موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد اسلامي - بيوك ميرزايي - دانشگاه آزاد - نظام رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - احسان عليخاني - فتح الله زاده - بازي پرسپوليس - بازيكنان پرسپوليس - راديو ايسنا - طرح پايش سلامت - علي گلمرادي - دبير كل كانون كارگزاران بورس - نوردي - ارسال پيامك تبليغاتي - آق مسجد - تيلكو - محمدربيع احمدخاني - اميلي بلانت - شهر موشها - شهرك پنجم - رييس فدراسيون واليبال

مطالب مرتبط:
شکل گیری قرارگاه های مشترک؛ اقدام موفق ارتش و سپاه در عملیات های آفندی/ تقویت خودباوری در جوانان از دستاوردهای عظیم دوران دفاع مقدس است
گزارش جالب رسانه هلندی از تقابل دوباره جهانبخش با تیم نایمخن
نشست رسانه ای وزیر امور خارجه در آمریکا / رفتار آمریکا پارادوکسیکال و فاقد پیام سازنده است / ایران دست بسته نخواهد ماند
شگردهای رسانه ای در علوم شناختی| تکنیک سی ام: بهانه های ترش، اطلاعات شیرین
اقلیم کردستان: نشست روز گذشته در اربیل به هیچ وجه موضع دولت اقلیم کردستان نیست
-111 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 14:002021-09-25دانش

رسانه های موفق همواره در موضع آفندی هستند


رییس کارگروه فرهنگ و رسانه اندیشکده غرب شناسی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه رسانه موفق، همواره در موضع آفندی است، گفت : - دکتر حسن کربلایی، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه پژوهش ایرنا اظهار داشت : متاسفانه اغلب رسانه های کشور از نداشتن بنیه مالی کلان، کمبود نیروی کارآمد و حرفه ای،  نداشتن اندیشه و نقشه راه و استراتژی رسانه ای و  تنبلی و بی رمقی در تولید در رنج هستند.

وی گفت : این چهار ضعف بزرگ، در کنار هم موجب شده است که تولید محتوا در کشورمان واجد کثرت، خلاقیت و ارائه نگاه تازه نسبت به موضوعات و کشف محتوای برآمده از سیاست ها و رفتارها و سناریوهای رسانه ای دشمن و در نهایت، نیازهای روز و خواست های محتوایی مخاطب باشد.

این استاد دانشگاه افزود: این در حالی است که دشمنان نظام در ازای ضعف ها و تبعات آن،  بلوک رسانه ای قدرتمندی تشکیل داده و مطابق با اهداف و استراتژی مشخص، دست به تولید محتوای کثیر و مستمر و حرفه ای زده و می زند.

وی ادامه داد : چنین است که رسانه های خارجی گاهی در تولید محتوا نسبت به رسانه های داخلی پیشی و با  تفوق، دست برتر می یابند و این به خودی خود؛ یعنی برانگیختن احساسات و از آن خود کردن اعتماد مخاطب.

عضو شورای مرکزی انجمن روزنامه نگاران مسلمان خاطرنشان کرد : در میادین ورزشی،  می گویند همواره بهترین دفاع،  حمله است؛  این گزاره صحیح و دقیق،  در عرصه رسانه نیز صادق است.

وی با تاکید بر اینکه رسانه ای موفق ارزیابی می شود که همواره در موضع آفندی است، یادآور شد : رسانه در چنین موقعیتی ، دست به خلاقیت و تولید کثیر می زند و لاجرم حریف را در لاک دفاعی فرو می برد و محدوده عملش را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه هر اندازه حجم تولید رسانه مهاجم افزایش یابد، حریف در موضع پدافندی بیش تر فرو رفته و گرفتار می شود، گفت : شوربختانه وقتی رفتار رسانه های داخلی را مرور می کنیم؛ می بینیم اغلبشان همواره در لاک دفاعی هزینه پرداخته اند.

کربلایی تصریح کرد: این امر بدان معناست که رسانه دشمن با شایعه سازی اقدام به ترور شخصیت می کند و رسانه های ما با به دوش کشیدن همان ضعف های برشمرده؛ با کم رمقی و نگاه سطحی به دفاع پرداخته اند.

وی اظهار داشت: به شکل طبیعی این نوع رسانه ها، توان بازی سازی و پرداخت سناریوهای خلاقانه و موثر را ندارند زیرا بیش ترین توان و زمان و توجه خود را مصروف به پاسخ و یا همان پدافند کرده اند.

