مطالب مرتبط:
محافل عزاداری اربعین حسینی در حرم کریمه اهل بیت(س) برگزار می شود
شکست بیت کوین در حفظ کانال 43 دلاری
بیت شیعی و انتخابات زودهنگام عراق
امکان پرداخت با بیت کوین به توییتر اضافه شد
بیت کوین در شکستن مقاومت 43 هزار دلاری ناکام ماند
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 16:402021-09-25سياسي

بیت المقدس؛ عملیاتی که رویاهای صدام را برباد داد


عملیات بیت المقدس ضربه نهایی را بر صدام حسین وارد کرد و آرزوی نبردهایی از جنس قادسیه را برای وی بر باد داد.

رزمندگان اسلام با طراحی و اجرای موفق عملیات پیروز بیت المقدس بزرگترین شکست صدام از آغاز جنگ را بر وی تحمیل کردند رویای محمره تعبیر نشد .

- ایرنا نوشت: عملیات بیت المقدس ضربه نهایی را بر صدام حسین وارد کرد و آرزوی نبردهایی از جنس قادسیه را برای وی بر باد داد.

رزمندگان اسلام با طراحی و اجرای موفق عملیات پیروز بیت المقدس بزرگترین شکست صدام از آغاز جنگ را بر وی تحمیل کردند رویای محمره تعبیر نشد و خرمشهر تا بههمیشه به خاک ایران بازگشت.

بامداد دهم اردیبهشت سال 61 و در حالی که تنها دو ماه از عملیات گسترده فتح المبین در جبهه جنوب می گذشت، عملیاتی با رمز مقدس یا علی ابن ابی طالب(ع) آغاز شد که بعدها از آن به عنوان نقطه عطفی در تاریخ جنگ هشت ساله ایران و عراق یاد شد.

عملیاتی که در سوم خردادماه همان سال خرمشهر ایران را پس از 576 روز اشغال به خاک وطن بازگرداند.

بزرگترین عملیات نظامی جمهوری اسلامی ایران در حالی به موفقیت رسید که بجز چند کشور معدود، خیلی از کشورها در کنار صدام حسین و برای نگه داشتن خرمشهر به عنوان آخرین برگ کشاندن ایران به پای میز مذاکره ایستاده بودند.

موقعیت ایران پیش از عملیات بیت المقدس ایران در چند عملیات جنگ تحمیلی منتهی به عملیات بیت المقدس به خوبی نشان داده بود که می تواند محاصره دشمن بعث را شکسته و مناطق اشغال شده از خاک خود را آزاد کند.

محاصره آبادان در عملیات ثامن الائمه شکسته شد، بستان در عملیات طریق القدس آزاد شد، در عملیات فتح المبین قسمت های مهمی از خاک ایران از اشغال نیروهای عراقی خارج شد و تمام این رویدادها، توان ذهنی و جسمی رزمندگان ایرانی را تا حد بسیار زیادی افزایش داد.

با شکست عملیات های منافقین در داخل مرزها هم بیشترین تمرکز نیروهای نظامی متوجه جبهه های جنوب و غرب بود و به این ترتیب در آستانه عملیات بیت المقدس، میان نیروهای نظامی ایران اتفاق نظر اساسی درباره بازپس گیری مناطق اشغالی به ویژه خرمشهر وجود داشت.

این آزادسازی ها هراندازه برای جمهوری اسلامی غرور آفرین و امیدبخش بود، برای رژیم بعث و همراهانش بسیار نگران کننده بود.

­ عراق پس از عملیات فتح المبین، مطمئن شده بود که ایران درصدد آزادسازی دیگر مناطق خاک خود است و از سوی دیگر بر اهمیت خرمشهر نیز به خوبی آگاه بود.

از این رو حدود 41 گردان زرهی و 338 گردان مکانیزه مسقر کرده بود که هر گردان مکانیزه شامل 44 دستگاه تانک یا نفربر بود.

علاوه بر این 40 گردان پیاده و 30 گردان توپخانه صحرایی در منطقه مستقر شده بود.

به بیان دیگر حدود 3500 دستگاه تانک و نفربر و نزدیک به 40 هزار نیروی پیاده و 500 قبضه توپ در منطقه مستقر کرده بود.

پدافند180 درجه ای از سمت شرق و شمال شهر با رده های دفاعی متعدد هم دیگر سد دفاعی نیروهای بعثی برای تداوم اشغالگری خود بود.

