موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - رودريگو تاباتا - باشگاه استقلال - وزراي خارجه - نماينده مردم - بازيكنان استقلال - وام هاي دانشجويي - حمله سايبري - سعيد عزت اللهي - استقلال ايران - مدير كل زندان هاي استان كرمانشاه - زيباكلام - رتبه بندي كيو اس - اقامه نماز - كارخانه بافت بلوچ ايرانشهر - تقويت اعتماد به نفس - تكميل مسكن مهر - تالش - دادگاه محسن لرستاني - محسن جلال پور - سيدالشهداي مقاومت - شناگر - ايرج مظفري

مطالب مرتبط:
دولت عراق در واکنش به کنفرانس صهیونیستی اربیل: عادی سازی روابط با اسراییل از نظر قانون اساسی مردود است
واکنش دولت عراق به برگزاری کنفرانس عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی
کنفرانس اربیل به دنبال عادی سازی روابط با اسراییل
مخالفت قاطعانه دولت عراق با نشست اربیل و مطرح کردن عادی سازی روابط با اسراییل
واکنش حکیم به فراخوان ها درباره عادی سازی روابط با اسراییل
-108 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 16:002021-09-25بين الملل

واکنش ها به برگزاری نشست عادی سازی روابط با اسراییل در اربیل


در پی نشستِ تحت عنوان کنفرانس صلح و استرداد و عادی سازی با اسراییل که روز گذشته در اربیل برگزار شد، گروه های سیاسی و شخصیت های متعدد عراقی بدان واکنش نشان دادند.

- دفتر رسانه ای مصطفی الکاظمی ، نخست وزیر عراق با انتشار بیانیه ای، نشست برگزار شده در اربیل که شعار عادی سازی روابط با اسراییل را مطرح کرده بود، به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: دولت عراق مخالفت قاطعانه خود با نشست های غیرقانونی که توسط برخی عشائر مقیم اربیل در اقلیم کردستان برگزار شده و شعار عادی سازی روابط با اسراییل را مطرح کرده است، اعلام می کند.

در ادامه بیانیه اشاره شده است که دولت عراق تاکید می کند که این نشست ها به نمایندگی از اهالی و ساکنان شهرهای عراق برگزار نمی شود اما برخی شخصیت ها سعی دارند این نشست ها را به نام ساکنان آن اعلام کنند درحالیکه این مواضع تنها مواضع حاضران در نشست مذکور بوده علاوه بر اینکه تلاشی برای به تشویش کشاندن وضعیت عمومی عراق و احیای جنجال فرقه ای نامطلوب در سایه آمادگی شهرهای عراق است برای ورود به انتخاباتی سالم، عادلانه و زودهنگام در انسجام با آرمان های ملت و پی ریزی مسیر ملی که دولت به حرکت در آن اهتمام دارد.

بیانیه دفتر رسانه ای الکاظمی اشاره می کند که از طرفی دیگر مطرح کردن مفهوم عادی سازی روابط از لحاظ قانون اساسی، حقوقی و سیاسی در عراق غیرقابل قبول و مردود است و دولت به صورت واضح موضع تاریخی ثابت و حامیانه از قضیه عادلانه فلسطین و دفاع از حقوق ملت فلسطین و در راس آن حق فلسطین در برپایی کشور مستقلی به پایتختی قدس شریف و مخالفت با همه نوع شهرک سازی و تعرض و اشغالگری که اسراییل در حق ملت برادر فلسطین انجام می دهد را اعلام می کند.

برهم صالح ، رییس جمهوری عراق هم، با انتشار بیانیه ای برگزاری نشست فراخوان عادی سازی روابط با اسراییل را تلاش برای تشویش اذهان و آسیب زدن به مسالمت اجتماعی در عراق دانست.

در بیانیه رسمی دفتر ریاست جمهوری عراق ضمن تأکید بر موضع ثابت عراق در حمایت از مسئله فلسطین و تحقق حقوق مشروع و کامل ملت فلسطین، آمده که عراق با قاطعیت مخالف موضوع عادی سازی روابط با اسراییل است.