این پیشکسوت رسانه ای با بیان اینکه چنین وضعیتی به معنای مرگ رسانه و بی اثری آن است، گفت: این مطالب در مورد رسانه های خودی و متعهد است و گرنه رسانه هایی داریم که کاملا در کف دشمن و مصلوب اراده آن، عمل می کنند! در واقع این رسانه ها،  بازوی آفند رسانه های دشمن محسوب می شوند.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلایل مختلف نتوانسته ایم در مجامع بین المللی رسانه های خود را قد کشیده و کارگر ببینیم و نخستین دلیل آن است که کشورمان در تحریم رسانه ای به سر می برد.

این تحلیلگر مسائل رسانه خاطرنشان کرد: این امر بدان معناست که استکبار به همان اندازه که برای بلوک رسانه های غرب و همپیمانان منطقه ای،  فضای تحرک رسانه ای در سطح بین المللی فراهم کرده ؛ برای رسانه های ایران حلقه انزوا قائل شده است.

وی اظهار داشت: مهمترین هدف دشمن این است که جریان اطلاعات و اطلاع رسانی، نسبت به مخاطبان داخلی و خارجی ما، یکسویه و هدایت شده از طرف مبانی و منابع غربی باشد.

رییس کارگروه فرهنگ و رسانه اندیشکده غرب شناسی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی گفت : همچنین دلیل دیگر اینکه تولید خبر،  در سطح بین الملل و خاصه برای مخاطب خارجی، گران است؛  این واقعیت حضور بین المللی را برای ما دشوار کرده است.

کربلایی در ادامه غیر حرفه ای بودن بسیاری از اهالی رسانه را از جمله دلایل دیگر برشمرد و افزود: خبرنگاری بین المللی و تولیدکنندگی محتوا برای مخاطب فرامرزی، نیازمند تربیت دانشگاهی و میدانی است؛  آیا چنین زمینه ای مهیاست؟ وی در ادامه با اشاره به مساله معیشت و درآمدهای بسیار کم اهالی رسانه اظهار داشت : نیاز  پهلو به انحراف می زند و زمینه فساد را فراهم می کند؛  یک خبرنگار نیازمند به شدت در معرض تطمیع قرار دارد.

خبرنگاری که قلمش فروخته شود بی شک منبع خیر و خدمت و ناشر راستی و آگاهی نیست.

عضو شورای مرکزی انجمن روزنامه نگاران مسلمان گفت: همچنین نیاز ، انسان را بر لبه سقوط می کشاند؛ اما یادمان هم باشد که گزینش و پرورش خبرنگار متعهد، یک مانع بروز فساد است.

وی افزود: بنابراین؛ خرد اقتضا دارد که اولا؛ به گزینش انسان های صالح در حوزه رسانه اهتمام ورزیده شود و ثانیا اینکه یک اهل رسانه از حداقل معیشت بهره مند شود تا زمینه ابتدایی برای تطمیع فراهم نباشد.

کربلایی ادامه داد: رسانه ای موفق است که خبرنگارش بی دغدغه مالی و معیشتی، به حرفه و رسالت خود بیاندیشد و برای انتقاد و اصلاح و افشا هیچ ملاحظه ای را تجربه نکند.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت: واقعیت این است که تا رسانه خود به اندیشه و باور و محتوای غنی مسلح نباشد و بر بستر خلاقیت و بهنگامی گام نزند، نمی تواند در قد و قواره یک رسانه ایده آل و ایده پرداز ظاهر شود.

وی گفت: جزء این  رسانه در موضع پدافندی نیز ابتر خواهد بود ، چه رسد به موقف آفندی که نیاز به چابکی فکری و تحرک فوق العاده و در لحظه دارد، پس باید برای اصلاح، آرایش اندیشه و باور را هدف قرار دهیم و امکانات را در مسیر آن به خدمت درآوریم.

مدیرعامل سابق خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا) افزود: اگر این اتفاق رخ دهد خود به خود حرکت و رفتار رسانه ای ما رنگ و شکل آفندی به خود می گیرد و از موضع دفاع و پدافند بیرون خواهیم رفت.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم رای اعتماد مجلس شورای اسلامی در بخشی از سخنانش در موضوع اهداف و وظایف وزارتخانه مطبوع خویش اظهار داشت: آرایش ما در حوزه رسانه منفعل است، وقتی هشتگ ها و ترندها را در رسانه ها می بینیم ضعف رسانه ای ما دیده می شود، رهبر معظم انقلاب در جلسه تنفیذ به آرایش رسانه ای اشاره کردند {1} و ما باید در این حوزه آموزش و تربیت نیروی انسانی و استفاده از فناوری های نوین را در دستور کار قرار دهیم.

درواقع آرایش رسانه ای ما از رویکرد پدافندی به رویکرد آفندی تغییر کند.

{2} وی ادامه داد: در امر رسانه باید فضای رشد به جوانان بدهیم، فعالان ما در حوزه رسانه نسبت به همسایگان بالاترند اما نسبت به تراز جهانی ضعف هایی داریم، بعضی از خبرنگاران و عکاسان ما درآمد بسیار پایینی دارند و باید از جامعه رسانه ای دفاع کرد.

