مطالب مرتبط:
واکنش شدید اللحن احزاب عراقی به برگزاری نشست صهیونیستی در اربیل
مرخصی طولانی رحیم مشایی و بقایی صدای سخنگوی کمیسیون اصل 90 را درآورد
واکنش شدید احزاب عراقی به نشست عادی سازی با صهیونیست ها در اربیل
واکنش شدیداللحن احزاب عراقی به برپایی نشست صهیونیستی در اربیل
انتقاد دولت و شخصیت‎های عراقی از نشست صهیونیستی در اربیل
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 16:452021-09-25بين الملل

نشست اربیل صدای همه عراقی ها را درآورد


نشست صهیونیستی اربیل که روز گذشته (جمعه) با عنوان «آشتی و عادی سازی» در مرکز اقلیم کردستان عراق برگزار شد، صدای اعتراض عراقی ها را درآورد و واکنش خشمگینانه شخصیت های سیاسی و مذهبی این کشور را به دنبال داشت.

- ایرنا نوشت:نشست صهیونیستی اربیل که روز گذشته (جمعه) با عنوان آشتی و عادی سازی در مرکز اقلیم کردستان عراق برگزار شد، صدای اعتراض عراقی ها را درآورد و واکنش خشمگینانه شخصیت های سیاسی و مذهبی این کشور را به دنبال داشت.

با رسانه ای و آشکار شدن برگزاری این نشست در اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق امروز (شنبه) موجی از انزجار و محکومیت نزد شخصیت های سیاسی، دینی و مقام های عراقی از این اقدام به راه افتاد و این موضوع به مهمترین خبر روز رسانه های عراقی تبدیل شد.

بنا به اعلام منابع عراقی، جمعه شب نشستی با حضور برخی چهره های عشایری عراق در اربیل برگزار که در آن به عادی سازی روابط عراق با اسراییل پرداخته شد.

برگزاری این نشست و انتشار اخبار آن موجی از اعتراض و واکنش همراه با خشم و انزجار در عراق در پی داشته و بسیاری از چهره های سیاسی عراق به آن واکنش نشان دادند.

در همین راستا، برهم صالح ، رییس جمهوری عراق با انتشار بیانیه ای رسمی در باره نشست اربیل تاکید کرد که مفاهیمی مانند عادی سازی روابط به لحاظ ملی و حقوقی غیر قابل پذیرش است.

وی در این بیانیه برگزاری نشست فراخوان عادی سازی روابط با اسراییل را کوششی برای تشویش اذهان عومی و آسیب زدن به همزیستی اجتماعی در عراق توصیف کرد.

در این بیانیه که در پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری عراق منتشر شده ضمن تأکید بر موضع ثابت عراق در حمایت از مساله فلسطین و تحقق حقوق مشروع و کامل ملت فلسطین، آمده که عراق با قاطعیت مخالف موضوع عادی سازی روابط با اسراییل است.

صالح گفت که نشست اخیری که برای ترویج این موضوع برگزار شده بیانگر دیدگاه مردم عراق نیست و تنها نظر شرکت کنندگان در آن را نشان می دهد.

رییس جمهوری عراق از همه خواسته که از مسائل غیر قابل قبول در گستره ملی و حقوقی که احساسات ملت عراق را جریحه دار می کند دوری گزینند به ویژه اینکه کشور آماده برگزاری انتخابات آزاد و شفاف با هدف تقویت وحدت ملی در کشور است.

مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق نیز پیشتر در واکنش به برگزاری کنفرانس عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در اربیل مرکز اقلیم کردستان این کشور، به شدت آن را محکوم کرد.

دفتر نخست وزیری عراق در بیانیه ای که امروز (شنبه) منتشر شده است با اعلام مخالفت قاطعانه دولت عراق در عادی سازی روابط با اسراییل بر غیرقابل قبول بودن کنفرانس اربیل تاکید کرد.

