موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس - رييس كميسيون آموزش و تحقيقات - كميسيون آموزش - محمود احمدي نژاد - محمود احمدي - رييس كميسيون - استقلالي ها - روي هاجسون - آسايشگاه فياض بخش - كوويد 19 - روز ملي نسيم مهر - بيماري نورون حركتي - سرمربي تيم ملي فرانسه - دوزين - موسيقي ملي - محصولات استراتژيك - دوربين هاي كامپكت - دكتر ستوده - زندان قم - فرماندار جلفا

مطالب مرتبط:
دانشگاه فنی وحرفه ای پیوند آموزش، تولید و اشتغال را دنبال می کند
صالحی عمران: دانشگاه فنی وحرفه ای در سیاست های جدید خود پیوند آموزش، تولید و اشتغال را دنبال می کند
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور منصوب شد
دانشگاه فنی وحرفه ای در سیاست های جدید خود پیوند آموزش، تولید و اشتغال را دنبال می کند و به دنبال قرار گرفتن در بطن جامعه است
ضرورت همراهی خانواده ها در کاهش آسیب های روابط اجتماعی دانش آموزان در آموزش مجازی
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 21:402021-09-25سياسي

نظام آموزش عالی نیاز به بازسازی دارد/ ایجاد نظام اداری اجتماعی مبتنی بر آموزش فنی وحرفه ای


نظام آموزش عالی نیاز به پویایی، بازسازی و شناسایی نقاط قوت و ضعف دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار آنا؛ آیت الله اعرافی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشجویان دانشگاه فنی وحرفه ای کشور که ظهر امروز شنبه سوم مهرماه در دانشکده فنی انقلاب اسلامی تهران برگزار شد با اشاره به ضرورت ارتباط علم با صنعت، بازار کار، اشتغال و تولید گفت: تمام دانشگاه ها باید ضعف اتصال علم و دانش با خدمات و تولید و مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را از بین ببرند به طوری که همه بخش های فردی و اجتماعی دانشگاهیان با مباحث کار و تولید گره بخورد.

نظام دانشگاهی و رشته ها باید داری فرهنگ کاربردی باشند مدیرحوزه های علمیه کشور با بیان اینکه نظام علمی و رشته هایی که در دانشگاه ارائه می شود باید دارای فرهنگ کاربردی و مهارتی باشد، افزود: این استراتژی بزرگی است و می توان به طور ویژه بخش فنی و حرفه ای را ارتقا داد و در همه بخش های صنعت، تولید و خدمات به مقوله آموزش ها پرداخت.

وی ادامه داد: اکنون که دولت و مجلس به سمت برنامه هفتم حرکت می کنند باید نقش مهارت ها و آموزش ها در اشتغال دیده شود و همه پای کار بیایند از این رو فنی وحرفه ای نیاز به ارتقا و تعالی دارد.

آیت الله اعرافی با تاکید بر ضرورت ترویج فرهنگ علم زندگی ساز و سعادت آفرین، اظهار کرد: ارزش گذاری های نظام اداری و اجتماعی مبتنی بر آموزش های فنی وحرفه ای شود.

ایجاد تحولی عمیق در سایه ارتباط صنعت،حوزه و دانشگاه عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: انسجام کلامی و ساختاری در حوزه دانشگاه و ایجاد اشتغال ضروری است، همچنین اگر ارتباط با حوزه و دانشگاه و تعامل آموزش و پرورش و نهادهای آموزشی با صنعت دنبال شود در این صورت در اسناد و برنامه ها شاهد تحول های عمیق خواهیم بود.

مدیر حوزه های علمیه کشور خاطرنشان کرد: بنده نیز در شورای عالی انقلاب حمایت های لازم را انجام خواهم داد و از همه اقدامات این دانشگاه و مدیران سراسر کشور در ارتقای مباحث آموزش و علمی قدردانی می کنم.

وی به تحلیلی از نظام آموزش عالی کشور پرداخت و گفت: 20 نقطه تبلور در این آموزش ها پیدا کرده ایم که شامل اسناد بالادستی، افزایش دانشگاه ها، افزایش استادان، عدالت جنسیتی، رشد مجلات و مقالات، آزمایشگاه ها و فناوری ها، گسترش آموزش عالی در بخش های خصوصی و غیر دولتی، ارتباطات بین المللی و علوم انسانی و .

است که نشانگر رتبه خوب نظام عالی کشور است.

ضرورت توجه نظام آموزش عالی به مباحث اقتصادی و فرهنگی آیت الله اعرافی افزود: نظام آموزش عالی نیاز به پویایی، بازسازی و شناسایی نقاط ضعف و قوت دارد.

