استان وجود دارد.

افشین حسینی در گفت وگو با همشهری اظهار می کند: با وجود اینکه تسهیلات و اعتبار کلانی برای متقاضیان تأسیس سینما در نظر گرفته شده، باز هم متقاضی برای ساخت سینما نداریم.

از آن گذشته چند متقاضی در سال های اخیر موفق به طی روند اداری و تأمین امنیت ساختمان و دیگر موارد نشده اند.

او می گوید: از زمان همه گیری کرونا سینماها از اولین مکان هایی بوده اند که با تعطیلی های مکرر روبه رو شده اند.

از آن جا که سالن های سینما در مناطق مرفه یا متوسط شهری قرار دارند و فعالیت آن ها نیازمند سرمایه کلان تا چند صد میلیارد تومان است، راکدکردن این میزان از سرمایه، خسارت بزرگی است.

او درباره گلایه سینماداران از تصمیم های ستاد کرونا می گوید: حرف سینماداران این است که چرا یک سالن 300نفره با سقفی بلند و تهویه با کاهش تماشاگران به 10 یا 20 نفر نمی تواند فعالیت داشته باشد در حالی که فروشگاه ها با شرایطی بدتر از این در حال فعالیت هستند؟ دلیل تغییر کاربری سینما قصر طلایی حسینی درباره تغییر کاربری سینما قصر طلایی و اختصاص آن به اجرای کنسرت هم بیان می کند: مالکیت این سالن با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و تجربه نشان داده دولت نمی تواند متصدی سینماداری باشد، زیرا ارتباطات مالی سینما با تولیدکنندگان فیلم بایستی شخصی و روان باشد و از آن جا که دولت شخصیتی حقیقی ندارد، شرکت های تولیدکننده فیلم چندان مایل به ارائه فیلم های پرفروش به بخش دولتی نیستند، بنابراین اگر این اماکن به بخش خصوصی واگذار شود امکان موفقیت آن بالاتر است.

او ادامه می دهد: از آن جا که یک سالن نمی تواند به طور همزمان هم سینما باشد و هم به عنوان محل اجرای کنسرت مورد استفاده قرار گیرد و سالن ستارگان تنها سالنی است که شرایط اجرای کنسرت را داراست این سالن به کنسرت اختصاص داده شده.

از طرفی این سالن در حال حاضر از نظر امنیتی مشکلاتی دارد که به دنبال اخطار آتش نشانی فعلا تعطیل شده و در تلاش هستیم اعتبار عمرانی لازم برای تامین امنیت آن فراهم شود، اما تا این لحظه تغییر کاربری به سینما در اولویت نیست.

حسینی می گوید: سالن ستارگان یا همان سینمای قصر طلایی از همان ابتدا مجوز پردیس فرهنگی سینمایی داشته است و تغییر کاربری داده، اما سینمای فرهنگ اجازه تغییر کاربری ندارد.

با این حال نمی توان مالکان این سینما را به فعالیت اجبار کرد و این محل همچنان سینما می ماند، اما غیرفعال خواهد بود.

راهکار رونق سینماها او می افزاید: بخش خصوصی در هر حوزه ای که امکان سودآوری باشد ورود پیدا می کند.

وقتی این اتفاق نمی افتد، یعنی مطالبات کاهش یافته است.

مهم ترین مسأله سینماداران مسأله اقتصادی و تنها راهبرد موجود برای رونق سینماها، استفاده از صندلی های محدود با امکانات ویژه ای چون سینمای سه بعدی و صدای دالبی است که برای ارائه چنین امکاناتی بایستی بلیت های گران تری در نظر گرفته شود.

با وضع اقتصادی موجود میزان استقبال مردم در شهرهای مختلف هم باید مورد بررسی قرار گیرد.

معاون امور هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نبود نظام حقوق مالکیت قوی برای فیلم، توسعه انواع مختلف رسانه ها را از دلایل دیگر کاهش استقبال از سینماها بر می شمرد.


