مطالب مرتبط:
زیان دهها میلیارد تومانی بانک ملی افزایش خواهد یافت؟
افزایش 1800 درصدی تولیدات رسانه ای و تبلیغاتی، دیده شدن 380 میلیونی و کاهش 95 درصدی هزینه ها
افزایش 20 درصدی بدهی دولت به بانک های دولتی
تمدید عرضه اوراق سپرده سرمایه گذاری بانک ملی ایران تا پایان سال
تمدید عرضه اوراق سپرده سرمایه گذاری بانک ملی ایران تا پایان سال
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 19:452021-09-25اقتصادي

افزایش 40 درصدی نسبت کفایت سرمایه بانک ملی و کاهش 58 درصدی زیان


نسبت کفایت سرمایه بانک ملی در سال 1399 نسبت به سال 1398 بیشتر از 40 درصد بهبود یافته و زیان بانک در سال 1399 به میزان 58 درصد نسبت به سال 1398 کاهش یافته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج و به نقل از روابط عمومی مدیرعامل بانک ملی" نوشت: در یکی از روزهای سال اول مسئولیتم، در دفترم میزبان معاون نظارت بانک مرکزی یکی از کشورهای بسیار معتبر اروپایی بودم و در خصوص همکاری های دوجانبه، بسط و گسترش آن به تبادل نظر می پرداختیم.

وی در سخنان خود مطلبی عنوان کرد که برایم هم جالب بود و هم افتخار انگیز.

گفت: حتما می دانید که شمار زیادی از بانک های کشورتان تقاضای اخذ مجوز از ما برای تاسیس شعبه و یا حداقل دفتر نمایندگی در کشورمان را نموده اند و ما نپذیرفتیم و رد کردیم.

پاسخ دادم: بله در جریان هستم.

ادامه دادند؛ اما برای شما پیشنهادی داریم؛ و اگر تمایل داشتید به شما (بانک ملی ایران) مجوز تاسیس یک بانک تحت لیسانس بانک مرکزی اتحادیه اروپا بدهیم.

بر این اساس هم در کشور ما و هم در اتحادیه اروپا می توانید شعب مختلفی دایر نموده و فعالیت کنید.

در پاسخ، از حسن نظر و اعتمادشان به بانک ملی ایران تشکر کردم و نکته ای را یادآور شدم.

گفتم: حتما می دانید بانک ملی ایران یک بانک دولتی است و تکالیف پرشمار دولت را در کشور اجرا می کند؛ در اکثر نقاط کشور هیچ بانکی به سبب عدم توجیه اقتصادی حاضر به دایر کردن شعبه نیستند؛ اما بانک ملی ایران ناچار است برای خدمت رسانی رایگان به مردم، در هر جایی که نیاز است شعبه دایر نماید.

در این شعب بیش از ده هزار نفر مشغول خدمت هستند و هم اکنون بیش از 1800 شعبه بانک ملی ایران در نقاط مختلف هستند که با توجه به الزام دایر بودن، شعب زیان ده می باشند.

از سوی دیگر برای توسعه متوازن کشور و الزام دولت در برخی مناطق محروم که هیچ بانکی حاضر نیست سرمایه گذاری نماید؛ بانک ملی ایران الزام دارد که علاوه بر سرمایه گذاری، تسهیلات طویل المدت پرداخت کند و یا در زیر ساخت های کشور نظیر ساخت بزرگراه ها، راه آهن، آبرسانی، کشاورزی و .

مشارکت جدی نماید که برگشت آنها سالیان درازی طول می کشد.

همچنین این بانک در حوادث قهری مثل زلزله، سیل، خشکسالی و .

تسهیلات کم بهره و طولانی مدت پرداخت می نماید و این عوامل، زیان ده شدن بانک را در صورت های مالی نشان می دهد.

بنابراین و برفرض مطابق پیشنهادتان، درخواست تاسیس بانک را دادیم حتما اقدام به تشکیل پرونده و اخذ صورت های مالی بانک ملی را خواهید نمود، آیا با وجود زیان ده بودن بانک ملی ایران، باز شما مجوز تاسیس بانک را به ما خواهید داد؟! وی در پاسخ نکاتی را بیان داشت که بر شگفتی ام افزود و گفت: ما همواره صورت های مالی بانک های مختلفی را در دنیا بررسی می کنیم.

