مطالب مرتبط:
آصفی: بدون لغو تحریم ها آینده ای برای برجام قابل تصور نیست
واکنش آمریکا به اظهارات امیرعبداللهیان درباره ازسرگیری مذاکرات
به مذاکرات بازمی گردیم، اما اقتصاد خود را به آن گره نمی زنیم
ایران: به زودی به مذاکرات احیای برجام بر می گردیم، آمریکا: به زودی چه معنایی دارد؟
تظاهرات مردم کابل علیه تحریم دارایی های افغانستان توسط آمریکا
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 17:002021-09-25بين الملل

گره مذاکرات؛ زیاده خواهی آمریکا و مخالفت با لغو همه تحریم ها


برخلاف فضاسازی طرف غربی، گره مذاکرات نه بابت نحوه عملکرد ایران بلکه به واسطه زیاده خواهی واشنگتن و تروییکای اروپا است.

علاوه بر این، یکی دیگر از گره های پرونده برجام، - "، مقام های آمریکایی و سران تروییکای اروپا با گستاخی به گونه ای وانمود می کنند که گویا این دولت ها برای اجرای تعهدات خود سر از پا نمی شناسند و عجله دارند و این ایران است که از پیشبرد پرونده برجام امتناع کرده و با مذاکره، مخالف است.

در همین رابطه در روزهای گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که اشاره ای به نام او نشده نوشت پنجره احیای توافق هسته ای هنوز باز است، اما تهران هنوز نشان نداده که آیا مایل است گفتگوها در وین را آغاز کند یا خیر و یا اینکه این گفتگوها را از نقطه ای که در ماه ژوئن متوقف شد از سر خواهد گرفت یا نه.

این مقام آمریکایی در اظهارنظری گستاخانه گفته صبوری واشنگتن تا ابد ادامه نخواهد داشت.

وی با وجود این، ضرب الاجلی برای این موضوع تعیین نکرده است.

مقام آمریکایی گفت: ما هیچ چیزی نشنیده ایم، نه درباره تاریخ مذاکرات و نه درباره مقاصد ایران برای ادامه مذاکراتی که در وین آغاز شده است.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از همین مقام آمریکایی نقل کرده هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه ایران آماده بازگشت به توافق هسته ای است وجود ندارد.

آمریکا و تروییکای اروپا در حالی ایران را به عنوان مقصر در پرونده برجام جا می زنند که اتفاقا این طرف غربی است که از اجرای تعهدات امتناع کرده و با بی عملی در برجام، توافق را زیر پا گذاشته است.

زیاده خواهیِ بدهکارها برخلاف فضاسازی طرف غربی، گره مذاکرات نه بابت نحوه عملکرد ایران بلکه به واسطه زیاده خواهی واشنگتن و تروییکای اروپا است.

به عنوان نمونه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در اواخر هفته گذشته در رایزنی با وزرای خارجه روسیه، چین، انگلیس و فرانسه در اظهارنظری گستاخانه اعلام کرد که واشنگتن به دنبال رفع همه نگرانی ها درباره ایران است.

مقام های آمریکایی بارها در زمینه مسائلی از قبیل برنامه موشکی ایران، مسائل حقوق بشر و حضور منطقه ای ایران اتهام زنی های بی اساسی به ایران زده اند و با زیاده خواهی خواستار پرداختن به نگرانی ها در این موارد شده اند.

معطل نتیجه مذاکرات نمی مانیم حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه شرکت در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: ما تجربه مثبتی (در ارتباط با واردات واکسن) پیش روی خودمان داریم.

کارهای بانکی و اقدامات فنی انجام شده که این حجم از واکسن وارد کشور شده است و تا ماه آینده میلادی هم تقریبا آن حد از نیاز ما وارد کشور می شود.

این تجربه نشان داد که ما می توانیم در موضوعات تجاری و اقتصادی با نگاهی به حقوق بین الملل و فرصت هایی که در دنیا وجود دارد خودمان را از این وضعیت خارج کنیم.

امیرعبداللهیان افزود: ضمن این که بررسی های خودمان را برای بازگشت به مذاکرات وین انجام می دهیم، نباید خودمان را معطل و منتظر نتیجه مذاکرات وین بگذاریم.