دفتر رسانه ای مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای، نشست برگزار شده در اربیل که شعار عادی سازی روابط با اسراییل را مطرح کرده بود، به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است که دولت عراق مخالفت قاطعانه خود با نشست های غیرقانونی که توسط برخی عشایر مقیم اربیل در اقلیم کردستان برگزار شده و شعار عادی سازی روابط با اسراییل را مطرح کرده است، اعلام می کند.

در ادامه بیانیه اشاره شده است که دولت عراق تاکید می کند که این نشست ها به نمایندگی از اهالی و ساکنان شهرهای عراق برگزار نمی شود اما برخی شخصیت ها سعی دارند این نشست ها را به نام ساکنان آن اعلام کنند درحالی که این مواضع تنها مواضع حاضران در نشست مذکور بوده است.

بیانیه افزوده است که این کنفرانس تلاشی برای به تشویش کشاندن وضعیت عمومی عراق و احیای جنجال فرقه ای نامطلوب در آستانه آمادگی شهرهای عراق برای ورود به انتخاباتی سالم، عادلانه و زودهنگام در انسجام با آرمان های ملت است.

بیانیه دفتر رسانه ای الکاظمی تاکید می کند که مطرح کردن مفهوم عادی سازی روابط از لحاظ قانون اساسی، حقوقی و سیاسی در عراق غیرقابل قبول و مردود است و دولت به صورت واضح موضع تاریخی ثابت و حامیانه از قضیه عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق ملت فلسطین و در راس آن حق فلسطین در برپایی کشور مستقل به پایتختی قدس شریف و مخالفت با همه نوع شهرک سازی و تعرض و اشغالگری که اسراییل در حق ملت برادر فلسطین انجام می دهد را اعلام می کند.

سید عمار حکیم ، رهبر جریان حکمت ملی عراق هم پیش از این با انتشار پیامی برگزاری کنفرانس صلح با رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

دفتر رسانه ای جریان حکمت ملی عراق در این باره نوشت که حکیم در واکنش به کنفرانس آشتی و عادی سازی که در اربیل برگزار شد، گفته است که کنفرانس ها و نشست ها و فراخوان به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی غاصب را که درون عراق برگزار می شود، محکوم و تقبیح می کنیم.

حکیم تاکید کرد که مساله فلسطین اولویت اصلی جهان اسلام و جهان عرب است و بار دیگر بر حمایت کامل خود از ملت فلسطین و مساله عادلانه آنان و مبارزاتشان برای بازپس گیری حقوق غصب شده حمایت می کنیم.

رهبر جریان حکمت ملی عراق اظهار کرد که مساله فلسطین چیزی نیست که مشمول مرور زمان شود، بلکه به مرور زمان در وجدان نسل های عرب و مسلمان تحکیم بیشتری می یابد.

مقتدی صدر ، رهبر جریان صدر عراق نیز با محکومیت شدید این کنفرانس تاکید کرد که اربیل باید از برگزاری نشست های تروریستی جلوگیری کند.

وی از دولت فدرال عراق خواست که عوامل و بانیان برگزاری این کنفرانس را دستگیر کند.

در همین زمینه چند تن از نمایندگان مجلس عراق هم با محکوم کردن نشست اربیل خواستار پاسخگویی اقلیم کردستان در این زمینه شده اند.

کریم المحمداوی ، عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق گفت: اقدام هایی که برخی برای عادی سازی روابط با صهیونیست ها انجام می دهند از نظر همه مردم و سیاسیون مردود است.

وی افزود که این گونه برنامه ها از سوی عوامل آمریکا و رژیم صهیونیستی هدایت و اجرا می شود و یقین بدانند هر چقدر هم که تلاش کنند، راه به جایی نخواهند برد.

عمار طعمه ، رییس فراکسیون رویکرد ملی همدر مجلس عراق نیز با محکومیت شدید این تحرک ها، خواستار بازخواست عوامل عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی شد.

