مطالب مرتبط:
علامه حسن زاده آملی دارفانی را وداع گفت
علامه حسن زاده آملی درگذشت
علامه حسن زاده آملی به لقاالله پیوست
علامه حسن زاده آملی درگذشت + علت فوت
علامه حسن زاده آملی دار فانی را وداع گفت
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 23:052021-09-25سياسي

رهبری در کلام علامه حسن زاده آملی / گوش تان به دهان رهبر باشد چون ایشان گوششان به دهان حجهبن الحسن (عج) است


علامه حسن زاده آملی یکی از فقها و عالمان عصر حاضر بود که در علوم مختلف تبحر خاصی داشت.

وی از شاگردان علامه ذوالفنون میرزا ابوالحسن شعرانی است.

- از ساری، حسن حسن زاده آملی در سال 1307 شمسی در روستای ایرا از توابع بخش لاریجان آمل دیده به جهان گشود.

ایشان مشهور به علامه حسن زاده، فیلسوف و عارف شیعه ایرانی که آثار بسیاری در فلسفه، عرفان، ریاضی، نجوم، ادبیات فارسی و عربی دارد.

همچنین برخی از مهم ترین آثار فلسفی و عرفانی، چون اشارات، شفا و شرح فصوص الحکم را تصحیح کرده و بر آن ها شرح و حاشیه نگاشته است.

مهدی الهی قمشه ای، علامه شعرانی، علامه طباطبایی و سید محمدحسن الهی از اساتید وی بوده اند.

حسن زاده آملی، آثار فلسفی و عرفانی مهمی مانند شرح منظومه، اشارات، اسفار اربعه و شرح فصوص قیصری را در دوره های متعدد تدریس کرده است.

وی همچنین حدود 17 سال به تدریس ریاضیات، هیأت مشغول بوده است.

به باور حسن زاده آملی، فلسفه و عرفان اسلامی در مسیر واحدی است و دین، فلسفه و عرفان، با هم هماهنگ است.

او ادعای یونانی بودن فلسفه اسلامی را نادرست می داند؛ به این دلیل که فیلسوفان مسلمان، اندیشه های فلاسفه پیش از اسلام را عمق بخشیده و پخته اند.

به گفته یکی از شاگردان وی، حسن زاده بیشترین تأثیر را از ملاصدرا و ابن عربی گرفته است.

حسن زاده آملی، کتاب هایی چون نهج البلاغه، اسفار اربعه، کشف المراد، کلیله و دمنه و گلستان سعدی را تصحیح کرده و دیوان اشعاری نیز به چاپ رسانده است.

یکی از شاگردان وی، به رغم تأکید بر عدم دخالت حسن زاده آملی در امور جزیی سیاسی، از رابطه مناسب او با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سخن گفته است.

حسن زاده، خود از بیعتش با امام خمینی، پیش از تبعید به ترکیه در سال 1342ش یاد کرده است.

زندگینامه و تحصیلات حسن حسن زاده، در اواخر سال 1307ش، در یکی از روستا های لاریجان آمل(ایرا) در استان مازندران متولد شد.

در 6 سالگی خواندن و نوشتن را در مکتب خانه آموخت و در سال 1323ش دروس حوزوی را آغاز کرد.

ادبیات عربی و درس های مقدماتی را در آمل از محمد غروی، عزیزالله طبرسی، احمد اعتمادی، عبدالله اشراقی، ابوالقاسم رجایی، میرزا ابوالقاسم فرسی و دیگران آموخت.

همزمان چند کتاب از درس های مقدمات حوزوی را تدریس کرد.

مهاجرت به تهرانآیت الله حسن زاده، همزمان با اتمام دروس مقدماتی حوزه، لباس روحانیت پوشید و در 22 سالگی، در شهریور 1329ش برای ادامه تحصیل، وارد تهران شد.

سید احمد لواسانی، یکی از اساتید او در تهران بوده و حسن زاده، بخش هایی از کتاب های شرح لمعه و قوانین الاصول را از وی آموخت.

