مطالب مرتبط:
نظرات یک متخصص درباره واکسیناسیون دانش آموزان
نسخه جدید شاد از فردا قابل استفاده است/ آماده سازی زمینه واکسیناسیون دانش آموزان
نظرات یک متخصص درباره واکسیناسیون دانش آموزان
جزییات واکسیناسیون محصلان/ واکسیناسیون دانش آموزان در مدارس منتفی شد
سرانه بهداشتی به حساب مدارس واریز می شود/ واکسیناسیون والدین، دانش آموزان و رانندگان سرویس مدارس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 شهریور 1400 ساعت 12:052021-09-21اجتماعي

واکسیناسیون دانش آموزان در انتظار ابلا غ


در حالی که قرار بود تزریق واکسن با اولویت 17 و 18 ساله ها از مهرماه و با واکسن تک دوز ویژه کودکان آغاز شود، اما با اعلام ناگهانی خبر واکسیناسیون 12 تا 18 ساله ها، - مراکز واکسیناسیون و والدین دچار سرگردانی شدند.

همشهری- مریم سرخوش: براساس اعلام وزیر بهداشت و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، قرار بود در هفته اول مهر، با ورود واکسن های جدید چینی و کوبایی، واکسیناسیون افراد زیر 18 سال با اولویت پشت کنکوری ها، شروع شود، اما شنبه شب، بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت در مقابل دوربین تلویزیون قرار گرفت و خبر داد که از یکشنبه (روزگذشته) واکسیناسیون تمام گروه سنی 12 تا 18 سال آغاز می شود؛ خبری که با اطلاعیه مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت که در آن بر ثبت نام متولدان یک مهر 82 تا یک مهر 83 به عنوان گروه مجاز ثبت نام، تأکید شده بود، مغایرت داشت.

اعلام زودهنگام وزیر بهداشت برای واکسیناسیون این گروه سنی، در شرایطی است که قبلا مسئولان همین وزارتخانه از جمله معاون بهداشت، دبیر کل جمعیت هلال احمر و حتی مسئولان آموزش و پرورش از واردات 10 میلیون دوز واکسن تک دوز سینوفارم ویژه کودکان تا مهرماه، خبر داده بودند.

با تصمیم زودهنگام وزارت بهداشت برای واکسیناسیون کودکان و نوجوانان، حالا ابهامات زیادی درباره ماجرای تزریق واکسن به این گروه سنی مطرح می شود؛ از یک سو خانواده ها دچار سردرگمی شده اند و با پاسخ مبهم مراکز مواجهند و از سوی دیگر، تکلیف واکسن تزریقی به کودکان با توجه به وارد نشدن محموله جدید واکسن ویژه این گروه سنی، مشخص نیست.

همه اینها در شرایطی است که در روزهای گذشته، وزارت آموزش وپرورش اعلام کرد که برای تزریق واکسن به دانش آموزان، مکان خاصی درنظر گرفته می شود تا آنها معطل صف نشوند، اما حالا به تأکید وزیر بهداشت، این افراد هم در همان مراکز تجمیعی بزرگسالان، واکسن دریافت می کنند.

از صبح دیروز، تعدادی از مراکز واکسیناسیون با مشکل جدیدی مواجه شده اند؛ مراجعه بالای والدین برای واکسیناسیون فرزندانشان که اغلب هم دست خالی بر می گردند، درحالی که در سامانه سلامت وزارت بهداشت هم ثبت نام کرده اند.

متصدیان این مراکز تأکید می کنند که هنوز به آنها ابلاغیه ای داده نشده.

در جای دیگری از شهر اما مراکز، حتی بدون ثبت نام اقدام به واکسیناسیون می کنند و همین ماجرا، خانواده ها را سرگردان از یک مرکز به مرکز دیگر، کشانده است.

