مطالب مرتبط:
کسب کرسی کمیته مرکزی آموزش علوم پزشکی کشور توسط دانشجوی بابلی
7 دوره آموزش مهارتی و حرفه ای علوم پزشکی مصوب شد
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران منصوب شد
کسب کرسی کمیته مرکزی شبکه دانشجویی توسعه آموزش علوم پزشکی کشور
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 1 مهر 1400 ساعت 15:252021-09-23دانش

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود


مهدی گلشنی معتقد است که برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی و علوم پایه، باید آموزش فلسفه به صورت الزامی در برنامه های این دانشکده ها وارد شود.

- با عینک فرهنگی به امور نگاه نمی کنیم در میهن عزیز ما همواره معارف دینی یک مولفه عمده فرهنگ بوده است که انعکاس آن را در ادبیاتمان می بینیم اما الان متاسفانه چنین نیست.

بنده در شورای عالی انقلاب فرهنگی بارها عرض کرده ام که فرهنگ حاکم بر جوامع علمی ما نه شرقی است نه غربی و نه اسلامی؛ غربی نیست برای اینکه بعضی جهات غرب که منجر به ترقی و توسعه شده را نداریم، شرقی هم نیست برای اینکه ژاپن و چین هم بالاخره خودشان را نجات دادند؛ اسلامی هم نیست چون از ذات تفکر اسلامی دور شده ایم برای همین هم هست که وقتی خبرنگار cnn به ایران آمد گفت: تهران، آمریکایی ترین شهری است که من دیده ام .

امروز ما فرهنگ اسلامی را در دانشگاه ها و مدارس به طور واضح نمی بینیم و علتش هم این است که با رشد علم دانشگاه ها صرفاً به تخصص ها پرداختند و اخلاق و حکمت و نظایر این ها فراموش شد و دانشگاهیان ما ذهنشان فقط و فقط معطوف به چیزهایی شد که به تخصصشان مربوط می شود.

دانشگاه های امروزی ما قانع به پرورش متخصص هستند و این منجر شده است به فقدان یک دیدگاه کلّ نگر در جوامع علمی ما.

این یک واقعیت است که ما با عینک فرهنگی به امور نگاه نمی کنیم این در حالی است که در اسلام همه امور مادی، وسیله است برای رسیدن به اخلاق معنوی.

غالب مشاغل حکومتی دست فارغ التحصیلان علوم مهندسی و پزشکی است متاسفانه در مراکز آموزشی ما، چه آموزش و پرورش و چه آموزش عالی، فرهنگ یک بُعد فراموش شده است و چیزی که مطرح نیست این است که ما علم را برای چه می خواهیم، فناوری را برای چه می خواهیم، می خواهیم از این رهگذر جامعه ما به چه مقام و وضعیتی برسد؟ دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی ما باید رابطه ای جدید بین علوم طبیعی و علوم انسانی و بین رشته های مختلف دانش و حیات انسانی و نیازهای اجتماعی برقرار کنند.

دانشجو باید علاوه بر رشته تخصصی خودش چیزهایی را فرا بگیرد که او را در تعامل با جامعه انسانی کمک کند.

این ها واقعاً نکاتی است که باید درباره شان اندیشید.

ریشه فرهنگ در علوم انسانی است اما در محیط ما علوم انسانی حقیقتا نشانی ندارد.

با وجودی که بیش از نیمی از دانشجویان ما در حوزه علوم انسانی فعال اند، تعداد هیئت علمی و فارغ التحصیل مان در علوم انسانی هم بیشتر از علوم مهندسی و علوم پایه است ولی علوم انسانی شأنی ندارد برای ما و غالب مشاغل حکومتی و مراکز تصمیم گیری هم دست فارغ التحصیلان علوم مهندسی و پزشکی است؛ به همین دلیل هم هست که دانش آموختگان رشته های علوم انسانی آینده شغلی برای خودشان نمی بینند.

البته این مسأله ریشه های تاریخی دارد و سابقه آن به شکست ایران در جنگ با روس ها برمی گردد که چون عباس میرزا در آن جنگ از روس ها شکست خورد فکر کرد دلیلش عقب ماندگی در کمبود فناوری و ابزارهای جنگی بوده و برای حل این معضل دانشجویانی را به خارج اعزام کرد.

