موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - استقلالي ها - هواداران پرسپوليس - واكسيناسيون - رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد اسلامي - فرهاد مجيدي - همسان سازي حقوق بازنشستگان - شهريار مغانلو در پرسپوليس - روز جهاني معلم - حوزه علميه شهرستان - صيانت خانواده - بازار جهاني - ليگ تهران - باغ نظري - كوسه ها - محورهاي شمال - اتحاديه نانوايان سنتي تهران - مكانيسم - فرماندار فلوريدا - تنگي عروق قلبي - پيام رهبر معظم انقلاب

مطالب مرتبط:
دفاع مقدس سرمنشأ اقتدار جمهوری اسلامی ایران است
دفاع مقدس؛ سرمنشأ اقتدار جمهوری اسلامی ایران
دفاع مقدس، سند افتخار جمهوری اسلامی ایران
وزیر دفاع: دانش آموزان ذخیره های راهبردی جمهوری اسلامی هستند
وزیر دفاع: دانش آموزان ذخیره های راهبردی جمهوری اسلامی هستند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 19:502021-09-25سياسي

جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر


واقعیت این است که برخلاف آنچه اکثریت افراد فکر می‏کنند، "فضای سایبر" فضایی مجازی و غیرواقعی نیست.

- واقعیت این است که برخلاف آنچه اکثریت افراد فکر می‏کنند، "فضای سایبر" فضایی مجازی و غیرواقعی نیست.

در واقع استفاده از واژه مجازی باعث گمراه ‏شدن افراد و اندیشه‏ها در این حوزه شده است.

فضای سایبر فضایی واقعی در عرصه‏ای جدید برای تأثیرگذاری و تأثیرپذیری و در نتیجه دوستی، همکاری، رقابت، دشمنی و حتی جنگ بین کشورها و سایر بازیگران است.

این موارد به خوبی نشان می‏دهد که اینترنت و فضای سایبر عرصه‏ای جدید برای سیاست مهیا نموده‏اند؛ فضایی که در آن افراد، گروه‏های مختلف و دولت‏ها در حال بازیگری و سیاست‏ورزی هستند.

بر این اساس امروزه در عرصه روابط و سیاست بین‏الملل از "سایبرپلتیک" و "امنیت سایبری" صحبت می‏شود.

سایبرپلتیک مفهومی دو بخشی می‏باشد که اشاره به تعامل و پیوستگی دو عرصه سیاست (محل دوستی، همکاری، رقابت، ستیزه و جنگ بر سر ارزش‏ها و منافع) و اینترنت (فضایی جدید برای بازیگری) دارد.

فضای تعامل سیاست و سایبر یا به تعبیر درست تر فضای سایبرپلیتیک ، جدیدترین و مهم‏ترین حوزه‏ مورد توجه کارشناسان سیاست و روابط بین‏الملل در عرصه نظری و عملی محسوب می‏شود که غفلت از آن می‏تواند آسیب‏های جدی و غیرقابل پیش‏بینی برای کشورها به عنوان مهم‏ترین بازیگران در عرصه روابط بین‏الملل داشته باشد.

امروزه در عرصه روابط و سیاست بین‏الملل از سایبرپلیتیک و امنیت سایبری صحبت می‏شود.

فضای سایبر فضایی واقعی در عرصه جدیدی برای تأثیرگذاری و تأثیرپذیری و درنتیجه دوستی، همکاری، رقابت، دشمنی و حتی جنگ بین کشورها و سایر بازیگران است.

این موارد به خوبی نشان می‏دهد که اینترنت و فضای سایبر عرصه جدیدی برای سیاست مهیا نموده‏اند؛ فضایی که در آن افراد، گروه‏های مختلف و دولت‏ها درحال بازیگری و سیاست‏ورزی هستند.

بحث استراتژی های دفاع سایبری حول مسائل گوناگونی مطرح می شود؛ که در میان آن ها مهم ترین مسئله این موضوع است که آیا اهمیت خسارات بالقوه ناشی از حملات سایبری می تواند به کارگیری یک سیستم پیچیده برای اجرای این نوع دفاع را توجیه کند یا خیر؟ یافتن پاسخی مناسب به این پرسش بسیار دشوار است، زیرا اطلاعات موجود ناچیز بوده و اغلب از سوی منابعی ارائه شده اند که بی طرفی آن ها مورد تردید است.

