مطالب مرتبط:
احمد مسعود: نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، شکست خواهد خورد
احمد مسعود: نظامی که تنها نماینده یک بخش از جامعه افغانستان باشد، شکست خواهد خورد
احمد مسعود خواستار تشکیل نظام فراگیر در افغانستان شد
احمد مسعود: خواستار تشکیل دولت فراگیر در افغانستان هستیم
احمد مسعود: جنگ را بر ما تحمیل کردند/ طالبان تمامیت خواه است
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 19:002021-09-25بين الملل

پازل آمریکا در افغانستان، وارد کردن ایران به تقابل نظامی با طالبان بود/ سهم خواهی احمد مسعود از عمارت اسلامی


اگر ایران وارد نزاع نظامی با طالبان می شد پازل دشمن و آمریکا را تکمیل می کرد چون آمریکا به دنبال برپا کردن یک جنگ مذهبی شیعه و سنی در افغانستان بود.

- "، از همان فردای روز 24 مردادماه که کابل پس از گریختن محمد اشرف غنی رییس جمهور فراری به دست طالبان افتاد، تصاویر دل خراشی از جان باختن افغان ها هنگام تلاش برای فرار از کشور در فرودگاه کابل، تشدید احساس اضطراب و ترس عمومی در خصوص نحوه برخورد طالبان با قوانینی که برآمده از خواست مردم هستند و نیز مقاومت های مردمی در برخی نقاط مانند جبهه ملی مقاومت به رهبری احمد مسعود در دره پنجشیر باعث بروز تردیدهای جدی در مورد توانایی طالبان در برپایی یک حکومت مبتنی بر اراده مردم و قانون شده است.

این سؤال وقتی جدی تر می شود که بدانیم در طول تاریخ، هیچ قدرتی در این کشور دوام نیاورده و به طریق اولی، هر جناح گروهی که بخواهد بدون حمایت مردمی در رأس کار باشد، توان ادامه حاکمیتش را از دست خواهد داد.

برای واکاوی این مسئله از منظر تاریخی و شرایط میدانی فعلی، با غلامرضا صفر پور، کارشناس مسائل منطقه و عضو شورای بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز گفت وگویی ترتیب داده ایم که ازنظر می گذرد.

آنا: به لحاظ تاریخی، افغانستان آوردگاه چه قدرت هایی بوده؟ صفر پور: هرچند موقعیت جغرافیایی افغانستان با ایران قابل مقایسه نیست و از اهمیت و جایگاه کمتری برخوردار است اما در طول تاریخ، این کشور صحنه رقابت قدرت های مهم بوده زیرا در تقسیم کاری بین استعمارگران در قرون اخیر، شمال آفریقا به فرانسه واگذارشده و آسیای مرکزی به روسیه و شبه قاره هند به انگلیس، و ایران نیز برای جلوگیری از رقابت و ستیزش بین روس و انگلیس تقسیم شد.

بیشتر بخوانید: در این تقسیم بندی که در سال 1907 صورت گرفت افغانستان منطقه حائل بین دو قدرت روس و انگلیس بود، انگلیس برای حفظ استعمارگری خود در شبه قاره هند افغانستان را به عنوان منطقه حائل نگه داشته بود و در این رقابت استعماری بین روس و انگلیس به عنوان دو قدرت بزرگ، انگلستان بعد از انقلاب کمونیستی در روسیه برای مهار روسیه و جلوگیری از سرایت ایدئولوژی کمونیسم به کشورهای همسایه و هم مرز با روسیه، با به قدرت رساندن دولت های دست نشانده مثل کمال آتاتورک (مصطفی کمال پاشا) در ترکیه، رضاخان در ایران، ملک فیصل در عراق و امان الله خان در افغانستان درصدد مهار قدرت روسیه برآمد.