بانک های بزرگی همچون بانک ملی ایران که از طرف دولت هایشان ماموریت و تکالیف متعدد دارند، اکثریت زیان ده هستند؛ حتی چند روز پیش صورت های مالی یک بانک بزرگ ِ کشور همسایه مان در اروپا را بررسی می کردیم (نام بانک و اسم کشور را نیز گفت) متوجه شدیم که آن بانک هم زیان ده بود و زیان انباشته دارد.

بنابراین صِرف ِ زیان ده بودن نمی تواند اشکالی ایجاد کند چرا که در صورت های مالی و در کنار عدد زیان، اعداد و ارقام مثبت دیگری نیز وجود دارند که اطمینان بخش است.

ما متوجه هستیم که بانک ملی ایران یک بانک باسابقه و قدرتمند است، ذخیره گیری های فراوانی دارد، سرمایه و دارایی های هنگفت دارد که نشان از استحکام و بنیان مالی قوی آن می باشد و مهم تر از همه ،محبوبیت و اعتماد عمومی را در داخل و خارج از کشور دارد و لذا این مواردی که گفتم برای صدور مجوز بانک مهم تر هستند.

در ادامه مذاکره تخصصی مان، در خصوص ورشکستگی بانک های امریکا و برخی کشورها به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

وی نکته ای تخصصی را به درستی بیان کرد که کاملا با هم، هم عقیده بودیم؛ اینکه ورشکستگی صرفا برای بانک های خصوصی اتفاق می افتد و هرگز برای بانک های دولتی اتفاق نمی افتد و تا به حال هم سراغ نداشته ایم، زیرا سهامدار بانک های دولتی، دولت ها هستند و لذا اگر دولتی ورشکسته شد در آن صورت بانک دولتی هم ورشکسته می شود که چنین چیزی تقریبا محال است و تا به حال هم اتفاق نیفتاده و نخواهد افتاد.

بگذریم.

انتشار صورت های مالی بانک ها اقدام مبارکی است و همگان از آن استقبال می کنند.

در روزهای اخیر و پس از کش و قوس های زیاد، وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی شجاعت به خرج داده و دستور انتشار آن را دادند.

ابتدا صورت های مالی بانک ملی ایران و پس از چند روز صورت های مالی بانک های دیگر دولتی نیز انتشار یافت.

دیدگاه های مختلفی درباره صورت های مالی بانک مطرح شد.

برخی تنها به ظاهر یک عدد(زیان) توجه کرده و نتایج دلخواه خود را بدست آوردند! اما اغلب کارشناسان متخصص، اقتصاددانان ، فرهیختگان کشورمان و افرادی که در حوزه بانکداری تخصص دارند و با مسائل بانک های دولتی بویژه بانک ملی ایران باخبرند؛ بسیار منصفانه تحلیل و اظهار نظر کردند.

حال که گرد و غبار ناشی از فضای رسانه ای فرو نشسته و کارشناسان، اقتصاددانان و مدیران نیز تا حد کافی، صورت های مالی بانک را با دقت مطالعه کرده اند؛ بنده به عنوان فردی که کار خودر ا به عنوان یک کارمند ساده در بانک ملی ایران آغاز نموده و گام به گام و با کسب مدارج و عناوین مختلف شغلی در بانک خدمت کرده و عهده دار مسئولیت های مختلف در بانک بوده ام و اکنون که در جایگاه مدیریت عامل بانک به مردم و کشورم خدمت می کنم بمنظور حفظ کیان بانک ملی ایران که نهال آن با خون هموطنانم آبیاری شده و اکنون به درختی تنومند و پرثمر تبدیل شده است نکاتی را متذکر می شوم: تکالیف پرشماری که برعهده بانک ملی ایران گذاشته می شود و بخش اندکی از آن در سطرهای ابتدایی این نوشتار بیان گردید؛ خیلی بیشتر از موارد یاد شده بوده از جمله پرداخت هزاران میلیارد تومان برای آسیب دیدگان از کرونا که در اینجا مجال پرداختن به همه آنها نیست.

علاوه بر آن، اغلب تصمیمات و سیاست گذاری ها در خصوص بانک ها، بویژه بانک های دولتی در بیرون از بانک ها اتخاذ می شود و مدیران و هیات مدیره بانک ها هیچ نقشی در آن ندارند.