در واقع نمی توان به سادگی شدت حقیقی خطرات سایبری را (یا به عبارت دیگر اقدامات خصمانه دائمی ای که سیستم های اطلاعاتی در سطح جهان را تحت تاثیر قرار می دهند) به طور قطع تعیین کرد.

اما با استناد به شواهد موجود در می یابیم که از سال 2007 میلادی به بعد حملات سایبری مهمی(از جمله مداخلات عمقی با اهداف جاسوسی) رخ داده اند و همگی این حوادث حاکی از وجود آسیب پذیری های سایبری هستند که بیش از پیش مورد سوء استفاده بازیگران بدخواه قرار می گیرند؛ حال آنکه سیستم های انفورماتیک و ارتباطات در فعالیت های روزمره؛ برای انجام عملیات های فیزیکی و ماتریالی، ذخیره اطلاعات محرمانه و شخصی یا تبادل اطلاعات بین بازیگران در فواصل دور از هم، جایگاهی بسیار حساس دارند.

در مقابل این طیف گسترده فعالیت های بدخواهانه، اولین موضوعی که مطرح می شود شناخت نقش عامی است که دفاع سایبری می تواند داشته باشد.

در یک گفت و گوی دفاعی نه تنها می بایست توانمندی های تدافعی و تهاجمی را در اختیار داشت بلکه باید کارایی این توانمندی ها در مواقع لزوم را به اثبات رساند؛ یا به عبارت دیگر باید یک دفاع معتبر ایجاد کرد.

ایجاد دفاع معتبر در فضای سایبر مشکل پیچیده ای است و مشکلات مربوط به شناسایی ریشه و اهداف حمله موجب تشدید آن می شوند.

ویروس کانفیکر نمونه مناسبی در این زمینه است: این ویروس در سال های 2008و 2009 میلادی بسیار گسترش یافت و میلیون ها رایانه را آلوده کرد، اما نویسنده آن هرگز شناسایی نشد.

گاه بازیگران برای اثبات دفاع معتبر به نمایش توانمندی های دفاع سایبری خود مبادرت می ورزند.

اما ساختار کنونی اینترنت و سیستم های اطلاعاتی مانع از هر نوع نمایش توانمندی دفاعی در ابعاد واقعی می شود.

اجرای یک حمله علیه یک سیستم اطلاعاتی ویژه برای مثال یک سیستم مالکیتی به منظور نمایش قدرت، این امکان را می دهد که دلایل متقاعد کننده ای را به نمایش گذارد که تاثیرگذاری توانمندی های تهاجمی و تدافعی بازیگر مذکور را اثبات می کنند، اما از طرفی نیز می تواند خسارات جانبی مهمی را به همراه داشته باشد که می بایست مسئولیت آن ها را بر عهده گرفت.

به علاوه نمایش قدرت در یک شبکه بسته ماهیتا همان تاثیرگذاری را در یک شبکه باز نخواهد داشت.

به علاوه، ادعای در اختیار داشتن توانمندی حمله بدون رو کردن سند و مدرک، به اعتبار یک سیستم بازدارنده لطمه می زند، اما در مقابل نشان دادن مدارک دقیق و جزء به جزء یک توانمندی، دانش به کار گرفته شده در آن را بر ملا ساخته، برای بازیگران رقیب امکان آمادگی برای پشتیبانی از خود را فراهم می کند و احتمال اینکه بازیگران رقیب حملاتی مشابه را صورت دهند را افزایش می دهد.

برای مثال، تحلیل جزء به جزء رمز و ردپای به جا مانده از کرم اینترنتی استاکس نت از فنون آن پرده برداری کرده و احتمال آنکه نویسندگان بالقوه دیگری به توسعه مشابه آن مبادرت ورزند را افزایش می دهد.

اما مدارک قطعی ای دال بر نقش داشتن یک بازیگر مشخص را در اختیار کارشناسان قرار نمی دهند.

در این مورد حتی به ادعاهایی که در این رابطه شده است نیز نمی توان اکتفا کرد.

(گابی اشکنازی، ژنرال یهودی، هنگام بازنشسته شدن ادعا کرد که او پدر کرم اینترنتی استاکس نت است.

