مطالب مرتبط:
کام کارون شور شد
دانلود مداحی شور احساسی با صدای حدادیان
دانلود مداحی شور سید رضا نریمانی ویژه اربعین
شور و نشاط دانش آموزان در مدرسه جامعه را شاداب تر می کند
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 14:352021-09-25بين الملل

کام کارون شور شد


بحران آب در خوزستان که ابتدای تابستان در رودخانه کرخه آغاز شده بود، حالا به کارون رسیده است.

پرآب ترین و تنها رودخانه قابل کشتیرانی ایران، - حالا آب باریکه ای است که از رمق افتاده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،کارون شور شده و به گل نشسته و به تبع آن، آب شهرها و روستاهای حاشیه کارون نیز طعم شوری گرفته است.

در روزهای اخیر شوری آب آشامیدنی، واکنش مردم شادگان در جنوب خوزستان را به دنبال داشت و شوری آب به حدی رسید که آب شیرین کن های محلی را از کار انداخت و مردم برای خرید آب شیرین، صف های طولانی گرفتند.

2هفته شوری یک فعال محیط زیست از اهالی شادگان می گوید: آب لوله کشی از 2هفته پیش به شدت شور شده و میزان شوری در برخی روزها به 9هزار میکروموس هم رسیده است؛ به طوری که وقتی صورتمان را می شوییم، چشم هایمان می سوزد و خیلی از مردم دچار حساسیت پوستی و خارش شده اند.

فیصل عامری می افزاید: مسئولان گفته بودند با افتتاح طرح آبرسانی غدیر و انتقال آب از کرخه مشکل آب آشامیدنی حل شده، اما آب آشامیدنی قابل خوردن نیست و به همین دلیل بخشی از مردم از دستگاه های تصفیه خانگی استفاده و خانوارهای زیادی هم بشکه های آب شیرین خریداری می کنند.

با شور شدن آب شهری، ایستگاه های محلی که به شهروندان آب شیرین عرضه می کنند، تعطیل کردند؛ زیرا می گفتند قابلیت تصفیه این آب شور را ندارند و هزینه فیلترها خیلی گران است.

این مسئله موجب تشکیل صف های طولانی برای خرید آب شیرین شد.

وی با بیان اینکه مسئولان اعلام کرده اند با مخلوط کردن آبی که از طرح غدیر با شوری هزار و500میکروموس منتقل شده، شوری کاهش یافته و به 3هزارو800میکروموس رسیده است، ادامه می دهد: این میزان شوری بسیار زیاد است.

در خوزستان این همه سد ساخته شده که نه برای آشامیدن و نه کشاورزی کارساز نبوده و اخیرا استاندار خوزستان اعلام کرده سد جدیدی (سد بختیاری) هم باید احداث شود.

دستگاه های تصفیه آب هم فایده ندارد سعید از اهالی اهواز نیز می گوید: در 3-2هفته گذشته شوری آب به حدی رسید که دستگاه تصفیه آب خانگی هم اثر نداشت.

ابتدا فکر کردم مشکل از دستگاه است و تعمیرکار آوردم، اما بعد فهمیدم خیلی از اهوازی ها همین مشکل را دارند.

ما بیش از 20سال است آب آشامیدنی سالم نداریم و آب را از مخزن هایی که آب تصفیه می فروشند، می خریم یا از دستگاه تصفیه خانگی استفاده می کنیم که هزینه های زیادی برایمان دارد.

او با بیان اینکه آب آشامیدنی در اهواز قبل از موضوع انتقال آب و سدسازی روی کارون هیچ مشکلی نداشت، تأکید می کند: رودخانه پرآب بود و آب لوله ها شیرین، اما اکنون به لطف همین سیاست های انتقال آب و سدسازی رودخانه خشک شده و تنها فاضلاب و زهاب های کشاورزی و نیشکر در آن جاری است.

8سال پیش در ماه های اول دولت قبل، رییس جمهوری به اهواز آمد و قول رفع مشکل آب آشامیدنی را در عرض یک هفته داد، اما مشکل کماکان باقی است.

خواسته ما این است که دولت همه طرح های انتقال آب از کارون را لغو و سدسازی را متوقف کند و آب در کارون جاری شود تا به مردم و محیط‎زیست برسد.

