مطالب مرتبط:
آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه صنعتی شریف با حضور وزیر علوم
مراسم آغاز سال تحصیلی 1400 در دانشگاه صنعتی شریف
آغاز سال تحصیلی جدید و شروع دوباره علم آموزی
آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها با حضور وزیر علوم
آغاز سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی کشور
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 15:202021-09-25دانش

شروع بی رمق سال تحصیلی دانشگاه ها


سال تحصیلی جدید دانشگاه ها در حالی آغاز می شود که دانشجویان با مسائلی مانند ابهام در شروع کلاس ها، دریافت خوابگاه و گرانی غذای دانشجویی مواجه اند و یک سوم آنها عزیزی را در دوره کرونا از دست داده اند.

- همشهری- نیما شایان: امسال برخلاف سال تحصیلی گذشته، فعالیت دانشگاه ها با بیم وامیدهای بسیار و نوعی سردرگمی در شیوه بازگشایی آغاز می شود؛ از یک سو با افزایش واردات واکسن به کشور، واکسیناسیون دانشجویان سرعت گرفته و به جز دانشجویان ارشد و دکتری، دانشجویان دوره کارشناسی نیز واکسینه می شوند و از سوی دیگر روسای دانشگاه ها نسبت به آماده نبودن خوابگاه ها، سالن های سلف دانشگاه ها و کلاس ها ابراز نگرانی کرده و معتقدند که برگزاری حضوری کلاس ها همچنان منطقی نیست.

همچنین اعلام نشدن اسامی قبول شدگان در کنکور سراسری و مشخص نبودن دانشجویان جدیدالورود را باید به بی رمقی آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها اضافه کرد؛ کنکوری هایی که همچنان نمی دانند که بالاخره دانشجو می شوند یا نه.

و در آخر مشکلات روحی و روانی دانشجویانی که در این 2 سال کرونا عزیزانشان را از آنها گرفته و مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم نسبت به اختلال در سوگ در آنها هشدار داده است.

مسئله اول: دانشگاه باز شود یا نه؟ همان تردیدهایی که درباره بازگشایی مدارس هست، درباره بازگشایی دانشگاه ها نیز وجود دارد؛ به عنوان نمونه درحالی که علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم گفته است: با توجه به اینکه واکسیناسیون دانشجویان به صورت گسترده شروع شده و با سرعت خوبی در حال انجام است، امیدواریم دانشگاه هایی که روی امکانات زیرساختی مانند خوابگاه ها و مسائل رفاهی برنامه ریزی کرده اند، به تدریج آموزش حضوری را شروع کنند.

بنابراین حضوری شدن آموزش ممکن است در دانشگاهی برای دانشجویان کارشناسی ارشد در اواسط یا اواخر همین ترم محقق شود و ممکن است در دانشگاهی به ترم دوم موکول شود.

اما غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان در اجلاس سراسری معاونان دانشجویی، بازگشایی عمومی دانشگاه ها را علاوه بر واکسینه کردن دانشجویان، منوط به واکسیناسیون بخش زیادی از عموم مردم جامعه کرده است.

با این اوصاف به نظر می رسد با توجه به تمام نشدن فرایند واکسیناسیون دانشگاهیان و مدت فاصله 2دوز که برای برخی واکسن ها 2 تا 3 ماه به طول می انجامد، دانشجویان این ترم نیز امکان حضور فیزیکی در دانشگاه ها را از دست بدهند و با اتمام فرایند واکسیناسیون دانشجویان، در دانشگاه ها از نیمسال دوم به روی دانشجویان باز شود.

هر چند که برخی روسای دانشگاه ها بر ازسرگیری آموزش حضوری از نیمه پاییز تأکید دارند؛ به عنوان نمونه محمدتقی احمدی، رییس دانشگاه تربیت مدرس در نشست شورای این دانشگاه اظهار امیدواری کرده است: از نیمه دوم ترم پاییز، شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه و برگزاری کلاس های حضوری فراهم شود.

مسئله دوم: دانشجویانی با اختلال سوگ نیمسال اول سال تحصیلی 1401-1400، چهارمین ترم تحصیلی است که دانشجویان به دلیل پاندمی کرونا امکان حضور فیزیکی در فضای دانشگاه را ندارند.

در این مدت دانشجویان زیادی عزیزان خود را به واسطه این بیماری همه گیر از دست داده و دچار اختلالات روحی و روانی شده اند.

