مطالب مرتبط:
انتقال 110 نفر از زندانیان خارج از کشور به زندان های ایران/ آخرین اخبار از علت فوت متهم ردیف اول پرونده مفتاح خودرو
سرمایه گذاری های بزرگی برای توسعه کشور کردیم/محافظ آمازون هستیم
اقدامات خوب قوه قضاییه در جهت شناسایی متهمان پرونده رمزارزها/ انتقال 110 نفر از زندانیان خارج از کشور به زندان های ایران/ آخرین اخبار از علت فوت متهم ردیف اول پرونده مفتاح خودرو
عاشقانه های الهام چرخنده و همسر روحانی اش در خارج از کشور / عکس
اقدامات قوه قضاییه در جهت شناسایی متهمان پرونده رمزارزها/ انتقال 110 نفر از زندانیان خارج از کشور به زندان های ایران/ آخرین اخبار از علت فوت متهم پرونده مفتاح خودرو رهنورد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 شهریور 1400 ساعت 12:402021-09-22اقتصادي

شرایط برای جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور مهیاست؟


رییس کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: با نرخ رشد اقتصادی بالای 10 تا 12 درصد و نرخ تورم کمتر از 10 درصد می توان امیدوار به جذب سرمایه گذار خارجی بود؛ - به شرطی که بحث مبادلات پولی حل شود.

مریم فکری: شرایط برای جذب میلیاردها دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور فراهم است؟ این سوالی است که این روزها پس از شنیده شدن قول هایی از سوی دولت سیزدهم مطرح می شود.

بررسی ها حاکی از آن است که در حال حاضر آمار دقیقی از ثروت ایرانیان در سراسر جهان در دست نیست و آمارها به صورت غیررسمی عنوان می شود.

بر اساس تحقیقات مقدماتی به عمل آمده از سوی مرکز پژوهش های مجلس، ثروت ایرانیان مقیم خارج در سال 1386 حدود 1300 میلیارد دلار و ثروت ایرانیان مقیم آمریکا به تنهایی بالغ بر 900 میلیارد دلار بوده است.

این برآورد در سال 1394 به حدود 3 تا 4 هزار میلیارد دلار افزایش یافته است.

بنا به تاکیدات دولت سیزدهم، بسترهای لازم برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور فراهم شده است؛ به طوری که ابراهیم رییسی در آخرین اظهارنظر خود در سفر به تاجیکستان و با حضور در اجتماع ایرانیان مقیم در سفارت ایران، عنوان کرد که بستر برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور در بخش های مختلف مهیاست و امنیت سرمایه و سرمایه گذار کاملا تضمین شده است.

به گفته وی، امنیت سرمایه گذاری در گرو امنیت سرمایه و امنیت سرمایه گذار است که هر دو در دولت سیزدهم تضمین شده است و زمینه سرمایه گذاری ایرانیان در داخل کشور را به طرق مختلف از جمله تسهیل و تسریع صدور مجوزها فراهم کرده و از فعالیت شرکت های ایرانی در خارج از کشور حمایت می کنیم.

ابراهیم رییسی همچنین چندی پیش در اولین نشست خبری خود با رسانه های داخلی و خارجی، عنوان کرده بود: ما همان طور که نسبت به ایرانیان داخل کشور موظف هستیم، نسبت به تمامی ایرانیان در سرتاسر دنیا مسوولیت داریم، بنابراین باید ورود ایرانیان به کشور تسهیل شود و دوم سرمایه گذاری در کشور توسط ایرانیان خارج از کشور باید در اولویت قرار گیرد.

پیش بینی سرمایه ایرانیان خارج از کشور در دهه 80 رضا پدیدار، رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران در گفت وگو با خبرگزاری خبرآنلاین" درباره جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور می گوید: این موضوع یک سابقه تاریخی دارد.

زمانی که اولین بحث تحریم ها برعلیه کشورمان مطرح شد، در دولت بوش این موضوع شدت گرفت و بعد هم در دولت های دیگر مطرح شد.