آن ها رفتند علوم فنی رااز غربی ها فراگرفتند و در بازگشت به کشور، علم را به صورت سکولار در جامعه وارد کردند.

البته در آن روزگار علوم انسانی در خود غرب هم شأن چندانی نداشت اما امروزه غربی ها به اهمیت علوم انسانی پی برده اند و جایگاه والایی برای آن قائل هستند.

یک چهارم کل مقالات آمریکا و انگلیس در حوزه علوم انسانی استدر دهه 1960 میلادی که بنده در آمریکا بودم، علوم انسانی شأنی نداشت در آن سال ها در کلاس های فیزیک اصلاً نمی شد از فلسفه صحبت کرد.

اما الان وضعیت در غرب خیلی تغییر کرده است، مشکلی که در کشور ما وجود دارد، این است که برخی جریانات که در غرب اتفاق افتاده اند، مطلقاً یا به کشور ما منتقل نشده اند و یا ناقص منتقل شده اند.

یک کیهان شناس درجه اول مثل جورج الیس می گوید، کیهان شناسان نمی دانند که دارند مفروضات متافیزیکی را در نظریاتشان وارد می کنند.

مثلاً این که فلان قانون که اکنون برقرار است 1013 میلیون سال پیش هم همین طور بوده است، قابل اثبات تجربی نیست.

ثابت کنید چرا این قانون برای گذشته و حال برقرار است.

چرا روند نمی توانسته در گذشته متفاوت بوده باشد! الان این چیزها را فهمیده اند.

بنابراین، حالا بعضی دانشگاه ها مثل آکسفورد در رشته "فیزیک و فلسفه" لیسانس دارند که نصف درس های این رشته فیزیکی و نصف دیگر فلسفی اند.

یعنی در غرب به کلی قضایا فرق کرده است.

شما دانشگاه های آکسفورد و کمبریج را نگاه کنید.

همین چند سال پیش یک گروه ائتلافی بین کمبریج و آکسفورد در کیهان شناسی و ذرات بنیادی، متشکل از فیزیک دان، ریاضی دان، فیلسوفان و دانشمندان علوم شناختی، تشکیل دادند.

الان در آمریکا و انگلیس یک چهارم کل مقالات در حوزه علوم انسانی است و در خبرنامه دانشگاه ام.

آی.

تی که بزرگ ترین دانشگاه مهندسی آمریکاست صریحاً آمده که: ما به یک توافق گسترده رسیده ایم که ایجاد یک زمینه محکم در زمینه علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی نه تنها یک مولفه ضروری حیات رضایت بخش است بلکه پیش نیازی برای شغل تخصصی موفق است.

انیشتن درست بعد از جنگ جهانی دوم تلگرامی به چند صد عالم برجسته فرستاد و گفت جهان با بحرانی روبروست که به وسیله آن هایی که قدرت دارند تصمیمات مهمی برای خیر و شر بگیرند، درک نشده است.

قدرت آزاد شده ی اتم همه چیز، جز نحوه تفکر ما را تغییر داده است و ما به سوی فاجعه ی بی نظیری داریم می رویم.

بنابراین غربی ها بعد از جنگ جهانی دوم کم کم فهمیدند که علوم اجتماعی و انسانی واقعاً مطرح هستند.

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارندراسل هم هشدار داده بود که اگر علوم به این صورت پیش برود تمدنی برای انسان باقی نمی ماند این بود که اساتید مهندسی و فناوری غرب راه شان را تغییر دادند و در نوع نگاه خودشان به علوم انسانی تجدیدنظر کردند و فهمیدند که فناوری ها عملاً تبعات ارزشی و فرهنگی دارند و نباید فناوری را صرفاً یک ماشین دید بلکه باید ابعاد کاربرد اجتماعی آن را هم در نظر گرفت.

تبعات منفی فناوری هم صرفاً محدود به آسیب های زیست محیطی و آلودگی نمی شود بلکه دارد تار و پود جوامع را تغییر می دهد.

به قول یکی از علمای بزرگ غرب "تکنیک در خدمت انسان" به "تکنیک خدای انسان" تبدیل شده و مردم دارند دنبال این می روند که تفکر خودشان را آن طور که تکنیک ایجاب می کند، تغییر دهند.