موردی که مجید صفاری نیا، مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت وزارت علوم در اجلاس سراسری معاونان دانشجویی دانشگاه ها نسبت به آن هشدار داده و اعلام کرده که یک سوم دانشجویان در ایام کرونا عضوی از خانواده خود را از دست داده اند.

او گفته است: در یک آمارگیری از 19 هزار دانشجو مشخص شد یک سوم آنها در ایام کرونا، تعدادی از اعضای خانواده خود را از دست داده اند که این نتیجه، ارائه خدمات مشاوره در اختلال سوگ را به دانشجویان ضروری می کند.

بنابراین تقویت مراکز مشاوره و بهداشت و درمان از نظر نیروی انسانی و امکانات و به کارگیری نیروهای متخصص در این شرایط حساس، نیازمند بودجه و اعتبار است.

مسئله سوم: چالش خوابگاه و غذای دانشجویی در کنار 2 چالش قبل، مسئله تامین خوابگاه هم مطرح است.

از یک جهت تا زمانی که پاندمی وجود دارد، واکسیناسیون دانشجویان نمی تواند نافی رعایت پروتکل های بهداشتی در خوابگاه ها باشد؛ بنابراین در عمل با رعایت فاصله گذاری، دانشگاه ها نمی توانند به همان میزان ظرفیتی که قبل از کرونا به اسکان دانشجویان اختصاص می دادند، عمل کنند.

از سوی دیگر، بسیاری از دانشگاه ها که حتی در شرایط غیرکرونایی هم با کمبود خوابگاه مواجه بودند، دانشجویان را به سمت خوابگاه های خصوصی هدایت می کردند؛ اما خوابگاه های خصوصی در بیش از 1.

5 سال اخیر در عمل به تعطیلی کشیده شده اند.

تورم افسارگسیخته مواد غذایی در 2سال گذشته نکته دیگری است که سلف سرویس های دانشگاه ها را با چالش تامین غذای باکیفیت برای دانشجویان مواجه می کند.

علیرضا بهرامی، معاون دانشجویی دانشگاه اراک در این باره به ایسنا گفته است: کمبود خوابگاه ها در شهر اراک به دلیل جمع شدن خوابگاه های خصوصی و همچنین کمبود بودجه جهت تامین تغذیه دانشجویان ازجمله نگرانی های بزرگ دانشگاه ها درصورت حضوری شدن آموزش در دانشگاه هاست.

او می افزاید: قیمت تمام شده هر پرس غذا برای هر دانشجو قبل از انتشار ویروس کرونا و تعطیلی دانشگاه ها 7.

500 تا 8 هزار تومان بوده است درحالی که هم اکنون میانگین قیمت تمام شده هر پرس غذا برای هر دانشجو بین 30 تا 35 هزار تومان است و نکته مهم این است که برای این موضوع افزایش بودجه ای پیش بینی نشده است.

در همین حال، ناصر مطیعی، رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از افزایش نرخ اجاره بهای خوابگاه و ژتون تغذیه دانشجویان در سال تحصیلی جدید خبر داده اما اعلام مبلغ افزایش این نرخ را به پس از مشخص شدن وضعیت حضور دانشجویان در دانشگاه ها در ترم جاری موکول کرده است.

غلامرضا غفاری، سرپرست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم نیز در همین راستا در نشست سراسری آنلاین معاونان دانشجویی دانشگاه ها، بازگشایی تدریجی دانشگاه ها را محور تصمیم گیری های سازمان امور دانشجویان دانسته و گفته است: دانشگاه ها باید با اعلام ستاد ملی کرونا، امکانات خود را برای حضور بیشتر دانشجویان آماده کنند.

با توجه به تعطیلی آموزش حضوری دانشگاه ها و تعطیلی خوابگاه ها و سایر بخش های رفاهی و خدماتی، آغاز مجدد همه این فعالیت ها اعتبارات خاصی لازم دارد.

بنابراین تخصیص کامل اعتبارات سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه و توجه ویژه به این حوزه در بودجه ضروری است.

مسئله چهارم: تعلل سنجش در معرفی جدیدالورودها در حالی سال تحصیلی از امروز رسما طی مراسمی نمادین با حضور وزیر علوم آغاز می شود که آموزش عالی کشور با یک اتفاق نادر روبه روست.

امسال با وجود اینکه کنکور سراسری به موقع برگزار شده، اما برخلاف سال های قبل، پذیرفته شدگان نهایی کنکور سراسری هنوز از سوی سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نشده اند.

