موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - ايران خودرو - حمله سايبري - بازيكن سابق تيم ملي - افكار عمومي - حقوق بازنشستگان - تبليغات محيطي - بهنوش بختياري - فرهاد مجيدي - رتبه بندي معلمان - داستان هاي عاشقانه - برداشت آلبالو - حضرت آيت الله گرامي - ماليات خودروهاي لوكس - تعطيلي ليگ برتر - تيتر روزنامه هاي امروز - ستاد مبارزه با موادمخدر - پادربورن - شوك بزرگ - فرج آباد - وزارت امور خارجه چين - فعال محيط زيست - شيرينگ

مطالب مرتبط:
فیلم| اشتباه خطرناک مجلس در تصویب یک قانون درباره ساخت و ساز در زمین های کشاورزی
طبق قانون واحد مسکونی که 120 روز خالی باشد، مشمول مالیات است
دور زدن قانون برای فروش ملک به اتباع
طرح تقویت امنیت غذایی مکمل قانون انتزاع است
مدیرعامل نساجی: شاید امسال خانه به دوش باشیم/ فکری تابع قانون باشد
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 14:002021-09-21سياسي

با چوب قانون نمی توان چالش مهریه را حل کرد


حسب اخبار واصله مجلس در صدد ارائه طرح و تصویب قانونی است با محوریت موضوع و مسئله ی تکرای مهریه.

در طرح مذکور آمده استریال؛ بابت هر یک سکه اضافه بر110عدد درصدی از ارزش ریالی سکه ی مازاد به عنوان حق اجرا اخذ شود!اگر هدف از این قاعده ایجاد مانع در تعیین مهریه .

- حسب اخبار واصله مجلس در صدد ارائه طرح و تصویب قانونی است با محوریت موضوع و مسئله ی تکرای مهریه.

در طرح مذکور آمده استریال؛ بابت هر یک سکه اضافه بر110عدد درصدی از ارزش ریالی سکه ی مازاد به عنوان حق اجرا اخذ شود!اگر هدف از این قاعده ایجاد مانع در تعیین مهریه بیش از110عددسکه است باید عرض شود که این طریقی ناصواب است چراکه: عبارت واصطلاح مهریه که از آن به عنوان حق مسلم زوجه در عقد نکاح یاد می کنند از جمله واژگانی است که به کرات در قوه مقننه و قضاییه راجع به آن بحث می شود.

موضوعات حول محور مهریه به منزله چالش اصلی محاکم خانواده و مسائل مربوط به حقوق خانواده زمینه ساز بحث و مذاکرات متنوعی است.

گویی در حقوق خانواده و روابط زوجین هیچ مسئله ی مهمی جز همین مهریه وجود ندارد.

قوه مقننه و قضاییه طوری به مسئله ی مهریه می پردازند که انگارتنها مسئله ی قابل اهمیت در خانواده ها ی ایرانی همین مهریه است و تربیت و حضانت فرزندان، تامین معاش، امنیت اجتماعی خانواده،امنیت شغلی سرپرست خانواده، تامین مسکن،ایجاد شغل مناسب برای سرپرست خانواده وتعلیم و تربیت اعضاء خانواده از والدین تا فرزندان از ضروریات خانواده نیست.

در قانون اساسی جایگاه و مرتبه ای که برای خانواده در نظر گرفته شده مبین اهمیت ارکان تشکیل دهنده ی خانواده است که همین اهمیت در قانون مدنی به عنوان حقوق ناشی از زوجیت و تشکیل خانواده ظهور و بروز دارد از جمله اینکه زوجین را مکلف به تشریک مساعی در حفظ کیان خانواده می داند و یکی از شاه راه های تحقق این تکلیف داشتن امنیت اجتماعی است که در تامین معاش،تحصیل ،مسکن وشغل و.

ظهور می کند.