در این بیانیه خواسته شده که به اراده و خواست ملی و مستقل ملت عراق در این باره احترام گذاشته شود.

ریاست جمهوری عراق افزوده که نشست اخیری که برای ترویج این موضوع برگزار شده نمایانگر مردم عراق نیست فقط نظر شرکت کنندگان در آن را نشان می دهد ضمن اینکه تلاشی آشکار برای برهم زدن وضعیت کشور و تشویش اذهان و آسیب زدن به مسالمت اجتماعی در عراق است.

در این بیانیه از همگان خواسته شده که از مسائل غیر قابل قبول در سطح ملی و حقوقی که احساسات ملت عراق را جریحه دار می کند فاصله بگیرند به خصوص که عراق آماده برگزاری اجرای انتخابات آزاد و شفافی می شود که موجب تقویت مسیر ملی در کشور است.

حسن الکعبی ، معاون اول رییس پارلمان عراق هم اظهار داشت: عده ای کم مایه با کمال وقاحت برای یاری رژیم غاصب صهیونیستی گرد هم جمع شده و در پی ایجاد آشوب و عادی سازی به دور از عالم واقه با اسراییل شدند.

الکعبی با بیان اینکه اربیل باید مانع از برگزاری این نشست می شد، اظهار داشت: این کنفرانس بدنام در شرایطی برگزار می شود که عراق در مسیر ایجاد کشوری قوی و دارای حاکمیت کامل حرکت می کند و موضع ثابت ما، حمایت از مساله فلسطین و برپایی کشوری مستقل به پایتختی قدس شریف و پایان دادن به اشغالگری اسراییل است.

سید عمار الحکیم ، رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز مخالفت خود با کنفرانس ها و فراخوان برای عادی سازی با رژیم صهیونیستی در عراق را اعلام کرد.

الحکیم در بیانیه ای گفت: کنفرانس ها، تجمعات و فراخوان ها برای عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی که در عراق برگزار می شود را محکوم می کنیم.

وی در ادامه افزود: قضیه فلسطین، قضیه نخست عرب ها و مسلمانان است بنابراین حمایت کامل خود از ملت فلسطین و قضیه عادلانه آن و مبارزه اش برای بازپسگیری حق غصب شده اش را اعلام می داریم.

الحکیم در پایان اشاره کرد که حق ملت فلسطین حقی نیست که با گذر زمان ساقط شود بلکه بیشتر در وجدان نسل های عربی و اسلامی ریشه می دواند.

ائتلاف فتح هم ضمن محکوم کردن شدید تلاش های شماری افرادی گمراه و خدشه وارد کردن به اصول ثابت مردم عراق در حمایت از مساله فلسطین و مقابله با اسراییل، اظهار داشت: طبق قوانین عراق برگزاری نشستی در اربیل برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اقدامی مجرمانه به شمار می رود و افرادی که در این نشست شرکت کرده و یا در برگزاری آن کمک کردند، خائن محسوب می شوند و باید محاکمه شده و شدیدترین مجازات ها را برای آنها درنظر گرفت.

ائتلاف تقدم الوطنی به رهبری محمد الحلبوسی هم ضمن تقبیح شدید این نشست، تصریح کرد: ما هر صدایی علیه اجماع ملی درخصوص حمایت از مساله فلسطین و ترویج عادی سازی روابط با اسراییل را محکوم می کنیم.

سید مقتدی صدر ، رهبر جریان صدر هم در پیامی توییتری نوشت: اربیل باید مانع از برگزاری این نشست های تروریستی و صهیونیستی شود و دولت اقلیم کردستان باید این اقدام را محکوم و همه شرکت کنندگان را بازداشت کند و الا، مسئولیت مقابله با این اقدام از لحاظ شرعی، عقلی و ملی برعهده ماست.

صدر اظهار داشت: عراق به هیچ عنوان با اسراییل روابط خود را عادی سازی نمی کند.