با چنین تجهیزاتی، تنها نیروی اراده و ایمان رزمندگان ایرانی می توانست مقابله کرده و به پیروزی برسد.

جزییات عملیات بیت المقدس جنوب کرخه و غرب کارون؛ شهرهای اهواز، دشت آزادگان، هویزه، پادگان حمید، خرمشهر با مشورت فرماندهان ارتش و سپاه به عنوان منطقه عملیاتی بیت المقدس انتخاب و برنامه ریزی های اجرای آن از همان روزهای عملیات فتح المبین در فروردین سال 61 آغاز شد.

اصلی ترین هدف عملیات بیت المقدس، آزادسازی خرمشهر بود و رزمندگان با روحیه و عزمی جزم رسیدن به این هدف را 30 دقیقه بامداد دهم اردیبهشت آغاز و سوم خردادماه به انجام رساندند.

این عملیات هم مانند فتح المبین، حاصل همکاری مشترک ارتش به فرماندهی شهید علی صیادشیرازی و سپاه به فرماندهی محسن رضایی بود و شهید حسین خرازی از تیپ 14 امام حسین (ع)، احمد متوسلیان از تیپ 27 محمد رسول الله، شهید حسن باقری از قرارگاه نصر و شهید سردار قاسم سلیمانی از تیپ 41 ثارالله، از مهمترین فرماندهان عملیات بیت المقدس بودند.

فرماندهی عملیات با قرارگاه کربلا بود و قرارگاه های قدس از شمال (با عبور از رودخانه کرخه) و نصر از جنوب قرارگاه نصر (با عبور از کارون و پیشروی به سمت خرمشهر)، فتح از شرق کارون (با عبور از رودخانه کارون و پیشروی به سمت جاده اهواز – خرمشهر)، در عملیات بیت المقدس حاضر بودند.

این عملیات در چهار مرحله پیش بینی شده بود که هریک از مراحل بسترساز اجرا و موفقیت مرحله دیگر بود.

مرحله نخست عملیات با محوریت قرارگاه قدس آغاز شد و رزمندگان این قرارگاه با عبور از مواضع دشمن منطقه ای در جنوب رودخانه کرخه را تصرف کردند.

همزمان با این قرارگاه، قرارگاه فتح هم براساس برنامه زمان بندی شده پیشروی خود را تا منطقه مورد نظر انجام دادند.

مرحله دوم عملیات با یک تصمیم تاکتیکی فرماندهان همراه شد؛ آزادسازی خرمشهر به طور موقت کنار گذاشته شد، نیروها به سمت مرز پیشروی کردند و ضمن عقب راندن فراری های دشمن، مناطق جفیر، پادگان حمید و هویزه را آزاد کردند.

همزمان با حرکت نیروهای قرارگاه قدس به سوی خرمشهر مرحله سوم عملیات آغاز شد اما رزمندگان ایرانی توفیق چندانی در اجرای برنامه موردنظر نیافتند.

عملیات تا شامگاه اول خرداد متوقف شد و در آن تاریخ با آغاز مرحله چهارم عملیات بیت المقدس و یورش سریع نیروهای ایران، لشگر و تیپ های عراق نظم و ارتباط خود با یکدیگر را از دست دادند و در حالی که تقلای شکستن محاصره خرمشهر توسط نیروهای ایرانی را داشتند؛ شکست خورده و مجبور به ترک مرزهای خرمشهر شدند.

با اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی بر گنبد مسجد جامع، درظهر روز سوم خردادماه، خرمشهر این پاره خاک وطن آزاد شد.

در این عملیات16 هزار نفر از نیروهای رژیم بعث کشته شدند، 19 هزار عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند.

1330 دستگاه نفربر، 530 قبضه توپخانه، 1435 دستگاه تانک هم یا در اختیار رزمندگان ایران قرار گرفت یا منهدم شد.

آزادسازی خرمشهر و هویزه، پادگان حمید، جاده استراتژیک اهواز-خرمشهر-رودکرخه، جاده سوسنگرد-هویزه، پاسگاه های مرزی، خروج بخش هایی از جبهه جنوب از تیررس آتشباران عراقی ها و در نهایت نابودی ادوات و سلاح های نیروهای رژیم بعث، از مهم ترین دستاوردهای عملیات مهم بیت المقدس بود و در نهایت 5 هزار و 38 کیلومتر از خاک پاک ایران آزاد شد.