این نظام باید به مسائل مختلف از جمله مباحث فرهنگی، آموزشی، علمی و اقتصادی توجه کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به نقاط ضعف در حوزه آموزشی اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم به پیش بینی ها در توسعه آموزشی و اقتصادی کشور دست نیافته ایم و در طراحی فناوری ها و ورود به بازار، رشد مطلوب نداشته ایم.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: در پایه ریزی علم اسلامی و بومی، ضعف های جدی داریم که هم دانشگاه و هم حوزه های علمیه سهیم هستند.

وی ادامه داد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی این مباحث را مطرح کرده ایم که باید ظرفیت های مختلف را ایجاد کنیم، در این زمینه کارهایی صورت گرفته است، ولی کافی نیست.

وی با اشاره به آسیب هایی که علم و دانش توانمندی های انسان را متزلزل و آلوده می کند، گفت: کسانی که علم و دارایی خود را از آن خود بدانند و ارتباط با خدا را قطع کنند، در این صورت در مسیر سقوط قرار می گیرند.

آیت الله اعرافی تاکید کرد: در منطق فلسفه اسلامی، معلمان و استادان زمینه سازانی هستند که علم را به بشر ارزانی می کنند؛ اگر کسی ارتباط علم و دانش را از مبدا قدسی قطع کند، علم او آسیب زده خواهد شد از این رو علم منهای ارزش های الهی آفت زده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به نقش مردم در کار عالمان و متعلمان، گفت: باید بدانیم که در بستر حمایت مردم، به علم و دانش دست یافته ایم و قطع ارتباط با مردم و نشناختن و ندانستن قدر و منزلت مردم آسیب هایی را به همراه خواهد داشت.

علمی که اسلام برای آن ارزش قائل شد، سودمند است مدیر حوزه های علمیه کشور اظهار کرد: نباید علم خود را نامحدود بدانیم هر قدر علم بیاموزیم در مقابل پهنای علم خداوند قطره ای ناچیز است و نباید آن را دریای بزرگ دانست همچنین علم با خصلت های ناپسند و با ویژگی های نامناسب اخلاقی علم غیرنافع است.

وی با بیان اینکه علمی که اسلام به آن ارزش قائل شده، علم سودمند است؛ گفت: بارها در روایت دیده ایم که علمی در پیشگاه خداوند ارزش دارد که برای مردم سودمند باشد از این رو در مکاتب علمی باید نظام اخلاقی تربیتی مورد توجه قرار گیرد.

آیت الله اعرافی افزود: عالمان رسالت سنگین تری از دیگران دارند، عالی ترین مدال ها به اندیشمندان و عالمان و تندترین توبیخ ها برای آنان به کار گرفته شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه از پیام های هفته دفاع مقدس باید درس گرفت؛ گفت: این دفاع دو گونه دستاورد سخت افزاری و ظاهری، نرم افزای و باطنی داشت، این دفاع یک اعجاز بزرگی را در تاریخ رقم زد.

مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور خاطرنشان کرد: کشورمان وارد یک کارزار نابرابر شد جنگی در ابعاد جنگ تحمیلی کمتر می توان پیدا کرد.

در جنگ هشت ساله بیش از 30 کشور دنیا به ایران هجوم آوردند، 10 کشور هم غیر مستقیم با ایران می جنگیدند و بقیه کشورها در مقابل این جنگ ساکت بودند.

وی تاکید کرد:همه دنیا در برابر ظلم آشکار یا ساکت و یا همراه با صدام بودند، تمام ظرفیت های نظامی به جز، تجهیزات اتمی علیه ایران استفاده شد و دستگاه های تبلیغاتی دنیا در اختیار صدام و همراه آنان بودند.

آیت الله اعرافی با اشاره به مظلومیت ایران در جنگ تحمیلی گفت: در اسنادی که به دست آمد بعضی کشورها که میلیاردها تومان به صدام کمک کرده بودند دستانشان رو شد و خوی درندگی و تهاجمی صدام و مظلومیت ایران آشکار شد.

وی گفت: در 200 سال گذشته هر گاه وارد جنگی شدیم سرزمین ها را از دست دادیم.

دردناک ترین تصاویر همان مناطق از دست رفته کشورمان در قراردادها ترکمنچای و سایر قراردادها در رژیم های شاهنشاهی است در حالی که اولین بار بود که در این تهاجم نابرابر هشت سال مقاومت شد و جوانان ملت ایران وجبی از خاکمان را به دست بیگانگان ندادند.

مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور افزود: امام در بیان پذیرش قطعنامه دستاوردهای معنوی، فرهنگی، روحی و اخلاقی را بیان کردند و ما در جای جای جبهه ها می دیدیم که دانشگاه هایی با درس ایثار، شجاعت همبستگی، نترسیدن و دلدادگی برای خدا و جلوه گری اخلاقی برپا شده و این دست ها روح دفاع مقدس است.