آنا: آیا می توان گفت که تشکیل گروه های تندرو در افغانستان از طرف آمریکا، به نوعی انتقام جویی از شوروی در ماجرای شکست ویتنام بود؟ صفر پور: بعد از جنگ جهانی دوم و روبرو شدن انگلیس با مشکلات اقتصادی در اثر بمباران مراکز صنعتی و زیرساخت های آن کشور توسط آلمان و قیام مردمی ناگزیر به ترک مناطق استعماری در سال 1971 شد از این تاریخ به بعد آمریکا به عنوان قدرت تازه نفس، این خلأ را پر کرد و باز دو کشور افغانستان و ایران برای آمریکا دارای اهمیت استراتژیک در مقابل شوروی شد.

در همین راستا ایجاد سد آهنین در مقابل شوروی مدنظر قرار گرفت.

بعد از انقلاب اسلامی و خروج ایران از پیمان سنتو و دکترین دو ستونی آمریکا، ایران از اردوگاه غرب خارج شد و شوروی با اشتباه محاسباتی برای خارج کردن افغانستان از اقمار غرب و جلوگیری از سرایت انقلاب اسلامی، افغانستان را اشغال کرد.

این بهانه خوبی شد برای آمریکا که با یک جنگ نیابتی متشکل از نیروهایی از کشوهای اسلامی به ویژه مصر و عربستان با حمایت پاکستان به فرماندهی اسامه بن لادن" و ملا عمر به اشغالگری 10 ساله شوروی در افغانستان پایان دهد و به نوعی انتقام شکست آمریکا در ویتنام را با شکست شوروی در افغانستان جبران کند.

آنا: آمریکا مدعی است به اهدافش در افغانستان دست یافته است.

آیا واقعاً این گونه است؟ صفر پور: بعد از اشغال شوروی، افغانستان به کشوری به لحاظ سیاسی بی ثبات و به لحاظ امنیتی ناامن و به لحاظ اقتصادی مواجه با مشکلات عدیده شد و سران گروه های جهادی هم متأسفانه در رفع این مشکلات موفق نبودند.

و نهایتاً طالبان در سال 1375 بدون مقاومت از سوی مردم و گروه های جهادی به نوعی تحت عنوان ناجی به راحتی توانست به مدت پنج سال در افغانستان حاکمیت کند.

بعد از وقایع مشکوک 11 سپتامبر 2001 به بهانه سرکوب تروریست های القاعده و طالبان، آمریکا وارد افغانستان شد و در این 20 سال اشغالگری افغانستان با بیش از 2 تریلیون دلار هزینه و 6 هزار کشته از نیروهای نظامی آمریکا و به خاک و خون کشیدن مردم مظلوم افغانستان، بازهم حاصلی جز بی ثباتی و ناامنی و اقتصادی برای افغانستان نداشت.

دولت های حامد کرزای و اشرف غنی هم در این مدت با حمایت آمریکا نتوانستند درد و رنج مردم این کشور را تسکین دهند و باز در سال 1400 تاریخ تکرار شد و طالبان مثل سال 75 در مدت دو هفته توانست 90 درصد خاک افغانستان را بدون مقاومت دولت اشرف غنی" و نیروهای نظامی آموزش دیده از سوی غرب، تصرف کند و به عنوان ناجی این کشور سر برآورد.

آنا: حرکت احمد مسعود پس از غلبه تقریباً کامل طالبان و موضع ایران در برابر طالبان را چگونه ارزیابی می کنید؟ صفر پور: متأسفانه احمد مسعود هم از ابتدای اشغالگری آمریکا و ورود طالبان حرکت و قیامی انجام نداد تا انگیزه ای برای حرکت مردم شود، و بعد از در اختیار قرار گرفتن 90 درصد از خاک افغانستان اقدام به واکنش کرد که نشان از سهم خواهی وی از طالبان هست که این حرکت هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت و حرکت وی مورد استقبال مردم افغانستان و یا حتی مردم منطقه پنجشیر هم قرار نگرفت.

اما موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص طالبان؛ شناخت آن ها به عنوان بخشی از واقعیت های افغانستان است، ایران طالبان را نه جزو محور مقاومت می داند و نه ضد محور مقاومت.

پس سیاست صبر و انتظار را در پیش گرفته تا وضعیت افغانستان مشخص شود.