اهمیت عملیات آزادسازی خرمشهر عملیات بیت المقدس و آزادسازی خرمشهر، از مهمترین اتفاقات جنگ ایران و عراق بود که بازتاب جهانی یافت و پس از پایان آن بسیاری از رسانه های بین المللی به تحلیل آن پرداختند و شمار زیادی از مقامات جهان درباره این عملیات و آینده جنگ تحمیلی علیه ایران اظهارنظر کردند.

البته ذهنیت عراق و جهان درباره توان نظامی جمهوری اسلامی، پس از عملیات فتح المبین و آزادسازی بخش هایی از خاک ایران دچار تغییرات جدی و تا اندازه ای از توهم قدرت و پیروزی و اشغال ایران کاسته شد.

عملیات بیت المقدس اما ضربه نهایی را بر دیکتاتور عراق وارد کرد و آرزوی نبردهایی از جنس قادسیه را برای صدام حسین بر باد داد.

رویای محمره تعبیر نشد و خرمشهر تا همیشه به خاک ایران بازگشت.

تا پیش از آزادشدن این شهر استراتژیک، عراق به نوعی دست برتر را در جنگ داشت و با همین برگ برنده درصدد بود تا از این امتیازاتی بگیرد، پس از آزادسازی اما این برگ برنده از دست بغداد و همراهان جهانی اش خارج و برتری قدرت سیاسی - نظامی جمهوری اسلامی به عراق و حامیان آن، نشان داده شد.

هرچند دستگاه تبلیغات صدام حسین، تلاش داشت از این شکست عیان، پیروزی خفیف و عقب نشینی تاکتیکی بسازد اما گزارش رسانه هایی چون گاردین انگلیس تلخی این شکست را نشان می داد.

این روزنامه در روزهای پس از فتح خرمشهر نوشته بود: سقوط خرمشهر یعنی سقوط آخرین و مهم ترین افتخار جنگی عراق که ایرانی ها با بازپس گرفتن آن، این برگ برنده را که به وسیله آن عراق می کوشید ایران را به پای میز مذاکره بکشاند، از دست بغداد ربودند.

امام خمینی (ره) در پیام خود پس از آزادسازی خرمشهر تصریح کرده بود: حکومت های همجوار و منطقه می دانند امروز با فتح خرمشهر مظلوم، دولت و ملت پیروزمند ما از موضع قدرت سخن می گوید و من به پیروی از آنان به شما اطمینان می دهم که اگر از اطاعت بی چون و چرای آمریکا و بستگان آن دست بردارید و با ما به حکم اسلام و قرآن کریم رفتار کنید، از ما جز خیر و پشتیبانی نخواهید دید و شما بدانید آن قدر که ابرقدرت ها از صدام، این نوکر چشم و گوش بسته، پشتیبانی کردند از شماها که قدرت های کوچک و حکومت های ضعیف هستید پشتیبانی نمی کنند.

23219
کلید واژه ها: عملیات - بیت المقدس - عملیات بیت المقدس - رزمندگان اسلام - مقدس - عملیاتی - صدام - صدام حسین - رزمندگان - بزرگترین - عملیات گسترده - آغاز - ایران و عراق - نهایی - طراحی - اسلام - پیروز - ایران - فتح المبین - خاک ایران - نقطه عطفی - شکست - اردیبهشت - موفق - ضربه - حسین - گسترده - خرمشهر - تاریخ - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
سفر رییس جمهور به اردبیل به روایت تصویر

نگاه دولت به شهرها باید عادلانه و مقارن با توسعه متوازن باشد

برخی افراد و گروه ها از مهره چینی و سهم خواهی از استاندار جدید پرهیز کنند

استکبار برای تشدید اختلافات در منطقه زمینه سازی می کند

تکمیل راه آهن میانه اردبیل با جدیت دنبال شود/افتتاح تا یک سال و نیم دیگر

وزیر ارشاد با تاخیر وارد اصلاندوز شد

امام صادق(ع) شئون مختلف جامعه شیعه را مهندسی کردند

هیئتی از مجلس برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان عازم تاشکند شد

دانشجویان دانش خود را به امام رضا(ع) گره بزنند

گزیده سخنان ائمه جمعه کهگیلویه و بویراحمد

واکنش ضرغامی به خبر سکته اش: فهمیدم خیلی ها نگرانم هستند!

