مطالب مرتبط:
چالش های پیش روی دانشگاه ها در ترم جدید کرونایی
لزوم ارائه رشته های پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه آزاد اسلامی زرقان
لزوم ارائه خدمات نوین پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی به منطقه کهک قم
کاهش مرگ های کرونایی در واکسن زده ها / بازگشایی ها عجولانه نباشد
ویدئو | هشدار کرونایی به بیمارانی قلبی؛ مصرف مواد قندی ممنوع | نیاز بیماران قلبی به 2 ویتامین برای مبارزه با عوارض کرونا
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 12:502021-09-25پزشكي

همه آنچه باید از پروتکل های کرونایی دانشگاه بدانید


در شرایط حضوری دانشگاه ها باید مواجهه چهره به چهره کارکنان کاهش پیدا کند و تا حد امکان از تماس تلفنی، استفاده از ویدئوکنفرانس و شبکه های اجتماعی برای برگزاری جلسات استفاده شود.

- "، موضوع بازگشایی فیزیکی دانشگاه ها پس از وقفه ای 19 ماهه کمی جدی تر از گمانه زنی های گذشته مطرح می شود.

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در هفته های اخیر چندین بار به جریان بازگشایی حضوری دانشگاه ها در مهرماه اشاره کرده است.

دکتر محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در حاشیه مراسم آغاز سال تحصیلی جدید و استقبال از نودانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اتمام روند واکسیناسیون استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی بیان کرد که فضای دانشگاه امسال، فضای حقیقی با امتحانات حضوری خواهد بود و کلاس ها از نیمه آبان یا آذرماه به صورت حضوری و با دانشجویان برگزار می شود.

از همین رو وزارت بهداشت چند روز قبل و به دنبال پایان واکسیناسیون استادان و کارکنان و آغاز فرآیند واکسینه شدن دانشجویان پروتکلی را تحت عنوان پروتکل بهداشتی مبارزه با بیماری کووید-19 در دانشگاه ها، مراکز آموزشی و تحقیقاتی منتشر کرده است.

پروتکلی که به منظور فراهم کردن شرایط لازم برای حفظ سلامتی دانشجویان و دانشگاهیان در زمان بازگشایی دانشگاه ها در کشور بوده و ورای آیین نامه ها و مقررات مرتبط با بهداشت است و قرار است شرایط آموزش حضوری دانشگاه ها برمبنای آن چیده شود.

براساس این پروتکل هر دانشگاهی باید ستاد مدیریتی مستقل برای نظارت، پیشگیری و درمان ویروس کووید-19 در خود داشته باشد که به صورت فعال عمل کند.

برگزاری کلاس های عملی و نظری مشروط به اتمام روند واکسیناسیون نخستین پروتکل ارائه شده درخصوص برگزاری کلاس های مجازی یا حضوری برای دانشجویان، برحسب رده بندی در گروه دانشجویان جدیدالورود یا دانشجویان سنوات گذشته است؛ براین اساس، برگزاری کلاس دانشجویان سنوات گذشته نیز مشروط به کامل بودن روند واکسیناسیون و با رعایت پروتکل بهداشتی به صورت حضوری، مجازی یا ترکیبی از این دو خواهد بود.

کلاس های عملی و کارآموزی دانشجویان پزشکی و دیگر رشته ها نیز مشروط به اتمام واکسیناسیون با اولویت کلاس های حضوری برای دانشجویان برپا خواهد شد که باید مدنظر قرار بگیرد.

کلاس های دانشجویان دکتری تخصصی و تحصیلات تکمیلی سنوات گذشته نیز همچون سابق به صورت حضوری ادامه دار خواهد بود.

درخصوص حضور دستیاران رشته های تخصصی بالینی و کارورزان رشته های پزشکی در درمانگاه ها و مراکز درمانی-آموزشی هم طبق برنامه آموزشی مربوطه این دانشجویان ادامه دار خواهد بود، هرطور که در برنامه آموزشی ذکر شده باشد، اجرایی خواهد شد که باید مورد توجه این دانشجویان قرار بگیرد.

یکی دیگر از نکاتی که دانشجویان باید مدنظر قرار بدهند، این است که تمامی آموزش هایی که در قالب گزارش صبحگاهی، ژورنال کلاب، جلسات علمی و.

برگزار می شوند نیز متناسب با امکانات در اختیار و رعایت پروتکل های مقرر شده با اولویت آموزش حضوری برگزار خواهند شد.