سال 1976 آلمانی ها یک انجمن تخصصی به نام انجمن فلسفه و فناوری راه انداختند که گفت وگو بین علوم فناوری و فلسفه شکل بگیرد مجله "ساینس" در سال 2011 در یک مقاله مهم 10 دلیل ذکر کرد که چرا باید دانشجویان مهندسی دروس علوم انسانی را هم فرابگیرند دلایلی مثل اینکه: علوم انسانی شما را آماده می کند که وظیفه شهروندی تان را درک کنید، علوم انسانی به شما اجازه می دهد که با ایده های خلّاق خارج از حیطه تخصص خودتان آشنا شوید، به شما مهارت انتقاد از خود را می دهد، به شما توانایی ارتباط با دیگران را می دهد، به شما تأثیر علم و فناوری را در جامعه نشان می دهد و.

.

اما برای روشن شدن ضرورت افزودن علوم انسانی به برنامه علوم تجربی خوب است که بخش هایی از نامه ای را که انیشتن در 1952 در روزنامه نیویورک تایمز چاپ کرد را برایتان بخوانم که نامه بسیار زیبایی است.

انیشتین می گوید: کافی نیست که به یک انسان تخصص آموزش داده شود زیرا اگر چه او ممکن است ماشینی مفید باشد اما شخصیتی انسانی با رشدی موزون نخواهد داشت.

لازم است که دانشجو احساس زنده ای از زیبایی ها و اموری که از لحاظ ارزشی خوب هستند داشته باشد والّا وی با این دانش تخصصی بیشتر به یک سگ تربیت شده شباهت دارد تا انسانی که به طور موزون رشد یافته است.

او باید بیاموزد که اهداف انسان ها و رنج های آن ها را بفهمد.

این چیزی است که من در نظر دارم وقتی که توصیه می کنم علوم انسانی مهم است.

تأکید بیش از حد روی سیستم رقابتی و تخصص ناقص به خاطر مفید واقع شدن فوری آن روحیه ای را که همه حیات فرهنگی از جمله دانش تخصصی به آن وابسته است از بین می برد.

علم جدید خودش را به حوزه های مادّی محدود کرده استعلوم انسانی نقش اساسی در حل معضلات جامعه دارد ولی این در جامعه ما درک نشده.

علوم انسانی، کاربرد علوم دیگر در جوامع انسانی را آسان تر می کند.

علم جدید خودش را به حوزه های مادی محدود کرده و واقعیت را فقط به چیزهایی نسبت می دهد که داده های حسّی دارند؛ تاییدِ تجربی داورِ نهایی قضایا شده است اما این درست نیست و منجر به نادیده گرفتن خدا و بعد معنوی انسان می شود و آن ها را به حوزه های مادی مقیّد می کند.

علوم انسانی هویت سازند زیرا فرهنگ را می سازند و هویت هر جامعه نتیجه فرهنگ آن است.

علوم انسانی میراث فرهنگی ما را در بر دارد و ما را به گذشته خودمان پیوند می دهد.

این احساس حقارتی که در بخشی از جوانانمان می بینیم به خاطر این ضعف فرهنگی است که نتیجه بیگانگی فارغ التحصیلان ما با میراث گذشته مان است و همین چیزهاست که به مهاجرت ها و عدم بازگشت ها منجر می شود.

باید به واسطه احیای علوم انسانی در مراکز آموزشی مان پیوندهای تضعیف شده خودمان را تقویت کنیم.

شکی نیست که علم و فناوری در زمان حاضر نقش مهمی در توسعه کشورها دارد اما فناوری در خلاء انسانی مطرح نیست بلکه برای انسان ها مطرح است و حل مسائل انسان ها و دغدغه های آن باید هدف ما باشد.

برآوردن این نیازهای انسانی مستلزم آشنایی عالمان با علوم انسانی است تا یک بینش کل نگر پیدا کنند.

به تعبیر یکی از دانشمندان، عالمان امروز به کسی می مانند که هزاران درخت دیده اما جنگلی را مشاهده نکرده است.

ما باید به این چیزها فکر کنیم و تفکرات قالبی و ناکارآمد را کنار بزنیم.

اضافه کردن دروس اخلاق مهندسی و پزشکی کافی نیست؛ باید بینش مان عوض شودعلوم انسانی به افراد هویت می بخشد و آن ها را در خدمت به کشور و فرهنگشان متعهد می کند.