بطور مثال تعیین کارمزد خدمات بانکی که تقریبا در حد صفر است یاتعیین نرخ سود سپرده ها و وام ها .

در سال 1396 نرخ ارز و سکه در کشور به شدت رو به افزایش گذاشته بود.

بانک مرکزی کشورمان، برای کنترل نقدینگی و نرخ ارز و سکه، یک شبه نرخ سپرده های بلند مدت را پنج درصد افزایش داد! همه مدیران بانک ها که در آن تصمیم هیچ نقشی نداشتند معترض شدند.

از آنجایی که حجم سپرده های بلندمدت بانک ملی در شبکه بانکی کشور بیشترین رقم و سهم را دارد لذا از این تصمیم بانک مرکزی که پیشترها و در سال 1390 نیز یکبار دیگر اتفاق افتاده بود، هزاران هزار میلیارد ریال دچار خسارت شد.

به بیان بهتر، بانک مرکزی با خسارت زدن به بانک ها بویژه بانک ملی ایران و برای سامان دادن به بحران نرخ ارز در آن مقاطع، آن تصمیم را اتخاذ نمود! سوال اینجاست که آیا کسی یا نهادی نسبت به جبران خسارت به بانک ملی ایران اقدام نمود؟ علی رغم پیگیری های پرشمار، پاسخ منفی است! این فقط یک نمونه از خسارت های سیاستگذاری های برون سازمانی است! هم چنانکه در خبرها آمده بود، در سال 1399 ، دولت بدهی خود به سه بانک خصوصی صادرات، ملت و تجارت را تسویه نمود و موجبات بهبود صورت های مالی آن بانک ها را فراهم ساخت.

امید است شرایطی فراهم شود تا دولت در سال جاری یا در سال های آتی نسبت به تسویه بدهی خود به بانک های دولتی نیز اقدام نماید.

در دفاتر بانک ملی ایران، بدهی دولت به پایان سال 1399 رقم قریب به 70 هزار میلیارد تومان را نشان می دهد.

هرچند که تصمیمات درون سازمانی کمترین تاثیر را در بهبود صورت های مالی بانک در مقایسه با تصمیمات برون سازمانی بویژه تصمیمات خلق الساعه دارد، با این حال به دنبال انضباط مالی سختی که در سال های اخیر در بانک ملی به اجرا گذاشته شده است شاهد دستاوردهای خوبی بوده ایم که در جدول ذیل به آن اشاره می کنم.

همچنین تقاضا دارد جدول زیر را هم ملاحظه فرمایید.

اکنون خوب است مخاطبان محترم، بار دیگر نگاهی به صورت های مالی بانک بیندازند و اعداد و ارقام آن را با آنچه گفته شد تحلیل و با آسیب شناسی مناسب، راهکارهای مناسب را ارائه کنند.

مانیفست بانک ملی ایران در روزی که اساسنامه اش تنظیم شد این جمله بود: "بانک ملی ایران متعلق به ملت است و برای ملت ایران تاسیس می شود" متاسفم که بیان کنم در روزهای اخیر، تعداد اندکی در فضای مجازی همگام با برخی رسانه های بیگانه و با اعداد سازی دروغین دست به دست هم دادند تا نگرانی های زیادی را برای مردم عزیزمان ایجاد نمایند.

البته برخی از این رفتارها ناشی از حقد و حسد از پیشرفت های بانک ملی ایران در عرصه نو آوری و مدرنیزاسیون می باشد که پیش قراول همه بانک ها شده است، اما خرسندم که به اطلاع هموطنان عزیزم برسانم، تیر این اندک افراد به سنگ خورد و جالب اینکه مردم با هوشمندی به سپرده گذاری بیشتری در بانک ملی ایران اقدام نمودند و رشد این منابع در روزهای اخیر و در مقایسه با هفته های قبل تر، بسیار عالی و در خور توجه می باشد.

بانک ملی ایران یک بار دیگر این اعتماد ستودنی مردم را پاس می دارد و اعلام می نماید با صلابت تر از قبل نسبت به حفظ منافع سپرده گذارانش اقدام خواهد نمود، همواره در توسعه، عمران و آبادانی کشور خواهد کوشید و در کنار مردم عزیز ایران، بویژه اقشار محروم جامعه انجام وظیفه خواهد نمود.