) البته مورد استاکس نت مسائل و پرسش های دیگری را نیز مطرح می کند ازجمله: چرا همان فنون سطح بالا برای پنهان کردن آثار به جا مانده به کارگرفته نشده است و یا اینکه چرا راهکاری در نظر گرفته نشده تا کرم استاکس نت بلافاصله پس از انجام حمله، خود را نابود کند تا از گسترش دانش به کار گرفته شده در آن جلوگیری شود.

اما با حذف رد پاها، نویسنده امکان نسبت دادن توانمندی تهاجمی به خود را کاهش می دهد.

شاید بتوان گفت که کرم اینترنتی استاکس نت راهکاری دو سویه داشت: نشان دادن توان آن به بهای انتشار فنون (البته می تواند حاکی از آن باشد که نویسنده آن توانمندی های بیشتری در اختیار دارد) و ارائه نشانه ها و اسناد کافی برای اثبات توان دفاعی خود.

مسئله دیگر در دفاع معتبر به قابل اطمینان بودن گفته ها و ادعاها بستگی دارد: باید کوشید تا در فضایی که ویژگی آن شفافیت و سرعت جریان داده ها است، با ادعاهای نادرست موجب نشویم که از سوی سایرین مردود و بی اعتبار شناخته شویم، چرا که نه تنها دفاع عمل نکرده بلکه اعتبار نقش آفرین به طور حتم زیر سوال خواهد رفت و از بین رفتن شهرت در فضای سایبر از توانمندی های بالقوه برای دفاع می کاهد.

برای مثال شرکت آمریکایی اچ بی گری فدرال (شرکت توسعه دهنده نرم افزارهای امنیتی) در سال 2010 میلادی ادعا کرد که تجهیزاتی را توسعه داده که با تحلیل داده های انتقال یافته از طریق شبکه های اجتماعی، قادر است هکرها را شناسایی کند.

اوایل سال 2011 میلادی این شرکت ادعا کرد که به گروه آنانیموس نفوذ کرده، به هویت برخی از اعضای این گروه دست یافته و برای فروش هویت این اعضا به اف بی آی اعلام آمادگی کرده است.

در مقابل گروه آنانیموس نیز به سایت این شرکت حمله کرده و ضمن منتشر ساختن ده ها هزار ایمیل محرمانه آن بر روی اینترنت، مقاصد این شرکت علیه گروه ویکی لیکس را افشا کرد.

به علاوه اعلام کرد که افرادی را که شرکت اچ بی گری به عنوان اعضای گروه آنانیموس معرفی کرده است در حقیقت عضو این گروه نبوده و اینکه روش های شناسایی به کار گرفته شده از سوی اچ بی گری از نظر فنی قابل اطمینان نیستند.

به دنبال این افشاگری ها مشتریان اچ بی گری به تدریج از این شرکت فاصله گرفته و دولت آمریکا تحقیقاتی را در رابطه با مجموعه قرار دادهای امضاء شده میان سرویس های دفاعی خود و این شرکت آغاز نمود.

وضعیت مشابهی نیز میان ناتو و گروه آنانیموس صورت گرفت.

در بهار سال 2011 میلادی ناتو گزارشی را منتشر ساخت که در آن به چالش های تحولات اخیر در زمینه کنشگری سایبری، به ویژه عملیات های دو گروه ویکی لیکس و آنانیموس پرداخته بود و ادعا کرده بود که فعالیت های این گروه (آنانیموس) دیری نخواهد پایید و به زودی اعضای آن شناسایی شده و مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

در پاسخ به این عمل ناتو، گروه آنانیموس حملات خود را به سایت های رسمی، به ویژه اف بی آی ، افزایش داد و در اواخر ژوییه سال 2011 میلادی اعلام کرد که به سایت های ناتو حمله کرده و چندین گیگاآکتت سند را به سرقت برده است؛ و برای اثبات مدعای خود چند سند را در اینترنت منتشر کرد.

باید خاطر نشان کرد که این اقدام(پیگرد بازیگران غیر دولتی)، هر چند که در حیطه دفاع قرار نمی گیرد؛ اما بی شک می تواند در چارچوب یک مناقشه بلند مدت میان دولت ها و یک گروه غیر قانونی به سوی تصاعد پیش برود.