البته هر دانشگاهی طبق تدوین پروتکل وزارت بهداشت می تواند برای حفظ دستورالعمل کرونایی نسبت به فشرده سازی دوره های آموزشی دانشجویان و تقسیم بندی آنها به گروه های کوچک تر اقدام کند.

جدیدالورودهای ارشد و دکتری حضوری، کارشناسی ها غیرحضوری دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه باید کلاس دروس های نظری را به صورت مجازی بگذرانند، البته که در طول هر نیمسال، حداقل دو هفته آموزش حضوری برای کلاس های رفع اشکال کلاس های عملی دانشجویان جدید برنامه ریزی شده که برگزار خواهد شد.

دانشجویان جدیدالورود در مقطع تحصیلات تکمیلی و دکتری تخصصی نیز کلاس های خود را منوط بر تکمیل روند واکسیناسیون به صورت حضوری شرکت می کنند.

آزمون های پایانی نیمسال حضوری خواهد بود درخصوص ارزشیابی دانشجویان نیز باید گفت که طبق پروتکل وزارت بهداشت، منوط به اتمام روند واکسیناسیون دانشجویان در دانشگاه ها، تمامی آزمون های پایان نیمسال باید به صورت حضوری(کتبی یا آزمون های مبتنی بر مرکز مهارت های بالینی یا الکترونیک در مراکز استاندارد) برگزار شوند.

همچنین روش های ارزیابی مستمر دانشجویان نیز می تواند به صورت مجازی یا حضوری به عنوان مکمل ارزش نهایی اجرایی شود.

کلاس ها در پساکرونا چگونه برگزار می شوند؟ یکی از نکاتی که دانشجویان باید در آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی دانشگاه ها مورد توجه قرار دهند، بحث الزامات اساسی پروتکل های بهداشتی است که دانشجویان باید براساس دستورالعمل ارائه شده به رعایت آن اهتمام بورزند.

نخست آنکه تعداد دانشجویان حاضر در کلاس و حتی کارگاه ها و آزمایشگاه ها باید با حداقل دو متر فاصله به ازای هر نفر باشد.

همچنین استقرار صندلی، نیمکت کامپیوتر و دانشجو نیز باید با رعایت حداقل دو مترمربع به ازای هر نفر باشد.

یکی دیگر از بندهای این شیوه نامه، توصیه ها و پیشنهادهای عملی برای اجرای بهینه برنامه های آموزشی دانشگاه ها در برگزاری کلاس های حضوری است که دانشجویان و استادان باید ملزم به رعایت آن باشند؛ نخست آنکه زمان کلاس های نظری باید از یک ساعت به حداکثر 45 دقیقه با استراحت 15 کاهش پیدا کند.

کلاس های دو یا سه ساعته باید در قالب دو یا سه جلسه 45 دقیقه ای با استراحت 15 دقیقه ای برگزار شوند.

دانشجویان هر ورودی می توانند به دو گروه تقسیم و کلاس ها برای هر گروه جداگانه تکرار شود.

البته در صورت موجود بودن برای برگزاری کلاس ها، باید از سالن های کنفرانس با گنجایش کافی استفاده شود.

در برنامه ریزی کلاس ها و ساعت حضور دانشجویان در دانشکده ها باید به تداخل حداقلی زمان کلاس ها برای جلوگیری از تجمع دانشجویان در دانشکده ها توجه شود.

درخصوص برگزاری کلاس های عملی و آزمایشگاهی نیز باید گفت این کلاس ها باید برحسب فضای فیزیکی در دسترس با حداقل تعداد دانشجو و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شوند.

همچنین کارورزی دانشجویان رشته دندانپزشکی باید در شرایط کرونایی به این صورت باشد که صرفا با لوازم شخصی هر فرد به منظور رعایت پروتکل بهداشتی انجام پذیرد.

همچنین باید از برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی، مجازی و وبیناری به عنوان مکمل برنامه های آموزش استفاده شود.

البته باید توجه کرد که پایش و نظارت مستمر بر اجرای پروتکل های بهداشتی دانشگاه ها و دانشجویان در کلیه عرصه های آموزشی باید تحت نظر ستاد مدیریت کرونا ویژه دانشگاهیان قرار بگیرد تا به درستی اجرا شود.