وی می افزاید: در اوایل دهه 1380 گروهی از ایرانیان خارج از کشور همانند سایر کشورهای دنیا که دارای منابع مالی هستند، تمایلشان را برای سرمایه گذاری در ایران اعلام کرده بودند.

در آن زمان گفته می شد که ما باید زمینه جذب سرمایه گذاری را با ایجاد انگیزه در یک بازدهی سرمایه و دوم، مکانیزم بازگشت سرمایه -در حقیقت ضمانت هایی بود که در ترمولوژی اعتباری، پولی، مالی و سرمایه ای رایج است- فراهم کنیم.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران تصریح می کند: در دهه 1380 این گونه مطرح شد که ایرانیان توانمندی سرمایه گذاری در ایران بالاتر از 20 میلیارد دلار را دارند.

این عدد برای اولین بار در آن زمان و فکر می کنم در دولت ششم و هفتم مطرح شد.

پدیدار ادامه می دهد: سپس یکی از بخش هایی که برای جذب سرمایه گذاری ایرانیان مطرح شده بود، حوزه انرژی بود.

برای مثال، دادن سهام پالایشگاه ها و پتروشیمی ها که در مدار توسعه بودند، مطرح شد.

ولی متاسفانه تیپ قراردادها این امکان را فراهم نمی کرد.

وی متذکر می شود: این موضوع در دولت نهم و دهم هم مطرح شد؛ به طریقی که حتی فرم های جذب سرمایه گذاری به سفارتخانه ها اعلام شد، ولی متاسفانه در این دولت هم این موضوع عملی نشد، زیرا مکانیزم برگشت سرمایه برای سرمایه گذاران قابل قبول نبود.

ضربه محکم به رویکرد جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران تصریح می کند: اما در دولت یازدهم و دوازدهم و به طور عمده در دولت یازدهم این موضوع محقق شد؛ به طوری که در حوزه انرژی در همان گام های اول که دولت شکل گرفت، بحث طراحی مدل جدید قراردادها در حوزه انرژی مطرح شد که این قراردادها موسوم به قراردادهای IPC بود.

پدیدار عنوان می کند: در مدل IPC موضوع هم از جنبه حقوقی و هم از جنبه اجرایی و هم از جهت بازدهی دیده شده بود و کشورهای خارجی و شرکت های بزرگ خارجی می توانستند در ایران سرمایه گذاری کنند و بازدهی لازم را هم در برداشت سرمایه شان مطابق قراردادهای IPC داشتند.

وی در ادامه می گوید: خود من هم جزو تیم طراحی این قراردادها در آن دوره بودند.

یکی از هدف گذاری های ما این بود که جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور اتفاق بیفتد.

ما در گام اول قراردادهای بالادستی را مطرح کردیم که پروژه های نفت، گاز و اکتشاف و استخراج را بیشتر در بر می گرفت.

در گام دوم، پروژه های میان دستی و خطوط لوله و مخازن مطرح شد.

پروژه های پایین دستی نیز پالایشگاه ها و پتروشیمی ها را در برمی گرفت.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران می افزاید: اما همان طور که می دانید، این قراردادها در اجرا با مخالفت هایی در درون کشور روبه رو شد؛ چه به طور مستقیم و چه غیرمستقیم و در نهایت این قراردادها با وجود صرف وقت و انرژی خیلی زیاد در دولت، وزارتخانه ها و پارلمان بخش خصوصی به بار ننشست و منتفی شد.

پدیدار عنوان می کند: با منتفی شدن عملیاتی شدن قراردادهای IPC، در حقیقت یک ضربه خیلی محکمی به رویکرد جذب سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور زدیم و عملا نقطه پایان جذب سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور زمانی اتفاق افتاد که موضوع عملیاتی شدن قراردادهای IPC منتفی شد.

وی تاکید می کند: به نظر من در حال حاضر با توجه به شرایط ناموزونی که در مبادلات پولی و تحریم بین المللی در کشور وجود دارد، به طور کلی جذب سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور منتفی است.

تحقق وعده ها چگونه؟ رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران می گوید: تحقق صحبت های آقای رییسی در خصوص جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور یک شرایطی دارد.