حسن زاده، سال های طولانی در درس علامه شعرانی شرکت کرد و کتاب های بسیاری در علوم مختلف را از او آموخت؛ از جمله در فقه:مکاسب و بخش هایی از جواهرالکلام، در اصول فقه: رسائل و کفایه، در فلسفه: شرح خواجه نصیرالدین طوسی بر اشارات ابن سینا، اسفار اربعه، بخشی از کتاب شفای ابن سینا، در قرآن و تفسیر: تفسیر مجمع البیان، شرح شاطبیه (در قرائت)، در ریاضی و هیئت و نجوم: فارسی هیئت قوشچی، شرح چغمینی قاضی زاده رومی، اصول اقلیدس و اُکَر مانالاؤوس به تحریر خواجه نصیرالدین طوسی، شرح علاّمه خفری بر تذکره خواجه، زیج بهادری، مجسطی بطلمیوس به تحریر خواجه طوسی، در طب: قانونچه چغمینی و تشریح کلیات قانون بوعلی سینا و در رجال و درایه: دوره دو جلدی جامع الرواه اردبیلی و درایه از تالیفات خود علامه شعرانی‏ .

حسن زاده آملی از علامه شعرانی اجازه اجتهاد و اجازه نقل حدیث دریافت کرده است.

همچنین با راهنمایی وی، در دروس آیت الله سیدابوالحسن رفیعی قزوینی همچون اسفار ملاصدرا، شرح علاّمه فناری بر مصباح الانس و دروس خارج فقه و اصول شرکت نمود.

حسن زاده، 11 سال نزد مهدی الهی قمشه ای، حکمت منظومه سبزواری، مبحث نفس اسفار و حدود نصف شرح خواجه بر اشارات ابن سینا را فرا گرفت.

همچنین در جلسات تفسیر قرآن او حاضر شد.

الهی قمشه ای، همچنین بر دیوان شعر حسن زاده مقدمه نوشته است.

آیت الله محمدتقی آملی، استاد درس خارج فقه و اصول حسن زاده در تهران بوده است.

حسن زاده، شرح قیصری بر فصوص الحکم و قسمتی از اوائل طبیعیات شفای شیخ الرییس را در درس شیخ محمدحسین فاضل تونی شرکت کرد.

همچنین بخشی از شفای ابوعلی سینا را نزد میرزا احمد آشتیانی خواند.

مهاجرت به قمحسن زاده آملی در سال 1342ش از تهران به قم رفت و به مدت 17 سال در دروس علامه طباطبایی، برادر علامه و سید محمدحسن الهی حاضر شد.

در این مدت، بخش هایی از کتاب بحارالانوار محمدباقر مجلسی و تمهید القواعد را نزد علامه طباطبایی خواند.

همچنین در دروس فلسفی و عرفانی سید محمدحسن الهی شرکت کرد.

حسن زاده از این دوره به نیکی یاد کرده و بخش هایی از تأثیرپذیری اخلاقی را به این دوره نسبت داده است.

استاد دیگر او سید مهدی قاضی طباطبایی، فرزند سید علی قاضی بود که در علوم غریبه و حکمت و عرفان، شهره بود.

تدریسحسن زاده پس از سکونت در قم، 14 دوره شرح منظومه، 4 دوره اشارات، یک دوره اسفار اربعه، و 4 دوره شرح فصوص قیصری را تدریس کرده است.

شرح تمهید و مصباح الانس نیز از جمله تدریس های اوست.

او همچنین حدود 17 سال دروس ریاضیات، هیأت، وقت و قبله را درس داده که کتاب دروس معرفه الوقت و القبله محصول آن درس هاست.