اعلام خبر وزیر بهداشت، دیروز موضوع توییت المیرا شریفی مقدم، مجری شبکه خبر شد؛ او در این توییت نوشت که وزیر بهداشت در اعلام خبر واکسیناسیون کودکان، اشتباه کرده و فعلا تنها دانش آموزان سال آخر دبیرستان در سامانه واکسیناسیون کرونا می توانند ثبت نام کنند و کسی به مراکز مراجعه نکند.

700 هزار دانش آموز پشت کنکوری واکسینه می شوند علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا چند روز پیش به همشهری اعلام کرد که جمعیت پشت کنکوری به عنوان اولویت تزریق واکسن، 700 هزار نفرند که قرار بود واکسیناسیون آنها از ابتدای مهر با ورود 12 میلیون واکسن چینی سینوفارم و واکسن کوبایی سوبرانای 2 آغاز شود اما با باز شدن اولویت سنی این گروه، از صبح دیروز تزریق واکسن 17 تا 18 ساله ها به صورت رسمی آغاز شد، بدون اینکه خبری از محموله واکسن تک دوزی شود.

حالا به نظر می رسد که این گروه سنی قرار است با یک دوز سینوفارم بزرگسالان واکسینه شوند.

از دیگر سو، یکی از مسئولان گمرک که نخواست نامش در گزارش بیاید، به همشهری می گوید که فعلا خبری از واکسن تک دوز سینوفارم نیست.

به گفته او، گمرک تاکنون واکسن متفاوتی از سینوفارم وارد کشور نکرده و تمام واکسن های وارداتی همان تولید پکن و تعداد محدودی هم از امارات بوده که پلتفرم هر دو واکسن یکی است.

البته سیدحیدر محمدی،مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم این مسئله را تأیید می کند و به همشهری می گوید: تفاوتی بین واکسن سینوفارم سنین بالا و زیر 18 سال وجود ندارد.

واکسن قابل استفاده برای سنین زیر 18 سال موجود است و اگر کمیته ملی واکسن ایران مجوز دهد، واکسیناسیون انجام خواهد شد.

براساس اعلام برخی کارشناسان، وزارت بهداشت گروه سنی تعیین شده را در گروه بزرگسالان درنظر گرفته است.

بنابراین در ابتدا یک دوز واکسن و درصورت صلاحدید دوز دوم را هم یک ماه آینده برای آنها تزریق خواهد کرد.

این موضوع را البته وزیر بهداشت هم در بخشی از صبحت های خود اعلام کرده بود، زمانی که گفت: برای بازگشایی مدارس لازم است هر دو دز واکسن تزریق شود.

حالا شنیده می شود که قرار است واکسیناسیون کودکان 12 تا 18 سال با یکی از دوزهای سینوفارم بزرگسالان انجام شود و احتمالا برای کودکان زیر 12 سال، واکسن دیگری غیر از سینوفارم وارد شود؛ البته مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و درصورت عقد قرارداد و ورود این واکسن به کشور، دانش آموزان دبستانی و پیش دبستانی 6 تا 12 سال واکسینه می شوند.

سردرگمی والدین در مراکز واکسیناسیون گزارش میدانی همشهری از مراکز واکسیناسیون تا ظهر روز گذشته، حکایت از تزریق نکردن واکسن به گروه سنی اعلام شده از سوی وزیر بهداشت داشت.

یکی از این مراکز، مرکز واکسیناسیون سازمان برنامه جنوبی بود که به گفته یکی از کارشناسان آن، امکان ثبت کد ملی زیر 18 ساله ها از سوی وزارت بهداشت برای آنها فراهم نشده است.

مقابل این مرکز چند نوجوان کارت ملی به دست در تلاش برای ورود به سالن تزریق بودند اما با اینکه در گروه واکسیناسیون قرار می گرفتند به آنها واکسن نزدند.

کارشناس این مرکز دراین باره به همشهری می گوید: از صبح دیروز افراد زیادی برای تزریق واکسن زیر 18سال مراجعه کردند اما هنوز ابلاغیه ای برای تزریق واکسن به این افراد به ما داده نشده است.

آنطور که گفته می شود تزریق واکسن برای این گروه سنی همان سینوفارمی است که برای بزرگسالان انجام می شود.