در حقیقت این نوع مقابله(و روش های به کارگرفته شده آن) یادآور مبارزه علیه سازمان های جنایی فراملی و یا ملی است.

عدم وجود مثال مستند در رابطه با مقابله میان دولت ها در فضای سایبر به این معنا نیست که این نوع مناقشه وجود ندارد.

بلکه بالعکس نشان می دهد که اقدامات خصمانه میان دولتی به دلایل خاص (از جمله اصرار بر پنهان نگاه داشتن توانمندی های خود، تلاش برای اجتناب از اقدام مقابله جویانه فیزیکی یا اقتصادی و .

) بیشتر به صورت پنهانی صورت می گیرد.

به علاوه اغلب فعالیت ها در فضای سایبر با استفاده از سرویس های جاسوسی صورت می گیرند و این گروه ها جایگاه برجسته ای در اقدامات تدافعی دارند.

در چشم انداز ایجاد و توسعه دفاع سایبری می بایست این مسئله را در نظر گرفت.

برای سازماندهی توسعه توانمندی های تدافعی و تهاجمی دو گزینه اصلی برای دولت ها وجود دارد: - آنچه که فرانسه آن را برگزیده است و در کتاب سفید دفاع و امنیت ملی فرانسه نیز تایید شده است؛ مبنی بر آنکه دو کارکرد تدافعی و تهاجمی از هم جدا شوند: - فرانسه بخش دفاع سایبری را بر عهده آژانس ملی امنیت سیستم های اطلاعاتی و بخش تهاجمی بر عهده وزارت دفاع و اداره کل امنیت خارجی گذاشته است.

- در مقابل آمریکا راهکار تجمیع دو کارکرد تدافعی و تهاجمی در یک مجموعه را برگزیده است و هر دو را به یک سازمان واحد (یعنی آژانس امنیت ملی آمریکا ) سپرده است.

در نهایت لازم به تاکید است که برای آنکه کارکردهای هشدار، شناسایی حمله کننده و مقابله به مثل در مقابل حملات موثرتر واقع شوند، اعمال وابستگی های چند سویه صنعتی در زمینه انفورماتیک و ایجاد همکاری های بین المللی بسیار ضروری بوده و در ایجاد و توسعه دفاع سایبری مقبول تاثیرگذار است.


کلید واژه ها: فضای سایبر - سایبر - واقعی - فضایی - افراد - غیرواقعی - سیاست - مجازی - واقعیت - بازیگران - جدید - اینترنت - استفاده - بازیگری - اسلامی - کشورها - مفهومی - روابط - دشمنی - مختلف - ایران - اشاره - سایر - نشان - دفاع - حوزه - واژه - اساس

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری نشست هم اندیشی قرارگاهی برای رصد مسائل اولویت دار سرایان

زیبایی های هرمزگان| جنگل های حرا در بندرعباس

حامد ملک پور مراسم تودیع و معارفه رؤسای کل سازمان نظام پزشکی

برگزاری نخستین جلسه شورای عالی اشتغال در دولت سیزدهم

اسپوتنیک: علی باقری امروز به روسیه سفر می کند

پایان انتظار خانواده شهید مفقودالاثر در حرم امام رضا(ع)

رییس مجلس: جایگزینی بخش های دولتی به جای مردم اشتباه راهبردی و تاکتیکی بود

وزیر بهداشت: واکسیناسیون عمومی کرونا در ایران باعث شگفتی اندیشمندان شد

زاکانی: دامادم دستیار ویژه ام شده، ولی حقوق نمی گیرد

هوانیروز همواره در کنار مردم قرار دارد

نیکبختیان دعای ندبه هیأت رزمندگان را می خواند

اعتماد مهم ترین سرمایه در هر جامعه ای است

اخبار جوانه ها شبکه دو سیما؛ 6 آبان

نشست اعضای اتحادیه های مؤسسات قرآنی استان ها

مراسم بزرگداشت مرحوم آیت الله محمدی تاکندی در آقابابا

خیرین به حوزه علم سوق داده شوند/ سرمایه گذاری در زمینه علم، باعث حیات و آبروی کشور است