کلید واژه ها: سینما - شهر اراک - عصر جدید - اراک - سینماها - کلانشهر - فعال - جدید - سینمای ایران - تبعات کرونا - سینما آزادی - تعطیل - دختر جوان - تغییر نام - کوچه - ساختمانی - جوان - رنگارنگ - بازسازی - باغ ملی - سه شنبه - یازدهم - همشهری - فعالیت - انقلاب - یکی از - تغییر - مختلف - میدان - ایران

آخرین اخبار سرویس:
«ولیمه» و روایتی ناگفته از تسخیر لانه جاسوسی

ارسال بیش از 170 فیلم و فیلم نامه به دبیرخانه جشنواره فیلم پرواز

نگین صدق گویا و خواهرش /عکس

جشنواره فیلم کوتاه با حاشیه های بلند بالا/ وقتی صدای رییس سازمان سینمایی هم درآمد

کارکردن با اصغر فرهادی از نگاه امیر جدیدی

تیکه بازیگر سینما به سیلی خوردن استاندار + عکس

تمجید شگرف روزنامه اسپانیایی از فیلم «قهرمان»

انتقاد رییس سازمان سینمایی از تبلیغات نامتعارف

مثل کودکی ات نقاشی کن

ویدئو: روز جهانی هنرمند و یادی از هنرمندان در یک دقیقه

واکنش عجیب ترلان پروانه به قسمت جدید «شب های مافیا»!

عکس جنجالی | مارال فرجاد با شوهر سابق شقایق دهقان ازدواج کرد !؟

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 4 آبان 1400

ماجرای کشته شدن کارگردان ایرانی سر صحنه

فیلم| بی ادبی شاهرخ استخری به کشتی گیران ایرانی

کری خوانی استقلال و پرسپولیس به فیلم کشید/ضدحال کارگردان به قرمزها!

لیندا خانم کیانی عکس قبل از معروف شدنشو رو کرد؛ آقایون کی باشن؟

زمان پخش فصل جدید زیرخاکی مشخص شد

برگزیدگان مسابقه عکاسی سینا2021/ تصاویر

برندگان مسابقه عکاسی پانوراما

افتتاح موزه خودروهای تاریخی ایران + تصاویر

متن و حاشیه سی وهشتمین فیم کوتاه تهران

فیلم| همسر مهدی قائدی در رستورانی عجیب همراه با رقص

فیلم های فرهنگی در سینما غریب است +صوت

گلایه اهالی منشاد از قطع جریان آب لوله کشی +فیلم

کنایه محسن تنابنده به حادثه سیلی تبریز

اینجا همه بیدارند | 850 فقیه و مجتهد در بهشتِ روی زمین دیار نصف جهان

امیر جدیدی: کار کردن با اصغر فرهادی، چون درس خواندن در یک دانشگاه است

تغییر چهره باورنکردنی «خانم بازیگر» / عکس

شعرخوانی یکی از کارکنان ایران خودرو به مناسبت حضور وزیر/ فیلم

علت سکته قلبی مهران غفوریان لو رفت!