سیدکاظم قریشی از اهالی کوت عبدالله نیز با بیان اینکه آب این شهر مشکل کمی و کیفی دارد، توضیح می دهد: از ابتدای امسال قطعی های آب بیشتر شده و گاهی به چند ساعت در روز می رسد.

او با بیان اینکه آب لوله کشی قابل خوردن نیست، می افزاید: آب تصفیه را بشکه ای 3هزار تومان می خریم که آن هم تعریفی ندارد؛ چون آب شیرین کن ها هم فیلترها را به موقع تعویض نمی کنند، اما برای حمام و شست وشو مجبوریم از این آب شور استفاده کنیم.

بارها این موضوع را پیگیری کردیم، اما پاسخ درستی از مسئولان نگرفتیم.

وضعیت تا دوماه ادامه دارد مدیرعامل آبفای خوزستان که چند روز پیش از عبور از تنش آبی در 700روستای استان خبر داده بود، حالا به همشهری می گوید: با فرونشست کارون، آب رودخانه شور شده و به تبع آن از یک ماه پیش، شوری آب آشامیدنی شهرها و روستاهای مسیر رودخانه در شهرستان های اهواز، کارون، باوی، شادگان، آبادان و خرمشهر بالا رفته است.

محمدرضا کرمی نژاد با بیان اینکه بعد از عبور از تنش برقی، تولید نیروگاه های برقابی کم شده و آب خروجی سدها را نیز به دلیل آورد پایین رودخانه های کارون و دز کاهش داده اند، توضیح می دهد: این مسئله موجب شده است کارون از بندقیر (محل تلاقی کارون و دز) تا پایین دست تحت تأثیر شوری قرار گیرد.

زهاب های نیشکر نیز شوری آب را اضافه کرده؛ به طوری که شوری (EC) رودخانه حدودا در اهواز 3هزار و300 و در آبادان با تأثیر مد دریا به 6هزار میکروموس افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه آب آشامیدنی شهرهای اهواز، شادگان، خرمشهر و آبادان مخلوطی از آب کارون و آب انتقالی از کرخه (طرح غدیر) است، ادامه می دهد: 63درصد آب اهواز و حدود 80درصد آب آبادان و خرمشهر از طرح غدیر (با EC1600میلی گرم در لیتر) تامین می شود.

هم اکنون شوری آب شبکه خانگی حدودا در اهواز 2هزارو800، در آبادان 3هزار و200و در شادگان 3هزارو800میلی گرم در لیتر رسیده؛ درحالی که استاندارد شوری آب آشامیدنی 600میلی گرم در لیتر و تا هزارو300نامحسوس است و از هزارو500میلی گرم در لیتر طعم شوری خود را نشان می دهد.

این شرایط همه چیز را تحت تأثیر قرار می دهد و از حالت عادی خارج می کند؛زیرا تصفیه خانه ها برای کاهش شوری ساخته نشده و فقط برای تصفیه فیزیکی و رفع کدورت آب است.

کرمی نژاد نسبت به ماه های آینده نیز هشدار می دهد: پیش بینی می کنیم تا یکی، دو ماه آینده وضع به همین منوال باشد.

هواشناسی برای اهواز بارش های خوبی پیش بینی نکرده و پاییز خشکی خواهیم داشت، اما امیدواریم باران در بالادست حوضه ها خوب باشد تا سدها آبگیری شوند.

زنگ خطر برای کارون 5سد بزرگ روی کارون سال هاست نفس این رودخانه را گرفته، 10طرح انتقال آب نیز از این رودخانه اجرا شده یا در مرحله اجراست.

رییس دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه شرایط کارون خوب نیست و از حالت طبیعی خارج و حیاتش دچار مشکل شده است به همشهری می گوید: کاهش حجم آب رودخانه موجب افزایش میزان آلاینده ها و شوری آب شده است.

هم اکنون بی تردید حدود نیمی از آبی که در بستر کارون مشاهده می شود، پساب و فاضلاب شهری است.

از سوی دیگر شرایط تصفیه آب آشامیدنی مطلوب و شایسته مردم استان نیست؛ مخصوصا با توجه به اینکه خوزستان درآمدهای کشور را تامین می کند، بنابراین ریسک بهداشت بالا رفته و احتمال تداخل فاضلاب با آب وجود دارد و باید احتیاط کرد.