نحوه اجرای برنامه های غیرآموزشی دانشگاه ها پس از بازگشایی براساس این پروتکل در شرایط حضوری دانشگاه ها باید مواجهه چهره به چهره کارکنان کاهش پیدا کند و تا حد امکان از تماس تلفنی، استفاده از ویدئوکنفرانس و شبکه های اجتماعی برای برگزاری جلسات استفاده شود؛ البته درصورتی که مواجهه چهره به چهره کادر اداری با دانشجو یا والدین دیگر امری ناگزیر است، باید در حداقل ترین زمان ممکن و با رعایت فاصله ایمن دو متر و استفاده کامل از ماسک و تهویه هوای مناسب صورت گیرد.

رعایت فاصله ایمن دو متر باید در قسمت های عمومی همچون نمازخانه، سرویس ایاب وذهاب، کارگاه ها و مسیر ورود و خروج نیز رعایت شود و حداقل توقف در این مکان ها صورت گیرد.

همچنین فعالیت های ورزشی- فرهنگی دانشجویان و کلاس های فوق برنامه چون پخش فیلم، تئاتر، مسابقات ورزشی و.

باید با رعایت پروتکل بهداشتی ابلاغ شده در سایت و براساس رنگ بندی و شرایط ایمنی بیماری انجام شود.

همچنین باید به منظور جلوگیری از تجمع در سلف سرویس مدت زمان سرو ناهار افزایش پیدا کرده و سرو غذا در محل سلف سرویس با رعایت دو متر انجام شود تا از شیوع کرونا ویروس در دانشگاه ها جلوگیری شود.

هر اتاق خوابگاه دانشجویی صرفا برای 4 دانشجو یکی دیگر از موارد مهم در رعایت پروتکل های بهداشتی مرتبط با خوابگاه های دانشجویی است.

در این خصوص هر اتاق در خوابگاه های دانشجویی صرفا باید برای حداکثر چهار دانشجو درنظر گرفته شود؛ البته که شرایط ایده آل در اتاق های خوابگاه های دانشجویی باید برای دو نفر درنظر گرفته شود که امکان ابتلا و درگیری را به حداقل برساند.

براساس ارائه پروتکل وزارت بهداشت، با بازگشایی دانشگاه ها و به تبع آن، خوابگاه ها، دانشجویان باید در محل های عمومی خوابگاه همچون نمازخانه، سالن مطالعه، سالن تلویزیون و.

از ماسک استفاده کرده و فاصله گذاری را رعایت کنند.

همچنین دانشجویان خوابگاهی باید درنظر داشته باشند که از وسایل مشترک در آشپزخانه استفاده نکرده و مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

کارکنان خدماتی دانشگاه ها نیز بدانند که سرویس های بهداشتی خوابگاه ها باید سه نوبت در شبانه روز گندزدایی شوند و علائم هشداردهنده بیماری کووید-19 نیز در معرض دید دانشجویان قرار داده شود.

ظرفیت سرویس ایاب وذهاب نباید از تعداد سرنشین ها بیشتر باشد یکی دیگر از مکان هایی که باید در رعایت پروتکل های بهداشتی مورد توجه قرار بگیرد، سرویس ایاب وذهاب اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه است.

راننده وسیله نقلیه باید قبل از سوار کردن افراد، تمامی سطوح قابل لمس را گندزدایی کند.

قبل از ورود به سرویس نقلیه کلیه کارکنان و دانشجویان باید اصول بهداشت فردی همچون زدن ماسک را انجام دهند.

همچنین نکته قابل توجه این است که ظرفیت صندلی اتوبوس و مینی بوس باید متناسب با تعداد سرنشین باشد؛ نه بیشتر از آن و برای ایجاد تهویه طبیعی داخل خودرو باید پنجره ها و دریچه تعبیه شده در سقف خودرو باز باشند.

دانشجویان آسیب پذیر مجازی آموزش ببینند مورد دیگر، غربالگری مراقبت و بازتوانی مراقبت از گروه های آسیب پذیر است که در این مورد دو گروه بیماران با بیماری زمینه ای همچون بیماری قلبی و عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری های تنفسی و دیگر بیمارانی با نقص ایمنی چون شیمی درمانی، بدخیمی ها و پیوند اعضا باید براساس نظر پزشک معتمد به عنوان افرادی که در معرض ابتلا به بیماری کووید- 19 قرار دارند، درنظر گرفته شوند که درصورت عدم امکان آموزش مجازی برای این افراد شرایط باید به گونه ای باشد که حداقل تماس با سایر افراد را داشته باشند.