شاگرداندر طیّ سالیان طولانی تدریس آیت الله حسن حسن زاده آملی تعداد فراوانی از دروس او بهره برده اند؛ از جمله: مهدی شب زنده دار، سید محمدرضا مدرسی یزدی، [14]اسماعیل منصوری لاریجانی، [15]داوود صمدی آملی، حسن رمضانی، [17]مهدی احدی، [18]سید یدالله یزدان پناه، [19]نورالله طبرسی، [20]سید حسن شجاعی کیاسری.

[21]اندیشه ها و آثار نوشتار اصلی: فهرست آثار حسن زاده آملی حسن زاده آملی، آثاری در زمینه های فقه، فلسفه، اخلاق، عرفان، حکمت دینی، کلام، ریاضیات، نجوم، ادبیات عربی و فارسی، علوم طبیعی، طب قدیم، علوم غریبه و باطنی نوشته، اما عمده آثار و اندیشه های او بر محور قرآن، فلسفه و عرفان است.

فلسفهسید یدالله یزدان پناه، از شاگردان حسن زاده آملی، معتقد است استادش، فلسفه و عرفان اسلامی را در مسیر واحدی می بیند و دین، فلسفه و عرفان را یکپارچه می داند.

وی همچنین معتقد است حسن زاده آملی بیشترین تاثیر را از ملاصدرا و ابن عربی گرفته است.

[22]حسن زاده آملی ادعای یونانی بودن فلسفه اسلامی را رد می کند و معتقد است که اندیشه های فلاسفهٔ پیش از اسلام سطحی است و فیلسوفان اسلامی این اندیشه ها را عمق داده و به تعبیر او پخته اند .

[23]آیت الله حسن زاده آملی، آثار فلسفی فراوانی دارد؛ از جمله الاصول الحکمیه ، رساله جعل ، رساله رؤیا ، رساله نفس الأمر ، رساله نهج الولایه ، رساله فی التضادّ ، ترجمه و تعلیق الجمع بین الرّأیین ، ترجمه و شرح سه نمط آخر اشارات ، تصحیح و تعلیق شفا ، تصحیح و تعلیق اشارات ، و تقدیم و تصحیح و تعلیق آغاز و انجام کلامی .

قرآن سرچشمه معارفحسن زاده آملی، قرآن را سرچشمه معارف الهی می داند.

از نظر او نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، اصول کافی، بحار الانوار و دیگر جوامع روایی از قرآن سرچشمه گرفته اند و مرتبه نازل قرآن هستند.

به باور او، گفتار های امامان معصوم بازگشت به قرآن دارد.

عرفاندین از نظر حسن زاده آملی، شناخت خداست و این معرفت، از آنجا که دامنه دار و گسترده است، شامل معرفت اسماء افعال، احکام و کتاب خدا می شود.

به باور او، حقیقت عرفان همین معرفت هاست و عرفان اصیل انسان ساز، در اتصال به قرآن است، و امامان معصوم، معلمان بشر و سفیران الهی هستند که دستورالعمل های انسان ساز، یعنی قرآن را برای بشر توضیح می دهند.

[26]بخشی از آثار حسن زاده آملی، درباره عرفان است؛ از جمله الهی نامه ، رساله لقاءالله ، رساله إنه الحق ، شرح فصوص الحکم ، عرفان و حکمت متعالیه ، تصحیح رساله مکاتبات، رساله مفاتیح المخازن و رساله ای در سیر و سلوک .

آثار ادبیبخشی از آثار حسن زاده آملی، تألیفات ادبیِ فارسی و عربی است؛ از جمله تصحیح کلیله و دمنه ، تصحیح گلستان سعدی ، مصادر اشعار منسوب به امیرالمؤمنین (ع) ، تقدیم و تصحیح و تعلیق نصاب الصبیان ، دیوان اشعار ، ده رساله فارسی ، هزار و یک نکته و الهی نامه .

تصحیح و حاشیه نگاریحسن زاده آملی، به تصحیح بسیاری از آثار مهم و همچنین حاشیه نگاری بر آن ها پرداخته است؛ از جمله تصحیح نهج البلاغه ، تصحیح تفسیر خلاصه المنهج ، تصحیح کتاب شفا ، تصحیح اسفار اربعه ، تصحیح کتاب کشف المراد ، تصحیح و حاشیه بر تمهید القواعد صائن الدین و شرح بر فصوص قیصری .