مهدی قمشی با اشاره به تأثیر طرح های انتقال آب کارون در کاهش آب این رودخانه می افزاید: تأثیر این طرح ها در سال های خشکسالی شدیدتر است.

به این معنی که طرح های انتقال آب که به بهره برداری رسیده، در سال های نرمال 9درصد و در سال های خشک 18درصد آورد رودخانه را از سرشاخه ها به فلات مرکزی منتقل می کنند.

البته وزارت نیرو هیچ گاه درباره میزان آب انتقالی شفاف سازی نکرده و معتقدم طرح های انتقال آب، حجمی بسیار بیشتر از ظرفیت اسمی خود را منتقل می کنند.

وی اضافه می کند: براساس حجم ذخیره مخازن سدها و وضع رودخانه و مصارف، شور شدن کارون برای ما محرز بود، اما چون مسئولان اعتقادی به علم ندارند هشدارها را جدی نمی گیرند.

قمشی می گوید: برای برنامه ریزی مصارف دیر شده است و این کار باید از یک سال پیش انجام می شد و حالا که در شرایط بحرانی هستیم، باید اقدام ویژه شود.

حالا که همه سدهای زنجیره ای روی کارون برای تولید برق تخلیه شده و حدود 600میلیون مترمکعب حجم دارند و فقط متکی به ذخیره سد گتوند هستیم، برای کاهش تنش آبی باید از ذخایر استراتژیک مخازن سدها استفاده شود.

تنش نیشکری آورد رودخانه کارون امسال 43درصد کاهش داشته و ذخیره سدهای این حوضه نیز نسبت به سال های نرمال 70درصد کمتر شده است؛ این در حالی است که علاوه بر 10طرح کشت و صنعت نیشکر که از کارون بزرگ آبیاری می شوند، امسال 40هزار هکتار شلتوک نیز (با وجود ممنوعیت) در این حوضه کشت شده است.

فقط مزارع 7واحد نیشکر در محدوده کارون امسال 1.

2میلیارد مترمکعب سهمیه آب داشتند که با وجود مصرف آن، هنوز بیش از 60مترمکعب برثانیه (3برابر سهمیه) از کارون آب برمی دارند.

همچنین زهاب های این مزارع با شوری 7000-5000 به رودخانه تخلیه می شود که باعث تشدید آلودگی و تنش در رودخانه شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان علت شور شدن آب کارون را کاهش شدید آب ورودی به رودخانه می داند و می گوید: دبی این رودخانه در اهواز به 180مترمکعب برثانیه رسیده که تبعاتی در زمینه کیفیت و تلفات زیستمندان می تواند داشته باشد.

این موضوع به سازمان آب و برق خوزستان اعلام شده اما آبی در مخازن سدها نیست که رهاسازی کنند.

شوری آب نیز به شدت افزایش یافته و در دارخوین(شادگان) به 7هزار میکروموس رسیده؛ این میزان شوری نشان می دهد که رودخانه به دلیل کاهش آب، قدرت خودپالایی خود را از داده است.

محمدجواد اشرفی درباره تخلیه آلودگی به رودخانه کارون می گوید: خروجی زهاب مزارع نیشکر دهخدا که پیش از این به رودخانه تخلیه می شد و باعث شوری آن شده بود، از 6روز پیش متوقف و به مسیر قبلی خود(کانال سلمان و تالاب هورالعظیم) هدایت شده است.


کلید واژه ها: شوری - کارون - آب شیرین - خوزستان - رودخانه - روزنامه همشهری - فعال محیط زیست - شوری آب - شادگان - مردم - رودخانه کرخه - روزهای اخیر - شیرین - آب شیرین کن - سلامت نیوز - محیط زیست - روستاهای - کشتیرانی - لوله کشی - بحران آب - مسئولان - تابستان - روزنامه - همشهری - طولانی - حساسیت - باریکه - عامری - اهالی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
وزرای خارجه چین و عربستان رایزنی کردند

نقش جاسوسان انگلیسی در قتل عام اندونزی

چین اعزام ناوهای آمریکا و کانادا به تنگه تایوان را محکوم کرد

حزب الله عراق: انتخابات پارلمانی اخیر بزرگترین نیرنگ و فریب بود

پیش بینی درباره شلیک 2000 موشک به اسراییل

نوع برخورد طالبان با اقدامات تروریستی اخیر علیه شیعیان در افغانستان

عربستان از اتباعش خواست به لبنان سفر نکنند

تیراندازی در یک مرکز خرید در پنسیلوانیا چندین مجروح برجا گذاشت

میلیون ها دز واکسنی که دور ریخته شد!