در مرکز واکسیناسیون اورژانس شهید ستاری هم براساس اطلاعیه هایی که به در و دیوار ساختمان چسبیده شده، تزریق برای 17 و 18 ساله ها به شرط ثبت نام در سامانه سلامت و پیامک انجام می شود.

چند نفری برای تزریق واکسن مراجعه کرده و منتظر رسیدن نوبت شان بودند.

در آن سوی خیابان اما در مرکز واکسیناسیون خودرویی، برای این گروه سنی، تزریق واکسن انجام نمی شد؛ حتی برای آنها که در سامانه ثبت نام کرده و پیامکی برای آنها فرستاده شده بود.

کارشناسی که در ابتدای ورودی این مرکز کارت ملی ها را بررسی می کند، به همشهری می گوید: فعلا تزریق واکسن برای زیر 18 سال نداریم، این افراد یکی، دو روز دیگر مراجعه کنند.

2 مرکز واکسیناسیون در غرب تهران اما متولدان 82 و 83 اعلام شده از سوی سامانه سلامت را حتی بدون پیامک هم پذیرش می کرد.

به گفته یکی از مسئولان این مرکز، گروه سنی این افراد اعلام شده و منعی برای واکسیناسیون ندارند؛ همانطور که گروه های سنی بالاتر را بدون ثبت نام و پیامک واکسن می زنیم، زیر 18 ساله ها را هم پذیرش می کنیم.

او در پاسخ به این سؤال که آیا تزریق کودکان در شرایط متفاوت از بزرگسالان انجام می شود؟ توضیح می دهد: شرایط برای این گروه با سایر گروه ها یکسان است، البته نسبت به روزهای قبل، مراکز واکسیناسیون خیلی شلوغ نیست و صف ها طولانی نمی شود.

تمام افرادی که امروز برای تزریق واکسن زیر 18 سال به ما مراجعه کردند، شاید بیشتر از 5دقیقه هم معطل نشدند به همین دلیل نیازی به جدا کردن این گروه نیست.

در مرکز تجمیعی واکسیناسیون کردستان اما شرایط دیگری حاکم است؛ نه زیر 18 ساله ها پذیرش می شوند و نه اطلاعاتی که به مردم می دهند مشابه اطلاعات دیگر مراکز واکسیناسیون است.

یکی از مسئولان این مرکز در پاسخ به سؤال والدین مبنی بر پذیرش کودکان برای تزریق واکسن می گوید: واکسنی که برای کودکان درنظر گرفته شده متفاوت از واکسن های موجود است که با توزیع آن واکسیناسیون این گروه سنی آغاز می شود.

او در پاسخ به این سؤال که دیگر مراکز با همین سینوفارم واکسیناسیون کودکان را آغاز کرده اند، می گوید: ما هنوز هیچ دستورالعملی دریافت نکرده ایم.

در مرکز خودرویی جنوب تهران هم به گفته یکی از مسئولان، واکسیناسیون کودکان از دوشنبه آغاز می شود.

او می گوید: با توجه به این که فعالیت این مرکز، شبانه روزی است ما از همان ساعات انتشار خبر مراجعات زیادی داشتیم و مردم برای تزریق واکسن به فرزندانشان مراجعه کردند اما از سوی وزارت بهداشت نامه ای به ما نرسیده بود که می توانیم زیر 18 ساله ها را با همین سینوفارم بزرگسالان واکسینه کنیم.

به همین دلیل آنها را پذیرش نکردیم.

به گفته او، با پیگیری های انجام شده و تأیید تزریق یک دوز از سینوفارم موجود، قرار است از امروز (دوشنبه) برای متولدان اول مهر 1382 تا اول مهر 1383 واکسن تزریق شود.

به گفته این مسئول در این مرکز هم نیازی به ارائه پیامک نیست و تمام مراجعه کنندگان که اولویت سنی آنها اعلام شده مانند دیگر گروه های سنی واکسینه می شوند.