وی پیش از این در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اعلام این که دولت سیزدهم مذاکرات را از سر می گیرد، تصریح کرد: دولت جدید در حال مرور و مطالعه پرونده مذاکرات انجام شده است.

نه اتلاف وقت می کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می پذیرد و نه کشور را معطل وعده های توخالی سابقه دار خواهد کرد.

وزیر خارجه کشورمان بااشاره به ملاقات هایش با مقامات شرکت کننده در نشست مجمع عمومی یادآور شد: ملاقات های من به من نشان داد که اگر اراده جدی داشته باشیم که از ظرفیت ها استفاده کنیم نه تنها سال آینده این موقع که در کمتر از 6 ماه آینده می توانیم به صورت ملموس آثار این همکاری ها و ابتکارات را در اقتصاد کشور ببینیم البته با همراهی و همکاری همه بخش های ذیربط در داخل کشور.

حفظ تحریم ها، نقطه اشتراک اوباما، ترامپ و بایدن حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه ان بی سی گفت ایران آماده است به زودی مذاکرات احیای برجام را از سر بگیرد، اما دولت بایدن با عدم لغو تحریم های اقتصادی و اعمال تحریم های جدید علیه تهران، نشانه منفی ارسال کرده است.

طبق گزارش این شبکه آمریکایی، وزیر خارجه ایران گفت که جو بایدن رییس جمهور آمریکا باید با اقدامات ملموس اظهارات خود درباره دیپلماسی را تایید کند تا به ایران نشان دهد که واشنگتن در احیای توافق هسته ای 2015 جدی است.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: آن ها می گویند ما آماده بازگشت به عمل به تعهدات خود هستیم ، با این حال هیچ اقدامی برای نشان دادن و اثبات اراده واقعی به دولت جدید ایران و به ملت ایران انجام نشده است؛ و بدتر از آن، در عین حال آن ها تحریم های جدید اعمال کرده اند.

وی در ادامه اظهارات خود گفت پس از آنکه دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا، این کشور را سه سال پیش از توافق خارج کرد، برعهده ایالات متحده است که نشان دهد در بازگشت به این توافق جدی است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: به عبارت دیگر، بایدن رفتار رییس جمهور سلف خود، ترامپ را در قبال ایران مورد انتقاد قرار می داد و می دهد، اما در عین حال حجم پرونده تحریم هایی که ترامپ علیه ایران ایجاد کرد، با دقت توسط بایدن حفظ می شود.

وی سپس این سؤال را مطرح کرد که اگر آمریکا درباره پیگیری مذاکرات جدی بود، چرا به انباشت اقدامات (ضدایرانی) ادامه داد؟ و افزود این یک نشانه منفی، سیگنالی به ایران است .

وزیر امور خارجه با بیان اینکه دولت جدید ایران در حال ارزیابی گفتگوهای دولت قبلی ایران است، تصریح کرد: واقعیت امر این است که سال هاست هیچ مزیتی از برجام به دست نیاورده ایم.

بنابر مستندات متعدد، روسای جمهور آمریکا و از جمله اوباما، ترامپ و بایدن در هر مسئله ای با یکدیگر تفاوت داشته باشند در دشمنی با ملت ایران هیچ تفاوتی با یکدیگر نداشته و حفظ تحریم ها علیه مردم ایران، نقطه اشتراک اوباما، ترامپ و بایدن است.

جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از مذاکره امتناع نکرده است.

در جدیدترین نمونه در ماه های گذشته شش دوره مذاکرات ایران و 1+4 در وین برگزار شده است.

علت بی نتیجه بودن مذاکرات علاوه بر زیاده خواهی واشنگتن و تروییکای اروپا، یکی دیگر از گره های پرونده برجام، امتناع آمریکا از لغو تحریم ها است.

با آنکه دولت جو بایدن مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین، پایتخت اتریش زمینه های لازم برای بازگشت کشورش به توافق هسته ای برجام را فراهم کند، اما تاکنون شش دور مذاکره به دلیل اصرار واشنگتن بر حفظ برخی تحریم ها و همچنین زیاده خواهی و مداخله در مسائل موشکی و منطقه ای ایران باعث شده این گفتگوها به توافق منتهی نشود.