عدم هماهنگی میان لاپید و بنت؛ دلیل تنش بین واشنگتن و تل آویو

انتقاد شدید حزب الله عراق به نتایج انتخابات پارلمانی

جانز هاپکینز: مبتلایان جهانی کرونا از 240 میلیون نفر عبور کرد

همه چیز در مورد پوزیشن جنسی داگی استایل

استقبال حماس از تعویق بررسی پذیرش عضویت اسراییل در اتحادیه آفریقا

حمایت حقوقی و معنوی از ورزشکاران در دستور کار دستگاه قضاست/ خانه به خانه برای تزریق واکسن

«سندروم هاوانا»؛ رویدادی تصادفی یا حملاتی هدف گذاری شده؟

حاکم دبی در انگلیس محاکمه می شود

بیل کلینتون از بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مرخص شد

ناآرامی در عراق در اعتراض به نتایج انتخابات/ جاده موصل- اربیل بسته شد + فیلک

تعویق بررسی پذیرش عضویت اسراییل در اتحادیه آفریقا گامی صحیح است

در ارتباط جنسی تنها بله به معنای بله است

تیراندازی در یک مرکز خرید در پنسیلوانیا چندین مجروح برجا گذاشت

آشنایی با یک گیاه معجزه گر!

عربستان سعودی سفر اتباعش به لبنان را ممنوع کرد

زمان علیه آمریکا / خانه به خانه برای تزریق واکسن /مذاکره در شرایط جنگی /حمله به فیک نیوزهای ارزی

هیجان چادر زدن با یک کمپینگ در حومه ژاپن

ارسال سومین محموله اهدایی هلال احمر به افغانستان

تایید خبر ایجاد پایگاه جاسوسی اسراییل در امارات

عربستان از اتباعش خواست به لبنان سفر نکنند

کرزای و عبدالله جزو مدعوین نشست مسکو نیستند

روزنامه شوت| سرخپوشان در شوک «الملز»

سفر وزیر دفاع آمریکا به کشور های حاشیه «دریای سیاه»

پرواز جنگنده های آلمانی بر فراز قدس اشغالی پس از یک قرن

عربستان از اتباعش خواست به لبنان سفر نکنند

توافق دولت و مخالفان سوریه درباره پیش نویس قانون اساسی

روزنامه گل| برای استقلال اسپانسر 500میلیاردی می آورم

بهاره افشاری در خارج /عکس

واکنش چین به اعزام ناو های آمریکا و کانادا به تنگه تایوان

13 باور غلط که ما را به پیک ششم می رساند

مخالفت آمریکا با شهرک سازی های اسراییل، طبل توخالی

«بیل کلینتون» از بخش مراقبت های ویژه بیمارستان ترخیص شد

عربستان سعودی سفر اتباعش به لبنان را ممنوع کرد

رانش زمین در هند 22 کشته بر جا گذاشت

مشکور کابلی در گفت و گو با شفقنا: طالبان، داعش و آمریکایی ها بر سر کشتار شیعیان توافق دارند/ 35درصد تشکیلات گروه حقانی ها را داعش تشکیل می دهد

المالکی: اعتراضات باید مسالمت آمیز باشد

رانش زمین در هند 22 کشته بر جای گذاشت

سودانی ها به دنبال به دست گرفتن قدرت توسط ارتش شدند

توصیه پامپئو به بایدن درمورد ایران

روسیه: رایزنی های بروکسل، جایگزین مذاکرات وین نیست

تدوین قانون اساسی سوریه فردا آغاز می شود

آشنایی با یک گیاه معجزه گر!