بنابراین داوطلبان نمی دانند که آیا اصلا پذیرفته شده اند یا نه و به نوعی بلاتکلیف اند.

از این جهت سال تحصیلی جدید رنگ وبوی نوورودها را هم ندارد.

هرچند که سازمان سنجش وعده اعلام نتایج نهایی در پایان هفته اول مهر را داده است اما حتی درصورت تحقق این وعده، تا پذیرفته شدگان نهایی نسبت به ثبت نام اولیه و انتخاب واحد اقدام کنند، مدتی از ترم نخست از دست رفته است.

مسئله پنجم: رشد منفی جمعیت دانشجویی در پی همین مشخص نبودن نتیجه نهایی کنکور و ثبت نام نشدن جدیدالورودها، هنوز معلوم نیست که شاخص های آموزش عالی کشور در سال تحصیلی جدید به چه سمتی می رود؟ چه تعداد دانشجوی جدیدالورود خواهیم داشت، تعداد کل دانشجویان نسبت به سال قبل افزایشی می شود یا ریزشی؟ توزیع جنسیتی دانشجویان چگونه است، و خیلی دیگر از شاخص ها.

اما همه اینها را می توان با توجه به رفتار چند سال اخیر داوطلبان ورود به دانشگاه پیش بینی کرد، مگر این که امسال اتفاق تازه ای رخ دهد و دهه هشتادی هایی که در کنکور1400 شرکت کرده اند، غافلگیرمان کنند.

جمعیت دانشجویی کشور که در سال 1394 برابر با 4 میلیون و 811 هزار و 581 نفر بود، هرساله با رشدی منفی مواجه شده و با متوسط رشد سالانه منفی 8.

46 درصد، در سال 1399 به 3 میلیون و 182 هزار و 989 نفر رسیده است؛ که البته این کاهش بیش از یک میلیون و 600 هزار نفری جمعیت دانشجویی ظرف 6سال را می توان با نگاه به کاهش جمعیت افراد 18 تا 24 ساله در این سال ها تحلیل کرد.

ولی به زعم کارشناسان حوزه آموزش عالی، مواردی نظیر کاهش منزلت دانشگاه رفتن، سهل الوصول شدن ورود به دانشگاه، افزایش فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار، شهریه های سنگین و.

در کوچک شدن صنعت آموزش کشور و از سکه افتادن دانشگاه رفتن مؤثر بوده اند.

بنابراین اگر امسال هم آمار جمعیت دانشجویی کشور به اندازه همین متوسط رشد منفی سالانه طی 6سال اخیر کاهش پیدا کند، دور از انتظار نیست که جمعیت دانشجویی کشور در سال 1400 به زیر 3 میلیون نفر برسد.

اگر این فرضیه کاهش جمعیت دانشجویی در 1400 فقط هم تحت تأثیر جمعیت افراد 18 تا 24 ساله جامعه سنجیده شود، این کاهش به نوعی قطعی است؛ چراکه پیش بینی هایی که معاونت آموزشی وزارت علوم در گزارش های تحلیلی خود آورده، نشان می دهد که روند کاهشی جمعیت این بازه سنی در ایران تا سال 1401 نیز ادامه خواهد داشت.

کاهش جمعیت دانشجویی در سال های اخیر مربوط به دوره های کاردانی و کارشناسی است، حال آن که طی این مدت جمعیت دانشجویی در هر سه دوره کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و دکترای تخصصی همواره افزایش یافته است.

محاسبه رشد متوسط سالانه دانشجویان دکترای تخصصی نشان می دهد که دانشجویان این دوره با 14.

1 درصد نرخ رشد سالانه از 58 هزار و 683 نفر در سال 1392 به 147 هزار و 409 نفر در سال 1399 افزایش یافته است.

کاهش جمعیت زنان دانشجو بررسی جنسیتی پوشش آموزش عالی کشور نیز نشان می دهد که جمعیت دانشجویان زن که در سال تحصیلی 86- 1385 برابر 63.

22 درصد کل دانشجویان کشور بود، در سال آخر دهه 80 با جمعیت دانشجویان مرد مساوی شد و دهه 90 آغاز تنزل آمار دانشجویان دختر به زیر خط 50 درصدی بود؛ تا جایی که در سال های 94 تا 96 روی خط ثابت 46 درصدی ثابت ماند اما پس از آن دوباره شروع به رشد کرد تا این که جمعیت دانشجویان زن در سال 1399 به 48.

5 درصد کل دانشجویان کشور رسید.