وی تاکید کرد که این گونه اقدام های خائنانه و مجرمانه مغایر با قانون اساسی و اصول شناخته شده و مورد احترام جامعه عراق است.

جماعت علمای اهل سنت عراق هم امروز در بیانیه ای برگزاری کنفرانس اربیل را به شدت محکوم کرد.

در بیانیه این تشکل دینی اهل سنت آمده است که شیخ دکتر خالد الملا و همه اعضا و دفاتر آن در استان های عراق برگزاری نشست عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را محکوم و قاطعانه مخالفت خود را با شرکت برخی اقوام و چهره های مقیم شهر اربیل اعلام می کنند.

بیانیه افزوده که جماعت علمای اهل سنت عراق تاکید می کند که پیشنهاد عادی سازی در همه اشکال آن از نظر قانون اساسی و اصول سیاسی مردود است و موضع ما حمایت از آرمان فلسطین و دفاع از حقوق فلسطینیان و برپایی کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف و رد هرگونه تجاوزگری است.

موضع اقلیم کردستان عراق با بالاگرفتن واکنش ها و محکومیت شدید برگزاری کنفرانس آشتی اربیل، مقام های اقلیم کردستان عراق در این باره اظهار نظر کردند.

اربیل اعلام کرد که مباحث طرح شده در این کنفرانس به هیچ وجه موضع دولت اقلیم کردستان عراق نیست.

وزارت داخله اقلیم کردستان در این زمینه با صدور بیانیه ای توضیح داد که این نشست بدون اطلاع و موافقت دولت این منطقه برگزار شده است.

در بیانیه وزارت داخله دولت اقلیم کردستان عراق آمده است که این نشست بدون اطلاع، موافقت و مشارکت دولت اقلیم کردستان برگزار شده و به هیچ وضع بیان کننده دیدگاه اربیل نیست.

دولت اقلیم کردستان عراق تاکید کرده است که موضوع را پیگیری می کند و اقدام های لازم را در زمینه برگزاری این نشست در دستور کار قرار خواهد داد.

311311
کلید واژه ها: اقلیم کردستان عراق - عراق - اقلیم کردستان - کردستان عراق - عراقی - عادی سازی - اربیل - برگزار - عراقی ها - کردستان - نشست - صهیونیستی - سیاسی - اقلیم - شخصیت - عادی سازی روابط - اعتراض - سازی - جمعه - عادی - مذهبی - گذشته - واکنش - رسانه - رسانه ای و - آشتی - کشور - رسانه ای - برگزاری - محکومیت

آخرین اخبار سرویس:
جزییات جلسه برهم صالح و احزاب شیعه معترض به نتایج انتخابات به روایت یک سایت عربی