[29]او هم چنین کتاب الخزاین احمد نراقی در علوم غریبه را به همراه علی اکبر غفاری تصحیح و حاشیه زده است.

مشی سیاسیحسن رمضانی از شاگردان آیت الله حسن زاده، در پاسخ به سؤالی درباره مشی سیاسی استاد خود، به رغم تأکید بر عدم دخالت حسن زاده آملی در امور جزیی سیاسی، از رابطه خوب وی با آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران سخن گفته است.

[31]حسن زاده آملی چنانکه خود گفته، پیش از تبعید امام خمینی به ترکیه در سال 1342ش، به قم رفته و با وی بیعت کرده است.

[32]حسن زاده همچنین در سفر آیت الله خامنه ای به آمل در سال 1377ش، کتاب انسان در عرف عرفان را با نوشتن مقدمه ای، به آیت الله خامنه ای تقدیم کرد.

[33]آیت الله خامنه ای در سال 1391ش، با حضور در یکی از بیمارستان های تهران، از آیت الله حسن زاده آملی عیادت کرد.

رهبری در کلام علامه حسن زاده آملیعلامه حسن زاده آملی یکی از فقها و عالمان عصر حاضر است که در علوم مختلف تبحر خاصی دارد.

وی از شاگردان علامه ذوالفنون میرزا ابوالحسن شعرانی است.

استاد حسن زاده در زمره دانشوران متعهدی است که جامع حکمت عملی و نظری می باشد.

وی فقیهی مسلم، فیلسوفی صاحب نظر، عارفی متشرع، حکیمی ریاضی دان و ادیبی تواناست، و در عمل و سیر و سلوک، ترجمان عرفان نظری می باشد.

رهبر معظم انقلاب سید علی خامنه ای، در تجلیل از مقام والای علمی ایشان، فرمود: استادی کسی همچون حضرت آقای حسن زاده آملی (دامت معالیه) که میان مراتب علمی و مقامات و فتوحات معنوی و روحی جمع کرده اند، برای هر مؤسسه علمی و دانشگاهی و حوزوی مغتنم و موجب افتخار است .

1ایشان در کتاب هزار و یک کلمه از ولی فقیه و رهبر معظم انقلاب اینگونه یاد می کنند: چندی پیش جمعی از ارباب فضل در معیّت آقای دکتر اعوانی ایّدهم الله الی مرضاته از تهران به قم به دیدار ما آمدند و بشارت دادند که از جانب رهبر معظّم جناب آیه اللّه خامنه‏ ای مدّ ظله العالی فرمان صادر شده است که کنگره ‏ای برای بزرگداشت حضرت صدر المتألهین صاحب اسفار رضوان اللّه علیه باید برگزار بشود؛ سپس اظهار داشتند که در این هدف الهی چه کمکی می‏ توانید به ما بنمایید؟ ما از جان و دل استقبال کرده ‏ایم، و دعای خالصانه در حق رهبر بزرگوار و آن عزیزان نموده ‏ایم و آنچه که از آثار جناب ملاصدرا داشته‏ ایم همه را در طبق اخلاص نهاده بدیشان ارائه داده ‏ایم‏.

2همچنین وی در پی سفر رهبر معظم انقلاب به شهرستان آمل در سال 1377 کتاب انسان و عرفان خود را به ایشان تقدیم کرده اند، که در اول آن آمده است: رهبر عظیم الشان کشور بزرگ جمهوری اسلامی ایران جناب آیت الله المعظم خامنه ای کبیر (متع الله الاسلام و المسلمین بطول بقائه الشریف) قائد ولیّ وفیّ، و رائد سائس حفیّ، مصداق بارز نرفع درجات من نشاء می باشد.