به نظر بنده یک دلیل ضعف هویت در بعضی از جوانان ما ناشی از کم اطلاعی آن ها از فرهنگ بومی است.

جدا از این فراموش نکنیم که شکوفایی علوم پایه و پزشکی و مهندسی هم در یک زمینه فرهنگی مناسب صورت می گیرد و این چیزی است که علوم انسانی می تواند فراهم کند.

پیشینه ما هم همین را نشان می دهد؛ دوران اوج شکوفایی تمدن اسلامی زمانی بود که تفکر کلّ نگر بر جهان اسلام حاکم بود و همین تفکر موجب توسعه می شد اما به محض این که اشاعره قدرت گرفتند و تفکر را سرکوب کردند، شکوفایی جهان اسلام هم از بین رفت.

مسئله دیگری که توجه به آن مهم است این است که جامعه ما یک جامعه اسلامی است و در تفکر اسلامی، انسان هم وظایف فردی دارد و هم وظایف اجتماعی یک بُعد وظیفه فردی فهم جایگاه انسان در جهان است و این چیزی است ورای شغل روزانه و در واقع تعیین کننده تکلیف فرد از همه جهات است.

این جهان بینی است که برای شخص اولویت ها را تعیین می کند و به انسان یک دیدگاه کلّ نگر می دهد برای کسب این جهان بینی چاره ای جز رفتن به سمت علوم انسانی و فلسفه نداریم چون همان طور که هایزنبرگ، یکی از بزرگترین فیزیکدانان قرن بیستم، می گوید: جهان را با عینک تخصصی خودتان نبینید جهان وسیع تر از آن است که تخصص شما می گوید.

امروزه با گسترش علوم و فناوری ها امکان ندارد که کسی در همه حوزه ها صاحب نظر باشد و از تخصص گرایی، گریزی نیست اما این نباید به قیمت این تمام شود که دانش آموختگان تمام امور را تنها با عینک تخصصی خودشان ببینند و از یک دیدگاه کلّ نگر غافل باشند و از نیازهای درازمدت انسان ها چشم پوشی کنند.

به نظر من وزارت علوم باید توجه خاصی به علوم انسانی داشته باشد و رسانه ها هم به صورت فعال تاثیر علوم انسانی را در سرنوشت جامعه تبیین کنند.

این چیزها اگر روشن بشود دیگر خانواده ها فرزندانشان را مجبور نمی کنند که جذب رشته های مهندسی و پزشکی و در درجه آخر علوم پایه شوند.

اگر نگاه مان به خودمان بود تحریم ها این طور روی ما اثر نداشتیک تغییر فکر اساسی لازم است فرهنگ ما خیلی از فرهنگ اسلامی دور شده است و این یک امر خطرناکی است که به هویت ملی ما لطمه زده است.

متاسفانه الان همه نگاه ها معطوف به غرب است اگر ما نگاه مان به خودمان بود و اگر بنیادهای هویت مان قوی بود تحریم ها این طور روی ما اثر نداشت.

ما به کلی با فرهنگ ملی- دینی مان بیگانه هستیم و دانشکده های علوم و مهندسی ما عملاً با علوم انسانی خصومت می ورزند.

من خودم در دانشگاه شریف خصومت دانشکده های دیگر را با فلسفه علم دیده ام.

این نگاه ها باید تغییر کند و تا نگاه ها تغییر نکند ما همواره مشکل خواهیم داشت.

پیشنهاداتی برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم پایهمن برای اصلاح تفکر حاکم بر دانشکده های پزشکی، مهندسی و علوم پایه چند پیشنهاد دارم که اهمّ آنها این است که اولا بعضی از دروس علوم انسانی و اجتماعی، به خصوص فلسفه به صورت الزامی در برنامه دانشکده های علوم وارد شود؛ ثانیاً حوزه های بین رشته ای بین علوم انسانی از یک طرف و علوم پایه و پزشکی از طرف دیگر راه بیفتد و ثالثاً دانشکده های علوم انسانی، خصوصاً دانشکده های فلسفه از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی و علوم پایه و پزشکی، دانشجویانی برای دوره های تحصیلات تکمیلی جذب کنند تا تعامل بیشتری بین علوم انسانی و علوم مهندسی و پزشکی و پایه صورت گیرد و فرهنگ غنی تری بر افکار عالمان حاکم بشود.