پلتفرم واکسن های دو گروه تفاوتی ندارد در میان واکسن های تولید داخل، واکسن نورا که مشابه واکسن هایی نوترکیب ازجمله کوبایی، رازی و نوواکس آمریکاست هم در آغاز کارآزمایی بالینی فاز دو توصیه تزریق برای کودکان زیر 18 سال را دارد و قرار است اواسط این هفته با دریافت کد اخلاق از وزارت بهداشت کارآزمایی بالینی فاز یک این واکسن برای کودکان را آغاز کند.

هر چند که به تأکید جعفر امانی، سرپرست پروژه واکسن نورا پلتفرم واکسن های اختصاص یافته به کودکان و بزرگسالان در هیچ یک از واکسن های مورد استفاده در دنیا متفاوت نیست و تنها تفاوت موجود در تعداد تزریق دوزهاست.

امانی درباره ابهامات تزریق واکسن بزرگسالان به کودکان، به همشهری توضیح می دهد: پلتفرم سینوفارم برای تزریق به 2جامعه هدف یعنی بزرگسالان و کودکان، هیچ تفاوتی ندارد.

تنها تفاوت در این است که برای افراد زیر 18 سال یک دوز تزریق می شود و برای بزرگسالان دو دوز.

براساس اعلام این مسئول، واکسن نورا تا چند روز آینده فاز دوم کارآزمایی بالینی را برای بزرگسالان پشت سر می گذارد و با دریافت مجوز مصرف اضطراری، در فاز 3 وارد تزریق عمومی می شود.

در این میان محمدحسن قوسیان مقدم، دبیرکل جمعیت هلال احمر ایران که پیش از این خبر واردات واکسن ویژه کودکان در مهرماه را داده بود، به همشهری می گوید که احتمالا وزارت بهداشت، کلاس دوازدهمی ها را جزو بزرگسالان درنظر گرفته و به آنها سینوفارم تزریق می کند.

بنابراین دوز دوم هم شامل شان می شود.

به گفته او، واکسن های وعده داده شده هم در مهرماه برای گروه سنی زیر 18 سال وارد می شود که تک دوز است و تنها یک بار تزریق می شود.

قوسیان میزان واردات این واکسن ها که برای تزریق به گروه سنی 12 تا 18 سال درنظر گرفته شده را 12 میلیون دوز عنوان می کند.

او درباره موضوعاتی که درباره واکسن سینوفارم چینی و اماراتی مطرح می شود هم توضیح می دهد: شنیده می شود برخی سینوفارم تولید شده ووهان را کم کیفیت تر از نوع چینی یا اماراتی آن عنوان می کنند.

اما آیا در واردات واکسن آسترازنکا به کشور از نقاط مختلف جهان و خط تولیدهای گوناگون تفاوتی وجود دارد که درباره سینوفارم چنین مسئله ای را عنوان می کنند؟ تمام محموله های وارداتی از سوی هلال احمر سینوفارم چین بوده و برای کودکان هم از همین واکسن اما به صورت تک دوز وارد خواهیم کرد.

این مسئول همچنین از واردات محموله 5 میلیون دوزی جدید در انتهای این هفته خبر می دهد.


کلید واژه ها: واکسیناسیون - وزیر بهداشت - بهداشت - اعلام - قرار بود - واکسن - فناوری اطلاعات - ثبت نام - قرار - اولویت - وزیر - وزارت بهداشت - تزریق واکسن - دانش آموزان - زودهنگام - گروه - تلویزیون - شنبه - آغاز - هفته اول - ستاد ملی - گروه سنی - اطلاعات - اطلاعیه - ناگهانی - انتظار - مقابله - یکشنبه - والدین - مهرماه