امروز آمریکا با هشت تریلیون دلار هزینه کرد و کشته های زیاد باید از منطقه بیرون برود/ مثلث عبری- عربی- غربی دست از فتنه برنخواهد داشت

وجود اختلافات دامنه دار بین مذاهب اسلامی بستری برای فعال شدن دشمنان اسلام است

فرایند تبدیل دانشجویان به دانشجوی تراز نظام جمهوری اسلامی / علم با ثروت بهتر است

اصلاح ساختار بانک ها تاثیر بالقوه ای در نشکلات اقتصادی دارد

(تصاویر) نماز جمعه تهران پس از 20 ماه تعطیلی

امام جمعه زاهدان: استاندار در انتخاب همکاران تحت تاثیر فشارهای افراد و گروه ها قرار نگیرد

وحدت شیعه و سنی ضرورت عقلی و شرعی است

رزمایش فاتحان خیبر دشمن را سرجایش نشاند

چه کسی هزینه های سفر احمدی نژاد به امارات را داد؟

با 7 معمای ساده هوش خود را محک بزنید

برپایی نماز جمعه جزو اولین اقدامات امام خمینی (ره) بعد از انقلاب در ایران بود

مغان قلب تپنده کشاورزی و ستون امنیت غذایی کشور است

راهی جز ساختن سد تنگ سرخ وجود ندارد

ولایت مداری و حفظ اتحاد برای غلبه بر مشکلات ضروری است

عدم وجود تناسب ساختار سازمان حفاظت محیط زیست با ماموریتها و وظایف آن

عدالت محوری و مبارزه با فساد فلسفه وجودی انقلاب اسلامی است

بازدید رییس جمهور از طرح شبکه آبیاری و زهکشی خداآفرین

رییس جمهور: تا یک سال آینده سوت قطار در اردبیل به صدا در خواهد آمد

امام جمعه همدان: برای استاندار جدید سهم خواهی و مهره چینی نکنید

بازگشت به نماز جمعه پس از 20 ماه وقفه | امام جمعه موقت تهران: فضای اداری کشور نیازمند یک تحول است

به دنبال عدالت حداکثری هستیم

سیاست های منطقی دولت امیدآفرینی به همراه داشت

اقامه نماز جمعه تهران پس از 20 ماه

حفظ وحدت مسلمانان برای جلوگیری از تفرقه افکنی دشمنان

امام جمعه ایلام: وحدت، برادری و همدلی نیاز امروز جامعه است

عکس | اختتامیه گردهمایی رتبه های برتر کنکور سراسری

پیگیری مطالبات مردم هدف سفر به اردبیل/اعتبارات خوبی در راه است

شوخی شاعرانه وزیر راه با ماجرای سکته کردن ضرغامی | امان از شیرین زبانی و طنازی سید عزیز!

امام جمعه اصفهان: نبایدبه دشمنان فرصت اختلاف افکنی داد

اشتراک بر روی بندگی خدا تفرقه را از بین می برد

استخدام کارگر ساده با بیمه در مجموعه محصولات دریایی رهنما در گیلان

بسیج رسانه طرح تقویت و حمایت از اصحاب رسانه را دنبال می کند

دانشجویان محدودیت های خود را به وجود نامحدود امام رضا(ع) گره بزنند

اقامه اولین نماز جمعه تهران پس از 20 ماه

جامعه به خصوص روحانیت نسبت به مرزهای اعتقادی، اخلاقی و فکری مسؤول هستند

امام جمعه دامغان: هفته وحدت فرصت توجه به مشترکات دینی شیعه و سنی است

(تصاویر) تشییع و خاکسپاری فرزند شهید پرازیده که خودسوزی کرد

دیدار رییس سرویس امنیت کشور گرجستان و سفیر ایران

ائتلاف اقتصادی با پول اسلامی مشترک تشکیل شود

تعدادی کارگر ساده

خط راه آهن میانه ـ اردبیل باید خیلی زودتر از این ها به بهره برداری می رسید

حضور آیت الله رییسی در جمع صمیمی مردم روستای فتحعلی پارس آباد

گرانی قیمت ها اخلاق و دین مردم را از بین می برد/ تا معیشت مردم اصلاح نشود فرهنگ اصلاح شدنی نیست

آیت الله جوادی آملی به قالیباف: اکنون هیچ بهانه ای برای عدم رفع مشکلات کشور وجود ندارد