به این ترتیب که تحریم های پولی و مالی و معاملاتی باید از بین رود و نکته دوم این که جذب سرمایه باید در اجرای تحول پروژه سازی صورت گیرد.

یعنی ما باید پروژه ایجاد کنیم و از طریق آن پروژه ها بتوانیم سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور را جذب کنیم.

پدیدار می افزاید: زمانی که پروژه های ما در عرصه ملی دچار توقف شده و هیچ قراردادی در حوزه هم توسعه و هم سطح نگه داشت صورت نمی گیرد، عملا به چه طریقی می توانیم جذب سرمایه داشته باشیم.

ما باید پروژه ها را معرفی کنیم.

شرط دولت سیزدهم برای جذب سرمایه وی تصریح می کند: به نظر من دولت سیزدهم بعد از این که استقرار کامل پیدا کرد، وزرا باید پروژه ها را معرفی کنند و موانع و دست اندازهای مربوط به جذب منابع مالی از طریق سیستم بانکی که الان تحریم است و جابه جایی یک سنت از طریق سیستم بانکی ممکن نیست، مرتفع شود.

در این حالت، ما باید جلب انگیزه کنیم و مکانیزم های ضمانت را فراهم کنیم.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران تاکید می کند: کسی که می خواهد در ایران سرمایه گذاری داشته باشد، دنبال این است که اصل و سود سرمایه اش به او برگردد.

زمانی که این موضوع هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد، چطور می توانیم جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم.

در حال حاضر سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور امکان پذیر نیست؛ مگر این که موانع تحریم، مبادلات پولی، جلب انگیزه و میزان بازدهی سرمایه در نظر گرفته شود.

پدیدار یادآور می شود: این نکته حایز اهمیت است که اقتصاد ما در شرایط تحریمی و تورمی قرار دارد.

در اقتصاد تحریمی و تورمی نمی توان انتظار جذب سرمایه گذاری خارجی داشت.

زیرا اگر کاهش ارزش پول در اثر تورم اتفاق بیفتد، هر چقدر هم سود داشته باشید، آن کاهش ارزش پول را جبران نمی کند، پس عملا جذب سرمایه گذاری خارجی با اقتصاد تحریمی و تورمی امکان پذیر نیست.

برآورد 40 تا 50 میلیارد دلار سرمایه ایرانیان خارج از کشور وی در این خصوص که آمار جدیدی از میزان سرمایه ایرانیان خارج از کشور وجود دارد، می گوید: اعدادی که گفته می شود، کاملا غیررسمی است و هیچ مرجعی آن را تایید نکرده، ولی از آن عدد قبلی که بیش از دو دهه قبل 20 تا 25 میلیارد دلار برآورد می شد، عددی دو برابر را اعلام می کنند؛ یعنی 40 تا 50 میلیارد دلار.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران در این رابطه که لایحه جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور به کجا رسید؟ می گوید: این لایحه به نتیجه نرسید.

فقط لایحه ای بود که ارائه شد و به نتیجه نرسید.

نرخ رشد و تورم مطلوب برای جذب سرمایه گذار خارجی پدیدار در ادامه در پاسخ به این پرسش که ما با چه نرخ رشد اقتصادی و تورمی می توانیم امیدوار به جذب سرمایه گذاری خارجی باشیم؟ می افزاید: رشد اقتصادی بالای 10 تا 12 درصد و نرخ تورم کمتر از 10 درصد؛ به شرطی که بحث مبادلات پولی حل شود.

ما در اقتصاد تحریمی اصلا نمی توانیم پول جابه جا کنیم.