متوسط رشد سالانه جمعیت دانشجویان دختر در سال های 1392 تا 1399 منفی بوده و جمعیت آنان از 2 میلیون و 106 هزار و 639 نفر با متوسط رشد سالانه منفی 34.

4 درصد به یک میلیون و 544 هزار و 243 نفر در سال 1399 کاهش یافته است.

همچنین متوسط رشد دانشجویان پسر در سال های 1392 تا 1399 برابر منفی 4.

5 درصد است.

این موضوع نشان دهنده کاهش سهم دانشجویان دختر از آموزش عالی است.

حالا در سال 1400 و پس از ثبت نام جدیدالورودها باید دید که آیا دوباره زنان به پیشتازی دهه 80 برمی گردند یا نه.


کلید واژه ها: دانشگاه ها - دانشجویان - دانشگاه - سال تحصیلی دانشگاه ها - سال تحصیلی - آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها - سال تحصیلی جدید دانشگاه ها - سال تحصیلی جدید دانشگاه - واکسیناسیون دانشجویان - دانشجویان جدیدالورود - روسای دانشگاه ها - خوابگاه - سال تحصیلی جدید - آغاز سال تحصیلی - سلف دانشگاه ها - غذای دانشجویی - دوره کارشناسی - کلاس - آغاز - واردات واکسن - ابراز نگرانی - کنکور سراسری - واکسیناسیون - گرانی - شروع کلاس - دوره - دانشجویی - بازگشایی - شروع - کارشناسی

آخرین اخبار سرویس:
منع شرکت در کنکور ارشد 1401 برای پذیرفته شدگانی که از دوره روزانه انصراف می دهند

جیمز وب، تلسکوپی که پرده از اسرار جهان بر می دارد

پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد روزانه ثبت نام نکنند، سال آینده از تحصیل محروم می شوند

شرایط حضور دانشجویان در کلاس های دانشگاه اعلام شد

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تبریز اعلام شد

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

زمان آغاز کلاس نودانشجویان دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد

رشته پرستاری نیازمند ارتقا و پیشرفت جدی در بخش آموزشی و بالینی

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

رشته امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاه ها دایر می شود؟

توسعه از سرمایه گذاری بر انسان ها آغاز می شود

اجرای طرح استعدادیابی شغلی برای ورودی های جدید در دانشگاه علامه طباطبایی

اعزام دانشجویان علمی کاربردی به آلمان برای گذراندن دوره مهارتی

کارت واکسن شرط ورود دانشجویان به کلاس های دانشگاه

جزییاتی از یک کارنامه که دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی طراحی کرده / جهانبین: ارزیابی دانشگاه ها باعث تقویت فعالیت ها می شود

پروتکل های بهداشتی درخوابگاه های دانشجویی کدامند؟

شرایط کامل دریافت وام دانشجویی در تمام مقاطع برای سال 1400-1401

صفر تا صد جزییات وام های دانشجویی

چیستی ماهیت انواع مقالات/ امتیاز مقاله چگونه بین نویسندگان تقسیم می شود؟ +جدول

تغییرات مهم برای دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

اعزام دانشجویان علمی کاربردی به آلمان برای گذراندن دوره مهارتی

محرومیت از شرکت در کنکور ارشد 1401 برای پذیرفته شدگان انصرافی دوره روزانه

جزییات اجرای طرح استعدادیابی شغلی برای ورودی های جدید

نحوه ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی

عقلانیت، امتیاز منحصر به فرد شخصیت پیامبر است

پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی کدامند؟

وبینار کاربرد مهندسی شیمی در صنعت و کارآفرینی برگزار می شود

نخستین شبیه سازی ابرنواختر در آزمایشگاه!

منع شرکت در کنکور ارشد 1401 برای پذیرفته شدگان انصرافی دوره روزانه

حضور دانشجویان واکسینه نشده در کلاس ممنوع شد

زمان بندی ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد در دانشگاه فردوسی اعلام شد

مهلت ثبت نام نودانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران تمدید شد