اثیل النجیفی ، از رهبران حزب متحدون و استاندار سابق نینوا هم در واکنش به این نشست اظهار داشت: پروژه پسااشغال دربردارنده اصل نابود کردن جامعه سنی و دور کردن رهبران برجسته آن و معرفی افراد فاسد و بی ارزش به عنوان رهبران اهل سنت است، نتیجه هم این می شود که شماری از گروه های شکست خورده خواهان عادی سازی روابط با اسراییل می شوند.

حزب اسلامی عراق هم ضمن محکوم کردن این نشست، اظهار داشت: صدای برخی افراد در کنفرانسی مشکوک برای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر و غاصب اسراییل، صدایی ناهمساز و عجیب بود و به هیچ عنوان نماینده مردم عراق نیست و تنها بیانگر وضعیت ورشکستگی سیاسی و ارزشی برخی گروه هاست.

ائتلاف عزم هم ضمن محکومیت شدید این کنفرانس تصریح کرد: عراق همچنان در راس مبارزه با سیاست های رژیم صهیونیستی است و ارتش عراق خون خود را در نزدیکی تل آویو در سال 1973 میلادی در دفاع از فلسطین نثار کرد.

حیدر العبادی ، رییس شورای رهبری ائتلاف القوی العراقیه هم اظهار داشت: صداهای ناهمساز تغییری در ارزش های عراق و اصول ثابت این کشور در حمایت از فلسطین ایجاد نخواهد کرد.

العبادی با محکوم کردن درخواست ها برای عادی سازی روابط با اسراییل، تصریح کرد: ما به حمایت از مساله فلسطین ادامه خواهیم داد و برگزاری نشست های این چنینی تغییری در اصول ثابت عراق ایجاد نخواهد کرد.

وزارت داخله اقلیم کردستان عراق پیش از این  با صدور بیانیه ای درباره نشست روز گذشته در اربیل تحت عنوان کنفرانس صلح و استرداد توضیح داد.

در بیانیه وزارت داخله دولت اقلیم کردستان عراق آمده است: این نشست بدون اطلاع و موافقت و مشارکت دولت اقلیم کردستان برگزار شده و به هیچ وضع بیان کننده موضع دولت اقلیم کردستان نیست.

دولت اقلیم کردستان گفت اقدامات لازم برای پیگیری چگونگی برگزاری این نشست را اتخاذ خواهد کرد.


کلید واژه ها: عادی سازی روابط با اسراییل - عادی سازی روابط - عادی سازی - برگزار - نشست - اسراییل - اربیل - عراق - بیانیه - دولت عراق - سازی - عادی - روابط - گروه های سیاسی - نخست وزیر عراق - مصطفی الکاظمی - اقلیم کردستان - اعلام - واکنش - شخصیت - مواضع - غیرقانونی - نخست وزیر - شعار - نمایندگی - دولت - رسانه ای - برگزاری - کنفرانس - الکاظمی

آخرین اخبار سرویس:
تأسیسات هسته ای روسیه هدف حملات سایبری قرار گرفت

خاموشی برای بیش از 600 هزار خانوار در شمال شرقی آمریکا

رایزنی آمریکا برای تشکیل یک جبهه متحد در قبال ایران/ توافق باقری با انریکه مورا درباره زمان شروع مذاکرات

کارت زرد آمریکا به اسراییل در زمینه شهرک سازی های جدید در کرانه باختری

بالا گرفتن تنش در اروپا؛ بلژیک: لهستان با آتش بازی می کند

عربستان سعودی، سفیر لبنان را احضار کرد

رایزنی فرستاده سازمان ملل در امور یمن با محمد قرقاش

پیشنهاد امیرعبداللهیان به آمریکا برای آغاز مذاکرات

تهدید بمب گذاری در ایستگاه قطار پاریس

باقری: پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع می کنیم

هدف ترکیه از انتقال تجهیزات نظامی به شمال سوریه چیست؟

الزامات تحقق اهداف نشست همسایگان افغانستان در تهران

حماس و جهاد اسلامی در واقع یک جنبش هستند

نمی خواهیم از نقطه بن بست وین وارد مذاکرات شویم

فرانسه دولت انگلیس را به اقدام تلافی جویانه تهدید کرد

خطیب زاده: گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران از خواب سنگین برخیزد و آثار مخرب تروریسم اقتصادی را محکوم کند