وی خاطرنشان می کند: زمانی که تحریم مبادلات پولی وجود دارد و پولی از طریق نظام پولی و بانکی جابه جا نمی شود، چطور می شود پول وارد کشور کرد؟ از چه طریقی؟ چمدانی؟ قاچاقی؟ 223225
کلید واژه ها: ایرانیان - ایرانیان خارج از کشور - میلیارد - ایرانیان خارج - سرمایه - رییس کمیسیون سرمایه گذاری - سرمایه گذار - ایرانیان مقیم آمریکا - اتاق بازرگانی تهران - ایرانیان مقیم خارج - دلار - سرمایه گذار خارجی - نرخ رشد اقتصادی - جذب سرمایه گذار - مرکز پژوهش های - اتاق بازرگانی - ثروت - سرمایه گذاری - رییس کمیسیون - دولت سیزدهم - رشد اقتصادی - شرایط - کشور - بازرگانی - حدود - درصد - دولت - آمار - هایی - نرخ تورم

آخرین اخبار سرویس:
طرح توسعه اورژانس بیمارستان شهدای کرمانشاه آغاز شد

اشاعه هنر با دستان بانوی کارآفرین ایلامی

نسخه جدید وزیر صنعت و رییس شورای رقابت برای قیمت خودرو

سران قوا درباره اصلاح ساختار بازار خودرو تصمیم گیری کردند

حقوق مهر بازنشستگان کشوری پرداخت شد

آمار کرونا در استان بوشهر تا چهارشنبه 28 مهر 1400

زمان واریز حقوق مهرماه بازنشستگان کشوری

قیمت دنا پلاس و هایما در بازار امروز 28 مهر

جوسازی دلال ها در بازار رکودی مسکن

کتاب «انتظار از دیدگاه شیعه» منتشر شد

بررسی مشکلات واحد های صنعتی دامغان و شاهرود

انواع پورشه کارکرده و صفر در بازار چند قیمت خورد؟

واکسناسیون اجباری برای کارمندان دولت در گیلان

انگلیس درباره احتمال ابتلای 100 هزار نفر در روز به کرونا هشدار داد

آغاز ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در تهران

استخدام سرپرست بازاریابی و فروش فروشگاه اینترنتی اسباب بازی با بیمه و پاداش

تپش های قلب تهران طی سه سال گذشته

50 درصد شکر مورد نیاز کشور را تولید می کنیم / واگذاری نیشکر هفت تپه مشکلی برای ما ایجاد نمی کند

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید در شرکت صنایع غذایی مبین مهر قم

واریز حقوق مهر بازنشستگان کشوری

کار در منزل و رایگان

آخرین قیمت انواع خودرو در بازار (28 مهر)

ضوابط تعیین قیمت، نیاز اصلی بازار خودرو

قیمت بیت کوین رکوردشکنی کرد (28 مهر 1400)

تظاهرات و بسته شدن چند مسیر مواصلی در مناطق گوناگون لبنان

نفت 200 دلاری در راه است؟

تزریق واکسن کرونا در گلستان از یک میلیون و 660هزار دُز گذشت

مرزبانی بوشهر 17 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف کرد

بازپرداخت تسهیلات کرونا امهال می شود

هشدار پلیس نسبت به بلوکه شدن سرمایه کاربران رمز ارز

فعالیت شرکت های دانش بنیان در حوزه کشاورزی

خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع

تسهیلات قانون جهش تولید شامل طرح اقدام ملی هم می شود

تزریق 77 درصد واکسن های وارد شده به کهگیلویه و بویراحمد

ببینید | فروش روغن بنفشه به حامیان ضد واکسن در مقابل مجلس

هیچ درخواستی برای افزایش قیمت لوازم خانگی دریافت نشد

چه کسی اولین تریلیونر جهان می شود؟

تصمیم گیری درباره اصلاح ساختار بازار خودرو

هشدار پلیس نسبت به بلوکه شدن سرمایه کاربران رمز ارز

شایعه بنزین 14 هزار تومانی چقدر واقعیت دارد؟

عراق: قیمت نفت تا سال آینده سه رقمی می شود

ارتباطات اقتصادی و مراودات تجاری آذربایجان شرقی با 104 کشور دنیا

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در شرکت پیمانکاری نماکاران آرکا نوین