1) 
کلید واژه ها: رسانه - بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی - رسانه ای - دانشگاه آزاد اسلامی - محتوا - دانشگاه - اساتید دانشگاه - استاد دانشگاه - فرهنگ و رسانه - دانشگاه آزاد - تولید محتوا - دشمنان نظام - بسیج اساتید - تولید - رسانه ای و - کشور - گروه - استراتژی - موضع - اندیشکده - موفق - نقشه راه - گفت و گو - کشورمان - خبرنگار - کارگروه - کارآمد - اندیشه - اسلامی - اساتید

آخرین اخبار سرویس:
ارسال قریب به یک صد مقاله در همایش بین المللی «مهدویت، فرصت ها و چالش ها»

روند نزولی آمار های کرونایی پایدار نیست

برای مقابله با فرونشست زمین دیر شده است

برترین دانشگاه های جهان در گروه علوم انسانی معرفی شدند/ 7 دانشگاه ایران در جمع برترها

تزریق واکسن کرونا شرط اسکان در خوابگاه

هفدهمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

واکسیناسیون دانشجویان خواجه نصیر 27 و 28 مهر ادامه می یابد

سندروم اردک چیست؟ جوان های اهل اینستاگرام بخوانند

برگزاری جایزه جهانی علم و فناوری مصطفی(ص)

آخرین زندانی افغان گوانتانامو آزاد شد

سریع ترین کوتوله سفید جهان شناسایی شد

چگونگی و محدوده تأثیر متقابل فلسفه و علوم

استقبال گرم آلمانی ها از برنده نوبل شیمی 2021

لوسی ناسا به فضا پرتاب شد

جمعیت دانشجویان خارجی دانشگاه آزاد اسلامی از سایر دانشگاه ها بیشتر است

شیوه پیشنهادی دانشگاه خوارزمی برای برگزاری حضوری کلاس ها مطرح شد

برنامه پنج ساله راهبردی عملیاتی دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد

دانشگاه امام صادق (ع) به شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام پیوست

طرح سنجش استعدادهای شغلی در دانشگاه علامه اجرا می شود

تولید و تأمین قطعات دوچرخه در دانشگاه آزاد اسلامی قوچان

اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد تا پایان هفته

تزریق واکسن کرونا شرط اسکان در خوابگاه

آتش سوزی مهیب در یک مجتمع تجاری در سرزمین های اشغالی + تصاویر و ویدئو

آتش سوزی مهیب در یک مجتمع تجاری در سرزمین های اشغالی + ویدئو

دانشجویان افتخارآفرین دانشگاه آزاد اسلامی در المپیک و پارالمپیک توکیو و مسابقه های جهانی کشتی تقدیر می شوند

آخرین وضعیت اسکان دانشجویان متقاضی خوابگاه دانشگاه تهران/ تزریق واکسن شرط اصلی برای دانشجویان خوابگاهی

حضور 7 دانشگاه ایرانی در میان برترین دانشگاه های علوم انسانی جهان

بیوگرافی الهام حمیدی بازیگر زن ایرانی

کارگاه آموزش نگارش پایان نامه، پروپوزال و فن ارائه

دوره میان رشته ای علوم اعصاب شناختی_گرایش مغز و شناخت در مقطع دکتری راه اندازی شد

جمعیت دانشجویان خارجی دانشگاه آزاد اسلامی از سایر دانشگاه بیشتر است

بی قراری شریف قنوتی برای دفاع از خرمشهر

کـودک و تـبـلـیـغـات بـازرگـانـی

امضای معاون اول رییسی پای دو انتصاب مهم

یادنامه ملی ـ دانشجویی دفاع مقدس دانشگاه علامه برگزار می شود

(تصویر) آخرین زندانی افغان گوانتانامو آزاد شد

پنجمین جشنواره ملی «رویش» برگزیدگانش را معرفی می کند

آزمایشگاه های سیاستی برای آزمایش سیاست های عمومی

دانشگاه امام صادق (ع) به شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام پیوست

تمرین فضانوردان برای «زندگی در مریخ» در صحرای اسراییل

طرح سنجش استعدادهای شغلی در دانشگاه علامه اجرا می شود

قهرمانی دانشگاه آزاد در دومین مرحله لیگ برتر جاده در رامسر

پنجمین جشنواره ملی «رویش» بهمن ماه برگزیدگانش را معرفی می کند

معرفی گزینه های پیشنهادی معاون علمی و فناوری به رییس جمهوری

هدف معاونت فرهنگی رشد خلاقیت و پرورش استعداد دانشجویان است

ضرورت تجهیز بیمارستان ها برای مقابله با پیک بعدی کرونا

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی قشم برای همکاری با نیروی انتظامی