(ویدئو) حمله وحشتناک تمساح به یک شناگر

4 تهدید مستقیم ایران برای پاسخ به حمله احتمالی اسراییل

عربستان برادرزاده شیخ نمر را آزاد کرد

سنای برزیل طرح اتهامات جنایی علیه رییس جمهور را تأیید کرد

معترضان ضدکودتا در شهر خارطوم سودان/ خبرگزاری فرانسه

سفر پاپ به کانادا پس از کشف گورهای دسته جمعی کودکان بومی

زنان جوان کلوب های شبانه در بریتانیا را تحریم کردند/ تزریق ناخواسته مواد مخدر

ببینید | برگزاری نماز باران در قطر

واکنش علی باقری به از سرگیری مذاکرات با 1+5 | خبر رویترز شیطنت آمیز است

آرامش دوستدار، فیلسوف ایرانی در آلمان درگذشت

چین، بزرگترین چالش ژئو استراتژیک آمریکا

علی باقری: از سرگیری مذاکرات با 1+4 خواهد بود نه آمریکا

رونمایی اسراییل از طرح جدید: دشوار کردن زندگی روزمره ایرانیان

علت بوجود آمدن لکه های سفید روی دندان چیست؟

محکومیت حبس 4 ساله عضو گروهک الاحوازیه در دادگاه هلند

صفحه نخست روزنامه های کشور - پنجشنبه 6 آبان 1400

بارزانی: خواستار روابطی مبتنی بر احترام متقابل با ایران هستیم

آرامش دوستدار، فیلسوف «بحث برانگیز» ایرانی در آلمان درگذشت

هند موشک قاره پیمای هسته ای آزمایش کرد

مردم پاکستان خواستار اخراج سفیر فرانسه شدند

اردوی جهادی در بخش زلزله زده چلو اندیکا

محکومیت حبس 4 ساله یک عضو گروهک الاحوازیه در دادگاه هلند

وزارت خارجه آمریکا: واشنگتن آماده بازگشت به وین برای برگزاری دور هفتم مذاکرات برجامی است

رییس جمهوری تایوان: معتقدم آمریکا از ما حمایت می کند

ببینید | برگزاری نماز باران در قطر

درخواست وزرای خارجه 7 کشور از طالبان/ روسیه از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان حمایت می کند

پایان موفقیت آمیز مرحله دوم عملیات آزادسازی مأرب

پایان بدعهدی و لغو تحریم ها؛ خواسته ایران برای ادامه مذاکرات وین

ملا محمد یعقوب، فرزند ملا عمر و وزیر دفاع طالبان برای نخستین بار در انظار عمومی ظاهر شد

آمریکا: امکان توافق سریع برای بازگشت متقابل به پایبندی کامل به تعهدات برجام وجود دارد

عراق در پی افزایش پروازهای مسافربری به ایران

چرا ایران و عربستان به دنبال عادی سازی روابط هستند؟

موسوی: اصلا امکان پذیر نیست ایران سیبل مبارزه با طالبان شود / در نشست دیروز کشورهای منطقه را یک قدم عقب آوردیم

علی باقری: با 1+4 گفت وگو داریم/ هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکا به برجام فراهم نشده است

سقوط بیش از 100 کانتینر از کشتی اسراییلی در نزدیکی ساحل بریتیش کلمبیا

امارات سفیر لبنان را احضار کرد

جدیدترین تصاویر از مک بوک ایر M2

ادعای وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید درباره مذاکرات وین

رییس ستاد مشترک آمریکا: از موشک های مافوق صوت چین نگرانیم

بلا تکلیفی پایگاه اورژانس نیسیان

امارات، سفیر لبنان در ابوظبی را احضار کرد

ساده لوحی تایوان در اعتماد به آمریکا؛ «به حمایت واشنگتن باور داریم»

رییس جمهوری تایوان: معتقدم آمریکا از ما حمایت می کند

وعده پوشالی بایدن به تایوان درخصوص دفاع در برابر چین

ارتش عراق: زمین را زیر پای داعشی ها به لرزه در می آوریم

ابعاد و اهمیت خیزش مردم بحرین علیه روند عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی

بانک جهانی فعالیت خود را در سودان متوقف کرد

آمریکا: حضور ما در عراق و اقلیم کردستان طولانی مدت خواهد بود

ببینید | از سرگیری مذاکرات برجام بدون آمریکا

بشار اسد: آمریکا شکست های بیشتری را در راه دارد

شرط بازگشت سوریه به اتحادیه عرب از زبان دبیرکل این نهاد

تروریست «الاحوازیه» در دادگاه هلند محکوم شد

نظر مردم درباره رابطه با آمریکا منتشر شد: «نه» به چین و روسیه!

مهم ترین اقدامات معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی شرکت فولاد خوزستان

تایوان: به حمایت واشنگتن باور داریم!