تکلیف دانشجویان مبتلا به کرونا در دانشگاه چیست؟ یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد، درخصوص دانشجویانی است که ممکن است به این ویروس مبتلا شوند و باید اتاق مجزایی جهت قرنطینه دانشجویان خوابگاهی دارای نشانه یا مبتلا به بیماری کووید- 19 تعبیه شود تا مانع از گسترش ابتلا به این بیماری در میان دیگر دانشجویان شود.

در ادامه نیز باید به بازتوانی دانشجویان مبتلا به کووید-19 توجه کرد که دانشجویان مبتلا به این ویروس پس از طی کردن دوران نقاهت باید برای بازگشت به دانشگاه و مراکز آموزشی مورد ارزیابی پزشک معتمد قرار بگیرند.

ورود یا حضور دانشجویان یا اساتید دارای علائم بیماری تحت هر شرایطی به مراکز آموزشی تحقیقاتی ممنوع است و شرایط و میزان استفاده از استعلاجی بیماران کرونا برای دانشجویان یا اساتید با تایید پزشک معتمد صورت می گیرد.

در دوران بازگشایی دانشگاه ها، اگر دانشجویی دارای علامت بیماری کووید- 19 در دانشگاه یا خوابگاه دانشجویی دیده شود، توسط مسئولان مربوطه جهت تست pcr ارجاع داده می شود و درصورت مثبت شدن تست در محل قرنطینه دانشجویی یا منزل به مدت 14 روز قرنطینه شده و درصورت مساعد بودن اوضاع عمومی تحت آموزش مجازی قرار می گیرد.

البته همکلاسی ها، هم خوابگاهی ها و هم سرویسی هایی که با دانشجویان مبتلا در ارتباط بودند نیز توسط ناظران مراکز جامع سلامت به مدت 5 روز پایش می شود.

درصورت مشاهده ابتلا یک دانشجوی دیگر از دانشجویان تحت مراقبت پنج روزه کلاس یا خوابگاه مربوط به 14 روز قرنطینه اعزام می شوند تا برگه تایید سلامت را دریافت کنند.

فرهنگ سازی و آموزش، اصولی ترین راه برای مقابله با کووید-19 در پایان گزارش نیز باید به این نکته اشاره کرد که آموزش بهداشت و راه های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید در دانشگاه ها طبق پروتکل ارائه شده با نصب استند و بنرهای اطلاع رسانی، نصب پوسترهای آموزشی، ارسال پیامک های آموزشی به گوشی های همراه دانشجویان، ارسال پیام های آموزشی در گروه های مجازی مربوطه و.

با هدف آشنایی با بیماری ویروس کرونا، آشنایی با علائم ابتلا به این ویروس، شناسایی افراد مستعد ابتلا، آشنایی با نحوه انتقال بیماری، نحوه استفاده از وسایل حفاظت فردی و آموزش فاصله گذاری های اجتماعی باشد.

توصیه های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای دانشجویان و استادان در رعایت بهداشت ساختمان اشاره شده است که حداقل 20 درصد از مساحت سطح کلاس باید پنجره بازشونده به میزان 45 درجه وجود داشته باشد تا بیشترین تهویه طبیعی در کلاس جاری شود.

همچنین هوای تمیز به طریق موثر وارد کلاس شده و آلاینده های تولیدشده در هر اتاق به همان نحو خارج شوند؛ به گونه ای که مانع از انتشار عفونت های منتقله از هوا بین افراد حاضر در فضای داخل شود.

شرایط باید به گونه ای فراهم شود که امکان حداقل 6 بار تعویض هوا در ساعت در کلاس فراهم شود.

درصورت استفاده از کولر آبی و گازی، پنجره های کلاس باید به میزان 25 درصد جهت خروج هوا باز باشد و درصورت استفاده از سیستم تهویه مطبوع، باید به گونه ای تنظیم شود که حداکثر جریان ورودی از هوای آزاد تامین شود.

درصورت نیاز به وسیله گرمایشی نیز هر یک ساعت یک بار هوای کلاس ها تهویه شده و پنجره ها به مدت 10 دقیقه باز باشند.

گندزدایی سرویس های بهداشتی، راهروها و محل های عبور و مرور افراد باید حداقل دو بار در روز انجام شود.