به گفته وی، این روح معنوی و اخلاقی و اجتماعی دفاع مقدس است که هر جا بیاید معجزه می کند که اگر از آن در عرصه کار و صنعت، تولید و فناوری باید استفاده کرد و مرزهای دانش را درنوردید.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه - دانش - نظام آموزش عالی - مدیرحوزه های علمیه کشور - اجتماعی - نظام - مراسم آغاز سال تحصیلی - آموزش عالی - دانشگاه فنی وحرفه ای - دانشکده فنی انقلاب - فنی وحرفه - مدیرحوزه های علمیه - فرهنگ - تولید - آموزش - بازسازی - کاربردی - آیت الله اعرافی - آغاز سال تحصیلی - انقلاب اسلامی - دانشکده فنی - دانشگاه فنی - دانشگاهیان - کار و تولید - نظام اداری - سال تحصیلی - دانشگاه ها - علم و دانش - دانشجویان - آموزش فنی

آخرین اخبار سرویس:
«حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان شد

رفع مشکلات و خدمت به مردم اولویت مدیران باشد

پهپادی که چترهای نظامی را منسوخ می کند

دانلود آهنگ جدید علی قلیچ بنام دامن کشان

آقای مخبر؛ با حضور در میان دانشجویان پاسخگوی وعده های خود باشید

لغو دورکاری ادارات در لرستان

حفظ طبیعت باغ شهر خوانسار در اولویت است

پروژه های ایمن سازی تسریع شود/ مدیران شهرستانی برای راهداری زمستانی آماده باشند

دیدار سفیر تاجیکستان با علی اکبر محرابیان

سردار باقری: درباره خرید تسلیحاتی با روسیه مذاکره خواهیم کرد

آخرین تلاش های احمدی نژاد برای دیده شدن!

رای اعتماد دولت به استانداران جدید سه استان کشور

سفر جنجالی احمدی نژاد، جنجالی تر شد | او مجبور به ترک امارات شد + فیلم

«ماموستا عبدالسلام کریمی» مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی شد

گردان های حزب الله: انتخابات اخیر کمدی و تقلبی بزرگ بود/ الکاظمی باید محاکمه شود

لایحه موافقتنامه بین دولت ایران و بلاروس به مجلس تقدیم شد

با حضور در میان دانشجویان پاسخگوی وعده های واکسن خود باشید

ماموستا کریمی مشاور رییس جمهور در امور اقلیت های مذهبی شد

طرح حمایت از کاربران در فضای مجازی به صورت علنی مورد رسیدگی قرار می گیرد

شهادت یکی از پاسداران هنگام دستبرد سارقان به یکی از مقرهای سپاه

گزارش اولیه و پیش نویس طرح احیاء جهاد سازندگی تدوین شود

تاکید یک نماینده بر کوتاهی در شفاف سازی طرح صیانت/ با شعار شفاف سازی به مجلس آماده ایم

عابدین خرّم، پانزدهمین استاندار آذربایجان شرقی شد

شهادت یکی از پاسداران انقلاب اسلامی خمین در درگیری با سارقان مسلح

سوپرلیگ یونان| برتری خانگی آاِک با حضور محمدی و انصاری فرد

بررسی طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در پژوهشکده شورای نگهبان

نیازمند نیروی کار آقا و خانم

ماموستا کریمی مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی شد

اجازه ندهیم زن نسبت به جامعه بی تفاوت شود

احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

آماده همکاری همه جانبه برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان هستیم

رأی اعتماد هیئت وزیران به سه استاندار منتخب کشور

تصاویر| ماموریت 12ساله ناسا به منظومه شمسی

قطعی برق در 8 شهرستان گیلان

احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد؟

نحوه پیدا کردن لپ تاپ گم شده و قفل کردن آن

کنگره ملی شهدای ایلام آغازی برای خدمت رسانی بیشتر به مردم است

آگاه سازی، موجب کاهش وقوع جرم می شود/ ارمغان پدافند هوایی آسمان امن است

تروریسم داعشی به دنبال تکمیل ماموریت شکست خورده اشغالگران در افغانستان است

تدوین پیش نویس اصلاح قانون اساسی سوریه هفته جاری آغاز می شود

جلسه در بروکسل آغاز مذاکرات برجامی نیست

رای اعتماد دولت به استانداران جدید سه استان کشور

واردات خودرو به کشور انجام می شود، اما...

100 هزار واحد مسکونی برای محرومان ساخته شد

فرهنگ تلاوت قرآن رو به گسترش است

تصاویر/ دوره توانمندسازی امامان محله بنیاد علوی در اهواز

استاندار جدید آذربایجان شرقی تعیین شد+سوابق

برگزاری نشست تخصصی وقف و معرفی پروژه وقف مشارکتی در دهه وقف

همدان چاره ای جز فعال کردن حوزه گردشگری ندارد

برگزاری دوره آشنایی با وظایف دهیاران در قم

جشن آغاز امامت حضرت ولیعصر(عج) در بقعه چهل اختران

جنایات خونین در افغانستان هدفی جز تفرقه افکنی ندارد

ابراهیم رضایی: بیش از یک ماه است بخاطر انتشار تصویر سردار حاجی زاده و شهید سلیمانی...