علاوه بر این، دولت بایدن اعلام کرده نمی تواند هیچگونه ضمانتی درباره عدم خروج دوباره دولت های بعدی آمریکا از توافق بدهد.

تقلای واشنگتن برای ارعاب و انذار وزیر امور خارجه آمریکا بدون اشاره به وعده های معطل مانده واشنگتن برای بازگشت به تعهداتش در برجام بار دیگر درباره ضرورت بازگشت ایران به مذاکرات وین به تاکتیک ارعاب و انذار متوسل شده است.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که با نقض تعهدات بین المللی اش از برجام خارج شده، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر تلاش کرده با ارعاب و انذار، درباره ضرورت بازگشت ایران به مذاکرات وین فضاسازی کند.

بلینکن بامداد جمعه (به وقت تهران) در یک کنفرانس خبری مدعی شد که ایران هیچ تاریخی برای بازگشت به مذاکرات وین اعلام نکرده است.

او همچنین بار دیگر تهدید کرد که امکان بازگشت به پایبندی دوجانبه به برجام، نامحدود نیست.

او همچنین مدعی شد با توجه به پیشرفت های هسته ای ایران ممکن است زمانی برسد که بازگشت دوجانبه به برجام برای آمریکا در بردارنده منافع ناشی از اجرای توافق اولیه را نداشته باشد.

بلینکن حدود دو هفته پیش هم همین موضع را تکرار کرده و گفته بود که پیشرفت های هسته ای ایران ممکن است کار را به نقطه ای برساند که بازگشت به توافق اولیه، همان منافع توافق قبلی را نصیب آمریکا نمی کند.

همچنین یک مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شده دولت جو بایدن در حال تدوین برنامه های اقتضایی برای حالتی است که ایران به پیشرفت های هسته ای ادامه دهد و از بازگشت به برجام خودداری کند.

این در حالی است که مقام های دولت جو بایدن ، رییس جمهور آمریکا پیش از این بارها تصریح کرده اند که قصد دارند از ورود به برجام به عنوان سکویی برای طولانی تر کردن و قوی تر کردن برجام استفاده کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، مجلس نمایندگان آمریکا چندین طرح ضدایرانی را برای اضافه شدن به عنوان متمم به متن لایحه بودجه دفاعی آمریکا پیشنهاد کردند که این طرح ها بامداد جمعه (به وقت تهران) در این مجلس به تصویب درآمدند.

پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن که از رسانه های نزدیک به نومحافظه کاران آمریکایی است نوشته نمایندگان جمهوری خواه در این مجلس، قصد دارند از قانون اختیارات دفاع ملی (لایحه بودجه دفاعی) برای مقابله با ایران استفاده کنند.

سیاست قطعی ایران رهبر معظم انقلاب- 19 بهمن 99- فرمودند: ما حق داریم برای ادامه برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ کس هم از آن عدول نخواهد کرد؛ و آن این است که اگر می خواهند ایران به تعهدات برجامی -که چند تعهد آن را لغو کرده- برگردد، باید آمریکا تحریم ها را کلاً لغو بکند؛ آن هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم؛ نه، بایستی در عمل تحریم ها را لغو کنند و ما راستی آزمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم ها لغو شده، آن وقت ما هم به این تعهدات برجامی برمی گردیم؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر نخواهیم گشت .

منبع: کیهان انتهای پیام/
کلید واژه ها: تروییکای اروپا - آمریکا - آمریکایی - خبرگزاری رویترز - واشنگتن - مذاکرات - مقام آمریکایی - پرونده - توافق هسته ای - مقام - اروپا - ایران - برجام - توافق هسته - خبرگزاری - تحریم ها - فضاسازی - هسته ای - دولت ها - عملکرد - رویترز - تعهدات - امتناع - مخالفت - تهران - پنجره - واسطه - متوقف - گذشته - اشاره

آخرین اخبار سرویس:
جزییات تازه سنت کام از حمله به پایگاه آمریکایی «التنف»

حمله موشکی یمن به جیزان 35 کشته و زخمی برجای گذاشت

وزیر خارجه انگلیس: نگران برنامه هسته ای ایران هستیم!