استخدام مشاور فروش در موسسه علمی و آموزشی حرف آخر در شیراز

حضور در دانشگاه چگونه خواهد بود؟

برگزاری شب شعر «قصیده همدلی» به مناسبت هفته وحدت

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

حضور در کلاس های دانشگاه فقط با کارت واکسیناسیون ممکن است

نگاه دانشگاه آزاد اسلامی به ورزش یک امر تربیتی است

«کارت واکسیناسیون» شرط ورود دانشجویان به کلاس است

صفر تا صد جزییات وام های دانشجویی اعلام شد

صفر تا صد جزییات وام های دانشجویی اعلام شد

ابلاغ مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

مهلت ثبت نام نودانشجویان ارشد دانشگاه علوم پزشکی تهران تمدید شد

استخدام کارشناس آزمایشگاه با بیمه در شرکت پالا فرآیند راستین در تهران

جزییاتی از نحوه سفر استادان و کارکنان دانشگاه به خارج از کشور

سیستم آموزش عالی ایران مونولوگ است

مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

انطباق رشته های مدارس مهارتی دانشگاه آزاد بر اساس نیازهای شغلی

مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان ابلاغ شد

ممنوعیت حضور دانشجویان واکسن نزده در کلاس/ کارت واکسن شرط ورود به دانشگاه

دکتر طهرانچی درگذشت کارمند دانشگاه آزاد اسلامی دامغان را تسلیت گفت

حفظ نخبگان دانشگاهی نیاز به سیاست گذاری کلان در سطح کشور دارد

بازگشایی حضوری دانشگاه های آذربایجان غربی در مقطع دکتری + فیلم

ابلاغ مصوبه اصلاح و تکمیل اساسنامه دانشگاه فرهنگیان/تاکید بر شبانه روزی بودن دانشگاه

جزییاتی از یک کارنامه که دانشگاه آزاد در حوزه فرهنگی طراحی کرده / جهانبین: ارزیابی دانشگاه ها باعث تقویت فعالیت ها در فضای دانشگاهی می شود

تأملاتی درباره ساخت مسجد النبی (ص) در دوره نبوی

عقلانیت، امتیاز منحصر به فرد شخصیت پیامبر است

بزرگ ترین تبلیغ برای اسلام؛ معرفی شخصیت پیامبر اکرم(ص)

کانون های فرهنگی به سمت کار تشکیلاتی بروند

ازدیاد پست است یا قحط الرجال

اینفوگرافیک | پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی کدامند؟

کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد

مسابقه کتابخوانی دانشجویان

تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم «روز آمار و برنامه ریزی»

دانشگاه علمی کاربردی برای بهمن 1400 دانشجو می پذیرد

مراسم روز آمار و برنامه ریزی با تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی

تقدیراز دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم روز آمار و برنامه ریزی

دکتر محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک ملی شد

انتقاد از مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

آزادسازی فلسطین با وحدت و مقاومت محقق می شود

بیش از 43 درصد جمعیت استان ایلام واکسن کرونا تزریق کرده اند

انفجار یک خودرو در شهر جلال آباد

مراسم یادبود شهید جهادگر مصطفی سارنگ برگزار شد

حمایت خیر تربت حیدریه از دانشجوی مستعد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی

برگزاری اولین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

مدارک مورد نیاز ثبت نام غیر حضوری کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی

برندگان سومین دوره جایزه «محمد مقدم» معرفی شدند

زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان به قله نقره سر صعود کرد

ارائه روش نوآورانه با قابلیت استفاده برای کنترل سرعت موشک

فناوری موشکی بومی هات لانچ باور و پرتاب سرد دزفول

آشنایی با ارز دیجیتال هارمونی (ONE)

مهم ترین اخبار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در اول آبان

جزییات ثبت نام و برگزاری کلاس های دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد

پارک علم و فناوری استان مرکزی فراخوان جذب سرباز امریه منتشر کرد

رونمایی از ویژگی های پسندیده اخلاقی در انسان با ورزش

امضاء تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

شهردار دزفول معارفه شد

واکسن های mRNA تقویت کننده های موثرتری هستند

ارائه کارت واکسیناسیون دیجیتال در دانشگاه ها ضروری است

علت افزایش تعداد شهرهای قرمز کرونایی در کشور چیست؟ + فیلم

رونمایی از 4 طرح فرهنگی، اجتماعی و عمرانی در دانشگاه آزاد بندرگز

پذیرش دانشجو برای بهمن 1400 در دانشگاه علمی کاربردی

سیاست وزارت علوم برای رفع مشکل صندلی خالی دانشگاه ها/ برنامه ای برای حذف مراکز مهارتی نداریم

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

3 آبان، آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری کارشناسی ارشد

فردا؛ بازگشایی موزه خودرو های تاریخی برای بازدید عموم

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان بورسیه تحصیلی در روسیه را منتشر کرد

شروع بی رمق سال تحصیلی دانشگاه ها

شروع بی رمق سال تحصیلی دانشگاه ها