چگونه است که تنها بحث و دغدغه برخی صاحبنظران حاضر در حاکمیت حول محور مهریه می چرخد ؟ پربیراه نیست که بگوییم چنانچه به عوض این میزان بحث راجع به تحدید طرق وصول مهریه به فرهنگ سازی و ایجاد زمینه های مناسب اخلاقی نزد خانواده ها پرداخته می شد امروز چالشی به نام مهریه یا بازداشت و زندانی کردن مردان بابت بدهی مهریه نداشتیم.

چگونه است که در نظام مزین به نظام اسلامی زن به عنوان همسر و مادر خانواده تنها ملجاء وحقوقی که برای خودش در نتیجه ی عقد نکاح متصورمی داند همین مهریه است که به عنوان ابزار و اهرم فشار بر مردی می داند که روزی عاشقانه و دلباخته وی بر سفره عقد نکاح او نشسته با طیب خاطر و رضایتِ خاطر قبلتُ گفته است .

بیاییم برای یک بار هم که شده به عوض پرداختن به موضوعاتی که پس از اجرای مهریه مطرح می شود به ریشه یابی این مسئله بپردازیم که چراتا این میزان موضوع مهریه در محافل خانوادگی و محاکم قضایی مهم جلوه می کند؟ کاش به عوض این همه تلاش درارائه طرح و لوایح با محوریت محدود کردن حقوق ناشی از تعیین و اجرای مهریه برای ریشه یابی موضوعات اخلاقی و شرایط تربیتی خانواده ها ایده و طرح ارائه می کردیم.

مقایسه نه چندان سخت آمارپرونده های مطالبه مهریه در همین 4 دهه پس از انقلاب می تواند به ما راهکارهای قابل اعمال و اجرایی نشان دهد که هیچ نیازی به بایدها و نباید هایی در تعیین مهریه و الزامات خارج از قواعد حقوقی نداشته باشیم.

بهترین راهکار قابل اجرا و اعتماد در بحث مهریه بررسی و شناسایی ریشه ی اصلی مبنا و دلیل تعیین میزان مهریه در خانواده هاست .

این تصور که الزام زوجین (زوج یا زوجه )به پرداخت درصدی ازارزش سکه هایی که بیشتر از 110 عددبه عنوان مهریه تعیین شده راهکار ومانعی است در تعیین مهریه به کمتر از110عدد سکه تصوری است اشتباه، مطمئن باشید هنوز مصوبه مجلس به روزنامه رسمی نرسیده راه درو های متفاوتی را خانواده ها برای آن خواهند یافت همان خانواده هایی که به مهریه های بالاتر از110عددسکه اعتقاد دارند ،برای برون رفت از این مسئله نیز راهکاری پیدا خواهند کرد.

لذا پیشنهاد می شود پیش ازپرداختن به چنین طرحی و تبدیل آن به قانون،صاحبنظران حقوق خانواده،کارشناسان علوم اجتماعی خاصه حوزه مطالعات زنان و.

را طرف مشورت قرار داده در قالب طرحی پژوهشی به جستجوی راهکاری عملیاتی در جهت برون رفت از این چالش بپردازید.

به کرات از سوی اندیشمندان حقوقی کشور این موضوع تذکر داده شده که قوه مقننه محل انشاء قانون نیست بلکه قوه مقننه محل تصویب قانون است.

انشاء و ایجاد قاعده حقوقی و قانون در اختیار و صلاحیت صاحبنظران و اندیشمندان حوزه ی مربوطه است این تصور که نمایندگان مجلس با فرض داشتن عالی ترین مدارک علمی قادر هستند راجع به همه موضوعات انشاء حکم و قانون کنند تصوری اشتباه،مغایر با اصول و فنون قانون نویسی است.

برای یک بارهم که شده به تئوری و فرضیات اثبات شده در علم حقوق توجه کرده پیش از انشاء قاعده ای از صاحب نظران آن حوزه مشاوره ای مبتنی بر مستندات قابل اعتنا اخذ کنید.

فی المثل در همین مسئله مهریه از استادان حقوق خانواده، جامعه شناسان،کارشناسان مطالعات زنان،روانشاسان و.