باید سطل های زباله دردار در تمام طبقات دانشگاه ازجمله کارگاه ها، آزمایشگاه ها و خوابگاه ها تعبیه شود و ضروری است کلیه سرویس های بهداشتی مجهز به مایع شوینده و دستمال کاغذی باشند و به هیچ عنوان از خشک کن های برقی برای خشک کردن دست در سرویس بهداشتی استفاده نشود.

در پایان این بخش نیز باید توجه داشت که محل های اقامت دانشجویان، سرویس های بهداشتی و آسانسورها باید تهویه مناسب داشته باشند.

منبع: فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی - دانشگاه ها - مراسم آغاز سال تحصیلی جدید - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - حضوری - مراسم آغاز سال تحصیلی - آغاز سال تحصیلی جدید - اسلامی - دانشجویان - درمان و آموزش پزشکی - بازگشایی - رییس دانشگاه آزاد - شبکه های اجتماعی - اعضای هیات علمی - سال تحصیلی جدید - استفاده - آغاز سال تحصیلی - امتحانات حضوری - آزاد - برگزار - ویدئوکنفرانس - درمان و آموزش - رییس دانشگاه - واکسیناسیون - نودانشجویان - آموزش پزشکی - سال تحصیلی

آخرین اخبار سرویس:
افزایش مبتلایانِ کرونا با حال عمومی خوب در تهران / فوتی ها همچنان 2 رقمی است

شایع ترین مسمومیت ها را بشناسیم

این غذاها را نخورید تا (ریزش مو) هم نگیرید !

واگذاری اختیار لغو یا اجرای دورکاری به مدیران دستگاه ها / کنترل هوشمند کارکنان با سامانه امید

با خوردن این برگ دیابت را به طور کامل درمان کنید

پایش سلامت بیش از 750 هزار نفر در مرز های کشور

لاغری / زعفران و معجزه آن برای کاهش وزن

PCR منفی و رعایت پروتکل ها شرط ورود گردشگران به ایران

ارتباط مشارکت مردان در امور خانه و افزایش جمعیت

مرگ 232 بیمار کرونایی دیگر در ترکیه

مردان بیشتر از زنان در معرض ابتلا به هپاتیت قرار دارند

فواید مصرف شیره انگور در فصول سرد سال

شناسایی بیش از 36 هزار بیمار کرونایی دیگر در انگلیس

آموزش آشپزی / طرز تهیه کوکوی شیرین قزوینی

آنفلوانزا می تواند خطر کووید 19 را افزایش دهد

تولید اولین داروی مکمل نانویی برای دام در کشور/تولید 21 داروی جدید در سال 1400

خواص باورنکردنی کلم قمری

بستری 420 بیمار کرونایی در خوزستان

مردان هم یائسه می شوند!

پاسخ به سوال جدی بانوان: زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

3 زوج قدرتمند غذایی را بشناسید

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

آماده تامین داروهای بیماران خاص با همکاری سازمان غذا و دارو هستیم

فواید نوشیدن چای سیاه که نمی دانستید!

دمنوش هایی برای جنگ با سرماخوردگی

میگرن خاموش چیست؟

پیشگیری از بارداری به دلیل پاندمی کرونا علمی نیست

بهبود زخم های مزمن با کمک بانداژ هوشمند!

کاهش فشار خون با این ماده غذایی

سنی که ام اس به سراغ تان می آید!

این رفتارها برای مردان در رابطه زناشویی جذاب تر است

ارتباط ناشنوایی با زوال عقل

چاقی و دیابت از علل اصلی شیوع خاموش بیماری کبد چرب

دمنوش هایی برای جنگ با سرماخوردگی

کووید-19 چطور سلول های مغزی را تخریب می کند؟

شیردهی به نوزاد از زوال شناختی پیشگیری می کند

ارتباط عفونت ویروسی در نوجوانی با افزایش ریسک بیماری ام اس

آب چغندر برای فشارخون مفید است

خوابیدن با دهان باز نشانه اختلال تنفسی است/عوارض خشکی گلو

81 میلیون و 500 هزار دوز واکسن کرونا تزریق شده است

آجیل، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد

مسافران بدون کارت واکسن الکترونیکی حین ورود به کشور تست می شوند

معجزه سیر برای سلامتی بدن

آجیل، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد

پوست پرتقال بخورید تا سرطان نگیرید!