خوزستان نباید قاضی غیربومی داشته باشد

لزوم استفاده از ظرفیت رسانه های استان بزد برای تحقق برنامه های آموزشی

دستور مهم دفتر رییس جمهور به وزیر نیرو درباره زاینده رود

چرا امامت محور تقریب مذاهب است/ بعد معرفتی و فکری؛ ریشه اصلی اختلافات

اندازه و سایز بهینه برای استوری اینستاگرام چند است؟

کمیل خوانی پویانفر در امامزاده صالح

معاون سابق وزارت ارتباطات: طرح صیانت مثل رها کردن گرگ در حیاط، برای جلوگیری از سرقت است

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم: سخنان حضرت آیت الله صافی گلپایگانی تاکید بر سیاست نظام در ارتباط حکیمانه و عزتمندانه با دنیاست

برگزاری رویدادهای کارآفرینی سبب هم افزایی ایده های استارتاپی می شود

عکس نوشت | خاطره جالب آیت الله میلانی از ملاقات شیخ الازهر با علمای مشهد

کمیت گرایی و مراسم زدگی مهمترین آسیب فعالیت های فرهنگی است

فرمانده جدید سپاه عاشورا در بین نیروهای انقلابی از جایگاه و محبوبیت خاصی برخوردار است

ماموریت محوری وزارت ارشاد، ارتقای فرهنگ عمومی است

همکاری بی سابقه آژانس فضایی اروپا با آژانس فضایی چین

رد پای مردم در هر جایی که موفق هستیم دیده می شود

ایران اسلامی، مسلمین جهان را به سمت انسجام بزرگی به حرکت در آورده است

عکس های منتخب/ بام های طلایی خرو در استان خراسان رضوی از دریچه دوربین «سید رسول عزیزی»

قائم مقام سازمان تبلیغات اسلامی کشور بر بازنگری نقشه مهندسی فرهنگی کشور

تصاویر/ دیدار رییس شورای علمای شیعه افغانستان با آیت الله اعرافی

قول وزیر علوم برای حمایت از صنایع دانش بنیان یزد

سلفی پشت صحنه ای نرگس محمدی/ عکس

آیت الله اعرافی: سرمایه های فکری در کشور صیانت شوند

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت اهانت به ساحت مرجعیت شیعه

رییس قوه قضاییه با اقشار مختلف مردم خوزستان دیدار کرد

مبارزه با فساد راهی جز تحقق دولت الکترونیک ندارد

امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای مطابق با دین، عقل و فطرت است

هیئت مدیره جدید انجمن مجسمه سازان ایران مشخص شد

لااقل حرمت واژه «تحلیل» را نگه دارید

فعالیت سردخانه بیمارستان شهدای خلیج فارس

آیت الله العظمی جوادی آملی: کمک نکردن به مردم یمن، در واقع همدستی با ظالمان است

وزیر کشور: طرح جامع مدیریت پسماند تهیه و در برنامه هفتم توسعه پیگیری می شود

دوره آموزشی ویژه سلسله همایش های جریان شناسی تاریخ معاصر برگزار می شود

دیدار سفیر یمن با مراجع تقلید و علماء در قم

رییسی: امروز یک ناامیدی در دشمن به وجود آمده که احساس می کنند دولت ایران با قدرت کارها را به پیش می برد

دستور مهم دفتر رییس جمهور به وزیر نیرو درباره زاینده رود

مهمترین دلایل حمله سایبری به سامانه های سوخت؛ از ضعف در حوزه IT تا عدم مسوولیت پذیری دستگاه های متولی

هوشنگ مرادی کرمانی باز هم نامزد آسترید لیندگرن شد

روایت تلخ آیت الله علیدوست از وضع زندگی اساتید و طلاب + عکس

مهلت ارسال مقاله به دومین همایش بین المللی «زبان عربی و همکنشی تمدنی»