بخواهید تادرقالب طرح پژوهشی یافته ها وراهکارهای خروج از چالش مهریه را ارائه کنند،یقین بدانید جماعت دانشگاهی بدون کمترین توقعی دست به کار شده مبتنی برمختصات علمی لازم و شرایط فرهنگی و اخلاقی جامعه ایرانی ایده و طرحی ارائه خواهند کرد که پیش از آنکه به عنوان قانون الزام آور باشد نزد خانواده قاعده ای قابل احترام خواهد بود چراکه خروجی طرح عصاره ی اخلاقیات و ارزش هایی است که خانواده ی ایرنی آن را پذیرفته و با آن خو گرفته است.

تجربه ثابت کرده با چوب قانون نمی توان روابط زوجین را تنظیم و تعدیل کرد شاهد این ادعا تکثرآیین نامه ها و بخشنامه هایی است که به کرات حول مسئله مهریه انشاء اما آنچنان عبث وبلااثر بوده که مجدد به فکر طرح و ایده ای جدید هستیم.

در حوالی دهه 80 عده ای ازحقوقدانان و وکلای کانون وکلا طرح و پیشنهادی راجع به تکلیف زوج به بیمه کردن زوجه و پرداخت حقوق ماهیانه ای منطبق بر قانون کار و ضوابط صندوق تامین اجتماعی ارائه کردند تا به عنوان جایگزین مهریه مورد بررسی قرار گیرد، اگرچه طرح مذکور نرسیده به بهارستان به کاغذ پاره ای تبدیل شد اما همین اندیشه مبین این مسئله است که وکلای کانون وکلا با پشتوانه ی یک قرن تجربه حضور در عدلیه ایران در شناسایی چالش ها و اصلاح ساختار خانواده و حقوق زوجین کمک قابل توجهی به دستگاه حاکمیتی کنند.

وکلای کانون وکلا می توانند با پشتوانه ی یک قرن تجربه ی حضور در عدلیه ایران در شناسایی چالش ها واصلاح ساختار خانواده و تامین حقوق زوجین کمک قابل توجهی به دستگاه های حاکمیتی کنند .

لازم است بی پرده و شفاف عرض شود که بهتر است در انشاء مقررات و ارائه طرح و لایحه طریق و روش پیشین را کنار گذاشته مبتنی بر علم روز دنیا برای یکبار هم که شده آنچه را که به عنوان طرح مدنظر دارید به عنوان مسئله و موضوع طرح پژوهشی نزد سازمان های مردم نهاد، انجمن ها ، کانون وکلا و سایر اشخاص حقوقی-حقیقی متخصص و مرتبط سپرده ،خروجی حاصل از پژوهش های صورت گرفته را با آنچه پیشتر در مجلس مطرح بوده،مورد تطبیق و بررسی قرار دهید آنگاه مزیت اعتماد به دانش روز دنیا را خواهید دید.

وکیل دادگستری
کلید واژه ها: مهریه - ارزش ریالی - موضوع - قانون - محوریت - محور - قانونی - تصویب - ریالی - مازاد - ارائه - اخبار - قوه مقننه - مانع - اجرا - ارزش - مجلس - چالش - عقد نکاح - خانواده - مقننه - نکاح - توان - کرات

آخرین اخبار سرویس:
سرانه پایین مطالعه عامل اصلی نزاع در کشورهای اسلامی است

تعبیر دیدن انگشتر در خواب

دیدار مهدی کروبی با خانواده مرحوم سید علی اکبر محتشمی پور در دارالزهراء (س) + تصاویر

حرم امامزاده یحیی بن زید(ع) به محور فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده است

هدایت و تربیت در اموری که انسان محور آن می باشد، بسیار مهم است

مجله تصویری گل گهر

امیدوارم بتوانم با رییس جمهور ایران دیدار کنم

هفتم آبان، روز کورش/ در ستایش یکتاپرستی و دادگری

تاکید آیت الله العظمی مکارم بر اصلاح و ساماندهی فضای مجازی

اظهارات حاجی بابایی درباره افزایش حقوق و دستمزد در سال 1401

تاکید عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بر لزوم پرداخت برابر برای کار برابر