همان طور که رییس جمهور محترم هم در تهران و هم در اجلاس شانگهای گفتند: باید دولت آینده در افغانستان دولت فراگیر همه اقوام و اقلیت های مذهبی در افغانستان باشد و علاوه بر فراگیری، امنیت شیعیان افغانستان هم تأمین شود و تهدیدی هم علیه جمهوری اسلامی ایران صورت نپذیرد.

همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند، مردم افغانستان برای ما مهم هستند و همچنین امنیت مرزهای ایران هم مهم است.

آنا: تفاوت های طالبان و داعش ازنظر حضرتعالی کدم اند؟ صفر پور: در برخی شبکه های اجتماعی شاهدیم که طالبان و داعش را مشابه تصور می کنند اما حداقل طالبان و داعش در 4 مورد باهم متفاوت اند.

اول ازنظر فکری داعش حنبلی و وهابی هستند و رویکرد تکفیری و تروریستی دارد اما طالبان حنفی مذهب و از فرقه دیوبندیه شاه ولی الله دهلوی در شبه قاره هند هستند و گرایش های صوفی گری دارند و هیچ گونه نگاه تکفیری ندارند.

دوم، داعش" در رویکرد سیاسی هیچ اعتقادی به دیپلماسی و مذاکره ندارد اما طالبان برای به قدرت رسیدن اهل مذاکره و دیپلماسی است.

سوم، داعش رویکرد و داعیه خلافت بر تمام جهان را دارد اما طالبان صرفاً به ایجاد خلافت اسلامی یا عمارت اسلامی در حوزه قلمرو افغانستان قائل است.

چهارم، عناصر تشکیل دهنده داعش از افراد و ملیت های مختلف مثل کشورهای اروپایی، چچن ها و عربستان و عراق و سوریه هستند اما طالبان صرفاً از عناصر افغان تشکیل شده.

آنا: آیا ایران باید در حمایت از پنجشیر وارد افغانستان می شد؟ صفر پور: در حال حاضر طالبان با داعش درگیر است و می توان گفت که داعش از سوی آمریکا، مهار طالبان را به عهده دارد اما متأسفانه برخی جریان های سیاسی در داخل ایران به دنبال این هستند که چرا ایران وارد بحث نظامی در افغانستان نشده و یا از احمد مسعود حمایت نظامی نکرده.

ایران اگر وارد نزاع نظامی با طالبان می شد پازل دشمن و آمریکا را تکمیل می کرد چون آمریکا به دنبال این است که در افغانستان یک جنگ مذهبی شیعه و سنی شکل بگیرد.

در ثانی، ورود ایران به مسائل عراق و سوریه بعد از دعوت دولت های آن کشورها از ایران، انجام پذیرفته است، تا نیروهای ایران وظیفه مستشاری نظامی را به عهده بگیرند، اما در ماجرای افغانستان نه دولت وقت اشرف غنی و نه احمدمسعود درخواست کمک و مشورتی از ایران نداشته اند و ایران سرخود نمی توانست وارد افغانستان شود و اگر وارد می شدیم شیعیان آن کشور قتل عام می شدند و مرزهای شرقی کشورمان هم دستخوش درگیری می شد.

پس یک رفتار عاقلانه و حکیمانه که با تدبیر مقام معظم رهبری انجام شد، عدم حضور و عدم فعالیت مستشاری در افغانستان است.

انتهای پیام/4106/
کلید واژه ها: طالبان - افغانستان - آمریکا - افغان - مقاومت - محمد اشرف غنی - مردم - نحوه برخورد - مسعود - ایران - نظامی - رییس جمهور - شیعه و سنی - سهم خواهی - جنگ مذهبی - وارد کردن - فرار - کشور - کابل - احمد - اشرف غنی - جبهه ملی - فرودگاه - توانایی - اسلامی - اضطراب - تصاویر - برخورد - قدرتی - مذهبی