عزّت و شکوت روز افزون آن قائد اُسوه ی زمان را همواره از حقیقه الحقائق مسئلت دارم و امیدوارم دادار عالم و آدم همواره سالار و سرورم را سالم و مسرور دارد.

3جملات صریح این عارف فرزانه باعث شد بی بصیرتها بر علامه خرده بگیرند.

اما جناب علامه سخنان خود در سال 77 را تایید کرد.

حجت الاسلام حسن رمضانی از شاگردان علامه در این باره گفت: روزی خدمت علامه بودم و در مورد تعابیری هم چون قائد ولی وفی ، رائد سائس وفی ، مصداق بارز نرفع درجات من یشاء و دادار عالم و آدم همواره سالار و سرورم را سالم و مسرور دارد که ایشان برای مقام معظم رهبری به کار برده اند، گفت وگو و سؤال کردم.

چرا که آن زمان برخی نتوانستند این ستایش ها را تحمل کنند و به استاد خرده گرفتند.

وی افزود: به استاد عرض کردم که برخی، عبارات شما در تمجید از مقام معظم رهبری را برنتافته اند.

ایشان فرمودند: این عناوین بسیار خوب و به‎جا بود و از نظر بنده هیچ مشکلی ندارد.

4جمله زیبای دیگری که از وی مشهور ومعروف شده بسیار قابل تامل است: گوش تان به دهان رهبر باشد، چون ایشان گوششان به دهان حجهبن الحسن (عجل الله فرجه) است.

5با این گفته ها از جانب کسی که دوبار در عالم رؤیا خدمت امام هشتم شرفیاب شده، حجت بر همه تمام است.

انتهای پیام/ش
کلید واژه ها: حسن زاده - علامه حسن زاده آملی - علامه - زاده - حسن حسن زاده آملی - علامه طباطبایی - آثار - ادبیات فارسی - حسن حسن زاده - فلسفی - ایشان - ابوالحسن - طباطبایی - رهبر - الهی - دهان - ایرا - مهم ترین - لاریجان - روستای - ادبیات - فیلسوف - اساتید - عالمان - ایرانی - یکی از - حاشیه - مشهور - فارسی - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
انتصاب سرپرستان 3 معاونت در دانشگاه الزهرا

حقوق معلولان مورد توجه ویژه قرار گیرد

لزوم تداوم آموزش های دینی برای کارمندان دولت

پیامدهای حادثه «الطیونه» به اتمام رسید/ جنگ داخلی رخ نمی دهد

تایید مدرک تحصیلی جعلی عضو شورای شهر پرند/فرد خاطی استعفا دهد

توانمندی های معلولان در جیرفت مورد استفاده قرار گیرد

تشکیل شورای عالی عشایر با نظارت استاندار فارس

عذرخواهی شورای شهری ها به دلیل ترافیک سنگین پایتخت/ درخواست اصلاح ساعات اجرای طرح ترافیک

ایجاد 3 هزار و 469 فرصت شغلی برای مددجویان امداد

تشریح شاخصه های دولت آینده عراق از سوی مقتدی صدر

ایران از ترکمنستان برق وارد خواهد کرد/ بازنگری در سند همکاری های دو جانبه

بازدید حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور از خبرگزاری رسا

اولین واکنش طالبان به بیانات رهبر انقلاب

حوزه هنری باید میدان دار هنر و ادبیات انقلاب اسلامی باشد

وزیر امور خارجه: ایران و ترکمنستان از چهار نقطه مشترک مرزی ترانزیت انجام می دهند

نشست خبری رییس سازمان پدافند غیرعامل

طالبان از سخنان رهبر انقلاب استقبال کرد

ماجرای گله گوسفندان در خیابان های مادرید

آغاز ثبت نام سومین رویداد سراسری بسیج در آذربایجانغربی

تصویب یک فوریت سند سیاست های بودجه 1401 شهرداری تهران

لکنت ایران در اکسپو دبی

داماد زاکانی پذیرفته که «چشم و گوش» شهردار تهران باشد!