ویژگی های پیامبر(ص) در قرآن / ظرفیت حوزه ها و دانشگاه ها را به کار گیریم

در طرح صیانت به دنبال فیلترکردن نیستیم/ استفاده از اینستاگرام و تلگرام در کشور ما برای کشور هایی هم چون آمریکا غنیمت است

بازدید رییسی از پروژه ریلی 16 ساله | انتظار مردم برای افتتاح راه آهن طولانی شده است

اعلام اسامی برگزیدگان نهایی دومین عکسواره محرم کیش

وضعیت جاده های سیریک اضطراری است/ مسؤولان برای جولان ماشین های سوخت فکری کنند

واکنش امام جمعه به حواشی انتخاب شهردار برازجان/ مصلح: برخی مدیران فقط ضررند!

قزوین جزو شهرهایی بود که نسبت به شهادت حاج آقا مصطفی واکنش نشان داد/ نسبت به آینده قزوین امیدواریم

امام جمعه کوه چنار: توزیع مسکن در کوه چنار عادلانه باشد

فیلم| ترکی حرف زدن رییس جمهور در اردبیل

بازدید رییس جمهور از پروژه راه آهن اردبیل

منطقه آزاد انزلی برای قرارگیری بر روی ریل توسعه نیازمند گسترش اراضی است

بعد از پخش هر فیلم و سریال خشونت بار، یک دوره نقد و بررسی روانشناختی برگزار شود

گالوپ: 72 درصد ایرانیان از عملکرد رییسی رضایت دارند

جهان در دست دنیاپرستان و گرگ صفتان اصلاح نمی شود

بیانات در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی

عمل به وحدت یک تکلیف شرعی است

امام جمعه زنجان: امیدی به برداشتن تحریم ها از سوی دشمنان نیست

اظهارات محسنی اژه ای در تمجید از فواید دموکراسی

یکی از اقدامات دشمن ایجاد تفرقه بین مسلمانان است

تصاویر| نماز جمعه تهران

ارتباط با مردم مهمترین دستاورد سفرهای هیات دولت

دشمنان به دنبال اختلاف افکنی بین مسلمانان هستند

رییس جمهور: خط آهن میانه- اردبیل باید خیلی زودتر به بهره برداری می رسید

حضور آیت الله رییسی در جمع صمیمی مردم روستای فتحعلی پارس آباد

همگان باید برای برون رفت افغانستان از شرایط کنونی کمک کنند/ فراخوان بخش خصوصی برای تقویت دیپلماسی اقتصادی در افغانستان

خاندوزی: منطقه آزاد تجاری اردبیل کمتر از یکی 2 ماه آینده راه اندازی می شود

ضرغامی: ‏امشب برای مهمانان خارجی سخنرانی دارم

بازدید اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر

منابع ملی باید از حلقوم مفسدان بیرون کشیده شود/ آمریکایی ها راهی جز ترک غرب آسیا ندارند

خنثی سازی تحریم ها اولویت نخست در بازدارندگی اقتصادی است

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه: قدرت مسلمانان در وحدت کلام است

تخصص، تعهد و مردمی بودن ملاک انتخاب مدیران استان بوشهر باشد

اصلاح ساختار بانک ها تاثیر بالقوه ای در مشکلات اقتصادی دارد

واکنش نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان به خودسوزی منجر به فوت فرزند شهید پرازیده

امام جمعه قزوین: شهرداری به فکر ساختن یک مصلی برای مردم قزوین باشد

مهمترین مساله در بین امت اسلامی، اتحاد است/ یکی از بزرگترین خسارت های کرونا، محدود ‎سازی نماز جمعه در تهران بود

وحدت رمز موفقیت در مقابل دشمنان است

سیاست گذاری انرژی یکپارچه نیست

اثرگذاری سفر های استانی رییس جمهور در سیاست گذاری های دولت

فساد ستیزی قوه قضاییه متوقف نشود

حال«عزت الله ضرغامی»خوب است !

مسئولان مرکز آمار ایران: اگر آمار اختلاف نداشت باید تعجب کرد/هیچ آمار محرمانه ای نداریم

تکلیف دهکده عمران زاینده دود مشخص شود

اکبری: مقاومت مردم یمن جلوه ای از فرهنگ مقاومت ایران اسلامی است

برگزاری نماز جمعه تهران پس از 20 ماه تعلیق

بیت المقدس؛ عملیاتی که رویاهای صدام را برباد داد

بیت المقدس؛ عملیاتی که رویاهای صدام را برباد داد