ده ها نظامی سعودی در حمله یمن به جنوب عربستان کشته شدند

انگلیس در صدد فروش سلاح به اوکراین

جنبش حسینیون به دنبال گفتمان سازی است

ساخت شهرک صهیونیستی جدید در قلب الخلیل برای اولین بار در 20 سال گذشته

ویدیو| گل اول فاینورد به یونیون برلین توسط علیرضا جهانبخش

نگرانی آمریکا از آسیب پذیری 11 کشور در برابر تغییرات اقلیمی

تحویل دو راننده بازداشت شده ایرانی در قره باغ به ایران/ تهدید اردوغان به استفاده از سلاح سنگین علیه ارتش سوریه/ بیانیه سفارت آمریکا در سوریه پس از حمله پهپادی به پایگاه التنف/ یازداشت جاسوسان موساد در ترکیه

روسیه موشک قاره پیمای دریاپایه پرتاب کرد

ترکیه یک شبکه جاسوسی موساد را متلاشی کرد

خیابان؛ خوابگاه

نشست ایران، روسیه و ترکیه با محوریت سوریه آغاز شد

روسیه موشک قاره پیمای دریاپایه پرتاب کرد

نشنال اینترست: آمریکا باید از سر راه همکاری کشورهای خاورمیانه کنار برود

ترکیه یک شبکه جاسوسی موساد را متلاشی کرد

اسراییل و امارات یک پروژه مشترک ماهواره ای دارند/ ایران رصد می شود؟

کشته شدن 35 نظامی متجاوز سعودی در پی حمله موشکی به پایگاه جیزان

بازسازی حس بویایی با استفاده از یک ایمپلنت

پنتاگون: موشک های جدید یمنی ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند

صهیونیست ها اجازه اخلال در ارتباط بین ایران و همسایگانش را ندارند

کشته و زخمی شدن 35 نظامی سعودی در حمله موشکی یمن

آمریکا 3 سلاح مافوق صوت آزمایش کرده است

بیانیه سفارت آمریکا در سوریه پس از حمله پهپادی به پایگاه التنف

گفت گوی تلفنی وزیر خارجه ترکیه با امیرعبداللهیان

لیبرمن، وزیر دارایی اسراییل: تردیدی نیست که تقابل مستقیم با ایران اتفاق می افتد؛ فقط الان مسئله، زمان وقوع آن است

ادامه اعتراضات عراقی ها به نتایج انتخابات پارلمانی

اردوغان تهدید کرد: با سلاح سنگین به ارتش سوریه پاسخ می دهیم

ترکیه هزینه پرداختی برای خرید اف-35 از آمریکا را پس می گیرد

هلاکت 35 نظامی سعودی در جیزان یمن

حملات گسترده سعودی ها به صنعا

رعب و وحشت شدید نظامیان آمریکایی و انگلیسی در پایگاه التنف

دارایی های افغانستان باید آزاد شوند/ جامعه جهانی بسیار شکننده و آسیب پذیر است

حمله موشکی نیروهای یمنی به پادگان نظامیان سعودی در «جیزان»

یک تحقیق: دُز سوم واکسن فایزر اثربخشی 95.6 درصدی دارد

لیبرمن، وزیر دارایی اسراییل: تردیدی نیست که تقابل مستقیم با ایران اتفاق می افتد؛ فقط الان مسئله، زمان وقوع آن است

گفت گوی وزیر خارجه ترکیه با امیرعبداللهیان

تهدید رییس جمهور ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور

انصار الله: 35 کشته و زخمی در شلیک 5 موشک بالستیک به پایگاه نظامی عربستان

سخنگوی وزارت خارجه روسیه: امیدواریم تهران و باکو مسائل مرزی خود را از طرق دیپلماتیک حل کنند

پنتاگون: موشک های جدید یمنی ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند

نوشتار وبگاه دیپلمات با موضوع «بندر چابهار و موازنه بخشی راهبردی ایران با چین و هندوستان»

کشته و زخمی شدن 35 نظامی سعودی در حمله موشکی یمن به جازان

معاون نخست وزیر طالبان: نشست مسکو مفید بود

تصاویر جذاب حیات وحش در 29 مهر 1400

توقیف پیکر شهدای فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی

خبرهای تأیید نشده درباره انفجار انبار سلاح و مهمات در ریاض

ویدئو| پرچم پاکستان را ببوس بعد وارد کشور شو

کابل و تعداد دیگری از ولایات افغانستان در خاموشی فرو رفتند

رویترز: مسجد برای هزاره های افغانستان می تواند قتلگاه باشد

اردوغان به سیم آخر زد!