امام حسین (ع) نظام اهمّ و احبّ زندگی را تغییر می دهد / نیاز انسان مدرن با عزاداری های پرشور و شعور برطرف می شود
کلید واژه ها: فرهنگ - اسلامی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - دانشکده - فرهنگی - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - الزامی - فرهنگ اسلامی - پزشکی - فلسفه - آموزش - مهدی گلشنی - شورای عالی - تفکر - غربی - علوم - آمریکایی - شرقی - خبرنگار - نه شرقی - نه غربی - برنامه - انعکاس - انقلاب - توسعه - اصلاح - معارف - مولفه - ایران

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافیک | پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی کدامند؟

کوتوله سفید چشمک زن در آسمان شب رصد شد

مسابقه کتابخوانی دانشجویان

تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم «روز آمار و برنامه ریزی»

دانشگاه علمی کاربردی برای بهمن 1400 دانشجو می پذیرد

مراسم روز آمار و برنامه ریزی با تقدیر از دانشگاه آزاد اسلامی

تقدیراز دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم روز آمار و برنامه ریزی

دکتر محمدرضا فرزین مدیرعامل بانک ملی شد

انتقاد از مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

آزادسازی فلسطین با وحدت و مقاومت محقق می شود

بیش از 43 درصد جمعیت استان ایلام واکسن کرونا تزریق کرده اند

انفجار یک خودرو در شهر جلال آباد

مراسم یادبود شهید جهادگر مصطفی سارنگ برگزار شد

حمایت خیر تربت حیدریه از دانشجوی مستعد برای ادامه تحصیل در خارج از کشور

پروتکل های بهداشتی برای خوابگاه های دانشجویی

برگزاری اولین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

مدارک مورد نیاز ثبت نام غیر حضوری کارشناسی ارشد دانشگاه خوارزمی

برندگان سومین دوره جایزه «محمد مقدم» معرفی شدند

زمان پرتاب ماموریت آرتمیس 1 اعلام شد

دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان به قله نقره سر صعود کرد

ارائه روش نوآورانه با قابلیت استفاده برای کنترل سرعت موشک

فناوری موشکی بومی هات لانچ باور و پرتاب سرد دزفول

آشنایی با ارز دیجیتال هارمونی (ONE)

مهم ترین اخبار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در اول آبان

جزییات ثبت نام و برگزاری کلاس های دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد

پارک علم و فناوری استان مرکزی فراخوان جذب سرباز امریه منتشر کرد

رونمایی از ویژگی های پسندیده اخلاقی در انسان با ورزش

امضاء تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز و دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

شهردار دزفول معارفه شد

واکسن های mRNA تقویت کننده های موثرتری هستند

ارائه کارت واکسیناسیون دیجیتال در دانشگاه ها ضروری است

علت افزایش تعداد شهرهای قرمز کرونایی در کشور چیست؟ + فیلم

رونمایی از 4 طرح فرهنگی، اجتماعی و عمرانی در دانشگاه آزاد بندرگز

پذیرش دانشجو برای بهمن 1400 در دانشگاه علمی کاربردی

سیاست وزارت علوم برای رفع مشکل صندلی خالی دانشگاه ها/ برنامه ای برای حذف مراکز مهارتی نداریم

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

3 آبان، آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری کارشناسی ارشد

فردا؛ بازگشایی موزه خودرو های تاریخی برای بازدید عموم

دانشگاه فردوسی مشهد فراخوان بورسیه تحصیلی در روسیه را منتشر کرد

انتشار پژوهش های مشترک در حوزه علوم انسانی راهی برای گسترش دیپلماسی علمی و فرهنگی است

برگزاری کارگاه «اصول، روش و ابزارهای ضروری آزمایشگاه علوم پایه»

مراکز آموزش علمی کاربردی در بهمن ماه پذیرش مستقل دانشجو دارند

اعلام شرایط بازگشایی دانشگاه های استان بوشهر

تصویری خارق العاده از یک کهکشان ستاره فشان!