واشنگتن آماده برگزاری دور هفتم مذاکرات برجامی است

نمایشگاه کتاب خارطوم به دلیل کودتا تعطیل شد

گفتگوی تلفنی بلینکن با وزیر خارجه سودان

آمریکا: حضور ما در عراق و اقلیم کردستان طولانی مدت خواهد بود

رایزنی سئول – واشنگتن درباره خلع سلاح و عدم اشاعه تسلیحات هسته ای

واکنش وزارت خارجه آمریکا به بازگشت ایران به مذاکرات

واکنش علی باقری به از سرگیری مذاکرات با 1+5

ببینید | از سرگیری مذاکرات برجام بدون آمریکا

صنعا مواضع وزیر اطلاع رسانی لبنان علیه عربستان را ستود

حمله سایبری به پایگاه اینترنتی انجمن ملی سلاح/ گفت وگوی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و ترکیه/ ابراز نگرانی شدید رییس ستاد ارتش آمریکا از آزمایش اخیر چین

علی باقری: با 1+4 گفت وگو داریم/ هنوز زمینه لازم برای بازگشت آمریکا به برجام فراهم نشده

مسرور بارزانی: روابط ما با آمریکا علیه ایران نیست

تسلیم شدن سعودی ها؛ آزادی «علی النمر» پس از 10 سال از زندان

حملات گسترده و خونین داعش به نقاط مختلف عراق/ بیانیه حزب الله در ارتباط با حمله تروریستی عناصر داعش در عراق/ درخواست کمک عربستان از واشنگتن برای تقویت سامانه دفاعی خود/ قدردانی گوترش از ایران بابت برگزاری نشست افغانستان

پرایس: هنوز فرصت بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام وجود دارد

پایان محبوبیت اردوغان

سای اینگ-ون تایید کرد که نظامیان آمریکایی در تایوان هستند

توافق «باقری» و «مورا» برای شروع مذاکرات

بایدن به تایوان قول دفاع در مقابل چین داد! / پکن: صلح به نفع همه است

وب سایت انجمن ملی سلاح آمریکا مورد حمله سایبری قرار گرفت

دیدار سفرا با نخست وزیر سودان پس از آزادی از حبس خانگی

درخواست کمک عربستان از واشنگتن برای تقویت سامانه دفاعی خود

بشار اسد: شکست های بیشتری برای آمریکا در راه است

نگاهی به صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه 6 آبان

امارات، سفیر لبنان در ابوظبی را احضار کرد

شورای امنیت، رژیم صهیونیستی را به پایان اشغال جولان سوریه وادار کند

نخست وزیر سودان درباره توسل به خشونت هشدار داد: به گذار دموکراتیک پایبندیم

دیدار سفرا با نخست وزیر سودان پس از آزادی از حبس خانگی

وب سایت انجمن ملی سلاح آمریکا مورد حمله سایبری قرار گرفت

یک تروریست «الاهوازیه» در دادگاه هلند محکوم شد

امارات، سفیر لبنان در ابوظبی را احضار کرد

افزایش صادارات گاز روسیه به اروپا

از افزایش هزینه ها در انگلیس تا نارضایتی آمریکایی ها از عملکرد کنگره

هشدار دهلی نو به پکن؛ هند موشک بالستیک با قابلیت اتمی آزمایش کرد

تهدید به بمب گذاری کنگره آمریکا را خالی کرد

بشار اسد: آمریکا شکست های بیشتری را در راه دارد

آزمایش ترکیبی واکسن های کرونا در فیلیپین

سای اینگ-ون تایید کرد که نظامیان آمریکایی در تایوان هستند

آزادی علی النمر پس از 10 سال از زندان

گفتگوی تلفنی بلینکن با وزیر خارجه سودان

مداخله زودهنگام عربستان در انتخابات لبنان/ حمایت از «سمیر جعجع»

زمان آغاز مذاکرات برجامی اعلام شد

وقوع درگیری های شدید میان فلسطینیان و صهیونیست ها در «الخلیل»

بشار اسد: کشورهایی که مقاومت کنند، باقی می مانند

نشست اربیل صدای همه عراقی ها را درآورد

نشست اربیل صدای همه عراقی ها را درآورد