توطئه های خارجی با حضور الحشدالشعبی هرگز موفق نخواهد شد

شروع مذاکرات رفع تحریم ها

تخریب بخشی از عمارت مجلل رونالدو به دلیل ساخت و ساز غیرقانونی! + عکس

تظاهرات در بغداد در اعتراض به نتایج انتخابات اخیر و درخواست برای بازشماری دستی همه آرا+تصاویر و فیلم

پسر ترامپ: وضعیت آمریکا مرا یاد قفسه های خالی فروشگاه ها در چکسلواکی می اندازد

رییس دفتر «اشرف غنی» از مردم افغانستان عذرخواهی کرد

وکیل دولت آمریکا بار دیگر خواستار استرداد جولیان آسانژ شد

افزایش حضور ناتو در منطقه بالتیک منجر به ایجاد بی ثباتی خواهد شد

ورود کاروان نظامی جدید ترکیه به ادلب

آمریکا باید نشان دهد که در بازگشت به برجام، جدی است

احداث باغ هیرکانی در دودانگه ساری

گزارش توییتری امیرعبداللهیان از نشست دوم همسایگان افغانستان در تهران

ممانعت رژیم صهیونیستی از ورود تجهیزات فوری پزشکی به غزه

جنایت داعش در «دیالی» ناشی از ضعف تدابیر دولت بغداد بود

امتهای عربی و اسلامی در قبال حمله به آرامگاه های اسلامی مسئولند

واکنش ها از الحشد الشعبی تا ائتلاف آمریکایی به جنایت دیالی

تصمیم جدید ایران برای دور جدید مذاکرات وین

تماس تلفنی پرتنش بلینکن با گانتز درباره شهرک سازی های صهیونیستی

گوترش: افغانستان با بحران بشردوستانه غیرقابل توصیفی روبرو است

بحران بدتر از جنگ در افغانستان

تاریخ دقیق مذاکرات هفته بعد اعلام می شود

بیانیه مشترک وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان+روسیه

سالیوان: بایدن برنامه ای برای دیدار با بن سلمان در اجلاس گروه 20 ندارد

ببینید | گردباد عظیم الجثه و ترسناک در جزیره قشم

گزارش توییتری وزیر امور خارجه از نشست دوم همسایگان افغانستان در تهران

جایگاه جهانی آمریکا در حال فروپاشی است

استخدام کارشناس مالی و کارشناس تحقیقات در سروش مانا فارمد در تهران

ببینید | گردباد عظیم الجثه و ترسناک در جزیره قشم

عربستان سفیر لبنان در ریاض را احضار کرد

مذاکرات وین پیش از پایان نوامبر آغاز می شود

توافق برجامی ایران و اروپا/ باقری: پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع می کنیم

توافق ایران و اتحادیه اروپا درباره از سرگیری مذاکرات وین

باقری: با اتحادیه اروپا توافق کردیم مذاکرات وین پیش از پایان نوامبر شروع شود

رفع مشکل قطعی آب در ارومیه +فیلم

باقری کنی: مذاکرات برجام تا 15 آبان آغاز می شود

عکس| سلفی صبا راد با لباس راحتی

اظهارات نامناسب اردوغان: ایران عاقلانه رفتار کند!