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 4 آبان

ظرفیت گردشگری امامزادگان همدان مورد توجه قرار گیرد

خیال گسیخته بر دیوار گالری ساربان می رود

احمد سبحانی: می توان همزمان با جمهوری آذربایجان و ارمنستان روابط گسترده داشت

عدم حضور دانش آموزان در کلاس های حضوری، غیبت محسوب می شود

7نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان دستگیر شدند

چهارمین جلسه از سلسله نشست های علمی دپارتمان زنان برگزار می شود

تقی پور: کسانی که فیلترشکن می فروشند، مجرمند/ فعالیت پیام رسان های خارجی باید تابع یک سری قوانین باشد

«اقدام ملی مسکن» پیشرفت ناچیزی داشته است

آخرین خبرها از جلسه حل اختلال ستاد جایگاههای سوخت

نامه دوم رحمت اله بیگدلی در نقد توجیه اظهارات ابراهیم رییسی توسط امام جمعه اردبیل

اختلال پمپ بنزین ها به زودی رفع می شود

تصویب قانونی برای حمایت از «خانواده»، نه زن و نه مرد / تقابل دو راهکار مهریه؛ پرداخت نقدی و پرداخت پلکانی

راه اندازی اولین آزمایشگاه مرجع آلودگی هوا/نوسازی تاکسی اتوبوس و مترو با کمک دولت

سخنگوی هلال احمر: رییس هلال احمر استعفا نداده است

فامیل بازی علیرضا زاکانی ؛ از مرکز پژوهش ها تا شهرداری تهران/ حسین حیدری دامادی که بدون حقوق با فتوسنتز زندگی می کند!

(ویدئو) مروری بر سیلی هایی که به گوش مسئولان زده شد!

زمان بازگشایی مدارس تغییر کرد

ارائه خدمات پزشکی رایگان به 200 از مرزنشینان سردشت

وزیر کشور: اشکال فنی و سامانه ای در برخی پمپ های بنزین به زودی رفع می شود

مراسم رونمایی از کتاب سنگی که سهم من شد

دین اسلام؛ آخرین نسخه ادیان الهی که بر قلب پیامبر اسلام نازل شد

هر رنگ لباس دقیقا نشانه چه نوع شخصیتی است؟

پیشرفت چشمگیر سپاه در عرصه های سایبری و «جنگال»

انتصاب های اخیر در بنیاد فارابی چه پیامی دارد؟

امیرعبداللهیان: سند همکاری های ایران و ترکمنستان بازنگری می شود

نگاهی به حاشیه های بازدید وزیر بهداشت از خوابگاه های دانشجویی

برگزاری جلسه درس اخلاق طلاب در محل مدرسه علمیه ریحانه النبی شادگان

پل «سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» در اردبیل بهره برداری می شود

گزارش| کار سخت زنگانه با وعده های زمین مانده دولت های قبل در گلستان

مقام امنیتی باکو: برخی ها دنبال برهم زدن ثبات منطقه هستند

پاسخ نوبخت به ادعای خالی شدن خزانه در دولت روحانی: اگر خزانه خالی بود، چطور سه ماه حقوق دادند؟!

فریدون عباسی: پذیرفتن FATF مشکلی از کشور حل نمی کند

عمل مسئولان باید بیش از زبان شان بر آنچه می گویند، شهادت دهد

آیت الله شاهرودی: مسائل اقتصادی در اولویت دولتمردان در گلستان قرار گیرد

حوزه هنری لرستان تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس را سرلوحه کار قرار دهد

شرکت طلاب اهل سنت البرز در مهرواره قرآنی «طاها»