شرایط اسکان دانشجویان خوابگاهی علم و صنعت از اوایل آبان اعلام شد

«جلیل کوهپایه زاده»، دبیر شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی شد

تقویت هنرستان کشاورزی یاسوج با محور تربیت نیروی متخصص

تقدیر از افتخارآفرین دانشگاه آزاد اسلامی در المپیک و پارالمپیک

طرح سنجش استعداد های شغلی در دانشگاه علامه اجرا می شود

آخرین وضعیت اسکان دانشجویان در خوابگاه دانشگاه تهران

مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن ابلاغ شد

استخدام «کارآموز hedge fund»

سریع ترین کوتوله سفید جهان شناسایی شد

دانشگاه امام صادق (ع) به شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام پیوست

طهرانچی: سبک آموزش حافظه محور باید تغییر کند

دانشگاه امیرکبیر باید زمینه ساز رشد اقتصادی کشور باشد / ارتباط با صنعت، یک اولویت

درخواست از وزیر علوم برای انتخاب فردی انقلابی و شایسته به عنوان رییس دانشگاه تربیت مدرس

اعلام نتایج نهایی کنکور ارشد تا پایان این هفته

دانشگاه امام صادق به شبکه دانشگاه های مجازی جهان اسلام پیوست

3 ماه تا ایمنی جمعی در برابر کرونا فاصله داریم

انتصاب رییس منطقه 6 مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی

معرفی برترین دانشگاه های جهان در گروه علوم انسانی

بیوگرافی الهام حمیدی بازیگر زن ایرانی

مهلت ثبت نام بورسیه تحصیلی کشور روسیه اعلام شد

طهرانچی: دانشگاه آزاد موتور محرکه مسیر تمدن اسلامی است

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن توسط معاون اول رییس جمهوری

مأموریت اصلی برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی انتشار علم و فناوری و مدیریت کارآمد است

جایگاه دانشگاه ایران در رتبه بندی 2022 دانشگاه های اقتصاد و تجارت جهان

رصد سیارک های تروایی در مجله نجوم شبکه چهار

تقدیر از دانشجویان افتخار آفرین دانشگاه آزاد اسلامی در میادین جهانی

انتشار کتاب «بهره وری عملکرد شغلی»  در جهاد دانشگاهی اردبیل

هفدمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری مراسم تقدیر از دانشجویان دانشگاه آزاد در المپیک، پارالمپیک و مسابقات جهانی کشتی

تقدیر از دانشجویان افتخارآفرین دانشگاه آزاد اسلامی در المپیک و پارالمپیک و مسابقات جهانی کشتی انجام می شود

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل جدید شرکت راه آهن

دانشگاه شیراز درحوزه علوم اجتماعی موفق به کسب رتبه شد

پیشنهاد دانشگاه خوارزمی برای حضور تدریجی دانشجویان در دانشگاه

شهریه مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام شد + جزییات

عزیمت اولین فضانورد زد به ایستگاه فضایی تیان هه

آغاز داوری بخش آوایی مسابقات قرآن دانشجومعلمان در قزوین

برترین دانشگاه های جهان در گروه علوم انسانی معرفی شدند/ 7 دانشگاه ایران در جمع برترین ها

بازدید دکتر طهرانچی از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات

ناکارآمدی فرهنگی برای رسیدن به تحول باید تعطیل شود

حیوان درون شما چیست و چگونه با کمک گوگل حیوان درون خود را بشناسید؟

فردا آخرین مهلت ثبت نام ورودی های جدید کارشناسی دانشگاه پیام نور

ابلاغ مصوبه انتصاب مدیرعامل شرکت راه آهن

آغاز داوری بخش آوایی مسابقات قرآنی دانشجو معلمان در قزوین

نخستین وبینار مجازی نشریه نویسی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل برگزار شد

پایان کار اردوی جهادی «حیان» در مناطق محروم زنجان

تهیه شیوه نامه بهداشتی برداشت زعفران

زمان مرحله پایانی واکسیناسیون دانشجویان خواجه نصیر اعلام شد

روح حاکم در برنامه پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامی فرهنگ است

اسکان دانشجویان در سراهای دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل

سرپرست معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد منصوب شد

دانشگاه آزاد اسلامی باید سرویس کنسولی مستقل داشته باشد/ گشایش واحد یمن تا 2 ماه آینده

دانشگاه علمی کاربردی خراسان رضوی تلاش می کند کلاس ها حضوری برگزار شود

ادامه واکسیناسیون در دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان

رسانه های موفق همواره در موضع آفندی هستند

رسانه های موفق همواره در موضع آفندی هستند