پیمان استراتژیک استرالیا با آسه آن

عربستان سفیر لبنان را احضار کرد

اجلاس همسایگان افغانستان در تهران

حمله انتحاری داعش در کرکوک خنثی شد

رسانه ای شدن چهره سرپرست وزارت دفاع طالبان

ساختار فراگیر با مشارکت همه اقوام تنها راه حل مسائل افغانستان است

امیرعبداللهیان: همسایگان با اجماع بحران افغانستان را مدیریت کنند

باقری: با اتحادیه اروپا توافق کردیم مذاکرات وین پیش از پایان نوامبر شروع شود

عربستان: 44 شرکت بین المللی دفاتر منطقه ای خود را به ریاض انتقال دادند

جزییات دو حمله تروریستی داعش در دیالی/ جنایت المقدادیه بدون پاسخ نخواهد ماند

خطیب زاده: تعیین گزارشگر ویژه در زمینه حقوق بشر برای ایران غیرموجه است

اشاره وزیر دفاع انگلیس به قرارداد محرمانه بین آمریکا و طالبان

الناز شاکردوست هم رفت!

در حال بررسی استفاده از پهپاد «بیرقدار» توسط اوکراین در دونباس هستیم

رفع مشکل قطعی آب در ارومیه

دیوان دادگستری اروپا لهستان را روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد

حمله انتحاری داعش در کرکوک خنثی شد

انگلیس دست و دلباز شد | چک سفید امضا به طالبان نمی دهیم

حمله سایبری به اسراییل و افشای اطلاعات نظامیان

بیانیه مشترک وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان+ روسیه

نشست خبری وزیر امور خارجه

سیسی: مخالف تحمیل یک واقعیت دیگر در سوریه هستیم

یادداشت نیویورک تایمز درباره فرو ریختن جایگاه جهانی آمریکا

بیانیه دومین نشست وزرای خارجه کشور های همسایه افغانستان

ببینید | فرزند بنیانگذار طالبان برای اولین بار در محافل عمومی حضور یافت

ببینید | فرزند بنیانگذار طالبان برای اولین بار در محافل عمومی حضور یافت

امیرعبداللهیان: آمریکا مسئول درد و رنج مردم افغانستان است

یاوه گویی اردوغان: ایران عاقلانه رفتار کند

بیانیه دومین نشست وزرای خارجه کشور های همسایه افغانستان

صف آرایی بی سابقه ارتش ترکیه و مخالفان سوری برای حمله قریب الوقوع علیه قسد

روسیه در حال رصد اطلاعات استفاده اوکراین از پهپاد بیرقدار

بیانیه مشترک وزیران خارجه کشور های همسایه افغانستان+روسیه

عراق ده ها کودک داعشی را تحویل جمهوری آذربایجان داد

ارسال 766 هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی به تهران

برای کمک به مردم افغانستان تلاش می کنیم

روزنامه چینی: در صورت جنگ، تنگه تایوان به گور سربازان آمریکایی تبدیل می شود

اخلال در پرواز ایرباس مصری به دلیل تهدید به بمب گذاری

آزادسازی مأرب قطعی است/ سرنوشت سعودی همانند آمریکایی در افغانستان است

کره جنوبی امروز 1.1 میلیون دوز واکسن آسترازنکا تحویل ایران می دهد

عراق ده ها کودک داعشی را تحویل جمهوری آذربایجان داد

امیرعبداللهیان: نمی خواهیم از نقطه مذاکرات وین وارد مذاکره شویم/ باید طالبان را بپذیریم

در بیانیه مشترک وزیران خارجه کشور های همسایه افغانستان تاکید شد.

قطر: انزوای افغانستان راه حل نیست/دنبال متحد کردن جهان برای مذاکره با طالبان هستیم

بیانیه مشترک وزیران خارجه کشورهای همسایه افغانستان+روسیه

خطیب زاده: هدف نشست تهران تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان است

اولین حضور رسانه ای پسر ملاعمر و وزیر دفاع دولت طالبان

عقب نشینی ائتلاف سعودی از مأرب/ حمله پهپادی ارتش یمن به «جازان» و فرودگاه «أبها»

واکنش ها به برگزاری نشست عادی سازی روابط با اسراییل در اربیل

واکنش ها به برگزاری نشست عادی سازی روابط با اسراییل در اربیل