برگزاری سومین رویداد استارتاپی «تولید محتوای دیجیتال» در کهگیلویه و بویراحمد

نیازمند ترویج اخلاق و منش شهدا در زندگی فردی و اجتماعی هستیم

ایران از ترکمستان برق وارد خواهد کرد/ بازنگری در سند همکاری های دو جانبه

شب شعر قرار فاطمی در حرم حضرت معصومه(س) برگزار می شود

رتبه بندی 700 هزار معلم / اختلاف نظرها در تأمین بودجه مورد نیاز

خطرکابل های برق فشار قوی برای سلامت شهروندان/زیرزمینی کردن خطوط برق در اولویت قرار گیرد

مصاحبه آزمون قضات آزمایشی بصورت برخط برگزار می شود

موقتی بودن فعالیت برخی از جایگاه های کهگیلویه و بویراحمد

راه اندازی بیش از 110 خانه نهج البلاغه در سراسر کشور

داماد زاکانی پذیرفته که «چشم و گوش» شهردار تهران باشد!

امیرعبداللهیان: کمیسیون مشترک کنسولی بین ایران و ترکمنستان تشکیل می شود

نشست خبری رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور

در حال گسترش وسیع قلمرو قدرت دریایی هستیم

لغو ویزا در سفرهای هوایی ایران و عراق

امیرعبداللهیان در دیدار با همتای ترکمنستانی: توافق دو کشور برای امضای سند جامع همکاری ها

توجه شورای شهر به تعاونی مسکن کارکنان شهرداری/مشکلات استخدامی در شهرداری

دلیل برخورد امام(ره) با جریانات شیعی مانند انجمن حجتیه

ارتش سودان سندیکاها و اتحادیه های صنفی را منحل کرد

191 مبتلای جدید و سه فوتی مثبت کووید 19 در سیستان و بلوچستان

رییس کل دادگستری مازندران: جامعه باید برای مخلان نظم و امنیت عمومی ناامن شود

سیره پیامبر اکرم(ص) بهترین الگوی وحدت ملی و جهانی است

ابهام در تامین بودجه افزایش حقوق

عکس | «تخلیه خزانه» چهار روز پیش از تحویل دولت به رییسی

مصوبات سفر رییس جمهور برای شهرک های صنعتی استان اردبیل

مشکل برق 6 ماهه قابل حل است / نیروگاه های پراکنده، پاسخی به بی آبی و بی برقی

191 مبتلای جدید و سه فوتی مثبت جدید کووید 19 در سیستان و بلوچستان

برگزاری سلسله نشست های «تلاوت» در پیراقوم

وزیر امور خارجه: ایران و ترکمنستان از چهار نقطه مشترک مرزی ترانزیت انجام خواهند داد

راهبرد وحدت، پادزهر ویروس تفرقه

رسیدن به انتشارات صفر خالص 2050 نیازمند سرمایه گذاری قیمت 100دلار در هرتن کربن است

مراسم بزرگداشت شهید «سعید جعفری» در کرمانشاه برگزار می شود

لزوم استفاده از بورس برای بهبود تولید و بازسازی اعتماد ملی

حوزه هنری میدان دار هنر و ادبیات انقلاب اسلامی باشد

پدر شهیدان عسکریان در خاک آرام گرفت

وزیر کشور: مردم افغانستان حتی المقدور به طرف مرز ها نیایند

ایسنا خبر منتشرشده اش را تکذیب کرد

چرا هوای تهران طی سه سال اخیر آلوده تر شده است؟

امامزادگان همدان ظرفیت مغفول گردشگری هستند

رییس سازمان پدافند غیرعامل: تهدیدات دشمنان را شناسایی و برطرف خواهیم کرد

تهران و باکو با هوشمندی به سوء تفاهمات پایان دادند

مدیران باید درمسیر تحول اقتصادی نقش واحدی ایفا کنند

رهبری در کلام علامه حسن زاده آملی / گوش تان به دهان رهبر باشد چون ایشان گوششان به دهان حجهبن الحسن (عج) است

رهبری در کلام علامه حسن زاده آملی / گوش تان به دهان رهبر باشد چون ایشان گوششان به دهان حجهبن الحسن (عج) است