در صورت جنگ با حزب الله روزانه 2 هزار موشک به اسراییل شلیک می شود

سفر وزیر دفاع آمریکا به کشورهای حاشیه «دریای سیاه» آغاز شد

سورپرایز چینی برای رقبای قدیمی

تجمعات اعتراضی علیه نتایج انتخابات عراق

اعتراض علیه نتایج انتخابات عراق

صفحه نخست روزنامه های سیاسی 26 مهرماه؛

کشتی های ایرانی می توانند وارد بنادر چین شوند؟

بارزانی با ژنرال آمریکایی دیدار کرد

شیخ ماهر حمود: ایران حامی مقاومت و آرمان فلسطین است

طالبان و قزاقستان آماده از سرگیری مناسبات تجاری می شوند

تاکید طالبان بر به رسمیت شناخته شدن دولت موقت

دانشگاه کمبریج و نیجریه بر سر یک خروس به توافق رسیدند!

بایدن؛ رییس جمهوری که توانایی انجام مصاحبه ندارد

کشته شدن 3 تن در آمریکا به ضرب گلوله پلیس

اعتراضات به نتایج انتخابات باید مسالمت آمیز باشد

مانور دیپلماتیک سرلشکر باقری

کوتوله های سیاسی لبنان به دنبال ایجاد شکاف بین مردم با حزب الله/ امهز: وخامت اوضاع باعث نشد صداقت مقاومت زیر سؤال برود

گزارش جامع از سرنوشت تحریم ها در ادامه مذاکرات و جزییات برجام جدید

مهم ترین رویدادهای تاریخی بیست وششم مهر

توصیه پومپئو به بایدن: علیه ایران مواضع سختگیرانه تر اتخاذ کن

توصیه ضد ایرانی پامپئو به بایدن

نوری المالکی: اعتراضات به نتایج انتخابات باید مسالمت آمیز باشد

خطیب زاده: جلسه در بروکسل آغاز مذاکرات برجامی نیست

پمپئو: سخت گیری بیشتر علیه ایران کلید عادی سازی روابط اسراییل_عربستان است

حماس: آفریقا با عقبه ضد نژادپرستی خود دست رد به سینه اسراییل بزند

22 کشته بر اثر رانش زمین در هند

جانز هاپکینز: مبتلایان جهانی کرونا از 240 میلیون نفر عبور کرد

احتمال محاکمه حاکم دوبی در انگلیس

تصاویر نادر از لورنس عربستان / مواضع و لحظات ترور غسان کنفانی توسط موساد / رییس علی دلواری چه کسی بود؟ / فراری 250 GTO گران ترین خودرو تاریخ / تماشای زیبایی های جهان از آسمان با کیفیت 4K

هزینه چند میلیون دلاری وحشت از حزب الله برای رژیم صهیونیستی

نظر المالکی درباره اعتراضات به نتایج انتخابات عراق

رژیم‎ صهیونیستی: درصورت درگیری با حزب الله، باید منتظر 2000 موشک در روز باشیم

المالکی: اعتراضات به نتایج انتخابات عراق مسالمت آمیز باشد

گزارش| افغان های شیعه در قندهار در خطر هستند

احتمال محاکمه حاکم دوبی در انگلیس

معرفی اصیل ترین خودروهای آمریکایی جهان در سال 2021

2000 موشک در روز ریسک درگیری با حزب الله

درخواست پمپئو از جو بایدن علیه ایران

رانش زمین در هند 22 کشته بر جای گذاشت

انتقاد حماس از هماهنگی امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی

مقام اسراییلی: درصورت درگیری با حزب الله باید منتظر 2000 موشک در روز باشیم

نخستین ائتلاف میان فعالان مدنی و مستقل ها در پارلمان آتی عراق

حماس: آفریقا با عقبه ضد نژادپرستی خود دست رد به سینه اسراییل بزند

احتمال محاکمه حاکم دوبی در انگلیس

المالکی: اعتراضات به نتایج انتخابات عراق مسالمت آمیز باشد

22 کشته بر اثر رانش زمین در هند

پیش نویس قانون اساسی سوریه تدوین می شود

موشک مافوق صوت هسته ای چین به طور آزمایشی شلیک شد / فایننشال تایمز: این موشک قبل از سرعت گرفتن به سمت هدف، کره زمین را دور زد

پمپئو: سخت گیری بیشتر علیه ایران کلید عادی سازی روابط اسراییل ـ عربستان است

کام کارون شور شد

کام کارون شور شد