چین در تابستان 2 بار موشک مافوق صوت آزمایش کرد

خبر های تأیید نشده درباره انفجار انبار مهمات در ریاض

ببینید | گاف جدید بایدن: 36 سال معاون رییس جمهور بودم

آیا بیت کوین با طلا برابری می کند؟

اخباری از انفجار انبار سلاح و مهمات در عربستان

دستگیری 2 آلمانی به اتهام تشکیل نیروی مزدور در یمن

تهدید سوریه از سوی اردوغان

اردوغان سفیران 10 کشور غربی را به اخراج تهدید کرد

کابل و تعداد دیگری از ولایات افغانستان در خاموشی رفتند

چین در تابستان 2 بار موشک مافوق صوت آزمایش کرد

ناکام ماندن حمله موشکی به حشد شعبی در صلاح الدین

حمله موشکی نیروهای یمنی به پادگان نظامیان سعودی در «جیزان»

سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره برنامه هسته ای ایران

تحصن دوباره معترضان عراقی در منطقه الخضراء بغداد

وزیران خارجه ایران و اندونزی خواستار توجه به پناهندگان افغان شدند

حمله جنگنده های سعودی به انبار دارو در صنعاء

رایزنی تلفنی وزیر خارجه ترکیه با همتایان ایرانی و اماراتی خود

چه کسی قذافی را کشت؟

مناطق دیدنی جهان که قبل از محو شدن از روی نقشه باید ببینید+تصاویر

اروپا بداند که تنها یک چین در جهان وجود دارد/ از تضعیف حاکمیت پکن دست بردارید

دو کامیون دار ایرانی آزاد شدند

ناتو پس از شکست در افغانستان بر موضوع تهدید روسیه تمرکز کرد

سفر نخستین قطار خودران جهان در آلمان انجام شد

پول خرید جنگنده های اف-35 را از آمریکا پس می گیریم

تهدید رییس جمهور ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور

مناطق دیدنی جهان که قبل از محو شدن از روی نقشه باید ببینید+تصاویر

طالبان نشست مسکو را «خوب» توصیف کرد

تهدید رییس جمهور ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور

امیدواریم تهران و باکو مسائل مرزی خود را از طرق دیپلماتیک حل کنند

شکست همیشگی استکبار جهانی در برابر جنبش اسلامی

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

هفته های آتی شرنوشت ساز خواهد بود

چراغ سبز آلمان به ایران/ اسراییل سنگ روی یخ شد

گفتگوی تلفنی وزرای امور خارجه ایران و ترکیه

هشدار بن والاس درباره احتمال درگیری بین چین و تایوان

(تصاویر) امل، نماد کودکان پناهجو اروپا را گشت

ترفند ساده شرکت دوچرخه سازی

ماریا زاخارووا: ناتو پس از شکست در افغانستان بر موضوع تهدید روسیه تمرکز کرد

پیام جدید آمریکا/ مذاکره انجام شود اما تحریم ها باقی می ماند!

گفت وگوی تلفنی وزرای خارجه ایران و ترکیه

عراق| مقایسه تظاهرات معترضان 2021 با اعتراضات جوکرهای غرب گرا+فیلم و عکس

تصویر جدید مهران غفوریان پس از عمل جارحی

انفجار در انبار سلاح و مهمات در ریاض

هند بالاخره رکورد زد!

سفر وزیر خارجه پاکستان به کابل

اسراییل: دیپلماسی برنامه هسته ای ایران را متوقف نمی کنند/ تقابل با تهران آنقدر دور نیست

ترامپ با «حقیقت» به شبکه های اجتماعی برمی گردد

لیبرمن: هیچ توافق دیپلماتیکی برنامه هسته ای ایران را متوقف نمی کند

گره مذاکرات؛ زیاده خواهی آمریکا و مخالفت با لغو همه تحریم ها

گره مذاکرات؛ زیاده خواهی آمریکا و مخالفت با لغو همه تحریم ها