آخرین اخبار سرویس:
کاهش دمای هوای همدان به سه درجه زیر صفر

تلاوت قرآن در شبکه شاد/توسعه فرهنگ نماز در آموزش و پرورش مهم است

استفاده از هوش مصنوعی برای بررسی آغاز زندگی جانوران باستانی

هشت نفر از 9 شهردار کلانشهر انتصاب شده اند

تحصیل دانش آموزان تا پایان پیک ششم مجازی باشد

معاون استاندار تهران: دورکاری کارمندان ادارات استان لغو شده است

اعزام کاروان تجهیزات ورزشی مهر با نشاط به مدارس قزوین

صدور کارت سلامت بی اساس و دریافت هزینه برای آن غیرقانونی است

آلودگی هوای شهرهای خوزستان برای گروههای حساس

عارضه سر به جلو در کمین دانش آموزان و معلمان

فیلم/ با تعطیلی مدارس سلامت روان دانش آموزان در خطر است

رونمایی قسمت اول استاندارد ملی ایمنی در مترو

سامانه بارشی از سه شنبه وارد آذربایجان شرقی می شود

شهدای ورزشکار آذربایجان شرقی، در دفاع مقدس سرآمد ایثارگری بودند

استخدام کارمند اداری با بیمه در شرکت امیدان تخفیف ایرانیان (امیدان سلامت)

نصب دوربین های ثابت و متحرک در 14 نقطه ورودی حریم تهران

ثبت تصویر یک قلاده پلنگ در معرض انقراض

پلنگ بوشهر رخ نمایان کرد/ عکس

بررسی ویژگی های مساجد تاریخی همدان در کتابی با همین عنوان

شکار تصویر پلنگ در کوه های بوشهر/ عکس

دمای هوای البرز کاهش می یابد/ احتمال بارش های پراکنده در ارتفاعات

تغییراتی در توزیع و اعزام زائران عتبات

هشدار دادستان به مسؤولان اصفهان در خصوص بحران آلودگی هوا

تلاش کلید موفقیت

شکار تصویر پلنگ در کوه های بوشهر/ عکس

لزوم پرهیز از سفرهای غیرضروری در مازندران

اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به شیوه متناسب سازی حقوق

هشدار نارنجی هواشناسی برای شمال و جنوب کشور

تعطیلی مدارس سلامت روان دانش آموزان را به خطر انداخته است

مـهر مهربان

تجلیل از نخبگان و استعدادهای برتر تحت حمایت کمیته امداد

رفت و آمد دانشجویان بجنوردی با بازگشایی دانشگاه ها در دست انداز مشکلات

جزییات بسته تحولی آموزش، پرورش و توان بخشی خانواده محور

تصویری دیدنی از پلنگ در مناطق حفاظت شده استان بوشهر

سایت آلا را باید به دانش آموزان معرفی کرد

خیابان ها و معابر شهر برای عبور ایمن شهروندان مناسب سازی شود

اجرای طرح ملی سواد حرکتی دانش آموزان ابتدایی

فعالیت 20 مرکزنگهداری کودکان بی سرپرست

دمای هوا در بوشهر کاهش می یابد

معاون دادستان یزد: تقویت سواد مجازی دربین والدین لازم است

ببینید | تصویری دیدنی از پلنگ در مناطق حفاظت شده استان بوشهر

کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سالوک

بزرگترین پرورش دهندگان شترمرغ استرالیایی کدامند؟

پلنگ بوشهر در تله دوربین ها

اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی به نحوه اجرای متناسب سازی حقوق (26 مهرماه 1400)

گروه های حساس امروز هم در معرض آلودگی هوا

احتمال ریزش سنگ در محورهای کوهستانی مازندران

نتایج المپیادهای علمی «ریاضیات» و «ادبیات» اعلام شد

روند بازگشایی حضوری مدارس از آبان ماه چگونه است؟

چهارمین مرحله طرح کاشف پلیس آگاهی

تصاویر| گردشگری پاییزی در سواحل شهر بندرعباس

برگزاری برنامه های متنوع در هفته ملی سلامت بانوان

همایش دوچرخه سواری «هم رکابِ نوه ها» در قزوین برگزار می شود

برگزاری مرحله نیمه نهایی مسابقات قرآن اوقاف در زنجان

طرح ارتقای سواد حرکتی دانش آموزان مقطع ابتدایی در چهارمحال و بختیاری افتتاح شد

70 درصد دانش آموزان ابهر واکسینه شده اند

تغییر روش اعزام زائران به عتبات / متولی جذب دفاتر زیارتی هستند

پلنگ بوشهر رخ نمایان کرد + عکس

راه اندازی پارلمان مشورتی اولیای دانش آموزان استثنایی در کشور

انشا در مورد نماز + مجموعه انشا با موضوع نماز و فواید آن ویژه پایه های مختلف تحصیلی