اهمیت برقراری امنیت و حفظ اقتدار کشور

اجرای طرح واکسیناسیون سیار کرونا استان قم ویژه جانبازان، معلولین

آداب خواستگاری ایرانی ها در دوران باستان

گزارشی از نشست وزیر ارتباطات با آیت الله اعرافی

واکنش جامعه مدرسین به اهانت علیه آیت الله صافی گلپایگانی

بیانات رهبر انقلاب درباره کتاب «حوض خون»

«تاریخ ایران آکسفورد» کتابی برای تمام ادوار تاریخی ایران

دانستنی های جالبی از شکلات

واکنش ایران در سازمان ملل به قانون شکنی های آمریکا

رادیو صبا تعاملی شد/ محفلی برای آشنایی طنزپردازان سراسر کشور با یکدیگر

قطعه «به یاد صیاد» از اولین اجراهای ارکستر ملی با همخوانی زنان

خبر خوب به سپید مویان/ برنامه جدید مجلس برای همسان سازی حقوق بازنشستگان

ایرانی بودن

اینجا سخن از زنان بی ادعاست

تصویر روی کیک تولد 65 سالگی محمود احمدی نژاد

آملی لاریجانی: جمع شدن گوشت و میوه از سفره عده ای، بسیار دردناک است

توییت جوانفکر درباره لغو حکم داماد زاکانی

مهدی قائدی در کنار همسرش با پوشش و استایل خاص + عکس

افزایش دفاتر قضایی در خوزستان/ اختصاص230 میلیاردتومان به خوزستان

دیدار با دکتر احمدی نژاد و تبریک زادروز 65 سالگی ایشان

اقدام شهردار تهران در لغو حکم دامادش، شجاعانه نبود، یک گام به عقب بود

آیت الله مکارم: فضای مجازی باید به صورت ریشه ای اصلاح شود

اخلاق اسلامی محور کار مسئولین باشد

توضیح اداره کل غله خوزستان درباره فیلم منتشرشده از آرد فاسد

خود را نسبت به جبهه مقاومت مسئول می دانیم

حرکت برای تمدن سازی نوین اسلامی / سپاه، مرکز جوشش نیروهای انقلابی است

علما و امام خمینی(ره) بر گردن ما حق دارند

ملت ایران باطل کننده سحر و جادوی دشمنان است

آغاز بازسازی اعتماد و همراهی مردم

قدردانی نمایندگان مجلس از رسانه ملی برای پوشش دقیق اخبار بنزین

اجلاسیه کنگره ملی 3535 شهید استان زنجان

اطلاعات کاملی در باره حمله سایبری به شبکه عرضه سوخت کسب کردیم

عکس | مراسم تلبس طلاب حوزه های علمیه اهواز

دیدار جمعی از مردم اصفهان با دکتر احمدی نژاد

آیت الله مکارم شیرازی: بدون اصلاح فضای مجازی، هیچ مشکلی حل نمی شود

گزارش ایکنا از سفر یک روزه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به قم

حوزه علمیه با 30 نهاد عمومی و مردمی تفاهم نامه همکاری امضا کرده است

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان ، 7 ابان 1400

بهاره رهنما دست کاربرا رو باز گذاشت؛ هر چی دلتون میخواد بهم بگین!

انتقاد مجدد نماینده روسیه از اظهارات برجامی امیرعبداللهیان

ویدئو| واکنش زاکانی به لغو مسئولیت حکم دادمادش

تصاویر| دیدار رییس بنیاد شهید با خانواده شهدا و جانبازان

شکست توطئه دشمنان با هوشیاری مردم و تدبیر مسئولان

آیت الله رشاد: آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از پشتوانه های معنوی نظام و انقلاب قلمداد می شوند/ خسارت های ویرانگر تعرض به نهاد مرجعیت جبران ناپذیر است

بهرام بیات اجلاسیه کنگره ملی 3535 شهید استان زنجان

ماجرای انتخاب 7 آبان به عنوان روز بزرگداشت کوروش چیست؟/ کوروش شاهنشاهی سفاک یا دلاوری نجات بخش؟

ترتیل صفحه 258 قرآن/ عاقبت پیروی از گمراهان+فیلم، متن و مفاهیم

عواقب مهمترین رخداد سیاست خارجی ایران در سال 1400/ همه چیز به برجام گره خورده، حتی قرارداد ایران و چین

افشاگری بزرگی که تلویزیون ساده از آن گذشت/ سکته ژورنالیسم تحقیقی در جام جم!