آخرین اخبار سرویس:
روزنامه های شنبه 24 مهرماه

از قُندوز تا قندهار؛ بانی جنایت یکی است

ادامه آتش سوزی جنگلی در کالیفرنیا، امریکا ناتوان در مهار آتش

ایران و عربستان چگونه به توافق رسیدند؟

«بازگشت دوجانبه به برجام» موضوع سفر رابرت مالی به کشورهای حوزه خلیج فارس

ادامه فوران آتشفشان لاپالما

شیشه عمر ژاردیم دست یحیی

رابطه طالبان و رژیم اسراییل و علل احتمالی و پیامدها

پرتاب راکت حامل 3 فضانورد چینی

رژیم صهیونیستی نگران عقب نشینی سودان از توافق سازش است

اذعان مقامات آلمان به شکست در افغانستان

مدرسه تلویزیونی ایران

صعود بیت کوین به کانال جدید

روزنامه های ورزشی | این پرواز اجازه نمی خواهد

بازی بزرگ ژئوپلیتیک آذربایجان در منطقه قفقاز

منحل شدن بزرگترین شرکت هواپیمایی ایتالیا 

تیراندازی در «آلاباما»/ احضار وابسته نظامی آمریکا در روسیه

حزب الله لبنان: آمریکا دنبال انتقام از شکست خود در افغانستان است

صفحه اول روزنامه های اقتصادی 24 مهر 1400

مرگ بیش از 4 میلیون و 900 هزار بیمار کرونایی در جهان

داعش مسوولیت حمله به مسجد فاطمیه قندهار را برعهده گرفت

فرانسه: حوادث اخیر بیروت نگران کننده است

آمریکا صرافی های رمز ارز را مجبور به پیروی از رژیم تحریم ها کرد

افزایش شمار شهدای انفجار تروریستی در قندهار

ترکیه فعلا طالبان را به رسمیت نخواهد شناخت

ریاض: ایران منطقه را بسیار خطرناک کرده است

پروازهای پاکستان به افغانستان از سر گرفته شد

روزنامه های اقتصادی 24 مهر 1400

جنایت فرهنگی طالبان در افغانستان ! / سکوت یونسکو در برابر غارت میراث ملی بامیان ! + تصاویر

گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و چین

زخمی شدن 44 فلسطینی در درگیری با صهیونیست ها

گزیده روزنامه های 24 مهر 1400

عناوین صفحه اول روزنامه های صبح امروز شنبه 

کمک باد به انتشار سریع تر کرونا ثابت شد

بازگشت فالانژها به خیابان های بیروت

صفحه نخست روزنامه های صبح شنبه 24 مهر

شیخ ماهر حمود، کشورهای منطقه را مدیون مقاومت دانست

طالبان: عاملان حمله قندهار به اهدافشان نمی رسند/افغانستان منزوی به نفع هیچکس نیست

عالیشاه: حضور هواداران الهلال به ما انگیزه می دهد

داعش مسئولیت انفجار قندهار را برعهده گرفت/واکنش ها

لغو دیدارهای عمومی نمایندگان پارلمان انگلیس

ده ها فلسطینی در درگیری های کرانه باختری زخمی شدند

ریاض: چهار دور مذاکره با تهران «دوستانه» بوده اما پیشرفت ملموسی نداشته ست / ایران منطقه را به مکانی بسیار خطرناک تبدیل کرده

گلمحمدی: در روزهای سخت بهترین نتیجه را می گیریم

داعش مسئولیت انفجار قندهار را برعهده گرفت

طالبان: عاملان حمله قندهار به اهدافشان نمی رسند/جهان دولت افغانستان را به رسمیت بشناسند

اخراج جمعی از مهاجران هاییتی - آمریکا

ببینید | مقاومت حیرت انگیز آیفون 13 پرو در برابر سقوط از طبقه سیزدهم!

رنگ بندی جدید کرونایی کشور 24 مهر 1400

لزوم تزریق دز سوم «سینوفارم» به افراد بالای 60 سال

روسیه حمله تروریستی به مسجد «فاطمیه» قندهار را محکوم کرد

بازگشایی مسجدالحرام و مسجدالنبی با ظرفیت کامل به روی نمازگزاران

جو بایدن: جهان از آمریکا پیشی گرفته است

گفتگوهای صمیمانه ایران و عربستان سعودی !