کلید واژه ها: بانک ملی - بانک - درصد - دفتر نمایندگی - سرمایه - یکی از - 40 درصد - سال 1399 - بهبود یافته - روابط عمومی - معاون نظارت - تاسیس - بانک مرکزی - کاهش - مدیرعامل - مجوز - نمایندگی - زیان - پیشنهادی - دفتر - خبرگزاری - کشورمان - اروپایی - میزبان - افتخار - همکاری - روابط - گزارش - عمومی - گسترش

آخرین اخبار سرویس:
خرید پمپ لجن کش از مرکز صنعت

اختلال جایگاه های سوخت همدان در حال رفع است

پرداخت 35 هزار میلیارد ریال به 6 دستگاه اجرایی

فروش چندنرخی گوشت در استان قزوین ممنوع شد

ارتقاء ماشین آلات شرط رقابت در بازار صنعت سنگ است

پرورش قارچ؛ شغل خانگی درآمدزا در همدان

»ستاره ساز« بین المللی می شود

جایگاه های سوخت طی 4 روزآینده به سامانه هوشمند متصل می‎شوند

تکمیل زیرساخت محلات کمتر برخوردار و توسعه نیافته

گردشگری برترین راه درمان اقتصاد بیمار ایران/اصفهان پایلوت گردشگری سلامت می شود

کمک یک میلیارد تومانی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی به فدراسیون ناشنوایان

ولوو S90 مدل 2021 مجهز به سیستم صوتی فوق حرفه ای

استخدام مهندس صنایع، تکنسین فنی، مهندس مکانیک، تراشکار CNC و حسابدار

اعلام سقف وام جهش تولید مسکن در کلانشهرها و شهرها و روستاها

مرفه ترین استان های کشور کدام هستند؟

قیمت های عجیب املاک کلنگی در پایتخت!

سرمایه گذاری در نفت، گاز و پتروشیمی مزیت رقابتی آن را تقویت می کند

اختصاص تسهیلات بانک تجارت برای داخلی سازی تولید به ایران خودرو

قیمت نفت به بشکه ای 100 دلار می رسد؟

فاز اول بهسازی 886 روستای استان همدان انجام شده است

حراج تمبری که تاریخ ساز شد

رییس پدافند غیرعامل: حمله سایبری از خارج کشور به سامانه سوخت رسانی تایید نشده

مشکلات 17 واحد تولیدی و صنعتی در اردبیل رفع می شود

واریز سود سهام شستا به حساب سهامداران

وضعیت اسفبار راه های دسترسی به یکی از مهم ترین میراث ایرانیان/ چرا تخت سلیمان مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است؟

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 05 /1400/08

استخدام فیشیال کار (بیوتی تراپیست) در یک کلینیک زیبایی در تهران

استخدام برنامه نویس ASP.NET در شرکت کوروش درستکاران پارس در خراسان رضوی

پاگشایی بورس مازندران به کانال 200 میلیونی معاملات

استخدام حسابدار با بیمه در شرکت تدوین حساب آرین تراز در البرز

30 هزار متر از اراضی کشاورزی پاکدشت به چرخه تولید بازگشت + تصاویر

بهره برداری از سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات

اعلام آمادگی بانک دی برای تأمین نیازهای ارزی پتروشیمی دماوند

تعداد جایگاههای متصل به کارت سوخت به 340 جایگاه افزایش یافت

حرکت ذوب آهن اصفهان در مسیر توسعه با تولید محصولات جدید

دست اندازهای مسیر صنایع دستی در خراسان جنوبی|بازار متلاطم مواد اولیه

در چند جایگاه های آذربایجان شرقی با کارت سوخت بنزین عرضه می شود؟

استخدام مترجم ترکی استانبولی در شرکت عمرانی کوزو پارس در تهران

اسنپ کمیسیون دریافتی خود را برای کنترل قیمت ها موقتا کاهش داد

رفع مشکل عرضه سوخت تا عصر امروز در آذربایجان شرقی

فروش پوشاک داخلی با برند خارجی| حذف یارانه بیمه کارگران را به خطر می اندازد

قیمت گذاری خودرو متوقف شود

پسته به عنوان یک محصول سودآور در کنار زرشک و زعفران در خراسان جنوبی در دستور کار قرار گیرد