گفتگوهای نتیجه محور برای ما مورد قبول است

باید هنرستان های دریایی و نفت و پتروشیمی در هرمزگان راه اندازی شود

فاصله زیاد امکانات خوزستان با نقطه مطلوب/ تلاش مسئولان کافی نیست

نیروهای مسلح ما قدرت بلامنازع منطقه و جهان هستند

بخشش یک دانگ سهم بنیاد مستضعفان در زمین های مسکونی سلطان آباد

کهگیلویه و بویراحمد نیازمند جذب سرمایه گذار است

حضرت آیت الله جوادی آملی: کمک نکردن به مردم یمن، همدستی با متجاوزان است

چگونه مهریه را اقساطی پرداخت کنیم؟

روز پرکار رییس و مسئولان عدلیه در خوزستان

متأسفانه در بسیاری از عرصه های اقتصادی کشور با مافیا مواجه ایم

قالیباف: حذف مردم، اشتباه تاکتیکی و راهبردی نظام +فیلم

تحقیق و تفحص از خدمات شهری شهرداری

بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در محکومیت اهانت به ساحت مرجعیت شیعه

استاندار تهران: مدیریت پسماند ها از موضوعات مورد تاکید رییس جمهور است

حل مشکلات دو روستای امیرآباد و حاجی آباد در کمترین فرصت

تأیید زمان برگزاری انتخابات لبنان توسط پارلمان این کشور

ارائه طرح پیشنهادی دانشگاه حکمت بنیان در همایش سیره نبوی در طب

پیامبر اکرم و تشکیل نهادهای حکومتی

ظرفیت های بزرگی برای حل مشکلات داریم

احیاء امر به معروف یک تکلیف الهی است

از 80 بازنشسته دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان تجلیل شد

چه کسی جایگزین سردار عابدین خرم شد؟

اقامه نماز طلب باران با حضور امیر قطر در دوحه

تندروها چگونه از هک سامانه سوخت برای اجرای محدودیت های فضای مجازی استفاده کردند؟

معبرهای فضای مجازی باز و مین های دشمن خنثی شود

هشدار جدی ایران به آژانس: انتشار اطلاعات و نامه های محرمانه ایران را متوقف کنید

مدیریت حوزه های علمیه: واکنش ناروا نسبت به توصیه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی موجب تاسف است/ هرگونه تعرض به ساحت مرجعیت محکوم است

81 درصد اناری ها یک دوز واکسن زدند

پاسخی به هجمه ها علیه آیت الله العظمی صافی گلپایگانی/ ایشان تأثیر پذیری از اطرافیان ندارند

رییسی: دولت به شدت نسبت به افزایش هزینه ها حساس است

شبکه ملی اطلاعات به معنای قطع دسترسی به شبکه جهانی نیست

بیانیه مرکز مدیریت حوزه های علمیه: حضرت آیت الله صافی از باب خیرخواهی نسبت به فشارهای کمرشکن به مردم، کارگزاران نظام را به حل مشکلات توصیه کرده اند/ تعرض به ساحت مرجعیت را محکوم است

81 درصد اناری ها واکسن زدند

اجلاسیه نهایی کنگره ملی 3535 شهید استان زنجان‎‎

برگزاری نشست هم‎اندیشی اعضای دوره‎های ارتقای قاریان و دعاخوانان ممتاز + عکس

نظرات امیرعبداللهیان محترم است؛ اما در مذاکرات وین هیچ بن بستی وجود ندارد/ باید از عناصر جدید احتمالی در موضع ایران آگاه شویم

 بازدید میدانی استاندار گیلان از طرح های درمانی و مراکز واکسیناسیون

دیدار فرمانده پدافند غیرعامل با مراجع و علما

توافق اعضای شورای شهر کرمانشاه پشت در های بسته

به برکت ولایتمداری مردم ایران و خون شهیدان این کشور به اقتدار رسیده است

اجازه تاریخ سازی وارونه از 13 آبان را به دشمنان ندهیم

استان خوزستان با این تعداد قابل توجه حوزه علمیه نباید قاضی غیربومی داشته باشد/ در دهه پنجم انقلاب باید به عدالت اجتماعی مدنظر انقلاب اسلامی نزدیک شویم

لزوم استفاده از ظرفیت جوانان در پیشبرد اهداف فرهنگی

طرح مسائل و مشکلات دشت ورامین با رییس جمهور/ قول رییس جمهور برای سفر به ورامین در اسرع وقت

فعالیت شبکه جهانی الاهواز در مبارزه با وهابیت و یمانی گری

جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر

جمهوری اسلامی ایران و دفاع معتبر در فضای سایبر