برگزاری کارگاه «شناخت، عیب یابی، تعمیرات و نگهداری مبدل های صنعتی»

سومین نشست معاونان فرهنگی ، دانشجویی و کمیسیون فضای مجازی واحد های مراکز استان دانشگاه آزاد اسلامی

وبینار ابعاد حقوقی کریسپر برگزار می شود

انتشار 24 شماره نشریه دانشجویی دانشگاه تهران در مهرماه

پذیرش دانشجو برای بهمن 1400 در دانشگاه علمی کاربردی

دوره آموزش مقدماتی نرم افزار متمتیکا برگزار می شود

برنامه ای برای حذف مراکز مهارتی نداریم

زمان مرحله گروهی المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

2 خانه خلاق در دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس راه اندازی می شود

جزییات برگزاری آزمون های میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه آبان ماه 1400 اعلام شد

3 آبان، آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کنکور سراسری کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام پذیرفته شدگان بدون آزمون استعدادهای درخشان دانشگاه تهران

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

تعامل پایین وزارت میراث فرهنگی و وزارت علوم در آموزش نیروی تخصصی حوزه گردشگری

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

مرکز واکسیناسیون دانشگاه اصفهان فعالیت خود را دوباره از سر می گیرد

شرایط بازگشایی دانشگاه های استان بوشهر اعلام شد

نشاط جامعه در گرو سلامتی و تندرستی مردم است

زمان مرحله گروهی سیزدهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی اعلام شد

پذیرش مستقل دانشجو توسط مراکز آموزش علمی کاربردی در بهمن ماه

2 شهر خوزستان در وضعیت نارنجی قرار گرفتند

افتتاح مرکز کامپیوتر «رامبد» در دانشگاه گیلان

آزمون های میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه 28 آبان برگزار می شود

دانشگاه های مهارتی علمی کاربردی و فنی و حرفه ای را توسعه خواهیم داد/ برنامه ای برای حذف مراکز مهارتی نداریم

هزینه ترجمه مدارک تحصیلی

امکان ثبت سفارش تک جلدی کتب درسی از پس فردا

خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت از امروز پذیرای دانشجویان است

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی هنوز به شورا ارائه نشده است

آزمون های میان دوره پیش کارورزی و علوم پایه 28 آبان برگزار می شود

الهام حمیدی دختر دار شد / چهره الهام بعد از زایمان دوم !

ویژگی های اخلاقی پیامبر(ص) در قرآن

فردا؛بازگشایی موزه خودرو های تاریخی برای بازدید عموم

آموزش مجازی هرگز نمی تواند جای آموزش حضوری را بگیرد

ظاهرا همچنان خام فروشی در دستور کار صنایع آلومینیوم است!

شرایط بازگشایی دانشگاه های استان بوشهر اعلام شد

عدم ثبات در دغدغه ای به نام ماراتن کنکور/ اعمال تغییر در آزمون ورود به دانشگاه ها به نفع مافیا یا دانش آموزان است؟

تلاش برای حل مشکلات استخدامی دانش آموختگان ایران شناسی

ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

عدم ثبات در دغدغه ای به نام آزمون ورود به دانشگاه ها/ اعمال تغییر در کنکور سراسری به نفع مافیا یا دانش آموزان است؟

وضعیت نارنجی کرونا در 11 شهرستان استان اصفهان

فراخوان تقدیر از دانشجویان ششمین دوره بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران اعلام شد

انتشار گزارش تفصیلی عملکرد 7 ساله دانشگاه شریف در آینده نزدیک

جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه صنعتی شریف اعلام شد

برترین های آزمون دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی اعلام شدند

دانشگاه را به محفل آزاداندیشی علمی بین استاد و دانشجو تبدیل کنید

نامگذاری کتابخانه مرکزی واحد علی آبادکتول به نام غلام دولتی نوده

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد + جزییات

جزییاتی از نخستین دوره لیگ ورزش همگانی دانشگاه آزاد اسلامی

ارائه خدمات دندانپزشکی و پزشکی رایگان در مالوجه قروه و نایسر سنندج

کمک 500 هزار دلاری استاد ایرانی دانشگاه هاروارد به پیشرفت علوم پایه در ایران

اولین خبرنگار تمام عیار ایرانی

خوابگاه های دانشگاه علم و صنعت از امروز پذیرای دانشجویان است

کلاس های پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه شریف از 8 آبان ماه آغاز می شود

ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

کهکشان راه شیری درحال بلعیدن کهکشان هم نوع خوار!

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود

فناوری ها تبعات ارزشی و فرهنگی دارند/ آموزش فلسفه در دانشکده های علوم و پزشکی الزامی شود