احمدی نژاد مجبور به ترک امارات شد

یک شخصیت کُرد سُنی، مشاور رییس جمهوری شد

محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی شد

ایران به 8 معاهده تحت مدیریت وایپو ملحق شده است

انتخاب مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی

خطیب زاده: جلسه بروکسل برای ادامه گفتگو با مورا است

استانداران امیدآفرینی را سرلوحه اقدامات خود قرار دهند

شما نظر دادید/ سانسور، سریال «افرا» را با سر به زمین کوبید

استاندار جدید آذربایجان شرقی روحیه مردمی و جهادی دارد

ماموستا کریمی مشاور رییس جمهور در امور اقوام و مذاهب شد

قالیباف: به هیچ عنوان به دنبال فیلتر کردن پیام رسانها مانند اینستاگرام نیستیم

قالیباف: اینستاگرام مسدود نمی شود +فیلم

خطیب زاده: جلسه بروکسل برای گفتگوها با مورا است

پدرسن: بررسی پیش نویس اصلاح قانون اساسی سوریه از دوشنبه آغاز می شود

«کاظم غریب آبادی» دبیر ستاد حقوق بشر ایران شد

امام جمعه تبریز انتصاب استاندار جدید آذربایجان شرقی را تبریک گفت

انجمن خیران مسکن ساز 20 هزار واحد مسکونی برای محرومان ساخته است

جزییات استعفای شهردار منتخب شورای ششم قائم شهر

اجرای ویژه برنامه های هفته وحدت در کیش

موافقت با اعطای فرصت به منظور بازپرداخت تسهیلات کرونایی فعالان گردشگری تا پایان سال 1400

لالیگا| سومین پیروزی متوالی اوساسونا با غلبه بر ویارئال

خطری بدتر از سیل 98 در انتظار شیرازی ها

«ماموستا عبدالسلام کریمی» مشاور رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی شد

سازمان ملل: کار تدوین پیش نویس قانون اساسی سوریه از فردا آغاز می شود

تذکر شربیانی در موضوع انتصابات مناطق شهرداری تهران

اعمال تغییراتی در لایحه رتبه بندی معلمان

پدرسن: بر سر بررسی گنجاندن 4 اصل در پیش نویس قانون اساسی سوریه توافق کردیم

تصاویر| عمامه گذاری طلاب در بوشهر

پیام تسلیت رییس کل دادگستری استان در پی شهادت مهدی مکرمی

انتقاد نماینده ولی فقیه از بکاربردن لفظ محرومیت برای کردستان

امیری: دشمنی با شهردار یاسوج ندارم/برای موفقیت مقدم دعا می کنم/به یک شرط رای من موافق می شود

عضو شورای شهر دهدشت به ترکیب پارلمان محلی بازگشت

خلبانان پایگاه چهارم هوانیروز ارتش قدرت آتش خود را آزمودند

کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران-ترکمنستان برگزار می شود

امیرعبداللهیان میزبان همتای ونزوئلایی در تهران؛ روز دوشنبه

پیکر شهید مهدی یی شناسایی شد/ تشییع بعد از 38سال در شاهرود

فیلم/ قالیباف حرف آخر را در خصوص مسدودی شبکه های اجتماعی زد!

لایحه رتبه بندی شفاف نیست و مشکل معلمان را حل نمی کند

رتبه بندی معلمان شامل بازنشستگان نیز می شود/25 درصد به حقوق و مزایا اضافه میشود

سرلشکر باقری: قراردادهای خرید تسلیحاتی در سفر به روسیه پیگیری می شود

همه طلاب باید در حوزه های علمیه اتحاد و نیت مشترک داشته باشند

حرکت به سمت هوشمندسازی نظام مالیاتی و رضایت حداکثری مودیان

(ویدئو) پاسخ سخنگوی طالبان به یک سوال شخصی

استانداران خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و غربی انتخاب شدند +عکس

شناسایی پیکر یک شهید پس از 38 سال

ماموستا کریمی مشاور رییس جمهور شد

بازگشت اجباری احمدی نژاد از دوبی!

نظام آموزش عالی نیاز به بازسازی دارد/ ایجاد نظام اداری اجتماعی مبتنی بر آموزش فنی وحرفه ای

نظام آموزش عالی نیاز به بازسازی دارد/ ایجاد نظام اداری اجتماعی مبتنی بر آموزش فنی وحرفه ای