کارگردان ایرانی در صحنه فیلمبرداری جان باخت

پیراهن گل منگولی افسانه بایگان در یک مهمانی لاکچری

«آهو» در سپند روی صحنه می رود

تیپ مشکی پژمان بازغی و همسرش+ عکس

هنرمند نابینایی که با چشم دل می بافد +فیلم

امیر جدیدی: کار کردن با اصغر فرهادی، چون درس خواندن در یک دانشگاه است

شادی شوهر مطلقه بهنوش طباطبایی حسرت بر دل او گذاشت ! / عکس

تیپ پسرانه ی السا فیروز آذر+ عکس

مهران غفوریان دنبال نیسان دوید و سکته کرد

شوخی تنابنده با ماجرای سیلی خوردن استاندار

بازتاب «قهرمان» فرهادی در رسانه های اسپانیایی

قول جالب مهران غفوریان قبل از ترخیص از بیمارستان

صدابردار مشهور سینمای ایران درگذشت + بیوگرافی

پست جدید تینا پاکروان در مورد سریالش

متن زیبای سیاوش خیرابی در اینستاگرامش

متن زیبای سیاوش خیرابی در اینستاگرامش+ عکس

تدارک سریال «زیر خاکی» برای نوروز 1401

هوشنگ چالنگی؛ از مسجد سلیمان تا بام شعر ایران

ظاهر متفاوت نجمه جودکی مجری سابق تلویزیون

عکس| پوستر رسمی فیلم قهرمان اصغر فرهادی

ظاهر متفاوت نجمه جودکی مجری سابق تلویزیون

تمجید رسانه های اسپانیایی از «قهرمان» فرهادی

تولید مجموعه تلویزیونی جهیزیه برای نوروز1401

هنرآفرینی هنرمندان تئاتر در شرایط کرونایی قابل تقدیر است

تولید مجموعه تلویزیونی جهیزیه برای نوروز 1401

جشنواره ای با رنگ و روی سنت های محلی در فومن

برداشت برنج در سایه سار نخل های شهرستان طبس

فریدون آسرایی از آهنگ جدیدش خبر داد

«کشتار روز تهران» به برزیل می رود

«لوکوموتیو» در مهرگان به حرکت در آمد

 ارسال 54 اثر به نخستین جشنواره خوشنویسی مریوان

نادر فلاح، علیرضا استادی و علیرضا مهران، بازیگرانِ تازه فیلم «پاکول»

صدابردار ایرانی درگذشت

معرفی بازیکنان جدید فیلم سینمایی پاکول

فیلم| کشتارگاهی که هم جان مرغ می گیرد هم آرامش جان

قسمتی از بازی امیر مقاره خواننده ماکان بند در سریال جزیره + فیلم

دانلود قسمت اول سریال جزیره

تصویر جذاب و جنجالی نیوشا ضیغمی

فاجعه در سینمای ایران/ علی سجادی کارگردان ایرانی به قتل رسید!

خبر جدید درباره وضعیت ریحانه پارسا

ساخت سریال زیر خاکی 3 برای نوروز 1401

گشایش اتاق مولوی شناسی در دانشگاه لاهور

زمان پخش سریال زیرخاکی 3+ اسامی بازیگران

ساخت سریال زیر خاکی 3 برای نوروز 1401

حوریه مقدم با «قاسم» می آید

ببینید | قیمت حیرت انگیز پیتزا در یک سریال با بازی مهران مدیری در سال 1384

نامگذاری سالن همایش های ارشاد آمل به نام استاد فرهنگ شریف

نامگذاری مراکز فرهنگی و هنری استان به نام بزرگان هنر

ارسال 23 اثربه دبیرخانه جشنواره تئاتر ترنج

ببینید | قیمت حیرت انگیز پیتزا در یک سریال با بازی مهران مدیری در سال 1384

شایعه مرگ ریحانه پارسا سوژه فوتبالیست ها شد/ آخرین خبر از همبازی بازیگر پرسپولیسی سینما

زمان پخشِ فصلِ تازه سریال «زیر خاکی» اعلام شد

نادر فلاح، علیرضا استادی و علیرضا مهران، بازیگرانِ تازه فیلم «پاکول»

 تقلید الناز شاکردوست از رفتارهای منشوری سحر قریشی!+ فیلم

شهروند خبرنگار | برگ ریزان پاییز در طرقبه

ارسال بیش از 1750 فیلم و فیلم نامه به جشنواره فیلم پرواز

سه بازیگر جدید به «پاکول» پیوستند

جایگاه مسلمانان هند و شرق کجاست؟ /وضعیت اسف بار خانه های فرهنگ

میزبانی هورالعظیم از هزاران پرنده مهاجر از سراسر جهان + فیلم

اعجاز قلم بر کاغذ؛ نمایش 50 اثر خوشنویسی در دامغان

طرز تهیه دسر دیگچه

قیمت باور نکردنی 5 عدد پیتزا ! / فیلمی از مهران مدیری

مراسم تشییع پیکر «خالق لالایی های مادرانه ایران زمین»

ارتقای سوادرسانه ای را در مدیران در دستور کار قرار دهیم

یادداشتی بر مدام صمیمی | مریم عربی

«قطع فوری» آماده نمایش شد/ آخرین هنرنمایی علی انصاریان بر پرده نقره ای

ضرورت ترزیق واکسن کرونا برای مقابله با کویید 19 +فیلم

لیلا زارع، به فیلم «آزردگان» پیوست

کار بزرگ یک زن با کارآفرینی از دل روستایی در جنوب ایران/ مستند «شهله» امشب در تلویزیون+ فیلم

تعطیلی سریالی سینماهای اراک

تعطیلی سریالی سینماهای اراک