معجزه سیر برای سلامتی بدن

میگرن خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

میگرن خاموش چیست و چه علائمی دارد؟

پنج درمان خانگی برای تسکین درد سنگ کلیه؛ از سیر تا آب ریحان

فیبرومیالژیا چیست و چگونه درد آن را کاهش دهیم؟

پنج درمان خانگی برای تسکین درد سنگ کلیه؛ از سیر تا آب ریحان

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

دلیل سکته مهران غفوریان مشخص شد

3 زوج قدرتمند غذایی را بشناسید

شیوع مشکلات جنسی در بیماران قلبی /کاهش کیفیت زندگی زناشویی

صدور تاییدیه کامل برای یک واکسن کرونا

دلیل سکته مهران غفوریان مشخص شد

ببینید | ویدیوی جنجالی از تمسخر سرمربی یونایتد توسط رونالدو

چرا کرونا مردان را بیشتر می کُشد؟

این کار را قبل از خواب انجام ندهید

واکسیناسیون 72 درصد جمعیت خوزستان تاکنون

ماجرای سرطان درختان جنگل های زاگرس چیست؟

ببینید | انتقاد علی دایی از برخی مسئولین: من به جای شما خجالت کشیدم!

بستری بودن 413 بیمار کرونایی در مازندران

839 بیمار کرونایی در مراکز درمانی کردستان بستری هستند

مهمترین خواص ضدالتهابی انار برای بدن

چرا بعضی افراد هرگز چاق نمی شوند؟

ببینید | اظهارات تکان دهنده علی دایی به مسئولین: من به جای شما خجالت کشیدم!

رابطه تنگاتنگ تپش قلب و تصمیم گیری مغز/ نورون های مغزی قدرت انتخاب انسان را مختل می کنند

درمان سریع سوء هاضمه/ با این روش ها از شر حالت تهوع و نفخ خلاص شوید

کدام کیک ها برای سلامتی مفید هستند؟

دانشمندان: با خواب سموم مغز را دفع کنید

فواید فوق العاده این گیاه برای سلامتی

فیبرومیالژیا چیست و چگونه درد آن را کاهش دهیم؟

تشابه بیماری سل و کرونا را جدی بگیرید

3 بیمار مبتلا به کرونا در خراسان شمالی جان باختند

توزیع واکسن اسپایکوژن از هفته آینده/ فخرا و کووپارس در انتظار دریافت مجوز

توزیع واکسن اسپایکوژن در مراکز واکسیناسیون

فواید بی نظیر ورزش منظم برای سلامت بدن

اینفوگرافیک | کدام خوراکی ها باعث ریزش مو می شود؟

علت های میل شدید به شیرینی چیست؟

توزیع واکسن اسپایکوژن در مراکز واکسیناسیون از هفته آینده/ فخرا و کووپارس در انتظار دریافت مجوز

فواید نوشیدن چای سیاه که نمی دانستید!

آمار کرونا هرمزگان 3 آبان؛ 1 فوتی و 158 بستری

تغییراتی که بعد از ترک قهوه رخ می دهد

ببینید | فوتوکلیپ زیبا از شادی جالب فرهاد مجیدی و غلامپور

اروپا قرص ضد کرونا می خرد

درمان میگرن خاموش

واکسن، مرگ ناشی از کرونا را تا 90 درصد کاهش می دهد

واکسن موثری برای رده سنی بالای 2 سال تا 18 سال مورد کارآزمایی قرار گرفت

پرخاصیت ترین ادویه پاییزی چیست ؟

یک فوق تخصص ریه تاکید کرد؛ آنفلوانزا می تواند خطر کووید 19 را افزایش دهد

با این ماده غذایی فشار خون خود را کاهش دهید

والدین به گوش باشند؛ علائم خود ارضایی در کودکان

آجیل، خطر ابتلا به این سرطان را کاهش می دهد

مشخص شدن علت افزایش آمار کرونا در هفته اخیر+فیلم

خدمات رایگان درمانی به منطقه جلاله بخش پاتاوه

توزیع واکسن اسپایکوژن از هفته آینده

228 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستند

افزایش شمار بیماران کرونایی 2 شهرستان استان گیلان را نارنجی کرد

همه آنچه باید از پروتکل های کرونایی دانشگاه بدانید

همه آنچه باید از پروتکل های کرونایی دانشگاه بدانید