واکنش طالبان به کشتار خونین مسجد شیعیان در قندهار

فاجعه 24 ِمهر و ماهیت یک رژیم ظالم

داعش مسئولیت انفجار قندهار را برعهده گرفت

صفحه اول روزنامه های شنبه 24 مهر 1400

قوانین و مراحل ازدواج با اتباع خارجی

روسیه انفجار تروریستی مسجد فاطمیه قندهار را محکوم کرد

مجازات یک افسر آمریکایی به دلیل انتقاد از سیاست های بایدن

طالبان: اهداف عاملان حمله قندهار محقق نخواهد شد

برگزاری نشست های بین المللی با ساز و کار موجود کمکی به حل بحران اقتصادی افغانستان نمی کند/ منابع افغانستان تحت نظارت بین المللی آزاد شود

صفحه نخست روزنامه های کشور - شنبه 24 مهر 1400

روزنامه های صبح کشور شنبه 24 مهر

عاملان تیراندازی الطیونه با یک تیر دو هدف را نشانه گرفتند/ رهبری حزب الله، توطئه هدایت شده از سوی آمریکا را مهار کرد

اتحادیه اروپا و چین بر نشست دوجانبه و مذاکره توافق کردند

ایران خواستار حضور در نشست بروکسل شده است

بررسی اقتصادایران

روسیه حمله تروریستی به مسجد قندهار را محکوم کرد

رژیم صهیونیستی باید بهای آتش بس در غزه را بپردازد

تشییع شهدای جنایت الطیونه در ضاحیه جنوبی بیروت

بیانیه دبیرکل عصائب اهل الحق عراق در محکومیت انفجار تروریستی قندهار

تاریخ غم انگیز مدارس شبانه روزی بومیان در آمریکا و کانادا

مسابقه اتومبیلرانی سافاری - تبریز

زخمی شدن 44 فلسطینی در درگیری با نظامیان صهیونیست در کرانه باختری

روسیه وابسته نظامی آمریکا را احضار کرد

عدم تصمیم گیری آمریکا برای شرکت در نشست مسکو

ابراز نگرانی هشت کشور از وضعیت بحرانی میانمار

ریاض: پهپاد یمنی به جنوب غرب عربستان حمله کرد

آمریکا حمله به مسجد شیعیان در قندهار را محکوم کرد

در واکنش دانشگاه الازهر به حمله به مسجد قندهار

داعش مسوولیت حمله به مسجد قندهار را برعهده گرفت

سرنگونی یک جنگنده در «مأرب»/ خلبان به اسارت ارتش یمن درآمد

ناامن سازی افغانستان و درگیر کردن ایران؛ هدف اصلی طراحان حملات تروریستی

توافق اتحادیه اروپا و چین بر نشست دوجانبه و مذاکره

آمریکا بیش از 590 میلیون دلار باج به هکر ها پرداخت کزد

روسیه وابسته نظامی آمریکا را احضار کرد

درگیری نظامیان صهیونیست و جوانان فلسطینی 44 زخمی برجا گذاشت

روسیه حمله تروریستی در قندهار را محکوم کرد

انفجار بمب جان 2 نظامی ترکیه ای را در سوریه گرفت

روسیه حمله انتحاری مسجد قندهار را محکوم کرد

اعتراض کامیون داران انگلیس به تصمیم دولت جانسون

نماینده پارلمان انگلیس با ضربات چاقو به قتل رسید

حمایت روسیه از پایان رسمی جنگ در شبه جزیره کره

قیس الخزعلی: کشتار شیعیان افغانستان را متوقف کنید

سازمان ملل حمله انتحاری قندهار را محکوم کرد

مرکل: اروپا اختلافات درون خانه را با گفتگو حل کند

عربستان خواستار فشار به انصارالله یمن شد

استقبال پاکستان از اعتمادسازی میان تهران-ریاض

پازل آمریکا در افغانستان، وارد کردن ایران به تقابل نظامی با طالبان بود/ سهم خواهی احمد مسعود از عمارت اسلامی

پازل آمریکا در افغانستان، وارد کردن ایران به تقابل نظامی با طالبان بود/ سهم خواهی احمد مسعود از عمارت اسلامی