صرفه جویی 750 میلیون متر مکعب آب در کشاورزی

بررسی روند فعالیت کارخانه های تولیدی مهاباد

تسهیلات قانون جهش تولید شامل طرح اقدام ملی هم می شود

هزینه اجاره خانه در محدوه زهتابی

نقدینگی باید به سمت مولد اقتصاد هدایت شود

جریمه 19 میلیون تومانی امیرکبیر علیه واکسن نزن ها

عراق: قیمت نفت تا سال آینده سه رقمی می شود

800 هزار دز واکسن اسپوتنیک تحویل سفارت ایران در مسکو شد

اعلام شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو

چرا آثار ایرانی در نتفلیکس پخش نمی شود؟

کاهش دمای سه استان به زیر صفر

تاثیر بحران گاز بر قیمت دلار

تصمیم گیری سران قوا درباره اصلاح ساختار بازار خودرو

تحویل پنج میلیون دز واکسن کووپارس به وزارت بهداشت

تصمیم گیری اصلاح ساختار بازار خودرو در شورای عالی هماهنگی اقتصادی

رانت خواری قانونی در تأسیس صرافی

قیمت انواع خودرو امروز چهارشنبه 28 مهر|از پراید 162 میلیونی تا تیبا 2، 160 میلیون تومانی

کاهش دمای سه استان به زیر صفر

عراق: قیمت نفت تا سال آینده 3 رقمی می شود

قیمت نفت در 85 دلار جا خوش کرد/ کاهش غیرمنتظره ذخایر نفت آمریکا عامل افزایش

دستگاههای رمز ارز مهمترین عامل اختلال شبکه های برق

استخدام کارشناس اداری با بیمه در صنایع غذایی مهیا پروتیین در تهران

استخدام طراح گرافیک با بیمه در ایده برتر پارسیان خاورمیانه در تهران

قیمت پرفروش ترین لپ تاپ ها در بازار امروز 28 مهر 1400‎+ جدول

19نقطه حادثه خیز در استان سمنان شناسایی شد

تصمیم گیری اصلاح ساختار بازار خودرو در شورای عالی هماهنگی اقتصادی

فوتی های تصادفات در راه های استان سمنان 11 درصد کاهش یافت

استخدام مهندس پایپینگ و مهندس فرآیند در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس دفتر فنی با حقوق از 12 میلیون، بیمه و سرویس/تهران و خوزستان

برگزاری نمایشگاه شرکت های دانش بنیان حوزه کشاورزی

شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد

تصمیم گیری اصلاح ساختار بازار خودرو در شورای عالی هماهنگی اقتصادی

«وملل» تبدیل به بانک می شود

گنجشک های قناری نما در صنعت

قیمت نفت در 85 دلار جا خوش کرد

تصمیم گیری درباره اصلاح ساختار بازار خودرو با حضور رییس جمهور

احتمال تمدید مهلت زمان ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان

آغاز ثبت نام اینترنتی وام ضروری بازنشستگان کشوری از اول آبان

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا به ریاست رییس جمهور برگزار شد

نظر سازمان جهانی بهداشت درباره واکسن هندی کرونا چیست؟

سرگیجه بورس در فضای تردید

کاهش دما به زیر صفر در سه استان/ احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی

قیمت سبد نفتی اوپک بالای 83 دلار ایستاد

«وملل» تبدیل به بانک می شود

روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400

جزییات آخرین پیش فروش ایران خودرو در مهر 1400+ شرایط جدید ایران خودرو و آدرس سایت ثبت نام و مبلغ پیش پرداخت

اعلام افزایش سرمایه «شپنا» و سود 900 میلیاردی «واحیا» در روز افت 13 هزار واحدی شاخص

ببینید | گل اول استقلال در لیگ برتر بیست و یکم

تصمیم گیری درباره اصلاح ساختار بازار خودرو در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد

تصمیم گیری اصلاح ساختار بازار خودرو در شورای عالی هماهنگی اقتصادی

واکسیناسیون در استان قزوین روی ریل سرعت

خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع

اجرای طرح های عمرانی توسعه ای خواسته مردم خلخال از رییس جمهور

گلایه مردم خراسان جنوبی از گرانی ها

فعالیت معادن شهرستان کاشمر و کوهسرخ با 40 درصد ظرفیت

شرایط برای جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور مهیاست؟

شرایط برای جذب سرمایه ایرانیان خارج از کشور مهیاست؟