اوقات شرعی 7 آبان 1400 به افق شهر یاسوج

محسنی اژه ای: 230 میلیارد تومان برای رفع مشکلات دستگاه قضایی خوزستان تخصیص می یابد

نماینده ولی فقیه در قم: خواست مردم استفاده از فضای مجازیست و نمی شود این فضا را بست

آیت الله حسینی بوشهری: پروژه نفوذ از زمان پیامبر اسلام آغاز شده است

تصاویر| مراسم تکریم و معارفه استاندار گیلان

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 5 آبان

آیین بزرگداشت چهلمین روز ارتحال آیت الله حسن زاده آملی در قم برگزار شد

دورکاری و کار در منزل با حقوق بالا

توصیه مراجع عظام تقلید و علما به وزیر ارتباطات چه بود؟

تصاویر| جلسه شورای عالی اشتغال

واکنش جامعه مدرسین و مرکز مدیریت حوزه در پی اهانت به ساحت مرجعیت

مرجعیت هرکجا لازم باشد، صحبت می کند

اوقات شرعی هفتم آبان ماه در سمنان

مراسم باشکوه تشییع و خاکسپاری شهید موسی نوروزی در زادگاهش برگزار شد+ تصاویر

مراسم اربعین علامه حسن زاده آملی(ره) در قم

فلور جون با چه تیپایی میچرخه؛ پیشنهاد قلیون از طرف مرد غریبه!

اعطای آزادی به 358 زندانی در اهواز

اطلاعاتی از همسرتان که نباید به هیچکس بگویید!

معاون سیاسی وزارت خارجه وارد مسکو شد

تصاویر| حضور زاکانی در شهر ری

برخی کالاهای خوراکی در انبارهای بندر امام غیرقابل مصرف شده اند

ابراز امیدواری گروسی برای دیدار با آیت الله رییسی

دیدن این سواحل شگفت زده تان می کند +تصاویر

مذاکرات از نقطه بن بست آغاز نمی شود

آیت الله مکارم شیرازی: هیچ کدام از مسائل و مشکلات را جز با اصلاح فضای مجازی نمی توانیم حل کنیم

نظام اسلامی از منافعش در مقابل دشمنان دفاع می کند/یادواره شهدا مجلس بصیرت افزایی است

برخی کالاهای خوراکی در انبارهای بندر امام غیرقابل مصرف شده اند

برای ورود مواد اولیه باید تسهیلات ایجاد کنیم

تغییر نام فیسبوک رسماً اتفاق افتاد | برنامه زاکربرگ برای «متا» چیست؟

آدرس و خیابان خدمت به مردم مشخص است/ شهر بجنورد تشنه وحدت رویه شورای شهر و شهردار

رستوران های ساخته شده در بستر کارون، تعیین تکلیف شوند

تصاویر/ دیدار سفیر کشور یمن در ایران با آیت الله العظمی جوادی آملی

سواحل رویایی، که شگفت زده تان می کند +تصاویر

جامعه مدرسین «اهانت به ساحت مرجعیت شیعه» را محکوم کرد

اختصاصی/ دیدار سفیر یمن با مراجع عظام تقلید در قم

تصاویر/ دیدار سفیر کشور یمن در ایران با آیت الله اعرافی

نخستین همایش خانه احزاب در دولت سیزدهم

سپاه: انهدام تیم تروریستی در آذربایجان غربی

شرط ایران برای بازگشت به مذاکرات احیای برجام اعلام شد

سفر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به قم

با چوب قانون نمی توان چالش مهریه را حل کرد

با چوب قانون نمی توان چالش مهریه را حل کرد