بارش شدید باران در شمال کشور/ افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای خزر

ضرورت حفظ باقیمانده زیستگاه های طبیعی تهران

بیش از 60 درصد دانش آموزان سیرجانی واکسینه شده اند

واکسن دانش آموزان و تردید والدین

استخدام مهندس معدن- فرآوری مواد معدنی از 19 استان جهت کار در شاهرود

جذب 100 درصدی سوادآموزان شهرستان آران و بیدگل

پیش بینی بارش های شدید و کاهش دما در کشور

اولویت آموزش حضوری با دانش آموزان فاقد تبلت / در برخی مناطق اینترنت نیست!

تصویر یک قلاده پلنگ در کوه بیرمی دشتی ثبت شد

اسم پسرانه جدید وشیک ۱۴۰۰

استخدام کارمند اداری و خدمات در یک شرکت معتبر در اصفهان

دمای هوا در 24 ساعت آینده 5 درجه کاهش می یابد

مرودشت فرو می نشیند

مسدود شدن مسیر دره توبیرون دزفول

برداشت میگوی پرورشی از مزارع سیریک

افتتاحیه نشست رؤسای ادارات قرآن، عترت و نماز سراسر کشور

هشدار نارنجی هواشناسی برای شمال و جنوب کشور

اولویت آموزش حضوری با دانش آموزان فاقد تبلت / در برخی مناطق تبلت هم باشد، اینترنت نیست!

وقتی آمار ها خشونت علیه زنان را ترویج می کنند

آزادسازی 7 هکتار از اراضی در ارتفاعات مشهد

آخرین مهلت ثبت نام آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

چهارمین دوره توانمندسازی مسئولان قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش آغاز شد

همایش دوچرخه سواری «هم رکابِ نوه ها» در قزوین برگزار می شود

شکوفه دادن درخت آلوچه در فصل پاییز کاشان

هفته تربیت بدنی و یادی از بنیانگذار ورزش نوین ایران

جریمه 700 هزار ریالی برای ورود احشام سرگردان به شهر تالش

پارک ها، فضاهای تعاملی و آموزشی مناسب برای خلاقیت کودکان

باد پاییزی و گردوخاک اصفهان را درمی نورد/ احتمال بارندگی در غرب

رکابزنی از «هگمتانه» تا «نقش جهان» برای «حفاظت از آب»

سالانه 80 هزار نفر در ایران دچار مار و عقرب گزیدگی می شوند / تولید نوش دارو از نیش افعی های مارکوه دامغان + فیلم

میزان واکسیناسیون دانش آموزان باید به 97 درصد برسد

رونمایی از کتاب «زلال تربیت» + فیلم

مدیر کل فنی و حرفه ای استان البرز خبر داد: توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سکونت گاه های غیر رسمی فردیس

26 هزار و 15 معلول قزوینی تحت پوشش بهزیستی هستند

هفته تربیت بدنی و یادی از بنیانگذار ورزش نوین ایران

بهره برداری همزمان از ورودی جدید ایستگاه های مترو در آبان امسال

عکس| تصویر پلنگ در مناطق حفاظت شده استان بوشهر

آغاز مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به تالاب هورالعظیم

احتمال بارش برف در اواخر هفته جاری

وضعیت بحرانی فرونشست زمین در کاشمر

واکسیناسیون دانش آموزان در انتظار ابلا غ

واکسیناسیون دانش آموزان در انتظار ابلا غ