دو انتخاب خوب اقتصادی در دولت رییسی

طرح منع تردد شبانه لغو می شود؟

زیان آورترین بانک ایرانی را سودده می کنیم

10 درصد از بازار رمز ارز دنیا، در اختیار ایران

تودیع و معارفه مدیران عامل پیشین و جدید بانک ملت

وام جهش تولید مسکن؛کلانشهرها 400و مراکز استانها 350 میلیون

تولید گاز زمستان امسال به 940 میلیون مترمکعب می رسد

بورس امروز چهارشنبه 5 آبان 1400+ اخبار و وضعیت

تمدید مهلت اعتراض به اوراق مالیاتی برای اشخاص حقیقی

قیمت جهانی طلا امروز 1400/08/05

اطلاعیه بیمه مرکزی در خصوص صورت های مالی

اعلام جزییات وام جهش تولید مسکن

برپایی چهارمین نمایشگاه بین المللی خرما در شیراز

بیش از 90 درصد جایگاه های سوخت استان بوشهر وارد مدار شد

فروشنده و خریدار خودرو دست از معامله کشیدند

وضعیت بزرگترین میدان خشکبار کشور مطلوب نیست

شبندر شش ماهه چقدر سود داد؟

تولید گاز زمستان امسال به 940 میلیون مترمکعب می رسد

آیا بر عملکرد تاکسی های اینترنتی نظارت می شود؟

صعود بورس ها در جهان

افزایش ارزش سهام عدالت امروز چهارشنبه 5 آبان

رییسی سرزده به پمپ بنزین میدان فردوسی رفت

موتورهای برقی با همکاری اسنپ باکس جایگزین موتورهای آلاینده می شود

چرا تخلفات باربری ها زیاد شده؟

توصیه های وزیر هم از کسادی بازار خودرو کم نکرد!

بازدید و گفت وگو مدیرعامل فولاد هرمزگان با کارکنان این شرکت

سقف وام جهش تولید مسکن اعلام شد

جلسه هماهنگی وزرای صمت، جهاد و دادگستری برگزار شد

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 05 /1400/08

سه شنبه های پاسخگویی جایی برای پیگیری وعده ها

وزیر صنعت: فضا برای حل مسائل اساسی کشور مهیاست

هاوربایک ژاپنی سال آینده به بازار می آید

دستگاه های اجرایی ماده 17 قانون هوای پاک را فراموش نکنند

جزییات وام جهش تولید مسکن/کلانشهرها 400 و مراکز استانها 350 میلیون تومان

از ظرفیت های تولیدی خوزستان به بهترین شکل استفاده شود

فعالان اقتصادی همدان باید حمایت شوند

اختراع نیمه هادی های جدید برای «ال ای دی ها» و سلول های خورشیدی

340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند متصل شدند

عرضه متفاوت لوله مسی در بورس کالا

کاهش ارزش پول ملی ناشی از بی سامانی بانکهاست نه تحریمها

پایان عملیات اجرایی 4 خطه شدن توره - بروجرد تا پایان 1401

کاهش 51 درصدی شمار کارگران دارای حقوق معوق در مرکزی

نبود قیر 3500 راه روستایی را معطل نگه داشت

قیمت جهانی طلا امروز 1400/08/05

دلیل هجوم مسافران صبح امروز به مترو تهران چه بود؟

نزول 6 دلاری قیمت جهانی طلا

خرید آنلاین و بدون واسطه سیمان در کارگزاری فارابی امکان پذیر شد

57 جایگاه سوخت رسانی مرکزی در مدار توزیع قرار دارد

افت محسوس تولید سیمان و کلینکر در «سیمان آبیک»

3 میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شد

ترمز تورم کشیده نشد

فروشنده و خریدار خودرو دست از معامله کشیدند

ثروتمندترین فرد تاریخ معرفی شد

خیز موج ششم کرونا از مرکز ایران

عدم توجه به سند ملی آمایش سرزمین خیانت محرز و آشکار به کشور است

اختصاص تسهیلات بانک تجارت برای داخلی سازی تولید به ایران خودرو و ساپکو

زیان آورترین بانک ایرانی را سوده می کنیم

افزایش 40 درصدی نسبت کفایت سرمایه بانک ملی و کاهش 58 درصدی زیان

افزایش 40 درصدی نسبت کفایت سرمایه بانک ملی و کاهش 58 درصدی زیان